Autor Wątek: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja  (Przeczytany 12422 razy)

Offline pożarnik92

  • asp.sztab.w stanie spoczynku
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Bądz zawsze sobą.
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 18, 2008, 13:20:35 »
Zgoda przejaskrawiłem , ale to dlatego że niektórzy tytulanci ciągle są niedowartościowani a zwykły strażak spija kokosy.
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."
"Mało salutowałem i teraz wiem że  w odpowiednim czasie nie miałem głowy"

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 20, 2008, 09:39:57 »
zgoda,pozarnik92  pokój  -_- zresztą sam wiem jak kolesie bez doświadczenia maja o sobie mniemanie ze są geniuszami pożarnictwa tylko temu ze dostali stołek, a doświadczenia wcale a wcale  :wacko:

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 20, 2008, 10:51:17 »
Ja zaś chciałbym się dowiedzieć, jak nasi nowi komendanci wybrną z impasu w sprawie:

1. Zajmowania stanowisk oficerskich przez osoby, które do 01.07.2008 roku nie zdążyły i nie zdążą ukończyć podyplomowego kursu uprawniającego do zajomowania stanowisk dowódczych w PSP. Ukończenie tego kursu jest wymagane w świetle ustawy o PSP w ciągu trzech lat od mianowania, powołania na stanowisko - ustawa weszła w życie 01.07.2005 roku.

2. Zgodnie z ustawą i przepisem kwalifikacyjnym stanowiska komendantów mogą zajmować oficerowie posiadający ukończone studia II stopnia - ZAWODOWE, czyli SGSP, to bedzie ciekawe?  :mellow:

Z moich obserwacji wynika, że większość dowódców JRG, jak również wielu komendantów (również wojewódzkich) nie będzie od 01.07.2008 roku posiadać kwalifikacji do zajmowania obecnego stanowiska?
Chyba, że się mylę?
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 20, 2008, 11:10:22 »
Po dyskusji na wątku dotyczącym stopnia "st. ogn. sztab." dorzucę jeszcze:

Awans na pierwszy stopień aspirancki dla podoficerów z wyższym wykształceniem (oczywiście przydatnym w służbie) - taka analogia do awansu na pierwszy stopień oficerski dla aspirantów z wyższym - rozwiązanie, które już kiedyś funkcjonowało.

Offline inwigilator31

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • nie nabiore wody w usta, bo spale sie ze wstydu
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 20, 2008, 14:21:39 »
Ja zaś chciałbym się dowiedzieć, jak nasi nowi komendanci wybrną z impasu w sprawie:

1. Zajmowania stanowisk oficerskich przez osoby, które do 01.07.2008 roku nie zdążyły i nie zdążą ukończyć podyplomowego kursu uprawniającego do zajomowania stanowisk dowódczych w PSP. Ukończenie tego kursu jest wymagane w świetle ustawy o PSP w ciągu trzech lat od mianowania, powołania na stanowisko - ustawa weszła w życie 01.07.2005 roku.

2. Zgodnie z ustawą i przepisem kwalifikacyjnym stanowiska komendantów mogą zajmować oficerowie posiadający ukończone studia II stopnia - ZAWODOWE, czyli SGSP, to bedzie ciekawe?  :mellow:

Z moich obserwacji wynika, że większość dowódców JRG, jak również wielu komendantów (również wojewódzkich) nie będzie od 01.07.2008 roku posiadać kwalifikacji do zajmowania obecnego stanowiska?
Chyba, że się mylę?

Mam nadzieje kolego że rozumiemy przepisy identycznie bo ja uważam podobnie jak ty i chyba z tego co sie orientuje to nie którzy z elity dowodzącej twojego rejonu nie posiada takiego wykształcenia :) (mojego również i czekam z niecierpliwością jak ten problem oni wytłumaczą)
A tak po za tematem delikatnie dodam że spójrz na szkolenia w wydziale (czy ośrodku) szkolenia niedaleko twojej KM tam chyba sie odbywa kurs pedagogiczny dla "Dowódców" (trwają starania o przekształcenie na studia podyplomowe)

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 20, 2008, 16:33:27 »

Z moich obserwacji wynika, że większość dowódców JRG, jak również wielu komendantów (również wojewódzkich) nie będzie od 01.07.2008 roku posiadać kwalifikacji do zajmowania obecnego stanowiska?
Chyba, że się mylę?

Mam nadzieje kolego że rozumiemy przepisy identycznie bo ja uważam podobnie jak ty i chyba z tego co sie orientuje to nie którzy z elity dowodzącej twojego rejonu nie posiada takiego wykształcenia :) (mojego również i czekam z niecierpliwością jak ten problem oni wytłumaczą)

Panowie!
To ma bardzo miło brzmiącą nazwę: "ODSTĘPSTWO".

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 20, 2008, 16:51:20 »

Mam nadzieje kolego że rozumiemy przepisy identycznie bo ja uważam podobnie jak ty i chyba z tego co sie orientuje to nie którzy z elity dowodzącej twojego rejonu nie posiada takiego wykształcenia :) (mojego również i czekam z niecierpliwością jak ten problem oni wytłumaczą)
A tak po za tematem delikatnie dodam że spójrz na szkolenia w wydziale (czy ośrodku) szkolenia niedaleko twojej KM tam chyba sie odbywa kurs pedagogiczny dla "Dowódców" (trwają starania o przekształcenie na studia podyplomowe)
Kolego z tego co ja sie orientuje to trwa taki kurs, ale nie wiem czy on jest traktowany jako studia podyplomowe bo tego chyba nie wie nikt jeszcze. (i chyba nie dla dowódców ale dla wszystkich co zostali zgłoszeni przez KM

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 20, 2008, 18:34:45 »
ze strony ZZS FLORIAN mamy informacje na temat spotkania nowego kierownictwa ze związkami:

Dnia 10 stycznia 2008 roku w Komendzie Głównej PSP, odbyła się narada kadry. Naradę prowadził Komendant Główny PSP nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz. Uczestniczyli w niej również nowo powołani zastępcy Komendanta Głównego PSP: nadbrygadier Janusz Skulich, nadbrygadier Marek Kowalski i st. bryg. Piotr Kwiatkowski.
Komendant Główny PSP podziękował poprzedniemu kierownictwu, przedstawił nowych zastępców oraz przypisane zadania, za które  będą odpowiedzialni.
Zdaniem Komendanta Głównego najważniejszym celem jest rozwój systemu ratowniczego, poprzez umocnienie roli i znaczenia Państwowej Straży Pożarnej w całym procesie bezpieczeństwa powszechnego w systemie zarządzania kryzysowego.
Potwierdził on także kontynuację dotychczasowych prac w kierunku jak najszybszego  ukazania się przepisów w kształcie wcześniej uzgodnionym (przepis płacowy, kwalifikacyjny, org. komend). W PSP pozostanie 40-to godzinny czas pracy. Ponadto będzie się dążyć do uregulowań dających możliwość zapłaty za nadgodziny lub Komendant Główny poczyni starania o zwiększenie zatrudnienia w jednostkach interwencyjnych (JRG). Dotychczasowe ustalenia są aktualne.
    Nowi przełożeni położą nacisk na przejrzystość struktury PSP, zasady zatrudnienia
i zarządzania. Natomiast kreatywność i kompetencje komendantów powiązane będą
z odpowiedzialnością za nałożone na nich zadania (podstawa - poprawa bezpieczeństwa mieszkańców).
W realizacji powyższych działań bardzo ważną rolę odgrywać będzie współpraca
z organizacjami związkowymi działającymi w strukturach PSP z uwzględnieniem potrzeb strażaków i pracowników, która powinna się zakończyć wypracowaniem wspólnych rozwiązań.
Z polecenia MSWiA należy dokonać przeglądu obowiązujących aktów prawnych dotyczących PSP w celu usprawnienia pracy i odbiurokratyzowania procedur.
Trwają rozmowy, aby Komendant Główny PSP został ponownie Szefem Obrony Cywilnej Kraju.


Czyli mamy wstępne ogólne pojęcie o kierunkach działania nowych komendantów.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 20, 2008, 21:39:01 »
Wysłane: Dzisiaj o 14:21:39Wysłany przez: inwigilator31
Cytuj
A tak po za tematem delikatnie dodam że spójrz na szkolenia w wydziale (czy ośrodku) szkolenia niedaleko twojej KM tam chyba sie odbywa kurs pedagogiczny dla "Dowódców" (trwają starania o przekształcenie na studia podyplomowe)

Słyszałem o tym kursie (od kolegi - uczestnika) i równieżpotwierdzam, że wspominał, że może zostanie on zakwalifikowany jako studia podyplomowe (?!), tyle tylko, że chociażnie ejstem prawnikiem, to nie znam prawnych możliwości, żeby coś takiego przeprowadzić zgodnie z przepisami, gdyż:
1.Uprawnienia do prowadzenia kursów podyplomowych posiadają uczelnie wyższe;
2.Sam fakt prowadzenia kursu przez wykładowców z wyższej uczelni poza jej siedzibą nie daje uprawnień do uznania go jako studiów podyplomowych, chyba?
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 20, 2008, 21:49:38 »
Hehee!
Cytuj
Sam fakt prowadzenia kursu przez wykładowców z wyższej uczelni poza jej siedzibą nie daje uprawnień do uznania go jako studiów podyplomowych, chyba?

Jak nazwiesz więc prowadzenie przyspieszonych szkoleń /ps.kursów/ w zakresie wykszt. średniego? Bywało, że i siedzibach PSP. Zwykle nazwa/ło/ się to społeczno-prawne  ^_^ ^_^ ^_^ Nie jednemu otworzyło drogę /nieraz wbrew/ do kariery. -_-
Kończyłem xxx lat temu taki kurs pedagogiczny. Był taki obowiązek w ówczesnym woj. by każdy z kadry d-czej miał, co nie znaczy wcale, że wszyscy ukończyli!!!
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2008, 21:57:48 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 20, 2008, 21:52:42 »
2.Sam fakt prowadzenia kursu przez wykładowców z wyższej uczelni poza jej siedzibą nie daje uprawnień do uznania go jako studiów podyplomowych, chyba?

@robard - ale tu by można było zastosować znane powiedzenie "potrzeba matką wynalazków" - czyli parafrazując dość znacznie - "skoro trza to trza" - albo (nieco złośliwie) - "nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera"

To taki post dla rozładowania nerwowości :)

Offline chorążyJRG

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 21, 2008, 11:44:07 »
Witam kolegów.

W waszych niektórych wypowiedziach dotyczących wykształcenia martwi mnie jedna rzecz... mianowicie (dotyczy to zapewne tylko absolwentów SGSP) ciągle pojawia się opinia , że jedyną słuszną jest SGSP - to według mnie absurd i jakaś naleciałość z lat komuny (jak zwał tak zwał - krótko mówiąc nonsens).

Powiem krótko, czego takiego uczą na SGSP, że wszyscy inni z wyższym wykształceniem są gorsi (no może pominę pszczelarstwo itp.) , bo według mnie niczego.
Przykładowo, jeśli jestem absolwentem SA PSP i skończyłem studia typu np. : chemia, budownictwo, prawo, ochrona środowiska itp kierunki , które w dobie tak szerokich działań PSP naprawdę są przydatne, to pod jakim względem jestem gorszy od absolwenta SGSP.
Przedmioty zawodowe miałem w SA (nie czarujmy się, że w SGSP wymyślają coś nowego, kosmicznego bo tak nie jest), a ponadto matematykę, mechanikę, statystykę, prawo(karne , administracyjne...), chemię , fizykę i inne przedmioty (o których w SGSP niejednokrotnie nie mają pojęcia) miałem np na moim kierunku, to znaczy, że jestem gorszy???
Nie czarujmy się, kiedyś do SGSP można się było dostać tylko przez "garba" (dziennie czy zaocznie  - bez różnicy) , teraz gdy może tam iść każdy (nie ma już skierowań z KM czy KW) powinno się ją traktować jak każdą inną uczelnię.
Uprzedzę może niektórych, którzy powiedzą "to idź, skoro może każdy" , ja ukończyłem już studia inż.,  mgr  więc nie widzę  potrzeby żeby je dublować.

Myślę ,że ten temat także powinni przemyśleć nowi Komendanci.
" To, że milczę, nie znaczy , że nie mam nic do powiedzenia."

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 21, 2008, 12:20:53 »
A bo ja wiem. Może dlatego, że jeśli skończyłeś chemię, to jesteś świetnym chemikiem, niestety śmiało można powiedzieć, że na budownictwie, prawie, ochronie środowiska znasz się tyle co świnia na gwiazdach. Pytanie brzmi - jak duża jest potrzeba zatrudniania osób, które są wąskodziedzinowe. Moim zdaniem znikoma, choć w skali Kraju pewne miejsca takie zapotrzebowanie słusznie zgłaszają. Znacznie korzystniej jest opierać się na uznanych specjalistach, którzy swoje umiejętności oferują wtedy, gdy tego wymaga zdarzenie, natomiast na co dzień doskonalą się w swojej dziedzinie poza strażą.
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline chorążyJRG

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 21, 2008, 13:17:27 »
A bo ja wiem. Może dlatego, że jeśli skończyłeś chemię, to jesteś świetnym chemikiem, niestety śmiało można powiedzieć, że na budownictwie, prawie, ochronie środowiska znasz się tyle co świnia na gwiazdach. Pytanie brzmi - jak duża jest potrzeba zatrudniania osób, które są wąskodziedzinowe. Moim zdaniem znikoma, choć w skali Kraju pewne miejsca takie zapotrzebowanie słusznie zgłaszają. Znacznie korzystniej jest opierać się na uznanych specjalistach, którzy swoje umiejętności oferują wtedy, gdy tego wymaga zdarzenie, natomiast na co dzień doskonalą się w swojej dziedzinie poza strażą.

Częściowo masz rację, ale tylko częściowo...
Na początek sprostuję jedną rzecz, według mnie to  że ukończyłem chemię, budownictwo, prawo itp. nie czyni mnie zaraz ekspertem w danej dziedzinie, więc tu się mylisz wspominając o uznanych specjalistach wykształconych wąskodziedzinowo - to w ogóle inna sprawa. Może jestem skromny, ale raczej wynika to z doświadczenia życiowego, więc myślę, że samo ukończenie studiów na danym kierunku nie robi ze mnie "specjalisty" do tego potrzeba "troszkę" lat doświadczenia - ja po prostu mam większą wiedzę w danej dziedzinie, którą mogę wykorzystać w pracy. Zgadzam sie więc z twoim zdaniem ,że zapotrzebowanie na "uznanych specjalistów" jest małe i powinniśmy się opierać w tych przypadkach na ludziach pracujących w danej branży od lat, ale to nie było tematem mojej wypowiedzi.

Według mnie po prostu nie powinno sie wywyższać absolwentów SGSP ponad absolwentów innych szkół wyższych (oczywiście cały czas mówimy o kierunkach związanych z naszą pracą).

Powiem więcej, biorąc pod uwagę twoją wypowiedź, gdybym był złośliwy (a nie jestem) mógłbym powiedzieć :" Tak, jestem dobrym (nie świetnym) chemikiem , mam sporą wiedzę w dziedzinie chemii i  potrafię ją właściwie spożytkować w pracy w PSP, a ponadto ukończyłem SA więc posiadam też kompletną wiedzę zawodową. No i przyznaję nie znam się na budownictwie, prawie i ochronie środowiska."
...ale co ma powiedzieć absolwent SGSP?? Może : "Tak ukończyłem SGSP więc posiadam kompletna wiedzę zawodową. No i przyznaję nie znam się na niczym więcej, czyli na chemi , budownictwie, prawie, czy ochronie środowiska. ", bo chyba nie powiesz mi, że w SGSP to uczą wszystkiego!!!???

Z góry zaznaczam , że nie mam na celu obrazić żadnego absolwenta SGSP i proszę tego tak nie odczytywać.
Przedstawiłem temat w sposób troszkę przejaskrawiony, żeby udowodnić, że SGSP nie jest jedyną i najlepszą szkołą, a to , że ukończyłem (niech już zostanie chemia) chemię nie czyni mnie gorszym.

I żeby nie zarzucono mi że pisze nie na temat to uważam , że jest to kwestia którą, w końcu powinno sie unormować i wyjaśnić. To jedno z zadań, które czekają nowego KG, na pewno nie najważniejsze, ale jedno z wielu.

" To, że milczę, nie znaczy , że nie mam nic do powiedzenia."

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 21, 2008, 17:29:57 »
Należy też pamiętać o zasadzie, że lepiej znać się na jednej rzeczy dobrze niż na wielu pobieżnie...
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline inwigilator31

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • nie nabiore wody w usta, bo spale sie ze wstydu
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 21, 2008, 19:47:16 »
Słyszałem o tym kursie (od kolegi - uczestnika) i równieżpotwierdzam, że wspominał, że może zostanie on zakwalifikowany jako studia podyplomowe (?!), tyle tylko, że chociażnie ejstem prawnikiem, to nie znam prawnych możliwości, żeby coś takiego przeprowadzić zgodnie z przepisami, gdyż:
1.Uprawnienia do prowadzenia kursów podyplomowych posiadają uczelnie wyższe;
2.Sam fakt prowadzenia kursu przez wykładowców z wyższej uczelni poza jej siedzibą nie daje uprawnień do uznania go jako studiów podyplomowych, chyba?
Ja również rozmawiałem z jednym z uczestników tegoż to "kursu" i sprawa przekierowania na studia podyplomowe nie jest jeszcze pewna ale takie starania trwają i ma się sprawa wyjaśnić przy najbliższym zjeździe.