Autor Wątek: KAT D a zdoloność do pracy w PSP  (Przeczytany 27232 razy)

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 14, 2010, 23:24:05 »
Oczywiście kolego:)
Cytuj
W celu odbycia służby wojskowej w tym trybie trzeba mieć ukończone 18 lat oraz kategorię zdrowia "A", która oznacza zdolność do służby wojskowej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasadnicza_s%C5%82u%C5%BCba_wojskowa
takie stwierdzenie akurat znalazłem w Wikipedii na temat ochotniczej akurat służby wojskowej i tak samo zresztą jest zawarte w ustawie o zasadniczej służbie wojskowej. Więc to co jest na stronie KG rozumie się samo przez się.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 15, 2010, 08:32:54 »
ale wojskowa kat "D" i "E" to właśnie zwolnienie od odbywania służby wojskowej. Przecież pisze wyraźnie w książeczce "niezdolny do pełnienia służby wojskowej w czasie pokoju"
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 15, 2010, 11:06:09 »
Cytuj
§ 3. 1. Podstawą zwolnienia żołnierza z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem jest:
  1)   ostateczne orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej o uznaniu go za:
a)  czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej,
b)  niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
c)  trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
  2)   ostateczna decyzja wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), ustalająca konieczność sprawowania przez żołnierza bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny;
  3)   wniosek żołnierza udokumentowany zaświadczeniem państwowej komisji wyborczej o wybraniu żołnierza na posła;
  4)   prawomocne orzeczenie sądu w przypadku zarządzenia w stosunku do żołnierza wykonania kary pozbawienia wolności, w tym również kary zastępczej;
  5)   decyzja Ministra Obrony Narodowej, wydana na podstawie udokumentowanego, złożonego drogą służbową, indywidualnego wniosku żołnierza, uzasadnionego szczególnie ważnymi względami osobistymi lub rodzinnymi.
2. Zwolnienie żołnierza następuje nie później niż po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia dowódcy jednostki wojskowej:
  1)   ostatecznej decyzji lub prawomocnego orzeczenia - w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5;
  2)   wniosku - w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.

Nie tylko te kategorie zwalniają od tego obowiązku. I tu już doszedłem do takiego momentu, że trzeba by zapytać jakiegoś prawnika o to jak należy interpretować ten zapis na stronie KG. Nie jest on wg mnie(laika) na tyle precyzyjny, żeby określić czego on tak naprawdę się tyczy.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 15, 2010, 12:11:05 »
a czego tu nie rozumiesz! § 3 ust.1 pkt 1 - 5 mówi kiedy przysługuje Ci zwolnienie z zasadniczej służby wojskowej, a § 3 ust.2 reguluje zasady zwalniania osób będących już w służbie. I to wszystko
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline michol89

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 15, 2010, 12:17:58 »
Moim zdaniem jest wielka różnica miedzy zdaniem "zwolniony od obowiązku służby wojskowej" a ""niezdolny do pełnienia służby wojskowej w czasie pokoju"
Zwykli ludzie, niezwykła robota!:)

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 15, 2010, 12:29:42 »
Najgłupsze jest to że zapis niezdolny bardzo szybko się zmieni na zdolny gdy tylko nie daj Boże nastąpi wojna...dziś kolejny dzień walki o prawo do ubiegania się o przyjecie na służbę ale już teraz po kilku dniach mógłbym z tego zrobić niezły kabaret...

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 15, 2010, 12:40:45 »
Moim zdaniem jest wielka różnica miedzy zdaniem "zwolniony od obowiązku służby wojskowej" a ""niezdolny do pełnienia służby wojskowej w czasie pokoju"
heh bo zaraz nie wytrzymam psychicznie
zwolnionym ze służby wojkowej można być w przypadku czasowej niezdolności, niezdolności w czasie pokoju lub niezdolności niezaleznie od sytuacji politycznej (wojny, mobilizacji).

Każdy z przypadków kwalifikuje sie pod zdanie Zwolniony z odbywania zasadniczej służby wojskowej.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 15, 2010, 12:42:25 »
ale wojskowa kat "D" i "E" to właśnie zwolnienie od odbywania służby wojskowej. Przecież pisze wyraźnie w książeczce "niezdolny do pełnienia służby wojskowej w czasie pokoju"
Moim zdaniem jest wielka różnica miedzy zdaniem "zwolniony od obowiązku służby wojskowej" a ""niezdolny do pełnienia służby wojskowej w czasie pokoju"

o i tu tkwi Twój problem. Jak napisał kolega @michol89 kat D i E mówi że jest niezdolny a nie zwolniony. Bo na logikę jak można kogoś zwolnić z czegoś do czego nie jest zdolny? i I nie musisz się tak oburzać kolego @daro

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 15, 2010, 17:00:33 »
jeszcze tylko dla przypomnienia.
A- zdolny do Służby wojskowej w czasie pokoju i wojny
B-czasowo nie zdolny do służby wojskowej w czasie pokoju
D-nie zdolny do służby wojskowej w czasie pokoju (w czasie wojny kociołek z zupką można pchać ^_^)
E- nie zdolny do służby wojskowej w czasie pokoju i wojny.
więc koledzy nie mieszajcie kat. D i E.
                                                                                                         
Z kategorii D jeszcze można przejść na A, ale z E już nie można.
I jeszcze do kol daro kat. D i E nie dawali za niechęć do munduru , tylko za schorzenie faktyczne lub wykombinowane :P.
za niechęć do munduru wbijali kat. A i jak dobrze się umotywowało to można było iść do służby zastępczej.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 15, 2010, 17:48:50 »
kol. ślizki zaprezentowałeś treść rozporządzenia (czy ustawy?).

Pisze tam wyraźnie że osoba jest zwolniona od odbywania Zasadniczej Służby Wojskowej gdy ma wbitą kat. B, D, E! Więc nie rozumię o co Ci biega.

Powtórzę jeszcze raz:
osoba niezdolna do służby w czasie wojny i pokoju, osoba niezdolna w czasie pokoju oraz osoba czasowo niezdolna to osoby które są zwolnione od odbywania zasadniczej służby wojskowej zgodnie z cytowanym przepisem!
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 15, 2010, 21:45:13 »
to była treść rozporządzenia. wg Ciebie przeniesienie do rezerwy po odbyciu służby wojskowej i posiadaniu kat. A jest równoznaczne ze zwolnieniem od odbywania ZSW posiadając kat. D lub E i takowe zwolnienie pozwala na start w naborze do PSP? Chodzi o to że ten zapis na KG w tej chwili stał się dla mnie niejasny po tym jak przedstawiłeś ten problem w innym świetle. Wydaje mi się ze Ty chcesz udowodnić, że mając kat D lub E i zostając zwolnionym z ZSW możesz startować w naborze jak to napisałem wyżej.
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2010, 21:48:35 wysłana przez ślizki »

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 15, 2010, 22:29:53 »
dopowiem jeszcze tyle ,że kat. B stosowano do ludzi którzy np. uczyli się w szkołach wieczorowych. też miałem kat B12. czyli zwolniony ze służby na okres 12 miesięcy

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 16, 2010, 13:25:10 »
a propos kategorii E:
http://demotywatory.pl/934607/Kategoria-E

tak dla rozluźnienia atmosfery:)

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline GoldenBoy

  • JRG
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Tylko życie poświecone innym jest warte przeżycia!
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 18, 2010, 11:25:21 »
Mój znajomy też ma kat. "D" chciał ją zmienić na "A" więc pojechał do WKU w Katowicach i powiedzieli mu tak:"Gdyby pan starał się na zawodowego żołnierza można by było znowu podjąć komisje lekarską i przyznać zmianę kategorii. Niestety teraz pan nie ma takiej możliwości gdyż termin odwołania 2 tyg. minął" Z tego co wiem można jeszcze w sądzie się odwoływać ale marne szanse widzę by sąd coś tu zmienił.

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 18, 2010, 13:09:41 »
Mój znajomy też ma kat. "D" chciał ją zmienić na "A" więc pojechał do WKU w Katowicach i powiedzieli mu tak:"Gdyby pan starał się na zawodowego żołnierza można by było znowu podjąć komisje lekarską i przyznać zmianę kategorii. Niestety teraz pan nie ma takiej możliwości gdyż termin odwołania 2 tyg. minął" Z tego co wiem można jeszcze w sądzie się odwoływać ale marne szanse widzę by sąd coś tu zmienił.

No tak nie do konca.. oni nie zmienia juz kat w ksiazeczce WKU tylko dodadza wpis zdolny lub niezdolny do czynnej słuzby wojskowej :rolleyes:

Offline Gustav

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 18, 2010, 21:18:41 »
Marcin1986, i jak? załatwiłeś już coś? Podziel się informacją to może komuś się przyda jeszcze :)

13.   Jeśli chcesz przekazać wiadomość tylko określonej liczbie osób, korzystaj z "Prywatnej Wiadomości".
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2010, 17:18:33 wysłana przez Ajax »

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 19, 2010, 14:44:08 »
Marcin1986, i jak? załatwiłeś już coś? Podziel się informacją to może komuś się przyda jeszcze :)

Wiec tak,pokolei informacje ze w WKU moga zmienic po roznych tam gadankach znajomosciach itd to raczej mozna wsadzic sobie w kieszen bo jest to niezgodne z prawem..po prostu nie ma mozliwosci po wprowadzeniu ustawy pod jakimkolwiek i jakakolwiek prosba zmienic kategorie, rozmawialem osobiskie z Komendantem wku bardzo długo tłumaczył mi jak to wyglada, jaki proces itd. Sam stwierdził ze nie miał by nic przeciwko gdyby ktos chciał słuzyc w Strazy i pomogłby w tym ale moze za to stracic prace i odpowiadac karnie tak samo jak kazdy kto juz to zrobił lub komus załatwił. Wysmiał sposob weryfikacji ,,przydatnosci'' kandydatow unzajac go słusznie niezgodnym z prawem. Pomoc jaka zoferował to wystawienie jako odpowiedz na moj list i prosbe o zmiane kategorii prawnego uzasadnienia niemozliwosci zmiany kat podparte paragrafami itd oraz opisem przydatnosci kat w postepowaniu kwalifikacyjnym do PSP. Takie pismo wraz z dokumentami moge przedłozyc Komendantowi PSP u siebie ukazujac niesłusdznosc jego postepowania. Co to da nie wiem ale na stronie KG PSP nie ma słowa o kat. wojskowej jako wyznacznik czy warunek do spełnienia, w innych miastach tez tego nie ma tylku tu... Jestem w trakcie pisania ładnego podania do WKU i bede oczekiwał na odpowiedz, wtedy wraz  z dokumentem udam sie do PSP. Poza tym jakim prawem wymagaja wgladu do ksiazeczki wojskowej, takie prawo ma tylko własciwy organ wojskowy i cywilny w sprawach zwiazanych z wojskowym obowiazkiem meldunkowym oraz słuzba wojskowa... mowie od razu..nie popuszcze.. mam jasny cel w zyciu :straz:

Offline Gustav

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 24, 2010, 18:24:11 »
WITAM!!!

Może odkopie teraz trochę temat, ale znalazłem coś właśnie przeglądając neta dotyczącego zmiany kategorii wojskowej, więc może komuś się przyda:

link do podania z prośbą o zmianę kategori wojskowej :D
http://opendoc.pl/wniosek-o-skierowanie-na-ponowna-komisje-lekarska,dok,11522.html

Offline mercu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
  • SAP
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 24, 2010, 18:46:41 »
Niewiem czy cos to i tak zmieni , bo jeżeli latwił sobie lewe papiery zeby tylko nie isc do wojska a teraz ta kategoria jest mu potrzebna do PSP, no a jak nie no to wątpie zeby przeszedł badania MSWiA jezeli na takiej ogólnej komisji cos stwierdzono nawet jak stan zdrowia mu sie polepszył

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 25, 2010, 21:03:20 »
NIe załatwiałem sobie żeby nie iść (wystarczy przeczytać początek tematu) po prostu dostałem bo bo dostałem, wyniki jakieś kiepskie i wyglądałem jak szczypior ... trochę sytuacja sie odmieniła..pismo które kolega podał to nic innego jak to co sam naskrobałem, oczywiście odpowiedź z WKU negatywna... zagadnienie które mnie jeszcze interesuje to ponowna komisja cele służby w wojsku... czy ,,zdolny do czynnej służby wojskowej" które mogę obecnie otrzymać może być czymś w rodzaju ,,anulowania" kat D... obecnie odmówiono mi w KM  PSP podejścia do rekrutacji... będę się starał jeszcze w innych, mniejszych jednostkach gdzie nakładają aż tak głupie wymagania ( D nie zawsze jest równoznaczne z niemożliwością podjęcia służby), dla nich bardzo często ochotnik z wieloma szkoleniami i kat prawka B,C jest bardzo wartościowy niż głupia litera z WKU...  :straz:

Offline Gustav

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 25, 2010, 22:36:55 »
"Szczypior?"  ^_^ to ile wtedy ważyłeś i ile miałeś wzrostu że Ci wlepili kat. D ? bo ja mam za 3 tyg komisje a szczupły jestem ale myśę że to plus (+) bo łatwiej mi się rozpędzić na sprincie czy chodzby przebiec cos czy podciągnąć na drążku z związku z moją masą. Np. na wfie robie najwięcej podciągnieć spośród moich kolegów chodz ważą więcej ode mnie :wacko:

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 26, 2010, 06:25:12 »
Gustav, nie pamietam ile wazyłem 6 lat temu dokładnie ale byłem chyba najlzejszy ze wszystkich co tam byli... fakt ze ma to do dzis swoje zalety w praktyce ale czasu nie cofne... teraz liczy sie głownie durny kawałek papieru wystawiony przez komisje ktora o strazy ma tyle wiedzy co nic...a tu sie tym sugeruja... powodzenia zycze ;) ja sie nie poddaje, trenuje i przygotowywuje sie na kolejne nabory, w koncu musi sie udac  :straz:

Offline Gustav

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 26, 2010, 07:11:46 »
W takim razie życze powodzenia! Tak jak powiedziałeś musi się udać jeżeli naprawdę czujesz, że to kochasz!  :straz:

Offline mercu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
  • SAP
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 26, 2010, 08:45:57 »
Nom ja też nadwagi niemma :D ale w tym wywiadzie co w czesie komisji pytali o kursy to powiedzialem ze aparatow tlenowych i itp to potem w innym pokoju sie koles pytal co strażakiem chcesz zostac ja mu : tak,- no to A ;P

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 26, 2010, 09:07:45 »
Ma nadzieje ze uda sie ... tak jak pisałem mocna karta, taki AS w rekawie to doswiadczenie i duza ilosc szkolen, głownie kat C prawka ktora niedlugo zaczynam wraz z obsluga autopomp..wszelkie info bede na biezaco dodawał..ale powiem Wam ze przez te kilka miesiecy mozna sobie wyrobic niezla opinie o ludziach, przepisach i rzeczywistosci ktora to weryfikuje.. powodzenia Wszystkim ktrorz szczerze, z pasji i miłosci staraja sie o słuzbe w PSP.. :straz: