Autor Wątek: aparaty powietrzne  (Przeczytany 34356 razy)

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 02, 2010, 23:06:07 »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 03, 2010, 08:23:29 »
FENZY X-PRO -  jak działa i o co chodzi w tym "ANGEL"? Kupiliśmy te aparaty a tam czyjnik jak zaczyna wyć to wyje i wyje sam się wyłącza czy co? jakie macie doświadczenia z tym aparatem?

Offline Lachu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 03, 2010, 14:46:50 »
my z dotacji zakupiliśmy 2 aparaty Fezny X-Pro ze stalowymi butlami. Tutaj link: http://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=15510.

Jeszcze nikt ode mnie nie miał okazji używać go w akcji. Ja osobiście sprawdzałem tylko jak działa po nabiciu butli i powiem, że ja też nie łapię działania tego czujnika ,,Angel". Z instrukcji wyczytałem, że jest to wbudowany czujnik bezruchu. Po założeniu aparatu i odkręceniu zaworu i nie wyciągnięciu zawleczki aktywującej czujnik, cały czas coś pika przy tym czujniku. Po 2 lub 3 wciśnięciach przycisku na nim przestało pikać. Muszę się lepiej zagłębić w instrukcję obsługi bo nie czaję tego czujnika.
P.S.
jak będziecie zamawiać to weźcie z automatem oddechowym ,,Zenith" który podaję powietrze z momencie wpięcia automatu do maski, bo nam przysłali z automatem SX-Pro uruchamianym pierwszym wdechem i teraz żałujemy.
Nam w zakupie pośredniczyło biuro terenowe ZOSP i chyba kupowali bezpośrednio u dystrybutora Sperian (dawniej fezny) http://www.fenzy.com.pl/
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2010, 14:52:48 wysłana przez Lachu »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 03, 2010, 14:54:55 »
Ja mam identyczny ale nawet z instrukcji nie łapie...

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 03, 2010, 20:56:53 »
Ten czujnik uruchamia się po odkręceniu butli, to żółte to żadna zawleczka tylko breloczek do którego można podpiąć sobie numer aparatu chociażby do kontroli wchodzących i wychodzących przy dużej akcji. Żeby wyłączyć sygnalizator należy zakręcić butle, spuścić powietrze z układu i wcisnąć guzik na sygnalizatorze dwa razy. Największy problem to że nie można skasować przypadkowo włączonego alarmu bez zakręcenia butli. Powodzenia podczas pożaru w strefie zadymionej. Sam sygnalizator uważam za mało przemyślany, uruchamianie, kasowanie alarmu a nawet samo umiejscowienie sygnalizatora na aparacie nie jest zbyt dobrze rozwiązanie. Jeśli ktoś uważa że opis działania sygnalizatora jest błędny, to proszę o sprostowanie, bo sam rozpracowywałem go z instrukcja w ręki.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #80 dnia: Grudzień 04, 2010, 09:54:25 »
P.S.
jak będziecie zamawiać to weźcie z automatem oddechowym ,,Zenith" który podaję powietrze z momencie wpięcia automatu do maski, bo nam przysłali z automatem SX-Pro uruchamianym pierwszym wdechem i teraz żałujemy.
możesz powiedzieć dlaczego? nam właśnie wydawało się, że to dobra opcja.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #81 dnia: Grudzień 05, 2010, 13:31:26 »
Tak  samo  jak  poprzednik  jestem  odmiennego  zdania  i  czekam  na  twoje  uzasadnienie  tej  myśli.
Stosuje  zasadę  wnoszenia  maski  wiszącej  na  szyi  z  podpiętym  reduktorem  i  odkręconą  butlą  -  czyli  zestaw  gotowy  do  użycia.   W  tej  formie  zbliżam  się  do  strefy  np. zadymienia.  Twoja zachwalana wersja ,,Zenith" tego  nie  umożliwi. 
Zawsze negowałem  takie  rozwiązania  więc  chętnie  podyskutuję.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 05, 2010, 13:50:00 »
Również jestem ciekaw co @Lachu widzi niedobrego bądź niepokojącego w tym rozwiązaniu. Zresztą @Meku wyjaśnił, dlaczego zaczęto wprowadzać i powszechnie używać rozwiązanie z "pierwszym wdechem".
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 05, 2010, 17:03:18 »
Meku-nic dodać nic ująć jestem tego samego zdania wyjaśniłeś kwestię wystarczająco
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #84 dnia: Grudzień 06, 2010, 16:39:10 »
jeżeli aparat działa z pierwszym wdechem to wyłączenie go odbywa się poprzez zakręcenie zaworu czy można to zrobić bez zakręcania. Chodzi mi, że jak wyjde ze strefy to jak zdejmę maskę to powietrze będzie schodziło czy jakoś się wyłączy?

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #85 dnia: Grudzień 06, 2010, 16:51:28 »
tomek wychodząc ze strefy najlepiej odpiąć automat od maski i wtedy w Auerach spokojnie na automacie oddechowym zastawisz dopływ powietrza klikając na ten czerwony "przycisk" bez zakręcania butli, natomiast w fenzy jeżeli się nie mylę jest on żółty, choć w przypadku fenzy nie wiem czy automat po odpięciu od maski automatycznie nie blokuje powietrza. Jak sprawdzę to wieczorem dam Ci znać.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #86 dnia: Grudzień 06, 2010, 16:59:07 »
W starszych wersjach aparatów Fenzy tak właśnie jest - odpięcie powoduje odcięcie podawania powietrza  -_-
W Auerach - przycisk.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #87 dnia: Grudzień 06, 2010, 21:42:30 »
Filmik warty oglądnięcia
http://www.youtube.com/watch?v=UqrnOewi46c&feature=channel
Pozdrawiam
Rafka
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #88 dnia: Grudzień 08, 2010, 11:33:27 »
Co do maski... Im bardziej panoramiczna, tym lepiej - więc raczej Draeger... A jeśli już maska... to zapinana do hełmu!
Panoramiczna  owszem  ale nie sferyczna.  Dreager  wypuścił  maskę pod  nazwą "Futura"  tak  szybko  jak  zakupiliśmy  je  tak  szybko  trafiły  na  półkę  w  magazynku.  Obecnie  u nas  nikt  ich  nie chce  używać.  Wróciliśmy  do  starej  poczciwej  "Nova". 
To  tyle o  Dreagerze,  ale  np. Auer  wypuścił  maskę "Ultra Elite"  którą  bardzo  chwalę.
Zapinana  do  hełmu  owszem ale w akcjach  gaśniczych,  bo  pod  kombinezony  to  lepiej  mieć na  paskach  (i inny kask).
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 04, 2011, 14:30:02 »
Przerabiał może ktoś maski Auera ze standardowej wersji na zaczepy do hełmów i jaki był tego koszt?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 04, 2011, 14:35:42 »
Przedstawiciel Auera z Raszyna w rozmowie telefonicznej stwierdził, że tego się nie robi. Zaproponował zakup nowych masek - zbieramy kasę.

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 04, 2011, 17:57:42 »
Moje 2 grosze - osobiście nie pasuje mi maska zapinana do hełmu, bo rusza się razem z hełmem. Byłem też świadkiem odpięcia się zaczepu od hełmu - na szczęście na ćwiczeniach, ale chyba to był jakiś stary model, za mała "zakładka", oglądałem później inne (chyba nowsze) maski i nie wyglądały na takie, co się łątwo odpinają. Jak dla mnie głównie mankament z ruszającą się maską na twarzy, niby spoko, ale jak jest ciasno, coś targasz - naprawdę się rusza.

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #92 dnia: Marzec 05, 2011, 09:56:53 »
Cytuj
Zapinana  do  hełmu  owszem ale w akcjach  gaśniczych,  bo  pod  kombinezony  to  lepiej  mieć na  paskach  (i inny kask)
do innych hełmów też da się założyć.
Cytuj
osobiście nie pasuje mi maska zapinana do hełmu, bo rusza się razem z hełmem
to kwestia dopasowania maski i hełmu, jak dobrze dopasujesz wszystko gra. Zaletą masek zapinanych do hełmu jest niewątpliwie czas zakładania. nie ma zdejmowania hełmu z głowy, regulacji jego więźby itp.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 05, 2011, 12:04:23 »
tomek wychodząc ze strefy najlepiej odpiąć automat od maski i wtedy w Auerach spokojnie na automacie oddechowym zastawisz dopływ powietrza klikając na ten czerwony "przycisk" bez zakręcania butli, natomiast w fenzy jeżeli się nie mylę jest on żółty, choć w przypadku fenzy nie wiem czy automat po odpięciu od maski automatycznie nie blokuje powietrza. Jak sprawdzę to wieczorem dam Ci znać.

Ja raczej najpierw klikam na automacie oddechowym a potem go odpinam - nie ma straty powietrza po odpięciu.

Co do masek dopinanych do hełmów, to ja mam Galleta i maski Auera dopinane do hełmu i póki co nie narzekam. Maska nie rusza się na twarzy, siedzi pewnie. Zaznaczam, że to tylko moje odczucia, choć pewnie może się zdarzyć, że maska się odczepi po zaczepieniu głową (hełmem) o coś.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 09, 2011, 12:53:50 »
Odpięcie  się maski  tłumaczył  bym  złym  zapięciem  maski  przez  użytkownika!  Gdy  zaczep  maski  nie  trafi  do  właściwego  rowka  w  hełmie  a  zatrzymał  się  na  jego  krawędzi.  silna  sprężyna  lub  guma  utrzymuje  maskę  do  pierwszego  gwałtownego  ruchu  lub  skrętu  głową.
Piszę  to  z  własnego  doświadczenia  i  polecam  stosowanie  wzajemnej  kontroli wzrokowej  przed  wejściem  w  strefę.
Z  biegiem  czasu  wejdzie  taka  wprawa  że  kontrola  będzie  formalnością. 
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #95 dnia: Marzec 17, 2011, 11:20:54 »
Cóż, wypada przytaknąć, ja od zawsze pracowałem w masce z paskami, więc mówię z jednorazowego doświadczenia. Ale jest też druga sprawa - kominiarka. Jestem zwolennikiem kominiarki na masce a nie pod, a czy da się to zrobić w masce zapinanej do hełmu?

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #96 dnia: Marzec 17, 2011, 11:33:35 »
To rzeczywiście stanowi pewien problem, acz uważam nie niemożliwy do przezwyciężenia. Oczywiście kominiarka powinna być na a nie pod maską. Sztuka polega więc na tym, żeby wyuczyć się odpowiedniego zakładania kominiarki.

Trzeba oczywiście najpierw ubrać kominiarkę, dopasowując odpowiednio "obszar twarzy niezakryty kominiarką". Po ubraniu hełmu trudno będzie to poprawić - stąd każdy musi to samodzielnie przećwiczyć i dopasować do siebie. Po przyłożeniu maski do twarzy, może zajść konieczność ponownego dopasowania kominiarki. Na czole mnie przynajmniej trudno jest wcisnąć palce pomiędzy hełm a maskę, więc staram się tylko, żeby maska nie była na kominiarce. Ostatecznie może zostać kawałek ciała na czole nie osłonięty kominiarką. Na policzkach i brodzie łatwiej kominiarkę powyciągać z pod maski i nałożyć na nią.

Summa summarum, trzeba to indywidualnie przećwiczyć i wyuczyć się. Ale po sobie wiem że można.

Dodatkowo, niektórzy, szczególnie starsi, strażacy twierdzą, że kawałek ciała powinien być trochę odkryty, żeby mieć odczucie temperatury. Inna szkoła mówi, że każdy skrawek ciała powinien być osłonięty. Tłumaczę więc sobie problem z kominiarką w ten sposób, że jeżeli kawałek ciała na twarzy będzie jednak nie do końca zasłonięty, to będzie się miało odczucie temperatury, które w sumie może pomóc :)

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Pest

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #97 dnia: Wrzesień 05, 2011, 21:30:41 »
A ja mam pytanie poniewaz moja jednostka OSP kupuje aparaty  i mam takie zapytanie jaki aparat jest najlepszy  , najwygodniejszy w uzywaniu  .
"...podobno nie ma Aniołów na Ziemi... spójrz na Strażaka...to on czuwa nad twoim życiem nie dbając o własne...życie jest tylko jedno...życie Strażaka również..."

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #98 dnia: Wrzesień 05, 2011, 21:53:30 »
Nie wiem czy znajdziesz satysfakcjonującą odpowiedź. Twoje pytanie brzmi mniej więcej tak: "Chcę kupić buty, jakie będą najlepsze i najwygodniejsze? Nike, Adidas, Reebok czy Puma?"

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #99 dnia: Wrzesień 05, 2011, 22:33:31 »
W/g mnie dla OSP to tylko aparaty firmy Sperian (FENZY) z automatem oddechowym typu Zenith.
Powietrze w masce pojawia się po podpięciu automatu do maski, nie trzeba wykonywać pierwszego wdechu, co dla osób mających rzadki kontakt z aparatem oddechowym może być trochę stresujące. Dodatkowo automat oddechowy dobrze zabezpieczony jest przed ingerencją ciekawskich oraz przypadkowym uszkodzeniem. Cenowo też jest przystępny.
Do tego jeszcze maska z dużym wizjerem typu OPTI-PRO.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2011, 22:40:43 wysłana przez strażak biurkowy »