Autor Wątek: stopień wojskowy w straży  (Przeczytany 16469 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 27, 2010, 14:58:47 »
Kursy PSP i WSP są takie same i równoznaczne.

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 27, 2010, 15:26:48 »
Witam
Nawet jeżeli będziesz miał ukończone kursy w PSP ( mam na myśli SPS lub SUS a nawet ukończone SA ) to przechodząc do PSP nie zaliczą ci tego , to znaczy dostaniesz tyle samo punktów co członek OSP posiadający kursy dla ochotników.
Nie ma przepisu który wskazuje lub określa tryb postępowania w takich przypadkach. Jest to duża luka którą PSP skutecznie olewa.
 A wygląda to tak na dzień dzisiejszy. Idziesz do PSP z ukończonym np. SPS i dostajesz na wstępie dwa punkty tak jak każdy ochotnik , tyle że ty jesteś już wyszkolony a ochotnika trzeba wysłać dopiero na SPS , czyli wydać jakieś ok. 4000,-PLN. Dodatkowo twoje lata czyli staż pracy w służbach ochrony p.poż nie mają znaczenia , więc jedziesz od zera trzy lata na stażu . Myślę że takie przejście z innych służb do PSP się nie opłaca , ponieważ również finansowo to wypada cienko i przez trzy lata czyli okres stażu nie zanosi się na poprawę.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 903
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 27, 2010, 19:39:22 »
No i jeszcze kwestia stopnia pozostaje. Pierwszy stopień podoficerski nadaje Komendant Szkoły po pozytywnym ukończeniu Szkolenia Uzupełniającego Strażaka JOP, więc jeżeli nawet ukończyłeś takie szkolenie w którejś ze szkół PSP i  w chwili ukończenia szkolenia nie byłeś funkcjonariuszem PSP, to Komendant Szkoły nie może Ci nadać stopnia podoficerskiego.
Inna kwestia, że w mojej KM jest gościu, który pracując w jakiejś "Zakładówce" ukończył SA PSP w Poznaniu i uzyskał tytuł technika pożarnictwa - jest stażystą w stopniu strażaka na dzień dzisiejszy. A wszystko przez Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji - nie ma roku służby więc nawet młodszego ratownika mu nie można dać.
Si vis pacem, para bellum

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 27, 2010, 19:58:44 »
Z tym nadaniem stopnia to jest tak że komendant danej jednostki powinien napisać do komendanta danej szkoły, którą delikwent kończył, o nadanie stopnia na podstawie świadectwa ukończenia kursu/szkoły. Nie powinno być problemu. Jednak sprawa wygląda tak że komendant powinien to nie znaczy że musi , i tu się temat kończy. Takich absurdów prawnych w PSP jest pełno , dlatego tak to wygląda a nie inaczej.

Offline lukijrg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 27, 2010, 21:29:14 »
Po skończeniu stażu przywrócą mu stopień w mojej jednostce tak było.

Offline Strażak_Wojskowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 01, 2010, 09:21:06 »
czyli rozumiem ze jak mam uzupelniajacy + inne pierdoly na obslugi itd itp i pracuje jako mł.rat to w psp ii tak wszystko zaczynam od 0

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 03, 2010, 15:16:06 »
Zależy jaka komenda bo niektóre uznają to szkolenie skoro jest w/g programu w psp to niektóre komendy ale podreślę słowo niektóre to honorują.

Offline Strażak_Wojskowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 10, 2010, 14:55:31 »
A co do stopni jaki mi moga nadac jesli by taka opcja byla skoro u mnie sa tylko mł rat,rat,k-ca rat
dodam ze uprawnienia nabylem w wojskowej szkole w Grupie

Offline Piecia13

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 31, 2011, 12:13:54 »
Witam. Mam takie pytanie... Pracuje jako strażak w jednostce wojskowej,ale planuje przeniesc sie do PSP. Czy ktos orientuje sie czy uznaja kursy wojskowe w PSP ??? Kursy odbywalem w m. Grupa. Z gory dzieki za odpowiedzi.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 31, 2011, 15:39:46 »
Jeżeli masz na świadectwie z Grupy że "Kurs podstawowy strażaka PSP" lub " kurs podstawowy strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej" to jasne przyjmą Cię bez problemu.

Offline Piecia13

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 31, 2011, 18:17:50 »
A jaki stopien dostalbym po podstawowym???

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 31, 2011, 19:05:45 »
Stopień "strażak", równoważnik wojskowego szeregowego, zapewne. Na sekcyjnego (kaprala) mógłbyś EWENTUALNIE liczyć mając przeszkolenie uzupełniające (odpowiednik podoficerki w PSP).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 31, 2011, 20:48:19 »
No właśnie jeżeli w grupie robiłeś kurs uzupełniający to dostaniesz stopień podoficerski ale najpierw zaczniesz pewno jako stażysta :)

Offline Piecia13

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 07, 2011, 12:27:26 »
A jak to jest w PSP z kursami uzupelniajacymi??? czy wysylaja na nie szybko czy raczej trzeba troche czekac???

Offline Piecia13

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 08, 2011, 12:39:10 »
Mam jeszcze jedno pytanie. Kilka osob mowilo mi ze podczas stazu w psp zdarza sie ze jesli "podwinie sie noga" wywalaj cie z pracy. Zna ktos takie przypadki??

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: stopień wojskowy w straży
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 08, 2011, 18:33:26 »
No to chyba oczywiste ponieważ jesteś na "stażu" czyli tzw.okresie próbnym.A wywalać to Cię będą nie za pierdołę tylko za coś poważnego kolego.