Autor Wątek: Proszę poinformować Policje !  (Przeczytany 13489 razy)

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 14, 2009, 21:34:30 »


To byście zaznaczyli czy potrzebujecie czy nie ma dwojakie znaczenie. Pierwsze to potrzeba wsparcia przy zabezpieczeniu miejsca a drugie to poinformowanie o możliwości wystąpienia przestępstwa.


no dobra prosze dyspozytora o zawiadomienie policji ale zaznaczam ze nie jest w mojej ocenie potrzebna na miejscu zdarzenia, w konsekwencji wasz dyspozytor nie wysyla patrolu i stan rzeczy jest taki ze zawiadomienie was nie ma zadnego wplywu na wasze dzialanie
No ale wczesniej stwierdziles ze strazak nie jest w stanie stwierdzic jak zawodowy kryminalista co byla przyczyna itd. wiec teoretycznie ,moje stwierdzenie ze nie jestescie potrzebni dla waszego dyspozytora nie musi byc istotne, wiec wysyla patrol;
Wiec efekt koncowy jest taki ze:
-albo jezdzicie za nami na kazda akcje;
-albo przyjezdzacie gdy stwierdzimy ze jestescie potrzebni co w konsekwencji sie rozni ze tym od stanu obecnego ze wasz dyspozytor ma informacje o zdarzeniu, ktora mu do niczego nie jest potrzebna.
Oczywscie tutaj zastanawiam sie nad sensem tego zawiadamiania bo samo zawiadomienie policji przed dowodce ogranicza sie tylko o przekazanie tej prosby na SK, i wsumie sama kwestia zawiadomienia powinnni najbardziej sie przejmowac nasi dyspozytorzy i sie na ten temat wypowiadac.
No ale mam pytanie czy do kazdego zdarzenia mamy zawiadamiac policje (tj.osy, podtopienia,alarmy falszywe z instalacji alarmowej, kot na drzewie itd.) czy tylko do niektorych, jezli do niektorych to do jakich-jakas lista by sie przydala bo bez niej to znowu zawiadamiamy wedlug naszej oceny i sytuacja w nicyzm sie nei zmienia

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 14, 2009, 21:45:16 »
@malpa151 no nie masz racji. Duża część działań policji opiera się na czynnościach operacyjnych , pracy dzielnicowych itd.  Ja robotę policyjną tą operacyjną również  podglądałem akurat na nie dużym komisariacie u @subiekta  . Tam przepływ informacji był prostszy  - ale podejrzewam że w dużych komisariatach są książki zdarzeń , raporty itd. .
 
I tu wywołując temat byłem świadom sytuacji . Ale jeszcze bardziej świadom jak zareaguje środowisko strażaków . 

Natomiast  nie zgadzam się ideowo z  drugą częścią - czyli pismem KM PSP w Poznaniu w sprawie zabezpieczania śladów i pod tym względem miejsca zdarzenia – ponieważ nie moja w tym rola i  nie zostałem w tym zakresie przeszkolony .  .

Pozdrawiam .

Offline drops

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Internetowe Forum Policyjne
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 14, 2009, 21:55:38 »
Kolego nie zapominaj że jeździcie na różne zdarzenia. Może być przykładowo zgłoszenie związane ze złamaniem przydrożnego drzewa. W takim wypadku będziecie działali w pasie drogowym a co za tym idzie mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. jeżeli będzie trzeba zamknąć drogę obecność policjantów wskazana. jeżeli nie będzie potrzeby zamykania ruchu a jedynie zwężenie jednego z pasów ruchu spokojnie sobie poradzicie w sytuacji gdzie cała Wasza interwencja zajmie kilka minut.
Cytuj
-albo przyjezdzacie gdy stwierdzimy ze jestescie potrzebni co w konsekwencji sie rozni ze tym od stanu obecnego ze wasz dyspozytor ma informacje o zdarzeniu, ktora mu do niczego nie jest potrzebna.
Mimo wszystko różnica jest.
Przeniosę to na inne płaszczyzny. Zwróć uwagę na kwestię zgłoszeń szkody komunikacyjnej. Brak powiadomienia Policji przy takiej szkodzie rodzi problemy w uzyskaniu odszkodowania. Tak jak Wam jako Straży Pożarnej wklepano w przepisy masę obowiązków technicznych tak samo Policji wklepano masę obowiązków związanych z ewidencjonowaniem różnego rodzaju zdarzeń.

Cytuj
Natomiast  nie zgadzam się ideowo z  drugą częścią - czyli pismem KM PSP w Poznaniu w sprawie zabezpieczania śladów i pod tym względem miejsca zdarzenia – ponieważ nie moja w tym rola i  nie zostałem w tym zakresie przeszkolony .  .
W tej kwestii kolego nie zarzekaj się bo jeżeli "wypalą" wstępne ustalenia na takim szkoleniu będziemy mieli okazję osobiście się spotkać...

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 14, 2009, 22:20:52 »
Ja wlasnie swoja wypowiedz podpieram w znacznej czesci na dosiadczeniach z dzialnia moich dzielnicowych, ze wlasciwie oni sami nic nowego nie wymysla niz my na miejscu zdazenia; a jak trzeba policje to sie ja oczywiscie wzywa; no i rozumiem ze policja chce wiedziec co sie dzieje na ich terenie tylko chodzi mi o to zeby nie dochodzilo do pewnego rodzaju przeginania;
a to oczym wspomniales to faktycznie jest problem, juz pomijajac zakres obowiazkow strazaka; ale i moze w konsekwencji dochodzic to utrudniania prowadzenia akcji ratowniczych; wezmy na ten przyklad zdarzenie drogowe  rzeczy najwazneijsze zalatwilismy chcemy posprzatac ale czekamy na policje ktora zlecila nam wstrzymanie sie z dzialaniami do ich przyjazdu, ktory wiadomo ze zaszybki to on czesto nie jest, a w tym czasie nasz zastep jest potrzebny gdzie indziej ale nie mozemy opuscic miejsca zdarzenia , bo nie jest ono bezpieczne zewzgledu na wycieki plynow itd. ktorych usuniecie  zostalo wstrzymane;
no i oczywiscie kwestia czemu mamy robic za stojki dla policji; bo nie czarujmy sie ale wiadomo ze policja zbytnio sie nie spieszy nawet gdy nie jest czym innym zajeta, a wiedzac ze my na miejscu im wszystko pilnujemy, to tym bardziej beda sie obijac (mowie tu o obijaniu sie w sensie doslownym);
jak juz ktos wczesniej wspomial gdyby faktycznei byla taka potrzeba to by sie znalazli na komendzie funkcjonariusze ktorzy by wrazie czego mogli zabezpieczac miejsca zdarzenia do przyjazdu swoich kolego;

co do ubezpieczenia to co mnei to obchodzi to kwestia wlasciciela; jezlie bedzie chcial poczeka na wasz przyjazd to ja tez poczekam  z usunieciem, zreszta nawet bym,  nie usuwal konarow bez jego zgody;
  co do utrudnien w ruchu itd to zapewniam Cie ze jezeli pomoc z waszej strony by mi sie przydala to was wezwe; natomiast w takich kwesti jest czesto problem odwrotny: to wy nam niechcecie pomoc albo robicie to z "wielkiej laski" chociaz na miejscu zdarzenia podlegacie pod KDR, no ale to juz inna kwestia zwiazana z moim subobiektywnymi doswiadzeniami ( i nie twierdze ze policja to 'zlo" bo mam wielu znajomych w roznych waszych komorkach ale i tez od nich wiem ze sie czasami migacie w takich sprawach)
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2009, 22:36:22 wysłana przez malpa151 »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 14, 2009, 22:35:49 »
Cytuj
Natomiast  nie zgadzam się ideowo z  drugą częścią - czyli pismem KM PSP w Poznaniu w sprawie zabezpieczania śladów i pod tym względem miejsca zdarzenia – ponieważ nie moja w tym rola i  nie zostałem w tym zakresie przeszkolony .  .
W tej kwestii kolego nie zarzekaj się bo jeżeli "wypalą" wstępne ustalenia na takim szkoleniu będziemy mieli okazję osobiście się spotkać...

Ustalenia  KM PSP w Poznaniu no na szczęście jeszcze mnie nie zobowiązują – jak można wyczytać może mnie jedynie prosić , co dalej nie zmienia postaci rzeczy,  że czkawką mu się to odbije .  Bo dalej uważam że jest to czyste spuszczenie policyjnych problemów organizacyjnych na strażaków . 

-  Jestem ciekaw jaki będzie finał  jak będzie kolejne zdarzenie , kto podejmie decyzje by pozostawić wóz ratowniczy w celu zabezpieczania śladów . Jeśli wejdą w życie takie ustalenia , to już w ogóle koledzy nie będą wykazywać pośpiechu – czytaj 3-5 godzin.

- Kto odpowie jak strażacy dostaną  baty za zablokowanie drogi , albo uniemożliwienie przemieszczenia samochodów . Sytuacje codzienne , młody sprawca pijany i pilnie wezwana grupka koleżków , gdzieś na wsi .

-  Kto zweryfikuje sytuację do przybycia straży na miejscu zdarzenia – znam przypadki gdy pojazdy pasy ruchu zmieniały , też za to odpowiedzą strażacy?  Czy zanim przystąpię do akcji ratowniczej będę wykonywał  zdjęcia by się zabezpieczyć – bo stanę się zgodnie z prawem i  do tego świadomy kozioł ofiarny . Halo panie  , jeszcze 2 min. nie umieraj bo muszę parę  fotek  zrobić by mnie jutro do pierdla nie wsadzili , albo Pana adwokat mnie nie oskubał do zera .

- A co się stanie , jak napiszę w meldunku że z uwagi na posiadane możliwości – 1 m taśmy , 1 pachołek , nie miałem możliwości zabezpieczać śladów .

- Interesuje mnie również czy pogotowie ratunkowe w Poznaniu zostało tak zobowiązane i będzie tak szkolone , oni  często są na miejscu bez Nas – a niczym się nie różnimy . Już widzę te dylematy – wieziemy gościa z amputowaną nogą do szpitala czy czekamy 3 h za WRD . Zresztą tak jak u Nas podajemy pianę zacieramy ślady  czy tniemy po kostki w paliwie .


Wiesz jak się to skończy – ano tak że umieralność w Poznaniu wzrośnie – i tak jak dziś policja niekoniecznie chce dotrzeć na miejsce przed Pogotowiem i Strażą. Tak teraz my będziemy mieli czasy wyjazdu maksymalne możliwe , prędkość  przepisową bo  inni dojadą może pierwsi i to oni będą się bujać z problemem . A my nie widzieliśmy  , nie pamiętamy i nie orientujemy się . Pamięć jest zawodna .

Źle się dzieje w KM PSP Poznań – aby tylko udupić robola , a samemu pierś wpiąć – my u nas , o u nas to my wszystko mamy najlepsze – długo by opowiadać o niekompetencji .
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2009, 23:02:50 wysłana przez MIKO »

Offline drops

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Internetowe Forum Policyjne
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 15, 2009, 10:22:40 »
Nie rozumiem dlaczego się tak Kolego unosisz. Zostało zadane pytanie w pierwszym poście a biorąc pod uwagę że problem leży na styku działania dwóch służb warto zapoznać się ze wszystkimi elementami. Dyskutowanie w tej kwestii raczej ma na celu poznanie przepisów i podstaw prawnych a następnie ewentualne wypracowanie mechanizmów działania.

Możesz robić zgodnie ze swym "widzi mi się" ale warto znać powody wydawania pewnych zaleceń i pewnych przepisów prawa które również dotyczą i Ciebie. Warto znać by czasami któregoś dnia nie usłyszeć zarzutu od prokuratora.

Wiedza jak zachowywać się na miejscu zdarzenia (nie chodzi o Wasze działania ratowniczo-gaśnicze), na co zwracać uwagę może Wam się przydać nie tylko w służbie ale i codziennym życiu. Nikomu tego nie życzę ale zawsze istnieje możliwość że spotka nas nieszczęście. Niech to będzie zwykłe włamanie do samochodu. Przychodzicie do samochodu a tu wybita szyba i z wnętrza ubyło Wam trochę przedmiotów. Co wówczas często się dzieje? Mamy AC więc zadowoleni że przynajmniej cześć strat odzyskamy wsiadamy do samochodu i jedziemy do najbliższej jednostki Policji zgłosić fakt włamania.

Policjanci przyjmują zawiadomienie rozpoczynają się oględziny pojazdu i tu zaczyna się problem. Jeżeli są odpowiednie warunki na miejsce przyjeżdża Technik Kryminalistyki i stwierdza:
  • pojazd przemieszczono z miejsca zdarzenia do miejsca oględzin
  • przemieszczenie mogło spowodować utratę mogących ewentualnie wystąpić śladów kryminalistycznych
  • utrata śladów może bezpośrednio przyczynić się do braku możliwości ustalenia sprawcy bądź udowodnienia mu popełnienia czynu
Informacje te zostają zapisane w protokole oględzin. Kończą się czynności a po jakimś czasie do jednostki prowadzącej sprawę wpływa pismo od ubezpieczyciela z prośbą o potwierdzenie faktu zgłoszenia i udzielenie informacji mogących mieć istotne znaczenie dla postępowania szkodowego.
Prowadzący postępowanie odpisując potwierdza fakt zgłoszenia i wskazuje wymienione punkty. Ubezpieczyciel po otrzymaniu takiej informacji może tylko ręce zacierać a dlaczego? Dlatego że może zastosować przepisy zawarte w OWU.
Cytuj
§ 23.1. W razie powstania zdarzenia objętego ubezpieczeniem, ubezpieczający lub ubezpieczony obowiązany jest użyć
dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów.

2. W razie powstania zdarzenia objętego ubezpieczeniem
ubezpieczający lub ubezpieczony obowiązany jest zabezpieczyć możność dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wobec osób odpowiedzialnych za szkodę.


3. Jeżeli ubezpieczający lub ubezpieczony umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa nie zastosował środków
 określonych w ust.1, PZU SA jest wolny od odpowiedzialności za szkody powstałe z tego powodu.

4. W razie naruszenia z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa obowiązku, o którym mowa w § 20 pkt 1, PZU SA
może odpowiednio zmniejszyć wysokość świadczenia, jeżeli naruszenie przyczyniło się do zwiększenia szkody
lub uniemożliwiło PZU SA ustalenie okoliczności i skutków zdarzenia.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 15, 2009, 16:05:53 »
Ja się nie unoszę tylko nie lubię jak z strażaków robi się debili .

Jakoś nie odpowiedziałeś mi  na pytania .

A ja mam rozwiązanie – po każdym wypadku –  będę pisał skargę do Komendanta Miejskiego lub Wojewódzkiego Policji na dyżurnego  z pytaniem co spowodowało zwłokę w dysponowaniu i dotarciu Policji na miejsce zdarzenia . 90% komisariatów całodobowych  min. jeden patrol zmotoryzowany – nie widzę powodów by nie dotarł  równo z nami . Nie z komisariatu  X to Y nasze wozy również jadą z różnych  jednostek . Licząc ilość patroli , oraz piękne szybkie samochody nie wyobrażam sobie by patrole docierały po straży.  Mnie nie interesuje kto poprowadzi dochodzenie ja wzywam Policje do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i nie widzę możliwych powodów zwłoki .

I tu również się zastanawiam dlaczego w tym przypadku uważasz że nie powinny zostać postawione zarzuty  prokuratorskie za opóźnienie w podjęciu czynności . Najłatwiej głupich strażaków postraszyć
prokuratorem .

Pozdrawiam .

Offline drops

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Internetowe Forum Policyjne
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 15, 2009, 19:11:56 »
Ja się nie unoszę tylko nie lubię jak z strażaków robi się debili .

Najłatwiej głupich strażaków postraszyć
prokuratorem .
Tak źle myślisz i o innych strażakach? Nie rozumiem dlaczego i siebie i innych w ten sposób obrażasz. W moim odczuciu zupełnie inaczej sytuacja wygląda. Jak już wcześniej pisałem osobiście zazdroszczę Kolegom Strażakom kompetencji i umiejętności działań zespołowych.
Nie rozumiem również dlaczego na mnie napadasz gdy jednocześnie w piśmie znajdującym się na pierwszej stronie dyskusji wyraźnie widać iż KMP zwróciło się do KM PSP z prośbą wynikającą z wytyków nadchodzących z prokuratury.
Dodatkowo zwrócono uwagę by nie dochodziło do przypadkowego zacierania śladów.
Chcesz pisać skargi? Ależ proszę bardzo masz do tego prawo jak każdy obywatel zgodnie z zapisami konstytucyjnymi.
Zapoznaj się proszę raz jeszcze z pismem i zwróć uwagę na kilka stwierdzeń:
Cytuj
Zdajemy sobie sprawę, że ratowanie życia i zdrowia ludzkiego jest priorytetem, jednak chcielibyśmy zwrócić uwagę również na to, aby te najważniejsze czynności nie przyczyniały się do utrudnienia późniejszych działań innych organów.
Tu masz odpowiedź na pytanie co jest najważniejsze i co zrobić gdy będzie potrzeba Waszych działań w związku z innym zdarzeniem ratującym życie.
Cytuj
Prokurator, pod którego nadzorem prowadzone są wszystkie czynności dochodzeniowe podczas najcięższych w skutkach zdarzeń(wypadków komunikacyjnych, pożarów itp.) oczekuje od służb dostatecznego zabezpieczenia śladów.
Tu masz początek łańcuszka którego skutkiem jest zwrócenie Wam jako Straży Pożarnej uwagi na obowiązek zabezpieczenia śladów co wyrażono w zdaniu:
Cytuj
Podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych to strażak kieruje całą akcją w związku z czym jest również zobowiązany do zabezpieczenia ewentualnych śladów zdarzenia.
Z uwagi na fakt iż jest to forum publiczne i zapewne przez różne osoby czytane nie będę przedstawiał szczegółowo kwestii związanych ze śladami. Możliwości dokonania łatwych i szybkich zmian powodujących zniszczenie wartości dowodowej śladów ale wskażę przykład niefrasobliwego zachowania kolegów ze straży.

Miejsce znalezienia zwłok w mieszkaniu. Przed znalezieniem zwłok wystąpiło zadymienie a że mieszkanie zamknięte koledzy ze straży szybko i sprawnie neutralizują zabezpieczenia jak i powód zadymienia. Do tego momentu jest wszystko OK ale z uwagi na nietypowość konkretnie tego zdarzenia pomimo zakończenia działań przez pomieszczenia przetacza się wycieczka. Dlaczego? Z ciekawości. Dowodzący zastępem po rozmowie sam przyznał że niepotrzebne było to "zwiedzanie".
W konsekwencji  "zwiedzania" dochodzi do zabezpieczenia dodatkowych śladów traseologicznych i biologicznych które trzeba wyeliminować.
Nikt z tego powodu nie robił "dymu". Przeprowadzono eliminację i cała sprawa zakończyła się na szczęście pozytywnie. Jednak czy nastąpiła utrata jakiś śladów dzisiaj już się nie dowiemy. Co by było gdyby postępowanie zakończyło się niepowodzeniem? Odpowiedź chyba jest jasna.

Wróćmy jeszcze do pisemka.
Cytuj
Wszelkie decyzje dotyczące m.in usunięcia pojazdów czy neutralizacji płynów eksploatacyjnych powinny być konsultowane z powyższymi organami na miejscu akcji jeszcze przed ich wykonaniem.
Stwierdzenie "powinny być..." nie oznacza że w przypadku zagrożenia rozszerzenia skutków zdarzenia macie siedzieć i czekać bezczynnie. Są jednak sytuacje gdzie zagrożenie rozszerzenia skutków nie występuje a wówczas przemieszczenie pojazdów czy działanie mogące zafałszować ślady hamowania, blokowania, zarzucania czy żłobienia nie powinno mieć miejsca. To na podstawie tych śladów ich ułożenia długości i przebiegu biegły ma możliwość wydania opinii. To zafałszowanie rozkładu śladów może spowodować że niewinny będzie miał stawiane zarzuty.

Na zakończenie pragnę przypomnieć iż zastrzegłem
Cytuj
Nie będzie to jednak wypowiedź funkcjonariusza WRD
Nie mogę odpowiadać za wszystkie piony w Policji ale jeżeli chcesz podyskutować np. z dyżurnymi zawsze możesz odwiedzić temat DYŻURNI 2 na Internetowym Forum Policyjnym.
Zamiast obrzucać się oskarżeniami "bo ten zrobił to a tamten nie zrobił tamtego" trzymajmy się wątku zasadniczego. Wymiana informacji przyniesie wymierne skutki natomiast wzajemne oskarżenia mogą jedynie podzielić. Dyskutujmy więc zgodnie z przysłowiem "zgoda buduje niezgoda rujnuje".

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 15, 2009, 20:23:59 »
Panowie, nie ma co się tu spierać o wyższą wyższość.
Po prostu niech każdy robi to, do czego został najlepiej przygotowany i co umie najlepiej.
"ślady traseologiczne" - nie mam pojęcia co to takiego, więc jak mam to zabezpieczyć?
Jeśli dostane wytyczne - masz trupa w mieszkaniu, ogranicz ilość ratowników przebywających w mieszkaniu do niezbędnego minimum, to mogę to uczynić.
Jeśli przy zdarzeniu drogowym będę miał wytyczne, by wstrzymać się z ruszeniem pojazdu, to się wstrzymam.  (sprawy bezpieczeństwa pożarowego, czyli wycieki paliwa, pozostawiam tu bez komentarza - dla mnie logiczne, że zabezpieczam je jak najwcześniej, w końcu odpowiadam za bezpieczeństwo moich ludzi i w tym konkretnym momencie pan szanowny prokurator nic dla mnie nie znaczy).

Jednak oczekuję od służb współdziałających, które są zgodnie z ich obowiązkami wyznaczone do zabezpieczenia śladów dowodowych, że stawią się na miejscu niezwłocznie.
Nie oczekuje od razu na miejscu wypadku zespołu WRD - dla mnie wszystko jedno czy dojedzie zwykły patrol prewencji, patrol pieszy czy nawet Straż Miejska i zabezpieczy miejsce zdarzenia. Skoro ja mogę interweniować w max. krótkim czasie to czemu inne służby nie?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 15, 2009, 20:36:41 »
@Zero-11 ja się nie spieram – tylko nie cierpię jak ktoś rady nie daje i zwala na innych – najlepiej na strażaków . 

Bo problem sprowadza się do jednej kwestii –  z kim mam uzgadniać – jak nikogo niema ? I dlaczego nie ma ?  A co z tym związane dlaczego ma być usankcjonowane przybywanie Policji na miejsce wypadku drogowego po 2-3 godzinach – gdy może przybyć równo z strażakami lub minutowym opóźnieniem . Takim stawianiem sprawy sankcjonujemy ten fakt .  Bo strażacy zabezpieczą zobowiązani przez komendanta  . Strażacy nic nie musieli by zabezpieczać  gdyby policja przybywała na miejsce zdarzenia zgodnie z wezwaniem .

I dalej @drops umiejętnie omijasz odpowiedz – dlaczego Policja w Poznaniu i powiecie  nie jest na miejscu zdarzenia równo z strażą pożarną – bo tu tkwi problem – reszta to kosmetyka.

Dzisiejszy poranek  wypadek na trasie do Wrocławia – WRD dociera 30-40 min po straży – gdy jest po temacie  . A gdzie byli funkcjonariusze  Komisariatów z Stęszewa , Mosiny , Buku , Komornik , Puszczykowa  czy Lubonia ?  My dojechaliśmy z tych miejsc  ciężkimi wozami  bojowymi i karetkami – czy na 6 Komisariatów nie znalazł się patrol,  który  mógł  zabezpieczyć również moje bezpieczeństwo – no i zabezpieczyć ślady ?

Jakie były powody że dyżurny Policji go nie wysłał ? Nie chce sugerować odpowiedzi bo powiesz że się czepiam . Ale jak ktoś mi wmawia dziecko w brzuch to czasami tak mam i to od urodzenia. 

Pozdrawiam

Offline drops

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Internetowe Forum Policyjne
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 15, 2009, 22:45:36 »
"ślady traseologiczne" - nie mam pojęcia co to takiego, więc jak mam to zabezpieczyć?
Traseologia a dokładniej ślady traseologiczne to ślady powstające w trakcie chodzenia czy jazdy (w uproszczeniu) czyli ślady odbitek czy odcisków spodu obuwia bądź ślady pozostawione przez pojazdy. W kwestii zabezpieczania to wystarczy że jeżeli będzie możliwość to nie zostaną zniszczone (zadeptane). Jeżeli zostaną "oszczędzone" w trakcie oględzin je znajdziemy.

Cytuj
(sprawy bezpieczeństwa pożarowego, czyli wycieki paliwa, pozostawiam tu bez komentarza - dla mnie logiczne, że zabezpieczam je jak najwcześniej, w końcu odpowiadam za bezpieczeństwo moich ludzi i w tym konkretnym momencie pan szanowny prokurator nic dla mnie nie znaczy)
To nie podlega dyskusji. W pierwszej kolejności bezpieczeństwo.

Cytuj
Jakie były powody że dyżurny Policji go nie wysłał ?
A tu już by trzeba było zapytać dyżurnego. Może jakiś wpływ miało na to to co można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych Policji.
Cytuj
Kradzieże 61
KMP Poznań   33
Kradzieże z włamaniem 23
KMP Poznań   7
Rozboje 1
KMP Poznań   1
Kradzież z włamaniem do samochodu 7
KMP Poznań   5
Kradzież z włamaniem do mieszkania 3
KMP Poznań   1
Inna kradzież z włamaniem 8
KMP Poznań   1
Bójka i pobicie 1
KMP Poznań   1
Przy kategorii zdarzenia jest ilość zdarzeń w województwie poniżej dla terenu działania KMP Poznań. Niestety nie znalazłem na oficjalnej stronie danych dotyczących zgłoszonych zdarzeń typu:
  • uszkodzenie mienia
  • przestępstwa przeciwko rodzinie (znęcania nad rodziną)
  • oszustwa
  • kradzieże w których kwota nie przekracza 250 zł
Niestety brakuje również informacji o ilości przeprowadzonych interwencji ale z całą pewnością na terenie KMP przeprowadzono ich kilkadziesiąt. Tak samo brak jest informacji o zatrzymaniach konwojach czy doprowadzeniach.
Kwestia zdarzeń drogowych natomiast wygląda następująco
Tu zestawienie ilości za dziś i za analogiczny okres roku ubiegłego dla województwa. Niestety nie doszukałem się dla samego KMP Poznań. Tu oczywiście znajdują się informacje o wypadkach ale brakuje danych o innych zdarzeniach drogowych. Wnioski można wyciągnąć samemu gdy ma się orientację ile patroli jest w terenie.

Biorąc pod uwagę że podczas czynności na miejscach zdarzeń potrzebuję dodatkowe siły do zabezpieczenia miejsca mogę tylko doradzić z własnego doświadczenia. Wykonuję telefon na nr 997 i informuję że jest potrzebna pomoc przy zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Czasami też nieźle muszę się naczekać ale jest o jakiś sposób w miarę skuteczny.

A teraz mam nadzieję uzgodniliśmy powyższą kwestię i kwestię odpowiedzialności za decyzje i organizację służby przejdziemy do innych zagadnień.
Gdybym czuł się kompetentny do wypowiadania w kwestiach organizacji służby bym dyskutował w temacie POLICJA na miejscu wypadku-czyli jak to oni nic nie robią.....
Włączyłem się do dyskusji by podzielić się z Wami wiedzą z zakresu kryminalistyki, oraz procedur postępowania na miejscu zdarzenia i w związku ze zdarzeniem.
Rodzi się jednak pytanie czy chcecie posiąść tą wiedzę czy nie?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 15, 2009, 23:06:28 »
Czyli doszliśmy do oczekiwanego przeze mnie mianownika . Policja się nie wyrabia ( nie chce mi się sprawdzać gdzie były zaangażowane radiowozy z tych 6 Komisariatów , ale min 50 % stało w komisariatach z obsadą ),  a dobry wujek KM PSP w Poznaniu  topi swoją gromadkę , zamiast odbić piłeczkę i od swojego kolegi oczekiwać  również działania .  Tylko u Nas w Poznaniu strażacy będą odpowiadać , czy pachołki postawili 300m od wraku pojazdu bo tam kierowca chwycił pobocze czy 15 m od wraku by zapewnić  bezpieczeństwo na terenie działań .

Pominę że PSP zawsze zgłasza konieczność zabezpieczenia wypadku , bo techniczne dochodzenie jego przyczyn mało Nas obchodzi , więc nie mam potrzeby wzywać specjalnie dodatkowych służb do tego celu.

Offline drops

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Internetowe Forum Policyjne
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 15, 2009, 23:33:09 »
MIKO czy Ty czytasz posty innych czy tylko wywarzasz otwarte drzwi?
Nabijanie "w kółko Macieju" o czasie oczekiwania albo zakładanie że były wolne załogi ale na złość strażakom chcieli zrobić i nie pojechali jakoś mało ma wspólnego z tematem tej dyskusji.
Cytuj
nie chce mi się sprawdzać gdzie były zaangażowane radiowozy z tych 6 Komisariatów , ale min 50 % stało w komisariatach z obsadą
Nawet nie będę komentował. I nie chodzi o kwestię chciejstwa... Zapoznania się ze strukturą organizacyjną i stanami etatowymi nie będę proponował bo zapewne też nie zechcesz tego poznać tkwiąc w przekonaniu nieomylności.

Zarzucałeś brak odpowiedzi na Twoje pytania. A gdzie Twoja odpowiedź na zasadnicze pytanie które padło na końcu mojego poprzedniego postu? Jak dotychczas dyskusję sprowadzasz do tego że "idzie rowem".  Panie Moderatorze czy ten temat jest "wypłakiwalnią" na to jak źli są policjanci? Wydawało mi się dotyczy kwestii powiadamiania Policji o zdarzeniach w których Straż Pożarna prowadzi działania. A jednocześnie temat rozwinął się o takie działania które nie doprowadzą do zniszczenia śladów mających związek ze zdarzeniem.
Ponawiam więc raz jeszcze
Włączyłem się do dyskusji by podzielić się z Wami wiedzą z zakresu kryminalistyki, oraz procedur postępowania na miejscu zdarzenia i w związku ze zdarzeniem.
Rodzi się jednak pytanie czy chcecie posiąść tą wiedzę czy nie?

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 15, 2009, 23:34:49 »
Wiedzy nigdy za wiele, więc chyba nie ma co się zastanawiać - skoro jest ktoś kto chce się podzielić ową wiedzą.
Osobiście wiedze zdobyta w sposób wymiany poglądów bardzo sobie cenię.
Wypada chyba jednak napisać kilka słów wyjaśnienia - nie dziwi mnie poddenerwowanie ze strony moich kolegów po fachu. Od wielu lat ciągle nam dokładane są nowe zadania - o ile w początkowym okresie transformacji naszej słuzby nie budziło to wątpliwości , bo obejmowaliśmy zadania których w owym czasie nikt nie wykonywał , to z czasem zaczeły sie pojawiać zadania nieco dziwne jak na służby ratownicze - zamiatamy ulice, odśnieżamy dachy, przepychamy przepusty, usuwamy kilkuletnie kokony itp. Coraz częściej wyręczmy więc innych , a nie zajmujemy się działaniami typowo ratowniczymi - a że rodzi to komplikacje to sami doskonale wiemy, chociaż zbyt głośno o tym się raczej nie mówi.  Stad zapewne te głosy sprzeciwu , gdy ktoś próbuje dołożyć dodatkowy obowiązek, mimo tego iż jest do tego powołana inna instytucja.
Na temat zabezpieczania chyba jednak tak naprawdę nie ma co sie wiele rozwodzić, bo pamiętam że mnie też uczono ( a było to juz dośc dawno temu) że naszym nadrzędnym celem jest ratowanie ( a więc usuwanie zagrożeń itp) , ale gdy tylko to zrobimy to powinnismy zadbać o możliwości ustalenia przyczyny powstania owego zdarzenia, a przede wszystkim nie niszczyć śladów pozostałych mimo naszych działań  - pamiętam jeden z najbardziej prozaicznych strażackich przykładów : ugaszony pożar mieszkania i całkowite czyszczenie pogorzeliska przez wyrzucanie przez okno nadpalonych elementów wyposażenia, teoretycznie w celu usunięcia zagrożenia.... i pytanie jak wtedy ustalić cokolwiek ?
Prawda więc zapewne lezy pośrodku - nie ma się wiec co przepychać miedzy służbami, ale podyskutować chyba można.... może ułatwi to wzajemne zrozumienie w wykonywaniu własnych obowiązków.
A na koniec pomysł który mi przyszedł do głowy podczas przeglądania tego wątku. 
O ile ze przypływem informacji pomiędzy służbami w przypadku poważniejszych zdarzeń nie ma problemu , to wiemy ze bywa róznie z tymi drobniejszymi ( śmietniki, trawy itp). Może więc warto pomyśleć o automatycznym  przypływie informacji o interwencjach w czasie rzeczywistym ?  Przykazywanie takich informacji droga elektroniczna nie jest dzisiaj problemem - funkcjonuje to u nas stosunkowo dobrze  - więc może warto pomyśleć o połączeniu z Policją,  tak aby dyżurny miał na bieżąco podgląd gdzie i co robimy i mógł sam zadecydować czy jest to dla niego ważne, a co może poczekać. Jesteśmy w fazie tworzenia CPR-ów , więc chyba można w ramach tych prac pomyśleć o jeszcze jednym połączeniu. 

 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 16, 2009, 00:03:55 »
@drops wybacz ale mnie tego co potrzebuje już nauczono i dobrze wiem co można zabezpieczyć i uczyli  dobrzy ludzie . 

Ale pojawiłeś się tu celowo – zresztą sam stwierdzając że znasz ustalenia naszych Poznańskich Komendantów , a może za ich namową – bo niewielu Policjantów  szpera tak od siebie po tych działach . Rozumiem , że  działając w duchu znanych Ci ustaleń bardzo skutecznie  będziesz uciekał od tematu , który bądź co bądź ja założyłem w konkretnym duchu . 

Nic nie stoi również na przeszkodzie by założyć temat Technika Kryminalna gdzie będziesz mógł udzielać porad i wyjaśnień – jak nie trafić przed oblicze prokuratora . 

Natomiast Ja w tym temacie pytam dlaczego jeden z Komendantów Miejskich PSP w tym kraju chce mnie do tego prokuratora  doprowadzić  , mieszając do postępowań, co zresztą potwierdzasz – pod hasłem szkoleń z zabezpieczania śladów .  Dziś wiem i umiem tyle co się wydaje prokuratorowi , obrońcy , czy sędziemu lub firmie ubezpieczeniowej . Jutro po szkoleniu będę kozłem ofiarnym dla  zainteresowanych -  przeszkolony  idiota  .

Odpowiedz dlaczego ma tak być,  mnie tu interesuje i czy jest tak w całej Polsce . że strażacy mają zajęcia z Techniki Kryminalnej , uczące  zabezpieczania dowodów na miejscu wypadku drogowego . 



Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 16, 2009, 00:14:05 »
Próba dorzucenia kolejnych, po ratownictwie medycznym, obowiązków nie należących do nas.

Jeśli policja czy prokuratura chce mieć zabezpieczone ślady to niech je sobie zabezpiecza. Od tego oni są - od tego są oni, jak powiedział Hamlet. Ja jestem od lania wody i ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Sorry - to że ktoś się nie wyrabia to jego problem. Jak my mamy dużo do roboty to koledzy z policji nie biorą w ręce tłumic albo pilarek.

A może pójdźmy dalej: niech każdy radiowóz ma torbę R1 a karetka agregat wysokociśnieniowy. Czemu nie? Przecież każdy obywatel (a więc i policjant, ratmed, lekarz) ma obowiązek niesienia pomocy analogicznie jak niedopuszczenia do zatarcia śladów przestępstwa.

Zaznaczam że dotychczasowa współpraca z policją układa mi się bardzo dobrze i mam szacunek do tej służby, niemniej nie popadajmy w paranoję - niech każdy robi to co do niego należy i za co mu płacą i wszyscy będą zadowoleni.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 16, 2009, 00:42:53 »
Z tymi zadaniami z zakresu ratownictwa medycznego można, a nawet wypada się zgodzić. Wszak to element ratowania życia, a jesteśmy formacją właśnie do tego przewidzianą. Można powiedzieć, że dorzucenie PSP obowiązków z zakresu rat. med. było jedynie usankcjonowaniem tego, co i tak robiliśmy wcześniej.

Jednak zabezpieczanie śladów to już inna historia. Nie porównywałbym tych dwóch spraw. Kolejnym krokiem będzie zrobienie z nas ekspertów od analizy śladów przestępstwa? Będziemy powoływani jako biegli by przed sądem opisać, co ujrzeliśmy fachowym okiem po dojechaniu na miejsce zdarzenia? Strażak przede wszystkim będzie z automatu oceniał zastaną sytuację na miejscu akcji nie pod kontem prowadzenia działań ratowniczych, ale pod kątem możliwości zaistnienia zdarzenia.
Niestety, ale ja mam inne priorytety zawodowe i moralne w tej robocie.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 16, 2009, 00:54:06 »
I o to właśnie mi chodzi . Czy Pan Komendant Miejski PSP w Poznaniu – nie jedzie w imieniu własnej chwały troszeczkę po bandzie . Pominę, że jego chwała przeminie , a strażacy z takim szkoleniem będą się bujać do końca swojej kariery . 

I nikt nie wytłumaczy prokuratorowi , adwokatom itd. , że nie mieli podstaw merytorycznych ocenić  zdarzenie pod względem śladów , co z tym związane zapamiętać  je w formie zastanej itd. itd.

Offline drops

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Internetowe Forum Policyjne
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 16, 2009, 01:11:52 »
@drops wybacz ale mnie tego co potrzebuje już nauczono i dobrze wiem co można zabezpieczyć i uczyli  dobrzy ludzie . 
Gdyby wyłącznie o Ciebie chodziło to nie potrzeba by było pisania postów bo są inne możliwości ale są też inni strażacy.

Cytuj
niewielu Policjantów  szpera tak od siebie po tych działach . Rozumiem , że  działając w duchu znanych Ci ustaleń bardzo skutecznie  będziesz uciekał od tematu ,
Niewielu nie znaczy że nie ma takich którzy chcą poszerzać swoją wiedzę zawodową a jednocześnie się nią dzielić z innymi. Jeżeli nie domyśliłeś się to informuję Ciebie że od 14.07.2003 jestem zarejestrowany na Internetowym Forum Policyjnym gdzie jako moderator działam zgodnie z motto tego forum Glino Pomóż sobie sam... !. Od tematów zgodnych z moimi kompetencjami nie będę uciekał jeżeli odpowiedź nie będzie naruszeniem informacji zastrzeżonych.

Cytuj
Natomiast Ja w tym temacie pytam dlaczego jeden z Komendantów Miejskich PSP w tym kraju chce mnie do tego prokuratora  doprowadzić  , mieszając do postępowań, co zresztą potwierdzasz
Tak się składa że biorąc udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych w miejscu w którym zaistniało przestępstwo jesteś "wmieszany" automatycznie. Gdybyś dokładniej przeczytał wcześniejsze posty byś zauważył dlaczego jesteś "wmieszany.

Cytuj
pod hasłem szkoleń z zabezpieczania śladów .
Nie mieszaj dwóch kwestii. Zabezpieczania śladów a przeciwdziałaniu ewentualnemu zniszczeniu mogących wystąpić śladów. Jak właśnie przeczytałem w tym poście
Cytat: remfire
pamiętam że mnie też uczono ( a było to juz dośc dawno temu) że naszym nadrzędnym celem jest ratowanie ( a więc usuwanie zagrożeń itp) , ale gdy tylko to zrobimy to powinnismy zadbać o możliwości ustalenia przyczyny powstania owego zdarzenia, a przede wszystkim nie niszczyć śladów pozostałych mimo naszych działań
szkolono Was w tej kwestii albo przynajmniej zwracano na to uwagę.

Cytuj
Dziś wiem i umiem tyle co się wydaje prokuratorowi , obrońcy , czy sędziemu lub firmie ubezpieczeniowej . Jutro po szkoleniu będę kozłem ofiarnym dla  zainteresowanych
Tak się składa że odpowiedzialność występuje w tym przypadku z winy umyślnej bądź nieumyślnej. Z tego powodu lepiej być przeszkolonym by uniknąć "wpadki". Fakt że nie wiedziałeś że takie czy inne zachowanie jest niszczeniem materiału dowodowego nie będzie zwalniało z odpowiedzialności.

Cytuj
Odpowiedz dlaczego ma tak być,
Najprawdopodobniej by po wytykach nadchodzących z prokuratur uniknąć sytuacji w których funkcjonariusze różnych służb nie byli ciągani do odpowiedzialności.

Cały czas widzę że różnica między zabezpieczaniem śladu a działaniem w celu uniknięcia zniszczenia nie jest dla niektórych zauważalna.
Może na przykładzie który tu już padł
Cytat: zero-11
masz trupa w mieszkaniu, ogranicz ilość ratowników przebywających w mieszkaniu do niezbędnego minimum, to mogę to uczynić.
Właśnie coś takiego jest działaniem jakie zapewni ochronę śladów.
Panowie nikt Wam nie każe i nie będzie kazał technicznie i procesowo zabezpieczać śladów. Od tego są wyspecjalizowane służby w Policji. Wy macie tylko w miarę możliwości nie niszczyć śladów. Nawet w Policji nie każdy policjant ma uprawnienia i wiedzę gdzie szukać śladów jak je ujawniać i jak zabezpieczać. To wręcz jest ujęte w Kodeksie Postępowania Karnego
Cytuj
Art. 205. § 1. (113) Jeżeli dokonanie oględzin, przesłuchania przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość, eksperymentu, ekspertyzy, zatrzymania rzeczy lub przeszukania wymaga czynności technicznych, w szczególności takich jak wykonanie pomiarów, obliczeń, zdjęć, utrwalenie śladów, można do udziału w nich wezwać specjalistów.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2009, 01:16:44 wysłana przez drops »

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 16, 2009, 01:49:11 »
kolego @drops moze nie dokonca rozmiesz o co kolega chodzi,
O ile w teorii prosba waszego KM z Poznania ma uzasadnienie, i nikt jako tako z nas niechce sie z tym sprzeczac, bo nam tez nie zalezy na utrudnaniu wam pracy a takze nam na dzialaniu na szkode poszkodowanym (sprawy zwiazane z ubezpeiczeniem itd.) i tego nie robimy .
Ale w praktyce wyglada to tak ze policja nie wyrabia (nie wazne z jakich przyczyn) i probuje zrzucic czesc odpowiedzialnosci na nas.
O ile pojednycza sytuacja; jezeli was dyspozytor poprosi zebysmy zrobili to i to za was dla tego ze wy jestescie niedostepni nie ma sprawy, zabiezpieczymy miejsce itd. moge na was poczekac nawet i godzine;
ale jezli ta sytuacja powtarza sie nagminnie to juz jest przesada i mam to wnosie (jesli takowy rozakz padnie to go wykonam ale mam prawo byc zly) i wasz KM niech sobie szuka rozwiazania w swoim resorcie a nie szuka rozwiazan, zwalajac obowiazki na inne sluzby.
Ja przybywajac na miejsce zdarzenia ogolnie mam wykonac czynnosci ratowniczo-gasnicze i tyle mnie obochodzi i to nalezy do zakresu moich obowiazkow  i jak kazdy obywatel place podatki ktore ida m.in. na utrzymanie policji i w zwiazku z tym mam prawo oczekiwac ze wywazecie sie ze swoich obowiazkow i nie mam ochoty za was sie tym zajmowac; jesli jest zamalo policjantow to jest wylacznie wasz problem i do was nalezy jego rozwiazanie;
mozecie mi nawet i zwiekszyc podatki ale nie mozecie zrzucac na nas waszych obowiazkow;
a zastanow sie co by bylo gdy nasz KG wyslal pismo do waszego z prosba abyscie sie zajeli gaszeniem smietnikow czy tez wyciaganiem ludzi z samochodow...

 
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2009, 02:01:12 wysłana przez malpa151 »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 16, 2009, 09:27:49 »
@drops  wybacz , ja wiem że może ty oraz Komendant PSP w Poznaniu  uważa swoich ludków za idiotów , ale uważam jeszcze czytać mnie ze zrozumieniem nauczono : 

Tak jak w pierwszej części pisma Pan Komendant pisze :
Cytuj
„Sprawa wiąże się z przypadkowym zacieraniem śladów na miejscu zdarzenia”

pominę - przypadkowym czyli nie umyślnym . 

Tak w drugiej części :
Cytuj
„ Prokurator, pod którego nadzorem prowadzone są wszystkie czynności  dochodzeniowe podczas najcięższych w skutkach zdarzeń () oczekuje od służb dostatecznego zabezpieczenia śladów …………  to strażak kieruje całą akcją  w związku z czym jest również zobowiązany do zabezpieczenia ewentualnych śladów zdarzenia”
Tu już chyba nie jest mowa o zacieraniu , a zabezpieczaniu śladów zdarzenia . - Ja tylko czytam pismo które otrzymałem .

Nikt mnie również nie pociągnie do odpowiedzialności  za nieumyślne - z niewiedzy zniszczenie jakiegoś dowodu , szczególnie podczas akcji ratowniczej . Jak mnie przeszkolisz – to moja niewiedza i nieumyślność będzie minimum dyskusyjna  dla organów ścigania – i jest to bez dyskusyjne . Zresztą wielokrotnie rozmawiałem z prokuratorami , asesorami i adwokatami , na podobny temat związany z RatMed. Interpretacje są z kosmosu – bardzo często właśnie opierane na świadomości i wiedzy – niekoniecznie przepisach mnie obowiązujących .   Więc wiem o co mnie „głowa boli” w tym temacie .

Pominę że strażaków uczy się ustalania wstępnych przyczyn pożarów , a nie tego jakie są ślady na miejscu wypadku .

Ale jak jesteś tak dociekliwy to może  dojdziemy do tego kto i kiedy te ślady zaciera .  Jaki jest główny powód ?  Powodem jest ruch pojazdów i nie koniecznie ratowniczych . Do czasu dojazdu  służb z reguły normalnie się on odbywa lub slalomem miedzy pojazdami . Rozjeżdżane płyny eksploatacyjne , części karoserii niszczą ślady . Każdy kierowca straży wie jak hamować by się zatrzymać .  Często przybili w pierwszym rzucie strażacy również nie są wstanie opanować sytuacji , realizując priorytety i pryncypia .  I często miną długie minuty czasami godziny zanim znajdą czas na wasze ślady . 

Dlatego tak ważna  jest  obecność Policji od pierwszych minut – a nie wrzucanie rzeczy niemożliwych do wykonania KDR . Ale to trzeba zrozumieć i znać z praktyki – a nasz Komendant Miejski PSP zachowuje się jak by  zapomniał , że kiedyś  jeździł jako oficer operacyjny i są rzeczy  możliwe do wykonania – np. uśmiechanie się do poszkodowanych i niemożliwe sklonowanie wielokrotne strażaków  . 

Nie rozumiem jeszcze tego zdania –
Cytuj
Gdyby wyłącznie o Ciebie chodziło to nie potrzeba by było pisania postów bo są inne możliwości:
moja osoba nie jest anonimowa : spytaj się Prezesa @subiekta , poda Ci pewnie nawet mój numer  buta ( w końcu on też był tak upierdliwy za Policyjnego żywota –  jego szkoła ) . Jak spytasz Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu jakiego strażaka  na swoim terenie najbardziej nie lubi,  również liczę że w maksymalnie trzech  próbach uzyskasz odpowiedz, ale liczę że trafi za pierwszym strzałem i przebiłem już związki zawodowe .  :szalony:

Pozdrawiam .


PS  @drops poczytaj może trochę w międzyczasie o taktyce działań ratowniczo –gaśniczych , zadaniach , metodach realizacji , siłach i środkach itd.( ilu strażaków powinno udzielać pomocy np. jednemu poszkodowanemu)   to może zrozumiesz że w większości przypadków – wasze żądania to pobożne życzenia i niema kto i jak ich wykonać . A tak stawiając sprawę ( zobowiązują strażaków ) doprowadzicie do utopienia środowiska . Bo jak zrobić rzecz nie możliwą ?

No a teraz zbieram się na wódeczkę – pożegnać kolejnych dwóch kolegów, porządnych dowódców JRG  , na których przyszedł czas w Poznaniu . 
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2009, 10:12:53 wysłana przez MIKO »

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 16, 2009, 13:04:56 »
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20091016/REGION00/333964001
Jak widac wystarczy tylko chciec, czas pokaze jak to bedzie wygladac w praktyce....

Offline drops

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Internetowe Forum Policyjne
Odp: Proszę poinformować Policje !
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 16, 2009, 14:21:01 »
Cytuj
wasz KM niech sobie szuka rozwiazania w swoim resorcie
Nie zauważyłeś że to jeden resort? Jeden podlegający Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Cytuj
Nie rozumiem jeszcze tego zdania
Nie trzeba pisać postów bo można za pośrednictwem PW, e-maili, komunikatorów internetowych a biorąc pod uwagę że wielkopolska nie jest aż tak wielka zawsze mogło by być spotkanie twarzą w twarz.

Cytuj
uważa swoich ludków za idiotów
Jeżeli tak o sobie myślisz Twoja sprawa lecz nie wpieraj mi że ja tak uważam.


Za tekstem na oficjalnej stronie Szkoły Aspirantów PSP
Cytuj
Odpowiedzialnym za wstępne określenie przyczyny powstania pożaru oraz jego rozprzestrzenienia się jest dowodzący działaniami.
***
wstępna przyczyna pożaru może być jeszcze ustalana podczas czynności kontrolno-rozpoznawczych prowadzonych w obiekcie po pożarze
***
Właściwa organizacja dochodzeń popożarowych powinna być ważnym elementem strategii bezpieczeństwa pożarowego. Jeśli potrafimy prawidłowo i w krótkim okresie czasu ustalić przyczynę pożaru, to możemy skutecznie działać w obszarze prewencji.
***
Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu zainicjowała w ostatnich latach szereg działań ukierunkowanych na poprawę standardów w zakresie wstępnego ustalania przyczyn powstawania pożarów.
Jak widać działania mające na celu poprawienie działań są podejmowane od kilku lat i to u Was w Straży. Jak dobrze wstępnie ustalać przyczyny jeżeli zniszczy się to co może odpowiedzieć na pytania o przyczyny? Skoro dowodzący jest zobowiązany określić wstępne przyczyny a później nastąpi zniszczenie śladów i w ramach badania miejsca zdarzenia w wyniku usunięcia śladów opinia biegłego będzie opatrzona błędem to kto będzie "szarpany"? Niestety dowodzący akcją. Po co na co to komu?
Z tej samej strony Szkoły Aspirantów.
Cytuj
W państwach, które w tym obszarze osiągnęły sukces, organizacja dochodzeń popożarowych oparta jest na współpracy służb policji i straży pożarnej.
Jak myślicie dlaczego są sukcesy? Dlatego że następują wspólne szkolenia mające na celu wymianę informacji i wypracowywanie pewnych wspólnych procedur. Poznawania wzajemnie swojej pracy i siebie.
Czy tak ma wyglądać chęć nawiązania współpracy że będą padać wyłącznie wypominki?
@MIKO pytanie wprost do Ciebie. Chcesz konstruktywnej współpracy czy chcesz dalej wypłakiwać jacy to policjanci są źli?