Autor Wątek: Proszę poinformować Policje !  (Przeczytany 13488 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Proszę poinformować Policje !
« dnia: Lipiec 28, 2009, 22:29:44 »
Temat tak poważny jak śmieszny .  Długo zastanawiałem się gdzie go zamieścić , jest jednak związany bezpośrednio z działaniami ratowniczymi więc padło na dział taktyki .

Są zdarzenia które w naszej ocenie  wymagają obecności Policji – poważniejsze pożary , wypadki , itd. . Wzywamy ich na miejsce gdy podejrzewamy przestępstwo lub potrzebujemy asysty – umocowania prawnego naszych czynności .  Nie czas się rozpisywać  i wdawać w szczegóły .

Przy wielu akcjach odpuszczamy sobie jednak temat – małe pożary traw , śmietniki , plamy oleju itd. itd.  Jest to dla większości z Nas  oczywiste zrozumiałe i racjonalne . Pojawili się jednak mądrzy tego świata , którzy zaczęli  oskarżać strażaków że nie informując Policji ukrywają  sprawców i przestępców .

W związku z tym w Poznaniu pojawiły się obecnie zalecenia by  praktycznie w każdym przypadku prosimy MSK – oficjalnie na rejestratory o poinformowanie Policji o zdarzeniu – nie mylić z wzywaniem ich na miejsce – to pozostawiamy ich ocenie – jednak unikamy oskarżania o krycie przestępców .

Temat opisuje w celu wymiany doświadczeń i uniknięcia  oskarżeń  o ewentualne nieczyste czyny  :gwiazdki:.

Pozdrawiam 

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 28, 2009, 22:48:53 »
Standard we Wrocławiu, że o każdym zdarzeniu informuje się policję i to od KDR lub dyżuernego policji zależy czy policja przyjedzie, na miejsce czy tylko zostanie poinformowana.

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 28, 2009, 22:54:02 »
To ja mam pytanie czy przy zalanych piwnicach i zwalonych drzewach też ich trzeba informować ?? Według mnie to troszkę śmieszne są zdarzenia kiedy trzeba wezwać policje ale nie za każdym razem. :gwiazdki: :szalony:

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 28, 2009, 23:03:58 »
A czemu my musimy zglaszac zdarzenia policji, czemu nie moze byc to robione automatycznie z poziomu PSK?
nie wiedze jakiegos logicznego uzasadnienia tego ze dowodzacy akcja ma sie dodatkowo przejmowac czy policja wie czy nie wie jesli nie jest potrzebna na potrzeby prowadzenia dzialan ratowniczo-gasniczych?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 29, 2009, 01:29:20 »
Tylko w tym miejscu trzeba by się zastanowić  i  odwołać do przepisów o dowodzeniu interwencyjnym – nie chce mi się szukać starych ale właśnie skończyłem czytać nowy projekt KSRG skupiałem się co prawda na innych  zagadnieniach – ale nie przypominam sobie zapisu że KDR ma obowiązek zgłaszać coś do organów ścigania . Z drugiej strony  ukrywanie przestępstwa jest karalne .  Można by rozpisywać się teraz  podważając  kolejne zapis w nieskończoność – zawsze d….a  bita – więc ja dla draki ale i dla spokojności zgłaszam , proszę o zdarzeniu powiadomić Policje – bo ja na nim jestem , a nie dyżurny MSK .

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 29, 2009, 02:22:13 »
A jak wygląda sytuacja w przypadku sporządzania meldunku ze zdarzenia? Czy wybranie kodu 37 (nieustalone) w rubryce "przypuszczalna przyczyna zdarzenia" też będzie ukrywaniem przestępcy?  ^_^
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 03, 2009, 20:43:23 »
czy osoba zgłaszająca do PSP mały pożar traw czy śmietnika nie zgłaszając tego faktu Policji również ukrywa przestępstwo?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 19, 2009, 22:27:38 »
Kolego Miko

A od kiedy weszły te niby zalecenia bo do dnia dzisiejszego ani na radiostacji  nie słyszę takiej korespondencji  ani od kolegów z PSP nie słyszałem o takim zaleceniu podaj konkrety :pyt: 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2009, 09:43:22 wysłana przez norbertkazik »
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 19, 2009, 22:52:51 »
To są tylko zalecenia, czyli takie zabezpieczenie własnego tyłka, na wszelki wypadek....
zalecenia realizowane są najpewniej (znając życie) tak:
dyżurny jak dostanie zgłoszenie o konarze drzewa na drodze, pożarze trawy na nieużytkach, to dzwoni do dyżurnego policji:
- policja, słucham?
- witam straż pożarna, mamy zgłoszenie o konarze drzewa (pożarze trawy)
- tak? gdzie?
- tu i tu.........
- czy interwencja policji jest wymagana?
- d-ca na razie nie zgłasza mi, zagrożenia nie ma, pali się na nieużytkach.....
- ok, przyjąłem, jak będę miał patrol to postaram się go wysłać......
(w praktyce, przyjąłem, przekażę, jak będą gdzieś w okolicy to może wpadną..... ale nie czekajcie specjalnie......)


przez radio to się zgłasza tylko na życzenie d-cy lub też w przypadku uzasadnionego podejrzenia że coś będzie nie tak....

pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 20, 2009, 13:51:58 »
To raczej odwrotnie - ze strony policji jest brak informacji o zdarzeniach. Jeśli jest kolizja/wypadek to jesli nie trzeba robić dostępu do poszkodowanego lub nie ma plamy oleju policja nie widzi potrzeby powiadamiania straży o zdarzeniu.


Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 30, 2009, 12:21:19 »
Dalsze dzialania KM Poznań w temacie :

Pozdrawiam

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 30, 2009, 12:57:19 »
wszelkie decyzje dotyczące ... neutralizacji paliw?
to masz czekać przy wycieku paliwa, aż na miejsce dojedzie patrol WRD i podjąć działania dopiero po porozumieniu z nimi?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 30, 2009, 13:09:09 »
No niema problemu , jest tylko jedno ale,  średni czas dojazdu pogotowia wypadkowego WRD  2 do 3 godzin.  Przyjmując prośbę Pana Komendanta od dziś by nie zacierać śladów blokuje każdą drogę o każdej porze na ten czas,  by nie zostać oskarżonym o zacieranie śladów przestępstwa . Zobaczymy kto kiedy skapituluje – ale znając podejście Policji do tematu nie będzie robić im to różnicy tym bardziej dopingować do pospiechu . 

Pozdrawiam

straz98

  • Gość
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 30, 2009, 13:14:34 »
Ktoś się chyba lekko zapędził w tym piśmie.

Offline adrian.pilchowice@vp.pl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 136
  • KSRG
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 30, 2009, 13:27:57 »
Wszystko byłoby ok z np. wypadkiem pod warunkiem że straż ratuje poszkodowanych i się zwija a na miejscu zostaje jakiś "krawężnik" i pilnuje tego bajzlu, po kilku godzinach dojeżdza WRD a po nich ekipa sprzątająca do neutralizacji wycieków i zamiatania, potem pomoc drogowa po pojazd. Dla naszych mniej roboty a to że korek przez 6 godzin to już zmartwienie policji. Ktoś kto  wysłał to pismo chyba nie widział wypadku na ruchliwej drodze....  :wall:
Ludziom na pomoc , Bogu na chwałę

Offline drops

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Internetowe Forum Policyjne
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 12, 2009, 16:38:24 »
Witam Kolegów strażaków.
Jako "przedstawiciel" tych złych innych służb mundurowych pozwoliłem sobie zalogować się na Waszym forum by przedstawić drugą stronę medalu. Nie będzie to jednak wypowiedź funkcjonariusza WRD (jestem z Techniki Kryminalistycznej). Moja wypowiedź będzie wynikała z przepisów kodeksowych, resortowych i wewnętrznych wydanych przez KGP. Nazywając wprost będzie to wypowiedź z punktu widzenia Policji. Kwestii technicznej kto personalnie ma tego dokonywać nie będę poruszał bo to już Wasza wewnętrzna kwestia.

Temat tak poważny jak śmieszny .


Ze stwierdzeniem że jest to temat poważny zgadzam się lecz z całą pewnością nie zgodzę się że śmieszny.
Zacznijmy od początku. Informować Policję czy nie? Z cała pewnością informować nawet jeżeli obecność policjantów na miejscu wydaje się zbędna. Docierając na miejsce zdarzenia zdobywacie wiedzę wyłącznie o tym jednym zdarzeniu i nigdy nie macie pewności czy to zdarzenie z punktu widzenia przepisów prawa nie jest przestępstwem bądź wykroczeniem.

Nie mając takiej wiedzy bądź pewności zawsze można się narazić na zarzut niedopełnienia obowiązku powiadomienia o popełnionym przestępstwie.
Kwestia ta jest uregulowana kodeksowo i przysłowiowy Kowalski jako obywatel w niewielu wypadkach ma obowiązek zawiadamiać. Natomiast Kowalski jako funkcjonariusz służby państwowej ma prawny obowiązek zawiadamiania.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 12, 2009, 21:13:34 »
Na wstępie witam kolegę i bardzo się cieszę że dołączyłeś do Nas . Liczę, że  nie będzie to tylko jedna  wypowiedz bo pytań wiele . 

Patrząc na lokalizację ( Poznań ) działamy na tym samym podwórku – tym bardziej mi miło , bo poznałem wielu Techników z KMP  i chyle czoła, chyba nie trafiłem na niemiłego i nieprzychylnego strażakom w każdym razie w stosunku do mnie i do moich ludzi , a trochę różnych zdarzeń zabezpieczałem i oświetlałem . Szczególnie rożnego typu nieboszczyków , zresztą wielu ciekawych rzeczy się przy tej okazji nauczyłem .

Wracając jednak do tematu który czasami prowokacyjnie stawiam pod dyskusję –wszystko się zgadza kolego poza jednym małym szczegółem  dlaczego akurat mają to być strażacy .

Czytając pismo Pana Komendanta PSP z Poznania w sprawie zabezpieczenia śladów , Ja świetnie zdaje sobie sprawę z powodów . Problemów z ustalaniem przyczyn , coraz większą ilością skarg , odwołań i procesów .  OK. nie ma problemu drogę można zamknąć  na 1,2,3,4,5 godzin , ogrodzić teren itd. , tylko  dlaczego właśnie my  to mamy robić . Dlaczego strażacy , służba ratownicza ma stać na wypadku  „uwieziona” przez 2-3 godziny oczekując WRD .

Jeśli występują takie problemy , tak naprawdę w strukturach Policji to dla czego wrzuca się to do ogródka zawodowych i społecznych ratowników .  Dlaczego Pan Komendant Policji nie wydzieli -wyznaczy odpowiednich SIS które będą docierać na  miejsce wypadku równo z strażakami  i natychmiast rozpoczynać zabezpieczanie śladów i ich dokumentowanie .  Czy Policyjne samochody nie mają sygnałów ?  Tylko jeśli w  800 tyś. aglomeracji  Poznańskiej  (miasto+powiat)  jest  w gotowości min. ok. 60 samochodów ratowniczo gaśniczych  PSP i OSP , 20 zespołów pogotowia S i P , a tylko dwa pogotowia wypadkowe WRD  to efekt jest znany – jednak  jeśli przyłożymy do tego zatrudnienie ,  ilość pracowników etatowych w „służbie” to proporcje są  całkowicie odwrotne .

Ale tylko  strażak ma być medyk , śmieciarz , kierować ruchem , a teraz jeszcze ochroniarzem pilnującym miejsca zdarzenia . Najłatwiej wrzucić do ogródka komuś , zamiast samemu starać się rozwiązać problem .

Ale OK. dobry Szef (Policji)  jest obrotny i radzi sobie  – tylko dlaczego KM PSP w Poznaniu  jest  taką ofermą i daje się robić kolegom z resortu tak w balona zbierając  wszystko na klatę , a właściwie na plecy podwładnych którzy muszą to realizować .  :gwiazdki: :wall:

Pozdrawiam

Offline drops

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Internetowe Forum Policyjne
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 13, 2009, 21:40:29 »
Witam serdecznie.
Będzie to długi post, ale i zagadnienie nie jest tak proste. Na początek jednak pozwolę sobie wyrazić bardzo pozytywną opinię o kolegach z poznańskiej straży. Profesjonalizmu i umiejętności, której niestety brakuje w policji. Umiejętności działania zespołowego.


Cytuj
dlaczego akurat mają to być strażacy .
Jeżeli przybędą na miejsce zdarzenia, jako pierwsi to wówczas strażacy będą powiadamiać gdyż nie można z góry zakładać, że osoba zgłaszająca zdarzenie powiadomi wszystkie służby.
Ponadto wracając do pierwszego postu w tym temacie to chyba chodziło o to czy w ogóle powiadamiać Policję czy nie? Jeżeli powiadamiać to, kto i kiedy?

Powyżej padło pytanie:
Cytuj
A czemu my musimy zglaszac zdarzenia policji, czemu nie moze byc to robione automatycznie z poziomu PSK?
Trudno mi się dokładnie odnieść do tego bez poznania Waszych procedur, ale przekładając na policyjne najprawdopodobniej wynika to z potrzeby potwierdzenia informacji zawartych w zgłoszeniu. Ma to na celu ograniczenie bezzasadnych wyjazdów.

Cytuj
nie przypominam sobie zapisu, że KDR ma obowiązek zgłaszać coś do organów ścigania
Tak Panie kolego nie musi być takiego zapisu, bo te obowiązki są nakładanie w taki czy inny sposób przez inne przepisy. Chyba wystarczy wskazanie tego, przez który może najbardziej „zaboleć”. Kodeks karny przewiduje popełnienie przestępstwa przez działanie bądź zaniechanie. W przypadku nie powiadomienia będziemy mieli do czynienia z zaniechaniem.
Cytuj
Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 239. § 1. (96) Kto utrudnia lub udaremnia postępowanie karne, pomagając sprawcy przestępstwa, w tym i przestępstwa skarbowego uniknąć odpowiedzialności karnej, w szczególności kto sprawcę ukrywa, zaciera ślady przestępstwa, w tym i przestępstwa skarbowego albo odbywa za skazanego karę,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
 Art. 240. § 1. Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego określonego w art. 118, 127, 128, 130, 134, 140, 148, 163, 166 lub 252, nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  To tak na szybko. Jak widać są wskazania na funkcjonariuszy publicznych, jakimi jesteście Panowie (art. 115, § 13 kk). Z tego powodu ciążą na Was dodatkowe obowiązki.

Mam nadzieję, że kwestię powiadamiania mamy zamkniętą i wniosek nasuwa się jeden. Lepiej poinformować, bo to nic nie kosztuje a przynajmniej spokojniej można spać.

Przejdźmy do następnej kwestii wynikającej z powyższego pisma.

Na początek podam przepisy, które pozwolą Wam być zorientowanymi, czego spokojnie możecie wymagać od policjantów.
Co więcej, do czego oni są zobowiązani na miejscach zdarzeń.
Zacznijmy od ZARZĄDZENIE NR 609 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie sposobu pełnienia służby na drogach przez policjantów
oraz
WYTYCZNE NR 3 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 5 lipca 2007 r. w sprawie postępowania policjantów na miejscu zdarzenia drogowego
.

Ponadto istnieje ZARZĄDZENIE NR 1426 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie metodyki wykonywania czynności dochodzeniowo-śledczych przez służby policyjne wyznaczone do wykrywania przestępstw i ścigania ich sprawców gdzie w Rozdziale 4 zatytułowanym "Czynności na miejscu zdarzenia" są wskazane zadania dla policjantów na miejscu zdarzenia. W § 77 znajduje się zapis:
Cytuj
1. Zadaniem policjanta, którzy pierwszy przybył na miejsce zdarzenia, jest:
1) ratowanie życia i zdrowia ludzi oraz ograniczenie ewentualnych zagrożeń dla otoczenia;
2) ocena ryzyka naniesienia zanieczyszczeń na miejsce zdarzenia; jeżeli takie zagrożenie istnieje, należy szczegółowo udokumentować źródło zanieczyszczeń;
3) dopilnowanie, aby przedstawiciele organów państwowych lub samorządowych, przedstawiciele innych służb poza prowadzącymi akcję ratowniczą, przedstawiciele inspekcji lub instytucji, mediów lub jakiekolwiek inne osoby nie wchodziły na wyznaczony obszar oględzin;
4) spisanie danych personalnych, adresowych i innych danych wszystkich osób zastanych na miejscu zdarzenia lub wchodzących na jego teren, ze wskazaniem czasu i celu przybycia oraz czasu opuszczenia miejsca.


Wynika z tego, wprost iż pierwszy przybyły na miejsce policjant jest odpowiedzialny za zabezpieczenie tego miejsca. Na podstawie tego przepisu macie prawo żądać wykonywania prawidłowo obowiązków przez przybyłych policjantów.
Mam nadzieję, że będziecie tego wymagać (prawidłowego zabezpieczenia miejsca zdarzenia) gdyż Wam to pomoże i dla późniejszego procesu wykrywczego będzie miało pozytywne skutki.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 13, 2009, 23:45:35 »
Witam!
Cytuj
4) spisanie danych personalnych, adresowych i innych danych wszystkich osób zastanych na miejscu zdarzenia lub wchodzących na jego teren, ze wskazaniem czasu i celu przybycia oraz czasu opuszczenia miejsca.
No to już przynajmniej mniej więcej wiem dlaczego d-cę SP spisali przy powalonym drzewie, a zgłaszającego awanturnika - któremu przeszkadzało NIE.  :'(
Interweniowałem jako dyż. u kol. z Policji, ale efekt wiadomy - złóż oficjalne pismo. Oczywiście nie będę robił dymu o w sumie pierdołę, ale kiedyś... Kto wie?
Dzięki za info i że jesteś Tu z Nami.
Pozdr.
Ps. Również uważam, że powinno się natychmiast informować Policję o wszelkich zdarzeniach mogących mieć dalsze skutki... Jednak to już decyzja doświadczonego dyżurnego, a z tym bywa obecnie różnie.  :angry:
Poczytaj w wolnej chwili też:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/board,25.0.html
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2009, 23:52:51 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 14, 2009, 10:39:56 »
no zgadza się, ale:

Art. 240. § 1. Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego określonego w art. 118, 127, 128, 130, 134, 140, 148, 163, 166 lub 252, nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  To tak na szybko. Jak widać są wskazania na funkcjonariuszy publicznych, jakimi jesteście Panowie (art. 115, § 13 kk). Z tego powodu ciążą na Was dodatkowe obowiązki.
[/quote]

Otóż to. Czy za każdym razem mamy zastanawiać się czy osoba zgłaszająca zdarzenie, (bo przecież to ona jako pierwsza je zaobserwowała), powiadomiła również Policję czy nie? Czy w związku z tym musimy zawsze zgłaszać takie zdarzenia? Niby żaden problem, ale.. dojeżdża po nas Pogotowie i... sanitariusz czy lekarz ma prawo podejrzewać, że dowodzący z ramienia Straży w ferworze walki nie powiadomił jeszcze Policji, zatem powinien to uczynić teraz również lekarz. A dlaczego nie przechodzień, który jest świadkiem przyjazdu strażaków i widzi zdarzenie? "Niezwłocznie zawiadomić organy do ścigania przestępców" - czasem po prostu nie ma czasu na to "niezwłocznie".

Zostaje jeszcze sam skutek powiadomienia Policji.
Kiedy gaszę śmietnik, dyspozytor czy osoby postronne zgłaszają mi kolejne 3-4 palące się przy tej samej ulicy, powiadamiam Policję. Niech chłopaki przyjadą, pokręcą się. Tak też czynią. Nie zabezpieczają natomiast żadnych śladów, nie wygradzają terenu pożaru. Jeżdżą po okolicy i patrolują szukając grupki podpitych debili. I prawdę mówiąc nic więcej zrobić nie mogą.
Tak więc czy faktycznie powiadomienie niezwłoczne Policji o pożarze kontenera ze śmieciami ma przynieść efekt w postaci większego prawdopodobieństwa wykrycia przestępcy? Nie sądzę. Dlatego uważam, że ten przepis możemy realizować tylko dlatego, że tak ktoś to zapisał, ale nie liczyć na jakikolwiek efekt. Czy w takim razie ma to sens?

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline drops

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Internetowe Forum Policyjne
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 14, 2009, 11:19:21 »

Cytuj
4) spisanie danych personalnych, adresowych i innych danych wszystkich osób zastanych na miejscu zdarzenia lub wchodzących na jego teren, ze wskazaniem czasu i celu przybycia oraz czasu opuszczenia miejsca.
No to już przynajmniej mniej więcej wiem dlaczego d-cę SP spisali przy powalonym drzewie,
Niestety wymóg jest wymóg a praktycznie z każdej interwencji policjanci są zobowiązani sporządzić notatkę. Przy tym spisywaniu można jednak działać rozsądniej zreszą zgodnie z literą prawa. W zacytowanym powyżej § 77 punkt 1 jest jeszcze punkt 2 w którym znajduje się zapis:
Cytuj
Osoby prowadzące akcję ratowniczą mogą podać swoje dane ustnie, gdy nie utrudni to akcji ratowniczej. Od osób tych nie wymaga się podania adresu zamieszkania. Obowiązkowe jest spisanie rodzaju i numeru rejestracyjnego albo taktycznego pojazdu, którym przybyli.
Przy powalonym drzewie ma to małe znaczenie natomiast przy innego rodzaju zdarzeniach wiedza kto przebywał na miejscu jest istotna z uwagi na możliwość wystąpienia zjawiska kontaminacji.
Dzięki wykazowi osób które się przemieszczały w obszarze objętym kryminalistycznym badaniem miejsca zdarzenia pozwoli prawidłowo przeprowadzić eliminację zabezpieczonego materiału dowodowego.

Cytuj
Czy za każdym razem mamy zastanawiać się czy osoba zgłaszająca zdarzenie, (bo przecież to ona jako pierwsza je zaobserwowała), powiadomiła również Policję czy nie?
Po co się zastanawiać? Wystarczy po stwierdzeniu, że zdarzenie zaistniało przy informowaniu dyżurnego o przybyciu na miejsce dodać stwierdzenie:
- Proszę powiadomić Policję
Zaznaczając czy potrzebujecie jej udziału na miejscu czy nie.
Cytuj
Nie zabezpieczają natomiast żadnych śladów, nie wygradzają terenu pożaru. Jeżdżą po okolicy i patrolują szukając grupki podpitych debili. I prawdę mówiąc nic więcej zrobić nie mogą.
Tak więc czy faktycznie powiadomienie niezwłoczne Policji o pożarze kontenera ze śmieciami ma przynieść efekt w postaci większego prawdopodobieństwa wykrycia przestępcy?
Tego czy zabezpieczają czy nie nie możesz być do końca pewien. Czy są czy nie to już chyba bardziej ja wiem ;)
Na dalszą część odpowiem linkami
Poznań. Piroman podpalił śmietniki
Zatrzymany osiedlowy podpalacz
Podpalacze w rękach policji
Zatrzymany podpalacz
Zatrzymany podpalacz
Zatrzymany podpalacz
Kraśnik: Podpalacz zatrzymany
Małopolska: Policjanci zatrzymali podpalacza

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 14, 2009, 15:34:20 »
Przy tym spisywaniu można jednak działać rozsądniej zreszą zgodnie z literą prawa. W zacytowanym powyżej § 77 punkt 1 jest jeszcze punkt 2 w którym znajduje się zapis:
Cytuj
Osoby prowadzące akcję ratowniczą mogą podać swoje dane ustnie, gdy nie utrudni to akcji ratowniczej. Od osób tych nie wymaga się podania adresu zamieszkania. Obowiązkowe jest spisanie rodzaju i numeru rejestracyjnego albo taktycznego pojazdu, którym przybyli.


Akurat to nie budzi żadnych wątpliwości. Z resztą my też spisujemy nr operacyjne patrolu Policji oraz dowodzącego z imienia, nazwiska i stopnia, aczkolwiek sami Policjanci często wolą podać dane swojego kolegi, niż własne ;)

Tego czy zabezpieczają czy nie nie możesz być do końca pewien. Czy są czy nie to już chyba bardziej ja wiem ;)

Faktycznie, bazuję jedynie na tym co widzę. My "zatapiamy" śmietnik, chwilę pogadamy z Policjantami (często znamy się więc gadamy nawet o dupie Maryni ;) ) a później chłopaki po prostu kręcą się po okolicy. Raczej nigdy nie spotkałem się z tym, by badane były ślady w samej altanie śmietnikowej.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline drops

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Internetowe Forum Policyjne
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 14, 2009, 16:44:26 »

Faktycznie, bazuję jedynie na tym co widzę. My "zatapiamy" śmietnik, chwilę pogadamy z Policjantami (często znamy się więc gadamy nawet o dupie Maryni ;) ) a później chłopaki po prostu kręcą się po okolicy.
Raczej nigdy nie spotkałem się z tym, by badane były ślady w samej altanie śmietnikowej.
Ja to rozumiem bo nie zawsze czynności są przeprowadzone bezpośrednio po zakończeniu akcji gaśniczej. Zazwyczaj pierwszymi na miejscu zdarzenia z ramienia Policji są policjanci prewencji. Oględziny natomiast przeprowadzane są zazwyczaj przez grupę dochodzeniowo-śledczą. Oględziny należy przeprowadzić gdyż:
Cytuj
Art. 308. (207) § 1. W granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa przed ich utratą, zniekształceniem lub zniszczeniem, prokurator albo Policja może w każdej sprawie, w wypadkach niecierpiących zwłoki, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, przeprowadzić w niezbędnym zakresie czynności procesowe, a zwłaszcza dokonać oględzin, w razie potrzeby z udziałem biegłego,
Zgodnie z literaturą fachową dotyczącą kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia oględziny nie powinny być wykonywane w porze nocnej ze szczególnym naciskiem na oględziny miejsca pożaru. Dodatkowo sytuacja w której następuje "przesunięcie" czasu przeprowadzenia czynności jest usankcjonowana w:
Cytuj
§ 5. Czynności, o których mowa w § 1 i 2, mogą być dokonywane tylko w ciągu 5 dni od dnia pierwszej czynności.
W trakcie oględzin dąży się do ustalenia:
       1) ogniska,
       2) materiału palnego,
       3) bezpośredniego źródła ciepła,
       4) przyczyny wzniecenia ognia,
       5) rodzaju i ilości zniszczonego lub uszkodzonego mienia.

Jeżeli idzie o to "kręcenie" to daje ono wymierne efekty jak np. przy podpalaczu który grasował w Poznaniu. To właśnie takie "kręcenie" doprowadziło do zatrzymania.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 14, 2009, 17:32:41 »
a ja mam pytanie czy mamy zglaszac zdarzenie policji czy ja wzywac na miejsce zdarzenia;
bo tak na logike rzecz biorac to strazak bedacy na miejscu jest berdziej doswiadczony i jest w stanie lepiej ocenic zdarzenie niz dyspozytor policji przez tel. i w kosekwencji wyslanie patrolu policji jest i tak uzaleznione od oceny KDR, no bo opcja ze my przekazujemy dokladny opis zdarzenia dyspozytorowi policji raczej nie ma sensu;

Offline drops

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Internetowe Forum Policyjne
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 14, 2009, 17:43:48 »
Prawie jak na zamówienie z dzisiejszych doniesień prasowych.
Dwóch nastolatków dla zabawy podpalało kontenery na śmieci
Jak widać w podpisie zdjęć pochodzą one od Policji. Zdjęcia spalonych pojemników jak widać są robione w dzień. Mogą pochodzić z dokumentacji oględzinowej. Jednocześnie można przeczytać:
Cytuj
Plastikowe kontenery przeznaczone na makulaturę były podpalane zazwyczaj w późnych godzinach wieczornych a nawet po północy.
Czyli potwierdzają się moje wcześniejsze stwierdzenia.
Mam nadzieję że przynajmniej część z Was inaczej spojrzy na kwestię powiadamiania zwłaszcza, że we wcześniejszych wstawionych linkach do doniesień jak i w tym najświeższym powtarza się pewien element:
Cytuj
Podczas przesłuchania powiedzieli policjantom, że pojemniki podpalali wtedy, kiedy byli pod wpływem alkoholu.
Kolejny raz potwierdza się stara zasada, że dobrze jest opatrolować teren. To tak w kwestii stwierdzenia:
Cytuj
Jeżdżą po okolicy i patrolują szukając grupki podpitych debili. I prawdę mówiąc nic więcej zrobić nie mogą.

Na pytanie:
Cytuj
a ja mam pytanie czy mamy zglaszac zdarzenie policji czy ja wzywac na miejsce zdarzenia;
zwrócę na uwagę na to co już wcześniej napisałem.
 Po co się zastanawiać? Wystarczy po stwierdzeniu, że zdarzenie zaistniało przy informowaniu dyżurnego o przybyciu na miejsce dodać stwierdzenie:
- Proszę powiadomić Policję
Zaznaczając czy potrzebujecie jej udziału na miejscu czy nie.


To byście zaznaczyli czy potrzebujecie czy nie ma dwojakie znaczenie. Pierwsze to potrzeba wsparcia przy zabezpieczeniu miejsca a drugie to poinformowanie o możliwości wystąpienia przestępstwa.