Autor Wątek: służba w OSP  (Przeczytany 10937 razy)

Offline mlody998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
służba w OSP
« dnia: Styczeń 01, 2008, 12:54:32 »
Witam ! Mam 16 lat i zastanawiam sie nad slużba w OSP tylko nie wiem dokłądnie co musze zrobic zeby sie dostac :( Pomoże mi ktoś ? z góry dziękuje pozdrawiam :)

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 01, 2008, 13:09:29 »
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 01, 2008, 16:25:57 »
poprostu idź i sie zapisz  :mellow:

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 01, 2008, 18:05:05 »
Witam ! Mam 16 lat i zastanawiam sie nad slużba w OSP tylko nie wiem dokłądnie co musze zrobic zeby sie dostac :( Pomoże mi ktoś ? z góry dziękuje pozdrawiam :)

scislej, raczej 'dzialalnosc' niz 'sluzba' - rozejrzyj sie w okolicy, gdzie bedziesz mial najblizej...

pamietaj, ze juz za 2 lata bedziesz mogl jezdzic na akcje jako pelnoprawny strazak - nie zmarnuj tego czasu - poszukaj najblizszej OSP i zapisz sie jak najszybciej.

o wszystkie szczegoly pytaj w swojej przyszlej strazy, bo - co straz to obyczaj :)

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2008, 16:44:55 »
Dokładnie, życzymy wytrwałości ... Daj się poznać z jak najlepszej strony, niech wszystko idzie na lepsze - bo to od nas młodych wszystko zależy...
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 07, 2008, 10:31:26 »
a żeby móc jeździć na akcje to oprócz tego że jestem pełnoletni to musze zaliczyć jeszcze jakieś egzaminy?
Xyz

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 07, 2008, 11:00:09 »
Kurs szeregowców OSP  - pierwszego stopnia, tzw. kurs podstawowy, do tego badania lekarskie. Wszystkiego się dowiesz na tym forum, wystarczy dobrze obsłużyć - wyszukiwarkę.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 07, 2008, 18:05:37 »
a możesz mi napisać co i jak? czy będe musiał przejść jakieś szkolenie(np sprawnościowe)
Xyz

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 07, 2008, 19:55:27 »
kolego wszystko masz opisanę tutaj: http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/KG_PSP.pdf
(musisz mieć acrobat reader zainstalowany żeby otworzyć tą stronę)
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 07, 2008, 21:16:39 »
jeśli ja mam to wszystko przejśc to ja sobie odpuszcze chyba;/;/;/ :angry:
Xyz

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 07, 2008, 22:40:34 »
jeśli ja mam to wszystko przejśc to ja sobie odpuszcze chyba;/;/;/ :angry:

Nie wszystko tylko przynajmniej kurs szeregowców (podstawowy) OSP (zazwyczaj w trybie sobotnio-niedzielnym) i nie masz sie czego bać... uwierz mi, jak interesujesz się pożarnictwem i masz chęci do tej społecznej służby to taki kurs będzie dla Ciebie czystą przyjemnością. Pzdr
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 08, 2008, 00:39:57 »
No z takim podejściem daleko nie zajdziesz ....
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 08, 2008, 06:29:27 »
60godzin masz tylko do zaliczenia, kurs najczęściej w weekendy.
załóżmy że po 6 godzin w soboty. to masz 2,5 miesiąca i kurs zrobiony
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline Ana88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 16, 2008, 11:08:12 »
nie ma co tak szybko rezygnowac, ja robilam ten kurs w zeszym roku trwal on ok 3 mies. Zazwyczaj odbywal sie w weekendy, rzadko w tygodniu. I wcale nie  jest tak strasznie jak sie wydaje  -_- jesli chcesz zostac ochotnikiem i interesuje Cie pozarnictwo to nie rezygnuj tak szybko, bo ten kurs wiele Ci da ^_^

Offline sebek2006

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 18, 2008, 14:21:46 »
mlody sluchaj pierw sie zapisz pojeździsz troszke na jakies cwiczenia i zobaczysz czy to jest dla ciebie
Jak Cie to wciągnie to sam będziesz chciał pojechać na rożnego rodzaju kursy   
Pozdrawiam

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 19, 2008, 00:26:52 »
Sebek2006 !
Ale to nie jest takie proste że sobie pojeździ trochę na jakieś ćwiczenia to zobaczy czy Gościowi to pasi !
Niestety tak dobrze nie ma, po kolei - żeby zapakować kogokolwiek do wozu nawet na ćwiczenia
to trzeba spełnić trzy podstawowe warunki:
1. Badania
2. Ubezpieczenie
3. Kurs podstawowy
W innym wypadku dowódca wozu bierze na siebie pełną odpowiedzialność za delikwenta !
 :wacko:

Offline sebek2006

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 19, 2008, 17:31:27 »
No fakt tak powinno być mi chodziło raczej o  ćwiczenia koło remizy tak jak jest u nas za remiza rozwijamy sie na sucho z młodymi mówimy co i jak zapoznanie ze sprzętem itp

Offline MERCEDES1326

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 06, 2008, 10:25:37 »
Młody kolego jeżeli mogę tak napisać .W OSP jestem dwadzieścia lat z haczykiem ,jestem w zarządzie  pełnię funkcję kierowcy pokończyłem kursy które  mnie uprawniają do wykonywania właściwie wszystkich zadań wykonywanych przez OSP.Nie rozumiem twojego problemu z zapisaniem się do OSP po prostu idz  do najbliższej remizy OSP porozmawiaj najlepiej z naczelnikiem i sprawa załatwiona.Wypełnisz deklarację  i na pewno będziesz przyjęty do młodzieżówki.Jest jeszcze sprawa wyjazdów ale na to będziesz musiał poczekać do pełnoletności.Zrobisz badania lekarskie ale z tym nie będzie chyba problemu , jesteś młody zdrowy.Jednoska skieruje cię na kurs podstawowy który zakończy się egzaminem ,to naprawdę nie jest takie trudne jak tylko będziesz chciał i się przyłożysz.Po kursie podstawowym powinieneś zaliczyć jeszcze kurs BHP i będziesz gotowy do akcji.Jak pisałem wcześniej musisz być pełnoletni żeby pojechać .O twoje przeszkolenie,wyposażenie osobiste tzn.nomeks,koszarowe hełm buty kominiarka rękawice mundur wyjściowy zatroszczy się zarząd OSP .Tak jest u nas w OSP i chyba wszędzie .

Offline KATARINA998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • "Bogu na Chwałę, Ludziom na Pożytek"
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 06, 2008, 12:16:38 »
Zgadzam się z tym co mówią moi poprzednicy.Czas jaki musi upłynąć zanim będziesz mógł w pełni brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych będziesz mógł poświęcić na zdobywanie umiejętności zarówno teoretycznych jak i praktycznych (chodzi mi tutaj o obsługę sprzętu), które ułatwią Ci w przyszłości sprawne działanie podczas akcji. Nabytych umiejętności oraz wiedzy nikt Ci nie odbierze,a jeśli myślisz o Straży poważnie to te dwa lata nie będą dla Ciebie przeszkodą. Poza tym pamiętaj,że bycie Strażakiem to nie tylko gaszenie pożarów.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości ;)

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 07, 2008, 22:05:33 »
Zgadzam się z tym co mówią moi poprzednicy.Czas jaki musi upłynąć zanim będziesz mógł w pełni brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych będziesz mógł poświęcić na zdobywanie umiejętności zarówno teoretycznych jak i praktycznych (chodzi mi tutaj o obsługę sprzętu), które ułatwią Ci w przyszłości sprawne działanie podczas akcji. Nabytych umiejętności oraz wiedzy nikt Ci nie odbierze,a jeśli myślisz o Straży poważnie to te dwa lata nie będą dla Ciebie przeszkodą. Poza tym pamiętaj,że bycie Strażakiem to nie tylko gaszenie pożarów.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości ;)
A co jeszcze oprócz gaszenia pożarów robi ochotnik?

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 07, 2008, 22:28:38 »
Co robi taki strażak ochotnik? Prawie wszystko to co strażak PSP, czyli po pierwsze (powinien) doskonalić swoje umiejętności, a jeśli chodzi bardziej o obowiązki to RatMed, ratownictwo drogowe i dużo by tutaj w tym temacie pisać bo zadań jest wiele i są one zależne od sytuacji w jakiej sie znajdziemy

Offline KATARINA998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • "Bogu na Chwałę, Ludziom na Pożytek"
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 08, 2008, 12:05:11 »
Zgadzam się z tym co mówią moi poprzednicy.Czas jaki musi upłynąć zanim będziesz mógł w pełni brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych będziesz mógł poświęcić na zdobywanie umiejętności zarówno teoretycznych jak i praktycznych (chodzi mi tutaj o obsługę sprzętu), które ułatwią Ci w przyszłości sprawne działanie podczas akcji. Nabytych umiejętności oraz wiedzy nikt Ci nie odbierze,a jeśli myślisz o Straży poważnie to te dwa lata nie będą dla Ciebie przeszkodą. Poza tym pamiętaj,że bycie Strażakiem to nie tylko gaszenie pożarów.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości ;)
A co jeszcze oprócz gaszenia pożarów robi ochotnik?

Przede wszystkim powinien dbać o dobre imię swojej jednostki swoją postawą.
Strażaku biurkowy sam jesteś jednym z Nas i nie rozumiem Twojego pytania.
W naszym kraju panuje przekonanie,że Straż jest od wszystkiego.Może to również wynika z faktu,że Strażacy cieszą się największym wśród służb mundurowych zaufaniem społecznym.
Trzeba ściągnąć kotka z drzewa-ludzie dzwonią po Straż,Trzeba wypompować wodę z piwnicy-dzwonimy po Straż.Zobaczymy szerszenia latającego po chałupie-dzwonimy po Straż.Nawet taka sytuacja jaką moja jednostka miała ostatnio.Zostaliśmy wezwani na pomoc policji.Na miejscuokazało się,że w rowie melioracyjnym leży ciało kobiety, które trzeba wyciągnąć na brzeg.Z uwagi na to,że rów był bardzo głęboki i stromy wezwno nas bo ani policja ani pogotowie nie mogli tam zejść.
Nie twierdzę,że ludzie nie mają racji wzywając nas (chociaż czasami nie zdają sobie sprawy z tego,że przez swoje nieprzemyślane i często głupie zachowanie mogą narazić kogoś na niebezpieczeństwo-np.fałszywe alarmy itp.).Po to jesteśmy i jeżeli ktoś życzy sobie żebyśmy ściągneli mu kotka z drzewa to my to zrobimy.Nie mówiąc już o obstawianiu różnego rodzaju imprez masowych itp.
Pomoc innym wynika jasno z naszego statutu.
Są przecież jednostki OSP o wiele lepiej wyposażone niż niektóre JRG na danym terenie i może to być za równo ratownictwo drogowe,wodne jak i wysokościowe.
To,że jesteśmy ochotnikami daje nam większą dowolność i swobodę ruchów.Jeżeli tylko pozwalają nam na to fundusze możemy specjalizować się w tym w czym czujemy się mocni i przede wszystkim co może okazać się pomocne naszej lokalnej społeczności.
To tyle z mojej strony.Mam nadzieję,że moja odpowiedź jest zadowalająca.
Pozdrawiam.

Offline Majk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 07, 2010, 12:34:50 »
Witam, pozwolę sobie odświeżyć wątek, zastanawiam się nad pójściem do osp, mieszkam od najbliższej jednostki 2,2 km, chciałbym wiedzieć czy nie jest to zbyt daleko, jak długo strażacy czekają na zebranie się ekipy do wyjazdu. Syreny alarmowej nie usłyszę, mogą dawać znać na komórkę albo jakoś?

ps. jako środek transportu tylko rower :P

Offline bugol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 07, 2010, 13:51:37 »
Też mieszkam 2 km od OSP, i przeważnie zdążam na akcje  :szalony: Ale oczywiście jak nie mam auta to nawet z domu nie wychodzę :p
Hasiči, Vatrogasci, Bombero, Pompier

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 07, 2010, 15:48:41 »
Witam, pozwolę sobie odświeżyć wątek, zastanawiam się nad pójściem do osp, mieszkam od najbliższej jednostki 2,2 km, chciałbym wiedzieć czy nie jest to zbyt daleko, jak długo strażacy czekają na zebranie się ekipy do wyjazdu. Syreny alarmowej nie usłyszę, mogą dawać znać na komórkę albo jakoś?

ps. jako środek transportu tylko rower :P

Mogą, jeśli w jednostce funkcjonuje powiadamianie sms. Rower? Nie żartuj sobie... Licząc, że będziesz jechał ze średnią prędkością 20 km/h, 2 km pokonasz w czasie 6 minut. Dodać czas dojścia ew. powiadomienia (niezależnie czy telefonicznego, czy sms-em), wyjścia z domu, wytargania roweru... Kiepsko to widzę. Jeśli jest to porządna jednostka (a takie zazwyczaj inwestują w powiadamianie sms) to niestety, twój dojazd może być w 99% przypadków zbyt późny, chyba, że pojawią się jakieś wyjątkowe utrudnienia, typu brak kierowcy (standard wyjazdu to około 5 minut). Nie ma ogólnej zasady, kiedy jednostka wyjeżdża. Jest kierowca, jest załoga na wóz bojowy - rusza się do akcji.
Pozdrawiam!