Autor Wątek: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja  (Przeczytany 12424 razy)

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« dnia: Styczeń 13, 2008, 11:36:37 »
No i wypadałoby zacząć kolejny sequel niewątpliwego przeboju forumowego pt "Ściąga Komendanta Głównego" part I i II.
Skończmy kłótnie dotyczące tego czy poprzednicy robili dobrze czy źle. Czy teraźniejsze kierownictwo kontynuuje ich politykę czy też nie.

Jako że wszem i wobec wiadomo że strona służbowa czyta nasze forum zbierzmy w jednym miejscu problemy PSP widziane przez nas.  Opiszmy je krótko w formie listy -  w dodatkowym (przyklejonym) wątku. Niech to będzie naprawdę "ściąga" - krótka, treściwa lista problemów do rozwiązania.
Dajmy nowej ekipie mandat zaufania. Niech na wejściu mają swoiste carte blanche w odniesieniu do którego po jakimś czasie będziemy mogli naszych komendantów moralnie rozliczyć z dokonań.

Jeżeli uznacie temat za wart podjęcia proszę modków za założenie wątku "Ściąga Komendantów Głównych III" i doklejenie go w "Forum zawodowców". Tu będziemy sobie (burzliwie) dyskutować - a doklejony wątek będzie zawierał tylko listę wyłapywanych stąd problemów PSP. 

Moje propozycja najważniejszego chyba tematu do rozwiązania (jestem na uprzywilejowanej pozycji :) - regulacja prawna w zakresie czasu służby (nadgodziny),

Więcej nie będę pisał - nie chcę sam wyczerpywać tematu ... ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2008, 11:39:44 wysłana przez mario68 »

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2008, 12:26:10 »
Po pierwsze - poprawienie sytuacji strażaków będącyh w okresie przygotowawczym - albo podwyższenie wynagrodzeń, albo skrócenie tego okresu
Po drugie - sprawa kursów podoficerskich - "kolejki" są ogromne
Po trzecie - doprecyzowanie możliwości uzyskania pierwszego stopnia oficerskiego - niby są odpowiednie przepisy, ale w ubiegłym roku jakoś je omijano... Chodzi oczywiście o absolwentow uczelni cywilnych.
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline Marcin-32

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2008, 12:48:50 »
Uregulowanie przepisów o czasie pracy na PB i zaległych nadgodzin- wydaje mi się że bardzo ważny temat do rozwiązania w pierwszej kolejności.
Umiemy żyć jasno, z honorem i dumnie,
Ożywiać marzenia i spełniać swe sny.
Więc trzeba świat kochać i strzec go rozumnie
Rycerze Florianie to my!

Offline Dyspo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 13, 2008, 15:28:27 »
Po pierwsze  a zarazem ostatnie!!!
 Ciągle nie załatwiona sprawa  zmiany systemu służby z 12-godzinnego na 24 godzinny w Powiatowym Stanowisku Kierowania większość obsady PSK i WSKR jest za powrotem do 24 godzinnego systemu pełnienia służby. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, a mianowicie wieloletnim przyzwyczajeniem dyspozytorów do pełnienia służby w takim właśnie systemie (nie było żadnego przypadku, który wskazywałby na złe przyjęcie zgłoszenia, dysponowania i prowadzenia działań ratowniczych z powodu zmęczenia 24 godzinną służbą) wielokrotnie zmiana służby o godz. 20.00 odbywa się w trakcie prowadzenia działań ratowniczych, co znacznie utrudnia przekazanie służby, jak i kontynuowanie akcji przez nowego dyspozytora.  Po przejściu na obecny system pracy nie zauważyliśmy poprawy jakości wykonywania obowiązków służbowych przez dyspozytorów – wykonują je jednakowo dobrze. Spore utrudnienie wystąpiło natomiast podczas przekazywania informacji przy zmianie służby za okres minionej doby. Strażak zdający służbę nie zna wszystkich szczegółów dotyczących służby swojego poprzednika, co w wielu przypadkach uniemożliwia mu udzielenie wyczerpujących informacji na temat minionej doby. Ponadto pełnienie służby stale z tym samym zespołem ludzkim powoduje wytworzenie się specyficznej więzi pomiędzy funkcjonariuszami, prowadzi do lepszego poznania ich umiejętności, zdolności i predyspozycji do wykonywania trudnych zadań ratowniczych. 
W przypadku ograniczeń stawianych przez Kodeks Pracy dotyczących 14 godzin ciągłej pracy, po której pracodawca powinien umożliwić odpoczynek – należy rozważyć istniejącą sytuację służby, w  niektórych województwach obowiązuje system 24 godzinny a na PA w całym kraju. Gdzie służba w dużej JRG na PA niczym się nie różni od przeciętnego PSK Uważam, że nie należy wprowadzać sztucznych podziałów dotyczących czasu pracy w tej samej służbie. Jeżeli jedni strażacy mogą służyć 24 godziny bez przerw na odpoczynek to nie można wprowadzać innym innego systemu argumentując to w/w ograniczeniami.
Nie jesteśmy Stanami Zjednoczonymi Ameryki , gdzie co stan to inne prawo.

Offline sebas

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2008, 23:00:14 »
Ja dam chyba największe pole do popisu Panu Skulichowi: uregulowanie funkcjonowania odwodów operacyjnych - przede wszystkim wojewódzkich, ale i centralnych, ale niekoniecznie w formie słynnych inspekcji-pogadanek Pana Suskiego :) 
Dodatkowo sprawy grup specjalistycznych i szkolenia na ich potrzeby.
Tylko tyle i życzę dużo powodzenia

Offline el Fuego

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 13, 2008, 23:18:50 »
Ja mam dwie propozycje (ponawiam, bo bolą chyba najbardziej):
- system pracy w stanowiskach kierowania
- regulacja nadgodzin

Offline Zender

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 14, 2008, 09:47:57 »
Należałoby pamiętać także o naszych wynagrodzeniach. Jaka przyszłość nas czeka i czy  liczyć na lepsze czasy?Czy kolejne lata przyniosą coś nowego?

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 14, 2008, 10:15:03 »
Ja oprócz tego co napisali koledzy przede mną dorzuciłbym jeszcze:
1. zniesienie potrzeby wydawania pozwolenia na dorabianie- przejście w formę poinformowania ewentualnie ale nie tak dociekliwie (gdzie z kim i ile czasu)
2. (może wyda sie dziwne) docenienie tych którzy chcą się rozwijać i starają się to robić (nawet poprzez rzucanie kłód pod nogi), posiadają podwyższone wykształcenie i kwalifikacje - chodzi mi tutaj o uwarunkowania prawne w celu zachęcenia strażaków - mobilizacja (a nie odwrotnie)
3. zakończenie obiecanek - przejście do czynów
Pozdrawiam

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 14, 2008, 10:37:30 »
2. (może wyda sie dziwne) docenienie tych którzy chcą się rozwijać i starają się to robić (nawet poprzez rzucanie kłód pod nogi), posiadają podwyższone wykształcenie i kwalifikacje - chodzi mi tutaj o uwarunkowania prawne w celu zachęcenia strażaków - mobilizacja (a nie odwrotnie)

Może sprecyzuj dokładnie co masz na myśli .....

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 14, 2008, 10:52:40 »
Może sprecyzuj dokładnie co masz na myśli .....
Uważam że jeżeli ktoś podejmuje jakiekolwiek studia, kursy, stara się podnieść swoje klasyfikacje powinien być do tego motywowany w jakiś sposób prawny np. spójrzmy na nauczycieli czy lekarzy oni jak podnoszą klasyfikacje to dostają jakiś odpowiedni tytuł np. nauczyciel po okresie wstepnym jeżeli sie wykaże swoją wiedzą i ciągłym podwyższaniem klasyfikacji zostaje mianowany na nauczyciela powołanego później mianowanego (chyba to tak idzie) natomiast u nas to jest całkowicie odwrotnie: człowiek wybiera się na studia (bo widzi taką potrzebę albo sponsoruje to UE) pisze "śmieszny" raport do KM że podjął a z drugiej strony dostaje zarzuty jak to możliwe że podjął nie pytając "Bogów" z KM albo chce rozwijać swoją wiedzę pożarniczą a mówią że on jeszcze nie spełnia wszystkich wymogów (nie dotyczy sie to mojej osoby) ja już przeszedłem takie wojny w "Miejskich niebiosach": mgr robiłem bez pozwolenia, natomiast studia podyplomowe z wielkim wyrzutem. W tej chwili staram się pełnić funkcję Biegłego i też dostaje kłody pod nogi bo jak to możliwe że człowiek z podziału został biegłym a w "niebiosach" nie ma żadnego!!!! (z lenistwa albo braku własnego zaangażowania pracowników biurowych PSP ja mam cierpieć??)
mam nadzieje mario68 że wyjaśiłem o co chodzi.
Pozdrawiam

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 14, 2008, 11:31:24 »
oczywiście zgadzam, się z Tobą pod warunkiem że to podnoszenie kwalifikacji odbywa się w kierunku przydatnym w naszej służbie - w przeciwnym razie nie można do nikogo mieć pretensji że się jest niedocenianym

A odnosząc się do pozostałej części Twojej wypowiedzi - pracujesz już zapewne dobrych parę latek w naszej służbie i zdajesz sobie sprawę, że nie może być tak żeby podwładny był lepiej wykształcony i miał większe kompetencje i kwalifikacje niż przełożony - i stąd właśnie chyba bierze się niechęć ze strony komendantów do zachęcania a tym bardziej umożliwiania wszystkim (nie licząc "wafli") zdobywania dodatkowego wykształcenia. :)



Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 14, 2008, 12:35:57 »
Dlatego też uważam że Nowi KG powinni ustosunkować się do takich sytuacji (nic nie poradzę jak ktoś nie chce ich podwyższać) ja chce a w ten sposób staje się intruzem :) wyszukują jakiś grzechów z przed lat i na tym sie opierają.
Pozdrawiam

Offline sparhawk25

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 15, 2008, 08:06:04 »
Zniesienie w regulaminach komend przyporządkowania stopni do stanowisk lub ich ograniczanie niech rozporządzenie o kwalifikacjach stanowi kto jakie stanowisko i z jakim stopniem może je zajmować a nie regulamin.

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 15, 2008, 10:52:43 »
Chciałbym wstawić małe sprostowanie do mojej wypowiedzi tj do zdania: z lenistwa albo braku własnego zaangażowania pracowników biurowych PSP że nie miałem tu na myśli wykonywanych zadań w PSP (poniewaąż każdy rozlicza się z tego osobiście i nie interesuje mnie to co kto robi w pracy) tylko o życie prywatne i własne ambicje jak również podwyższanie własnego dobrobytu.
Mam nadzieje że teraz każdy zrozumie o co mi chodziło ponieważ zauważyłem że są tacy którzy zarzucają mi że oskarżam ich o nie róbstwo w PSP
Pozdrawiam

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 15, 2008, 21:59:31 »
Dlatego też uważam że Nowi KG powinni ustosunkować się do takich sytuacji (nic nie poradzę jak ktoś nie chce ich podwyższać) ja chce a w ten sposób staje się intruzem :) wyszukują jakiś grzechów z przed lat i na tym sie opierają.
Pozdrawiam

    To nie takie proste, w mojej jednostce w przeciągu najbliższych 2 lat około 6-7 gości kończy SGSP, najczęściej są to d-ow zastępu lub niżej. Wyższe stanowiska zajmują oficerowie, którym do emki brakuje jeszcze sporo lat. Jedna trzecia stażystów ma wyższe wykształcenie .
    I co Twoim zdaniem trzeba zrobić może eutanazja tych na górze, żeby wszyscy wykształceni (najczęściej to tylko im się tak wydaje ) mogli zająć ich miejsce.
    Tak rodzi się wyścig szczurów opisywany w innym temacie .
Podnosić kwalifikacje powinni nie ci co podniosą palec do góry,ale ludzie z doświadczeniem, perspektywami i pozytywną opinią  przełożonych(ewentualnie odpowiedniej komisji).
Człowiek który skończy odpowiednią szkołę musi mieć szanse na odpowiednie stanowisko.
Jeśli się tak nie dzieje to zaczyna się czuć pokrzywdzony przez wszystkich,traci chęć do pracy i wyczekuje tylko żeby się powineła noga koledze wyżej :angry:.
   
    Popyt=podaży, a nadprodukcja= kwas :rolleyes:.

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 16, 2008, 09:41:00 »
   
Człowiek który skończy odpowiednią szkołę musi mieć szanse na odpowiednie stanowisko.


Kolego właśnie o tym mówię i wychodze z założenia (Tobie również proponuje) że jeżeli "ktoś sie nie dokształca zaczyna sie cofać" wiec spokojnie brne do przodu.
Pozdrawiam

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 16, 2008, 09:50:56 »
wydaje mi się, że nikt by się nie pchał na ** jakby było dobrze doceniane wykształcenie, czyli co za tym idzie kasa. I zamiast dodatku motywacyjnego mógłby być dodatek za wykształcenie. I to by sprawę załatwiło. Wg mnie oficer (inż) po słusznej i np str. mgr po chemii, lub po prawie mieli by ten sam dodatek. Różniłby ich stopień (bo po słusznej jednak uczy sie przedmiotów strażackich). I tu widzę zadanie dla nowych Komendantów - przekształcić, zreformować tak dodatek motywacyjny by jasno dawał się interpretować i mógł pozwolić strażakom po innych uczelniach odczuwać to, że mają jednak wyższe wykształcenie. Ponadto rozdawanie ** tylko po mgr a nie po inż czy licencjacie. Idźmy do góry a nie ściągajmy się w dół... pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 16, 2008, 11:07:58 »
wydaje mi się, że nikt by się nie pchał na ** jakby było dobrze doceniane wykształcenie, czyli co za tym idzie kasa. I zamiast dodatku motywacyjnego mógłby być dodatek za wykształcenie. I to by sprawę załatwiło. Wg mnie oficer (inż) po słusznej i np str. mgr po chemii, lub po prawie mieli by ten sam dodatek. Różniłby ich stopień (bo po słusznej jednak uczy sie przedmiotów strażackich). I tu widzę zadanie dla nowych Komendantów - przekształcić, zreformować tak dodatek motywacyjny by jasno dawał się interpretować i mógł pozwolić strażakom po innych uczelniach odczuwać to, że mają jednak wyższe wykształcenie. Ponadto rozdawanie ** tylko po mgr a nie po inż czy licencjacie. Idźmy do góry a nie ściągajmy się w dół... pozdr.

Jest to jakieś rozwiązanie - rzekłbym nawet że bardzo dobre tylko trzeba by było aby określił iż za mgr jest tyle za inż. tyle itd itd

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 16, 2008, 12:11:21 »
Sorki mody ale tą poniższą wypowiedź (może nie bezpośrednio na temat) ale dalej traktuję ją jako ściągę dla nowych KG.
Jak ja widze dodatek motywacyjny? otóż: ZMODYFIKOWANE, BO WODA SODOWA JUŻ UDERZA  :wacko: :wacko:
na dzieńdobry: 0 - 50 (bo ma szkołę np. policealną)
za lic.            do 100 (dodatkowo)
za inż.           do 200 (dodatkowo od wejściówki)
za mgr           do 300 (dodatkowo do początkowej)
za fakultert      +100 dodatkowo za każdy tytuł uznany przez MEN (doliczane do np. tytułu inż., mgr,
i od dowódcy za wykazywanie się +100 - wg jego uznania
od komendanta za wykazywanie się (zawody, uroczystości) +100 - wg uznania komendanta,

Czyli przykład gościu po szkole ratowników medycznych (policealna) z tyt mgr inż i fakultetem na 400 zeta kasy za wiedzę.
Gościu po szkole ratowników medycznych (policealna) z tyt mgr ma 300 zeta.
Człowiek po licencjacie biorący udział w zawodach (reprezentuje komendę)  ma 200 zeta.
proste i jasne?
i dla mnie jest to motywacja do nauki i podnoszenia wiedzy i wykazywania się.
Czytelność i prostota przepisów jest tym czego bym sobie życzył od KG.   
pozdro

zmodyfikuję, bo znów tylko patrzycie jak tu kasę wyrwać a się przy tym nie zapracować...
powyższy przykład tylko dotyczy dodatku motywacyjnego, służbowy zostaje bez zmian...
podległość służbowa zostaje i jak będziesz (przykładowy gościu) walił w ch..... przy akcjach czy w służbie to dodatek służbowy masz na zero, poza tym opinia służbowa jest zawalona i w opinii nie d-ca czy komendant blokuje Cię z awansem. Także motywacja do nauki i rozwijania się jest a poza tym też jest pewna kontrola nad zachowaniem i pracą strażaka. Oczywiscie stawki zaproponowane przeze mnie są przykładowe i wcale nie muszą być takei duże. to tylko moja propozycja. Można by tu rozgraniczyć że za mgr dojenia krów i grzyboznastwa nie będzie 400 zeta tylko 200, ale to KG powinno w końcu unormować które studia będą ważne dla straży a które nie.
Zgadzam się w 100%-tach i myślę, że ze strażackiego fachu robimy problem naukowy. Strażak ma być sprawny, umieć działać w dużym stresie ,znać sprzęt jakim dysp. jednostka,wykonywać zadania mechanicznie (wcześniej wyćwiczone).
   Moim zdaniem jak w PSP będziemy mieli już samych magistrów i inżynierów to straż nie będzie już gasić ani ratować, panowie wykształceni, będą przy akcji  dawali tylko instrukcje poszkodowanym jak się mają SAMORATOWAĆ  :wacko:.
dlatego jest to też zostawiona furtka dla d-ców i komendantów o dodatkowej kasie, poza tym cienka opinia powinna blokować dodatek motywacyjny. Czyli masz wszystko gdzieś to nie ważne jaki masz papiery (tytuły lub wiedzę) bo i tak ich nie wykorzystujesz na potrzeby straży.
Ale to jest tylko moje marzenia... najważniejsze powtarzam jest przejrzystość w przepisach.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2008, 13:49:00 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline jozef998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 16, 2008, 12:37:39 »
zarąbisty pomysł :wacko:wystarczy mgr z przodu i się ma pare stówek a co z ludżmi którzy nie mają mgr po różnych dziwnych uczelniach a są lepszymi fachowcami w naszym zawodzie od niejednego mgr :wub:po za tym ludzie po mgr dostali dostają nonstop noe profity :huh:               

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 16, 2008, 12:43:21 »
zarąbisty pomysł :wacko:wystarczy mgr z przodu i się ma pare stówek a co z ludżmi którzy nie mają mgr po różnych dziwnych uczelniach a są lepszymi fachowcami w naszym zawodzie od niejednego mgr :wub:po za tym ludzie po mgr dostali dostają nonstop noe profity :huh:               
Gdzie dostają te profity i jakie one są???

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 16, 2008, 12:59:44 »
zarąbisty pomysł :wacko:wystarczy mgr z przodu i się ma pare stówek a co z ludżmi którzy nie mają mgr po różnych dziwnych uczelniach a są lepszymi fachowcami w naszym zawodzie od niejednego mgr :wub:po za tym ludzie po mgr dostali dostają nonstop noe profity :huh:               

   Zgadzam się w 100%-tach i myślę, że ze strażackiego fachu robimy problem naukowy. Strażak ma być sprawny, umieć działać w dużym stresie ,znać sprzęt jakim dysp. jednostka,wykonywać zadania mechanicznie (wcześniej wyćwiczone).
   Moim zdaniem jak w PSP będziemy mieli już samych magistrów i inżynierów to straż nie będzie już gasić ani ratować, panowie wykształceni, będą przy akcji  dawali tylko instrukcje poszkodowanym jak się mają SAMORATOWAĆ  :wacko:.

Offline jozef998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 16, 2008, 13:44:23 »
 Jestem za tym dodatki się nalężą za sumienne wykonywanie obowiązków słóżbowych i dobrze wykonanom robote dla służby.... :rolleyes:

Offline pożarnik92

  • asp.sztab.w stanie spoczynku
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Bądz zawsze sobą.
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 16, 2008, 16:12:59 »
Zróbmy ze straży przechowalnie mgr,dr,inż,itp a przy akcji patrzą jak rozsądny podoficer i aspirant ze stażem działają a oni czekają na po9lecenia,  to nie złośliwość to życie .
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."
"Mało salutowałem i teraz wiem że  w odpowiednim czasie nie miałem głowy"

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Ściąga Komendantów Głównych III - dyskusja
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 17, 2008, 21:06:26 »
pożarnik92 może to nie jest złośliwość ale tak brzmi. to że ktoś ma tytuł od razu dyskwalifikuje go jako strażaka na podziale?? jestem inżynierem, jeżdżę w beczce na tyle i jakoś nigdy skończone studia nie przeszkadzały mi w akcji, a wręcz przeciwnie. wiedza czasem się przydaje jeśli się wie jak ją wykorzystać. Nie mam aspiracji oficerskich, bo to pewnie wiązałoby się z przejściem do biura, a wstąpiłem do straży pomagać ludziom a nie siedzie za biurkiem. jeśli ktoś jest łamagą to nie pomoże mu nawet tytuł profesorski, ale tez stopień podoficerski, czy aspirancki nie chroni przed nieudolnością więc nie generalizuj  :wacko: