Autor Wątek: Wypalanie Traw  (Przeczytany 58858 razy)

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Wypalanie Traw
« dnia: Kwiecień 01, 2005, 14:12:41 »
Co myslicie o prowadzeniu profilaktyki na temat wypalania traw, a dokładnie tłumaczeniu ludzim że w trawie ginie życie myszek, ślimaków itp.
Moim zdaniem to nie działa, może by tłumaczyć im co innego, np. że wypalanie traw to: niepotrzebne koszty działań ratowniczych, lekceważenie strażaków. Co o tym myslicie?

Offline marcinfire

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
    • http://www.smchrobry.lodz.pl/~marcinfire/index.htm
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2005, 16:09:18 »
Moim skromnym zdaniem wypalanie traw to nie tylko niepotrzebne koszta akcji, lekceważenie strażaków... czy też niszczenie wszystkiego co żywe....

To również olbrzymie zagrożenie dla życia, zdrowia oraz mienia!!! zarówno ludności cywilnej jak i nas, strażaków!!!
Wczoraj (III zmiana) mieliśmy w Łodzi chyba jeden z większych jak do tej pory pożarów traw!!! skierowana została na miejsce znaczna ilość naszych sił i środków, zagrożone było nie tylko mienie, ale życie i zdrowie mieszkańców znajdujących się w pobliżu, ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie, dostęp do miejsca pożaru oraz miejsc bezpośrednio zagrożonych był utrudniony (wiadomo- pole, sucha wysoka trawa,  grząska ziemia, itd), nie obyło się bez pomocy SCRt i jego wyciągarki, a odległość na jaką prowadzono rozwinięcia linii gaśniczych sięgała nawet 200-300 metrów. Akcja trwała ponad godzinę?? łopata i tłumica w wielu przypadkach była po prostu nieskuteczna, tylko woda, woda i jeszcze raz woda... którą trzeba było dowozić... jaka była powierzchnia nie określę dokładnie, po prostu nie chcę wprowadzać forumowiczów w błąd, w każdym razie znaczna.

Profilaktyka i owszem, ale nie tylko pod kątem przyrody! Ludziom trzeba by pokazać jakie są ściśle związane zagrożenia z wypalaniem traw i co się z tym wiąże. Owszem, pokazać jak nam, strażakom ciężko przy takich akcjach i jak my sami narażamy życie... tylko niestety nikt na to nie zwróci uwagi. Wszystko zamyka się wobec prawa jakie obowiązuje w naszym kraju i sądzę, że tylko bardzo wysokie kary od pieniężnych do pozbawienia wolności włącznie mogą ostudzić zapały bezmyślnych ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i co właściwie może się stać w przypadku wypalania czegoś tak niepozornego jak.... trawa. :(

Pozdrawiam
Marcin-marcinfire

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 01, 2005, 21:40:50 »
Temat Forum: <A u nas panie to...> "Co roku to samo" To samo!  ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2005, 21:41:54 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

mario

  • Gość
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 02, 2005, 10:47:52 »
Takie działania profilaktyczne są na bierząc podejmowane,,,wchodzą w życie kolejne programy rządowe.ale to nic nie dział mentalność ludzi jest taka,ze zadne prożby,nakazy nie działają,co bysm nie mówili, i tak problem wypalani traw bedzie co roku aktualizowany,,najgorsi są wbrewe pozorą starsie ludzi,gdyz taki starszy dziadek ma swoje głupie przekonanie ze wypalanie jest dobre ,urzyźnia gleb i w tym porzekonaniu bedzie trwał cały czas i tego nic nie zmieni ,nawet programy profilaktyczne,,bo trawy wypalał jego dziadek ,ojciec to dlacvzego on ma tego nie robić.. &lt;_&lt; cuż taki jest polski naród jak ,,,,,i trudno bedzie to zmienić!! niestety,,,

Offline Mateusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 05, 2005, 21:37:19 »
Panowie w całej Polsce to samo wszędzie sie trawy jarają niestety normalne o tej poże roku ale idzie temu za pobiec
 :D  

mario

  • Gość
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 05, 2005, 21:41:24 »
no to Mateusz podajz łoty środek na zapobieganiu temu zajawisku!!! :)  

Offline kermit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 05, 2005, 22:07:44 »
Niestety nie zapobiegniemy temu. Nawet odbieranie dopłat rolnikom za wypalanie traw mało pomaga. Wg mnie to właściciel działki powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności jeżeli nie udało się złapać sprawcy na gorącym uczynku. Może to by pomogło??

Offline Straszak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 05, 2005, 22:57:43 »
Witam.

Cytuj
Wg mnie to właściciel działki powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności jeżeli nie udało się złapać sprawcy na gorącym uczynku. Może to by pomogło??

Sądzę , że Twoja propozycja jest, ja to nazwę co najmniej dziwna.
Dlaczego właściciel działki ma odpowiadać za czyny których nie popełnił, czy sądzisz. że powinien dzień i noc pilnować swojej działki, aby jakiś piroman nie podpalił na niej trawy, a jak ma upilnować jeżeli posiada ziemie w kilku kawałkach, co się często zdarza.

Myśląc Twoją kategorią to pierwszego lepszego mężczyznę można też skazać za gwałt, w wypadku nie wykrycia sprawcy.

W poprzednich latach, wiele razy wyjeżdżaliśmy do pożarów traw, niejednokrotnie po kilka razy dziennie.
W zeszłym roku postawiliśmy na propagandę, na początku "sezonu szaleństwa wypalania traw", odwiedziliśmy  szkoły na terenie gminy. Apelowaliśmy o nie wypalanie traw i pozostałości roślinnych , powiem szczerze liczba pożarów zmniejszyła się w stosunku do lat poprzednich.

W tym roku postanowiliśmy wystąpić z apelem do społeczności całej gminy. Przygotowałem stosowny apel, osobny dla dorosłych mieszkańców i bardziej zrozumiały dla dzieci szkół podstawowych.
Korzystałem z materiałów z internatu, ściągnąłem tez plakat "Nie wypalaj, nie zabijaj" wszystkie te materiały wydrukowałem i razem z moim synem i jeszcze jednym członkiem MDP rozwiesiliśmy we wszystkich (jedenastu) miejscowościach gminy. materiały te przekazałem też do gimnazjum gminnego.

Nie wiem czy apel ten poskutkował, czy może społeczeństwo dojrzało, ale do dnia dzisiejszego mięliśmy tylko jeden pożar trzciny na podmokłym terenie.

W apelu jest o budzącej się do życia przyrodzie o zabijaniu ptaków, owadów, kretów, itd..., o szkodliwości dymów, odpowiedzialności karnej, no i oczywiście sam apel o nie wypalanie, mnie się zdaje, ze wszystko w przystępnej formie.

Koszty przygotowania materiałów poniosłem ja, ale jeżeli będzie tak jak do tej pory (mała liczba pożarów) na następne lata będę się starał pozyskać środki pieniężne na ten cel z budżetu gminy, mając silną kartę przetargową.

Moim zdaniem powinniśmy próbować wszelkich możliwych środków.

Jeżeli są zainteresowani, materiały mogę przekazać , poproszę o adresy mailowe.

Pozdrawiam.
 

Offline kermit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 05, 2005, 23:46:33 »
Częsciowo zgadzam się z twoją opinią tylko że w wielu przypadkach to właściciele działek sami podpalają trawy, nielicząc na poźniejsze konsekwencje jak i wydatki poniesione przez PSP czy OSP. Oczywiście są przypadki gdzie jest podpalacz (często w osobie dziecka), jednak jak złapiesz taką osobę na gorącym uczynku, jeżeli czas przyjazdu na msc akcji zajmie ok 4 minut a w tym czasie nikogo już nie ma terenie objętym pożarem oprócz strażaków.  

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 06, 2005, 15:09:03 »
Bardzo mi się podoba to co napisałeś Straszak, bardzo możliwe, że odkryłeś "złoty środek". Jestem zwolennikiem rozmowy a nie karania, w taki sposób powinniśmy lokalnie się organizować i przekonywać. Niestety wymaga to czasami wyjścia ze skorupy urzędniczej. Myślę, że wyniki tego działania, jako dowód, powinno się zebrać, opisać i rozpowszechnić.  Taki materiał może (wprawdzie to może się nie udać) stać podstawą, do żądania części środków kierowanych na prewencję. Może nie będziesz musiał samemu produkować te rzeczy.
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 08, 2005, 01:48:51 »
Moim zdaniem to jednak właściciel działki ponosi odpowiedzialność za to czy mu się na niej pali czy nie. W naszym kraju wszyscy pamiętają o swoich prawach, tylko nikt nie chce pamiętać o swoich obowiązkach. Może sie myle ale gdyby wszyscy swoje ziemie uprawiali tak jak sie należy - orali itp. - to pożarów napewno było by mniej. W mojej OSP została wydana ulotka na ten temat , którą rozdawaliśmy przechodnią na ulicach miasta. Pomysł z początku wydawał się niewypałem, ale z czasem przyniósł efekt. Na dzień dzisiejszy mamy tych pożarów trochę mniej. Myślę że rodzice uświadomili sobie, że faktycznie istnieje zagrożenie dla swoich pociech i trochę wiedzy im przekazali.
     Inny temat to podpalanie traw przez strażaków, którzy w ten sposób chcą podnieść statystyki wyjazdów, a co za tym idzie pokazać mobilność swojej jednostki. Dla mnie to plamienie naszych mundurów, ale jednak tradycja!
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 08, 2005, 07:06:52 »
Ja tam coraz bardziej wątpię żeby prewencja w kierunku wypalania traw dawała jakiś skutek. Na stronie KGPSP pojawił się komunikat że przekroczono już 100 tys. interwencji, a to jest aż o 13 tys więcej niż w roku ubiegłym o tym samym czasie. Patrząc na swój teren (JRG) to ilość wyjazdów jest taka sama, zauważyłem jednak znaczący spadek wypalania traw poza miastem - OSP aż tak często nie wyjeżdżają.

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 08, 2005, 08:04:44 »
Jeżeli chodzi o tę statystykę ze strony KG PSP, to ilość wyjazdów w porównaniu z analogicznym okresem roku 2004 jest o prawie 20 000 większa w 2005 ;)  

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 09, 2005, 17:33:18 »
a ja złapałem na gorącym uczynku i co z tego- tłumaczył się przybyłej policji że on gasił a nie podpalał i nic mu nie da się udowodnic - może jak bym miał kamere - ale też nie do końca by się udało udowodnić- takie nasze prawo

mario

  • Gość
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 09, 2005, 18:10:49 »
dokładnie nasze prawo to o d,,,rozbić,,,,,jak byś mu nawet  zdjęcia robił na miejscu zdarzenia to by powiedziła ze  fotomontaz!!!!
 :)< takie niesety jest nasza Polska ;)  

Offline KUCHAR

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 09, 2005, 19:48:53 »
bartek, skoro go złapałeś na gorącym uczynku to byłeś świadkem - wtedy jak najbardziej da się mu udowodnić winę.
Wydaje mi się, że teraz przyczyną większości pożarów traw jest złośliwe podpalenie a cała kampania przeciwko wypalaniom pozostałości roślinnych powinna być przekierowana.  

Offline nurek04

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 10, 2005, 17:42:06 »
Panowie!!!- znajdźcie plusy wypalania traw.
Wiele jednostek dzieki temu podbija sobie statystykę.
Gdyby nie pożary traw co niektóre jednostki musiały by obnizyć kategorię,a co za tym idzie mniejsze pieniądze.Poza tym to pięknie brzmi  że strażacy w całej Polsce co 30 sekund wyjżdżaję do akcji.
Tak że Panowie Strazacy TŁUMICE W DŁOŃ I NA PRZÓD.

Offline sebol309

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 10, 2005, 20:51:46 »
W mojej gminie w tym roku zaistniało dziwne zjawisko otóż;w równoległym czasie dwa lata temu o tej porze mieliśmy około 80 wyjazdów do trawek przy bardzo podobnej pogodzie.Do dziś zaliczone mamy zaledwie 12 takich zdarzeń.Prewencja w tym kierunku była niewielka;poza plakatmi i pogadankami z sołtysami,nastąpił wielki spadek zdarzeń tego rodzaju.Z tych 12 pozarów trawek aż 7 to pożary na terenie pobliskiego Gorzowa,a u nas...nic.Nawet w miejscach gdzie od kilku lat pożar trawy był pewny i to kilka krotnie w sezonie,do dzisiaj nic??!Nie żebym tam tęsknił za dniami spędzonymi z tłumicą w reku,ale co spowodowało taki obrót spraw?Bardzo nas to zastanawia :blink:  

Offline kermit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 10, 2005, 22:04:33 »
Widzisz Sebo ludzie może zrozumieli że niszczą w ten sposób nature i postanowili nie wypalać traw w tym roku albo przejęli się karami jakie mogą być nałożone na nich.
A co do traw to ostatnio przejeżdźając przez pare wsi obrazek który co chwile widziałem to była właśnie wypalona trawa o dużych powieżchniach, a najlepsze co w tym było to że ludzie się tym nie intersują a OSP nie wyjechała ani razu do takiego pożaru. Ciekawe gdy by taki niewielki pożar przeszdeł na las, ciekawe co by wtedy ludzie robili?? Według mnie niektórzy ludzie mają wsystko w dupie co do pożarów traw i co do ochrony środowiska.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2005, 22:05:50 wysłana przez kermit »

Offline Mateusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 10, 2005, 23:04:53 »
najłatwiej powiedziec ,ze pali sie niech straz sie tym zajmie a wcale nie jest tak kolorowo bo koszta wiec myslmy racjonalnie trzeba wyciagac konsekwecje za podpalanie jak nie sprawcow to wlacicieli działek
moze to cos da. ;) chocaz wontpie
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2005, 23:06:32 wysłana przez Mateusz »

Offline sebol309

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 11, 2005, 08:05:42 »

Karać owszem,ale tu pojawia się problem gdy zachodzi sytuacja w której łapiesz gościa na uczynnym gorącu,widzisz że podpala,ale ty znasz tego rolnika,bo OSP działa przede wszystkim na terenie gminy i co?Wołasz policję czy oficera operacyjnego,facet dostaje powiedzmy 1000 zł kary a ty wychodzisz na ch....
Kilku takich i straż zyskuje wielu wrogów wśród społeczeństwa lokalnego;komu to wyjdzie na dobre? :unsure:  

Offline Adriano

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
Wypalanie Traw
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 11, 2005, 09:50:59 »
Czy nie możecie zrozumieć że pożary traw powstają w wyniku zwykłych bezmyślnych podpaleń. Pożarów najwięcej jest w miejscach nieużytkowanych. Podpalający jest młody i cieszy się jak przyjedzie straż. Pozdro dla ochotników.
"Zapytać możesz - wiedzieć nie musisz"

اكد البروفسور يانوش دانتسكي رئيس قسم الدراسات العربية والاسلامية فى

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 26, 2010, 16:23:01 »
Witam, mam pytanie odnośnie wypalania traw. Czy trzeba podczas pożaru traw trzeba chodzić w hełmie czy wystarczy czapka?

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 26, 2010, 16:34:13 »
Champion kto to widział do pożaru w hełmie jeździć??? przecież to jest ciężkie nikomu niepotrzebne ustrojstwo już nie wspominając o nomex-ie... ja bym proponował w dresie z poliestru bo tak lżej i przewiewniej :mellow:

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 26, 2010, 16:37:20 »
Nie no tak tylko pytam bo dzisiaj rozmawiałem z kolegą i mówił że do pożaru traw można jeździć w pełnym umundurowaniu ale czapka zamiast hełmu. Dlatego pytam czy tak można bo mi się wydawało że zawsze trzeba mieć hałerek ;)