Autor Wątek: Sygnał Syreny Strażackiej Osp  (Przeczytany 219586 razy)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #100 dnia: Marzec 23, 2008, 22:16:27 »
U nas w 0:00 wiadomego dnia oraz podczas pogrzebów Strażaków. Do akcji - baaaaaaaardzo rzadko, może 2-3 razy/rok, kiedy wyjątkowo naprawdę mało ludzi się zjawi. Ogólnie używamy tylko smsów do powiadamiania, a szkoda, bo syrena - to było to... ;-) A poza tym - wysyłanie smsów trwa ileśtam czasu. Syrena + smsy - to byłoby optymalne rozwiązanie ;)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline martind

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #101 dnia: Marzec 23, 2008, 22:46:43 »
U mnie w OSP syrena jest uruchamiana ręcznie. Na pożar wyje 3 razy, na zebrania lub na wyjazdy na różne święta prawie nigdy nie używamy syreny, chyba, że przyszło bardzo mało osób, wtedy włączamy na około 10-15 sekund syrenę.
Dodatkowo w całej okolicy w dniu rezurekcji włączana jest syrena (jeden sygnał około 25 sekund), najczęściej pomiędzy godz. 5 a 5.15 rano. -_-

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Co z tą syreną???
« Odpowiedź #102 dnia: Lipiec 31, 2011, 20:54:16 »
Czy istnieje jakiś przepis ile czasu powinna wyć syrena na alarm w OSP???

Pytam ponieważ u nas 3 cykle (mówiąc tak kolokwialnie "wycie") tejże syreny trwa niecałe 30 s. :rofl: i uważamy, że zdecydowanie jest to za krótki czas. Zresztą mało tego - przy zakładaniu "sms-ów" z gminy zapytano czy można przy okazji skrócić czas wycia syreny. Facet odpowiedział, że można i tym sposobem syrena krócej wyje. Wielu druhów jej nie słyszy i chcemy, by wróciło to do normy. Facet z gminy odpowiedzialny za OSP w gminie powiedział, że tak jest przepisowo i koniec. Ja się z nim nie zgadzam stąd prośba do Was - czy istnieje na to przepis (ile powinien trwać taki sygnał) a jeśli tak to proszę o linka. Z góry dziękuję.... 

Moderator: Scalono z istniejącym wątkiem. Zapoznaj się z jego treścią. Na przyszłość szukaj./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2011, 21:18:36 wysłana przez Sylwek »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Co z tą syreną???
« Odpowiedź #103 dnia: Lipiec 31, 2011, 21:23:08 »
Facet z gminy odpowiedzialny za OSP w gminie powiedział, że tak jest przepisowo i koniec.   

Skoro facet twierdzi, że jest przepisowo to niech poda podstawę prawną - konkretny przepis gdzie to znalazł.

Myślę, że syrena jest dla Was i jeśli jest taka potrzeba to powinna mieć czasy ustawione tak byście byli efektywnie alarmowani. Jeśli w chwili obecnej macie problem z organizacją wyjazdu (za mało ludzi, za długi czas wyjazdu) to wyślijcie to na piśmie do gminy. Będą musieli się jakoś do tego odnieść.

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #104 dnia: Lipiec 31, 2011, 21:29:56 »
Dzięki za odpowiedź Sylwek :straz: On twierdzi, że nie ma takiego przepisu ile powinien trwać sygnał i On osobiście uważa, że tyle czasu ile trwa obecnie jest wystarczająco. Ale tak jak pisałem wyżej -  gro strażaków czasem nawet nie słyszy tegoż dźwięku, bo mieszkają w dalszej odległości od remizy, a jednak patrząc na inne lata było znacznie lepiej z frekwencją na alarmie kiedy syrena dłużej wyła.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #105 dnia: Lipiec 31, 2011, 22:25:19 »
Opierajac sie na włąsnych doświadczeniach  uważam że długośc wycia syreny w minimalnym stopniu przekłąda się na ilośc osób przybywajacych na alarm do remizy ....
Jesli macie problem to oczywiście trzeba interweniowac , ale jesli bedzie  kumaty urzednik to szybko odbije piłęczkę i np poprosi Was o wskazanie  konkretnego przepisu który mówi że owa syrena ma wyc tyle ile Wy chcecie. A jak do tej pory nie spotkałem jakichkolwiek przepisów mowiacych ile czasu ma trwac wycie syreny podczas alarmu OSP - i nie wiem czy ktokolwiek go spotkał...
Skoro jednak mówisz że czas został przeprogramowany podczas montazu modułu GSM , to rodzi się pytanie -   jesli ktos nie reaguje na otrzymanego SMSa , to  dlaczego ma reagowac na syrenę ?

PS. Znam już kilka jednostek w których alrmowanie polega wyłącznie na esemesach - syreny  nie są wcale uruchamiane.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #106 dnia: Lipiec 31, 2011, 22:33:21 »
U mnie jest na przykład tak, że syrena wyje ciągle przez 30 sekund przez 3 cykle. Ja smsa alarmowego dostaję przy drugim cyklu (wtedy jestem już w połowie drogi do remizy). Gdybym ruszał dopiero na smsa to nawet nie mam po co jechać. Warto tutaj dodać, że nie każdy czuwa pod telefonem.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #107 dnia: Lipiec 31, 2011, 22:42:33 »
Sygnał syreny możesz ustawić jak chcesz a co ma do tego pracownik gminy (czy on też wyjeżdza)
u mnie sygnał trwa 45 sek. przerwa itd. po trzecim sygnale wyjazd . Serwisant pytał mnie jakie długie sygnały i przerwy ustawić pierwszym razem było 30 sek. to kazałem zrobić 45 sek. i jest ok.
Pozdrawiam.

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 31, 2011, 23:47:11 »
syrena to jest jednak syrena, według mnie to ona daje tego powera żeby jak najszybciej przybyć do jednostki i nie powinna być za krótka, ale też nie powinna być za długa. Telefon nie zawsze jest włączony (rozładowana bateria) i nie zawsze też każdy ma go przy sobie i wtedy można zdać się tylko na syrenę, a jak ta jest za krótka to nie zawsze się ją dosłyszy (tak ja w przypadku kolegi, który mieszka dalej od remizy).

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #109 dnia: Sierpień 02, 2011, 14:53:07 »
Mnie sie wydaje, że syrenę u mnie najlepiej "zauważyć" w momencie jak wchodzi i wychodzi z obrotów, a sam czas jej trwania ma mniejsze znaczenie.
przez ukształtowanie terenu i bliskość kilku zakładów stolarskich często syrena ginie w tle, albo inne urządzenia podobnie brzmią i trzeba się wsłuchać czy to napewno syrena.

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #110 dnia: Sierpień 02, 2011, 15:33:34 »
Mnie sie wydaje, że syrenę u mnie najlepiej "zauważyć" w momencie jak wchodzi i wychodzi z obrotów, a sam czas jej trwania ma mniejsze znaczenie.
przez ukształtowanie terenu i bliskość kilku zakładów stolarskich często syrena ginie w tle, albo inne urządzenia podobnie brzmią i trzeba się wsłuchać czy to napewno syrena.
żeby nie lecieć na alarm wywołany odkurzającą mieszkanie sąsiadką :wacko:

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #111 dnia: Sierpień 02, 2011, 16:24:27 »
dlatego w miejscowościach, gdzie jest wiele rzeczy z którymi można pomylić syrenę najlepiej zdawać się na nowocześniejsze metody alarmowania.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline rodman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #112 dnia: Sierpień 03, 2011, 12:41:18 »
u nas w jednostce są 3 cykle, jeden pełny trwa 45 sekund, ale np.w sąsiedniej jednostce z tej samej gminy, pomiędzy poszczególnymi cyklami, są 1-2 minutowe przerwy -_-

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #113 dnia: Sierpień 08, 2011, 16:30:11 »
u nas w jednostce są 3 cykle, jeden pełny trwa 45 sekund, ale np.w sąsiedniej jednostce z tej samej gminy, pomiędzy poszczególnymi cyklami, są 1-2 minutowe przerwy -_-
to ile trwa od włączenia do wyłączenia ...

Offline rodman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #114 dnia: Sierpień 08, 2011, 17:47:35 »
3 x 0:45 = 2:15 min.  -_-

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #115 dnia: Sierpień 09, 2011, 17:38:49 »
nie prościej 3x 20 i po sprawie...???

Offline holmatro1986

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #116 dnia: Sierpień 09, 2011, 18:59:46 »
U nas w naszej jednostce jest chyba najlepszy system alarmowania ( pagery + syrena), w momencie włączenia syreny dosłownie 1 sekunda później wszystkim strażakom w tej samej chwili włączają się pagery i but do remizy  ^_^ Cykl syreny to 3 sygnały po 30 sekund, nie pamiętam jaka jest przerwa miedzy cyklami. Pagery pikają około 30 sekund. Moim zdaniem najlepszy system, wiadomo pagery to rzecz martwa i mogą niektórym strażakom nawalić to wtedy na pewno usłyszą syrenę. Myśleliśmy o sms-ach, ale pagery maja ten plus ze sygnał wszyscy strażacy dostają w tej samej chwili. Mamy taki pomysł, ale to dopiero zamysły, że do syreny i pagerów dołączymy sms-y ale tylko będą uruchamiane w przypadku, kiedy awarii ulegnie DSP albo będzie dłuższy zanik energii elektrycznej.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #117 dnia: Sierpień 09, 2011, 19:02:21 »
Jeśli awarii ulegnie DSP  - nie załączy się DTG (czyli terminal odpowiedzialny za rozsyłanie SMSów). To samo odnośnie rozładowania akumulatora (powinien wytrzymać 24h). Iloma pagerami na ilu "wyjazdowych" strażaków aktualnie dysponujecie?


nie prościej 3x 20 i po sprawie...???
Bo łatwiej przemnożyć?  :gwiazdki:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2011, 19:09:04 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #118 dnia: Sierpień 09, 2011, 19:46:03 »
@sheldon ma rację, jeżeli doszłoby do awarii DSP to smsy nie zostaną wysłane... inna sprawa, gdy awarii ulegnie sama syrena, to wtedy podczas wywołania selektywnego diody na DSP się zmienią (z gotowości na alarm), syrena się nie załączy, ale smsy zostaną wysłane.

Offline holmatro1986

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #119 dnia: Sierpień 09, 2011, 21:24:14 »
Ja osobiście nie znam się na szczegółach technicznych systemów alarmowania, nasz komendant gminny, który jest jednocześnie oficerem w PSP i zajmuję się tam łącznością, mówi ze jest to możliwe, ja się nie znam i się nie kłócę. U nas wszyscy strażacy czynni posiadają pagery, czyli około 20 ludzi, jest też kilka w zapasie jakby któryś się popsuł abo doszłoby ludzi, np niedługo kilku członków MDP wchodzi już w starsze szeregi, więc pagery już na starcie dostaną.