Autor Wątek: Rozporządzenie w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków PSP - opublikowane  (Przeczytany 11998 razy)


Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
faktycznie trzeba było 14-tu miesięcy, żeby dojść do wniosku, że ten idiotyczny zapis należy zmienić, no i zredagować tak skomplikowany tekst
Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

sodomawstrazy

  • Gość
Nareszcie coś normalnego?
5 lat astrologii, potem powołanie, trzy lata stażu, rok kursu oficerskiego i  mamy D-cę Zmiany, JRG -
w końcu jakaś konkurencja dla zawodowego wykształcenia.
Może jeszcze coś ciekawego dla stażu w służbie na określonych stanowiskach, po zdobyciu określonych  kwalifikacji - czy wystarczy przynależność do związku, towarzystwa piknikowego ...

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
mnie tez to wk...... nie po to się męczyłem na politechnice tyle lat żeby animator kultury fizycznej w psp mnie teraz dymał........ (a co dopiero mają mówić prawdziwki.......  :wacko: :wacko: :wacko: )
wystarczy teraz licencjat i jest ok.......
stale to powtarzam poprzeczkę: trzeba podnosić w górę a nie obniżać!!!!!!!!!!!!!!
im lepszy stołek tym większa poprzeczka!!!!! (nie dotyczy P. Skomry - miał tyt. doktora  :wacko: :wacko: :wacko:)
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline bb

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
na niektórych politechnikach też są wydziały wychowania fizycznego. Więc może kolega pochwaliłby się bardziej dokładnie na jakim kierunku tak się męczył.
pozdro AWF Kraków

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Nie chodziło mi o wywoływanie dyskusji kto teraz będzie miał lepiej a kto gorzej, tylko o to że aby poprawić bubel trzeba było tyle czasu. Nic dziwnego, że z innymi papierami tak się ociągają, tam jest więcej tekstu.
Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline intruder

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • wszystko jest trudne zanim stanie się proste
wydaje sie, że przepis został poprawiony dla ... aspirantów którzy skonczyli studia w kierunkach przydatnych dla psp. i wtedy nikt nikogo nie bedzie dymał. jak dla mnie  licencjat nie powinien się liczyć. tylko pełne studia 4-5 letnie, są bowiem tez inz po 3-letnich niedzielnych szkółkach. i nie chodzi mi o wyw dyskusji co trudniejsze - inz po polibudzie , czy licencjat po uniwerku.
pozdrawiam

Offline pytacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
tak to wygląda, że dla aspirantów. Ale niech faktycznie będą to kierunki przydatne w PSP (bo różne kierunki przydatne są w różnych jednostkach). intruder a dlaczego nie po 3 letnich szkółkach? albo dlaczego nie po licencjacie? Jeśli masz takie zdanie to powiedz dlaczego? Czyżby ci po 3 letnich szkółkach lub po licencjacie byli głupsi od tych po 4 czy 5 letnich szkołach? A może wprowadzić zapisy że blondyn po magisterce też nie - tylko rudy albo łysy bo łysy albo nie w okularach tak tylko ci co w okularach "typ tzw. inteligencik"

Offline geniusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Dziwi mnie, że wchodzą takie rozporządzenia. Przecież to zwykły "wyciek" pieniędzy z ministerstwa. Bo każdy kto musi mieć wyższe wykształcenie zrobi studia na akademii pana kleksa a nie w SGSP. A wystarczyłoby to zmienić i popyt na studia w SGSP  by wzrósł, i zarobiło by MSWiA a nie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
faktycznie trzeba było 14-tu miesięcy, żeby dojść do wniosku, że ten idiotyczny zapis należy zmienić, no i zredagować tak skomplikowany tekst
Pozdrawiam
Faktycznie "producent" zmiany do rozporządzenia napracował się co nie miara, a wystarczyło tylko pomyśleć i przeczytać ze zrozumieniem poprzedni tekst, który był... jaki był. Swoją drogą szkoda, że od razu nie wprowadzono listy kierunków przydatnych w PSP. Taka poprawka też by się przydałą od dawna.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
..... Swoją drogą szkoda, że od razu nie wprowadzono listy kierunków przydatnych w PSP. Taka poprawka też by się przydałą od dawna.
mózgownice i tak sie pewnie gotowały przy tym rozporządzeniu.... więc jakby coś ciut więcej zrobiono to udar gotowy..... O tyle w sumie dobrze że o jedną niejasność jest mniej.

Co do szkolnictwa w sgsp to jednej rzeczy bym sobie tylko życzył:
zlikwidować dla strażaków PSP skierowanie od KM (bo ida tylko ci którzy są "swoi"). Za to zrobić testy na uczelnię tak jak to jest w przypadku każdych studiów. I płatne z własnej kasy (bo dla najlepszych będą stypendia). Wchodzą dobrzy i najlepsi (nawet większą ilość niż trzeba przyjąć) i na pierwszym roku od razu w dupę dać z materiałem i z nauką. Przechodzą dalej tylko Ci co sobie radzą. Reszta wraca do punktu wyjścia. W ten sposób załatwiamy nieuków (nie dadzą rady), plecaków (jak jest głąb, to tez nie przejdzie) i taki wycisk ze 4 semestry. Później to już troszeczkę może to zelżeć....  :wacko: :wacko: do pracy dyplomowej.
Kto to przejdzie to należy mu dać ** bez żadnego żalu....
Pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline kaczorpsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
A może mi ktoś powiedziec jak się można dostać na to przeszkolenie. Dzwoniłem tam i Pani powiedział że wszystko jest na stronie i się rozłączyła. Chodzi mi o to czy jak dostane skierowanie od swojego KP to czy mogę bezpośrednio tam złożyć czy musze mieć od KW no i kiedy zaczyna się nabór.

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208

Offline intruder

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • wszystko jest trudne zanim stanie się proste
pytacz - komplikator ci sie włączył? pisząc o trzyletnich szkółkach inz miałem na mysli inne niz przydatne w psp , nie chodzi mi tu kto jest mądrzejszy czy inż czy licencjat (to i to trzy lata) wydaje sie,że to studia równożędne. chodziło mi racej iz powinno sie miec magistra - ale oczywiscie sa to spekulacje moje osobiste. a twoja dygresja o włosach to widoczny sygnał oscentacyjnego zachowania w pisanym temacie...? czyzbys był pokrzywdzonym przez przepisy? zawsze jest ktoś niezadowolony. bez względu na wzgląd.ktos tu słusznie zauwazył,że przepisy zawsze tworzy sie pod kogoś , pod grupe...a tak naprawde przepisy z 1994roku (o ile sie nie myle) były naprawde niezłe.

Offline makleso

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Hm jak to bywa w PRL-u można się licytawać kto mądrzejszy kto głupszy.Komu sie nalezy komu nie,kto powinien kto nie.System jest tak poukładany żeby wszystkiego było w pip tz.stopni,stanowisk,etatów.Kto sie komuś podoba lub jst znajomym ma:w korpusie o wiele większa kase,w stopniu o wiele większa kase w stanowisku o wiele większa kase.Można byc dyrektorem muzeum i mieć hehe,rektorem sgp i nie widzieć pożaru.To że jest przeszkolenie to ok ale w 99 % dla ludzi którzy prawie nigy nie będa jeździć do akcji a niestety system tak jak za komuny zawsze promuje za to jakie stanowisko a nie za to CO KTO ROBI I JAK TO ROBI.Pozdro dal wszystkich.

Offline pytacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Hm jak to bywa w PRL-u można się licytawać kto mądrzejszy kto głupszy.Komu sie nalezy komu nie,kto powinien kto nie.System jest tak poukładany żeby wszystkiego było w pip tz.stopni,stanowisk,etatów.Kto sie komuś podoba lub jst znajomym ma:w korpusie o wiele większa kase,w stopniu o wiele większa kase w stanowisku o wiele większa kase.Można byc dyrektorem muzeum i mieć hehe,rektorem sgp i nie widzieć pożaru.To że jest przeszkolenie to ok ale w 99 % dla ludzi którzy prawie nigy nie będa jeździć do akcji a niestety system tak jak za komuny zawsze promuje za to jakie stanowisko a nie za to CO KTO ROBI I JAK TO ROBI.Pozdro dal wszystkich.


 Ale to jest przecież oczywiste że przeszkolenie to nie jest dla ludzi którzy będą jeździć do akcji. Kto się dostaje na nie ? Osoby którym można powierzyć jakieś konkretne z góry upatrzone stanowisko ale brak im kwalifikacji. 

sodomawstrazy

  • Gość
Astrologia, Nauczanie początkowe, Politologia = Bezpieczeństwo pożarowe, Ochrona Środowiska/b]

Pewnie jest rzeczą niebywałą znak RóWNOśCI
postawiony przez tych GOŚCi,

my strażacy rozumiemy, znaczenie wykształcenia kierunkowego przydatnego w PSP,
ale nie każdy z nas służył w podziale bojowym, bo nie ma takiego przymusu. To jest powód braku tej prostej wiedzy? Nie każda jednostka gasi stodoły i trawy. Zbyt dużo zostało już powiedziane - może kiedyś, kiedy? - strażak nie będzie musiał dorabiać po godzinach i dlatego póki co wielu zgadza się na minimum mając prace na budowie czy w transporcie - paranoja.
Czy to jest etyczne, czy taka jest wola związków.
My akceptujemy zasiłki,
oni akceptują nasze wysiłki ...

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Hm   a co Panowie powiecie na taki wątek ::
Licencjat z teologii  i oficer????

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Cytuj
Hm   a co Panowie powiecie na taki wątek ::
Licencjat z teologii  i oficer?Huh

dobre...

idąc dalej

magister prawa = magister sgsp?

a może po skończeniu sgsp nadawać tylko stopień oficerski bez tytułu mgr ?
nie będzie wówczas problemu z awansem po innych uczelniach na **.  :wacko:
pozdrawiam

dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline junior998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Witam,
Nie rozumiem czegoś tutaj, w jakim celu niektórzy stawiają znaki równości, przecież to jest śmieszne, czy niektórzy nie myślą logicznie, przecież prawnik nie równa się z polonistą, jak i z inż. pożarnictwa
i vice versa.

Każdy ma swój zawód, więc w czym problem, czy ktoś nieświadomie studiował to co studiował? Ludzie, mamy szkoły pożarnicze i w nich się kształćmy, czy nie można tak??

Pozdrawiam 
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2008, 17:00:13 wysłana przez junior998 »

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Cytuj
Witam,
Nie rozumiem czegoś tutaj, w jakim celu niektórzy stawiają znaki równości, przecież to jest śmieszne, czy niektórzy nie myślą logicznie, przecież prawnik nie równa się z polonistą, jak i z inż. pożarnictwa
i vice versa.
Każdy ma swój zawód, więc w czym problem, czy ktoś nieświadomie studiował to co studiował? Ludzie, mamy szkoły pożarnicze i w nich się kształćmy, czy nie można tak??


Masz racie!!!!!!
problem jest tylko w tym, że kiedy nauczyciel chce podnieść swoje kwalifikacje to KAŻDY  z nich otrzyma skierowanie na np. podyplomówkę. W straży jest to niemożliwe z różnych względów. Najczęściej nie jest się ulubieńcem komendanta.


Tak często poruszany przykład lekarzy na tym forum.

Czy żeby zostać dyrektorem szpitala trzeba mieć wykształcenie medyczne? Czy wystarczy np. ekonomia :wacko:

pozdrawiam

dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline junior998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Witam,
Myślę, że doszliśmy do konsensusu z moim przedmówcą, jeśli chodzi o stawianie (raczej niestawianie) równości między wykształceniami.
Pan pisał o równości, a problem ze skierowaniami to już oddzielny temat, dlatego proszę się odnosić merytorycznie do swoich poprzednich wypowiedzi, a nie zmieniać temat, mam na uwadze problem z tzw. ciążówkami, czyt. studia podyplomowe.
Tu się zgadzam, nie powinno być tak w PSP, że na studia podyplomowe i zaoczne inż. w SGSP są kierowani ludzie bez egzaminów z tzw. układami. Dlaczego do szkół Aspiranckich są egzaminy na zaoczne studium, a do SGSP na zaoczne studia nie ma - chore. Dlaczego na dzienne SGSP sa egzaminy a na zaoczne nie ma - chore.
Ten system pozostawili nach chyba sowieci, na zachodzie czy w USA nie ma takich nieprawdopodobnych sytuacji.
Jeśli chodzi o lekarza, czy uważa Pan, iż ekonomista bez doświadczenia w służbie będzie dobrym Komendantem i menadżerem? W jakim celu mieszać do tego ekonomistów, przecież są etaty cywilne i one czekają na takich ludzi, czyt. prawników, ekonomistów (lub też dodatek motywacyjny dla takich osób z dodatkowym wykształceniem przydatnym w psp - teologia niekoniecznie: ). 
Ja proponuję, aby na stanowisko Komendanta oprócz wykształcenia kierunkowego pożarniczego, wymagane było wykształcenie menadżerskie, typu zarządzenie w formie studiów podyplomowych lub inne.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Co wypowiedzi juniora to do zaocznych SA są egzaminy, ale też tam powinna być droga otwarta dla wszystkich chętnych (jedynym ograniczeniem były by egzaminy i liczba miejsc). Na stronie w necie (i równocześnie info w KM/KP) powinno być ogłoszenie o naborze i data kiedy. Resztę zostawić dla zdających, jak sie dostaną to sukces jak nie to nie. (nie spodziewam sie takiej sytuacji  by z jednej JRG poszło np 10 strażaków - mógłby być to argument że nie będzie komu pracować na czas kursów - w takie cuda to nie wierzę. Zresztą wyeliminowałaby to konkurencja między strażakami.
O egzaminach na zaoczne SGSP też popieram juniora, sam zresztą podobnie mówię na tym forum.
Ale czy ktoś z góry to czyta????
Do poważnych stołków powinna tez się liczyć inna wiedza niż tylko pożarnicza, im więcej szkoleń/szkól/studiów tym większa szansa na poważny urząd. pzodr
EGO = 1 / wiedza

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
witam

Cytuj
Ja proponuję, aby na stanowisko Komendanta oprócz wykształcenia kierunkowego pożarniczego, wymagane było wykształcenie menadżerskie, typu zarządzenie w formie studiów podyplomowych lub inne.

i znowu masz racje

tylko czy w drugą stronę też to zadziała?
np. najpierw studia np. zarządzanie a wtedy podyplomówka na sgsp? ( dla mnie obie drogi są IDENTYCZNE)

POZDRAWIAM
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline junior998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Cytuj
np. najpierw studia np. zarządzanie a wtedy podyplomówka na sgsp? ( dla mnie obie drogi są IDENTYCZNE)


Witam,
Chyba tutaj ktoś żartuje, jeśli nie widzi róźnicy od razu, chociażby takiej prozaicznej w sensie długości kształcenia, tzn. podyplomówka trwa 3 sem. a studia 8-10 sem., proszę sobię porównać programy kszatłcenia na podyplomóce i studiach choćby inżynierskich w SGSP.
Szczerze, ja dziękuje mieć Komendanta po ekonomi lub polonistyce i ciążówce. Ubolewam, że inni strażacy jednak nie.