Autor Wątek: Wypalanie Traw  (Przeczytany 58848 razy)

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 26, 2010, 12:56:18 »
nomex wiadomo, że jest w aucie i wrazie potrzby bedzie można założyć. Chodziło mi o pożar taki, że ogiń sięga do kolan, wiadomo że sie nie rozwinie i strażacy poupinani po zeby dobrze że jeszcze nie w aparatach powietrznych. mieszko z takim stażem to chyba wiesz o czym mówie -_-

Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz służył tam gdzie ja - bo bałbym się...

A apropos aparatów ODO przy pożarach traw.
Pali się hektar wysokiej trawy, pogoda bezwietrzna. Jak myślicie jakie jest stężenie tlenu na środku tej łąki?
Częsta jest sytuacja kiedy się ucieka na zewnątrz nie z powodu temperatury tylko z powodu braku tlenu. Nie zawsze jest możliwość gaszenia od zawietrznej a przy szybkim dotarciu do środka powierzchni łąki szczerze mówiąc marzyłbym o aparacie.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 26, 2010, 14:01:27 »
A apropos aparatów ODO przy pożarach traw.
Pali się hektar wysokiej trawy, pogoda bezwietrzna. Jak myślicie jakie jest stężenie tlenu na środku tej łąki?
Częsta jest sytuacja kiedy się ucieka na zewnątrz nie z powodu temperatury tylko z powodu braku tlenu. Nie zawsze jest możliwość gaszenia od zawietrznej a przy szybkim dotarciu do środka powierzchni łąki szczerze mówiąc marzyłbym o aparacie.

No trochę się kolego zagalopowałeś.
Po pierwsze nie chodzi o stężenie tlenu w powietrzu, tylko o zawarte w dymie substancje trujące i toksyczne. Brak tlenu nie jest dla nas problemem, ponieważ przy spadku stężenia 02 poniżej 14% spalanie po prostu ustaje, a człowiek nadal żyje. Tak więc akurat brak tlenu bardziej zaszkodzi pożarowi niż tobie.
Po drugie przy bezwietrznej pogodzie dym na zasadzie konwekcji będzie unosił się do góry, czyli nie będzie znów dla ciebie problemem. Gorsza sytuacja zaistniałaby, gdybyś był zmuszony podchodzić do pożaru pod wiatr i wtedy faktycznie nie masz za dużego komfortu.
Po kolejne bezwietrzna pogoda sprawia, że pożar traw rozwija się we wszystkich kierunkach, czyli nie masz praktycznie możliwości znalezienia się na środku płonącej łąki - z resztą ta część akurat spłonie jako pierwsza i nie jest zagrożeniem.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 06, 2010, 22:22:49 »
@Piotr_W
Jakoś Piotruś ludzie ze mną służą i się nie boją a wręcz przeciwnie darzą zaufaniem. Chyba tylko Sylwek zrozumiał o co mi chodziło. Nasze ubranie bojowe typu Nomex to jak dla mnie troche za ciężki strój jak na trawy biorąc jeszcze temperature otoczenia np +40 st na słońcu to można zaryć nosem w tę trawę.   

Offline Paszeko01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 06, 2010, 23:14:06 »
W takim razie ja skromnie wszystkich zwolenników noszenia Nomexów w każdej sytuacji zaprosił bym na akcję pożaru ściółki leśnej w Worku Bielickim w której sam brałem udział. Otóż żeby dotrzeć na miejsce należało pokonać odcinek około 2,5km pod górę kąt podejścia około 75 stopni. Teren górski. Temperatura tego dnia przekraczała 20stopni C. Musieliśmy tam przekopywać ściółkę leśną czasami do głębokości 50cm. Spędziliśmy tam dwa dni. Bez kropli wody, bo tam niestety żadnych cieków wodnych nie ma. Dacie radę?

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 08, 2010, 10:53:56 »
Spoko - aspiryna - nie bierz moich wypowiedzi do siebie - ja cię osobiście nie znam, oceniam cię tylko na podstawie wypowiedzi. Może chciałeś po prostu poruszyć temat braku w Polsce ubrań pośrednich czyli lekkich ubrań specjalnych, które np. są m.in. we Francji. Ale poszukaj na forum, był o tym długi wątek. Polski chyba nie stać na dodatkowy sort mundurowy na ubrania pośrednie pomiędzy koszarowym a UPS. Moje zdanie jest takie (po 19 latach doświadczeń) że wolę do każdej akcji jeździć w Nomexie. Możemy o tym chętnie podyskutować ale w innym wątku bo ten jest o trawach.

zero-11 - nie. nie zagalopowałem się. Nie wiem ile traw gasiłeś ale ja i moi koledzy nie raz uciekaliśmy właśnie s powodu niedostatecznej zawartości tlenu. Jak ty wiesz lepiej to może po prostu nie miałeś takiej sytuacji i zmienisz zdanie dopiero jak cię to spotka.
Zawsze staramy sie podchodzić od zawietrznej ale nie raz nie ma wyjścia. Z jednej strony to tylko pożarek trawy ale z drugiej zalezy gdzie ta trawka rośnie.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 09, 2010, 09:04:40 »
zero-11 - nie. nie zagalopowałem się. Nie wiem ile traw gasiłeś ale ja i moi koledzy nie raz uciekaliśmy właśnie s powodu niedostatecznej zawartości tlenu. Jak ty wiesz lepiej to może po prostu nie miałeś takiej sytuacji i zmienisz zdanie dopiero jak cię to spotka.

To są po prostu prawa fizyki, których nie oszukasz - pożar do "przeżycia" potrzebuje więcej tlenu niż Ty.
Na tej zasadzie gasi się m.in. pożary lasów metodą przeciwognia - poza zabraniem materiału palnego zostaje zabrany tlen ze środowiska pożarowego.

Polski chyba nie stać na dodatkowy sort mundurowy na ubrania pośrednie pomiędzy koszarowym a UPS. Moje zdanie jest takie (po 19 latach doświadczeń) że wolę do każdej akcji jeździć w Nomexie. Możemy o tym chętnie podyskutować ale w innym wątku bo ten jest o trawach.

No właśnie, ale gdyby wykonać ubranie koszarowe, które również pełniłoby funkcję lekkiego ubrania specjalnego nie byłoby potrzeby tworzenia dodatkowego sortu mundurowego.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 10, 2010, 10:27:50 »
Chyba wszyscy doszli do porozumienia ^_^

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 26, 2011, 17:49:27 »
A powiedzcie mi jedną rzecz,czy przestępstwem jest jeśli po skoczeniu trawy na własnym ogrodzie pograbię ją i zgarnę w jedno miejsce,a następnie z dala od zabudowań oraz innych krzewów je podpalę?
Xyz

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #58 dnia: Maj 26, 2011, 21:04:50 »
Oczywiście że tak .. za coś takiego Mikronezja może Cię oskarżyc o topnienie lodowców i topienie ich wysp .... z Czechami juz  robią porządek ;)
http://wyborcza.pl/1,76842,7454586,Czesi_topia_Mikronezje.html

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 14, 2011, 14:21:25 »
Odświeżę trochę temat:

Cytuj
Interpelacja (nr 22050)
do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wypalania traw
Szanowny Panie Ministrze! Niestety nawet w XXI w. ludzie nadal wierzą, że wypalanie traw użyźnia ziemię i bardzo trudno ich przekonać, że jest wręcz przeciwnie. Szczególnie o tej porze roku strażacy w całym kraju mają pełne ręce roboty. Tylko od początku marca mieli już ponad tysiąc pięćset takich zgłoszeń. Czasami zdarza się, że ogień obejmuje ogromną powierzchnię. Pożary traw bywają np. efektem głupich wybryków nastolatków czy też przypadkowego zaprószenia ognia. Ale nadal niestety najczęściej są efektem świadomego działania człowieka. Niestety nie działają na wyobraźnię ludzką informacje, iż każdego roku właśnie w takich pożarach giną zwierzęta i ludzie, że każdy pożar, a co za tym idzie, każda interwencja sporo kosztuje. Koszty to nie tylko wylana woda, spalone paliwo, zużyty sprzęt, to przede wszystkim narażanie na niebezpieczeństwo i zagrożenie ludzkiego życia. Wypalanie traw jest również główną przyczyną powstawania pożarów lasów. Podczas pożarów do atmosfery przedostaje się ogromna ilość trującego tlenku węgla, który szkodzi nam wszystkim.
Panie Ministrze: Czy nie zasadnym wydaje się zastosowanie wzmożonej akcji edukacyjnej wśród społeczeństwa w tym temacie, być może świadomość negatywnych skutków, jakie powoduje wypalanie traw, bardziej podziała na ich wyobraźnię?
Z poważaniem
Poseł Wojciech Saługa oraz grupa posłów
Warszawa, dnia 1 kwietnia 2011 r.


Cytuj
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 14 kwietnia 2011 r. (sygn. SPS-023-22050/11) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Wojciecha Saługi oraz grupy posłów w sprawie wypalania traw uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Na wstępie wskazać należy, iż zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.) zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Zgodnie z art. 131 pkt 12 ww. ustawy czyn ten podlega karze aresztu lub grzywny.
Z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej wynika, iż od wielu lat Państwowa Straż Pożarna na wiosnę, czyli w okresie, kiedy dochodzi w Polsce do zwiększonej liczby pożarów traw, przeprowadza tematyczną kampanię ostrzegająco-informacyjną. Jednym z haseł przedmiotowej kampanii jest „Nie zabijajmy skowronków” (ptak kojarzony z pierwszymi oznakami wiosny, mający swoje siedliska na łąkach). Kampanię prowadzą wszystkie jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, a także jednostki ochotniczych straży pożarnych na terenie całego kraju.
W kampanii tej przekazywane są informacje nie tylko o obowiązującym zakazie wypalania pozostałości roślinnych, w tym suchych traw, ale także o zagrożeniach, jakie ze sobą niesie takie postępowanie, niszczeniu na łąkach całego ekosystemu, jak i sankcjach karnych, które są stosowane w odniesieniu do osób powodujących takie pożary. Szczególny nacisk kładziony jest na przekazanie rolnikom szczegółowych informacji o tym, że wypalanie łąk jest zabiegiem szkodliwym agrotechnicznie i, w przeciwieństwie do powszechnie panującej opinii, nieprzynoszącym wyższych plonów. Działania te poparte są każdorazowo wypowiedziami ekspertów – naukowców, pracowników uczelni rolniczych.
Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej każdego roku bierze udział w kilkudziesięciu audycjach radiowych i telewizyjnych   poświęconych   tematyce   wypalania   traw,   z   których  część kierowana jest przede wszystkim do rolników, a realizowana jest przez redakcje rolne poszczególnych stacji (takie same informacje przekazywane są również na łamach branżowej prasy rolniczej).
Ponadto informacje na temat zagrożeń oraz zakazu wypalania traw przekazywane są poprzez prasę ogólnopolską, regionalną, lokalną i sublokalną, stacje telewizyjne i radiowe, jak również poprzez umieszczenie na stronach internetowych jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej zakładek, w których zamieszczone są przepisy prawne mówiące o istniejącym zakazie wypalania, ostrzeżenia i porady.
Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP wydał w ostatnich latach plakaty poświęcone tematyce wypalania traw pt. „Zapobiegamy pożarom – nie wypalaj traw”, które corocznie są kolportowane w środowiskach wiejskich poprzez jednostki ochotniczych straży pożarnych. Członkowie jednostek ochotniczych straży pożarnych co roku organizują i odbywają spotkania na wsiach z grupami rolników, jak i młodzieżą w szkołach, na których przekazywane są informacje na temat wypalania traw.
Z informacji posiadanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej wynika, iż w 2010 r. w całej Polsce powstało 23 645 pożarów traw i nieużytków, co stanowi spadek o 19,7% w stosunku do 2009 r., kiedy to doszło do 29 447 pożarów.
Wobec powyższego stwierdzić należy, iż prowadzona w 2010 r. kampania ostrzegająco-informacyjna poświęcona wypalaniu traw okazała się skuteczna i przyniosła oczekiwany rezultat w postaci spadku ilości pożarów spowodowanych tym procederem.
Z poważaniem

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 10, 2012, 19:35:06 »
Mały odkop tematu:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/slowacja-pozar-zniszczyl-gotycki-zamek-krasna-hork,1,5053191,wiadomosc.html
Cytuj
Stanislav Peti - szef akcji ratunkowej powiedział, że prawdopodobną przyczyną tragedii było wypalanie trawy w pobliżu zamku przez grupę romskich chłopców. Ogień przerzucił się na dachy zabudowań.
Co Wy na to?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline newaudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 10, 2012, 20:19:41 »
To teraz Romowie będą musieli się wybrać do pracy żeby to wszystko spłacić ^_^ A tak na poważnie to widać że żadnego pożaru nie można bagatelizować. U mnie była podobna sytuacja ale na szczęście przyjechaliśmy w porę. Rolnik wypalał trawy na swoim polu w pobliżu domków letniskowych. Wartość jednego to coś koło 500 tyś. zł a stoi ich tam 6. Nagle się wiatr zmienił i prosto na domki. Tak 10 minut później by zadzwonił i trzeba by domki było gasić.
Alarm na wóz, na wóz, na wóz...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 10, 2012, 21:12:04 »

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 10, 2012, 21:16:15 »
To teraz Romowie będą musieli się wybrać do pracy żeby to wszystko spłacić
A po co? Pójdą na rynek pożebrają i zapłacą.

Ludzka głupota nie zna granic. Najbardziej żal mi tego zamku bo był naprawdę wspaniały.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 12, 2012, 15:04:34 »
Średniowieczny zamek spłonął przez dwóch chłopców?

Cytuj
Jak podaje agencja, 11 i 12-latek mieli, paląc papierosy, doprowadzić do podpalenia traw na zamkowej górze, od których pożaru zajęła się budowla.

http://www.tvn24.pl/-1,1737827,0,1,sredniowieczny-zamek-splonal-przez-dwoch-chlopcow,wiadomosc.html

marcin89

  • Gość
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2012, 20:42:05 wysłana przez marcin89 »

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 17, 2012, 18:20:38 »
powiedz takiemu jednemu i drugiemu bambrowi że nie może wypalać to ci odpowie że całe życie tka robił i dalej będzie robić.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 18, 2012, 00:00:23 »
Cytuj
25-letni mężczyzna, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowie w gminie Chlewiska, ma poparzone ciało i drogi oddechowe. Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował go do specjalistycznego szpitala na Śląsku.

Żródło:
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120317/POWIAT0207/120318941
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 18, 2012, 00:43:11 »
Brzydko to brzmi ale ,,sezon" rozpoczęty..u mnie tylko dziś dwa razy do traw były wyjazdy... nie wiem co ci ludzie mają w głowach :gwiazdki:

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 18, 2012, 06:41:45 »
My wczoraj jechaliśmy do 3 pożarów, a podczas pierwszego SRt wyciągał 2 samochody, którę utknęły. Gdyby nie Unimog to trzebaby ściągać naprawdę ciężki sprzęt bo żadnego drzewa ani innego elementu do zbudowania stanowiska.

W faktach RMF mówiono o 300 wyjazdach do traw w samej małopolsce. A dzisiaj niedziela - znów gdzieś pojedziemy.

Pożar traw w środku Krakowa:

http://czerwonesamochody.com/details.php?image_id=28935&mode=search

i działania we dwóch: 

Cytuj
W początkowej fazie działania prowadzili tylko dwaj strażacy, potem na miejsce dotarł zastęp OSP Kostrze
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2012, 06:44:56 wysłana przez Fistach »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 18, 2012, 09:07:56 »

A po co? Pójdą na rynek pożebrają i zapłacą.

Ludzka głupota nie zna granic. Najbardziej żal mi tego zamku bo był naprawdę wspaniały.

Nawiązując do tematu:

Cytuj
Romowie z Krasnohorskiego Podhradia barykadują się w swoich domach obawiając się o swoje życie. Dziś słowacka policja i grupa żołnierzy zatrzymała grupę słowackich nacjonalistów, którzy usiłowali zaatakować romskie domy. "Nie będziecie niszczyć słowackich pamiątek narodowych"- krzyczeli Słowacy pod adresem Romów.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Nie-bedziecie-niszczyc-slowackich-pamiatek-narodowych,wid,14341424,wiadomosc.html?ticaid=1e1ca

Offline Ahmed

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
    • Blog o fotografii, protipy, szkolenia
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 18, 2012, 09:32:49 »
Wczoraj dostaliśmy zgłoszenie o pożarze traw i małego dzikiego śmietniska na granicy mojej i sąsiedniej miejscowości. Podczas dojazdu na miejsce akcji zauważyliśmy kolejne ognisko, które bardzo szybko się rozprzestrzeniało. Zawiadomiliśmy o tym Częstochowę, która zadysponowała najbliższą jednostkę OSP. Po naszym dotarciu na miejsce pożaru podaliśmy jeden prąd wodny oraz w użycie poszły tłumice - w sumie tam spaliło się około 1 hektara traw. Wracając z pustym zbiornikiem zauważyliśmy bardzo blisko zabudowań kolejne dość duże źródło ognia - płomienie sięgały nawet 2 metrów wysokości. W międzyczasie dwa telefony od mieszkańców Pacierzowa o dwóch pożarach w naszej miejscowości. Sytuacja w moim obszarze została opanowana po około 3 godzinach.
W sumie do akcji wyjechały:
OSP Pacierzów
OSP Konary
OSP Garnek
OSP KSRG Kłomnice

Dzisiaj niedziela, póki co spokój.
www.mrcieslak.pl - Blog o fotografii, protipy.

marcin89

  • Gość
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 18, 2012, 10:43:35 »
Młody strażak nie żyje! Ratował innych, a sam zginął...

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120318/POWIAT0207/120318923

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 18, 2012, 11:29:28 »
U mnie gości chciał wypalić rów, skończyło się pożarem traw 2hektary i  bronieniem 4 budynków mieszkalnych(jeden drewniany) i stodoły, jedna osoba ma poparzoną nogę,oparzenie 3 stopnia, sprawę przejęła policja...
Xyz

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 18, 2012, 12:35:47 »
U nas na szczęście spokojnie :kask:. Najlepiej żeby jutro spadł deszcz.