Autor Wątek: Kto dowodzi zastępem???  (Przeczytany 16394 razy)

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Kto dowodzi zastępem???
« dnia: Sierpień 02, 2008, 15:15:51 »
Moje pytanie brzmi jak w temacie. Chodzi dokładnie o to że do akcji jedzie 5 strażaków z kursem podstawowym oraz ratownictwa medycznego i technicznego plus szósta osoba (naczelnik) który nie ma zadnego kursu z wyzej wymienionych. Siada on na miejscu dowódcy. Czy może dowodzić nie posiadając uprawnień??? Jeżeli nie może to kto dowodzi z załogi??? Są jakieś kryteria???

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 02, 2008, 15:19:58 »
Jak na mój chłopski rozum to dowodzi osoba z tej piątki po kursach, która ma największe doświaczenie, a ten naczelnik to może usiąść na miejscu dowódcy co najwyżej w remizie, albo na pokazie (nie biąrąc w nim oczywiście udziału).
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2008, 15:33:57 »
z reguły  dowodzi osoba o najwiekszym doświadczeniu lub wiedzy. a naczelnik w tym przypadku może zamknąć remize po waszym wyjezdzie:)
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline poopek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 02, 2008, 16:07:25 »
z reguły  dowodzi osoba o najwiekszym doświadczeniu lub wiedzy. a naczelnik w tym przypadku może zamknąć remize po waszym wyjezdzie:)
oczywiście nie wsiadając później do auta  ^_^ ^_^
zostaje węży pilnować na miejscu...
a w temacie to dowodzi ktoś z przeszkolonych, ten który czuje się na siłach i ma doświadczenie w kierowaniu akcją...
"...rycerze Floriana to MY!!!"

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 230
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 02, 2008, 16:32:48 »
trala lala tylko jak coś zastęp spieprzy to prokurator albo adwokat np pokrzywdzonego zapyta dowodzącego czy ma uprawnienia a nie będzie patrzył na doświadczenie. Dowodzić może człowiek po kursie dowódców OSP lub strażak PSP nawet szeregowy gdyby się tam taki znalazł
a tak na marginesie to z prawdziwego zdarzenia naczelnik to powinien mieć wszystkie kursy od szeregowego poprzez dowódców sekcji do kursu naczelnika włącznie

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 02, 2008, 16:53:43 »
Ja zadam inne pytanie. Czemu osoba bez uprawnień została obdarzona funkcją naczelnika ? Przecież to naczelnik ma obowiązek prowadzenia szkoleń, ćwiczeń i działań ratowniczych i zasadniczo to on powinien być dowódcą akcji, w których uczestniczy. Na tym polega ta funkcja. Tylko jak to zrobić bez przygotowania i doświadczenia ?

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 02, 2008, 17:50:19 »
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,10507.0.html

całkowicie podobny temat... więc nie widzę potrzeby prowadzenia dwóch oddzielnych wątków jak praktycznie chodzi o to samo...
Pozdrawiam.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 02, 2008, 18:05:52 »
Przykro mi ale dowodzi Naczelnik – poczytajcie np. statut OSP – inna sprawa że ma on 1 rok na ukończenie kursu Naczelników w innym przypadku powinien zostać odwołany . Jak uważacie również że wasz Naczelnik niema odpowiednich kwalifikacji – zawsze możecie go zmienić na najbliższym walnym zebraniu .  -_-

Pozdrawiam  MIKO
« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2008, 18:16:58 wysłana przez MIKO »

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 02, 2008, 18:08:01 »
a jesli nik w miejscowosci nie ma kursu naczelnika???(a tak pewno jest) to co OSP bez naczelika???
bo naczelnika wybiera walne zebranie a nie jest kierowany na to stanowisko po ukończeniu kursu... -_-
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 02, 2008, 20:38:43 »
a jesli nik w miejscowosci nie ma kursu naczelnika???(a tak pewno jest) to co OSP bez naczelika???
bo naczelnika wybiera walne zebranie a nie jest kierowany na to stanowisko po ukończeniu kursu... -_-
To powinien przy najbliższej okazji zrobić kurs naczelników.

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 03, 2008, 08:50:16 »
oto chodzi powinien zrobic ale jeszcze nie ma, czyli dopiero mieć bedzie wiec jest teraz naczelnikiem bez szkolenia czyli może być i o nic innego mi nie chodziło:)
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 03, 2008, 13:18:11 »
Popieram Miko dobra wypowiedź a ja jestem tego zdania jak wybieracie do władz OSP to na miejsce naczelnika wybierzcie osobę która faktycznie nadaje sie do dowodzenia zastępem i która posiada odpowiednie kwalifikacje:)

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 03, 2008, 13:41:52 »
Zgadzam się że naczelnik powinien ukończyć kurs od podstawowego przez dowódcy po naczelnika....ale jeżeli dany naczelnik ewidentnie wzbrania się przed udziałem w szkoleniach bo twierdzi ze mu to nie potrzebne bo jest strażakiem od dłuższego czasu??? Na zmiane naczelnika nie ma co liczyć??? Sytuacja ode mnie z jednostki:
Wyjazd do pożaru rżyska:
1. Brak zgłoszenia wyjazdu
2. Zabiera osobe niepełnoletnia mimo zwróconej uwagi.
3. Na miejscu nie zgłasza dojazdu oraz nie informuje PSK o sytuacji jaka panuje na miejscu akcji. (co się pali, jaka powierzchnia, co zadysponować)
4. Wysiadamy z auta a naczelnik macha rękoma i nikt nie wie o co mu chodzi.

I w taki sposób spaliło się prawie 5 hektarów rżyska plus ok 2 hektarów zboza na pniu. I przy dowodzeniu naczelnika ten pożar miała zgasić tylko jedna jednostka złożona z 5 strazakow i samochodu GLM Żuk bez dostępu do wody.
Sami oceńcie czy takie dowodzenie jest prawidłowe.

wkońcu się wkurzyłem i sam złożyłem przez radio meldunek do PSK z prośbą o przysłanie 4 zastępów GBA i jednego GLM (wtedy jeszcze paliła się mniejsza powierzchnia)

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 03, 2008, 15:04:37 »
Dziwie sie że Wasza jednostka jakoś funkcjonuje... U nas taki naczelnik by nie miał życia,prezes głośno mówi!!!Zero niepełnoletnich na akcjach,wszyscy strażacy jadący do akcji mają mieć kurs podstawowy,każdy wyjazd<nawet na festyn> jest zgłaszany,każdy powrót, Można by powiedzieć:
Najszczersze wyrazy współczucia...
i teraz nasuwa mi się pytanie:
Wasz naczelnik pije?
Xyz

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 03, 2008, 20:24:12 »
Żuk bez dostępu do wody.
Sami oceńcie czy takie dowodzenie jest prawidłowe.

wkońcu się wkurzyłem i sam złożyłem przez radio meldunek do PSK z prośbą o przysłanie 4 zastępów GBA i jednego GLM (wtedy jeszcze paliła się mniejsza powierzchnia)
A ten GLM to po co dysponowałeś jak nie było dostepu do wody? Po znajomości?
Pozdrawiam młodych dowódców!!!

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 03, 2008, 20:31:48 »
I w taki sposób spaliło się prawie 5 hektarów rżyska plus ok 2 hektarów zboza na pniu. I przy dowodzeniu naczelnika ten pożar miała zgasić tylko jedna jednostka złożona z 5 strazakow i samochodu GLM Żuk bez dostępu do wody.
Sami oceńcie czy takie dowodzenie jest prawidłowe.

wkońcu się wkurzyłem i sam złożyłem przez radio meldunek do PSK z prośbą o przysłanie 4 zastępów GBA i jednego GLM (wtedy jeszcze paliła się mniejsza powierzchnia)
Mam kilka pytań:
Po co ci GLM jak nie masz wody? Dlaczego u was nie da się zmienić naczelnika?Czym wy gasiliście ten pożar mając Żuka? Nikt z PSP nie zainteresował się tym naczelnikiem?

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 03, 2008, 21:35:41 »
A może tym GLMem przyjechali ludzie gdzie każda ręka jest dobra do pomocy np. tłumice, łopaty lub może zrobić zasilanie wodne:)  5 hektarów to nie jest mały pożar
Pozdrawiam

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 03, 2008, 22:57:51 »
glm moze miec przeciez lopaty a na pewno tlumice no i ludzi.
ciekaw tylko jestem ile wozów zostalo w jednostkach.

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 04, 2008, 14:22:37 »
Właśnie tak jak pisał Rafał998. Poprosiłem o nich bo wtedy były potrzebne takze łopaty i tłumice, po drugie to ta GLM ma do nas 3 km a najbliższa GBA 6km z resztą pojawili się także rolnicy z pługami którzy zaczeli podorywac pole aby się tak nie rozprzestrzeniło. Co do naczelnika i PSP.... to państwówka może tylko upomnieć taką osobę nic pozatym. Wkońcu OSP to stowarzyszenie i nie mogą ingerować w skład zarządu OSP, ewentualnie powiedzieć takiej osobie że powinna skończyć kurs i z tego co wiem to została upomniana, ale tu trzeba też dobrtej woli aby na taki kurs się stawić. Mi to nie pasowało, z tego względu że chciałem aby 6 osób pojechało na kurs dowódców, po to robiliśmy kurs rat. technicznego bo jest niby wymagany aby zrobić dowódce, ale na kurs nie pojechał nikt bo naczelnik stwierdził ze nie ma na to kasy.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 04, 2008, 16:02:07 »
dorzuce dwa slowa odnosnie tego waszego naczelnika.
Naczelnik (jak kazdy dowadzacy akcja) odpowiada za was i za wasze bezpieczenstwo (ze o poszkodowanych nie wspomne) i nie ma sie tu co szczypac, jesli wasz naczelnik nie jest osoba odpowiedzialna nalezy go zmienic, w tym celu zarzad OSP musi zwolac nadzwyczajne zebranie walne na zadanie 1/2 czlonkow OSP lub z wlasnej inicjatywy.
Jeszcze raz powtarzam naczelnik odpowiada za swoich ludzi!

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 04, 2008, 18:47:14 »
malpa151 w 100% się z tobą zgadzam. Każdy kto siada na miejscu dowódcy odpowiada za samochód oraz za ludzi których zabiera, tylko niektórzy to lekceważą i mówią " a co się może stać". Najgorsze jest to że jeżeli już się coś stanie nie daj boże to wtedy taki dowódca szuka winnej osoby ale nigdy nie patrzy na siebie. Gdy ja zwracałem uwagę to tylko widziałem krzywe miny naczelnika i starszych strażaków. No w końcu czego od nas chce młody, co on może wiedzieć jeżeli jest trzy lata strażakiem a my 10 lat. Mi się to nie podobało że nikt nie chce uczestniczyć w kursach (przede wszystkim strażacy ze stażem). Młodzi się garneli aby się szkolić ale mi się dostało za to że z budżetu było trzeba wydać 30 zł za kurs BHP od głowy bo to faktycznie nie jest potrzebne jak usłyszałem. Eh temat rzeka... Poruszyłem ten temat na walnym zebraniu i później za to dostałem opr. http://www.tygodnik.pl/index.php?o=art&n=3183

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 04, 2008, 19:53:38 »
Odpowiada kierowca i naczelnik :) Pozdrawiam

10.   Staraj się nie umieszczać postów jednozdaniowych, a tym bardziej jednowyrazowych.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2008, 18:40:44 wysłana przez Ajax »

Offline michas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 26, 2008, 17:45:43 »
w moim osp naczelkik ma tylko kurs podstawowy bez kursu dowodcy reszta ma kursy bhp, podstawowy 1 i 2, ratownictwa medycznego a nasz naczelnik dowodzi wiec kto powinien dowodzic?????
michaś

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 26, 2008, 18:38:43 »
Oczywiście że naczelnik

10.   Staraj się nie umieszczać postów jednozdaniowych, a tym bardziej jednowyrazowych.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2008, 18:41:08 wysłana przez Ajax »

Offline michas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 26, 2008, 18:43:55 »
nawed gdy niema kuru naczelnikow?

10.   Staraj się nie umieszczać postów jednozdaniowych, a tym bardziej jednowyrazowych.
* O błędach nawet nie wspomnę!


« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2008, 18:42:56 wysłana przez Ajax »
michaś