Autor Wątek: Rozp. MSWiA w spr. trybu postępowania w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym  (Przeczytany 17858 razy)

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 lutego 2008 roku
W Dzienniku Ustaw nr 39, poz. 231 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 lutego 2008 roku w sprawie trybu postępowania w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz wzoru oświadczenia o stanie majątkowym osób pełniących funkcje organów Państwowej Straży Pożarnej.
Rozporządzenie wchodzi w życie 22 marca 2008 roku. - http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/news/&n=28578


Treść - http://www.abc.com.pl/serwis/du/2008/0231.htm

i co wy na to


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Każdy z nas wypełniał już w tym roku oświadczenie majątkowe.
To nowe rozporządzenie jest tylko dostosowaniem się do Ustawy z dnia 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o PSP (antykorupcyjnej).

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Wzór oświadczenia dotyczy organów PSP, a więc Komendantów. Wg jakiego wzoru mają składać oświadczenie strażacy? Czy może to być na kartce odręcznie np: "mam 500 zł na ROR" ??????   :-)


Od razu wyjaśniam, że nie chcę niczego ukrywać. Jako prewentysta nie dorabiam na boku i nie biorę w łapę. To tak za wczasu, gdyby ktoś wyskakiwał z tekstami "pewnie chcesz coś ukryć". :-)))))))))

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Przeczytaj dokładnie rozporządzenie. Oświadczenie majątkowe dotyczy wszystkich strażaków PSP i wzór jest tam zamieszczony.
Jeśli nie masz nic do ukrycia, to co tak się boisz???

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Grzela. Nie wyjeżdzaj mi z takimi tekstami. Wątek nie dotyczy mojego majątku, ani ukrywania. Poza tym jeśli jesteś ciekawy to jak wypełnię oświadczenie to prześlę ci skan. A jak sądzisz, że coś ukrywam to jest prokuratura i tam się zgłoś. Trzymaj się wątku rozporządzenia a nie zaczepek strażak-strażak.

Rozporządzenie czytałem i jak wół stoi:
"oraz wzoru oświadczenia o stanie majątkowym osób pełniących funkcje organów Państwowej Straży Pożarnej" oraz
§ 1. Rozporządzenie określa:
  (...)
  2)   wzór oświadczenia o stanie majątkowym osób pełniących funkcje organów Państwowej Straży Pożarnej.

Moje pytanie dotyczy:
czy ten wzór dotyczy wszystkich? czy może jest jakiś inny?
W końcu nie każdy strażak jest organem.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2008, 09:28:16 wysłana przez Prewentysta7 »

Mareks1

  • Gość
Wybacz Grzela, w ten sposób, ja to podniosłeś, czyta się przepisy i się je interpretuje w PSP (i nie tylko) przez ostatnie lata. Ważniejsze są wytyczne. Są tego efekty - obeca dezorgaozacja PSP. Rozporzadzenie faktycznie dotyczy wszystkich, ale wzór tylko organów PSP (myślę, że wiesz co to jest "organPSP"). Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Do Prewentysty7 i Mareksa1 macie rację co do wzoru oświadczenia majątkowego. Ten w tym rozporządzeniu dotyczy osób pełniących funkcję organów PSP (5 stron), dla pozostałych strażaków jest wersja skrócona (2 strony).
Wzór oświadczenia jest zerżnięty z Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 104 poz. 708
USTAWA z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z dnia 23 czerwca 2006 r.) i dopasowany do naszych realiów.
Wzór dostaliśmy z KG.

« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2008, 12:02:37 wysłana przez grzela »

Offline amper

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
witam

Nareszcie!!!
Składam takie oświadczenie od 10 lat ( jako radny) i uważam, że jest to świetna sprawa. Do oświadczenia trzeba albo wpisać wielkość zarobków, albo dołączyć PIT.

pozdrawiam

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Kolega amper kłamie, bo oświadczenia radni składają z tego co pamiętam od 2004 roku a na pewno nie od 10 lat.

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
od 2003

Offline amper

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Cytuj
Kolega amper kłamie, bo oświadczenia radni składają z tego co pamiętam od 2004 roku a na pewno nie od 10 lat.

jasne, ale Ty panie kolego już nie skłamiesz w oświadczeniu przynajmniej  :wacko:

a tak na serio, po prostu złożyłem tyle tych oświadczeń, że nie pamiętam ile. Na pisałem 10 bo tyle lat jestem radnym.

pozdrawiam.

ps. oświadczenia będą opublikowane na BIP-ie ^_^
sprawdziłem, oświadczenia składam od 2002 roku
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2008, 07:48:52 wysłana przez amper »

Offline minimalista

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Witam wszystkich. Mam takie pytanie, w wzorze oświadczenia w punkcie 6 jest zapis o dochodach moich i współmałżonka, zastanawiam się czy jest to zgodne z prawem. Oczywiście zgadzam się że musze podać swoje dochody, ale kogo obchodzą dochody mojej żony. Widziałem oświadczenia Prezydentów, Burmistrzów, Radnych, nigdzie nie ma zapisu o dochodach małżonka. Czy u nas w Straży zawsze coś muszą wymyślić nowego?

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
witam

Nareszcie!!!
Składam takie oświadczenie od 10 lat ( jako radny) i uważam, że jest to świetna sprawa. Do oświadczenia trzeba albo wpisać wielkość zarobków, albo dołączyć PIT.

pozdrawiam
Pozwalam się nie zgodzić z kolegą, że jest to jakiekolwiek osiągniecie by strażak z podziału bojowego składał oświadczenie o stanie majątkowym. Zapis w ustawie w tym kształcie jest całkowitym wypaczeniem idei jawności. Najbarcziej pasuje tu słowo matrix.
Pytanie narzucają się same:
1. Dlaczego oświadczenie majątkowe strażaka jest bardziej szczegółowe niż:
- policjanta
- posła (w tym parlamentu europejskiego), senatora
- radnych (wszelkich szczebli)
- żołnierzy
- sędziów
- funkcjonariuszy celnych
itd
2. Dlaczego nie objęto oświadczeniami tylko organów, lub podobnie jak u żołnieży zawodowych np.: oficerów i służby logistyczne oraz finansowe

Efekt składania oświadczeń majątkowych przez różne organy i grupy zawodowe, a także ich publikacji jest żaden, a poziom ich wypałniana jest żenujący i dający wiele możliwości ukrycia stanu posiadania

W kontekście tych krótkich wywodów najbardziej smutne jest to, że w całej mizerii kadrowej PSP tworzy się dodatkowe bezsensowne obowiązki i koszty (podnad 30 tys. oświadczeń roczniex10 lat, kancelarie tajne, archiwa, zajęcie dla sprawdzających, przetwarzających i informatyków), a przełożeni i zz nawet nie zająknęły się ani słowem o tym bezsensie przy nowelizacji ustawy (w tej kwestii; przepraszam OPZZ próbowało)

[/quote]
Witam wszystkich. Mam takie pytanie, w wzorze oświadczenia w punkcie 6 jest zapis o dochodach moich i współmałżonka, zastanawiam się czy jest to zgodne z prawem. Oczywiście zgadzam się że musze podać swoje dochody, ale kogo obchodzą dochody mojej żony. Widziałem oświadczenia Prezydentów, Burmistrzów, Radnych, nigdzie nie ma zapisu o dochodach małżonka. Czy u nas w Straży zawsze coś muszą wymyślić nowego?
obowiązek ten wynika wprost z art. 57a ustawy o PSP. Jest jeden warunek -współmałżonek - objęty małżeńską wspólnością majątkową.
Ale by nie popadać w skrajne załamanie jest jeszcze pozytyw całego tego gównianego oświadczenia:
zrobione jest dosyć sensownie i zawiera elementy, które pozwalają przeanalizować te oświadczenia (bo jak np skontrolować wzrost wartości majatku małżeństwa strażaków bez analizy stanu zobowiązań, czy dochodów współmałżonka).
Osobnym pytaniem jest tylko kto to k.... ma sprawdzić i zweryfikować.

Podsumowując wydaje się, że jedynie właściwym byłoby by oświadczenia tylko organów weryfikował właściwy US(a nie oświadczenia wszystkich strażaków, które będzie weryfikował przełożony lub osoby upoważnione - bo to totalna fikcja), ale do tego przecież nie potrzeba ustawy w tym kształcie bo US na mocy obowiazujących przepisów może zarządać oświadczenia i sprawdzić je.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2008, 09:11:26 wysłana przez ktk »

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Znalazłem w necie oświadczenia składane przez samorządowców. Są takie same jak nasze.
 Tu można zobaczyć http://bip.um.wysmaz.wrotapodlasia.pl/index.php?pid=pracow2006

Osobiście uważam, jak jeden z poprzedników, że to dobre rozwiązanie w 80 %.

Cytuj
2. Dlaczego nie objęto oświadczeniami tylko organów, lub podobnie jak u żołnieży zawodowych np.: oficerów i służby logistyczne oraz finansowe

Efekt składania oświadczeń majątkowych przez różne organy i grupy zawodowe, a także ich publikacji jest żaden, a poziom ich wypałniana jest żenujący i dający wiele możliwości ukrycia stanu posiadania

Jak coś ukryjesz, a znajdzie się jakiś usłużny i doniesie to dostaniesz poprostu kare.

dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline minimalista

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Biwak, nie wydaje mi sie że są takie same. Brakuje im takiej wzmianki "Uzyskiwane przeze mnie /przez mojego małżonka/ dochody brutto
w skali roku kalendarzowego w wysokości:" Przecież jak KP zobaczy że moja żona zarabia więcej niż ja, to nie podniesie mi dodatku :-)

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
A dlaczego ma Ci podnieść dodatek? Przecież nigdzie nie jest powiedziane, że kobieta nie może zarabiać więcej niż jej małżonek. A jak już Ciebie to drażni i faktycznie żona zarabia więcej, to pozostaje Ci tylko mieć nadzieję, że zarabia też więcej niż Twój komendant i jemu też podniesiesz ciśnienie. Będziesz miał przynajmniej taką satysfakcję na podsumowanie straconego czasu przy wypełnianiu bzdurnych oświadczeń.
Pozdrawiam

Offline Bart2376

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Spokojnie Panowie, jak na razie obowiązek składania oświadczeń majatkowych dotyczy trzech grup strażaków: nawiązujących stosunek służbowy, rozwiązujących stosunek służbowy oraz organów PSP. Sam zapis w ustawie iż strażak składa oświadczenie corocznie to mało, pozostaje jeszcze przepis wykonawczy do tej ustwy, który uszczegóławia zapisy ustawowe. W rozporządzeniu wykonawczym brak jest wzmianki o tym, iż "zwykły" strażak ma obowiązek skłądac corocznie oświadczenie majątkowego. Przemawia za tym również wzór oświadczenia, który jest przewidziany jedynie dla organów PSP. W związku z powyższym uważam, iż poza w/w przypadkami nie mamy obowiązku składać corocznie oświadczenia majątkowego.
Ponadto brak jest wzoru takiego oświadczenia dla strażaka "zwykłego" co powoduje, iż nie da się wykonać przepisów zarówno ustawy jak i rozporządzenia. A niedopuszczalnym jest ustalanie takie wzoru przez KG PSP, czy też przez KW czy KP/M. Tak próbowan robić przy ustawie lustracyjnej i widaomo jak to się skończyło. Na razie możemy spać spokojnie. I nie chodzi o to, że boję się ujawniać swój stan majątkowy. Chodzi mi po pierwsze o to, że ochrona takich danych jest fikcją, a są tam dane o dość szerokim zakresie, ponadto nie widze powodu, aby kolejna instytucja miała mnie kontrolować mamy już US, CBA, ABW, i inne więc po co tworzyć kolejne?

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Kolego bart2376 niestety nie masz racji. Rozporządzenie dotyczy wszystkich strażaków, natomiast wzór oświadczenia dotyczy organów (bo tylko taką delegację miał Minister SWiA na podstawie art. 57a ust 12 ustawy o PSP). Logicznie by było by tylko organy składały oświadczenia, ale ……przecież k…a „cała PSP musi być transparentna”.

cytat  z druku sejmowego 2115 z 31 sierpnia 2007

„Projekt został przekazany do konsultacji reprezentatywnym ogólnokrajowym
organizacjom związkowym: Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych
i Forum Związków Zawodowych i Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Z uwagi na fakt, że projektowane przepisy w części dotyczącej
ograniczenia możliwości występowania w Państwowej Straży Pożarnej praktyk
korupcyjnych przewidują przetwarzanie zarówno danych osobowych
strażaków i innych osób, jak również danych statystycznych, projekt został
także przekazany do zaopiniowania Generalnemu Inspektorowi Ochrony
Danych Osobowych oraz Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego. Ww.
ogólnokrajowe organizacje związkowe potwierdziły brak uwag do projektu,
z wyjątkiem OPZZ, które zgłosiło zastrzeżenia odnośnie do objęcia przepisami antykorupcyjnymi wszystkich strażaków. Uwaga ta nie została
uwzględniona ze względu na fakt, że obowiązek składania oświadczeń majątkowych
dotyczy już także wszystkich policjantów oraz funkcjonariuszy
Straży Granicznej, a projekt ma na celu ujednolicenie przepisów we wszystkich
ww. służbach. Ponadto kwestia ta została uzgodniona ze strażackimi
związkami zawodowymi. Po przedstawieniu ww. wyjaśnień OPZZ nie podtrzymało uwagi.”


Offline Bart2376

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Nie do końca się zgadzam. Po pierwsze zapis ustawowy i "wola ustawodawcy" możliwe iż była taka, aby oświadczenia majątkowe dotyczyły wszystkich strażaków. Jednakże dopóki nie zostanie opublikowane rozporządzenie które szczegółowo ustali zasady składania oświadczeń majątkowych osobiście nie zamierzam niczego wypełniać. Obecnie oświadczenia takie mają składać jedynie organy PSP. A tworzenie wzorów przez poszczególne Komendy, czy też na zasadzie "wytycznych" z KG PSP jest niezgodne z prawem, albowiem ustawa o PSP i rozporządzenie nie daje kompetencji do określania takich wzorów. Więc dopóki nie zobaczę opublikowanego oficjalnego wzoru oświadczenia oraz trybu postepowania w w/w sprawach nie zamierzam nic wypełniać. Ponadto cytat z druków sejmowych dotyczy stanu przed nowelizacją ustawy. Było to jeszcze za rządów PIS-u dla któryego każdy jest złodziejem i musi udowodnić swoją niewinność. Po wyborach pogląd na w/w sprawy trochę się zmienił, dlatego taki jest a nie inny kształt rozporządzenia. Gdyby oświadczenia miały dotyczyć wszystkich strażaków, to dlaczego w rozporządzeniu nie zawarto trybu składania oświadczeń corocznych przez zwykłych strażaków oraz wzoru takiego oświadczenia? Ponadto druki sejmowe i stanowiska związków i organizacji społecznych nie są źródłem prawa - są nim ustawy i rozporządzenia (m.innymi)
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2008, 10:17:24 wysłana przez Bart2376 »

Offline M_Walles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Jeśli nie masz nic do ukrycia, to co tak się boisz???


Na "wszelki wypadek" ograniczenia (lub wykrycia) korupcji mam składać oświadczenie majątkowe. I kto będzie weryfikował? Mój 01? Bracia pójdźmy dalej! Oświadczenie o "zdrowych" zachowaniach seksualnych. Na wypadek gwałtu czy molestowania  które kiedyś mogę popełnić. ;-)
Uprzedzam oponentów: bez obaw złożę oświadczenie do CBA czy do Urzędu Skarbowego.
Popieram Barta2376... z tą transparentnością PSP można ocip..eć
"Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia."
— Martin Luther King

Offline Bart2376

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Pan M_Walles  dobrze mnie zrozumiał. Ja nie chce się tłumaczyć że nie jestem złodziejem pedałem pedofilem itp. Może za rok ustawodawca każe nam wypełniać oświadczenia lekko innej treści. Np czy kiedykolwiek myślałeś lub uprawiałeś seks z 9-latką. Przecież uczciwy człowiek nie ma nic do ukrycia.... Prawda??, A co powiiedzą obrońcy oświadczeń lustracycyjnych w kontekście takiego pytania? I jak będziecie odpowidać na takie pytania? W większości że nie, ale czy naprawde musimy odpowiadać na takie pytania?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Z czego robicie problem? Do tej pory strażak składał oświadczenie majątkowe przy przyjęciu do służby i zwolnieniu z niej. Jest stosowny wzór i dotyczył on wszystkich, a teraz tylko strażaków nie pełniących funkcji organów - dla tych ostatnich ustalono nowy wzór. Problem widzę tylko w tym, ze teraz będą rosły stosy makulatury, którą będzie trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach. Nie wspominając już o weryfikacji i weryfikalności tych oświadczeń:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline M_Walles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Ma ktoś linka do aktu prawnego określającego zasady weryfikacji oświadczeń?
Kiedy można otworzyć kopertę?!
Skoro składam to do 01 a on to ma weryfikować to po jakiego wacka koperta ma być zamknięta? Ma być tajna przed nim samym? Jakie okoliczności powodują że Kom. może otworzyć kopertę?
"Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia."
— Martin Luther King

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
od siebie dodam, że Ustawa o PSP mówi o zamieszczaniu tych oświadczeń w BIP-ie. Wg naszej radczyni prawne, dotyczy to Komendantów Miejskich/Powiatowych oraz ich zastępców, analogicznie w górę (KW i Z-ca itd).
Pozdro.
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline tadzik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Nie bardzo rozumiem po co zwykły podziałowiec nie mający do czynienia z odbiorami, uzgodnieniami musi składać takie zeznanie. KTO Będzie je analizował i wyciągał wnioski. Po co przełożonym są potrzebne wysokości rocznych dochodów rodziny strażaka?! Jeśli ma to być Komendant Powiatowy to może ze zwyklej zawiści obniżać lub nie podwyższać dodatku służbowego. Nie rozumiem jaka myśl przyświecała ustawodawcy i dlaczego związek zawodowy (każdy) do tego dopuścił?