Autor Wątek: Kurs Podoficerski  (Przeczytany 9531 razy)

Offline panda

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Kurs Podoficerski
« dnia: Marzec 09, 2008, 08:51:55 »
Ciekawe kiedy coś się ruszy z naborem na kurs podoficerski.Mój pierwszy poinformował nas, że delegowanych na kurs podoficerski w 2008 we Wrocławiu są trzy osoby.Jedna osoba idzie ze starej listy,druga jest z biura a trzecią wylosują.Czyli musi minąć około 100 lat by pójść na kurs podoficerski.Niektórzy koledzy czekają już siedem lat.Do czego dążę, mamy swoje prywatne szkolenia, robimy kolejne w jednostkach na drabiny podnośniki itd.Jak to jest możliwe że możemy robić takie kursy w jednostkach nie posiadając kursu podoficerskiego. A jest to możliwe bo dowódca jednostki pisze do KG PSP o odstępstwo od reguły.
I tak właśnie jesteśmy dymani wszystkie uprawnienia tak oprócz tych które pozwolą nam więcej zarabiać.Mam pytanie do związkowców jak to jest możliwe że w miastach np.Oława,Oleśnica,Dzierżoniów itd. koledzy moi mogli iść na kurs podoficerski np.po trzech latach ?
Czy po studiach które ukończę za jakiś czas (oczywiście są przydatne w psp) będę skazany na czekanie na kurs podoficerski do emerytury?

Offline kaczorpsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 09, 2008, 11:39:16 »
No jasne że będziesz czekał. W mojej JRG jest do przeszkolenia 16 osób. Jedna osoba idzie na rok (jak się da) tak więc do emerytury to ten ostatni powinien się wyrobić z kursem albo i nie.

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 09, 2008, 19:02:51 »
U nas "pchają" najpierw tych z biur... Bo im bardziej potrzebny jest ten kurs... Podział dalej jest dymany...
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline trymix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 09, 2008, 21:08:26 »
U nas "pchają" najpierw tych z biur... Bo im bardziej potrzebny jest ten kurs... Podział dalej jest dymany...

I co Ci z biur mieli by robić na tym Kursie Podoficerskim ???

Offline hapek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
  • what's wrong with your brain?
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2008, 21:26:03 »
Cześć.
 W moim JRG są ludzie przeszło z 7 letnim stażem i nie byli na kursie a podejrzewam, że już nie będą albo idą młodzi "sportowcy" albo tzw. "plecaki" tzn. ludzie z większymi znajomościami a z resztą głupio piszę wszyscy wiedzą co to oznacza. Więc nie wiem jaka tu sprawiedliwość ale to już nie odemnie zależ.
..."ważne są zasady, czym głupsze tym lepsze"...

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 09, 2008, 21:32:16 »
U nas "pchają" najpierw tych z biur... Bo im bardziej potrzebny jest ten kurs... Podział dalej jest dymany...

I co Ci z biur mieli by robić na tym Kursie Podoficerskim ???

M.in. żeby Pani tzw. sekretarka itd. str.mgr. po... ^_^ Mogła awansować - może nawet już w maju br.  :wacko:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline marc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 10, 2008, 10:23:19 »
HEh nie ma to jak pracować w Warszawie, tam ciężko skończyć staż bez kursu podoficerskiego, no chyba, że ktoś bardzo sie przed tym broni. Widać są równi i równiejsi. Ciekawe dlaczego na taki podział miejsc godzą się przewodniczący związków zawodowych. Czyżby nie obchodził ich los związkowców z "prowincji".
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2008, 10:29:10 wysłana przez marc »

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 10, 2008, 17:01:35 »
w mojej malej KM 9 czeka na kurs do tej pory wszyscy szli po kolei ja jestem 7 a wysylaja jednego na rok czyli jeszcze w 2008 bede podoficerem ,chyba ze zacznie obowiazywac inna regola.Dlaczego nikt nic nie robi zeby przyspieszyc te kursy jak dlugo mamy zarabiac marne grosze i stac w miejscu z awansami czy ktos wogole o tym  mysli czy za chwile obudzi sie z reka w nocniku oooo stazy poszli na emke a mlodzi ciagle czekaja na kurs...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2021, 17:39:59 wysłana przez emmil »

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 11, 2008, 22:30:56 »
Co tu dużo gadać ,dolnośląskie jest walone po rogach z przydziałem miejsc na kursy podoficerskie.Jeżeli na mój powiat przypada średnio co drugi rok 1 lub góra 2 miejsca na KP ,a do przeszkolenia jest w powiecie  ponad 30 osób. To co niektórzy ukończą kurs przed emeryturą, o ile się załapią./ czysta oszczędność kasy dla komend /. Za kilka lat braknie ludzi z kwalifikacjami na dowódców zastępów, sekcji , zmiany, dyżurnych PSK i wielu innych stanowisk przewidzianych dla podoficerów.Może wtedy ktoś się obudzi tam na górze i coś z tym zrobi.Tak jak to stało się na śląsku w latach 90 ub. wieku ,gdzie tworzono filie szkół aspirantów ,aby przeszkolić jednorazowo kilkadziesiąt osób i uzupełnić braki w kadrze aspiranckiej w tym województwie. Może tak będzie z podoficerami nie tylko w województwie dolnośląskim, ale w kilku innych też.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości w oczekiwaniu na upragniony kurs KP czy SAP.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline majkel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 13, 2008, 14:56:48 »
Nie tylko dolnośląskie niestety  :angry:. W mojej jrg (34 etaty) na przeszkolenie czeka 14 osób. W tym z 10-o letnim stażem dwóch chłopa, z 8-śmio letnim - 1, z 7-mio letnim 4, z 4-o letnim 3, starzyści - wiadomo. Ja jestem wśród tych z 4-o letnim starzem, ale kursie nawet nie marzę (co z tego,że do pracy przyszedłem z dyplomem magistra w kieszeni).
Natomiast w biurze najniższy stopień to st. sekcyjny pani sekretarki (kończy aspirantkę :rolleyes:). Ostatnio na kursie było 2 naszych kolegów 2 lata temu. W zeszłym roku nikt. W tym roku też narazie cisza.
Nigdy nie liczyłem,że zrobię tu karierę, ale to co się teraz dzieje to już przesada. A wiadomości o "garbaczach" z rocznym lub dwu letnim stażem na kursach podoficerskich wciąż napływają...

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 13, 2008, 16:15:35 »
A wiadomości o "garbaczach" z rocznym lub dwu letnim stażem na kursach podoficerskich wciąż napływają...

znam przypadek "garbacza", któremu mianowanie na stałe zbiegło się w czasie z ukończeniem SA w trybie przemiennym - to tak dla podniesienia ciśnienia:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 13, 2008, 19:08:09 »
w tej chwili u mnie w jednostce mianowanie na stale pokrywa sie mniej więcej z odbywaniem KKP więc nie jest tak źle porównując do tego co pisze mirek1 i inni

Offline marc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 13, 2008, 21:25:23 »
w tej chwili u mnie w jednostce mianowanie na stale pokrywa sie mniej więcej z odbywaniem KKP więc nie jest tak źle porównując do tego co pisze mirek1 i inni

I właśnie tu się pojawia pytanie. Dlaczego w jednych komendach strażak kończy staż z ukończonym kursem podoficerskim, a w innych trzeba czekac nawet 5 i więcej lat? Czy ktoś by mi to potrafił wytłumaczyć? Jakie sa zasady przyznawania miejsc na dane województwo i poszczególne komendy powiatowe (miejskie)? Watpie żeby wszyscy z Warszawy byli plecakami, a mimo to tam nie ma takich przestojów jak w innych komendach, mam tu na myśli szczególnie woj mazowieckie bo jak jest w innych nie wiem.

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 13, 2008, 21:38:08 »
Może chodzi o kasę. Często jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Jak Komenda nie ma kasy na szkolenia to nie wysyła. Słyszałem że jest praktykowane wysyłanie w pierwszej kolejności członków związków. Czy to jest prawda ? -_-Prawda jest taka że kursy idą pełną parą więc raczej ze strony szkół i ośrodków wszystko się odbywa zgodnie z założeniami. Bydgoszcz podobno zaprzestała kształcenie szeregowych na korzyść kursów uzupełniających. Co więcej pozostaje? Czekać. -_-

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 13, 2008, 21:41:47 »
aa zapomniałem doda że jestem z pomorskiego i na dzień dzisiejszy dwie osoby są w poznaniu, jedna idzie za kilka dni do Bydgoszczy a w minionym roku było na KKP od nas 6 osób co do kasy to nie wiem bo skierowanie przychodzi z województwa , co do związków to w mojej jednostce nie ma ich wiec ta wersja odpada

Offline strazaczek76

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 13, 2008, 23:19:58 »
witam
Jeśli chodzi o Warszawkę to raczej nie ma problemów z KKP bo chcąc zatrzymać strażaków w Warszawie za 1200 zł (a większość jest przyjezdna) to komendanci i dowódcy w czasie stażu wysyłają na KKP. Zaraz  kończy im sie staż i awansik jest i wyższa pensyjka. A że są wakaciki to inna już historia.
Jeśli chodzi o pozostałą część Mazowsza jest różnie. U mnie czeka nas z 20. Najgorsze że aby wszystkich przerobić w takim tempie czyli 2 na rok jak nam mówią że w 2008 ma być 2 to 10 lat. Na szczęście ja niby jestem w kolejce 2-3 czyli liczę że w  najbliższej 5-cio latce się wyrobię. Choć niektórzy mówią że mam szansę na ten rok - ja wychodzę z założenia że dopóki nie zapukam do bram szkoły to nie uwierzę :-). Najgorsze jest dla mnie to że kontrole które tak nas odwiedzają przynajmniej 1 na pół roku każdą zmianę nie widzą problemu że na zmianie czasem siedzi:
strażak lub st strażak na PSK
zmianą rządzi oficer z 2 letnim stażem po SGSP , 1 kierowca to podoficer czasem aspirant, dowódca 1 zastępu to st strażak i ratownik strażak na stażu,
2 kierowca st strażak, dowódca 2 zastępu strażak, ratownik strażak - stażysta  i jest ok.
(dopóki nic się nie stanie.)  :mellow:
Próbowaliśmy deczko zmienić ale to tak jakby głową w mur. Dobrze że jestem już po stażu. A jeśli chodzi o związki to są ale czy wywierają jakieś naciski i wysyłają swoich :huh: Nie wiem jestem w nich od niedawna i się przyglądam ich pracy. Ale sądząc po zastanej sytuacji i zaległościach w szkoleniu to muszą jeszcze sporo się nauczyć żeby walczyć o strażaków szczególnie tych na dole. Na pewno wiem jedno KP sobie krzywdy zrobić nie da.  :wacko:

pozdrawiam wszystkich st strażaków czekających na zmiłowanie komendantów i dowódców  ^_^

Offline boszo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 14, 2008, 10:56:55 »
Cytuj
Bydgoszcz podobno zaprzestała kształcenie szeregowych na korzyść kursów uzupełniających.
Nie podobno tylko napewno. Z planu kursow wynika, ze w 2008 roku mury Szkoly opusci ok. 800 podoficerow.
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło sie nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 15, 2008, 10:00:14 »
@ boszo
to przyjmując średnia matematyczną ,to każde województwo powinno przypadać 50 miejsc.
 Z tego co mi wiadomo na nasze województwo przypadło zaledwie 20 miejsc/info z KW/.Kto więc rozdziela limity na poszczególne województwa?Czyżby lobby komendancko-towarzyskie?I dlaczego są takie dysproporcje między województwami?
Na tym forum chyba nitk nie udzieli man odpowiedzi.
Pozdrawiam oczekujących na kursy.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Wilk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 15, 2008, 20:06:51 »
Jeśli są osoby które mogą odpowiedzieć na pytanie jak są rozdzielane miejsca  czym się kierują przy ich podziale, bardzo proszę o odpowiedź .Mówią o podwyżkach o rozwoju dobrze wykwalifikowanych kadrach a ja raczej myślę o ludziach młodych którym dają prace ale bez możliwości rozwoju.Z czym się oczywiście wiążą mniejsze koszta utrzymania takiego strażaka.Taki strażak który nie ma papieru z podoficerki jest po prostu tani i nie ma możliwości awansu.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 16, 2008, 13:21:39 »
@ boszo
to przyjmując średnia matematyczną ,to każde województwo powinno przypadać 50 miejsc.
 Z tego co mi wiadomo na nasze województwo przypadło zaledwie 20 miejsc/info z KW/.Kto więc rozdziela limity na poszczególne województwa?Czyżby lobby komendancko-towarzyskie?I dlaczego są takie dysproporcje między województwami?
Na tym forum chyba nitk nie udzieli man odpowiedzi.
Pozdrawiam oczekujących na kursy.

A nie widzisz Kolego różnicy pomiędzy województwem śląskim a świętokrzyskim?
Dla mnie ta różnica jest oczywista, dziwi mnie jednak fakt jak w jednym powiecie tego samego województwa jest 5 strażaków a w drugim 18 mimo, że maja podobne stany osobowe.

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 16, 2008, 15:29:57 »
Ważnym czynnikiem jest położenie względem KW. Im bliżej koryta tym lepiej.Wiele jednostek oddalonych od większych miast ma mniejsze przebicie niż te położone blisko wojewódzkich wielkich aglomeracji.

Offline Wilk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 16, 2008, 18:22:45 »
Niestety we Wrocławiu jest tragedia jeśli chodzi o kursy podoficerskie strażacy z innych Dolnośląskich miast mają możliwość pójścia szybciej na taki kurs.I tak jak napisał kolega nie jest prawdą że wystarczy być blisko koryta. KWPSP jest we Wrocławiu i to nic nie daje jeśli chodzi o szybsze pójście na kurs.A tak  na marginesie to uważam że jednostki które mają bardzo dużo wyjazdów powinny wysyłać na kurs już na stażu .

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 16, 2008, 18:24:01 »
Hehee!
Cytuj
Ważnym czynnikiem jest położenie względem KW. Im bliżej koryta tym lepiej
Oraz KP/KM o czym już nie raz <TU> pisałem!  :wacko:
Cytuj
M.in. żeby Pani tzw. sekretarka itd. str.mgr. po...
No... niestety Tak nadal jest /w wielu/ i trudno - samym gadaniem tego nie zmienimy! Wrrr  :angry:
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2008, 18:25:47 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Tuś

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 16, 2008, 19:08:06 »
Niech mim ktoś rozsądnie odpowie poco jest potrzebny kurs podoficerski patrząc ze strony naszych Komendantów,
jak i tak stażysta pełni funkcję operatora  sprzętu, ratownika na  pierwszej linii i bukwie jeszcze kogo. Gdy KM/P wyśle   strażaka na kurs to po jego skończeniu i skończeniu stażowego musi dać mu stopień i stanowisko ( kasa) - lepiej dać te pieniądze w dodatku ludziom z biura za uciążliwy system pracy ( muszą 5 razy w tygodniu przyjść do "pracy " )
A ty stażysto cieszy się, że posiadasz dodatek w wysokości 5%.

Offline Wilk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Kurs Podoficerski
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 16, 2008, 21:46:34 »
I właśnie o to chodzi żeby trzymać takiego strażaka jak najdłużej na tym stanowisku bez kursu.Panie Komendancie Wojewódzki Komendancie Miejski PSP we Wrocławiu prosimy o wykazanie inicjatywy i zauważenie, że problemy kadrowe nie rozwiążą się same. A jednym z czynników decydujących przy utrzymaniu ludzi w straży może być pozwolenie im na rozwój.