Autor Wątek: Nasze Czy Z Zagraniczne  (Przeczytany 6426 razy)

Offline kermit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Nasze Czy Z Zagraniczne
« dnia: Styczeń 06, 2005, 23:05:19 »
Co bardziej wolicie???

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 07, 2005, 09:07:58 »
Hej,
mamy samochodzik z autopompą Zieglera - jest ok dlatego głosuję na tę firmę. Rosenbauer też mi się podoba ale ostatnio na stronach prezentują woziki które wyglądaja jak oklejone plastikiem. Szkoda, że nie ma angielskiego Dennisa bo to chyba jedyne samochody zbudowane od podstaw (mam na myśli np. zawiesznie, konstrukcją podwozia na ergonomii przedziału sprzętowego kończąc) dla strażaków w Europie.
Sylwek
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2005, 09:09:21 wysłana przez Sylwek »

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2005, 19:49:43 »
a ja tęsknię za starem 244 i uwazam że jelcz 005 po drobnych projektach byłbydobry

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 21, 2005, 21:05:57 »
Witam !!!!

Byłem na targach EDURA 2004  i szczerze mówiąc firma Wawrzaszek zaskoczyła mnie swoimi "wyrobami" i to nawet pozytywnie  ;)


Pozdrawiam !!!  :)  :D  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline kermit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 21, 2005, 21:20:26 »
Od założenia sondy obserwuje ją to Wawrzaszek i Szczęsniak mają jedne z lepszych opinii. A co do Stolarczyka to się dziwie że nikt nie głosuje na niego, kiepska jakość czy funkcjonalność była przyczyną tego???

Podawajcie nazwę firmy jeżeli głosujecie na taką której nie ma
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2005, 21:21:48 wysłana przez kermit »

Offline fafik73

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2005, 14:48:01 »
bedąc na targach pożarnictwa sprzęt stolarczyka w niczym nie ustępował produktom niemieckim tym barzdiej ze juz nie stosuje się zabudowy na jakiś archaicznych samochodach poskich marek   . Pozdrawiam   fafik 73

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2005, 11:44:34 »
Witam ponownie, trochę dziwią mnie Wasze opinie, że ktoś widział na targach samochód i od razu wie, że to rewelacja. Nie wszystko złoto co się świeci panowie. Żeby sprawdzić jak się sprawuje samochód trzeba nim trochę pojeździć, zobaczyć jak się prowadzi przy małych i dużych prędkościach, czy jest stabilny na drodze jak się nim manewruje w ciasnych zaułkach. Do tego funkcjonalność zabudowy, to czy sprzęt jest łatwy do wydostania, ergonomicznie rozmieszczpny. Wykonanie kabiny - czy np nie trzeba się wdrapywać na dużą wysokość jak w Jelczach.  Często trzeba sie położyć pod samochód i sprawdzić czy np przewody hamulcowe samochodów leśnych, terenowionych są metalowe czy z gumy albo tworzywa sztucznego. Do tego jeszcze jaką pompę zastosowano (np czy nie jest to pompa od "włoskiego opryskiwacza"), jak jest zamontowany zbiornik na wodę (czy np. nie podnosi za bardzo w górę środka ciężkości samochodu, albo czy jazda z napełnionym częściowo zbiornikiem nie spowoduje rozbujania samochodu na nierównościach). Wszystkie te rzeczy można sprawdzić albo jeśli jest się bardzo dobrym fachowcem (żeby była jasność ja sie za takiego nie uważam) albo jeszcze lepiej użytkując samochód jakiś czas. Poza tym samochody, które są wystawiane na targach a samocvhody, które trafiają do remiz to chyba jednak inna bajka.

Cytuj
[...] co do Stolarczyka to się dziwie że nikt nie głosuje na niego, kiepska jakość czy funkcjonalność była przyczyną tego??? [...]
hmmm poczytaj na forum opinie ochotników którzy dostali lekkie fordy z tej firmy - może coś się wyjaśni.
Pozdrawiam, Sylwek

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 26, 2005, 13:00:26 »
Cytuj
Poza tym samochody, które są wystawiane na targach a samocvhody, które trafiają do remiz to chyba jednak inna bajka.
To wygląda na to, że mój region jest troche inny  :)


A po drugie to jest nasza opinia!!!!!!
W końcu to jest sonda.

P.S. Nie tylko widziałem ale też miałem przyjemność się przejechać.........
Acha i nie wiem czy to rewelacja, ale jak dla mnie bomba.



Pozdrawiam !!!  :D  ;)  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline STRAZAK28LATSLOZBY

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 29, 2005, 14:13:18 »
Uważam że samochody od wawrzaszka są całkie nie złe a szczególnie renówki u mnie w jrg osobiscie sa 2 a dobr jest szczególnie ta pół terenowa MIDLUM :D  

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 31, 2005, 09:56:11 »
Cytuj
Uważam że samochody od wawrzaszka są całkie nie złe a szczególnie renówki u mnie w jrg osobiscie sa 2 a dobr jest szczególnie ta pół terenowa MIDLUM :D

 :blink:
ciekawa opinia - przeszukałem forum pod kątem wypadków i oto co znalazłem:
http://www.strazak.pl/forum/index.php?show...=843&hl=wypadek
http://www.strazak.pl/forum/index.php?show...=925&hl=wypadek
http://www.strazak.pl/forum/index.php?show...=844&hl=wypadek
http://www.strazak.pl/forum/index.php?show...=667&hl=wypadek
Sylwek

Offline STRAZAK28LATSLOZBY

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 31, 2005, 20:54:40 »
Sylwek chyba miałeś racje może jednak zmienie zdanie na temat renówek po tym co zobaczyłem

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline path

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 05, 2005, 19:01:51 »
Witam
Dodam swoje trzy grosze.
Mam pytanie: w której z wymienionych firm buduje się samochody od początku zaprojektowane dla straży pożarnej? bo taki samochód trzeba wybrać.
Wawrzaszek: zrobił reno z krótszą zabudową, aby zawór klapowy się zmieścił wycięto w nadwoziu trochę blachy.
Stolarczyk: zbiornik wodny po roku przekorodował,
to tylko tyle z doświadczeń z samochodami tych firm.
Na targach widziałek kiedyś Scanię zrobioną dla strażaków. Nie ukrywam ze chciałbym ją mieć u siebie, ale kosztowała wówczas na nasze ok. 900 tys.
Szkoda marzyć
path

Offline marex7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 22, 2005, 13:29:26 »
Pracuje w Komendzie(JRG) w której też rozpieprzono Renault Midliner.Trudno sietemu dziwić jeśli pan.Wawrzaszek zamówił do polskich samochodów podwozia przeznaczone dokładnie do Hondurasu kraju o terenie żwirowo piaskowo kamienistym i cieplejszym klimacie od naszego,dlatego renówka miała opony do takich podłoży.Dogłębnie prześledziłem ten temat i jest to prawda,specjalista jednej z firm oponiarskich twierdził że on bałby się na tych oponach jechać więcej jak 30 /godz. Po tych wypadkach większość komend zmieniła koła i opony,co w połączeniu z wymienianymi w całym kraju w tego typu samochodach stabilizatorami przechyłu i montowanymi ogranicznikami prędkości poprawiło prowadzenie tego pojazdu.Ciekawe czy ktoś kiedykolwiek z wyższych władz o tym wiedział?

BROKS

  • Gość
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 22, 2005, 15:41:56 »
Jakiej firmy auta chciałbym widzieć w swojej JRG i w powiecie????

Powiem krótko....w miarę możliwości tej samej!!!!!

W ciągu ostaniego dziesięciolecia co zakup na powiat to inna firma!!! Podobno znowu coś nam kupią ale w tej chwili nie potrafię powiedzieć jakiej firmy będzie auto!!!! Zamiast trzymać się jednej marki to nam się serwuje różności!!!Potem się gania po kilku serwisach zamiast mieć jeden ( wyjątkowo dwa) punkt gdzie można byłoby naprawiać te wozy!!! A tak to każdy wózek w naszym garażu to z "innej beczki"!!!

Offline rademenes99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
  • Milczenie jest złotem, mowa żródłem nieporozumień.
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 27, 2005, 15:54:12 »
Gdy czytam te wszystkie posty...dziwię się dlaczego cała PSP nie ma samochodów od podstaw przygotowanych do akcji( np. Dennis) tylko jakies adaptację...zabudowy...i najważniejsze:żeby były jednej marki...(najlepiej krajowe, widział ktoś Niemców w innych samochodach jak MAN albo Mercedes???)
Posiadamy produkcję p. Wawrzaszka (2 renówki M210[wersja terenowa] i GCBA 8/40, oraz Mascot). Ta pierwsza powodowała już kilkakrotnie poważne zagrożenia naszego bezpieczeństwa...mimo, iż od początku kładziony jest nacisk na bezpieczna jazdę tym właśnie wechikułem (samochód to za duże słowo). Gdzie tylko w jednostce jest M210 ; słysze te same komentarze, niewielkie modyfikacje niewiele pomogły..I wypadków też było już kilka(jedna ofiara śmiertelna, i jedna ciężko ranna- amputacja nogi)Ciekaw jestem kto dopuścił to auto do służby...
Pozdrawiam B)
PS.STRZEŻCIE SIĘ M210
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2005, 21:56:03 wysłana przez rademenes99 »
Ekspert to człowiek który przestał myśleć - on wie ;).

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 09, 2005, 21:41:33 »
Z tego co wiem, to w Polsce produkowane są wszelkie możliwe sprzęty gaśnicze, wiem też, że gdyby KG podpisała kontrakt z jakimś z prywatnych przedsiębiorców to Polskie samochody pożarnicze w ciekwawym skrócie PSP mogły by spokojnie powstawać od podstaw. Wyobraźcie sobie tylko, iż mamy do czynienia z PSP GBA 3/24 z polską autopompą. Dopracowanego co do każdej śrubki dla potrzeb strażaków! Wiem, że można by było zebrać opinie strażaków co, jak i gdzie by chcieli. Inżynierzy dopracowali by projekt. Państwo puściło by kasę na rozpoczęcie produkcji i takie firmy jak Stolarczyk, Szczęśniak i tak ostatnio znany Wawrzaszek- niestety negatywnie ;)  mogły by pójść z torbami!! No trochę się rozmażyłem, zapomniałem, że żyje w Polsce i takie historie zdarzają się tylko w opowiadaniach!!

Offline młodyfireman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 04, 2005, 21:54:56 »
Cytuj
Z tego co wiem, to w Polsce produkowane są wszelkie możliwe sprzęty gaśnicze, wiem też, że gdyby KG podpisała kontrakt z jakimś z prywatnych przedsiębiorców to Polskie samochody pożarnicze w ciekwawym skrócie PSP mogły by spokojnie powstawać od podstaw. Wyobraźcie sobie tylko, iż mamy do czynienia z PSP GBA 3/24 z polską autopompą. Dopracowanego co do każdej śrubki dla potrzeb strażaków! Wiem, że można by było zebrać opinie strażaków co, jak i gdzie by chcieli. Inżynierzy dopracowali by projekt. Państwo puściło by kasę na rozpoczęcie produkcji i takie firmy jak Stolarczyk, Szczęśniak i tak ostatnio znany Wawrzaszek- niestety negatywnie ;)  mogły by pójść z torbami!! No trochę się rozmażyłem, zapomniałem, że żyje w Polsce i takie historie zdarzają się tylko w opowiadaniach!!
Panowie a co złapówkami ???

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 05, 2005, 00:15:30 »
denis denis denis

a ile denisow jezdzi a tej chwi w anglii? ile we francji ?? hiszpani ??
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 05, 2005, 10:45:47 »
Cytuj
Z tego co wiem, to w Polsce produkowane są wszelkie możliwe sprzęty gaśnicze, wiem też, że gdyby KG podpisała kontrakt z jakimś z prywatnych przedsiębiorców to Polskie samochody pożarnicze w ciekwawym skrócie PSP mogły by spokojnie powstawać od podstaw. (...). Państwo puściło by kasę na rozpoczęcie produkcji i takie firmy jak Stolarczyk, Szczęśniak i tak ostatnio znany Wawrzaszek- niestety negatywnie ;)  mogły by pójść z torbami!! No trochę się rozmażyłem, zapomniałem, że żyje w Polsce i takie historie zdarzają się tylko w opowiadaniach!!
Nie tylko się rozmarzyłeś. Powiem więcej. Oby wizja przez Ciebie nakreślona NIGDY się nie spełniła - jeden producent dotowany przez państwo to najlesza droga do spadku jakości i podwyższenia ceny.
Poki co nikt nie wymyślił nic lepszego dla konsumenta niż system wolnorynkowy i konkurencja producentów.
Jakoś nadal twierdzę, że bardzo dobrze jest mieć wybór przy kupowaniu. Jeśli na rynku konkuruje ze sobą szereg firm i każda chce (co oczywiste) osiągnąc jak największy zysk, to jedyną dla nich drogą do osiągnięcia celu jest produkowanie jak najlepszego produktu.
No chyba, że kupujący nie kieruje się li i wyłącznie interesem PSP czy OSP (korupcja, głupota itp.).

Ale do rzeczy. U mnie w jednostce mamy samochód Stolarczyka (http://www.grupaszybkiegoreagowania.prv.pl/gallery03.htm).
Generalnie nie narzekamy, choć po dwóch latach trzeba było jechać do producenta, by kilka "dziur załatać".

Witek
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2005, 10:47:09 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 05, 2005, 12:41:29 »
Źle mnie zrozumiałeś Witold.. jestem pewien, że na koszt wszystkich producentów karosujących auta strażackie w polsce, powstanie jednego producenta finansowanego przez państwo i współpracującą z OSP oraz PSP, byłoby najlepszym rozwiązaniem.. Firma ta tworzyła, by naprawdę nie zawodne samochody, dopracowane przez samych strażaków (ich własne pomysły rozwiązania) i wierz mi nie potrzebował byś innych aut.. nie było by problemów z przetargami, bo z góry auto byłoby narzucone.. oczywiście jakoś tych aut byłaby wzorowa i nie tworzone od niechcenia tylko profesjonalnie.. tak jak można robić to na zachodzie.. wszyscy słyszeli o Denisach..

Ostatnio miałem trochę śmieszną sytuacje.. nasz OSP również posiada Stara od Stolarczyka i podczas ostatniego przeglądu był zachwycony naszymi rozwiązaniami w samochodzie ( montowanie drabiny DN oraz wysuwana szuflada z aparatami ODO).. tak więc dałoby się, gdyby tylko państow chciało i władze PSP.. ale oni nie będą chcieli dlatego, że odejdzie im możliwość zarobkowania na przetargach.. będą blokować ten projekt do samego końca..
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2005, 12:43:02 wysłana przez osposie »

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 05, 2005, 20:31:56 »
No właśnie ja Cię bardzo dobrze zrozumiałem.

Cytuj
jestem pewien, że na koszt wszystkich producentów karosujących auta strażackie w polsce, powstanie jednego producenta finansowanego przez państwo i współpracującą z OSP oraz PSP, byłoby najlepszym rozwiązaniem..

Czyli, że to Ci wszyscy producenci mają się złożyć na powstanie jednego producenta (na koszt wszystkich producentów)?? I do tego finansowanego przez Państwo? Przepraszam Cię serdecznie, ale podobnych głupot dawno już nie czytałem? Albo to co ja zrozumiałem nie jest tym, co chciałeś napisać, albo jest to stek bzdur!

Cytuj
wierz mi nie potrzebował byś innych aut

Czyli ja mam Tobie wierzyć, że to a nie co innego jest mi potrzebne i że to Ty lepiej znasz moje potrzeby??? Czysta Marksistowsko-Leninowska ideologia!

Cytuj
Firma ta tworzyła, by naprawdę nie zawodne samochody, dopracowane przez samych strażaków (ich własne pomysły rozwiązania) (...) oczywiście jakoś tych aut byłaby wzorowa i nie tworzone od niechcenia tylko profesjonalnie.

No taki samochód to ja też bym chciał mieć w swojej jednostce! Tyle tylko, że możliwe jest to tylko w sferze bajek... nic na tym świecie nie jest idealne, a już na pewno nie samochód wyprodukowany przez monopolistę.

Cytuj
tak jak można robić to na zachodzie.. wszyscy słyszeli o Denisach

No właśnie. Tylko akurat na zachodzie jakość samochodów jest wynikiem właśnie wolnego rynku i konkurencji producentów. Dennisy pewnie są bardzo dobre (osobiście nie widziałem z bliska) ale na pewno nie jest to wynik przymusu ich kupowania. Bo gdyby był taki przymus, to byłoby to zwykłe barachło...po co się starać producentowi, jeśli i tak sprzeda....polecam jakąś lekturę o gospodarce rynkowej, ekonomii itp...:)

Witek
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2005, 21:57:42 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 06, 2005, 16:50:24 »
No masz racje Witek i musze przyznać się, iż moja idea była bajkowa wręcz nie prawdopodobna.. ale jeżeli doszła by do skutku, to auta były by naprawdę dobre.. no dobra ale to tylko marzenia.. masz racje, że im więcej producentów, to produkty są tańsze i lepsze.. i nie bój się nie w głowie mi socjalizm :P ..

POZDRAWIAM CIĘ ( ps przeglądąłem twoją prezetacje- naprawdę ciekawa :D )

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 06, 2005, 19:39:57 »
Witold
Mamy coś podobnego, Renówkę - od roku w Naszej JRG /z wyciągarką 1.5 t/ i fakt niezły mocny wóz głównie w teren, tylko powraca pytanie, co można zrobić w 2? Niby jest zawsze jakaś pomoc, a i trzecia osoba tam z bidą wchodzi, ale las, stodoła, itp. Po prostu dobry samochód wsparcia! ;)   Pozatem nieco dużo pali coś ok. 50l ropki na 100km. oraz poszły już raz uszczelki przy wysokim ciśn. oraz zrolowała /uszkodziła/ się linka na wyciągarce, ale to przypuszczam bardziej zła obsługa. <_<
Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2005, 19:42:50 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline markus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Nasze Czy Z Zagraniczne
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 20, 2005, 13:21:37 »
Pan Stolarczyk zabudowy robi głownie na Mannie,podwozia rewelacyjne >Głownie podwozie 1466,tylko dlaczego trzy mostowe podwozie ma TYLKO 2 tony wody???przeciez samochod typowy na nieuzyutki,do lasu itd tam mamy ograniczony dostep do zrodel ujec wody.Stary  Star 244,czy 266 miały po 2,5 tony.Rozumię ,że certyfikaty itd ,ale czy nie powinno sie robic zabudowy pod zyczenie klienta i pod warunki w jakich bedzie uzywany dany woz???? Tą wode wlejemy gdzies okolo w 25 weży w-75 i co dalej?????samochod ma wyciągarke ,gdzie napęd jej jest od reduktora wiec mozemy jej uzywac do woli,nie ulegnie spaleniu jak elektryczna.No i podwozia na zabudowy ciezkich samochodow nowej rodziny Manna TGA,super woziki mam stycznośc z nimi w pracy w strazy i po pracy.Reno jak ktos wczesniej nadmienił nie jest zle,ale to popdwozie bylo zaprojektowane na inne tereny,a do nas jest tylko zaadoptowane ....
Podwozia z jelcza tez nie są zle glownie te z przednim napędem,nikt nie musi bic rekordu predkosci,ale są tanie i te 10-15 lat wytrzymują,wiele rzeczy jestesmy sobie zrobic sami przy nich, nawet w terenie....i nie są tak wrazliwe na jakisc paliwa jak reno czy mann a to wazne,paliwo jest ruzne .Jako gasnicze to Mann,Reno,Jelcz,Skania, ale nic z BUMARU KOSZALIN,prototypy i NIEWYPAłY