Autor Wątek: Recertyfikacja Rat-med  (Przeczytany 71965 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #150 dnia: Maj 22, 2009, 12:27:59 »
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal2_prmz_rm_pp_19122006.pdf  <<---- tu masz wzór zaświadczenia wydany przez Ministra Zdrowia takowe u nas sie dostaje już od ok 2 lat.
Pozdro  :rofl:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #151 dnia: Maj 22, 2009, 15:06:21 »

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #152 dnia: Maj 22, 2009, 15:40:21 »
Bardzo dziękuje za odpowiedzi. Jak widać już na początku są dwa wzory obowiązujące. W jednym jest napisane słowo "kwalifikowana" w drugim nie.
To drugie zaświadczenie przysłane przez @grzelę wydaje się bardziej "strażackie" bo stanowi załącznik do wytycznych KSRG, z tym, że... od 12 grudnia 2008 mamy nowe rozporządzenie w którym mówi się też o osobach które dotychczas posiadały szkolenie KSR-G. W związku z tym wydaje mi się, że zaświadczenie z wytycznych KSRG wprawdzie obowiązuje ale "nie zgadza się" z nowym rozporządzeniem.
Powinno być chyba w trybie pilnym zmienione i dostosowane do nowych przepisów.


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #153 dnia: Maj 22, 2009, 16:22:13 »
Po zmianie ustawy o PRM oraz po wprowadzeniu rozporządzenia MSWiA w sprawie szkoleń w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy powinny ulec zmianie wytyczne do organizacji rat-med w KSRG oraz wzory zaświadczeń:

Ustawa o PRM:

Cytuj
Art. 13.
1. Ratownikiem może być osoba:
1) posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;
2) zatrudniona lub pełniąca służbę w jednostkach współpracujących z systemem,
o których mowa w art. 15, lub będąca członkiem tych jednostek;
3) posiadająca ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej
pierwszej pomocy, zwanego dalej „kursem”, i uzyskaniu tytułu ratownika;
4) której stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #154 dnia: Maj 24, 2009, 12:18:10 »
Nie chcę tu wypowiadać się za fachowców , ale różnice mogą wynikać tylko z jednego faktu i są prawdopodobnie pomiędzy zaświadczeniami PSP i OSP .  Ochotnicy wyskoczyli w myśl rozporządzenia Pana Ministra MSWiA  z pod skrzydeł PSP w tym zakresie , a co z tym związane nie podlegają w zakresie RatMed  pod system szkoleni i egzaminowania PSP – Zbrodnia na systemie , no ale co zrobić .  Muszą realizować kursy zgodnie z ustawą o PRM  w myśl zapisów o KPP z tytułem otrzymywanym „ratownika” – a co z tym związane na egzaminie nie musi być koordynatora PSP , a sam kurs nie musi opierać się na procedurach KSRG. Wystarczy że zostanie zrealizowany przez firmę posadającą zgodę wojewody zgodnie z programem KPP .  Są co prawda uzgodnienia nieformalne że mogą być stosowane procedury KSRG  i w skład komisji może wejść Koordynator PSP  , ale słowo może jest słowem  bardzo płynnym.

Pozdrawiam

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #155 dnia: Maj 29, 2009, 11:47:20 »
Z tym, że ustawy i rozporządzenia stoją "wyżej" niż wytyczne do ratmed w KSRG. (pytałem dobrego prawnika)
Co za tym idzie - w myśl obowiązującego prawa - wychodzi na to, że od stycznia 2009 wolno stosować tylko i wyłącznie wzór zaświadczenia ministerstwa zdrowia - z tekstem o "kwalifikowanej pomocy".


Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #156 dnia: Czerwiec 03, 2009, 14:21:38 »
Wczoraj dotarły do nas dyplomy/certyfikatu z egzaminu z końca kwietnia. Otrzymaliśmy tytuł "ratownik", w komisji był koordynator wojewódzki, anestezjolog, inny lekarz oraz ratownik medyczny. Po południu wrzucę tutaj skan z dokładnym tekstem zaświadczenia.


http://img259.imageshack.us/img259/2497/kopiarat.jpg
Obecny wzór, z końca kwietnia.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2009, 14:48:42 wysłana przez Butel »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #157 dnia: Czerwiec 04, 2009, 22:14:28 »
Ja wysiadam bo to się ani kupy , ani dupy nie trzyma .

Nie wiem , jestem może tępy , ale niezależnie czy jesteś w PSP czy w OSP to zaświadczenie jest błędne zgodnie z tym co podpisali Panowie Ministrowie .

Pozdrawiam

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #158 dnia: Czerwiec 04, 2009, 22:30:02 »
Jak powinien dokładnie brzmieć zapis na tym certyfikacie?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #159 dnia: Czerwiec 04, 2009, 23:48:28 »
To zależy dla kogo? PSP czy OSP

Jest w przepisie  mowa w przypadku jednostek MSWiA o ośrodku szkoleniowym  , KP PSP jak na razie nie ma statusu ośrodka to jak może być organizatorem kursu . O OSP się w ogóle nie mówi , czyli czytaj realizują kurs w oparciu o ustawę PRM i nie podlegają systemowi szkolenia i egzaminowania PSP to znów skąd tam logo PSP ? Nie wiem pojawiają się 1000 różnych interpretacji w tym w sprawie recertyfikacji również . Przestałem sobie na razie tym głowę zawracać – może się unormuje – ale nie przejmuj się papier to papier , a kto tam wie jaki powinien być .

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #160 dnia: Czerwiec 05, 2009, 08:26:53 »
Ten certyfikat jest dla członka OSP, egzamin zdawany był razem z funkcjonariuszami PSP (trzaskali recertyfikację).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #161 dnia: Czerwiec 05, 2009, 08:57:04 »
W teorii zaświadczenie jest OK. zgodne z wzorem . Tylko organizator kursu mi nie pasuje , ale są różne interpretacje .

http://wzk.poznan.uw.gov.pl/files/dok/nr60poz408.pdf 

http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/166/17847/DzU_2008_nr_229_poz_1537.html
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2009, 09:00:07 wysłana przez MIKO »

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #162 dnia: Wrzesień 06, 2009, 21:31:33 »
Mam pytanie dotyczące ponownych egzaminów z udzielania pierwszej pomocy przez funkcjonariuszy PSP. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda aktualizacja naszych certyfikatów z pierwszej pomocy w różnych województwach. Ja jestem ze śląska i jak wiadomo u nas jest ponowny pełny egzamin. Pani brygadier kosi równo :wacko:.
Czy w innych województwach jest tak samo? :huh:

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #163 dnia: Wrzesień 07, 2009, 13:05:17 »
Co prawda nie jestem funkcjonariuszem PSP a Wojskowym Strażakiem i u nas przykładowo u mnie mam do końca roku ważny i już 3 razy go będę odnawiał zawsze było ok i myślę że w tym roku również będzie ok :)  :rofl:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #164 dnia: Marzec 02, 2010, 10:29:00 »
W teorii zaświadczenie jest OK. zgodne z wzorem . Tylko organizator kursu mi nie pasuje , ale są różne interpretacje .

http://wzk.poznan.uw.gov.pl/files/dok/nr60poz408.pdf 

http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/166/17847/DzU_2008_nr_229_poz_1537.html


Po ostatnim szkoleniu wojewódzki KRM przekazał informację, że w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy jednostki OSP obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Cytuj
Celem kształcenia jest przygotowanie ratowników jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne do realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji ratowniczych, w tym w szczególności udzielania osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia do czasu przekazania ich personelowi zakładów opieki zdrowotnej.

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/0408.htm

Cytuj
Art. 13.
1. Ratownikiem może być osoba:
min.:
2)    zatrudniona lub pełniąca służbę w jednostkach współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15, lub będąca członkiem tych jednostek;


Cytuj
Art. 15.
1. Jednostkami współpracującymi z systemem są służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w szczególności: jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, podmioty, o których mowa w art. 55 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.6)), inne jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej.
2. Jednostkami współpracującymi z systemem mogą być społeczne organizacje ratownicze, które, w ramach swoich zadań ustawowych lub statutowych, są obowiązane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, jeżeli zostaną wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem.

http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m111111&ms=&ml=pl&mi=&mx=0&mt=&my=&ma=07145



W tym rozporządzeniu: http://www.bip.mswia.gov.pl/portal/bip/166/17847/DzU_2008_nr_229_poz_1537.html
 nie ma ani słowa o jednostkach OSP.

Cytuj
§ 1. Rozporządzenie określa sposób i organizację przeprowadzenia szkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz aktualizację wiedzy w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy przez:
1) pracowników służb podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Ministra Obrony Narodowej;
2) funkcjonariuszy, policjantów, strażaków;
3) żołnierzy.

Ale czytając o KSRG można się dowiedzieć, że:
Organizatorem systemu jest z racji zajmowanego stanowiska komendant główny PSP, natomiast nadzór nad funkcjonowaniem spełnia minister spraw wewnętrznych i administracji.

Co na to prawo:

ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 18 lipca 2006 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Cytuj
WYKAZ ORGANÓW PODLEGŁYCH LUB NADZOROWANYCH PRZEZ MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
1) Komendant Główny Policji;
2) Komendant Główny Straży Granicznej;
3) Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej;
4) Szef Obrony Cywilnej Kraju;
5) Prezes Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców;
6) Prezes Wyższego Urzędu Górniczego;
7) Dyrektor Zakładu Emerytalno - Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

http://static1.money.pl/d/akty_prawne/pdf/DU/2006/131/DU20061310919.pdf

Moim zdaniem Minister SW i A sprawuje nadzór nad KSRG, ale tylko w zakresie działania PSP.

Jeżeli się mylę to mnie poprawcie!!!
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2010, 20:11:44 wysłana przez grzela »

Offline wania

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 109
  • W kilka sekund podejmuję trudne decyzje - strażak
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #165 dnia: Kwiecień 11, 2011, 21:50:47 »
Chcę odświeżyć ten wątek.
Czy u was były już kursy i macie aktualną recertyfikację? U nas większość od początku roku nie ma ważnych i nic z tym się nie dzieje. Ponoć zmieniają się znowu jakieś wytyczne itp.
Czy u was również ratownicy medyczni pracujący w szpitalach lub na karetkach też przechodzą przez tą całą zabawę?

Offline Marek J

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #166 dnia: Marzec 02, 2012, 11:09:37 »
Witam

pod koniec miesiąca mam recertyfikację uprawnień szukam linku do aktualnego zestawu pytań bo słyszałem że w tym zestawie z 24 lipca 2007, który jest ogólnie dostępny coś wykreślono jak ktoś ma aktualny zestaw pytań to prosiłbym o link
P.S.
adres do strony PSP Świebodzin znam ale chciałem sobie wydrukować całość

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #167 dnia: Marzec 02, 2012, 17:28:17 »
Wejdź na stronę Centrum Egzamninów Medycznych w Łodzi w zakładkę pierwsza pomoc , tam jest link do aktualnego zestawu pytań z KPP z stycznia 2011 r.
pozdrawiam

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #168 dnia: Luty 12, 2013, 10:13:58 »
Mamy w gminie jednostki OSP w Ksrg i w których są ratownicy medyczni i OSP nie włączone do systemu .W obu są ratownicy którzy winni zaliczać recertyfikację
Czy w myśl obowiązujących przepisów ratownik medyczny w jednostce spoza systemu KSRG może w ogólne nim być jeżeli zda egzamin .
Już nie mówię o finansowaniu z UG czy też sami z własnej Kasy OSP

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #169 dnia: Luty 12, 2013, 14:56:54 »

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #170 dnia: Luty 13, 2013, 07:12:12 »
Dzieki Michał
Tak departament Zdrowia słusznie interpretuje a wytyczne ZOSP RP w sprawnie Jotów  gdzie np JOT III musi mieć 2 ratowników medycznych.To się nazywa praca międzyresortowa.
Tego jakoś nikt nie widzi nie robi szumu ???
 

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #171 dnia: Luty 13, 2013, 07:59:28 »
Sytuacja jest taka - grupa ludzi chce ratować bliźnich - nie zależy im na tytule ratownika, bo nie chcą/nie mogą współpracować z PRM - dlatego nie są w KSRG ani w rejestrze wojewody. Ale chcą się nauczyć kpp.... I oto Ministerstwo Zdrowia (!!!) pisze, że "nie powinni" iść na kurs !!!! A jak zapłacą firmie za szkolenie, żeby umieć i nie bedą chcieli tytułu ratownika? To będzie kara?  Ale jaka - skoro "nie powinni", a paragrafu nie podano... A jak zaczną reanimować, albo zatamują krwotok, to mają się ukrywać?  W kraju odwrotnym jest wszystko możliwe - jedyna nadzieja , że sąd wykaże zrozumienie.... Zreszta niedługo problem ratmed w KSRG się uprości - żeby być w KSRG trzeba mieć ludzi po kpp, ale żeby się szkolić z kpp - trzeba być w KSRG - dzięki temu proces włączania OSP do KSRG został zatrzymany, są oszczędności, nie ma kłopotów... 

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #172 dnia: Luty 13, 2013, 08:22:47 »
    .
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2013, 08:27:45 wysłana przez kamaras »

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #173 dnia: Luty 13, 2013, 08:52:04 »
Tak się "czepiam" KSRG ale jednostki spoza systemu też mają ludzi którzy chcą się szkolić Do jednostki KSRG za daleko dojechać ,macierzysta jednostka nie ma szans aby była włączona - w powiecie limit został wyczerpany. Ale tak jak
 
Sytuacja jest taka - grupa ludzi chce ratować bliźnich - nie zależy im na tytule ratownika, bo nie chcą/nie mogą współpracować z PRM - dlatego nie są w KSRG ani w rejestrz.. 
pozostaje rejestr ale na kurs KPP nie mogą iść bo ministerstwo ....
Po mojej interwencji u Koordynatora Ratownictwa Medycznego stwierdził że sroko są ludzie do ratowania ludzi  , szkolenia
to mają przyjść na kurs (oczywiście kasa z OSP bo gmina ma to D... ) i zdawać egzaminy i wyda Zaświadczenie .
Także przepisy tak i cd walki o swoje ??

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #174 dnia: Luty 13, 2013, 08:57:43 »
W 2009 r. kilka osób z jednostek z poza KSRG zrobiło u nas kurs i bez problemów otrzymali zaświadczenia o zdobyciu tytułu ratownika. Warunkiem było posiadanie kursu podstawowego. Nie wiem czy ktokolwiek w ogóle interesował się, czy są z KSRG czy też nie.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!