Autor Wątek: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość  (Przeczytany 10353 razy)

Offline ddjss

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« dnia: Maj 07, 2009, 18:47:25 »
Poruszyłem temat. Posły (jakkolwiek ich zwać) są za. Panowie. Gdzie komercja, gdzie popisywanie umów między operatorami, a gdzie - w końcu - nasz kochany Komendant Główny PSP? TP i reszta, bo stacjonarne są ok. Ale - tzw. "geolokalizacja"?! Światły temat. Miało funkcjonować "jak rakieta", a okazało się Panie KG, że wcale tak nie jest! I jeszcze flaga i domena UE? Namierzam człowieka który dzwoni tak? Który ma nr komórkowy tak? A kto ma mi powiedzieć, że np. 606, albo 605, albo 604, albo 696, albo 782... to jest ktoś z Ery, Plusa lub z Orange'a? ... Brak!!! Integracji struktury teleinformatycznej! Co za w ogóle geolokalizacja? Kto wydał karty kryptograficzne? Nonsens! Jedyne co mogę dopowiedzieć to: kierowcy naszych wozów bojowych powiedzą więcej niżeli - bzdurna, bez sensu, głupia, i nietrafna - GEOLOKALIZACJA!. Dajcie ludzie spokój.... Bo się gadać nie chce.

Ja przynajmniej nie znajduję filozofii jej wykorzystania. i tyle.

Zajrzyjmy w to: http://www.112.gov.pl/

P.S. A Kto powiedział o "językach obcych" w CPR lub PCR. Fantazja!
Bóg Wam zapłać za każdą odpowiedź!!!
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2009, 11:05:26 wysłana przez ddjss »
Jestem nieuczciwy i kłamliwy, ale potrafię oszukać tylko siebie samego.

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 07, 2009, 21:21:40 »
hehe, nic dodać, nic ująć.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 07, 2009, 22:40:23 »
Jak do tej pory powszechnie znany jest chyba tylko jeden przypadek korzystania z funkcji lokalizowania osoby dzwoniącej - katastrofa śmigłowca LPR - mówiąc delikatnie z dość mizernym skutkiem.  Ciekawi mnie więc czy ktoś jeszcze wykorzystywał te możliwości w związku z prowadzonymi działaniami ( czyli nie licząc testów, kontroli itp ), a jeśli tak to z jakim skutkiem ?

Offline ddjss

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 08, 2009, 01:35:51 »
To się "skutku" remfire się SPODZIEWAJ!;)

Pan S. - Naczelnik z podlaskiego często wymyśla "prace domowe". Bóg mu zapłać. Ja (jako dyżurny) rozwiązuję... ba! dzwonię do autora zadania, często też w konsekwencji: "... "a Pan nie wie?" ... Panie brygadierze rozwiążę. A tym bardziej.... mija Was cysterna i ma napis 22... co myślicie????! Albo 21?.... Hmmm... Uuuuuuuu .... pogadamy;) Raz tak było... i żeśmy METAN wieźli.;) Aż że te 30,3m3? Komentarza ... brak... Darku - zorganizuj dla nas szkolenia?! - TO SĄ ogólne zażalenia. Ciągle, bez echa prośby o szkolenia. A mi się uczyć chce. Dodam, że rzeczy praktycznych! Włącznie z tą nieszczęsną Geolokalizacją.
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2009, 11:10:35 wysłana przez ddjss »
Jestem nieuczciwy i kłamliwy, ale potrafię oszukać tylko siebie samego.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 11, 2009, 00:09:49 »
Hm...
Mnie się skromnie wydaje, że p.Naczelnik jw. stara się po prostu wybiegać przed "orkiestrę", bo jak (tzw. geolokalizacja) dotychczas funkcjonuje? Wiedzą najlepiej tylko sami najbardziej zainteresowani - czyli wzywający i przyjmujący konkretne zgłoszenia!
Osobiście jak już w innym wątku napisałem - nie zdarzyło mi się jeszcze odebrać zgłoszenia (tel. stacjonarny) na nr 112 bezpośrednio dotyczącego PSP! Również w innym języku niż polski lub "łacina"!
Co do samej pseudo lokalizacji - kilka razy próbowałem w miarę dokładnie zlokalizować osobę /także żonę N-ka, przy kontroli  :szalony:/ i na razie raczej <kicha>   ^_^
Może coś się niebawem zmieni, ale dla mnie osobiście to raczej, puki co To (m.in.medialny) mit.  :krzyk:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline vono

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
  • XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 12, 2009, 22:08:55 »
Geolokalizacja w PSP to straszna tandeta! dokładność do 5km  :huh: Po co to komu. Pewno ktoś z góry już się tym wykazał, że straz potrafi lokalizować dzwoniącego.

Na dzień dzisiejszy zaczynając służbę wyłączam ten PC przynajmniej prądu nie zżera!!!

 
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Offline ddjss

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 21, 2009, 11:14:20 »
Geolokalizacja w PSP to straszna tandeta! dokładność do 5km  :huh: Po co to komu. Pewno ktoś z góry już się tym wykazał, że straz potrafi lokalizować dzwoniącego.

Na dzień dzisiejszy zaczynając służbę wyłączam ten PC przynajmniej prądu nie zżera!!!

A widziałeś vono jakąś - w ogóle - relację z demonstrowania jak to działa? Mi - analogicznie - przypomina się Windows 98 i Bill Gates. W prezentowaniu "nowych" możliwości systemu, ZAWIESIŁ SIĘ SAM SYSTEM. Mam wrażenie, że tutaj - to, to samo.
Jestem nieuczciwy i kłamliwy, ale potrafię oszukać tylko siebie samego.

Offline vono

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
  • XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 21, 2009, 21:36:43 »
O demonstrowanie mi nie chodziło. Demonstracja trwała krótko. Powstała "lepsza" wersja programy. I też do niczego.
Ktoś się pewno we władzach pochwalił, że wprowadzono straż na wyższy poziom!!!
Według mnie to ilości niedziałającego sprzętu.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 29, 2009, 22:36:24 »
a ja się obawiam, że o ile w terenie miejskim przy zagęszczeniu nadajników ta lokalizacja może być dokładniejsza, to poza miastem te 5=7km dokładności jest to chyba kres możliwości a dla Nas to kres przydatności niestety.

blod

  • Gość
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 16, 2009, 15:28:43 »
No to ja was pociesze troszkę interesuje Informatyką i GPS :komp:. Prawie wszystkie nowo sprzedawane telefony mają wmontowany odbiornik  A-GPS tylko po co go użyć do lokalizacji przecież operator musiał by popracować  :gwiazdki:- uruchomili lokalizacje wiec odczepne jest a reszta niech się męczy taka PSP a tu wystarczy tylko opracować metodę pozyskania informacji z GPS wmontowanego w telefon i mamy takie dane że tralala ale po co MSWiA  :zamknij:ma myśleć przecież kary płacić nie będą a niech się MSK i PSK meczą :stop:.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 16, 2009, 21:40:56 »
 :poklon: blod
Napisać czterowersowe zdanie to chyba tylko św. Paweł potrafił.

Cytuj
wystarczy tylko opracować metodę pozyskania informacji z GPS wmontowanego w telefon
Owszem, zaryzykuję stwierdzenie że prawdopodobnie już to zrobiono. Tylko poziom skomplikowania i cena takiego rozwiązania mogą stanowić skuteczną przeszkodę.

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 16, 2009, 22:28:29 »
:poklon: blod
Napisać czterowersowe zdanie to chyba tylko św. Paweł potrafił.

pokłon, ale i rózgi, bo bzdury opowiada - po pierwsze większość telefonów nie ma odbiornika GPS, po drugie... zawsze można wyłączyć taki odbiornik. Rok 1984 jeszcze nie jest rzeczywistością :]

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2009, 23:25:03 »
Dotychczasowe rozwiązanie jest chyba tylko po to żeby ktoś gdzieś się mógł pochwalic - tak tak uruchomilismy. Ktoś powinien zdrowo za to beknać bo ten system to istna kpina z dyspozytorów.
Może coś niedługo się ruszy bo np. w woj. dolnośląskim krąży NIK i sprawdza jak działa ta lokalizacja. Raport napisza tylko co z niego wyniknie to historia pokaże :gwiazdki:

Co do tego czy tel. ma mieć odbiornik GPS czy nie to myśle że bez znaczenia. Pracowałem dla dużej firmy zajmującej się łącznościa bezprzewodową i już dobre 6 czy 7 lat temu mieliśmy możliwość dokładnego co do metra określenia odległości odbiornika od nadajnika, zdalnej modyfikacji parametrów, wgrania nowego oprogramowania itd. więc mydlenie oczu że technicznie jest bardzo trudno namierzyć tel. kom. to bzdura.
Od kolegi wiem że w Niemczech działa to tak: jest sobie firma "non profit" która "pośredniczy" miedzy abonentami wszelkich operatorów a służbami ratowniczymi.
Tel. stacjonarne są lokalizowane z definicji a tel. kom. tylko po podpisaniu zgody przez użytkownika. Jeśli Strażak, Policjant, no nie wiem Gazownik potrzebuje delikwenta lokalizować to dostaje tą informacje od w/w firmy w tybie praktycznie natychmiastowym i nie interesuje go jaki to operator.
Życzyłbym sobie żeby to i u nas tak działało i może się doczekam  :szalony:
Bierzmy od innych te rozwiązania które są dobre i stosujmy je z głowa  :mellow:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

blod

  • Gość
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 17, 2009, 06:55:13 »
Pewnie koledze chodzi o triambulacja istnieje i taka metoda wystarczą 2 lub 3 anteny aby określić dokładną lokalizacje nawet nie dzwoniącego tylko zalogowanego do sieci.
A co do do odbiorników GPS metoda jest wykorzystywana w Polsce czyli rozwiązanie istnieje.

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 17, 2009, 13:32:23 »
Pewnie koledze chodzi o triambulacja istnieje i taka metoda wystarczą 2 lub 3 anteny aby określić dokładną lokalizacje nawet nie dzwoniącego tylko zalogowanego do sieci.
A co do do odbiorników GPS metoda jest wykorzystywana w Polsce czyli rozwiązanie istnieje.

Chryste Panie, TRIANGULACJA , specjalisto od siedmiu bolesci. Jak sama nazwa wskazuje, mowa jest o trojkacie... czyli o trzech antenach. Ale ta metoda sprawdza sie w przypadku lacznosci analogowej, a nie w cyfrowej - komorkowej - gdzie na 900 czy 1800MHz pracuja dziesiatki tysiecy abonentow. Wylowienie czegos z tego oddzielonymi mikroszczelinami cyfrowego szumu za pomoca trzech anten to utopia.

Najprosciej dogadac sie z operatorem i dostawac informacje, na terenie ktorego BTS znajduje sie abonent.

Co do legend o GPS, to proponuje poczytac sobie o podstawach funkcjonowania tego systemu. Pokrotce: w niektorych telefonach znajduja sie odbiorniki GPS, które nie będą przesyłać sygnału gdziekolwiek dalej, jeżeli użytkownik telefonu im na to nie zezwoli! Ponadto - jakim protokołem przesyłać dane na temat położenia z GPS ? Zazwyczaj jest to GPRS, ale kto za to zapłaci ?

Rozjaśnić ? Mamy telefon z GPS, ale wyłączamy systemowo odbiornik GPS - i co ? Włączą go nam "z centrali" ? Bzdura, nie jesteśmy u Orwella. Co do lokalizacji dokładniejszej niż określenie w której komórce znajduje się abonent, trudno mi się wypowiadać, bo sygnał ulega takim przekształceniom, że może mylić.

blod

  • Gość
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 17, 2009, 15:12:25 »
No to może 085 masz propozycje w jaki sposób rozwiązać problem lokalizacji dzwoniącego, bo na operatorów niemcz co za bardzo liczyć nie są zbyt chętni do współpracy.
 Zresztą uruchomienie lokalizacji, która aktualnie działa była z wielkimi bólami – gdyby nie groźba kar to do dzisiaj by tego nie uruchomili ( jeśli można to działaniem nazywać).
Próbujesz zlokalizować numer który stoi 300 m od nadajnika tej sieci a ci dokładność pokazuje 8 km (żeby tylko).


Moderator: Jeśli chcesz w pełni korzystać z forum - zarejestruj się. Twoje wiadomości będą się pojawiały od razu po napisaniu, nie będą musiały być każdorazowo zatwierdzane przez moderatora, będziesz mógł poprawiać blędy w swoich wiadomościach i będziesz mógł rozmawiać przez PW z innymi użytkownikami./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2009, 16:10:12 wysłana przez Sylwek »

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 17, 2009, 19:59:16 »
Panowie technologia lokalizacji abonenta istnieje i moge się o to założyć. Jakoś od wielu lat działa to na zachodzie, czy w Stanach Zjednoczonych.
To że operatorzy nie chcą współpracować to jasne, no bo po co wydawać dodatkowe pieniądze na nowe urządzenia czy oprogramowanie skoro nikt tego nie wymaga  :huh:
Inna sprawa że po prostu nie ma się komu porządnie za to zabrać i taki system lokalizacji zorganizować.

Cytuj
Rozjaśnić ? Mamy telefon z GPS, ale wyłączamy systemowo odbiornik GPS - i co ? Włączą go nam "z centrali" ? Bzdura, nie jesteśmy u Orwella.
Oj żebyśmy się mocno nie zdziwili, tak jak mówiłem pracowałem przy pewnym systemie łączności i operator może bardzo wiele, żeby nie powiedzieć może włączyć lub wyłączyć prawie wszystkie ustawienia urządzenia końcowego. Kwestia odpowiedniego oprogramowania i tyle.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

blod

  • Gość
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 17, 2009, 21:04:16 »
Zgadzam sie z wypowiedzią azirafal operatorą nie zależy na inwestycjach liczy sie zysk.
A Państwo olewa temat dopóki znowu jakaś kontrola UE nie postraszy karami i tak się w tym państwie kręci.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 17, 2009, 21:56:41 »
W dobie przechodzenia abonentów z jednej sieci do drugiej powoli identyfikacja zaczyna się sprowadzać do tego, że szukasz człowieku najpierw odpowiedniego operatora, żeby zidentyfikować położenie dzwoniącego.
Kiedyś życie było proste: 601 xxx xxx plus; 602 xxx xxx era; 501 xxx xxx orange.
teraz jakieś polsaty, movy, mbanki, avony, i wbijasz numer 501 a strona orange nie identyfikuje numeru po chwili na stronie plusa odpowiedź systemu jest pozytywna ;) Lekka Paranoja - to taka diagnoza, NIK jak najbardziej wskazany.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 18, 2009, 09:35:16 »
Oj tutaj masz całkowitą rację, praktycznie nie ma możliwości teraz określić kto z jakiej sieci dzwoni. Ale, ale to nie nasz problem bo to nie my mamy się głowić jaki operator obsługuje dany numer. A co jak będzie to obcokrajowiec dzwoniący ze swojego tel. z uruchomionym roamingiem ?
Tak jak wcześniej pisałem np. w Niemczech to organizacja pośrednicząca zbiera informacje kto z kąd i gdzie, ratowników to nie interesuje, mają po prostu dostać dane lokalizacyjne. No i jakoś o cudzie udało się to rozwiązac  :szalony:

Co do samej lokalizacji pewne kroki już zostały podjęte. Zmiana oprogramowania central, a co za tym idzie likwidacja prefiksu "0".  Docelowo ten prefiks ma zastąpić inna cyferka, odpowiednio wtedy np. "1" na początku numeru to będzie na bank tel. stacjonarny a powiedzmy "2" to już tel. mobilny. Informacja pochodzi od speców naszego największego operatora tel. stacjonarnych.
Zostanie ograniczony proces szukania czy to komórka czy nie a wiedząc o tym już jest trochę łatwiej przyjmować zgłoszenie.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

blod

  • Gość
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 18, 2009, 10:00:04 »
A co nasz znawaca na to 085 jakoś cisza sie zrobiła a tak sie wypowiadał ze swoją wiedzą. Może teraz wydłubie sobie z telefonu odbiornik A-GPS bo pewnie taki ma w telefonie.

Post nic nie wnosi nt. i również proszę o rej.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2009, 18:14:49 wysłana przez Ajax »

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 01, 2010, 23:06:14 »
"Do CPR zadzwoniła także cudzoziemka, która zatrzasnęła się w ciemnej toalecie i nie wiedziała, gdzie się znajduje - w tym wypadku pomogła automatyczna lokalizacja dzwoniącego."
http://wiadomosci.onet.pl/2681,2104087,mezczyzna_mial_przebita_tetnice_udowa,wydarzenie_lokalne.html
Czyżby w Krakowie działała lokalizacja ? Potrafi ktoś to skomentować?

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 02, 2010, 11:01:08 »
Hmmmm ciężko wyczuć.
Trzeba by wiedzieć jak dokładnie wyglądało zgłoszenie i w jakim języku była rozmowa bo to może była taka cudzoziemka co to troche Polski zna a jeśli podała w jakim budynku była to kwestia czasu znaleść ją w tym budynku :fiuu:
Nie wierze już praktycznie w ogóle w to co pisza dziennikarze bo czego nie wiedzą to zmyślą. Ile to już razy było tak że akcja wyglądała zupełnie inaczej a gazeta takie bzdety wypisała że głowa boli :szalony:

Zaś co do samej lokalizacji to w PSP tak dokładnej narazie nie ma, o automatycznej nie wspomne no chyba że się mylę, natomiast z Policją to kto wie. Udają że nic nie mają, udają lekko głupawych (nie obrażając nikogo, takie sprytne działanie z ich strony) a jak przyjdzie co do czego to mogą bardzo wiele i bardzo szybko  :szalony:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 02, 2010, 14:04:31 »
Czyżby w Krakowie działała lokalizacja ? Potrafi ktoś to skomentować?

Stawiam na kaczkę dziennikarską :) Jest też jeszcze jedna możliwość - czasem instaluje się "lokalne BTSy" - o niewielkiej mocy, na przyklad w tunelach, zeby nie zanikala tam lacznosc GSM. Ale dokladnosci typu: jedenaste pietro, toalety damskie, trzecia kabina od lewej - nie zapewni ZADEN system zewnetrzny.

Moglo tez byc zupelnie inaczej - madry dyzurny metoda eliminacji ustalil prawdopodobienstwo, w ktorym hotelu znajduje sie rzeczona osoba. Znalezienie odpowiedniej toalety bylo tylko kwestia sprawdzenia wszystkich. Ale te metody mozna nazwac "automatycznymi" tylko puszczajac oko - bo z automatyzmem nie maja one nic wspolnego, zreszta koledzy pracujacy na MSK/CPR maja swoje patenty :)

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Geolokalizacja - mit, czy rzeczywistość
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 03, 2010, 18:08:10 »
Według danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego na numer 112 do krakowskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, obsługującego Kraków i powiat krakowski, w ciągu minionej nocy dzwoniono ponad 660 razy, z czego 373 zgłoszenia wymagały interwencji. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło bójek i pobić, awantur domowych oraz ran spowodowanych wybuchami petard.
Czy u Was też połowa zgłoszeń na 112 wymaga interwencji??, bo u mnie to około 1-2 % wychodzi a reszta to żarty.

bez kolorów proszę, nie jest to aż takie ważne
i nie na temat w tym poście
pozdr
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2010, 20:49:06 wysłana przez robn »