Autor Wątek: aparaty powietrzne  (Przeczytany 34257 razy)

Offline ospstrażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
aparaty powietrzne
« dnia: Maj 06, 2008, 21:13:54 »
panowie koledzy!!!!
po ostatniej akcji po ktorej moglibysmy uratowac troche wiecej jakbysmy mieli aparaty,pani wojt obiecala nam ze nam je zakupi....
potrzebojemy rady co kupic lekkiego,taniego i przedewszystkim praktycznego oraz prostego do obsługi

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 06, 2008, 21:31:19 »
Polecam zaprosić do rozmowy i prezentacji dwie firmy które wiodą prym na naszym rynku. Mowa o Auerze i Spirian-coś tam (dawny Fenzy bo niedawno zmienili nazwę). Fenzy ma proste w obsłudze i ciekawe aparaty ale tak samo jak konkurencja posiadają kilka mankamentów, drobnych szczególików które producent powinien poprawić. Z fenzy mogę polecić sprawdzonego Aerisa tylko z droższymi maskami bo o najtańszych właśnie piszę na tym forum w innym poście. Z auera polecam BD 96 - są to stare sprawdzone modele. Warto rozeznać się na jakim sprzęcie działają okoliczne jednostki aby później nie było problemu z robieniem przeglądów okresowych.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 06, 2008, 22:35:45 »
W PSP u mnie mają Fenzy i sobie chwalą, a w OSP mamy dwa Auery DB 96 i sobie nie chwalimy.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline szybki

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
    • O.S.P Główczyce
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 06, 2008, 22:36:29 »
Ja bym polecił aparaty "Scott", sam zastanawiam się nad ich zakupem dla naszej jednostki. Rozeznałem rynek i za około 3500zł masz podstawowy model z butlą kompozytową, czyli cena ok i są najtańsze w utrzymaniu bo przegląd raz do roku to koszt jakieś 80zł i raz na 6 lat wymiana wszystkich elementów gumowych to około 800zł. Najdroższy w utrzymaniu jest Auer, przeglądy co pół roku które niestety są bardzo drogie i co bodajże 7lat wymiana zaworu dawkującego który kosztuje majątek.
Sprawdźcie dobrze rynek i nie sugerujcie się prostotą obsługi tylko kosztami utrzymania.
Pozdrawiam i życzę udanych zakupów.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 06, 2008, 22:59:03 »
Tylko FENZY. ale tylko z automatem oddechowym typu ZENITH - najlepiej zabezpieczony automat oddechowy przed manipulacją "ciekawskich" i nie trzeba go uruchamiać "pierwszym wdechem". 
Bardzo łatwo odpiąć automat od maski - nawet MSA (dawny AUER) skopiował to zapięcie w swoim nowym automacie typu MAXX. 

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 06, 2008, 23:04:37 »
Warto też sprawdzić, gdzie będziecie mogli nabić butle powietrzem i czy wszystko będzie pasowało. Kiedy zakupiliśmy Auery musieliśmy wymienić je na Dragery bo kompresor nie był kompatybilny, a i następna sprawa to przeglądy okresowe.
Ogólnie cały powiat posiada AODO Dragera i każdy bardzo sobie chwali. Eksploatacja nie należy do najdroższych, jakość bardzo dobra.
 

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 08, 2008, 19:58:32 »
Ja osobiscie polecam FENZY.bardzo dobre aparaty.proste w obsłudze,nie sprawiają jakich kolwiek kłopotów.bardzo dobre aparaty..pzdr :wacko:

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 08, 2008, 20:40:40 »
Ja też jednak poleciłbym Fenzy zwłaszcza model Aeris. Automat typ ZENITH to jest dzieło sztuki i wielkie osiagnięcie  bardzo ułatwiające prace. Z tym automatem jest  zdecydowanie lepiej pracować niż z tymi u konkurencji.
Mam pytanie do osób które miały kontakt z nowym automatem Auera. Czy ciągle uruchamia się pierwszym oddechem czy też funkcjonuje jak ZENITH za który Fenzy ma u mnie ogromnego plusa.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 08, 2008, 22:04:34 »
Mamy 2 auery i nie chwalimy, bo jeszcze ich nie musieliśmy użyć.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline ospstrażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 08, 2008, 22:35:09 »
może dacie  namiary na jakieś konkretne firmy które zajmją sie dystrybucją :rolleyes:

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 08, 2008, 22:40:24 »
http://www.fenzy.com.pl/ :mellow:

Resztę znajdziesz na tej stronce.
Pozdro.

Offline ospstrażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 08, 2008, 22:45:40 »
narazie nie zamykam wątku (choć widze że wiekszość popiera FENZY)

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 08, 2008, 22:53:01 »
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2008, 22:58:14 wysłana przez robert28 »

Offline ospstrażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 08, 2008, 22:56:35 »
dzieki
przy okazji polecam filmik...
http://ratownictwo.opole.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1098&Itemid=1


Dop. moderatora: a jaki związek ma film z tematem wątku? /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2008, 07:12:49 wysłana przez Sylwek »

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 09, 2008, 10:44:57 »
Jest również na rynku Polska firma produkująca również aparaty powietrzne (kiedyś na podzespołach Auera , teraz podobno już tylko na własnych elementach ) o równie dobrej jakości co Auer. Pracowałem na modelu APS/ 3N i muszę powiedzieć że są to dobre aparaty i myślę że cenowo przystępne. Jako konserwator SODO nie narzekam na powyższy sprzęt. Obecnie mają w sprzedaży nowy aparat APS/4 , lecz nie miałem okazji zapoznać się z nim dokładnie. Kiedy byłem na szkoleniu w Faserze , był dopiero wprowadzany do produkcji i pierwsze egzemplarze szły do testowania. Poniżej zamieszczam adres Fasera stronki gdyby ktoś był zainteresowany.
http://www.faser.com.pl/
Należy pamiętać że jest to firma nasza rodzima a więc nie ma problemu z serwisem oraz podzespołami. Dodam tylko że znam bardzo dobrego specjalistę , serwisanta powyższego sprzętu który jest rzetelny i co najważniejsze zawsze  dostępny.  :mellow:   
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2008, 10:46:29 wysłana przez robert28 »

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 09, 2008, 23:36:59 »

Mam pytanie do osób które miały kontakt z nowym automatem Auera. Czy ciągle uruchamia się pierwszym oddechem czy też funkcjonuje jak ZENITH za który Fenzy ma u mnie ogromnego plusa.
Wszystkie automaty oddechowe tj. LA 96 i Auto MaXX firmy MSA (już nie ma firmy MSA Auer) uruchamiane są pierwszym wdechem.
Nawet najnowszy automat Fenzy (nie wiem dlaczego) też jest uruchamiany pierwszym wdechem.   

Offline szybki

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
    • O.S.P Główczyce
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 10, 2008, 09:11:43 »
Nikt nie pisze tu o aparatach ODO firmy Scott, czyżby nikt nie takowych nie posiadał?
Sam jestem ciekaw opinii na temat aparatów tego producenta.
delta servis

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 10, 2008, 09:22:49 »
Faktycznie na naszym krajowym rynku te aparaty to rzadkość co nie świadczy o ich jakości. Myślę że duże znaczenie  będą miały :cena oraz dostęp do serwisu. Należy wspomnieć że za oceanem jest to firma która ma monopol jeżeli chodzi o wyposażenie strażaków w SODO.


Wszystkich zainteresowanych tematem Sprzętu Ochrony Dróg Oddechowych zapraszam również do zapoznania się z postem którego link poniżej zamieszczam. Myślę że zarówno aparat jak i maska ma wpływ na komfort pracy strażaka.
Tak na marginesie to uważam że poniższy post powinien być raczej zamieszczony w dziale Sprzęt.
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,3920.20.html
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2008, 10:02:10 wysłana przez robert28 »

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 10, 2008, 23:24:31 »
Scott, miałem na plecach, biegałem w tym, gdybym mógł to wymienił bym swoje na te. Waga, wygoda, prostota obsługi. Maska to samo, niby ma wszystko co inne maski, a jednak. O dodatkowych możliwościach sytemu nie będę wspominał.

Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 11, 2008, 00:53:55 »
Auer i Fenzy chyba dwie najbardziej wiodące marki na naszym rynku, więc chyba coś w tym jest, skoro większość je kupuje.

A jaka jest Wasza opinia na temat aparatów Dragera?
http://www.krolpol.com.pl/

Również posiadają włączenie przez pierwszy wdech, ale osobiście nie uważam tego za wadę. Może nie zawsze włącza się wtedy kiedy trzeba ale zawsze jest zawór na automacie.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 11, 2008, 02:44:30 »
Auer i Fenzy chyba dwie najbardziej wiodące marki na naszym rynku, więc chyba coś w tym jest, skoro większość je kupuje.

A jaka jest Wasza opinia na temat aparatów Dragera?
http://www.krolpol.com.pl/

Również posiadają włączenie przez pierwszy wdech, ale osobiście nie uważam tego za wadę. Może nie zawsze włącza się wtedy kiedy trzeba ale zawsze jest zawór na automacie.


Scott dopiero wszedł na rynek, to amerykański aparat. Niewielu jeszcze o nich słyszało. Auer, Drager i Fenzy mają już swoją tradycję. Myślę jednak, że po dopuszczeniu przez centrum będą z powodzeniem konkurowały z tymi trzema markami. Wymogi konserwacyjne i przeglądy też nie są bez znaczenia.

Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline szybki

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
    • O.S.P Główczyce
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 11, 2008, 14:22:58 »
Myślę jednak, że po dopuszczeniu przez centrum będą z powodzeniem konkurowały z tymi trzema markami. Wymogi konserwacyjne i przeglądy też nie są bez znaczenia.
Pozdrawiam
Aparaty Scott seria Contour mają certyfikat CNBOP
Dex myślę że to miałeś na myśli.
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2008, 14:24:43 wysłana przez szybki »

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 12, 2008, 01:06:59 »
Tak wiem, sprawdzałem na stronie CNBOP. Nie pisał bym o nich, gdyby nie miały dopuszczenia.

Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 22, 2008, 10:44:06 »
Cytuj
Nawet najnowszy automat Fenzy (nie wiem dlaczego) też jest uruchamiany pierwszym wdechem.

Myślę że wprowadzając taki system uruchamiania na listę swoich produktów, Firma Fenzy wykonała ukłon w stronę użytkowników, zwolenników tego typu automatów. Prawda jest taka że szerszy wybór i posiadanie obu wariantów przyciąga wielu klientów ,zwłaszcza tych co do tej pory automaty uruchamiane oddechem mogli otrzymać tylko u innych producentów. Szkoda że inni producenci nie poszli za przykładem Fenzy.
Ja osobiście jestem zwolennikiem automatu typu ZENITH i wszelkie inne dla mnie nie istnieją odkąd pierwszy raz podpiąłem "Zenita" -_-
 

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: aparaty powietrzne
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 22, 2008, 13:13:06 »
Dobra robert28  zaciekawiła mnie twoja opinia o automacie  ZENITH proszę przybliż różnicę i wytłuczacz mi bo chyba się pogubiłem w tych opiniach.
Jestem nauczony, że zakładam aparat (drager/auer) podpinam maskę i zasuwam  po schodach po drodze jest dosyć czasu aby odkręcić butlę dopiero przed  strefą zadymioną zakładam  maskę i pierwszym wdechem rozpoczynam dozowanie powietrza nie myśląc już o butli.
TY  natomiast piszesz że nie uruchamiasz swojego automatu pierwszym wdechem czyli co - odkręcasz butlę, gdy maska jest założona bo w przeciwnym razie 6 bar ucieka na zewnątrz ?  czyli wydłużasz czas postoju pod drzwiami.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl