Autor Wątek: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.  (Przeczytany 32203 razy)

Offline Mario800

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« dnia: Kwiecień 14, 2008, 23:17:08 »
Witam mam prośbe poszukuje naszywek ratownika medycznego.Doradzcie mi jakie moga byc mam zrobiony kurs ratownika przedmedycznego w osp.Gdzie mozna takie zamówic prosze olinki lub zdjecia !!! Pozdrawiam

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2008, 23:28:33 »
a kto to taki ratownik przedmedyczny w OSP i czemu miałby nosić naszywkę 'ratownika  medycznego'?

Ratownik medyczny jest to osoba która:
ukończyła studia wyższe na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne lub
b) ukończyła publiczną szkołę policealną lub niepubliczną szkołę policealną o
uprawnieniach szkoły publicznej i posiada dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu
zawodowego "ratownik medyczny", lub
c) posiada dyplom wydany w państwie iinnymm niż: państwo członkowskie Unii Europejskiej,
Konfederacja Szwajcarska lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o
Wolnym Handlu (EFTA) - strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, uznany w
Rzeczypospolitej równoważny z dyplomem uzyskiwanym w Rzeczypospolitej
Polskiej, potwierdzającym tytuł zawodowy ratownika medycznego, lub
d) posiada kwalifikacje do wykonywania zawodu ratownika medycznego nabyte w państwie
członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim
Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim
Obszarze Gospodarczym, uznane w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z ustawą z dnia 26
kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii
Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954,
z późn. zm.5)).

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 14, 2008, 23:51:28 »
Rafał doczytaj, bo w ustawie jest mowa o ratowniku przedmedycznym. Mogą nimi być zarówno ratownicy OSP jak i PSP.

Co do naszywek to jest firma HAKO.
ul. Borzymowska
Warszawa

Zrobią każdą naszywkę, ale to kosztuje.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 15, 2008, 04:38:53 »
w jakiej ustawie jest mowa o ratowniku przedmedycznym ??
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 15, 2008, 07:04:53 »
 Każdy strażak ochotnik po kursie z ratownictwa medycznego KSRG może siebie co najwyżej nazywać "ratownikiem KSRG". Taka nazwa pojawia się w dokumencie "Wytyczne do organizacji ratwonictwa medycznego w KSRG".
Zaznaczam, że OSP nie musi wcale być w Krajowym Systemie, a mimo to może mieć w swoich szeregach "ratowników KSRG" - (w Polsce wszystko jest możliwe...)

Co do naszywki - nie można sobie - tak jak pisze @salfk zamówić jakiejkolwiek naszywki. Od tego mamy regulamin umundurowania. Jest tam przewidziana taka naszywka z krzyżem dla sanitariusza. Więc jeśli już bardzo chcesz - możesz taką sobie naszyć na rękaw. Wzory naszywki dostępne soą w dziale regulainy na stronie www.zosprp.pl

I błagam - nie używajcie już formy "Przedmedyczny"...

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 15, 2008, 09:26:37 »
Pedros źle mnie zrozumiałeś. Chodziło mi o to, że zamawiasz co chcesz, a oni to wykonają, a nie że możesz zamówić naszywkę z samochodzikiem strażackim bo taka Ci się podoba.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 15, 2008, 10:47:58 »
Na poziomie straży nie ma pierwszej pomocy czy Ratownika przed medycznego – wszystko jest medyczne , a pomoc kwalifikowana .

A jak już tak bardzo chcecie to prawidłowo powinna być chyba taka międzynarodowa naszywkaco nie jest zgodne z błędną nadinterpretacją ZOSP :


http://sklep.naszywki.com.pl/index.php?d=katalog&k_id=14

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 15, 2008, 12:24:50 »
jeśli szukasz jeszcze naszywek to polecam www.sklep.kabapol.eu i sobie poszukać w dodatkach, poniżej jeden z nich :)

[załącznik usunięty przez administratora]
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 15, 2008, 12:44:31 »
Jedno pytanie do autora wątku, po co Tobie taka naszywka i gdzie chcesz ją umieścić?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 15, 2008, 14:40:13 »
i jeszcze drugie pytanie: czemu chcesz wprowadzać ludzi w błąd informacją, że jesteś 'ratownikiem medycznym'?

A to, że jest się ratownikiem KSRG, przeszkolonym do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy to żaden powód do wyrózniania się specjalnego, gdyż takimi samymi ratownikami są wszyscy funkcjonariusze PSP i znaczna część OSP. Można jeszcze sobie naszyć 'operator wózków widłowych', 'trębacz', 'mechanik kwalifikowany', 'łowca pokemonów' itd. ale pytanie, PO CO?

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 15, 2008, 14:40:14 »
Witam mam prośbe poszukuje naszywek ratownika medycznego.Doradzcie mi jakie moga byc mam zrobiony kurs ratownika przedmedycznego w osp.Gdzie mozna takie zamówic prosze olinki lub zdjecia !!! Pozdrawiam

My, ochotnicy po kursie ratownika KSRG - nie jestesmy ratownikami medycznymi w prawnym znaczeniu tego slowa. Kto to jest 'ratownik medyczny' - Rafal wyczerpal temat. Rownie dobrze po kursie podstawowym moglbys naszyc sobie ogniomistrza - to podobne naduzycie ;)

Naszywke mozesz kupic nawet na allegro, podobnie jak mundury itp. akcesoria - ale uzywanie naszywek bez uprawnien nie jest wskazane.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2008, 14:42:27 wysłana przez 085 »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 15, 2008, 15:08:39 »
A……… jeszcze

Pokazana przeze mnie wyżej naszywka tyczy się para medyka , w rozumieniu międzynarodowym, czyli odpowiada naszemu ratownikowi KSRG i nie wprowadza w błąd , a raczej nie drażni ratowników medycznych .  -_-

Pozdrawiam MIKO

Offline sobek7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 17, 2008, 19:32:40 »
kiedyś odznaka kierowcy była to może też sobie założymy??????????
:):)
miłość to nie żaden cud, bo miłować kazał bóg, skoro taka wola nieba to strażaków kochać trzeba :)):)):))

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 17, 2008, 21:43:21 »
Tak jako ciekawostkę powiem wam, że mój prezes powiatowy ZOSP i jego v-ce to bardzo stare dziadki. Tłumaczyłem im kilka lat że "nasi ratownicy" to nie ratownicy medyczni.
Myślałem, że zrozumieli.
Wczoraj wchodze do biura związku po zakupy i juz w progu prezes pokazuje mi naszywki na białym tle (podobne do tych które prezentowaliscie powyżej) z napisem jak byk: "Ratownik Medyczny" i mówi - weź 6 sztuk - bo przecież masz u siebie strażaków po szkoleniach...
Ręce i nogi opadają...

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 17, 2008, 23:39:58 »
PEDROS Ty to masz prezesów, którzy nawet nie potrafią przestrzegać własnych regulaminów. Poczekajcie z tymi naszywkami, w przygotowaniu są podobno nowe regulaminy. Na stronie ZOSP RP czekają na wnioski do nich.

Offline sobek7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 18, 2008, 06:22:09 »
strażak to nie choinka:) tak samo jest z funkcjami w straży który strażak nosi to co powinien 10 lat temu był komendantem i dalej według oznaczeń na mundurze jest komendantem
miłość to nie żaden cud, bo miłować kazał bóg, skoro taka wola nieba to strażaków kochać trzeba :)):)):))

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 18, 2008, 06:38:19 »
Fredek:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,9413.0.html

Wątek był ciekawy ale szkoda że nikt nie chciał się wypowiadać.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 18, 2008, 20:35:48 »
Pedros: właśnie do tego tematu nawiązywałem. Bo przy tym naszywkowym szaleństwie po mundurze niedługo już nikt nie pozna funkcji drugiego, nawet jeśli będzie z sąsiedniego powiatu nie mówiąc już o województwie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2008, 22:09:51 wysłana przez Fredek »

Offline ester112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 27, 2008, 22:57:43 »
po ukonczeniu kursu dla strażaków ratowników KSRG z zakresu 1 pom .przedlekarskiej jakie mogę nosic naszywki czym się różnię od PSP i w końcu jakim ja jestem ratownikiem.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2008, 01:04:29 wysłana przez bulon »

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 27, 2008, 23:32:13 »
po ukonczeniu kursu dla strażaków ratowników KSRG z zakresu 1 pom .przedlekarskiej jakie mogę nosic naszywki

Paramedic ? Weza Eskulapa, ale bez napisu 'ratownictwo medyczne' ? Zreszta, po cholere Ci naszywki ? I tak to Ty decydujesz komu udzielic pomocy a nie beda Cie wybierac do jej udzielenia bo masz naszywke... Z calym szacunkiem, ale... ratownik jest w srodku.

Cytuj
czym się różnię od PSP

To juz powinienes wiedziec sam  :wacko:

Cytuj
i w końcu jakim ja jestem ratownikiem.

Strazakiem-ratownikiem po kursie podstawowym ratownictwa medycznego dla KSRG.


Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 28, 2008, 00:09:51 »
Odnoszę wrażenie, że wielu osobom po kursach medycznych (w tym KSRG) nagle przybywa niesamowicie powagi bo skończyli ten kurs i mogą uważać się za wielkich medyków. Niestety, wiedza na tym poziomie jest tylko drobnym liźnięciem tematu ratownictwa. Noszenie naszywek nie czyni ratownika z Ciebie kolego, tak jak powiedział 085 to trzeba też czuć. Trzeba nieustannie rozwijać, pogłębiać swoją wiedzę.
Wiedza z ratownictwa przedmedycznego na poziomie ratownika KSRG jest znikoma. 
PSP nie nosi naszywek ratowników, OSP - różnie...

Kursy z ratownictwa przedmedycznego powinny być realizowane już w podstawówkach i szkołach średnich, tak aby ja najwięcej osób umiało udzielić pierwszej pomocy a także znało podstawy prawne do udzielania tej pomocy. Kursy takie wyrabiają także potrzebę, chęć udzielenia pomocy drugiemu człowiekowi, dlatego ze ratownik ma już jako taką wiedzę. A większość wypadków zdarza się w domu.
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 28, 2008, 00:37:21 »
Dokładnie. Zgadzam sie w 100% z przedmówcami.

W domu też będziesz nosił ową naszywkę? bo niewątpliwe, że ją sobie jednak zamówisz. ;)

Myślę, że poszkodowanemu z pewnością wszystko jedno czy strażak ma naszywkę PSP/OSP czy też Węża Eskulapa, on chce żebyś zrobił to co do Ciebie należy - pomógł mu. ;)

Pozdrawiam
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 28, 2008, 00:56:43 »
Cytuj
po ukonczeniu kursu dla strażaków ratowników KSRG z zakresu 1 pom .przedlekarskiej jakie mogę nosic naszywki czym się różnię od PSP i w końcu jakim ja jestem ratownikiem.

jestes po kursie pierwszej pomocy medycznej dla ratownikow ksrg.
jest to element twojego wyszkolenia, nie zas jego cel.
jesli twoje glowne zadanie w jednostce to ratownictwo medyczne mozesz w celu poprawienia swoje image wsrod kolegow machnac sobie naszywke jaka chcesz naszywke (lacznie z napisem ratownictwo medyczne). jednak moze  to sie stac twoim strzalem w stope, bedziesz na widelcu ludzi zawistnych, szukajacych haczykow w twojej pracy, udowadniajacych Ci, ze nic nie umiesz ( patrz niektore zdania powyzej ~).
wez jednak pod uwage, ze dopiero co skonczyles swoje szkolenie, nabierz troche oglady, doswiadczenia, cwicz i przypominaj sobie wiedze z kursu.


jestes strazakiem- ratowikiem- gosciem od wszystkiego.

nawiazujac do ustawy o PRM teoretycznie tytul to Ratownik, ale bzdurnosc tego zapapisu w ustawie powala na kolana....


Cytuj
kurs i mogą uważać się za wielkich medyków. Niestety, wiedza na tym poziomie jest tylko drobnym liźnięciem tematu ratownictwa

jest wystarczajaca dla kazdego ratownika

Cytuj
Wiedza z ratownictwa przedmedycznego na poziomie ratownika KSRG jest znikoma. 

owszem poniewaz takiego ratownictwa w ksrg sie nie uprawia.

jesli zas chodzi o kurs pierwszej pomocy medyczej jest ona jak najbardziej wystarczajaca. brakuje natomiast cwiczen pod okiem fachowcow. i to nie fachowcow z pogotowia ratunkowego, ktory zacznie ci pokazywac ze to nie potrzebne bo on tak nie robi, tylko ludzi ktorzy znaja bardzo dobrze procedury medyczne w ksrg i maja solidne podstawy do tego

Cytuj
Kursy z ratownictwa przedmedycznego powinny być realizowane już w podstawówkach i szkołach średnich, tak aby ja najwięcej osób umiało udzielić pierwszej pomocy a także znało podstawy prawne do udzielania tej pomocy
zdecyduj sie- ratowncitwo przedmedyczne ( ?? ) czy pierwsza pomoc ?

bo nauka pierwszej pomocy jest prowadzona od wielu wielu lat.
niestety, wiedza nie uzywana jest zapominan a jedno czego brakuje. to solidnego programu. bo autorskie programu sa zwykle do dupy


Cytuj
Z calym szacunkiem, ale... ratownik jest w srodku.

to samo pytania mozna zadac- po co ci napis straz na plecach ?
jak ktos ma konkretniejsza funkcje, uscislone zadania, to czemu ma tego nie pokazac?
 czemu macie taka fobie na punkcie pokazywania swoich kwalifikacji ?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2008, 01:06:08 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 28, 2008, 08:29:29 »
Odnoszę wrażenie, że wielu osobom po kursach medycznych (w tym KSRG) nagle przybywa niesamowicie powagi bo skończyli ten kurs i mogą uważać się za wielkich medyków. Niestety, wiedza na tym poziomie jest tylko drobnym liźnięciem tematu ratownictwa. Noszenie naszywek nie czyni ratownika z Ciebie kolego, tak jak powiedział 085 to trzeba też czuć. Trzeba nieustannie rozwijać, pogłębiać swoją wiedzę.
Wiedza z ratownictwa przedmedycznego na poziomie ratownika KSRG jest znikoma. 
PSP nie nosi naszywek ratowników, OSP - różnie...

Kursy z ratownictwa przedmedycznego powinny być realizowane już w podstawówkach i szkołach średnich, tak aby ja najwięcej osób umiało udzielić pierwszej pomocy a także znało podstawy prawne do udzielania tej pomocy. Kursy takie wyrabiają także potrzebę, chęć udzielenia pomocy drugiemu człowiekowi, dlatego ze ratownik ma już jako taką wiedzę. A większość wypadków zdarza się w domu.
pozdr

Kolego napisałeś coś takiego "Wiedza z ratownictwa przedmedycznego na poziomie ratownika KSRG jest znikoma." nie zgadzam się ponieważ OSP a PSP ma takie same kursy i tak samo wygląda program szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej dla strażaków  :)

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 28, 2008, 08:55:08 »
bulon, sorki za brak właściwego nazewnictwa - powiedzmy "Kursy pierwszej pomocy" bo i ten z programu ksrg też możemy do niego podpiąć.
Rafał, nie pisałem ze kurs dla osp czy psp się czym różni więc nie wiem o co Ci chodzi.
Chodzi o to, że to wszystko mało bez praktyki (to co takze pisał bulon). Potrzeba ciągłego doskonalenia nauczonych zachowań oraz ćwiczeń.
Naszywki są zbędne, bo niedługo będzie tak jak u skautów lub w harcerstwie, gdzie każda wyuczona umiejętność to naszywka.
pozdr
EGO = 1 / wiedza