Autor Wątek: Chorobowe 80%?  (Przeczytany 302810 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #100 dnia: Luty 23, 2011, 17:03:36 »
Szef MSWiA: obniżka chorobowego mundurowych nie oznacza niższego wynagrodzenia
Cytuj
Szef MSWiA Jerzy Miller zapewnił w środę, że zmiany w wypłacaniu pensji za zwolnienia lekarskie dla funkcjonariuszy i żołnierzy nie oznaczają obniżki ich wynagrodzenia. Związkowcy oczekują dodatkowych wyjaśnień w tej sprawie.

We wtorek rząd przyjął założenia do projektu ustawy obniżającej zasiłki chorobowe służb mundurowych i żołnierzy. Mieliby oni dostawać - tak jak cywile - zamiast 100 proc., tylko 80 proc. pensji. Oszczędności powstałe w wyniku zmniejszenia uposażeń mają być przeznaczone na fundusz nagród i zapomóg.

"Zmiana, która wczoraj została przedyskutowana przez Radę Ministrów, jest zmianą racjonalną. Żadnej ze służb nie zabrano ani złotówki z funduszy przeznaczonych na wynagrodzenia. Ustalono tylko zasadę, że ten, kto jest chory, a choroba nie jest związana z wykonywaniem jego pracy, będzie otrzymywał pensję w wysokości 80 proc. swojego regularnego wynagrodzenia" - powiedział w środę dziennikarzom szef MSWiA Jerzy Miller.

Jak podkreślił, takie rozwiązanie dotyczy w Polsce wszystkich zawodów i w związku z tym "nie jest to gorsze potraktowanie ludzi, którzy noszą mundury, tylko zrównanie ich w prawach z pozostałymi pracującymi".

"Pieniądze, które dzięki temu pozostaną w gestii odpowiednich służb, są przeznaczane na inne formy wynagrodzenia, głównie na nagrody. Przecież funkcjonariusza, który jest chory, ktoś inny musi zastąpić. To nie jest tak, że można pozostawić nieobsadzony komisariat policji czy nieobsadzone przejście graniczne" - powiedział minister.

Posiedzenie rządowo-związkowego zespołu zajmującego się reformą służb mundurowych

W środę w kancelarii premiera odbyło się kolejne posiedzenie rządowo-związkowego zespołu zajmującego się reformą służb mundurowych m.in. zmianami w emeryturach. Jednym z tematów były zmiany w wypłacaniu L4.

Jak powiedział PAP przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda, ustalono jedynie, że do 3 marca w MSWiA odbędzie się spotkanie przedstawicieli wszystkich formacji mundurowych w celu omówienia szczegółów przyjętych przez rząd założeń.

Duda zaznaczył, że od przebiegu tych rozmów będzie zależało, czy strona związkowa zawiesi rozmowy z przedstawicielami rządu w sprawie reformy.

Projektowane przepisy mają dotyczyć funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.

Obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło funkcjonariuszy i żołnierzy m.in. w przypadku niezdolności do służby z powodu wypadków w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), wypadków w trakcie wykonywania czynności służbowych, choroby w czasie ciąży, poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów, a także niezdolności do służby powstałej podczas misji zagranicznych.

Według propozycji rządu przebywanie na zwolnieniu będzie wpływać na wysokość nagrody rocznej - proporcjonalnie do czasu przebywania na chorobowym. Obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą i naliczenia świadczeń emerytalnych (z wyjątkiem funkcjonariuszy Służby Celnej).

Według danych MSWiA w pierwszym półroczu 2010 r. na zwolnieniach lekarskich średnio miesięcznie przebywało 16 tys. policjantów. Łączna liczba udzielonych dni zwolnień lekarskich w policji wyniosła ok. 192 tys. miesięcznie.

W 2010 r. średnia liczba dni na zwolnieniu lekarskim wynosiła: Straż Graniczna - 21, CBA - 16, BOR, Służba Celna - 15, SKW - 13, policja - 11, SW i SWW - 10, PSP - 7, AW - 4.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1922

M. Boni - będą jeszcze konsultacje

Cytuj
W trakcie dzisiejszego spotkania Zespołu Rządowo - Związkowego z ministrem Michałem Boni poruszona została m.in. sprawa przyjętego przez rząd projektu założeń racjonalizacji uposażeń służb mundurowych.

W związku z faktem naruszenia przez projektowaną ustawę istotnych praw nabytych oraz jej wpływem na zmniejszenie emerytur wskutek obniżenia zasiłku chorobowego, przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych poinformowali ministra o zamiarze zawieszenia udziału członków Federacji ZZ SM w pracach zespołów.
Minister Boni wyjaśnił, że sprawa projektu ustawy będzie jeszcze dogłębnie analizowana, powołana zostanie m.in. ekspertyza prawnicza w zakresie wpływu wzmiankowanej ustawy na sygnalizowane przez związkowców zmniejszenie wysokości emerytur.
Zostaną też przeprowadzone wyliczenia odnośnie wyniku ekonomicznego, jaki ustawa może przynieść służbom. Minister zapewnił, że jeśli ustawa wejdzie w życie, to nie będzie dotyczyć na pewno zwolnień związanych z wypadkami podczas pełnienia służby.
Rozwiązana też zostanie sprawa dodatków za pracę funkcjonariuszy w nocy, w święta czy w niedziele. Ustalono, że przed oficjalnym przedstawieniem projektu ustawy odbędzie się w terminie najpóźniej do dnia 2.03.br. spotkanie, na którym strona związkowa zaprezentuje swoje stanowisko.

W sprawie reformy systemu emerytalnego służb mundurowych podjęto decyzję o przekazaniu wszystkim komendantom ustaleń, jakie dotychczas poczyniły poszczególne podzespoły. Po konsultacjach w terenie, ostateczne stanowiska podzespołów zostaną przedstawione na posiedzeniu Zespołu Głównego.

http://www.nszz-p.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=309:m-boni-bd-jeszcze-konsultacje&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2011, 17:08:42 wysłana przez grzela »

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #101 dnia: Luty 24, 2011, 10:35:40 »
Cytuj
   

Chorobowe na służbie - Plany rządu zmierzające do obniżenia zasiłku chorobowego dla mundurowych są niekonstytucyjne

Negatywnie oceniam rządowy projekt ustawy o racjonalizacji wynagrodzeń funkcjonariuszy z tytułu zwolnień lekarskich, gdyż narusza zasadę zaufania do państwa. Funkcjonariusz nie może bowiem ponosić konsekwencji finansowych z tytułu choroby – również takiej, która nie mieści się w definicji chorób zawodowych lub wypadku na służbie. Znaczna część wykonywanych przez nas zadań polega na łamaniu zasad bezpiecznej pracy i narażaniu własnego zdrowia.

Pamiętamy heroiczny skok na krę wykonany przez strażaka, kiedy na tej krze dryfował wędkarz. Gdyby nie ten skok, wędkarz pewnie by zginął. Strażak okupił go jednak wielotygodniowym leczeniem. Zdarzenie w znacznej mierze nie mieściło się w określeniu „wypadek na służbie". Strażak świadomie podjął ryzyko narażenia własnego zdrowia na rzecz ratowania wędkarza. Wiedział jednak, że nie poniesie z tego tytułu żadnych sankcji ekonomicznych.

Inny przykład dotyczy właściwie wszystkich służb: poszukiwanie osób zaginionych, najczęściej dzieci, które zabłądziły w lesie. Żaden funkcjonariusz nie pyta, czy są tam kleszcze i czy można się zarazić boreliozą. Jest potrzeba wyższego rzędu – trzeba odnaleźć osobę zaginioną ze świadomością, że grozi to ewentualną boreliozą, która również nie jest chorobą zawodową.

Przykłady można mnożyć, ale sens pozostaje ten sam. Żołnierze i funkcjonariusze wykonują te zadania na zlecenie państwa, dlatego państwo powinno pokryć koszty ich leczenia w każdym wypadku. W moim przekonaniu są to wystarczające argumenty, by zaniechać prac nad tym projektem.

Warto też zwrócić uwagę na inne błędy zawarte w ustawie. Projektodawca nie wskazał sytuacji, w której funkcjonariusz wypracował swoją normę czasową w okresie rozliczeniowym (np. w styczniu 160 godzin) i w trakcie wykonywania dodatkowych służb (w ramach nadgodzin) rozchorował się. Czy w tym wypadku także obniżamy wynagrodzenie?

Projektodawca nie stworzył wykazu chorób, które należy uznać za choroby związane lub nie ze służbą. Jak lekarz ma odróżnić grypę spowodowaną przeziębieniem na służbie od grypy złapanej od domowników?
http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1924

Cytuj
   

"Nie możemy się zgodzić na rozwiązania proponowane przez rząd". - Zaskarżymy ustawę do Trybunału Konstytucyjnego zapowiada Antoni Duda

"Nie możemy się zgodzić na rozwiązania proponowane przez rząd. Ta ustawa jest niedopuszczalna i źle przygotowana. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta w tym kształcie, zaskarżymy ją do Trybunału Konstytucyjnego" - zapowiedział w rozmowie z PAP przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Przyjęte przez rząd założenia do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych zakładają, że mundurowi przebywający na zwolnieniach lekarskich mieliby dostawać tyle samo co cywile. Oszczędności powstałe w wyniku zmniejszenia uposażeń mają być przeznaczone w całości na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.
Według rządu proponowane rozwiązania mają zapobiec przypadkom nieuzasadnionego przebywania na zwolnieniach lekarskich. Obecnie nie ma uregulowań prawnych umożliwiających sprawdzenie, czy przebywanie na zwolnieniu funkcjonariusza lub żołnierza jest uzasadnione - podkreślono w komunikacie CIR.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że na prawie 100 tys. policjantów każdego dnia na zwolnieniu lekarskim przebywa około 6 tys. funkcjonariuszy.

Projektowane przepisy mają dotyczyć funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.

Obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło wszystkich funkcjonariuszy i żołnierzy

Obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło funkcjonariuszy i żołnierzy m.in. w przypadku niezdolności do służby z powodu wypadków w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), wypadków w trakcie wykonywania czynności służbowych, choroby w czasie ciąży, poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów, a także niezdolności do służby powstałej podczas misji zagranicznych.
Według propozycji rządu przebywanie na zwolnieniu będzie wpływać na wysokość nagrody rocznej - proporcjonalnie do czasu przebywania na chorobowym. Obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą i naliczenia świadczeń emerytalnych (z wyjątkiem funkcjonariuszy Służby Celnej).

Rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak podkreśliła, że podobne przepisy wprowadzają kraje Unii Europejskiej. Przykładem jest Litwa, gdzie od 1 sierpnia 2010 roku wprowadzono nowe zasady wypłacania wynagrodzenia podczas choroby. "Rozwiązanie to przyczyniło się do znacznej redukcji zwolnień lekarskich" - powiedziała Woźniak.

"Zmiany mają na celu wynagradzanie funkcjonariuszy, którzy wypełniają obowiązki za kolegów przebywających na zwolnieniach lekarskich. Nie chodzi o zabieranie pieniędzy, ale o to, żeby zwiększyć fundusz nagród dla tych, którzy wykonują zadania za kolegów" - powiedziała Woźniak. Dodała, że projekt był konsultowany ze stroną społeczną.

Przeciwne obniżeniu zasiłków chorobowych do 80 proc. pensji są związki zawodowe.

List w tej sprawie w imieniu Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych do premiera Donalda Tuska wystosował szef NSZZ Policjantów Antoni Duda.

"Federacja ZZSM żąda wstrzymania prac nad założeniami do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych co najmniej do czasu zakończenia prac nad nowelizacją ustawy emerytalnej służb mundurowych. W przeciwnym przypadku związki zawodowe (...) wycofają swoich przedstawicieli z zespołu rządowo-związkowego i wszystkich podzespołów zajmujących się reformą systemu emerytalnego" - napisał Duda w liście datowanym na 14 lutego.

Według związkowców przygotowane przez rząd propozycje nie uwzględniają specyfiki służby, ryzyka zawodowego wynikającego z narażania zdrowia. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta w tym kształcie, zaskarżymy ją do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział w rozmowie z PAP przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda.

"Nie możemy się zgodzić na rozwiązania proponowane przez rząd. Ta ustawa jest niedopuszczalna i źle przygotowana. Jeśli rząd chce, aby funkcjonariusz miał takie obowiązki jak inni pracownicy, to musi także mieć prawo do dodatków za pracę w nocy, w święta czy w niedziele. Mundurowi nie mogą być obywatelami piątej kategorii" - powiedział przewodniczący NSZZ Policjantów.
http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1917
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #102 dnia: Luty 24, 2011, 20:25:59 »
Chorobowe na służbie.

Cytuj
Funkcjonariusz nie może ponosić konsekwencji finansowych z tytułu choroby – również takiej, która nie mieści się w definicji chorób zawodowych lub wypadku na służbie. Znaczna część wykonywanych przez nas zadań polega na łamaniu zasad bezpiecznej pracy i narażaniu własnego zdrowia.

Negatywnie oceniam rządowy projekt ustawy o racjonalizacji wynagrodzeń funkcjonariuszy z tytułu zwolnień lekarskich, gdyż narusza zasadę zaufania do państwa. Funkcjonariusz nie może bowiem ponosić konsekwencji finansowych z tytułu choroby – również takiej, która nie mieści się w definicji chorób zawodowych lub wypadku na służbie. Znaczna część wykonywanych przez nas zadań polega na łamaniu zasad bezpiecznej pracy i narażaniu własnego zdrowia.
Pamiętamy heroiczny skok na krę wykonany przez strażaka, kiedy na tej krze dryfował wędkarz. Gdyby nie ten skok, wędkarz pewnie by zginął. Strażak okupił go jednak wielotygodniowym leczeniem. Zdarzenie w znacznej mierze nie mieściło się w określeniu „wypadek na służbie". Strażak świadomie podjął ryzyko narażenia własnego zdrowia na rzecz ratowania wędkarza. Wiedział jednak, że nie poniesie z tego tytułu żadnych sankcji ekonomicznych.
Inny przykład dotyczy właściwie wszystkich służb: poszukiwanie osób zaginionych, najczęściej dzieci, które zabłądziły w lesie. Żaden funkcjonariusz nie pyta, czy są tam kleszcze i czy można się zarazić boreliozą. Jest potrzeba wyższego rzędu – trzeba odnaleźć osobę zaginioną ze świadomością, że grozi to ewentualną boreliozą, która również nie jest chorobą zawodową.
Przykłady można mnożyć, ale sens pozostaje ten sam. Żołnierze i funkcjonariusze wykonują te zadania na zlecenie państwa, dlatego państwo powinno pokryć koszty ich leczenia w każdym wypadku. W moim przekonaniu są to wystarczające argumenty, by zaniechać prac nad tym projektem.
Warto też zwrócić uwagę na inne błędy zawarte w ustawie. Projektodawca nie wskazał sytuacji, w której funkcjonariusz wypracował swoją normę czasową w okresie rozliczeniowym (np. w styczniu 160 godzin) i w trakcie wykonywania dodatkowych służb (w ramach nadgodzin) rozchorował się. Czy w tym wypadku także obniżamy wynagrodzenie?
Projektodawca nie stworzył wykazu chorób, które należy uznać za choroby związane lub nie ze służbą. Jak lekarz ma odróżnić grypę spowodowaną przeziębieniem na służbie od grypy złapanej od domowników?
Autor jest przewodniczącym Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność"

http://www.nszz-p.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=314:chorobowe-na-subie&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #103 dnia: Marzec 02, 2011, 20:18:29 »
Stanowisko Federacji ZZSM z dnia 2 marca br.- Pamiętamy zapewnienia Pana Premiera w liście skierowanym do funkcjonariuszy i żołnierzy z dnia 25 czerwca 2010

Cytuj
W związku z trwającymi pracami podzespołów Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych proponuje odwołanie posiedzeń Zespołu Rządowo - Związkowego do czasu zakończenia ich prac, które zaplanowano do końca marca.

Wypracowane stanowiska podzespołów ze stosownymi propozycjami rozwiązań winne być przedstawione członkom Zespołu z czternastodniowym wyprzedzeniem przed planowanym spotkaniem.

Jednocześnie Federacja, pomimo przyjętych w dniu 23 lutego br. ustaleń w sprawie spotkania w MSWiA dotyczącego założeń do ustawy o racjonalizacji uposażeń, wyraża dezaprobatę wobec braku dialogu w tej sprawie. Wybiórcze wprowadzanie rozwiązań kodeksowych powodujących obniżenie uposażenia do 80 % w służbach mundurowych w czasie L-4, przy jednoczesnych zapisach w ustawach pragmatycznych o obowiązku narażania życia i zdrowia, w ocenie Federacji jest nie do przyjęcia.

Ponadto Federacja uważa, że w/w projekt ma istotny wpływ na nowy system emerytalny funkcjonariuszy służb mundurowych.

Pamiętamy zapewnienia Pana Premiera w liście skierowanym do funkcjonariuszy i żołnierzy z dnia 25 czerwca 2010 r., że "...warunki przechodzenia na emeryturę i związane z tym odprawy i wysokość świadczeń dla zatrudnionych już żołnierzy, policjantów, czy funkcjonariuszy innych służb mundurowych nie ulegną zmianie..."

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1940

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #104 dnia: Marzec 03, 2011, 07:57:49 »
Cóż można powiedzieć, przy tym rządzie trudno się nie wk...ić, tylko czy aby w ten sposób sami sobie nie strzelimy gola, czasami mam wrażenie, że strona rządowa tylko czeka na zerwanie rozmów, by mieć wolną rękę! Nie wiem czy to najlepsza droga?

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.929
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #105 dnia: Marzec 03, 2011, 17:24:03 »
Moim skromnym zdaniem odwołanie posiedzeń zespołu to płachta na rząd.Mimo tego iż Boni także tak postępuje okaże się że to z winy mundurowych wszystko się rozpadło.Powinno się zaostrzyć formy a przede wszystkim najpierw zacząć jakąś aby druga strona przetarła oczy.Już marzec- niby rozmowy , zespoły , ważne sprawy a już teraz nikt nie mówi o konsultacjach co do podwyżek na 2012.Może odejść od innych spraw na krótki moment i zacząć przed wyborami i także o tym pomyśleć - wystarczy zejść na podział i zapytać co tak naprawdę interesuje strażaków.Sójrzmy w kierunku za którym idziemy.OBNIŻKI panowie.Ubezpieczenia, brak awansów, brak przeszeregowań.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #106 dnia: Marzec 04, 2011, 21:08:13 »
Kiedy minister Adam Rapacki pisze prawdę - dwa pisma dwie prawdy???

Cytuj
Nawiązując do posiedzenia Zespołu do spraw emerytur służb mundurowych, które odbyło się w dniu 23 lutego 2011 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w związku z pytaniem dotyczącym wpływu projektowanej ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych na system zaopatrzenia emerytalnego tych służb, uprzejmie informuję, że w założeniach do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych przyjęto, iż obniżenie uposażenia z powodu przebywania na zwolnieniach lekarskich, nie będzie stanowiło podstawy do zmniejszenia podstawy naliczeń uprawnień emerytalnych.

Założono, że podstawą wymiaru emerytury funkcjonariusza czy żołnierza będzie uposażenie należne na ostatnio zajmowanym stanowisku nie uwzględniające zmniejszeń tytułem przebywania na zwolnieniu lekarskim.

http://www.nszzp.pl/pliki/inne/Prezydium/Pisma_ZG_do_MSW_i_A/MSWiA_-_w_sprawie_urstawy_o_racjonalizacji_uposazen_02_03_2011.pdf

http://www.nszzp.pl/pliki/inne/Prezydium/Pisma_ZG_do_MSW_i_A/Rapacki_odpowiada.pdf

Cytuj
Adam Rapacki.Albo prawdą jest to, co minister napisał w liście z 8 lutego br., albo prawdą jest to co napisał 2 marca br. Bo oba te pisma naraz, prawdą być nie mogą.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1950

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #107 dnia: Marzec 05, 2011, 12:07:25 »
I tu potwierdzają sie moje obawy co do roli MSWiA 9i prawdopodobnie KG wszytkich służb) w sprawie...
pytanie zasadnicze brzmi:
czemy służy ta ustawa?
nie daje oszczędnosci finansowych,
nie usuwa patalogii (bo średnie chorobowe sluzb jest zbliżone do cywili) ergo istniejące rozwiąznie 100% nie sprzyja nadużywaniu prawa do korzystania ze zwolnień.
Innych uzasadnień nie dostrzegam ...
Więc obawiam się, że MSWIA w projekcie ma dla nas jakąś niespodziankę lub dwie (i nawet podejrzewam jaką/jakie).
Ale pożyjemy zobaczymy.


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #108 dnia: Marzec 06, 2011, 20:02:14 »
Policjanci planują protest

Cytuj
Policjanci planują protest - donosi Gazeta Prawna. Już 10 marca odbędzie się kolejne spotkanie Jerzego Millera, ministra spraw wewnętrznych i administracji z przedstawicielami Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Rząd chce z nimi rozmawiać o racjonalizacji uposażeń funkcjonariuszy służb mundurowych. Przyjęte już przez rząd założenia do ustawy zakładają m.in. obniżenie do 80 proc. wysokości uposażenia wypłacanego choremu policjantowi. Związkowcy nie zgadzają się na takie zmiany. W proteście na śląscy policjanci 8 marca planują nie przyjść na służbę, biorąc wolne na żądanie lub oddając honorowo krew.

Przypomnijmy: 22 lutego został przez Radę Ministrów przyjęty projekt dostosowanie uposażeń funkcjonariuszy i żołnierzy na zwolnieniach lekarskich do zasad systemu powszechnego przewidujący m.in., że podczas absencji chorobowej wynagrodzenie służb mundurowych wynosiłoby 80 proc., a nie 100 proc. pensji jak określa to obecnie obowiązujące prawo. Zmiana dotyczyłaby funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, strażaków Państwowej Straży Pożarnej i żołnierzy zawodowych.
Środki finansowe uzyskane dzięki nowym przepisom mają w założeniu zwiększyć fundusz nagród dla pełniących zastępstwa za osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich.
Resort podkreśla, że obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło funkcjonariuszy i żołnierzy korzystających ze zwolnień lekarskich w szczególnych okolicznościach np. z tytułu wypadku w drodze do służby lub ze służby, wypadku w czasie służby czy choroby w czasie ciąży. Związkowcy nie zgadzają się na obcięcie wynagrodzeń za czas choroby argumentując przede wszystkim, że sama specyfika ich służby wymaga narażania zdrowia i życia., że nie sposób odróżnić choroby nabytej podczas akcji, od choroby powstałej w domowych pieleszach, domagają się wolnego za służbę w niedziele i święta etc.

Swoje zastrzeżenia  związkowcy  przedstawią ministrowi Jerzemu Millerowi na spotkaniu, które odbędzie się 10 marca.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1953


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #109 dnia: Marzec 08, 2011, 11:33:50 »
Coś w temacie ograniczeń zarobków mundurowych przebywających na zwolnieniu lekarskim.
 
Rzecznik Praw Obywatelskich - policjant na zwolnieniu nie powinien mieć ograniczanych dodatków

Cytuj
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się w do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzego Millera w sprawie obniżenia dodatku służbowego policjantom przebywającym na zwolnieniu lekarskim.

Zastępca RPO podkreśla, że do biura RPO wpływają skargi dotyczące obniżania dodatku policjantom, przebywającym na zwolnieniu lekarskim (głównie długotrwałym). Zastrzeżenia w tej sprawie sygnalizowane są też przez funkcjonariuszy w trakcie wizytacji poszczególnych jednostek policji.

Przełożony - w zależności od własnej oceny pracy policjanta - może obniżyć świadczenie maksymalnie o 30 proc. Zastępca RPO zwraca jednak uwagę, że by ocenić pracę policjanta konieczna jest jego obecność na służbie. W ocenie Trociuka - zgodnie z ustawą o policji - w razie choroby, urlopu, zwolnienia od zajęć służbowych policjant otrzymuje uposażenie zasadnicze, dodatki stałe i inne należności pieniężne, jakie otrzymywał na swoim stanowisku.

"Błędne jest założenie, że zwolnienie od zajęć służbowych z powodu choroby jest okolicznością mającą wpływ na prawo do dodatku służbowego. Tego rodzaju wykładnia jest nieuprawniona i nie daje podstaw do obniżenia dodatku służbowego" - pisze zastępca RPO.

Zaznacza, że w ustawie uznano jednak, iż prawo do uposażenia nie ma charakteru absolutnego i może podlegać pewnym ograniczeniom. Jednak szef MSWiA nie wydał do tej pory stosownego rozporządzenia. W związku z tym w ocenie zastępcy rzecznika obniżanie dodatków służbowych policjantom przebywającym na zwolnieniach lekarskich bez rzeczywistej podstawy prawnej narusza prawo.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1955

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #110 dnia: Marzec 10, 2011, 21:14:49 »
 Spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych

Cytuj
10 marca Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych. Spotkanie dotyczyło przygotowanych przez MSWiA założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń funkcjonariuszy służb mundurowych. Przygotowane przez MSWiA zmiany przewidują m.in., że podczas absencji chorobowej wynagrodzenie służb mundurowych wynosiłoby 80 proc., a nie 100 proc. pensji jak określa to obecnie obowiązujące prawo.

Podczas spotkania Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że stworzenie założeń do projektu ustawy nie jest motywowane zamiarem oszczędności w formacjach, a jedynie umożliwieniem dodatkowego wynagrodzenia funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w zastępstwie osób przebywających na zwolnieniach. Minister podczas spotkania zaznaczył również, że nie mówimy o zabieraniu pieniędzy z tych służb. Mówimy natomiast o innym podziale pieniędzy. Dostrzegamy bowiem problem zastępstw w służbach podległych MSWiA. Szef MSWiA zapewnił również, że projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym.

Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili chęć do współpracy przy opracowaniu uzasadnienia do projektu ustawy.

Szef MSWiA zaproponował stronie związkowej, że w związku z wątpliwościami co do danych przedstawionych w projekcie założeń odnośnie liczby funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach, MSWiA przeanalizuje dane, które przedstawi strona związkowa.

Zmiana dotyczyłaby funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.

Zgodnie z założeniami środki finansowe uzyskane dzięki nowym przepisom przeznaczone będą w całości na fundusz nagród dla funkcjonariuszy, którzy pełnią zastępstwa za osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich.

Obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło funkcjonariuszy i żołnierzy korzystających ze zwolnień lekarskich w szczególnych okolicznościach np.
z tytułu wypadku w drodze do służby lub ze służby, wypadku w czasie służby czy choroby w czasie ciąży.

Obniżenie uposażenia ze względu na przebywanie na zwolnieniach lekarskich, nie będzie również stanowić podstawy do zmniejszenia podstawy naliczeń uprawnień emerytalnych.

Ponadto nie ulegnie zmniejszeniu wynagrodzenie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy korzystają ze zwolnień lekarskich podczas misji oraz działań ratowniczych poza terytorium kraju.

http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/9023/Spotkanie_z_przedstawicielami_zwiazkow_zawodowych_sluzb_mundurowych.html

Cytuj
KOMUNIKAT FEDERACJI ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH SŁUŻB MUNDUROWYCH PO SPOTKANIU W MSWi A

10 marca 2011 r. o godzinie 14:00 w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie ministra Jerzego Millera z przedstawicielami kierownictwa służb mundurowych oraz Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.  W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Konwentu Dziekanów WP.

Komunikat
Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych
Ze spotkania z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 10 marca 2011’

Podczas spotkania strony przedstawiły swoje stanowiska w sprawie założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń funkcjonariuszy służb mundurowych. NSZZ Policjantów przedstawił prezentację multimedialną zawierającą stanowisko Federacji ZZ SM i wytykającą błędy logiczne i merytoryczne popełnione w założeniach.

Zarówno minister Jerzy Miller, jak i wiceminister Adam Rapacki przyznali, że popełniono szereg błędów w założeniach, szczególnie w treści uzasadnienia.

Minister SWiA przeprosił wszystkie służby mundurowe za te błędy i jednocześnie doceniając wartość argumentów przedstawionych w prezentacji NSZZP zaprosił wszystkich obecnych do współpracy nad opracownaniem uzasadnienie do projektu ustawy.

Zaproszenie to trudno traktować poważnie, gdyż po pierwsze - służby mundurowe (włącznie z Konwentem Dziekanów WP) sformułowały wyraźny postulat wycofania tego projektu w ogóle, a po drugie, w odpowiedzi na propozycję Antoniego Dudy - odłożenia projektu do czasu zakończenia negocjacji w zespole ds. reformy emerytur mundurowych, minister odpowiedział, że nie może składać takich deklaracji, gdyż nie jest już gospodarzem tego projektu, ponieważ został on skierowany do Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Argumenty związkowe zawarte w prezentacji strona rządowo-służbowa usiłowała zbagatelizować i nie złożyła żadnej satysfakcjonującej związki deklaracji. W tej sytuacji strona związkowa służb mundurowych zapewniła, że podejmie wszelkie możliwe kroki zmierzające do zablokowania projektu na drodze legislacyjnej, nie wykluczając działań protestacyjnych.

Uwaga!

Pragniemy zdecydowanie zdementować komunikat zamieszczony po spotkaniu na stronie MSWIA. Nie jest to komunikat wspólny, lecz tekst służb prasowych MSWIA, który zawiera stwierdzenia będące wytworem oczekiwań strony rządowej, niestety daleko odbiegające od obiektywnej prawdy.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1970
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2011, 10:13:45 wysłana przez grzela »

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #111 dnia: Marzec 17, 2011, 12:00:07 »
W nowym projecie już nie ma tych zapisów.
A jak wynika z
http://www.skpnszz.org/news.php?readmore=463
Panowie ministrowie przeprosili za niefortunne wypowiedzi w pierwszym projekcie.

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #112 dnia: Marzec 18, 2011, 08:28:25 »
Przeprosili przeprosili ... w wąskim gronie, a informacje z uzasadnienia szły w eter, lepiej by było gdyby publicznie przeprosili!!!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #113 dnia: Maj 17, 2011, 09:53:18 »
Cytuj
Interpelacja (nr 20801) do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie planowanych zmian w zakresie warunków pracy służb mundurowych
Szanowny Panie Ministrze! W ostatnim czasie otrzymałem od przedstawicieli NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego liczne informacje dotyczące planowanych zmian w zakresie zwolnień lekarskich dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Szczególne wzburzenie związków zawodowych wzbudziły niektóre sformułowania zawarte w założeniach projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych. Ze strony związkowców padają nieraz mocne słowa o stosowaniu przez ministerstwo odpowiedzialności zbiorowej i dyskredytowaniu służb mundurowych jako całości przy pomijaniu faktu, iż zdecydowana większość funkcjonariuszy pracuje w sposób uczciwy i rzetelny. Oczywiście dyskusja o szczegółach planowanych zmian jest jeszcze przed nami, natomiast już na tym etapie potrzebna jest informacja o konkretnych liczbach, które mogłyby nakreślić realny rozmiar problemu. Tylko pełne i rzetelne informacje pozwolą nam racjonalnie debatować o tym, czy skala zjawiska jest tak olbrzymia, że uzasadnia wprowadzanie radykalnych zmian, jeśli chodzi o zwolnienia lekarskie funkcjonariuszy służb mundurowych. Stąd też pragnę skierować do Pana Ministra następujące pytania:
1.   Ile odnotowano przypadków wykorzystywania przez policjantów zwolnień lekarskich niezgodnie z przeznaczeniem?
2.   Pojawiają się zarzuty, że policjanci w czasie zwolnienia wyjeżdżają w celach turystycznych, opiekują się dziećmi, podejmują dodatkową pracę zarobkową – ile takich przypadków ujawniono i ilu policjantów zostało za to ukaranych?
Z wyrazami szacunku Poseł Dariusz Lipiński Warszawa, dnia 11 lutego 2011 r.

Cytuj
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 28 lutego 2011 r. (sygn. SPS-023-20801/11) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Dariusza Lipińskiego w sprawie planowanych zmian w zakresie warunków pracy służb mundurowych uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych, przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 22 lutego 2011 r. Projektowane założenia mają na celu ograniczenie uposażenia funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych w okresie ich przebywania na zwolnieniu lekarskim.
W aktualnym stanie prawnym, ustawy pragmatyczne poszczególnych służb gwarantują w razie choroby otrzymywanie 100% uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami do uposażenia o charakterze stałym i innych należności pieniężnych należnych na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Propozycja zawarta w projekcie założeń zmierza do ograniczenia tych uposażeń o 20% w okresie przebywania przez funkcjonariusza/żołnierza na zwolnieniu lekarskim. Nagroda roczna ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do czasu przebywania na zwolnieniach lekarskich
Przyjęto, że zwolnienie od zajęć służbowych z powodu choroby będzie następowało na podstawie zaświadczenia lekarskiego wystawionego zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512, z późn. zm.), przy czym przewiduje się możliwość odstępstwa   od  obowiązku  przedstawiania   przez  funkcjonariuszy/żołnierzy ww. zaświadczeń lekarskich i dokumentowanie nieobecności w służbie w inny sposób.
W przedmiotowej regulacji wskazano jednocześnie przypadki, w których uposażenia funkcjonariuszy/żołnierzy nie ulegną zmniejszeniu w przypadku zwolnień lekarskich. Katalog ten, określony w art. 92 § 1 pkt 2 i 3 Kodeksu pracy, dotyczyć będzie:
1)   wypadków w drodze do służby lub ze służby,
2)   wypadków w czasie służby,
3)   chorób przypadających w czasie ciąży,
4)   poddania  się  niezbędnym  badaniom  lekarskim  przewidzianym  dla
kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się
zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Zgodnie  z  projektem,  obniżenie  uposażenia  tytułem  przebywania  na
zwolnieniach lekarskich, nie będzie stanowić podstawy do zmniejszenia podstawy naliczeń uprawnień emerytalnych (z wyjątkiem funkcjonariuszy Służby Celnej, którzy nie są objęci zasadami emerytalnymi obowiązującymi w pozostałych służbach).
Jednocześnie oszczędności powstałe tytułem zmniejszenia uposażeń przeznaczone będą w całości na fundusz nagród i zapomóg i podlegały będą rozdziałowi przez właściwych przełożonych, którzy dokonując podziału tych środków, uwzględniać będą faktyczne wykonywanie zajęć służbowych powierzonych w zastępstwie za nieobecnych funkcjonariuszy/żołnierzy.
Dodatkowo przyjęto również, że nie będą ulegać zmniejszeniu uposażenia funkcjonariuszy/żołnierzy korzystających ze zwolnień lekarskich podczas misji oraz działań ratowniczych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Projekt zakłada, że prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich będzie realizowana przez komisje lekarskie podległe właściwym ministrom, zgodnie z zasadami określonymi w art. 59 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
 
Odnosząc się do problematyki zwolnień lekarskich policjantów, należy wskazać, że dane w tym zakresie zbierane są w cyklu półrocznym zgodnie z zarządzeniem nr 254 komendanta głównego Policji z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie planowania strategicznego, sprawozdawczości i oceny pracy Policji (Dz. Urz. KGP Nr 4, poz. 13, z późn. zm.). Podkreślić należy, że gromadzone informacje dotyczą liczby osób przebywających na zwolnieniu lekarskim, liczby udzielonych zwolnień (wystawionych druków) oraz łącznej liczby dni udzielonych zwolnień lekarskich.
Z danych za 2010 r. wynika, że procentowy udział łącznej liczby dni zwolnień lekarskich (2 304 603) w stosunku do łącznej liczby dni służby (35 449 013) wynosił 6,5%.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że statystyki gromadzone w oparciu o powyższe zarządzenie nie zawierają informacji dotyczących wykorzystywania zwolnień lekarskich przez policjantów niezgodnie z przeznaczeniem.
Z poważaniem

chory

  • Gość
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #114 dnia: Maj 26, 2011, 17:54:52 »
Witam.Panowie jedno pytanie-Czy i od kiedy wchodzi 80% za L4?Proszę o jasną odp.a nie typu poszukaj,itp.Czy jest konkretna ustalona data? Bo u nas na jednostce mówią że od 1 lipca 2011.Dzięki

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #115 dnia: Sierpień 05, 2011, 17:57:11 »
Cytuj
Interpelacja nr 22501 do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie planów zmian w płatnościach dla funkcjonariuszy Policji będących na zwolnieniach lekarskich

   Szanowny Panie Ministrze! W ostatnich dniach zostały podane informacje, iż w najbliższym czasie mają być dokonane kolejne cięcia wydatków, co ma przynieść oszczędności. W ramach przedmiotowych oszczędności funkcjonariuszom Policji będącym na płatnych zwolnieniach lekarskich będzie wypłacane 80% wynagrodzenia, a nie jak do tej pory 100%.

   Tym samym przedmiotowa sytuacja doprowadziła do sytuacji, w której policjanci podjęli protest, w ramach którego m.in. zamiast wypisywania mandatów udzielają oni jedynie pouczeń.

   Dlatego mając powyższe na uwadze, zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

   1. Jakie kroki zostaną podjęte w celu zmiany zaistniałej sytuacji?

   2. Jakie oszczędności będą z tego tytułu?

Z wyrazami szacunku

Poseł Jarosław Matwiejuk
Białystok, dnia 4 maja 2011 r.


Cytuj
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 19 maja 2011 r. (sygn. SPS-023-22501/11) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Jarosława Matwiejuka w sprawie planów zmian w płatnościach dla funkcjonariuszy Policji będących na zwolnieniach lekarskich z dnia 4 maja 2011 r. uprzejmie informuję, że w dniu 22 lutego 2011 r. Rada Ministrów przyjęła opracowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych.
Obecnie Rządowe Centrum Legislacji, na podstawie przyjętych założeń, opracowuje projekt przedmiotowej ustawy. Projektowana ustawa o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych zakłada, że wysokość uposażenia funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych ulega obniżeniu o 20% podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim. W projekcie przyjęto, że uposażenia funkcjonariuszy/żołnierzy nie ulegną zmniejszeniu w przypadku zwolnień lekarskich z powodu wypadków w drodze do służby lub ze służby, wypadków w czasie służby, chorób przypadających w czasie ciąży oraz poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Ponadto ustalono, że nie ulegają zmniejszeniu uposażenia funkcjonariuszy/żołnierzy korzystających ze zwolnień lekarskich podczas misji oraz działań ratowniczych poza terytorium RP. W projektowanej regulacji przyjęto założenie, że przebywanie na zwolnieniu lekarskim będzie wpływać na wypłatę nagrody rocznej, nie będzie jednak stanowiło podstawy do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych.
Nie przewiduje się oszczędności z tytułu wejścia w życie projektowanej ustawy. Uzyskane środki finansowe pozwolą zwiększyć fundusz nagród i zapomóg dla pozostałych funkcjonariuszy/żołnierzy, pełniących służbę w zastępstwie nieobecnych przebywających na zwolnieniach lekarskich.
Z poważaniem



Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #117 dnia: Wrzesień 01, 2011, 17:26:20 »
Cytuj
Przełożony skontroluje policjanta na zwolnieniu lekarskim

Funkcjonariusze i żołnierze zawodowi przebywający na zwolnieniach lekarskich będą mogli być wezwani na badanie lekarskie przez resortowe komisje lekarskie.

Rząd chce zmienić zasady orzekania o niezdolności do służby wszystkich funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych. Powodem zmian jest próba ograniczenia liczby zwolnień lekarskich. Zmiany te nie będą jednak miały żadnego wpływu na sektor finansów publicznych, bowiem pieniądze zaoszczędzone na zwolnieniach lekarskich trafią na nagrody i zapomogi dla pozostałych, pełniących służbę w zastępstwie chorujących.

Problemem wymagającym szybkiego uporządkowania są także zasady dokumentowania choroby, bowiem obecnie żaden przepis nie określa wzoru zaświadczenia lekarskiego. Potwierdza to Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.

– W Straży Granicznej honorowane są druki ZUS zawierające informację o niezdolności do służby funkcjonariusza, jak również zaświadczenia wystawiane przez lekarzy pracujących w placówkach medycznych. Zaświadczenia te opatrzone są datą oraz imienną pieczęcią lekarza – mówi Justyna Szmidt-Grzech, rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej.

Przygotowany przez rząd projekt ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych wprowadza obowiązek wystawiania zwolnienia na zaświadczeniu lekarskim wystawionym zgodnie z art. 55, art. 57 i 58 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 657 z późn. zm.).

W praktyce oznacza to, że takie potwierdzenie choroby będzie musiało być wystawione na druku ZUS ZLA z uwzględnieniem kodów określających okoliczności mające wpływ na wysokość uposażenia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. udziału w tajnych misjach zwolnienie lekarskie będzie zastąpione innym dokumentem.

Równocześnie rząd chce kontrolować sposób wykorzystania zwolnień lekarskich oraz sprawdzać, czy z pełnienia służby są zwolnione osoby wyłącznie chore. Wzorem mają być kontrole prowadzone przez ZUS.

– Sprawdzanie stanu zdrowia na zlecenie przełożonych ograniczy liczbę zwolnień lekarskich – mówi Antoni Duda, przewodniczący NSZZ Policjantów.

Rząd chce też zwiększyć rolę komisji lekarskich. Obecnie te podległe MSWiA orzekają o zdolności psychicznej i fizycznej kandydatów do pełnienia służby, a także funkcjonariuszy. Oceniają uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem lub chorobami mającymi związek ze służbą. W przyszłości będą sprawdzać, czy funkcjonariusz jest naprawdę chory. Jeśli osoba wezwana przez komisję lekarską nie stawi się na badanie lub będzie zdrowa, to zwolnienie lekarskie straci ważność. W takim przypadku nieobecność na służbie będzie traktowana jako nieusprawiedliwiona.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/543549,przelozony_skontroluje_policjanta_na_zwolnieniu_lekarskim.html

ono85

  • Gość
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #118 dnia: Październik 20, 2011, 13:49:14 »
ja jestem teraz na zwolnieniu od15września i dostaje jeszcze 100%

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #119 dnia: Październik 20, 2011, 14:49:49 »
ja jestem teraz na zwolnieniu od15września i dostaje jeszcze 100%

A coś się zmieniło z naliczaniem ?? Szybkiego powrotu do zdrowia.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #120 dnia: Październik 20, 2011, 21:25:12 »
Cytuj
Przełożony skontroluje policjanta na zwolnieniu lekarskim

Funkcjonariusze i żołnierze zawodowi przebywający na zwolnieniach lekarskich będą mogli być wezwani na badanie lekarskie przez resortowe komisje lekarskie.

Rząd chce zmienić zasady orzekania o niezdolności do służby wszystkich funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych. Powodem zmian jest próba ograniczenia liczby zwolnień lekarskich. Zmiany te nie będą jednak miały żadnego wpływu na sektor finansów publicznych, bowiem pieniądze zaoszczędzone na zwolnieniach lekarskich trafią na nagrody i zapomogi dla pozostałych, pełniących służbę w zastępstwie chorujących.

Problemem wymagającym szybkiego uporządkowania są także zasady dokumentowania choroby, bowiem obecnie żaden przepis nie określa wzoru zaświadczenia lekarskiego. Potwierdza to Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.

– W Straży Granicznej honorowane są druki ZUS zawierające informację o niezdolności do służby funkcjonariusza, jak również zaświadczenia wystawiane przez lekarzy pracujących w placówkach medycznych. Zaświadczenia te opatrzone są datą oraz imienną pieczęcią lekarza – mówi Justyna Szmidt-Grzech, rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej.

Przygotowany przez rząd projekt ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych wprowadza obowiązek wystawiania zwolnienia na zaświadczeniu lekarskim wystawionym zgodnie z art. 55, art. 57 i 58 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 657 z późn. zm.).

W praktyce oznacza to, że takie potwierdzenie choroby będzie musiało być wystawione na druku ZUS ZLA z uwzględnieniem kodów określających okoliczności mające wpływ na wysokość uposażenia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. udziału w tajnych misjach zwolnienie lekarskie będzie zastąpione innym dokumentem.

Równocześnie rząd chce kontrolować sposób wykorzystania zwolnień lekarskich oraz sprawdzać, czy z pełnienia służby są zwolnione osoby wyłącznie chore. Wzorem mają być kontrole prowadzone przez ZUS.

– Sprawdzanie stanu zdrowia na zlecenie przełożonych ograniczy liczbę zwolnień lekarskich – mówi Antoni Duda, przewodniczący NSZZ Policjantów.

Rząd chce też zwiększyć rolę komisji lekarskich. Obecnie te podległe MSWiA orzekają o zdolności psychicznej i fizycznej kandydatów do pełnienia służby, a także funkcjonariuszy. Oceniają uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem lub chorobami mającymi związek ze służbą. W przyszłości będą sprawdzać, czy funkcjonariusz jest naprawdę chory. Jeśli osoba wezwana przez komisję lekarską nie stawi się na badanie lub będzie zdrowa, to zwolnienie lekarskie straci ważność. W takim przypadku nieobecność na służbie będzie traktowana jako nieusprawiedliwiona.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/543549,przelozony_skontroluje_policjanta_na_zwolnieniu_lekarskim.html



Nie do zrealizowania taki pomysł.Lekarz pod lekarzem dołków nie będzie kopać chyba że prokuratura go zmusi,natomiast pracodawca też nie będzie marnował swojego cennego czasu aby kontrolować pracownika na zwolnieniu bo szkoda czasu i kasy i czasy już nie te jak kiedyś lata temu co kontrolowali i inwigilowali....

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #121 dnia: Listopad 25, 2011, 14:25:31 »
Witam, czy okres zwolnienia ma wpływ na ilośc % uszczerbku...  na komisji lekarskiej? Nie chce mi sie ciagnac jak najduzej zwolnienia ale jak mam dostac mniej procent za nózke to bedzie trzeba, sami rozumiecie? Mysle ze wiekszosc miala z tym tematem stycznosc...

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #122 dnia: Listopad 25, 2011, 17:39:10 »
nie ma przełożenia
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #123 dnia: Grudzień 05, 2011, 08:38:02 »
http://www.gazetaprawna.pl/grafika/571363,78649,policjant_bardziej_chory_niz_pracownik.html

No panowie zostało nam już tylko odliczanie dni do wprowadzenia nowych uregulowań, choć na tle innych służb wypadamy przyzwoicie :) 

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #124 dnia: Maj 24, 2012, 09:53:28 »
Niższe świadczenia chorobowe straszakiem na mundurowych

Cytuj
Mimo wcześniejszych zapowiedzi zmianie nie ulegną zasady naliczania wysokości uposażenia za czas choroby. Miały one objąć nie tylko nowych funkcjonariuszy, ale również tych już służących w poszczególnych formacjach. Rząd proponował, że jeśli choroba nie miałaby związku ze służbą, to za cały czas jej trwania mundurowy otrzymywałby tylko 80 proc. uposażenia, a nie 100 proc., jak obecnie. Nowe rozwiązania miały wejść w życie w połowie ubiegłego roku. Tak się jednak nie stało.

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2014:nisze-wiadczenia-chorobowe-straszakiem-na-mundurowych&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30