Autor Wątek: Teleskopowa drabina Rosenbauer i Szelki Ratownicze  (Przeczytany 17493 razy)

Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Teleskopowa drabina Rosenbauer i Szelki Ratownicze
« dnia: Grudzień 05, 2008, 00:30:10 »
Czy ma ktoś w swojej jednostce taką drabinę?

http://www.steo.com.pl/380/drabiny.html

Ciekaw jestem jak się sprawdza. Swoją drogą niekiedy taka mała drabina by się przydała  :-\


« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2012, 23:50:51 wysłana przez MIKO »

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 05, 2008, 19:20:05 »
My ją mamy. Spisuje się bardzo dobrze. Jest rewelacyjna do pożarów np. poddasza budynku, gdzie jest zadymienie, a nie ma innego wejścia niż właz. Nie ma problemu z wniesieniem jej do środka. Jest znacznie lepsza niż zwykła nasadka, bo jest mniejsza w transporcie, a po rozłożeniu jest prawie jak 2 nasadki. Poza tym jest dużo lżejsza. Trzeba tylko uważnie przeczytać instrukcję obsługi. Naczelnik stwierdził, że takie drabiny to on zna na wylot i miał okazję zjechać chyba z 4 szczebla, jak się złożyła.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 06, 2008, 21:46:33 »
My ją mamy. Spisuje się bardzo dobrze. Jest rewelacyjna do pożarów np. poddasza budynku, gdzie jest zadymienie, a nie ma innego wejścia niż właz. Nie ma problemu z wniesieniem jej do środka. Jest znacznie lepsza niż zwykła nasadka, bo jest mniejsza w transporcie, a po rozłożeniu jest prawie jak 2 nasadki. Poza tym jest dużo lżejsza. Trzeba tylko uważnie przeczytać instrukcję obsługi. Naczelnik stwierdził, że takie drabiny to on zna na wylot i miał okazję zjechać chyba z 4 szczebla, jak się złożyła.
Ta drabina nie posiada dopuszczenia CNBOP, z tego co syszałem, to ta drabina nie została dopuszczona ze względu na NIEKONTROLOWANE samoczynne luzowanie zapadek i składanie się drabiny. Tak więc Twój naczelnik ma rację.  Ta drabina wymaga obchodzenia się jak z jajkiem.

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 06, 2008, 22:41:47 »
Niestety, ale on nie popatrzył, jak się ją rozkłada. Drabina wymaga rozkładania od dołu, a nie góry. A co do CNBOP to powiem inaczej ubrania z GO-WEST dostały dopuszczenia i co z tego? A ta drabina nie dostała dopuszczenia, bo jej ugięcie przy położeniu poziomym i obciążeniu normowym było większe niż powinno. A patrząc jako użytkownik to jest stabilniejsza od nasadki. Powiem inaczej jak mam wybierać, czy na 4 m mam wejść 2 nasadkami, czy jednym TeleStair to wybieram Rosena. Każdy ma wybór czego używa dlatego ani nikogo nie namawiam, ani nikogo nie sprzeciwam do tej drabiny. Podałem tylko moje prywatne odczucia.

Offline marcin44

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 08, 2008, 01:12:09 »
Rosenbauer to nie firma która robi drabiny i inny sprzęt dla castoramy dla tynkarzy, jak nie przeszła w CNBOP to nie znaczy że się nie nadaje dla polskich strażaków skoro kawałek na zachód sprzęt ten jest używany tak jak u nas "bezaliny"  :szalony: (jak się myle prosze o poprawienie)

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 08, 2008, 08:45:08 »
Marcin masz rację. Ta drabina dostałą dopuszczenia do używania w całej Europie z wyjątkiem Polski. Bo Polacy muszą mieć sprzęt najwyższej jakości, który spełnia najbardziej wyśrubowane Polskie Normy. A z życia wiemy jak to wygląda.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 08, 2008, 10:36:19 »
... Każdy ma wybór czego używa dlatego ani nikogo nie namawiam, ani nikogo nie sprzeciwam do tej drabiny. Podałem tylko moje prywatne odczucia.
Poza prawem wyboru jest jeszcze pojęcie dopuszczenia sprzętu do użytkowania w straży - nie ma dopuszczenie = nie może być użytkowany. Odpukać wypadek na takim niedopuszczonym sprzęcie i co dalej?
A co do wyboru - oczywiście przejaskrawiam - w ramach własnego wyboru popełniam przestępstwo i ponoszę za to odpowiedzialność > z własnego wyboru.  ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 20, 2008, 14:31:01 »
Witam ja w swojej jednostce również posiadam na wyposażeniu tego typu drabinę i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. A z obsługa jest tak jak z każdym troszkę bardziej zaawansowanym technicznie sprzętem, trzeba uważnie i ze zrozumieniem przeczytać instrukcję a potem brać się za użytkowanie. Pozdro
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 07, 2010, 09:05:24 »
Mamy zamiar kupić taką drabinę , możliwość zakupu jest tylko  w "steo" ? cena ok 2800zł można gdzieś taniej ?

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 07, 2010, 16:38:07 »
http://prof-beh.pl/index.php/product,2,37,62 Coś podobnego, lecz nie wiem w jakiej cenie.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 07, 2010, 18:00:13 »
http://prof-beh.pl/index.php/product,2,37,62 Coś podobnego, lecz nie wiem w jakiej cenie.
Drabin takich jak z linku powyżej jest dużo wystarczy wpisać na allegro drabina teleskopowa koszt ...ok.250-400zł. Też brałem pod uwagę zakup taniej drabiny teleskopowej ale czy warto ??? raczej skłaniamy się do tej droższej wersji

Offline suchini

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 07, 2010, 19:15:31 »
przydatna w wieżowcach kiedy trzeba biec po schodach bo administrator zlikwidował drabinkę od klap do wejścia na dach, słupkowa strasznie rysuje ściany :rofl: ale  poważnie w wielu zdarzeniach przydatna lekka i nie dużych wymiarów co pozwala na zagospodarowanie jej miejsca w skrytce bądz w kabinie

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 26, 2012, 09:28:27 »
Odświeżę trochę temat. Być może ktoś z kolegów wie czy drabiny teleskopowe dostały
już dopuszczenie CNBOP ?

Szukam na stronie CNBOP ale w wykazie ich niema, ale może wykaz jest niezaktualizowany.

Słyszałem też ostatnio, że drabiny linowe/sznurowe otrzymały dopuszczenie CNBOP ?
Czy ktoś wie coś może na ten temat?

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 26, 2012, 09:55:54 »
Znalezione na stronie internetowej sklepu ze sprzętem strażackim, czyli że polski strażak może jej używać???. Jeżeli się mylę to mnie poprawcie.
http://arpapol.pl/sklep/drabina-teleskopowa-rosenbauer-telestair-p-3139.html
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 26, 2012, 10:51:15 »
No właśnie nie wszystko co jest w sklepach ma dopuszczenie CNBOP  :szalony:
A w informacjach o produkcie nie ma o tym ani słowa  :gwiazdki:


Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 26, 2012, 11:19:54 »
Panowie Telestair, to sprzęt z najwyższej światowej półki w dziale drabin przenośnych dla straży pożarnej. To też sprzęt dla profesjonalistów, czyli dobrze wyszkolonych strażaków zaczynających użytkowanie narzędzia ratowniczego od czytania instrukcji obsługi producenta ze zrozumieniem. Nie wiem czy CNBOP badało tą drabinę (jeżeli tak to jako instytucja będąca też w strukturach PSP powinna przedstawić wyniki badań) i czy w ogóle Steo dało ją do badań jako przedstawiciel Rossenbauera. Powiem tak:drabina spełnia normę PN-EN 1147:2010 "Drabiny przenośne dla straży pożarnej" potwierdzoną przez jedną z europejskich jednostek notyfikowanych i uważam, że powinna być standardowym wyposażeniem pojazdów ratowniczych wyjeżdżających do akcji jako pierwsze.

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 26, 2012, 11:39:56 »
Mamy zamiar kupić taką drabinę , możliwość zakupu jest tylko  w "steo" ? cena ok 2800zł można gdzieś taniej ?
Drabina kupiona - jesteśmy bardzo zadowoleni zajmuje 15 cm w skrytce położona na płasko. CNOBOP nie ma ale ma PN i to mi wystarcza. Z tego co słyszałem nie przeszła prób "na płasko" jako podest . Ale to producent pisze , że drabina nie można być używana w pozycji poziomej i używana jako podest. Po za tym same plusy troszkę pomęczyliśmy się przy pierwszym sprawianiu , składaniu  ale to już mamy za sobą :-)
Minusem tej drabiny jest cena ale jakość kosztuje . Również uważam co powiedział przedmówca , że powinna być na wyposażeniem 1 wyjazdu  .
Aby was przekonać , że warto http://www.youtube.com/watch?v=5r9NN_rneW8 wnioski wyciągnijcie sami :-)

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 26, 2012, 12:49:32 »
Widziałem ją dawno w katalogu Horpol (jeśli się nie mylę) ale nie zdawałem sobie sprawy, że jest aż tak przydatna. Myślę,że niedługo trafi na listę zakupów.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 26, 2012, 20:11:04 »

Drabina kupiona - jesteśmy bardzo zadowoleni zajmuje 15 cm w skrytce położona na płasko. CNOBOP nie ma ale ma PN i to mi wystarcza. Z tego co słyszałem nie przeszła prób "na płasko" jako podest . Ale to producent pisze , że drabina nie można być używana w pozycji poziomej i używana jako podest. Po za tym same plusy troszkę pomęczyliśmy się przy pierwszym sprawianiu , składaniu  ale to już mamy za sobą :-)
[/quote]
A co to znaczy, że ma PN? :nerw: Może zgodna jest z polską normą, jeżeli tak to którą?

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 26, 2012, 20:34:04 »

Drabina kupiona - jesteśmy bardzo zadowoleni zajmuje 15 cm w skrytce położona na płasko. CNOBOP nie ma ale ma PN i to mi wystarcza. Z tego co słyszałem nie przeszła prób "na płasko" jako podest . Ale to producent pisze , że drabina nie można być używana w pozycji poziomej i używana jako podest. Po za tym same plusy troszkę pomęczyliśmy się przy pierwszym sprawianiu , składaniu  ale to już mamy za sobą :-)
A co to znaczy, że ma PN? :nerw: Może zgodna jest z polską normą, jeżeli tak to którą?
[/quote]
Zgodna z normą EN 1147 - "Przenośne drabiny pożarnicze"  sorki za pomyłkę  :-)

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 27, 2012, 10:10:13 »
Cytat: strażak biurkowy
Ta drabina nie posiada dopuszczenia CNBOP, z tego co syszałem, to ta drabina nie została dopuszczona ze względu na NIEKONTROLOWANE samoczynne luzowanie zapadek i składanie się drabiny. Tak więc Twój naczelnik ma rację. Ta drabina wymaga obchodzenia się jak z jajkiem.

1.   CNBOP w przypadku punktu 5.1 rozporządzenia (drabiny przenośne) nie robi badań dla żadnego z parametrów drabiny, więc świadectwo dopuszczenia dla tej drabiny nie ma kompletnie żadnej wartości. Ponadto ta niewydolna struktura nawet jak coś by zbadała to potem niczego praktycznie nie audytuje (sama z siebie –chociaż teoretycznie dla kasy z każdym podpisuje umowy na audyt) i w konsekwencji strażacy bardzo często dostają zupełnie inne produkty w stosunku do badanych. No i dodatkowo podważanie jakości drabiny produkowanej przez znanego niemieckiego producenta, a sprzedawanej (pewnie w tysiącach sztuk) przez największy koncern pożarniczy w Europie ze względu na brak kwitów z Józefowa zasługuje na uśmiech politowania.

Cytat: piotr998
Poza prawem wyboru jest jeszcze pojęcie dopuszczenia sprzętu do użytkowania w straży - nie ma dopuszczenie = nie może być użytkowany. Odpukać wypadek na takim niedopuszczonym sprzęcie i co dalej?
A co do wyboru - oczywiście przejaskrawiam - w ramach własnego wyboru popełniam przestępstwo i ponoszę za to odpowiedzialność > z własnego wyboru.
2.   Sprawa jest kontrowersyjna. W przypadku sprawy sądowej brak świadectwa prawdopodobnie nie byłby poczytywane za wadę. Drabina spełnia wymagania normy PN-EN 1147, a CNBOP nic nie bada. Ponadto jest jeszcze odpowiedzialność wprowadzającego do obrotu. Raczej nie należy straszyć kupujących i użytkowników fikcją braku świadectwa (bo w tym przypadku tak jest – zwykły papier)
Należy zwrócić uwagę na dokonaną w 2010 r. manipulację z §18 rozporządzenia. Między 2007 r. a 2010 r. drabina ta powinna dostać z automatu świadectwo jako spełniająca wymagania normy PN-EN 1147 (wystarczyło wystapić do CNBOP o wydanie świadectwa; CNBOP broniło się przed stosowaniem tego zapisu i w praktyce go nie stosowało). W 2010 zniknął  słynny juz spójnik lub (jak lub czasopisma), zmieniono redakcje zdania i jego sens i sprawa w sposób cudowny zostaje we właściwych rękach (tj. sprzęt sprzedawany w calej Europie przez renomowane firmy nie może być kupowany przez polskich strażaków - ręce same składają sie do braw).
Cytat: kolumb 112
Panowie Telestair, to sprzęt z najwyższej światowej półki w dziale drabin przenośnych dla straży pożarnej. To też sprzęt dla profesjonalistów, czyli dobrze wyszkolonych strażaków zaczynających użytkowanie narzędzia ratowniczego od czytania instrukcji obsługi producenta ze zrozumieniem. Nie wiem czy CNBOP badało tą drabinę (jeżeli tak to jako instytucja będąca też w strukturach PSP powinna przedstawić wyniki badań) i czy w ogóle Steo dało ją do badań jako przedstawiciel Rossenbauera. Powiem tak:drabina spełnia normę PN-EN 1147:2010 "Drabiny przenośne dla straży pożarnej" potwierdzoną przez jedną z europejskich jednostek notyfikowanych i uważam, że powinna być standardowym wyposażeniem pojazdów ratowniczych wyjeżdżających do akcji jako pierwsze.

3.   Także uważam, że drabina tego typu powinna być na każdym samochodzie pierwszego rzutu.

4.   A tak dodając jeszcze należy zauważyć, że drabina Rosenbauera jest produkcją firmy Lorenz Hasenbach GmbH & Co. KG; tutaj katalog http://www.haca.com/index.php/de/downloads/category/74-katalog-1

5.   Drabina ta dodatkowo  spełnia także wymagania prenormy EN 131-6. Drabiny teleskopowe
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2012, 14:39:34 wysłana przez ktk »

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 28, 2012, 23:10:50 »
Kolego ktk:
1. skąd ta pewność że CNBOP nie prowadzi badań drabin jakiegokolwiek parametrów? Czyzbyś uczestniczył w procesie dopuszczania drabin w CNBOP?
2. Co do wypadku z zastosowaniem sprzętu nie posiadającego wbrew przepisom dopuszczenia i Twojej odpowiedzialności za to jest tak: jak np podczas wieszania firanek w Twoim domu spie...lisz
sie z drabiny nie posiadającej dopuszczenia to faktycznie jest to Twój wybór i Twoja odpowiedzialność. Jednak gdy strażak ulegnie wypadkowi stosując drabinę bez dopuszczenia to prokurator NA PEWNO POCZYTA TO ZA WADĘ i nie będzie winny strażak tylko jego dowódca, że nie zapewnił mu bezpiecznych warunków pracy do czego zobowiązuje go Konstytucja RP art. 66 pkt 1.
3."Drabina spełnia normę PN-EN 1147" to może mi kolego odpowiesz jak spełnia warunek, że "działanie zapadek musi być widoczne z poziomu terenu"? czy te wystające ok. 5 mm "guziki" dają pewność, że zapadka na danym szczeblu zadziałała, a jak ten "guzik" wysunie się tylko na np. 3 mm to jesteś w stanie uchwycić (w nocy, w deszcz) ten stan niecałkowitego zablokowania zapadki. Porównaj Kolego zapadki i ich działanie w innych drabinach "pożarniczych", to może sam  zaczniesz mieć wątpliwości czy ten warunek z norny EN1147 został spełnionyw drab. telesk. 
Takich wątpliwych, dyskusyjnych punktów drabina Telestair ma więcej ale to nie miejsce do ich rozważania.
4. To że Ty uważasz, że taka drabina powinna być na każdym samochodzie "pierwszego rzutu" to jeszcze nie wykładnia prawa  :kwit:, ale to wolny kraj i każdy może sobie myśleć co chce.
5. Info, że drabina spełnia projekt normy EN 136-6 "Drabiny teleskopowe" to nie gwarantuje, że spełnia wymagania normy EN 1147 "Drabiny przenośne dla straży pożarnej" a na razie tylko taka norma obowiązuje w ochronie ppoż. :wall: 
Wszystkie powyższe informacje uzyskałem od znajomego pracującego.... wiadomo gdzie. -_-

   

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 28, 2012, 23:30:57 »
Jak już Panowie tak straszycie Prokuratorem to chciałem zauważyć że tak Prokurator jak i Sędzia podchodzi troszkę inaczej do problematyki „inteligentniej” jako niezawisłe ciało orzekające  i argumenty że coś jest uznaną i stosowaną marką w ratownictwie na świecie  szybciej do niego przemawiają niż wyrocznia jaką jest trochę słabawe centrum badawcze  napuszone nieomylnością swoich decydentów. 

Ps. Ostatnio słyszałem od serwisantów jednej  z „renomowanych” polskich firm  że CNBOP dla pompy Q=3800 l/min zakazało stosować średnicę głównego wylotu z pompy więcej niż 3 cale . Rozumiem że tak certyfikowano pewne GCBA .   

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 29, 2012, 11:59:34 »
Kolego ktk:
1. skąd ta pewność że CNBOP nie prowadzi badań drabin jakiegokolwiek parametrów? Czyzbyś uczestniczył w procesie dopuszczania drabin w CNBOP?
2. Co do wypadku z zastosowaniem sprzętu nie posiadającego wbrew przepisom dopuszczenia i Twojej odpowiedzialności za to jest tak: jak np podczas wieszania firanek w Twoim domu spie...lisz
sie z drabiny nie posiadającej dopuszczenia to faktycznie jest to Twój wybór i Twoja odpowiedzialność. Jednak gdy strażak ulegnie wypadkowi stosując drabinę bez dopuszczenia to prokurator NA PEWNO POCZYTA TO ZA WADĘ i nie będzie winny strażak tylko jego dowódca, że nie zapewnił mu bezpiecznych warunków pracy do czego zobowiązuje go Konstytucja RP art. 66 pkt 1.
3."Drabina spełnia normę PN-EN 1147" to może mi kolego odpowiesz jak spełnia warunek, że "działanie zapadek musi być widoczne z poziomu terenu"? czy te wystające ok. 5 mm "guziki" dają pewność, że zapadka na danym szczeblu zadziałała, a jak ten "guzik" wysunie się tylko na np. 3 mm to jesteś w stanie uchwycić (w nocy, w deszcz) ten stan niecałkowitego zablokowania zapadki. Porównaj Kolego zapadki i ich działanie w innych drabinach "pożarniczych", to może sam  zaczniesz mieć wątpliwości czy ten warunek z norny EN1147 został spełnionyw drab. telesk. 
Takich wątpliwych, dyskusyjnych punktów drabina Telestair ma więcej ale to nie miejsce do ich rozważania.
4. To że Ty uważasz, że taka drabina powinna być na każdym samochodzie "pierwszego rzutu" to jeszcze nie wykładnia prawa  :kwit:, ale to wolny kraj i każdy może sobie myśleć co chce.
5. Info, że drabina spełnia projekt normy EN 136-6 "Drabiny teleskopowe" to nie gwarantuje, że spełnia wymagania normy EN 1147 "Drabiny przenośne dla straży pożarnej" a na razie tylko taka norma obowiązuje w ochronie ppoż. :wall: 
Wszystkie powyższe informacje uzyskałem od znajomego pracującego.... wiadomo gdzie. -_-

 
Kolego strażaku biurkowy
Kamyczek do wielce szacownej instytucji i już telefony się grzeją. I bardzo dobrze,  tylko żeby jeszcze poza obstrukcją i absurdami coś pozytywnego dla polskiego ratownika wyniknęło. Nie zajmujemy się tym bagienkiem personalnym, układami, itd., interesuje nas co pozytywnego ma polski strażak z faktu istnienia procesu dopuszczenia wyrobów do użytkowania. Ale zejdźmy na temat przedmiotowy.
1.   Faktem bezsprzecznym jest, że drabina spełnia wymagania normy PN-EN 1147 potwierdzone przez laboratorium posiadające stosowne akredytacje (dodam, tylko że samych drabin firmy Lorenz laboratorium przebadało więcej niż CNBOP w całej swojej historii – więc o kompetencje można być spokojnym). W związku z powyższym w procesie dopuszczenia drabiny Rosenbauera CNBOP uznaje wyniki badań §5 rozporządzenia (po zmianach). Tak więc jak uznaje to nie bada pod kątem zgodności z normą PN-EN 1147. Sprawdza jedynie tzw. poziom zapewnienia bezpieczeństwa określony w pkt 5.1 załącznika do rozporządzenia – ale tam już żadnych badań nie ma. Podsumowując CNBOP w przedmiotowym przypadku nic nie bada (choć pewnie chętnie skorzystałaby z akredytacji by się wykazać; proponuję szacownej jednostce, która ma zarówno przewagi kompetencyjne jak i cenowe akcję marketingową u producentów w całej Europie; może przeniosą do niej badania swoich produktów). Najlepiej zadzwonić do przyjaciela z wiadomej instytucji i to potwierdzić.
2.   Upadek z drabiny Rosenbauera bez świadectwa i te wszystkie dywagacje. No panie, a ze świadectwem to już się nie spadnie, bo CNBOP i służby bhp w KG audytują każdy wypadek, a Rosenbauer pewnie nie i jedynie dla chęci zysku chcą sprzedawać polskim strażakom badziewie bez świadectwa. Brawo
3.   Sposób wysuwania poszczególnych przęseł powoduje, że zapadki zawsze są widoczne, więc nie wiem po co kolega z wiadomej jednostki wymyśla. Dodatkowo patrz pkt 1.
4.   Czas pokaże jak będzie.
5.   No tak, zapewne prenorma EN 136-6 dopuszcza nieprawidłowe działanie drabiny oraz upadek z niej. Brawo.
« Ostatnia zmiana: Luty 29, 2012, 12:03:01 wysłana przez ktk »

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Teleskopowa drabina Rosenbauer
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 29, 2012, 14:56:55 »
Kolego ktk:
3."Drabina spełnia normę PN-EN 1147" to może mi kolego odpowiesz jak spełnia warunek, że "działanie zapadek musi być widoczne z poziomu terenu"? czy te wystające ok. 5 mm "guziki" dają pewność, że zapadka na danym szczeblu zadziałała, a jak ten "guzik" wysunie się tylko na np. 3 mm to jesteś w stanie uchwycić (w nocy, w deszcz) ten stan niecałkowitego zablokowania zapadki. Porównaj Kolego zapadki i ich działanie w innych drabinach "pożarniczych", to może sam  zaczniesz mieć wątpliwości czy ten warunek z norny EN1147 został spełnionyw drab. telesk. 
Takich wątpliwych, dyskusyjnych punktów drabina Telestair ma więcej ale to nie miejsce do ich rozważania.
4. To że Ty uważasz, że taka drabina powinna być na każdym samochodzie "pierwszego rzutu" to jeszcze nie wykładnia prawa  :kwit:, ale to wolny kraj i każdy może sobie myśleć co chce.
5. Info, że drabina spełnia projekt normy EN 136-6 "Drabiny teleskopowe" to nie gwarantuje, że spełnia wymagania normy EN 1147 "Drabiny przenośne dla straży pożarnej" a na razie tylko taka norma obowiązuje w ochronie ppoż. :wall: 
Wszystkie powyższe informacje uzyskałem od znajomego pracującego.... wiadomo gdzie. -_-

Odp. 3 Szanowny kolego uprzejmie proszę przeczytaj ZE ZROZUMIENIEM Instrukcję Obsługi Drabiny Teleskopowej Rosenbauer Telestair . W pkt. 3.1.1 i pkt. 3.1.2 jest napisane wyraźnie jak się sprawia tę drabinę.
Strażak stojąc przecież zawsze na dole względem wysuwającej się drabiny widzi i słyszy jak zapinają się zatrzaski.

Odp. 4 Mam tę drabinę na pojeździe wyjeżdżającym do akcji jako pierwszy i jest to najczęściej używana drabina przez moich kolegów ratowników z trzech możliwych opcji (nasadki, D10W). To chyba mówi samo za siebie i CNBOP musi takie rzeczy widzieć i słyszeć chyba, że idzie pod prąd względem oczekiwań i potrzeb ratowników.