Autor Wątek: Chorobowe 80%?  (Przeczytany 301235 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 07, 2011, 11:05:48 »
Policjant dostanie mniej pieniędzy za czas choroby

Cytuj
W czasie zwolnienia lekarskiego chorzy funkcjonariusze i żołnierze zawodowi będą otrzymywać 80 proc. uposażenia. Dodatkowo otrzymają niższą nagrodę roczną.

Rząd planuje ograniczyć o 20 proc. wysokość uposażenia wypłaconego funkcjonariuszom i żołnierzom w czasie choroby. Dodatkowo wypłacana im nagroda roczna będzie zmniejszana proporcjonalnie do czasu przebywania na zwolnieniach lekarskich. Obniżka ta nie będzie jednak miała wpływu na wysokość emerytury (z wyjątkiem funkcjonariuszy Służby Celnej), bowiem te świadczenia są ustalane na podstawie ostatniego uposażenia. Rząd jednocześnie obiecuje, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mają być przeznaczone w całości na fundusz nagród i zapomóg dla osób wykonujących pracę za chorych. Zmiany te zakłada projekt założeń do ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

– Nie zgodzimy się na to, żeby policjant, który zachorował z powodu pełnienia służby w czasie skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych, był karany obniżeniem wysokości uposażenia. Jak pokazują badania funkcjonariusze chorują, bo są przemęczeni, stresem związanym z wykonywaniem służby, zbytnim obciążeniem bez odpowiedniego wsparcia technicznego. Obecnie w policji jest ponad 5 tys. wakatów – mówi Andrzej Szary, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Jednocześnie podkreśla, że założenia do projektu ustawy wprowadzają zupełnie kuriozalny sposób karania chorych funkcjonariuszy.

– Trudno zrozumieć, dlaczego policjant, który chorował, dodatkowo ma być karany obniżeniem wysokości nagrody rocznej. Będziemy się domagać od rządu wykreślenia tego dyskryminującego zapisu – dodaje Andrzej Szary.

Jak podkreślają związkowcy, jeżeli rząd nie zmieni podejścia do zwolnień lekarskich funkcjonariuszy, to ci nie zgodzą się na rozmowy o reformie systemu emerytalnego służb mundurowych.

– Nie może być tak, że z jednej strony mamy rozmawiać o poważnych zmianach systemowych dla nowo wstępujących do służby policjantów, a z drugiej godzić się na obniżanie wysokości uposażenia – dodaje Andrzej Szary.

Związkowy uważają, że zamiast obniżania wysokości uposażenia w czasie choroby, należy zwiększyć kontrolę takich zwolnień. Lekarze orzecznicy MWSiA powinni sprawdzać, czy funkcjonariusz naprawdę jest chory. Wśród nich najczęściej chorują pogranicznicy, funkcjonariusze CBA oraz BOR.

16 tys. z 97 tys. funkcjonariuszy policji przebywa co miesiąc na zwolnieniach

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1866

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 08, 2011, 10:02:34 »
Związki zawodowe protestują przeciwko obniżeniu do 80 proc. uposażenia chorych funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych. 

Cytuj
Przygotowane przez rząd założenia do ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych mogą utrudnić rozmowy ze związkami zawodowymi o reformie systemu emerytalnego służb mundurowych.
– Z jednej strony rząd chce, abyśmy zaakceptowali dłuższy staż i wiek emerytalny funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych, a z drugiej strony przedstawia wszystkie służby jako oszustów, którzy przebywają na lewych zwolnieniach lekarskich – mówi Mariusz Tyl, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Podobnie uważa Robert Osmycki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność. Jego zdaniem rząd, proponując obniżenie wysokości zasiłku chorobowego do 80 proc. za okres choroby, która nie ma związku ze służbą, powinien bardzo dokładnie zdefiniować takie przypadki.
– Trudno bowiem sobie wyobrazić, aby pogranicznik, który zachorował na ptasią grypę w czasie służby na granicy z Ukrainą, miał później być za to karany finansowo – dodaje Mariusz Tyl.
O spornych zmianach w uposażeniu funkcjonariuszy rząd i związkowcy będą rozmawiać 16 lutego.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
 

http://www.nszzfsg.org/aktualnoci/55-z-prasy

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 08, 2011, 13:50:20 »
No faktycznie, to może storpedować rozmowy!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 09, 2011, 20:05:22 »
Opinia ZW NSZZ Policjantów do projektu nowych założeń w sprawie L-4!

Cytuj
Przedstawiona w założeniach argumentacja, która według Ministerstwa uzasadnia uchwalenie ustawy to dalsza „socjotechnika”, która ma stworzyć w opinii publicznej wrażenie, że policjanci to osoby nierzetelnie realizujące zadania służbowe działające na szkodę swojego Państwa.

Za naszym sprzeciwem przemawiają następujące argumenty:

1. Przedstawiając dane o zwolnieniach celowo zestawiono je z danymi ZUS, bez wskazania szczegółów dotyczących powodów otrzymywanych przez funkcjonariuszy zwolnień lekarskich np. zwolnienia związane z wypadkami w służbie, w drodze do i ze służby, zwolnienia z tytułu opieki, w czasie ciąży, zwolnienia funkcjonariuszy, którzy po przepracowaniu ponad 20 lat odchodzą, że służby, podczas gdy wcześniej ze zwolnień nie korzystali, służąc Ojczyźnie. Dane te są częściowo zawarte w analizach stanu BHP i Ochrony Przeciwpożarowej jednostek Policji, jednak, celowo ich nie przedstawiono z obawy o konsekwencje i opinię środowiska. To świadome działanie mające na celu poderwanie zaufania Polaków do funkcjonariuszy, którzy codziennie z narażeniem życia i zdrowia służą i giną.

2. Nowe założenia doprowadzą również do ograniczenia wysokości nagrody rocznej, co wcześniej nie było planowane. Jest to kolejne niekorzystne rozwiązanie, pogarszające status materialny policjanta, który nie ma godnej płacy, od 2lat brak jest waloryzacji uposażeń, brak perspektywy na podwyżki oraz w wielu wypadkach posiada niedostateczne zabezpieczenie techniczne.

3. Pokazując rozwiązania europejskie świadomie pomija się rozwiązania korzystne np. te funkcjonujące w Niemczech (100% płatne) oraz nic się nie mówi o poziomie płac w Państwach UE, co powoduje, że przyjęte ograniczenia są rekompensowane wysokością płac, co w Polsce jeszcze przez długie lata zapewne nie nastąpi.

4. W założeniach nie ma ani słowa o uciążliwości służby, wręcz przeciwnie próbuje się postawić znak równości między pracą a służbą, co traktujemy jako brak „kompetencji” autorów założeń.

5. Założenia nie wskazują rodzaju zwolnień lekarskich (choroba, schorzenie, uraz), jakie otrzymują funkcjonariusze, co mogłoby pokazać rzeczywisty stan zdrowia funkcjonariuszy: zestresowanych, słabo uposażonych, mobbingowanych, pracujących w nadgodzinach, przeciążonych obowiązkami służbowymi, straszonych zmianami systemu emerytalnego, zabieraniem świadczeń i uprawnień i wreszcie lekceważonych przez Państwo.

6. Jak pokazuje rzeczywistość, ewentualne korzyści (20% środków ze zwolnień), środki na nagrody będą przekazywane na wydatki rzeczowe jak to miało miejsce np. w Policji w 2009 roku, gdzie ponad 47 mln zł przesunięto na wydatki rzeczowe twierdząc, że nie było podstaw do wyróżnienia policjantów, gdyż nagroda jest uznaniowa i nie wszyscy ją muszą otrzymać. Policja w tym roku poprawiła efektywność służby, a w „nagrodę” zabrano jej środki na fundusz motywacyjny.

7. Wprowadzenie ustawy może spowodować w niedalekiej przyszłości dalsze obcięcie etatów w Policji, co już miało miejsce, gdyż jak twierdzą „fachowcy” 50% ograniczenie zwolnień spowoduje, że będzie więcej funkcjonariuszy pełniących służbę. Jest to ewidentna manipulacja, gdyż dane ZUS pokazują, że kontrole zwolnień zaledwie o 10% ograniczyły ich ilość.

8. NSZZ Policjantów od szeregu lat żąda od Rządu RP uregulowania kwestii nadgodzin, służby pełnionej w święta, dni wolne oraz w nocy, gratyfikacji finansowej za służbę powyżej normy ustawowej oraz zapewnienia ochrony prawnej. Jak widać Rząd i Parlament nie ma na to czasu, a prowadzony dialog przez stronę rządową ze związkami zawodowymi w świetle posiadania przez ekipę rządząca pełni władzy to iluzja.

9. W okresie, kiedy Rząd w okresie ostatnich 2 lat zwiększył zatrudnienie w administracji państwowej i rządowej o około 50 tysięcy osób i 50 tysięcy osób w samorządach, propozycja racjonalizacji uposażeń to „przykrywka” do odciągnięcia opinii publicznej od rzeczywistych problemów.

Po krytyce pierwszych założeń Ministerstwo usunęło cześć zapisów stawiających w złym świetle policjantów, co może świadczyć, że tak naprawdę przy ich opracowaniu wzięto jedynie pod uwagę aspekt ekonomiczny bez dbania o interes funkcjonariuszy.
Konferencja uzgodnieniowa zwołana w tej sprawie przez MSWiA z udziałem przedstawicieli związków zawodowych pokazała ewidentnie, że Ministerstwo nie potrafi obronić założeń, co bardzo źle świadczy o twórcach tych założeń.

Założenia były również przedmiotem dyskusji podczas prac Zespołu Rządowo – Związkowego ds. reformy systemu emerytalnego w miesiącu styczniu br. Przedstawiciele związków zawodowych poddali ostrej krytyce założenia i wnioskowali o wycofanie się przez Rząd z tego pomysłu. Minister Michał Boni wyraził pogląd, że pomysł uzyskał akceptację Rządu. W naszej ocenie takie stanowisko utrudni dialog w kwestiach emerytalnych, a nawet może go uniemożliwić.

W ocenie Zarządu Wojewódzkiego tak ważna kwestia dla służb mundurowych reprezentujących Państwo, musi być poprzedzona „rzeczywistymi” konsultacjami, przy przedstawieniu pełnych danych o realiach służby funkcjonariuszy.W przeciwnym wypadku należy spodziewać się oddolnych i zorganizowanych działań organizacji związkowych, mających na celu zablokowanie wprowadzeniu w życie ww. ustawy.
Zarząd Wojewódzki podejmie wszelkie możliwe działania, aby przekonać polityków do wycofania się z „cudownych” pomysłów racjonalizujących uposażenia funkcjonariuszy.
Nasza Organizacja z zainteresowaniem będzie obserwować wyrażane stanowiska w tej sprawie przez stronę służbową, która często „po cichu”  popiera założenia. Strona związkowa będzie te postawy prezentować i pokazywać funkcjonariuszom o czyje interesy, tak naprawdę dbają nasi najwyżsi przełożeni.
Zarząd Wojewódzki po raz  apeluje do tych funkcjonariuszy Policji,  którzy są poza związkami o przebudzenie się, zakończenie uprawniania demagogii i populizmu, wstąpienie do Organizacji Związkowej i wyrażenie zdecydowanego solidarnego sprzeciwu wobec pojawiających się ostatnio propozycji, które mają na celu pogorszenie statusu policjanta, w tym destabilizację służby.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1870

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 09, 2011, 22:26:11 »
Panowie
Argumenty właściwie nie zmieniaja sie od listopada 2010 (wtedy zaopiniowano negatywnie pierwszy projekt).
Argumnetów ze strony MSWiA i dobrych propozycji rozwiązań jak nie było tak nie ma.

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 10, 2011, 09:45:39 »
wreszcie wyrażono pinie o naszych przedstawicielach wyższego szczebla. Dawno już było widać te "całowanie w pierścień pana" żeby potem dostać fant za uciszanie strażaków i ich opinii na temat zmian w PSP. Chorobowe 80 % nie poparte żadnym argumentem, nadgodziny wątpliwy sukces, nie rozliczone godziny za zeszłe okresy to sukcesy rządzących partii.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 15, 2011, 19:22:05 »
List do Premiera w sprawie założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych, zawierające propozycję obniżenia do 80% należności za okres pozostawania funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich.

Cytuj
Pan Donald TUSK PREZES RADY MINISTRÓW
Nawiązując do stanowiska Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z dnia 10 grudnia 2010 roku informujemy Pana, że złożone deklaracje z naszej strony doprowadzenia do finału uzgodnień są nadal aktualne.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych informuje z niepokojem, że w trakcie prowadzonych rozmów nad zmianą systemu emerytalnego naszych służb Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji po raz kolejny opublikowało „założenia do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych”, zawierające propozycję obniżenia do 80% należności za okres pozostawania funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich. Założenia te już wcześniej zostały totalnie skrytykowane przez Federację ZZSM jako mogące spowodować destabilizację służb, bez uwzględnienia ich specyfiki, ryzyka zawodowego wpisanego w pragmatykę każdej służby o obowiązku narażania życia a nawet zdrowia. Powrót do koncepcji źle uzasadnionych i napisanych na kolanie założeń w momencie prowadzenia prac nad systemem emerytalnym wydaje się działaniem mającym na celu storpedowanie z trudem podjętego dialogu.

Panie Premierze,

Przedstawiając założenia ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych autor w sposób tendencyjny a nawet prowokacyjny pokazuje funkcjonariuszy policji, straży granicznej, straży pożarnej i służby więziennej jako grupy kombinatorów i obiboków.

W uzasadnieniu założeń brak jest podstawowych danych o ilości zwolnień w związku z wypadkami w służbie doznanymi podczas interwencji, zabezpieczeń imprez masowych, czynnej napaści na funkcjonariusza oraz ilości urlopów macierzyńskich, wychowawczych, co również jest powodem nieobecności w służbie.

W sytuacji, w której brak jest uregulowań dotyczących kwestii dokładnej ewidencji czasu służby, służby pełnionej w porze nocnej, dni świąteczne i ustawowo wolne, wszystkie tezy przedstawione przez autorów projektu są pozbawione racjonalnego uzasadnienia.

Panie Premierze,

Od wielu lat poziom bezpieczeństwa realizowany przez służby mundurowe PSP, SG, Służbę Więzienną a przede wszystkim Policję utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie pomimo ciągłego zmniejszania etatów w naszych formacjach oraz celowego utrzymywania wakatów, aby zachować płynności finansową.

Wszystko to dzieje się przez olbrzymie zaangażowanie funkcjonariuszy w służbie, za stosunkowo niewielkie wynagrodzenie niewaloryzowane od kilku lat, z narażeniem życia i zdrowia włącznie.

Przedstawione w tym czasie, w czasie dyskusji nad zmianą systemu emerytalnego służb mundurowych, założeń nie popartych rzetelną analizą przyczyn zwolnień lekarskich, głównie na niskich stanowiskach wykonawczych, przez Zastępcę Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzeja Trelę na ostatnim posiedzeniu Zespołu pod kierownictwem ministra Michała Boniego, to działanie wyjęte żywcem z poprzedniej epoki jakie stosowały służby w celu wprowadzania dezinformacji i niepokoju w całym środowisku funkcjonariuszy. Są to metody, których nie można zaakceptować dzisiaj, po 20 latach funkcjonowania demokratycznego Państwa prawa.

W tej sytuacji Federacja ZZSM żąda wstrzymania prac nad założeniami do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych co najmniej do czasu zakończenia prac nad zmianą ustawy emerytalnej dla naszych służb. W przeciwnym  przypadku związki zawodowe wchodzące w skład Federacji ZZSM wycofają swoich przedstawicieli z zespołu rządowo-związkowego i wszystkich podzespołów zajmujących się reformą systemu emerytalnego.

http://www.zgnszzpp.republika.pl/federacja/federacja-2011-02-14-premier.htm

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 16, 2011, 13:43:01 »
Cytuj
Pan Jerzy MILLER Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

                  W N I O S E K

ZARZĄDU GŁÓWNEGO NIEZALEŻNEGO SAMORZĄDNEGO ZWIĄZKU ZAWODOWEGO  POLICJANTÓW
O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ


Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r.(Dz. U. Nr 112, poz. 1198) oraz art. 28 ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych w związku z projektem założeń MSWiA do „ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych” wersja z dnia 31 stycznia 2011 roku zwracam się z wnioskiem o udostępnienie informacji w następującym zakresie:

1.   Ilości zwolnień lekarskich policjantów w latach 2008, 2009 oraz 2010 w poszczególnych miesiącach 2010 roku otrzymanych z tytułu:
•   wypadków w służbie,
•   wypadków w drodze do służby lub ze służby,
•   opieki nad dzieckiem i najbliższym członkiem rodziny,
•   art. 43 ust 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji,
•   zagrożenia ciąży,
•   urlopów macierzyńskich,
•   badań w związku z oddaniem tkanek, komórek lub narządów

    U Z A S A D N I E N I E

   Dane te są niezbędne naszej Organizacji do realizacji zadań ustawowych i statutowych, w tym szczególnie do reprezentowania interesów funkcjonariuszy podczas prac nad założeniami do ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych.
   Aby podjąć rzeczowe konsultacje niezbędne są pełne dane, gdyż w przeciwnym wypadku ostateczny efekt prac będzie oparty na nierzetelnych danych szkodzących interesowi policjantów i służby.
   Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak na wstępie.

Przewodniczący
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
Antoni DUDA

http://www.zzsflorian.pl/files/File/zalaczniki/komunikaty/2011/126-2011_-_MSWiA_-_WNIOSEK_-_racjonalizacja.doc

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 17, 2011, 08:36:13 »
No pozostałe służby też powinny wystąpić z takimi wnioskami, niech ujawnią wszystkie dane, tylko ciekawe czy je mają ..?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 21, 2011, 11:34:41 »
Cytuj
RZĄD TEGO NIE ODPUŚCI?

Podobno już w połowie roku rządząca koalicja pragnie zrealizować swój plan pozbawienia żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych (łącznie ze Służbą Celną, która nie korzysta z zaopatrzeniowego systemu emerytalnego wypłacanego z budżetu państwa)  jednego z ostatnich już „przywilejów”, jakim jest wyższy, stuprocentowy zasiłek chorobowy.

Przygotowany w MSWiA projekt ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów, na czele którego stoi minister Michał Boni, prowadzący równocześnie negocjacje ze związkowcami służb mundurowych (członkowie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ‘Solidarność”) oraz przedstawicielami Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego w sprawie zmiany systemu emerytalnego.
O ile w kwestii emerytur rząd już „odpuścił”, rezygnując z zapowiedzianej wcześniej koncepcji likwidacji odrębnego systemu emerytalnego służb mundurowych i opowiadając się za zwiększeniem wysługi lat  i określeniem limitu wieku niezbędnych do skorzystania ze świadczenia, o tyle w sprawie „chorobowego” jest nieustępliwy. Chodzi o to, że środki finansowe z obcięcia zasiłku będą dostępne od zaraz, co nie jest obojętne dla zagrożonego budżetu państwa. A odpowiednie nagłośnienie usuwania „komunistycznych przywilejów” znajduje wciąż życzliwe zrozumienie i poparcie w społeczeństwie. W tym kontekście zmasowanej odgórnej propagandy należy też rozumieć wyjątkowo nierzetelny felieton o mundurowych „przywilejach,” który 14 lutego wyemitowały „Wiadomości „ TVP 1.
Nowy plan Balcerowicza ?
Będący w ostrym sporze z nieprzejednanym krytykiem dotychczasowej polityki finansowo-gospodarczej rządu prof. Leszkiem Balcerowiczem, przedstawiciele koalicji przyjęli z zadowoleniem jego filozofię zasiłków chorobowych.
„ Nie należy patrzeć przez pryzmat szlachetnych uczuć i licytować się, kto bardziej współczuje ludziom – mówił twardo ten reformator w wywiadzie opublikowanym 19-20 lutego 2011 r. na łamach „Gazety Wyborczej”,  najbardziej zasłużonej w upowszechnianiu idei „liberalnych” i zwalczającej rzekome przywileje - (…) Na naszej liście oszczędności (Fundacji Obywatelskiego Rozwoju na czele której stoi Balcerowicz – MT), które podsuwamy rządowi, jest cofnięcie przywileju, że służby mundurowe mają 100 proc. zasiłku chorobowego”

„To pana nie oburzało ? (wywiad przeprowadzili red.red. A. Leszczyński i P. Pacewicz – MT). Jak to musiało osłabiać zdrowie policjantów ?” – kpił w żywe oczy były wicepremier, który wraz z FOR forsuje w ogóle obniżenie wszystkich zasiłków chorobowych do 60 proc. podstawy ich wymiaru, wstrzymanie wszelkich podwyżek płac, ograniczenie waloryzacji emerytur, likwidację ulg podatkowych i becikowego oraz obniżenie – już znacznie przyciętego - zasiłku pogrzebowego do 1100 zł…

Chorujemy częściej, ale…
Jeśli wierzyć statystykom podanym w załącznikach do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych (bombiasty tytuł ma wprowadzić w błąd, „przykryć” niejako prosty zabieg obcięcia zasiłku „chorobowego”), funkcjonariusze i żołnierze faktycznie chorują częściej niż średni obywatel ubezpieczony w ZUS. W 2009 r. najwięcej dni zwolnienia lekarskiego przypadało na jednego funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu, przed policjantem i pogranicznikiem, ale w roku ubiegłym wyraźnie (niemal dwukrotnie !) spadła absencja w Policji i na czoło wysunęli się  w kolejności: funkcjonariusze Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i BOR. Świadczy to chyba, że mierniki tego rodzaju nie dają podstaw do wyciągania zbyt daleko idących wniosków.
A takie wnioski wyciągnięto i w propozycji ustawy „racjonalizacyjnej” zakłada się zmniejszenie zasiłków chorobowych w Siłach Zbrojnych RP, 10 służbach mundurowych wymienionych w odrębnej ustawie emerytalnej i Służbie Celnej do 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru tego zasiłku. Żeby zabieranie forsy jeszcze przyspieszyć, biurokraci z MSWiA proponują wprowadzenie przepisu przejściowego, który spowoduje, że przebywający na zwolnieniu lekarskim  w trakcie wejścia ustawy w życie otrzymają stuprocentowy zasiłek do 30 dni zwolnienia, później natomiast uposażenie zostanie im automatycznie obniżone.
Do tego dochodzi jeszcze odpowiednie zmniejszenie nagrody rocznej za czas przechorowany i zwiększona kontrola udzielania zwolnień lekarskich. Projektodawca  zgadza się podtrzymać zasiłek w dotychczasowej wysokości tylko wtedy, gdy dojdzie do wypadku w drodze do służby lub po służbie, w czasie służby  oraz do zachorowania w  ciąży. Zgodnie  z zapowiedzią zaoszczędzone na „chorobowym” środki miałyby zwiększyć fundusz nagród i zapomóg. Te pierwsze – jak wynika z danych uzyskanych przez ZG NSZZ Policjantów - otrzymują najczęściej i w nieproporcjonalnej w stosunku do innych wysokości, osoby zajmujące stanowiska kierownicze.
Służba to nie praca !
Przeciwko projektowi protestują związki zawodowe skupione w Federacji ZZ SM, Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” i Zrzeszeniu Związków Zawodowych Służby Celnej. Związkowcy argumentują, że w przypadku wojskowych i funkcjonariuszy chodzi o służbę, a nie pracę. We wszystkich niemal służbach mundurowych składa się przysięgę lub ślubowanie, w którym określono, że służbę tę pełni się „nawet z narażeniem życia” (zapisu tego nie ma tylko w ślubowaniu funkcjonariuszy celnych  i -  nie wiem dlaczego -  w nowej, uchwalonej 9 kwietnia 2010 r. ustawie o Służbie Więziennej). Służba oznacza stałą dyspozycyjność i zagrożenie, odbywa się na ogół w systemie zmianowym, funkcjonariusze muszą zachowywać pełną sprawność psychofizyczną, pełniona jest w większości przypadków z bronią (wyjątkiem są strażacy i celnicy oraz więziennicy wewnątrz zakładów penitencjarnych), w niekorzystnym środowisku (podejrzani, przestępcy, osadzeni, ranni i poparzeni itp.), w  ekstremalnych warunkach atmosferycznych, w wyjątkowo stresujących warunkach zwiększonego napięcia psychicznego i zwiększonej odpowiedzialności nie tylko za  zdrowie i życie własne, ale  i innych osób.
Dlatego też związkowcy domagają się utrzymania  zasiłków chorobowych w dotychczasowej wysokości także dla osób, których choroba jest następstwem warunków pełnienia służby (choćby zimowe przeziębienia), a celnicy argumentują dodatkowo, że w ich przypadku (emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) wprowadzenie zmniejszonych zasiłków chorobowych oznaczać będzie też zmniejszone świadczenia.
Zszargana psychika
„Urawniłowka”, jakiej chce dokonać rząd Donalda Tuska w zakresie zasiłków chorobowych nie bierze pod uwagę także zaburzeń psychicznych na jakie narażeni są w stopniu większym niż inni funkcjonariusze służb mundurowych. Grozi im bowiem, obok schorzeń somatycznych, częściej niż w innych zawodach tzw. wypalenie zawodowe, powodujące stany depresyjne. „Niedostatek sensu mierzonego własną efektywnością odczuwają ludzie, których zajęcie jest obarczone wysokim ryzykiem porażki, a jednocześnie niezwykle odpowiedzialne: lekarze, policjanci, członkowie wszelkich służb ratowniczych – twierdzi psycholog i psychoterapeutka Anna Nowakowska. – Wszyscy oni muszą mierzyć się z bezsilnością i poczuciem klęski, kiedy ich wysiłek nie przynosi efektu, ponieważ skutki ich porażki są ostateczne. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym przeciążeniem jest stopniowe wygasanie empatii”.
Ten brak empatii wyraźny jest także u prof. Leszka Balcerowicza, ale w jego przypadku wywołują go tylko zewnętrzne utrudnienia w procesie wprowadzania swoich, tak reklamowanych i „idealnych” koncepcji w życie.

Marcel Tabor

PS.  14 lutego br. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych skierowała list do prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska protestujący przeciwko pracom nad „racjonalizacją uposażeń”. Jak stwierdza w nim podpisany pod pismem przewodniczący ZG NSZZ Policjantów Antoni Duda: „Federacja żąda wstrzymania prac nad  założeniami do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych co najmniej do czasu zakończenia prac nad zmianą ustawy emerytalnej dla naszych służb. W przeciwnym przypadku związki zawodowe wchodzące w skład Federacji ZZ SM wycofają swoich przedstawicieli z zespołu rządowo-związkowego i wszystkich podzespołów zajmujących się reformą systemu emerytalnego”.

źródło: nszzp

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1912


ja

  • Gość
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #85 dnia: Luty 22, 2011, 09:18:47 »
Witam. Czy jest już jednoznacznie określona data od kiedy wchodzi 80% chorobowego,czy w ogóle wchodzi?Dzięki

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 22, 2011, 17:07:38 »
Stało się, działania ZZ negatywne opinie, spotkania z przedstawicielami RP na nic się zdały.
Nikt z nami już się nie liczy.
Czy tak samo będzie ze zmiana ustawy emerytalnej?
My swoje, a oni robią co chcą.

Cytuj
Zasiłki chorobowe mundurowych na obradach rządu
Jednym z punktów obrad dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów ma być projekt ustawy obniżającej zasiłki chorobowe dla służb mundurowych.
Zgodnie z projektem ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych funkcjonariusze i żołnierze mieliby dostawać zasiłek chorobowy taki sam jak cywile, czyli 80 proc. pensji zamiast dotychczasowych 100 proc. Projekt dotyczy funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych. Powstałe w ten sposób oszczędności będą przeznaczone na fundusz nagród i zapomóg.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1915

Cytuj
Rząd przyjął dzisiaj projekt ustawy obniżającej zasiłki chorobowe
Rząd przyjął dzisiaj projekt ustawy obniżającej zasiłki chorobow służb mundurowych. Funkcjonariusze i żołnierze mieliby dostawać zasiłek chorobowy taki jak cywile, czyli zamiast 100 proc. - 80 proc. pensji.

Na prawie 100 tys. policjantów każdego dnia na zwolnieniu lekarskim przebywa około 6 tys. funkcjonariuszy - wynika z danych Komendy Głównej Policji.
Projekt ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych dotyczy funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.

Oszczędności powstałe w wyniku zmniejszenia uposażeń przeznaczone będą w całości na fundusz nagród i zapomóg.

"Obniżenie zasiłku w związku z chorobą nie będzie dotyczyło funkcjonariuszy i żołnierzy korzystających ze zwolnień lekarskich w szczególnych okolicznościach, np. z tytułu wypadku w drodze do służby lub ze służby, wypadku w czasie służby czy choroby w czasie ciąży" - powiedziała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1916


« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2011, 17:12:29 wysłana przez grzela »

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 22, 2011, 17:26:41 »
http://www.rp.pl/artykul/2,616442.html

Rząd przyjął projekt ustawy obniżającej zasiłki chorobowe służb mundurowych. Funkcjonariusze i żołnierze mieliby dostawać zasiłek chorobowy taki jak cywile, czyli zamiast 100 proc. - 80 proc. pensji.

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 23, 2011, 07:59:02 »
Strona Rządowa jawnie sobie kpi z nas wszystkich, z tymi rozmowami w zespołach pewnie będzie tak samo, najpierw sobie pogadamy, a później zrobią co będą chcieli!

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 23, 2011, 08:21:47 »
Dobre wypowiedzi słyszałem wczoraj w radiu z centrali związkowych Policji i Straży.
Jak przechodzimy pod kodeks pracy to może pod cały, a nie znów się na nas oszczędza. Pensje zamrożone, teraz 80% chorobowego. A pracownicy cywilni kroją dobrą kaskę za nadgodziny, pracę w dni wolne, może by tak równać wszędzie, a nie tylko tam gdzie się da oszczędzić?
I jeszcze statystyka - strażak na zwolnieniu jest średnio 7 dni w roku. O czym w ogóle jest mowa? To zwykły brak honoru.

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 23, 2011, 09:02:13 »
Kolejna porcja wiadomości przy porannej kawie :0

http://www.rp.pl/artykul/4,1025698_Nizsze-zasilki--dla-mundurowych.html

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 23, 2011, 09:04:00 »
Dzisiaj kolejne spotkanie rządowo-związkowe min w tej sprawie.
Mam nadzieję, że tanio skóry nie sprzedadzą.

Cytuj
23 lutego kolejne posiedzenie Zespołu Rządowo- Związkowego

W dniu 23 lutego w Warszawie odbędzie się posiedzenie Zespołu Rządowo - Związkowego, który zajmie się m. in.: L-4 i innymi nierozwiązanymi dotychczas problemami służb mundurowych.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1914

Jak mamy zacząć stosować KP podczas chorobowego, to niech ma zastosowanie też do pracy w porze nocnej, niedziel i świąt, za które cywile dostają wysokie dodatki. 

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 23, 2011, 10:05:43 »
To co robi władza to wstyd i hańba, przecież średnia funkcjonariuszy i tak jest poniżej średniej cywili, a argumenty:
"funkcjonariusze nadużywali zwolnień lekarskich, podczas których podejmowali inne prace czy wyjeżdżali na wypoczynek z rodzinami"
są poniżej pasa, kto to w ogóle wymyślił, jak można tak argumentować? Proszę o konkretne przykłady!!! I jestem pewien, że nikt ich nie poda, to jest pomawianie i stawianie w złym świetle funkcjonariuszy!

Tu chyba raczej chodzi o propagandę i zdobyciu kilka punktów na słupku poparcia dla PO!

Opinia ZZ była negatywna, więc po co te spotkania i tak zrobią swoje i jeszcze zrzucą winę na ZZ, że były i nic nie zrobiły!

« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2011, 10:10:06 wysłana przez apap000 »

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #94 dnia: Luty 23, 2011, 10:58:53 »
Moim zdaniem obcinanie chorobowego, mimo że jego zasadność jest wątpliwa. Argumentacja Ministerstwa:
Cytuj
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ukrywa, że chce w ten sposób zniechęcić funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji czy żołnierzy do chorowania.
jest po prostu śmieszne. Albo się choruje albo nie, nie można kogoś zniechęcić. Dojdzie do tego, że chłopaki będą z grypą przychodzić na służbę żeby im pensji nie obcięli. Aż ktoś kiedyś padnie gasząc pożar w ODO gdzieś w mieszkaniu...  :krzyk:
Propaganda, że zaoszczędzone pieniądze pójdą dla tych, co będą zastępować chorych jest śmieszna :wall: Coś w stylu "dostaniecie 60% za nadgodziny, ale odbierzemy wam 5 dni urlopu dodatkowego"  :gwiazdki: :gwiazdki: U nas jeszcze nikt nawet tych 60% nie widział...

Większym problemem będzie chyba praca na 13 i mundurówkami. Bo po tym co się teraz dzieje jakoś czarno widzę ich przyszłość. Będziemy opiniować ale sami dla siebie.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #95 dnia: Luty 23, 2011, 11:15:55 »
Służby mundurowe otrzymają niższe pensje za czas choroby

Cytuj
Rząd chce obniżyć ze 100 proc. do 80 proc. wysokość uposażeń chorych pracowników służb mundurowych. Związki zawodowe grożą, w reakcji na te plany, skierowaniem ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Wczoraj rząd przyjął projekt założeń do ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych. Zgodnie z nimi chorzy policjanci i żołnierze zawodowi za okres choroby otrzymają 80 proc. uposażenia zasadniczego z dodatkami do uposażenia o charakterze stałym. Na dotychczasowych zasadach będzie wypłacane uposażenie tylko osobom, których choroba ma związek ze służbą.

Rząd chce w ten sposób ograniczyć wydatki za wypłatę uposażenia chorym mundurowym. Chce też ograniczyć ich wykorzystywanie. Z wyliczeń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że każdego dnia na zwolnieniu lekarskim przebywa 6 tys. z 98 tys. policjantów.

Na żadne zmiany w tym zakresie nie zgadzają się związkowcy z Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Grożą, że w przypadku uchwalenia ustawy obniżającej wysokość upasażenia w czasie choroby zaskarżą ją do TK.

– Rząd nie może traktować policjantów jak obywateli drugiej kategorii. Domagamy się wprowadzenia specjalnych dodatków za czas służby w nocy, w niedziele i święta – mówi Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Zapowiada także, że dzisiaj będzie o tym rozmawiać z ministrem Michałem Bonim w czasie kolejnego spotkania zespołu do spraw reformy systemu emerytalnego.

Oceniając jednak tempo prac i sposób ich prowadzenia można mieć poważne wątpliwości, czy projekt ustawy wydłużający okres służby z 15 do 25 lat oraz wiek emerytalny wynoszący 50 – 55 lat zostanie przyjęty przed wakacjami parlamentarnymi. A ustawy, które trafią do Sejmu po wakacjach, nie mają już większych szans na uchwalenie przed październikowymi wyborami.

2,4 mln zł miesięcznie kosztowały policję zwolnienia lekarskie funkcjonariuszy w 2010 roku

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1918

Cytuj
"Nie możemy się zgodzić na rozwiązania proponowane przez rząd. Ta ustawa jest niedopuszczalna i źle przygotowana. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta w tym kształcie, zaskarżymy ją do Trybunału Konstytucyjnego" - zapowiedział w rozmowie z PAP przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Rząd przyjął 22.02.br. założenia do projektu ustawy obniżającej zasiłki chorobowe służb mundurowych. Funkcjonariusze i żołnierze mieliby dostawać - tak jak cywile - zamiast 100 proc., tylko 80 proc. pensji. Przeciwne obniżeniu zasiłków chorobowych służb mundurowych są związki zawodowe, które zapowiadają zaskarżenie ustawy do TK.
Przyjęte przez rząd założenia do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych zakładają, że mundurowi przebywający na zwolnieniach lekarskich mieliby dostawać tyle samo co cywile. Oszczędności powstałe w wyniku zmniejszenia uposażeń mają być przeznaczone w całości na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.
Według rządu proponowane rozwiązania mają zapobiec przypadkom nieuzasadnionego przebywania na zwolnieniach lekarskich. Obecnie nie ma uregulowań prawnych umożliwiających sprawdzenie, czy przebywanie na zwolnieniu funkcjonariusza lub żołnierza jest uzasadnione - podkreślono w komunikacie CIR.
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że na prawie 100 tys. policjantów każdego dnia na zwolnieniu lekarskim przebywa około 6 tys. funkcjonariuszy.
Projektowane przepisy mają dotyczyć funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.
Obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło wszystkich funkcjonariuszy i żołnierzy
Obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło funkcjonariuszy i żołnierzy m.in. w przypadku niezdolności do służby z powodu wypadków w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), wypadków w trakcie wykonywania czynności służbowych, choroby w czasie ciąży, poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów, a także niezdolności do służby powstałej podczas misji zagranicznych.
Według propozycji rządu przebywanie na zwolnieniu będzie wpływać na wysokość nagrody rocznej - proporcjonalnie do czasu przebywania na chorobowym. Obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą i naliczenia świadczeń emerytalnych (z wyjątkiem funkcjonariuszy Służby Celnej).
Rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak podkreśliła, że podobne przepisy wprowadzają kraje Unii Europejskiej. Przykładem jest Litwa, gdzie od 1 sierpnia 2010 roku wprowadzono nowe zasady wypłacania wynagrodzenia podczas choroby. "Rozwiązanie to przyczyniło się do znacznej redukcji zwolnień lekarskich" - powiedziała Woźniak.
"Zmiany mają na celu wynagradzanie funkcjonariuszy, którzy wypełniają obowiązki za kolegów przebywających na zwolnieniach lekarskich. Nie chodzi o zabieranie pieniędzy, ale o to, żeby zwiększyć fundusz nagród dla tych, którzy wykonują zadania za kolegów" - powiedziała Woźniak. Dodała, że projekt był konsultowany ze stroną społeczną.
Przeciwne obniżeniu zasiłków chorobowych do 80 proc. pensji są związki zawodowe. List w tej sprawie w imieniu Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych do premiera Donalda Tuska wystosował szef NSZZ Policjantów Antoni Duda.

"Federacja ZZSM żąda wstrzymania prac nad założeniami do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych co najmniej do czasu zakończenia prac nad nowelizacją ustawy emerytalnej służb mundurowych. W przeciwnym przypadku związki zawodowe (...) wycofają swoich przedstawicieli z zespołu rządowo-związkowego i wszystkich podzespołów zajmujących się reformą systemu emerytalnego" - napisał Duda w liście datowanym na 14 lutego.
Według związkowców przygotowane przez rząd propozycje nie uwzględniają specyfiki służby, ryzyka zawodowego wynikającego z narażania zdrowia. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta w tym kształcie, zaskarżymy ją do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział w rozmowie z PAP przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda.
"Nie możemy się zgodzić na rozwiązania proponowane przez rząd. Ta ustawa jest niedopuszczalna i źle przygotowana. Jeśli rząd chce, aby funkcjonariusz miał takie obowiązki jak inni pracownicy, to musi także mieć prawo do dodatków za pracę w nocy, w święta czy w niedziele. Mundurowi nie mogą być obywatelami piątej kategorii" - powiedział przewodniczący NSZZ Policjantów.

http://www.nszz-p.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=304:aduda-zaskarymy-ustaw-do-tk&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2011, 12:14:33 wysłana przez grzela »

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #96 dnia: Luty 23, 2011, 12:47:55 »
czyli co ? teraz zgodnie z zapowiedzią ZZ powinny sycofać sie z komisji, bo i tak nikt tam nas nie wysłucha, a w gazetach napiszą że nad projektami pracowały ZZ.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #97 dnia: Luty 23, 2011, 13:01:41 »
Resort rozmija się z prawdą

Cytuj
Resort nie wspomina o tym, że średnia liczba dni, jakie funkcjonariusze poszczególnych służb spędzają na chorobowym, i tak jest niższa od średniej, jaką ZUS wyliczył dla przeciętnego cywila. Z danych ZUS wynika, że w 2010 r. wynosiła ona 16 dni. Większość służb plasuje się poniżej średniej.

Rekordziści – funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, przebywali na zwolnieniach tylko przez średnio siedem dni w ciągu całego roku. Jeszcze rzadziej chorują funkcjonariusze ABW: średnio cztery dni w ciągu roku.
Tymczasem zmniejszenie o jedną piątą świadczenia chorobowego funkcjonariuszom mundurowym zaproponował wczoraj rząd. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ukrywa, że chce w ten sposób zniechęcić funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji czy żołnierzy do chorowania. A raczej pozyskać dodatkowe środki do dziurawego budżetu.
Tylko w pierwszym półroczu 2010 r. na zwolnieniach lekarskich przebywało miesięcznie średnio 16 tys. policjantów. Wykorzystywali łącznie ok. 192 tys. dni  chorobowego miesięcznie – czytamy w uzasadnieniu do założeń nowelizacji przepisów, które miałyby zacząć obowiązywać już od połowy tego roku.

Czego chce ministerstwo?

Planuje obniżenie zasiłków chorobowych przysługujących mundurowym w czasie zwolnienia ze 100 do 80 proc. ich uposażenia. Ponadto ZUS będzie mógł skontrolować, czy mundurowy faktycznie choruje. Do tej pory przepisy tego nie przewidywały. MSWiA twierdzi nawet, że dzięki temu funkcjonariusze nadużywali zwolnień lekarskich, podczas których podejmowali inne prace czy wyjeżdżali na wypoczynek z rodzinami. Te wypowiedzi nie poparte żadnymi danymi stanowią uogólnienie krzywdzące wszystkich funkcjonariuszy. Resort nie wspomina też o oczywistej prawdzie, że funkcjonariusze sami sobie L-4 nie wystawiają.
Resort nie wspomina o tym, że średnia liczba dni, jakie funkcjonariusze poszczególnych służb spędzają na chorobowym, i tak jest niższa od średniej, jaką ZUS wyliczył dla przeciętnego cywila. Z danych ZUS wynika, że w 2010 r. wynosiła ona 16 dni. Większość służb plasuje się poniżej średniej. Rekordziści – funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, przebywali na zwolnieniach tylko przez średnio siedem dni w ciągu całego roku. Jeszcze rzadziej chorują funkcjonariusze ABW: średnio cztery dni w ciągu roku. W tej sytuacji wszelkie uzasadnienia zawarte w "założeniach do ustawy" są dobrane tendencyjnie i mają służyć tylko jednemu celowi - wywarciu społecznej presji na uzyskanie korzyści politycznych przez rządzącą koalicję. Szerzej o tym w komentarzu Marcela Tabora.
Zmniejszenie zasiłku wypłacanego mundurowym w czasie choroby będzie miało wpływ na wysokość nagrody rocznej, bo ta maleje proporcjonalnie do czasu przebywania na zwolnieniu. Nie będzie natomiast miało wpływu na inne przysługujące im świadczenia, w tym na uprawnienie do emerytury. Wyjątkiem będzie jedynie Służba Celna. Jej funkcjonariusze stracą wskutek tej nowelizacji także na emeryturze.

– Obniżenie dochodów spowoduje zmniejszenie podstawy do wyliczenia emerytury – podkreśla Barbara Smolińska, przewodnicząca Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP. – Jako jedyna służba nie korzystamy bowiem z tzw. emerytur mundurowych. Jesteśmy ubezpieczeni w ZUS i tam płyną składki od naszych uposażeń

– Zmiany oceniamy bardzo negatywnie – mówi Jacek Zakrzewski, wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ Funkcjonariuszy Służby Granicznej. – Ministerstwo powołuje się na to, że funkcjonariusze nadużywają zwolnień, ale nie ma na to żadnych dowodów, a takie argumenty odbieramy jako szkalowanie naszego dobrego imienia. My nie pracujemy, tylko służymy. Jeśli rząd chce nas traktować jak zwykłych pracowników, niech da nam wszystkie związane z tym przywileje, czyli ekstrapłatne soboty i niedziele, a także dodatki za pracę w nocy. Jak tak dalej pójdzie, to nie wiem, kto będzie zabezpieczał Euro 2012.
Założenia do projektu ustawy o racjonalizacji uposażenia służb mundurowych przyjął wczoraj rząd.

W kontekście wczorajszej decyzji rządu muszą budzić zdziwienie nienaruszalność świadczeń, jakie funkcjonariuszom gwarantował w swoim liście podsekretarz stanu w MSWiA Adam Rapacki.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1920

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #98 dnia: Luty 23, 2011, 13:18:21 »
Nie wiem czy to celowe, ale niedługo dojdzie do tego, że same służby mundurowe zaczną się między sobą kłócić kto ile wziął chorobowego i przez kogo ta całe zamieszanie- "bo skoro średnia dla służb wynosi mniej niż 16 dni, a przeciętny strażak ma 7 dni w ciągu roku to dlaczego jeszcze nas upominają??? Skoro nawet te 16 dni to mniej niż cywil!!!". Dodatkowo jeszcze ZUS ma nas kontrolować co jest już całkowitym absurdem i raczej do tego nie dojdzie (po co ZUS ma tracić czas żeby kontrolować kogoś, kto nie od nich pobiera świadczenia???)

Dobrze, że związki oceniają to negatywnie, ale czy to coś zmieni??? Już wiemy, że z naszymi opiniami się nikt nie liczy, bo rząd woli populistycznie rozpropagować w gazetach że "dlaczego policjant, strażak czy granicznik ma na chorobowym mieć więcej niż przeciętny obywatel???" :krzyk:
A ja się pytam kiedy się wezmą za siebie??? Sztandarowy pomysł PO- 300 posłów i 49 senatorów śpi. O obniżeniu sobie świadczeń za puste sale w sejmie też jakoś nikt nie wspomina. :wall: :wall: :wall:
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline kz69

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Chorobowe 80%?
« Odpowiedź #99 dnia: Luty 23, 2011, 14:10:47 »
Cytuj
A ja się pytam kiedy się wezmą za siebie???


http://www.we-dwoje.pl/sejm;daje;sobie;podwyzke,artykul,23214.html
Wszystko jest trudne zanim stanie się proste.