Autor Wątek: Ruszają CPR-y??  (Przeczytany 113120 razy)

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #175 dnia: Sierpień 24, 2011, 12:04:03 »
osobiscie jestesm przeciwny cprem zarzadzanym przez tą samą instytucję co siejącą uslugi ratownicze. przynajmniej na podworku pogotowia dochodzi do wielu nieprawidlowosci, kto ma dyspozytora ten rzadzi.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: CPR'y - powiatowe czy wojewódzkie?
« Odpowiedź #176 dnia: Sierpień 29, 2011, 10:08:40 »
Od pewnego czasu na terenie naszego województwa (podkarpackie) jest realizowana koncepcja likwidacji Powiatowych Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Nie wiem jak to jest na terenie kraju, ale u nas udało się stworzyć CPR'y we wszystkich P/MSK. Wiadomo o co chodzi: w naszych stanowiskach jest również usytuowane stanowisko powiadamiania dyżurnego PRM. Podłączone są numery 999, 998, 112. Z Policją mamy sztywne łącza, co powoduje możliwość przekierunkowania zgłoszenia z ich "działki" do ich dyżurnego. Niektóre CPR'y mają również inne sztywne łącza (992, 991, 986 - gazownicy, elektrycy, straż miejska, itd., itp). Są również CPR'y, przy których w JRG stacjonują karetki typu wypadkowego.
Z mojego punktu widzenia system bardzo sprawny, który się sprawdził w wielu sytuacjach. Plusy:
- natychmiastowe powiadomienie trzech służb: PRM, Straż, Policja,
- doskonała znajomość terenu przez dyspozytorów, którzy pochodzą z "terenu" i mogą zadysponować SIS dokładnie do miejsca zdarzenia (bo czasami zgłoszenie wygląda tak: "No tu na Przysiółku Horynieckim jest ten wypadek, tam za Podemszczyzną" - chodzi o to, że żaden z podanych "parametrów" to nie jest miejscowość zaznaczona na mapie, i aby wiedzieć gdzie, to jest należy po prostu znać doskonale powiat,
- bezpośrednia wymiana informacja pomiędzy służbami na temat charakteru i specyfiki zdarzenia, jego rozwoju i ewentualnej potrzeby zadysponowania dodatkowych SiS (upraszczam to na potrzeby skrócenia wypowiedzi),
- bezpośrednia znajomość dyżurnych dyspozytorów wszystkich zaangażowanych służb, co jest nieocenionym kapitałem przy sprawnej organizacji ratowniczej.
Minusy:  sorry, ja nie widzę.

(...)

Jakie jest Wasze zdanie? Jak to funkcjonuje w Waszych województwach?
W opolskim od października ma ruszyć WCPR obierający TYLKO zgłoszenia na 112. Ludzie tam zatrudnieni to w sumie operatorzy telefoniczni, cywile, bez doświadczenia w służbach ratowniczych, mają jednak dobrze znać języki obce. Nie mają natomiast prawa dysponować żadnych sił - przekazują jedynie zgłoszenia do odpowiednich służb...

IMHO - jeżeli na 112 by dzwonili zgodnie z pierwotnym założeniem tylko obcokrajowcy, którzy nie znają naszych "dziewiątek", to ok, to ma nawet sens (chociaż też może trochę dyskusyjny). Ale tak jak 112 jest "reklamowane" jako numer zastępujący "dziewiątki" to koncepcja jest poroniona :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #177 dnia: Sierpień 29, 2011, 13:19:16 »
reklama jest juz na tyle skuteczna, ze ludzie nie dowierzają jak im sie tlumaczy ze 999 mozna z komorki.
efekt 112- przyjecie zgloszenia i przekazania do kolejnego dyspozytora- to o to chodzi ? przeciez bedzie przyjmowane absolutnie wszystko !
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #178 dnia: Sierpień 29, 2011, 13:54:16 »
To w końcu jak będzie? Będą odbierać 112, przyjmować zgłoszenie i przekazywać dane dalej czy tylko będą przełączać do odpowiedniej służby w odpowiedniej miejscowości?
Dobrze przygotowany dyspozytor medyczny potrafi zebrać porządny wywiad, niekiedy doradzić co zrobić przed przyjazdem ZRM itp. - czyli ten element by odpadł, jeśli na 112 będą zbierać zgłoszenie.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #179 dnia: Sierpień 29, 2011, 17:04:36 »
@sheldon, ja tylko mówię jak ma być w opolskim WCPR. A właśnie ma być tak, że operatorzy będą szkoleni - pewnie będą mieć jakąś podręczną listę do robienia wywiadu medycznego -> ale i tak w WCPR na etacie będzie lekarz-koordynator.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #180 dnia: Sierpień 29, 2011, 18:03:05 »
te lekarze koordynatory - to sa dopiero z nimi jaja, ustawy nie czytaly zadnej a koordynuja wojewodzkim ratownictwem, jedyny wymog- doswiadczenie w zrm lub sor, nie ze ma znac, nie ze  egzamin jakis. pierwszy lepszy z lapanki odejmuje decyzje sprzeczne z prawem.,
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #181 dnia: Sierpień 29, 2011, 18:53:13 »
A to już że tak powiem nie moja działka - jeżeli coś spartaczy CPR, to CPR dostanie za to po dupie, na takiej samej zasadzie jak obecnie dyżurni służb... chociaż lepiej żeby nie było jaj :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

ss

  • Gość
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #182 dnia: Sierpień 29, 2011, 19:57:16 »
Konferencja: wdrożenie Systemu Informatycznego Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie

Cytat: KW PSP Lublin
W dniu 26 sierpnia br. w siedzibie WCPR usytuowanym w budynku Komendy Miejskiej PSP w Lublinie odbyła się konferencja nt. stanu wdrożenia Systemów informatycznych Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie. Operatorzy numeru 112 WCPR  oraz dyżurni Państwowej Straży Pożarnej, Policji i dyspozytorzy Pogotowia Ratunkowego pod okiem pracowników Centrum Projektów Informatycznych MSWiA przeprowadzili testy sytemu podczas symulowanych zdarzeń.   

więcej: http://www.straz.lublin.pl/index.html?akcja=news&id=656

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #183 dnia: Sierpień 29, 2011, 23:35:45 »
Konferencja: wdrożenie Systemu Informatycznego Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie

więcej: http://www.straz.lublin.pl/index.html?akcja=news&id=656

Oj będziecie dopiero płakać – pogadamy za pół roku  :tuba:

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #184 dnia: Sierpień 30, 2011, 00:31:05 »
A to już że tak powiem nie moja działka - jeżeli coś spartaczy CPR, to CPR dostanie za to po dupie, na takiej samej zasadzie jak obecnie dyżurni służb... chociaż lepiej żeby nie było jaj :rolleyes:
Wtrącę 2 słowa swoje...
To, że CPR da dupy, czy ciała całego, to mnie akurat w tej materii bardzo interesuje, bo ja życia ludzkiego chronić chcę  :gwiazd:
Bajzel Panie na podwórku twym ogromny ogromy- rzec się che!
EEEEEEhhhhhhhhhhhhhh ciągle wstecz!

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #185 dnia: Sierpień 30, 2011, 01:05:18 »
To, że CPR da dupy, czy ciała całego, to mnie akurat w tej materii bardzo interesuje, bo ja życia ludzkiego chronić chcę :gwiazdki:
Tym niemniej żaden z nas wszechmogący nie jest, i działać będziemy w realiach jakie zostaną nam narzucone - a to, że o zdanie nikogo "z dołu" nikt nie pyta to przecież nic nowego :-\ Ale może faktycznie - dyżurny na SK nie może się nie przejmować, gdy mowa o tak poważnym problemie w jego codziennej pracy :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #186 dnia: Sierpień 30, 2011, 01:23:03 »
@Radhezz wybacz ale by pytać o zdanie trzeba je mieć – a tu niema go na dole ( poza narzekaniami ) i niema go na górze poza wizjami nie popartymi wiedzą i doświadczeniami .
 
Oddanie przez PSP panowania nad numeru 112 , a wlaściwie oceny merytorycznej zgłoszenia w ratownictwie to strzał w kolano ale……..  :gwiazdki:

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #187 dnia: Sierpień 30, 2011, 18:06:01 »
Po pierwsze to dziwnym trafem  wszyscy którzy maja do czynienie na codzien z numerem 112 maja dośc odmienne zdanie ...  strzałem w kolano było raczej  przyjęcie na swoje barki "rozwiązania tymczasowego' które trwa już chyba 5 rok, zamiast opracowania i zorganizowania tego w sposób docelowy od poczatku .. a tak nauczylismy społęczeństwo że ten numer jest jakiś dziwny , bo człowiek nie mający doczynienia ze służbami raczej nigdy nie wie kto odbierze jego połaczenie - policjant , strazak , straznik miejski czy cywil ?
Trzeba bedzie teraz wiele czasu aby to wyprostowac w  społeczeństwie i wiele nerwów przy tym poszarpac  po obu stronach  słuchawki...
Po drugie , aby przekonac się czy na dole jest jakieś zdanie to trzeba chyba zapytac , a nie byc pewnym że tego zdania nie ma i zakładac z góry że nie ma  po co pytac ...
To jest właśnie nasza bolączka , że w wielu sprawach koncepcje działania  tworzą ludzie którzy  dane zagadnienie znają  tylko z teorii , albo z opowieści  innych osób ...
Tak z ciekawości zapytam ... Miko  ile odebrałeś  połączeń na numerze 112 i kiedy oraz w jakich okolicznościach to było ?    I analogicznie pytanie dotyczace nr 998 ?
 A koncepcja  WCPR bardzo mi się podoba i bedzie super ;)  .. a problemów bedzie wiecej raczej po stronie tych co jeżdzą do zdarzen ( zarówno PSP jak i OSP )   a nie tych co siedzą na SK .. bo jak otrzymaja zgłoszenie to ktoś bedzie musiał jechac i działac , albo chociaż się tłumaczyc z tego że nie może czegoś zrobic ...
myslę ze wiele osób  bedzie miało okazję na własnej skórze  odczuc róznice i docenic to czego do tej pory nie doceniali ;)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #188 dnia: Sierpień 30, 2011, 19:18:15 »
Ooooooo i widzisz dotknąłeś sedna sprawy .

Tylko czy idzie o wygodę obsad SK czy o jakość podejmowanych i prowadzonych działań ratowniczych.

Ale stanowiska również to dotknie, spokojnie bardziej niż się wam to wydaje .  Zderzycie się z problemem i to poważnym .

I nie trzeba odbierać 112 bo to niema nic do tego – trzeba trochę popatrzeć jedynie dalej niż na czubek kapci na nogach .

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #189 dnia: Sierpień 30, 2011, 19:30:11 »
ja nie pracowałem ze 112, pracowalem na 999. a teraz na ZRM
gdy bylem dyspozytorem mniej wiecej co czwarte polaczenie bylo przekierowaniem rozmowy z tzw cepeeru, gdzie siedzial strazak i pani z npl ( czyli pierw polaczenie na 112, powiedzenie co sie dzieje i polaczenie z 999 czyli to co bedzie w najblizszym czasie ) lub gotowe przekazane zgloszenie, ktore zwyczajowo musialem oddzwonic bo zawsze czegos w nim brakowalo.

aktualnie co chwile jedziemy do zdarzenioa przekazanego przez policje lub straz i niestetty, dramat...

wiec kto ma to odmienne zdanie ?
otoz moze maja to zdanie ( nie wiem jacy ludzie, ilu ludzi, z jakiego rejonu) ludzie ktorzy nie pracuja na tym 112 ktore jest planowane, czyli wszystko zbiera "operator". to on decyduje wiec co ? wiec w ramach zasady RWD przyjmuje wszstko :) bo sie na tym nie zna bo jedyne co umie to pogadac po angielsku. a jesli zadzowni ppan z hiszpanii ? ;)

operator cpr ?  ok  ! niech to bedzie albo strazak przeszkolony z medyka lub medyk przeskzoly ze strazakowania, ktorzy beda mogli sie uzupelniac w pracy ( jeden nie wie pyta drugiego) bo poki co to ludzie pracuja obok siebie ale osobno.
jezykk ? lacze teleinformatyczne do dyzurnego tlumacza ! ile tych wezwan mamy w jezykach obcych ? krakow faktycznie ma w wekendy ale chocby warszawa? a ile potrzeba np w warszawie tych biegle poslugujacych sie angielkskim operatorow  na zmianie? a wiecie ze w wawie wiecej jest wietnamczykow niz rosjan ?

panowie dysydenci- to co tworzycie to jednak wielka glupota i wasze parcie na szklo i posady


CPR to procedury wspoldzialania ! a nie wspolny kabel telefoniczny i operatorzy lacznicy polowej
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #190 dnia: Sierpień 30, 2011, 20:05:05 »
Jak to miło gdy znowu ktos wie lepiej niż ja sam, co miałem na myśli piszac tu cokolwiek ... i jak miło  usłyszec że  można wiedziec jak coś funkcjonuje i jak ma się zmieniac , mimo tego ze nie ma sie w tym temacie jakiegokolwiek doświadczenia ...  no ale u nas jest duzo takich właśnie osób  znających sie na właściwie na wszystkim ... taka nasza specyfika .. tylko czy to naprawdę jest  dobre dla nas wszystkich ?
Bo problemy związane z tym co jest teraz  juz nas dotykają - jednych bardziej innych mniej , a z tym co ma byc -  zapewne też dotkną wszystkich i to byc może nawet z takiej strony o któej teraz nawet nie myslimy ... bo tak to jest w zyciu że kopa się dostaje  z najmniej oczekiwanej strony ... wiec nie ma co się przepychac , bo każdy z nas  raczej odczuje te zmiany  - wcześniej lub później , ale każdy ...
A w temacie  CPR, 112 itp wole podyskutowac  np z bulonem .. bo on podchodzi do tych spraw od strony praktyki , ma swoje doświadczenia  i wie jakie problemy już są , a jakie moga byc ... i nawet jeśli  nasze spostrzeżenia będa  rózne , to szybciej dojdziemy do sensownych wniosków bo bedziemy dyskytowali o konkretach , a nie o teoretycznych wizjach ...

A na koniec taki mały off - topic ... chyba sobie poszukam jakiegoś tematu w którym mam zerowe doświadczenie, ale coś tam sobie przeczytam i zacznę udzielac tam porad i zarzucac ludzom  myslenie o włąsnych kapciach, a nie o jakości podejmowanych działąń  .. może np będe pouczał płetwonurków ? ;)
Wybaczcie , ale  trzeba troche pożartowac  dla rozluznienia atmosfery ;)
 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #191 dnia: Sierpień 30, 2011, 20:59:01 »
@ramfire ale nikt Cię nie zmusza do dyskusji – bo niema o czym  :mellow: Jak wspomniałem rozmowę o ratownictwie kończysz na czubku laczków.

A @Bulon ma i owszem 100% racji i w pełni się z nim zgadzam tyko, że WCKR może połowicznie rozwiąże jego problemy, na pewno nie KSRG jako formacji ratowniczej .   

Ale jak wspomniałem porozmawiamy po pół roku działania WCPR   

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #192 dnia: Sierpień 30, 2011, 21:21:24 »
Raczej nie ma z kim ... bo jak widac  Ci co znaja problemy  nie widza sensu w dyskusji z wszechwiedzącymi .. i chyba maja rację ;)
Biore więc przykład z Ciebie i ide podyskutowac o nurkowaniu  .. i wróce za pół roku :)

 PS. Miko obudz się wreszcie , bo szacunek jaki zdobywasz u forumowiczów w jednym miejscu, trwonisz  w innych ... a przy okazji podrywasz zaufanie do fachowości tego forum oraz moderatorów ..... nie wypada tak się zachowywac :) 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #193 dnia: Sierpień 30, 2011, 23:02:10 »
Ale @remfire Ja tu nie jestem dla szacunku i łapania poklasku wali i waliło mnie to zawsze .  A moderacji w to nie mieszaj – bo kolejny post uciekasz w jakieś wycieczki – o niczym . 

Temat jest prosty i dla zainteresowanych zrozumiały.

Ratownictwo zaczyna się od przyjęcia zgłoszenia. Algorytm i cywil tego nie rozwiąże szczególnie w obcej instytucji. Jakość w temacie jest więcej warta niż kilka zastępów na miejscu akcji . Bo jak spytać czy przed tą kamienicę zmieści się SH50 jak się nie wie co to jest i czy będzie tam wysłane. Literalne wpisanie zgłoszenia to za mało pożar poddasza, pożar mieszkania w fazie rozwiniętej , zadymienie to diametralnie odmienne sytuacje ale to tylko „pożar w kamienicy”. Nie wierzę w rozbudowane algorytmy i zaangażowanie tak naprawdę ludzi mających to w d……. bo co ich to . W każdym razie w kraju odwrotnym. Sytuacja wymusi zwiększenie SIS pierwszego rzutu bo prędzej czy później sucha informacja doprowadzi do tragedii. Gorzej jak tych SIS zacznie brakować . Pominę zgłoszenia problematyczne, nawiedzonego koordynatora medycznego itd. itd.  Nie będzie łatwo, nie będzie szybciej i nie będzie sprawniej. Na pewno nie u Nas może w ZRM . Będzie oddzwanianie do nieodbierających zgłaszających, zderzenie KDR z odmienną rzeczywistością brak realnej możliwości wykorzystania dojazdu na rozkaz wstępny  i wiele innych problemów i zgrzytów w całym łańcuszku .     

Aleeeee niektórym się wydaje że będzie lepiej …...

Nie jest lepiej tam gdzie to tak działa – poczytajcie np. Holenderskie fora ratownicze jak 4 karetki + straż i policja jedzie do zasłabnięcia w domu bo system się gubi . I naprawdę łatwiej strażaka przeszkolić w 15 pkt ankiecie medycznej niż każdego innego o co pytać jak potrzebna jest straż .

I Ja nigdzie nie napisałem że ma to być tak jak dotychczas, ze ma to robić jeden ludek na PSK itp. Napisałem jedynie że wiodąca służba ratownicza w tym kraju ( tak się zwie PSP ) oddaje jeden z najważniejszych elementów wpływających na sprawne działanie . Zamiast przejąć tą kasę i te etaty i posadzić na tych stołkach strażaków .

W większości szanujących się miast EU te zgłoszenia przyjmuje straż właśnie z tych powodów. 

A więc ok. będzie mechaniczna obsługa zdarzeń , zobaczymy ile to KSRG wytrzyma . 

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #194 dnia: Sierpień 31, 2011, 08:26:00 »
Wszystko ku temu zmierzało - całe kierownictwo KG PSP było zdeterminowane aby przejąć te zadania. Nad nimi zdecydowano że będzie inaczej.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #195 dnia: Sierpień 31, 2011, 11:59:39 »
Witam

W kilku postach padły stwierdzenia, że cywil źle odbierze zgłoszenie, nie zbierze wszystkich informacji, nie będzie wiedział co to SH50, itd. Że cywil nie dorówna strażakowi przeszkolonemu z medycyny lub medykowi przeszkolonemu z pożarnictwa.

A czytaliście program szkolenia operatorów 112? Zatwierdził go KG PSP.
Jest tam m.in. napisane, że każdy na szkoleniu musi odbyć kilka pełnych służb na stanowiskach kierowania PSP i dyspozytorce PRM. I to właśnie tam powinien nauczyć się co to jest SH50 oraz, że do pożaru powyżej parteru jedzie zestaw GBA + SH (czy jakoś tak; nie jestem z PSP).

I jeszcze pytanie: czym się różni cywil po szkoleniu na operatora 112 od strażaka, który po KKS idzie na M/PSK?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #196 dnia: Sierpień 31, 2011, 12:32:08 »
Pominę że ten program napisali moi koledzy, z jednym ostatni raz rozmawiałem z 10 min temu w całkowicie innym temacie , ale Ci sami koledzy trzymają się za głowę po odbytych praktykach dla tych cywilów . Pominę że jest to program szkolenia dla obsad PSK/MSK a nie dla WCPR i cywil tam pracujących no ale ………. nie doczytaliście .  W projekcie tak się nazywał z uwagi na zmianę sytuacji podpisany został z innym tytułem .

Praktyka w MSK/PSK pracowników WCPR to nie zajęcia na placu z SH50 nikt nawet nie wie z nich co to jest, ile ma osi , jaki rozstaw podpór itd. itd. A do pożaru powyżej parteru niekoniecznie musi jechać SH czy SD , właśnie problem w tym, że  to nie jest takie proste, a wynika z treści zgłoszenia i zebranego wywiadu . Pominę że potocznie nazywane „piwnice” są również na 16 piętrze bloków i to trzeba również wiedzieć .

Czym się różnią - tym że po KKS nie koniecznie zostaniesz dyspozytorem, a w MSK w dużym mieście sztyftem od odbierania 112 ale pod nadzorem Dyżurnego Operacyjnego Miasta z reguły w normalnych warunkach z przyzwoitym bagażem doświadczeń.   

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #197 dnia: Sierpień 31, 2011, 12:34:32 »
Żebyście się nie zdziwli, gdy się okaże, ze tymi CYWILAMI w CPRach będą emerytowani funkcjonariusze PSP z wieloletnią praktyką na MSK/PSK.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #198 dnia: Sierpień 31, 2011, 12:55:30 »
Żebyście się nie zdziwli, gdy się okaże, ze tymi CYWILAMI w CPRach będą emerytowani funkcjonariusze PSP z wieloletnią praktyką na MSK/PSK.
Coś czuję, że Łukasz ma jakieś przecieki z Wrocławia  :wacko:

Cytat: miko
Ci sami koledzy trzymają się za głowę po odbytych praktykach dla tych cywilów
dlaczego trzymają się za głowę, uczniowie leniwi, czy nauczyciele kiepscy?

Cytat: miko
Pominę że jest to program szkolenia dla obsad PSK/MSK a nie dla WCPR i cywil tam pracujących no ale ………. nie doczytaliście
faktycznie zmienili nazwę i warunki przyjęcia na szkolenie:

było
PROGRAM SZKOLENIA PERSONELU STANOWISK KIEROWANIA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ ORAZ CENTRÓW POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO

jest
PROGRAM SZKOLENIA OBSAD STANOWISK KIEROWANIA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

było
4.   WARUNKI PRZYJĘCIA NA SZKOLENIE
W szkoleniu mogą brać udział:
   dyspozytorzy PSP,
   dyżurni operacyjni PSP,
   nieetatowa obsada stanowisk kierowania PSP,
   operatorzy numerów alarmowych


jest
4. WARUNKI PRZYJĘCIA NA SZKOLENIE
W szkoleniu mogą brać udział:
− dyspozytorzy PSP,
− dyżurni operacyjni PSP,
− nieetatowa obsada stanowisk kierowania PSP

Cytat: miko
Czym się różnią - tym że po KKS nie koniecznie zostaniesz dyspozytorem, a w MSK w dużym mieście sztyftem od odbierania 112 ale pod nadzorem Dyżurnego Operacyjnego Miasta z reguły w normalnych warunkach z przyzwoitym bagażem doświadczeń.
w dużych miastach pewnie tak jest, ale ileż to razy na forum przewinęły się stwierdzenia typu:
Cytuj
skończyłem KKS i komendant wrzucił mnie na SK, gdzie siedzę sam

Cytat: miko
Praktyka w MSK/PSK pracowników WCPR to nie zajęcia na placu z SH50 nikt nawet nie wie z nich co to jest, ile ma osi , jaki rozstaw podpór itd. itd
czy są jakieś przeszkody, aby taki kursant na operatora 112 w ramach szkolenia pojechał ze strażakiem SOp-em na pożar wypadek, czy jakieś inne zdarzenie i tam zobaczył na miejscu o co chodzi? Myślę, że to nie problem, skoro alarmowo w wozach jeżdżą dziennikarze z kamerami i na miejscu włażą w zadymione pomieszczenia i inne niebezpieczne miejsca.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #199 dnia: Sierpień 31, 2011, 13:42:15 »
Ale @Zeuss piszesz o patologiach – to nie jest normalne że po KKS ktoś pełni obowiązki dyżurnego powiatu .

A różnią się tym że KKS trwa 3-4 miesiące w systemie skoszarowanym i kończący je strażak ma jakieś tam dopiero wstępne pojęcie o SP – kolejne trzylatka to Stażysta i tak naprawdę po tym okresie dopiero można powiedzieć czy i do czego się nadaje . I są przypadki, że po stażu są zwalniani ze służby w tym również z MSK/PSK, znam taki przypadek że etat telefonisty i obsługa nr 112 był  zbyt wymagająca dla kandydata . Choć przeszedł psychologa i skończył KKS. 

A wycieczka SOp na pożar to jedynie atrakcja niema nic wspólnego z poszerzaniem zasobu wiedzy.

Idąc tym tropem to należy przemyśleć czy PSK/MSK są w ogóle nam potrzebne , przecież resztę ,zadysponowanie z algorytmu wozów może zrobić również cywil z WCPR.  Po przez łącze teleinformatyczne , ogłosi alarm , zamknie bramy , zgasi światło , a zintegrowany system alarmowy popilnuje jednostki pod nieobecność strażaków . Resztę uzgodni KDR z cywilem , bo teoretycznie w czym problem ? Kilka set etatów na podział .