Autor Wątek: stopień wojskowy w straży  (Przeczytany 16468 razy)

Offline mazurator

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
stopień wojskowy w straży
« dnia: Kwiecień 01, 2008, 15:48:38 »
Witam, w ustawie o PSP jest napisane, żę posiadając stopień wojskowy i kwalifikacje pożarnicze jest nadawany równoważny stopień w straży. Moje pytanie polega na tym jak rozumieć w tym przypadku "kwalifikacje pożarnicze" chodzi tu o odbycie przeszkolenia podstawowego po przyjęciu do służby? Jeżeli ktoś się orientuje prosiłbym o pomoc. Odbyłem przeszkolenie po studiach i jestem kapralem to odpowiada stopniu sekcyjnego. pozdrawiam.

Offline Adams13

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2008, 16:50:04 »
hmmmm....a może wojskowa straż pożarna....?! może tam jakieś przeszkolenie, a później dopiero w psp...mimo wszystko myślę, że najlepiej iść się dowiedzieć do straży, powinni Ci wszystko powiedzieć :) bo tak to można gdybać :)

pzdr :)
...ratować czyjeś życie...nie patrząc na własne...

Offline mazurator

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 01, 2008, 20:07:46 »
W policji nadają stopnie odpowiadające wojskowym, myslałem, że w straży jest podobnie, ale wychodzi na to, że niestety może być inaczej.   

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 03, 2008, 21:10:08 »
ciekawa sprawa  :huh: czyli jak ja mam kaprala  po wojsku to w PSP mila bym sekcyjnego  :wacko:

Offline sobek7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 17, 2008, 22:49:29 »
wydaje mi się panowie ze w straży nie ma czegoś takiego chyba że po wojskowej szkole pożarniczej która też nadaje stopnie :)
miłość to nie żaden cud, bo miłować kazał bóg, skoro taka wola nieba to strażaków kochać trzeba :)):)):))

Offline Hydrant

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 10, 2009, 23:13:07 »
Jestem podoficerem PSP ,posiadam wykształcenie wyższe, mój stopień z wojska to porucznik(równoważny kapitanowi  z PSP).
PYTANIE: Czy można chociaż po części odzyskać stopień z wojska (np. otrzymać stopień aspiranta)? Są na to jakieś akty prawne? Jak formalnie załatwić tą sprawę?

Było na Forum...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2009, 17:47:38 wysłana przez Ajax »

Offline nintruz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 11, 2009, 13:24:40 »
Nie ma takiej możliwości.

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 12, 2009, 15:45:19 »
Skończyć SA i odbyć przeszkolenie zawodowe.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 12, 2009, 17:20:49 »
Kiedyś tak było że można było zatrzymywać stopień zdobyty w wojsku  w straży, w policji itp ale teraz już niestety tak lekko nie ma na stopień w innej służbie też trzeba się napracować.

Offline to.mash

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 14, 2009, 19:22:04 »
Rafale - nigdy tak nie było :) tj, że "pozostawał" stopień.
Wiele roczników SChP Ci powie, że uczył (wojskowy) pułkownik ze strażackimi pagonami ogniomistrza.

Offline Venom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 03, 2009, 19:56:54 »
Witam. Jak to jest z zachowaniem stopnia z wojska w straży pożarnej, jest na to jakaś ustwa czy coś w tym stylu? wiem że kiedś coś czytałem ale nie mogę znaleźć, z góry dzieki za pomoc.

Offline Venom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 03, 2009, 20:16:38 »
sprawa ma się tak, posiadam z wojska stopień podoficerski, jestem po przeszkoleniu podstawowym i podoficerskim w straży i chodzi o przywrócenie stopnia podofcerskiego z wojska czyli korpus pozostaje ten sam a i przeszkolenie pozarnicze podoficerskie też jest.

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 04, 2009, 16:53:08 »
Jak bylem maly tez tak myslalem  ze stopnie przechodza :cooo: ale jak ktos ma np. z wojska st.chor.sztab. to jak odniesc to do PSP poza tym   w PSP jest korpus osobowy aspirantów a w wojsku nie ma.To jedna sprawa pozatym ze stopniami wiarza sie  odpowiednie stanowiska sluzbowe a co za tym idzie inne obowiazki i wymagania i jak wyobrazacie sobie delikwenta co to w wojsku byl por. d-ca plutony a przechodzi do PSP na Kpt i jest d-ca  kompanii przeciez bez doswiadczenia ani w PSP ani w wojsku by sobie nie poradzil a na mł.ratownika z jego gwiazdaki raczej by chyba nie chcial isc  ^_^ Trzeba patrzec logicznie na takie sprawy :szalony:

Offline Strażak_Wojskowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 29, 2009, 23:40:42 »
ktos tutaj wspminal o kursach z wsp Niestety Panstwowa Straz Pozarna nie honoruje kursow wojskowych przeszkolen itd nawet jak ktos byl na szkole wojskowej to w psp ten papier mu sie do niczego nie przyda .kiedys w komisji egzaminacyjnej dla wsp byl ktos z psp i wtedy przyjmowali te kursy wale podobno sie poklucili i wyszlo jak wyszlo

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 30, 2009, 08:30:47 »
ktos tutaj wspminal o kursach z wsp Niestety Panstwowa Straz Pozarna nie honoruje kursow wojskowych przeszkolen itd nawet jak ktos byl na szkole wojskowej to w psp ten papier mu sie do niczego nie przyda .kiedys w komisji egzaminacyjnej dla wsp byl ktos z psp i wtedy przyjmowali te kursy wale podobno sie poklucili i wyszlo jak wyszlo

A co ty gadasz kolego strażacy WSP w chwili obecnej jeżdżą na kursy kwalifikacyjne w zawodzie strażaka do miejscowości GRUPA k.Grudziądza tam powstała Szkoła Specjalistów Pożarnictwa (oczywiście wojskowa) wykładają na niej wojskowi jak i PSP kurs podstawowy kończy się po 3 miesiącach egzaminem na który przyjeżdżają funkcjonariusze PSP z Częstochowy ze Szkoły i ze szkoły Głównej w Warszawie po ukończeniu kursu zdobywa się świadectwo na którym jest tło z napisem PSP kolor czerwony taki a na świadectwie pisze "..... ukończył kurs szeregowca Państwowej Straży Pożarnej..." i masz do tego kurs kierowania ruchem drogowym.
Z tego co mi wiadomo się podpisuje tylko taki papier w jednostce wojskowej ze po ukończeniu tego kursu nie zwalniasz się przez 5 lat :) taki myk żeby wszyscy nie uciekali, ale i tak zarobki już są prawie wyrównane więc dużo nie odchodzi.
Po tym 3 miesięcznym kursie za jakiś czas zostajesz wysłany ponownie do miejscowości Grupa na kurs uzupełniający w PSP ten kurs jest liczony jako podoficerski. I jest honorowany.
Pozdrawiam  :rofl:

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 01, 2009, 11:04:20 »
ktos tutaj wspminal o kursach z wsp Niestety Panstwowa Straz Pozarna nie honoruje kursow wojskowych przeszkolen itd nawet jak ktos byl na szkole wojskowej to w psp ten papier mu sie do niczego nie przyda .kiedys w komisji egzaminacyjnej dla wsp byl ktos z psp i wtedy przyjmowali te kursy wale podobno sie poklucili i wyszlo jak wyszlo

A co ty gadasz kolego strażacy WSP w chwili obecnej jeżdżą na kursy kwalifikacyjne w zawodzie strażaka do miejscowości GRUPA k.Grudziądza tam powstała Szkoła Specjalistów Pożarnictwa (oczywiście wojskowa) wykładają na niej wojskowi jak i PSP kurs podstawowy kończy się po 3 miesiącach egzaminem na który przyjeżdżają funkcjonariusze PSP z Częstochowy ze Szkoły i ze szkoły Głównej w Warszawie po ukończeniu kursu zdobywa się świadectwo na którym jest tło z napisem PSP kolor czerwony taki a na świadectwie pisze "..... ukończył kurs szeregowca Państwowej Straży Pożarnej..." i masz do tego kurs kierowania ruchem drogowym.
Z tego co mi wiadomo się podpisuje tylko taki papier w jednostce wojskowej ze po ukończeniu tego kursu nie zwalniasz się przez 5 lat :) taki myk żeby wszyscy nie uciekali, ale i tak zarobki już są prawie wyrównane więc dużo nie odchodzi.
Po tym 3 miesięcznym kursie za jakiś czas zostajesz wysłany ponownie do miejscowości Grupa na kurs uzupełniający w PSP ten kurs jest liczony jako podoficerski. I jest honorowany.
Pozdrawiam  :rofl:

Dokładnie w miejscowości Dolna Grupa sa organizowane takie kursy i dodatkowo kursy na praw. kat C.dla kierowców w straży.
Ponadto jeżeli ktoś ma taki papier to w KM czy KP napewno lepije bada na niego patrzeć i ma większe szanse niż taki bez

Offline Strażak_Wojskowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 02, 2009, 14:31:23 »
wszysztko sie zgadza Panowie  -_- ale bylem osobiscie w KP i pytalem jak trakuja te kursy i taka wlasnie odpowiedz otrzmalem a to czy patrza na taka osobe lepiej niz na pozostale to zalezy tylko od nastroju osoby werbujacej  -_- Co do kasy to dopiero od jakis 2 miesiecy sytuacja sie wyrownala i mozna powiedziec ze jest porownywalna
W mojej jednostce nie podpisuje sie zadnych papierow ze nie odejdziesz przez 5 lat byc moze teraz po ''nowych kursach '' to sie zmienia .w dodoatku wykaldowcami sa sami zolnierze wiec jak ktos z psp sie moze pod tym podpisac zgadza sie ze na tym swiadectwie jest napisane ukonczyl kurs............................szeregowych PSP
a z tego co tytaj piszesz kolego RAFAŁ998 to kierowanie powinien prowadzic POLICJANT ???

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 02, 2009, 16:17:05 »
Tak kolego powiem tak:
Kurs Szeregowca PSP który jest prowadzony w Szkole Specjalistów Pożarnictwa w Grupie prowadzą wykładowcy z Szkoły Pożarniczej z Bydgoszczy i egzaminują również w godziny tego kursu wliczony jest kurs kierowania ruchem drogowym prowadzonym zarówno przez ŻW jak i POLICJĘ.
 :rofl:

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 03, 2009, 10:18:25 »
a z tego co tytaj piszesz kolego RAFAŁ998 to kierowanie powinien prowadzic POLICJANT ???

Mi sie wydaje ze kazdy kto ma odpowiednie uprawnienie moze taki kurs prowadzic i jesli Krystyna z gazowni zrobi sobie kurs na instruktora tez taki kurs poprowadzi jezeli zabraknie Panwo w mundurach do przeprowadzenia zajec .Aczkolwiek musiala by miec WIEEEEEEEEEELKIE plecy  :wacko:

Offline Strażak_Wojskowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 05, 2009, 22:02:12 »
Lub nikoniecznie plecy kolego   :rofl:

Offline Strażak_Wojskowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 26, 2010, 21:55:58 »
Witam
Zastanawiajac sie nad dalszymi moimi losami mysle o wstapieniu w szeregi PSP
Chcialbym sie dowiedziec (najlepiej od kogos kto sie zajmuje takimi rzeczami) jakie szanse ma strazak z wojska do wstapienia w strukture Panstwowej Strazy Pozarnej czy kursy i doswaidczenie jakie zdobyl bedzie przydatne i honorowane czy jego rekrutacja bedzie wygladala inaczej czy zostanie potraktowany jak kazdy inny tzw."kandydat z ulic"
Pozdrawiam

Offline leolen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 26, 2010, 22:11:57 »
Niczego nie honorują,mój kolega musiał przechodzić wszystko od początku przy wstępowaniu do PSP a w WSP służył 8lat i był plutonowym,nawet stopnia mu nie przenieśli.Teraz jest nowe rozporządzenie MSW i MON w sprawie przeniesienia stopnia,choć tyle.

Offline Strażak_Wojskowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 26, 2010, 22:33:58 »
Ale nie chodzi mi tutaj o zolnierzy tylko o pracownikow wojska
jak ostatnio sie pytalem w KP to powiedzieli ze kursy ok wszystko honoruja a na kursie mowili ze sa one panstwowe i kazda jednostka PSP powinna je przyjac

Offline lukijrg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 27, 2010, 10:20:15 »
Mój kolega,też się przenosił z WSP do PSP,wszystkie kursy mu zaliczyli,ale nabór przechodził tak jak wszyscy nie miał żadnej ulgi.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 27, 2010, 14:31:01 »
BYŁO -----> SZUKAJ  :kwit: