Autor Wątek: Kobitki  (Przeczytany 74830 razy)

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 16, 2005, 09:26:56 »
... cóż powtórze tylko skoro kobiety mogą pracować na stacji orbitalnej dlaczego nie miałyby pracować na podziale....podejrzewam że jest ich podobny odsetek...czyli dość nikły.... jesli któraś spełnia te same wymogi co kazdy strazak...proszę bardzo...niech pracuje....ale tylko wtedy....:)

Offline zbyszekkostrzyn

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #76 dnia: Marzec 16, 2005, 10:53:04 »
Witam Panie i Panow
Odnosnie tematu , to jak najbardziej jestem za ale nie na podziale (mysle ze panie mi wybacza moja szczerosc)
 

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #77 dnia: Marzec 17, 2005, 18:55:49 »
Kurcze - na podstawie moich ostatnich doświadczeń /z paniami/ dochodzę chyba coraz bardziej do wniosku, że nawet co niektóre do "biura" się nie nadają. Praca z dziwnym kompem i ta paskudna biurokracja.... ciągle jakieś papierki, które wiecznie się źle wypełnia, pisma, gdzie trzeba umieć ortografię, wiecznie jacyś niezadowoleni to z tego, to z innego powodu strażacy, wogóle jest masa pracy, itd... itp... Dobrze choć, że komendant miły i potrafi te męki zrozumieć. No i ten nielimitowany czas pracy i urlopy, za całkiem niezłe w końcu jak na kobietę pieniądze. <_< To wiele trzyma!
Ps. Chylę czoła  :)  przed tymi prawdziwymi paniami - strażakami. Jednak są nieliczne.  ;)  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline strazanka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 18, 2005, 10:36:34 »
Zabrania się alarmowego przewożenia pojazdami pożarniczymi osób postronnych oraz członków młodzieżowych i kobiecych drużyn pożarniczych.


Panowie w przepisie tym chodzi o KOBIECE DRUZYNY POZARNICZE(chodzi tu głownie o panie od organizacji roznych rzeczy) a nie o kobiety.Tak jak ktorys z was napisal nie odnosi sie to do pojedynczej kobiety.Sa rozne interpretacje tego przepisu.Swego czasu udalo mi sie spotkac z władzami z samej gory i zapytalam je wlasnie o ten przepis i w najnowszych wydaniach mial byc zmieniony.Pozatym przepis ten nie ma sensu co do kobiet w psp.Tam z tego co wiem(moze sie myle)aby jezdzic w trybie alarmowym trzeba byc funkcjonarjuszem PSP i nie jest wyszczegulnione czy kobieta czy mężczyzna.Wiem ze w łodzi jest pani aspirant ktora jezdzim do akcji i jakos nikt nierobi problemów n o i Warszawa-pani kpt.Agnieszka D z SGSP.A co do ochotniczych no to coz .Pewnego razu na zjezdzie kobiecych druzyn pozarniczych gzie bylam jako zabezpieczenie medyczne udalo mi sie spotkac nawet cala sekcje kobiet włacznie z kierowca.A co do tego ze dowodca mialby problemy ze mnie zabral....................... to ja bym miala problemy :P  :D bo to ja czesto jade rowniez jako dowodca.A teraz osposie.Zadna kobieta nie wprowadza zamieszania w szeregi mezczyzn!!!!!!Sam nie masz na kogo zrzucic winy wiec czemu nie na kobiety.Ja jako dowodca nigdy niezabrałabym nieletniego do akcji  samochodem pozarniczym.Poprostu kazdyu musi czekac na swoja kolej.A pozatym niektore akcjie to nie zabawa zeby jeszcze trzeba pilnowac młodzika.Bez obrazy!!!Ale to dowódca by mial problemy.U mnie w strazyMłodziki jezeli chca pomóc tankuja samochody,akcja przebiega nad wyraz sprawnie.Co do tego ze nie moglibyscie swobodnie rozmawiac.....no coz ja mysle ze zalezy to od kobiety i jej podejscia.Ja barzdo dobrze dogaduje sie z kolegam zarówno tymi z osp jak i psp.Czesto słuze im rada  tak jak oni mi.Rozmawiamy o wszystkim i powiem wam ze panowie rowniez uwielbiaja ploty i to nawet bardziej niz kobiety   :lol: ale ich ploty nie sa tak szkodliwe i wredne jak kobiet.I co jeszcze wam powiem wole miec jednego przyjaciela niz dwie przyjaciólki.Tertaz jeszcze jedna sprawa.Nigdy nie mieszam spraw zawodowych z prywatnymi i nie wyobrazam sobie ze mialabym pracowac z e swoim chlopakie czy tez mężem-GŁUPOTA!!!!!!Zamiast pracowac jedno o drugie by sie martwiło.Co do tego ze którys z chłopakow mnie opi.... to nie raz-jak cos robie zle to mi sie nalezy i wcale nie ma czegos takiego ze sie mowi przynies a pozniej sie samemu po to idzie.PANOWIE to straz a nie kolko towarzyskie gdzie obowiazuja zasady towarzyskie.Co do egzaminow do strazy to NIE MA zadnych ulg i kobiety tez musza zalczac wf!!!!!!!Zdaje sobie sprawe ze nie wszystko kobieta moze zrobic tak idealnie jak mezczyzna ,ale panowie czy mezczyzna bedzie mial lepsze podejcie do ofiar wypadku np dzieci????????szczerze??????Ja rozumiem ten podzial glosow wkoncu straz to meski zawod ale dajcie nam tez sprobowac!!!!!!!!!!!!!!! ;)  

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 18, 2005, 18:02:34 »
Zauważyłem, że STRAŻANKA ma dar przekonywania! Na wszytskie moje pytania i wątpliwości odpowiedziała wybraniajac się. Dzięki jej postowi, zaczynam znów uważać, że kobiety w straży powinny się znajdować. Czasem pewnie bardziej się przydadzą od niektórych męższczyzn, którzy pozjadali wszystkie rozumy.. :D  

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #80 dnia: Marzec 19, 2005, 18:01:38 »
osposie-proponuję abyś zabierał głos w sprawach których masz coś ciekawego do powiedzenia na podstawie przebytych doświadczeń,a z tego co mi wiadomo to nie pracujesz w PSP(a na dodatek udzielasz porad wśród zawodowców) i jesteś dość młody-więc zajrzyj w strony i tematy dotyczące MDP i tam udzielaj swoich porad.

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 19, 2005, 18:32:42 »
Cytuj
osposie-proponuję abyś zabierał głos w sprawach których masz coś ciekawego do powiedzenia na podstawie przebytych doświadczeń,a z tego co mi wiadomo to nie pracujesz w PSP(a na dodatek udzielasz porad wśród zawodowców) i jesteś dość młody-więc zajrzyj w strony i tematy dotyczące MDP i tam udzielaj swoich porad.

Bartku jeżeli nie chcesz to nie czytaj postów kolegi osposie, naprawdę możesz je omijać. Jeżeli jednak czytasz i zauważasz ze chłopak jest w błędzie to mu to wyjaśnij, a nie zakazuj wypowiedzi!  
Jest młody, ma chęć  to niech pisze. Nie zniechęcajmy nikogo (było już tak na tym forum że po nagonce kilku forumowiczów odeszło).
No i jeszcze bardzo Cię bulwersuje to że ktoś zabiera głos w dziale zawodowców. Bartku miej trochę pokory, bo niejeden ochotnik wie więcej niż ty!
Pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów. ;)

 

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #82 dnia: Marzec 19, 2005, 18:34:28 »
Jezeli chodzi o temat Kobitki to z tego co się orientuje jest on w dziale Goręce dyskusje strażaków, a nie na forum zawodowców..  :huh: Posiadasz na forum największą liczbę postów, więc pewnie jesteś zorientowany, że nie ma zakazu strażakom z OSP pisać postów na forum zawodowców.. ja również  na tym forum zabieram głos, bo często poruszane są tam tematy, które mnie osobiście interesują i co do, których mam pytania.. drugim argumentem dlaczego często jestem na tym forum to to, że strażacy je odwiedzający mają zazwyczaj o wiele większe doświadczenie, a nizeli ochotnicy. Wiem, że zadane pytanie lub napisany post zostanie właściwie skomentowany i to mnie cieszy, bo nie uważam się za tego co pozjadał wszystkie rozumy. Często moje porady są wykorzystywane lub komentowane pozytywnie, a to tym bardziej mnie przyciąga do tego aby tam pisać.. pewnie dla wielu z Was młodzik z OSP to najniższa klasa strażaka, być może i tak jest, ale to nie powód by zakazywać mu pytać, aby się mógł uczyć.. chyba nie tędy droga?? Odnośnie tematów z MDP, jest ich zaledwie garstka, a ich przeglądalność znikoma.. Dodatkowo chce powiedzieć, że aby ktoś mógł porad udzielać na forum, to potrzebne są pytania.. jestem także zaskoczony stosunkiem strażaków zawodowych do ochotników.. dobrze, że w naszej powiatowej PSP te stosunki są wręcz znakomite i nikt nie krytykował kogokolwiek za to, że zadał pytanie lub po prostu wyraził swoją opinię.. a współpraca na akcjach przede wszystkim moim strarszym kolegom, jak również i mi na punkcie alarmowym (mam ukończony kurs operatora) przebiega w miłej i serdecznej atmosferze i nie spotkałem się osobiście z tekstem bo ty jesteś młody lub ochotnik to stój i sprzątaj...  

Offline wolny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #83 dnia: Marzec 19, 2005, 21:54:17 »
już kiedyś był na forum taki klient jak ty i zmienił nick bo był gadułą.Nie chcę CI ubliżyć ale zachowujesz się jak alfa i omega

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #84 dnia: Marzec 19, 2005, 22:49:25 »
Na pewno nicku nie zmienie bo nie mam sie czego wstydzić, ani powodu aby się ukrywać.. i po raz kolejny zadam pytanie.. co złego jest w zadawaniu pytań.. co złego widzicie w tym, że ktoś stara się uczyć, zdobywać wiedzę od doświadczonych osób.. skoro naprawdę Was irytuje to nie zwracajcie uwagi na moje posty, bo jednak są osoby, które na moje posty odpowiadają....

Offline strazanka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #85 dnia: Marzec 20, 2005, 14:18:36 »
No panowie!!!!!!????? Co to za kłotnie????????????? nie tego tyczył sie temat tego postu.Zgadzam sie z osposie.Kazdy ma prawo cos powiedziec i zapytac.A to ze on jest młody to nie przestępstwo.A pozatym uwzam ze MDP trzeba szanowac bo kto as (WAS) zastapi jak przejdziecie na zasłużony wypoczynek!!!!!!!!????????????????????

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #86 dnia: Marzec 21, 2005, 11:04:11 »
Cytuj
Cytuj
No witam szanownych panów!!!!!!Chciałabym dowiedziec sie co panowie mysla o kobietach w strazy???????A dlaczego sie tym interesuje napisze pozniej!!!Czekam na wasze odpowiedzi!!!Pozdrowionka B)
Na wstępie, skoro temat wyniknął dziś- wszystkiego Dobrego z Okazji Dnia Kobiet.

Droga strażanko nie napisze dokładnie co ja uważam ale zadam ci kilka pytań.
Jeśli odpowiesz na nie "tak" to zapraszam do pracy na podziale, bo głównie pewnie taka pracę masz na myśli.

1.Czy jako strażaczka czujesz się na siłach przenosic ciężary na większe odległości i wysokości na równi z pracującymi kolegami.

2.Czy jesteś fizycznie i psychicznie w stanie wynieść z pożaru swojego kolegę z zastępu, tak tego 70 kilowego, jak i ponad 100 kilowego ubranego w nomex,buty,aparat powietrzny.

3.Czy w sytuacji styczności z częściami ludzkiego ciała, obciętymi rekami, nogami przy wypadkach drogowych nie bedzie trzeba ciebie ratować, bo zemdlejesz?

4.Czy w te trudne dla Was damy dni nie miewasz zawrotów głowy,napadów gorąca i innych nieprzyjemnych skutków takiego ukształtowania Was przez matke naturę.

5.Czy kiedy kolega strażak Cię opier...li nie pójdziesz płakać i użalać sie nad życiem.

6.Czy jako kobieta bedziesz czuła się dobrze w towarzystwie nie zawsze dobrze wychowanych, może czasem wulgarnych kolegów.

7.Czy nie bedzie ci przeszkadzać golizna kolegów paradujących po koszarach.

8.Czy wreszcie, nie bedziesz wnosiła żadnych pretensji do straży , bo w wyniku akcji np. poroniłas nie wiedząc ze jesteś w ciąży???

Pytań byłoby więcej....
Jeśli na wszystkie odpowiadasz odpowiedzialnie tak...zapraszam do pracy w strazy pożarnej na równi z pracujacymi tam kolegami strazakami, których tu o zdanie zapytałaś.
Jeśli masz watpliwości, to pamietaj ze nie potrzeba w straży dodatkowych problemów, konieczności nadmiernej opieki nad współpracownikiem.
Pracujemy latami nad zaufaniem do siebie, a zaufanie jest podstawą naszej pracy.
Wybacz jednak, jak mam ufać współpracownikowi, który nawet fizycznie nie mógłby mi pomóc w sytuacji zagrożenia.
Piszę o prawdziwej strazy, o podziale bojowym....a do biura mozesz na wszystko odpowiedzieć "NIE"
Powodzenia.
Witaj  ogniowy  zadajesz dużo pytań  naszej koleżance  ja mam pytanie do ciebie  skąd to wszysko wiesz  piszesz o makabrycznych  faktach a czy każdy strażak się do tego nadaje czy dał by sobie rade w extremalnych warunkach  to nie płeć tylko siła psychiczna robi z nas ratowników 20 lat pracy w PSP daje mi prawo tak sądzić , ale nikt tego nie wie puki sam nie sprawdzi  czy da rade na każdego coś działa  na mnie na począdku  spalone  zwłoki kobiety  na moiego kolege wypadek drogowy  tu nie ma super twrdzieli . A strazanka się nigdy nie dowie puki nie spróbuje  a nóż w przyszłości stanie  przy naszym boku . Znam wielu osiłków a w komorze nie dają sobie rady  bo za ciasno im pozdrawiam CIEŃ.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #87 dnia: Marzec 21, 2005, 11:15:42 »
Cytuj
Jezeli chodzi o temat Kobitki to z tego co się orientuje jest on w dziale Goręce dyskusje strażaków, a nie na forum zawodowców..  :huh: Posiadasz na forum największą liczbę postów, więc pewnie jesteś zorientowany, że nie ma zakazu strażakom z OSP pisać postów na forum zawodowców.. ja również  na tym forum zabieram głos, bo często poruszane są tam tematy, które mnie osobiście interesują i co do, których mam pytania.. drugim argumentem dlaczego często jestem na tym forum to to, że strażacy je odwiedzający mają zazwyczaj o wiele większe doświadczenie, a nizeli ochotnicy. Wiem, że zadane pytanie lub napisany post zostanie właściwie skomentowany i to mnie cieszy, bo nie uważam się za tego co pozjadał wszystkie rozumy. Często moje porady są wykorzystywane lub komentowane pozytywnie, a to tym bardziej mnie przyciąga do tego aby tam pisać.. pewnie dla wielu z Was młodzik z OSP to najniższa klasa strażaka, być może i tak jest, ale to nie powód by zakazywać mu pytać, aby się mógł uczyć.. chyba nie tędy droga?? Odnośnie tematów z MDP, jest ich zaledwie garstka, a ich przeglądalność znikoma.. Dodatkowo chce powiedzieć, że aby ktoś mógł porad udzielać na forum, to potrzebne są pytania.. jestem także zaskoczony stosunkiem strażaków zawodowych do ochotników.. dobrze, że w naszej powiatowej PSP te stosunki są wręcz znakomite i nikt nie krytykował kogokolwiek za to, że zadał pytanie lub po prostu wyraził swoją opinię.. a współpraca na akcjach przede wszystkim moim strarszym kolegom, jak również i mi na punkcie alarmowym (mam ukończony kurs operatora) przebiega w miłej i serdecznej atmosferze i nie spotkałem się osobiście z tekstem bo ty jesteś młody lub ochotnik to stój i sprzątaj...
Masz racje kto pyta nie błądzi  jesteś młody  wiec pytasz  i sie uczysz  nie ma ratownika ktury rozumy pozjadał  a jęśli tak to bałwo chwalcy pozdrawiam CIEŃ
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #88 dnia: Marzec 21, 2005, 11:36:46 »
Zapraszam do lektury....dodaj do tego problemy zwiazane z naszą słuzbą codzienną, kilka pytań z moich i odpowiedz sobie sam czy tego pragniesz...


CZY UPRAWNIENIA PRACOWNICZE
SPRZYJAJĄ ZATRUDNIENIU KOBIET?.

Bożena Balcerzak-Paradowska
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych

Budowanie podstaw gospodarki rynkowej spowodowało zasadnicze zmiany   na rynku pracy. Odejście od polityki gwarantowania pełnego zatrudnienia zmieniło sposób oddziaływania państwa na rynek pracy. Państwo zniosło gwarancje, ale nie zmieniło kierunku, bowiem zatrudnienie i walka z bezrobociem jest nadal celem polityki panstwapaństwa. Dla realizacji tego celu stosuje ono jednak odmienne instrumenty.
Troska państwa o zatrudnienie dotyczy w równym stopniu mężczyzn i kobiet. Jednak w przypadku kobiet jest to znacznie trudniejsze. Faktem jest bowiem   gorsze położenie kobiet w dostępie do zatrudnienia. Równie wysoki potencjał demograficzny oraz wyższy potencjał kwalifikacyjny kobiet w porównaniu z mężczyznami , ich determinacja w poszukiwaniu pracy oraz realne oczekiwania wobec pracy i przyszłych zarobków (/ niższe niż w przypadku mężczyzn)/ nie uzasadniają ich gorszej pozycji na rynku pracy. Sytuację tę tłumaczy się niedostosowaniem popytu na pracę do zawodów i kwalifikacji kobiet, ale argument ten osłabia skłonność kobiet do zmiany   w zakresie przygotowania zawodowego, zmiany zawodu i chęcchęć przekwalifikowania (/ Kryńska red. 2000;, Balcerzak-Paradowska red. 2001)/.   Czy zatem gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy jest przejawem ich dyskryminacji?
Niektóre badania wskazują na występowanie zjawisk dyskryminacji kobiet na rynku pracy (/ Centrum Praw Kobiet 2000; Balcerzak-Paradowska red. 2001)/, Jednak rejestrują one bardziej odczucia respondentek niż fakty, dlatego trudno ocenić je   jednoznacznie. Często bowiem, mimo istnienia przesłanek wskazujących na nierówne traktowanie kobiet, nie można przeprowadzić jednoznacznego dowodu na działania dyskryminacyjne.
 Z kolei z punktu widzenia pracodawcy   uzasadnione jest dokonywanie przez nich   wyborów   racjonalnych. Potrzeby zwiększenia produktywności   i efektywności firmy zapewniające jej przewagę konkurencyjną na rynku, dążenia prywatnego przedsiębiorcy do maksymalizacji zysku powodują, że pracownikom stawia się wysokie wymagania. Takim postawom pracodawcy sprzyja sytuacja na rynku pracy. Nadwyżka zasobów pracy nad popytem na pracę powoduje, że pracodawca ma możliwość   dokonywania wyboru stosownego do swoich potrzeb i wymagań. Obok kwalifikacji, innowacyjności, kreatywności, cechą wysoko cenioną przez pracodawców jest dyspozycyjność pracownika.
    Stawia to w gorszej sytuacji   kobiety, które ze względu na funkcje macierzyńskie oraz opiekuńcze   nie spełniają lub nie mogą spełnić oczekiwań pracodawcy. Jako kandydatki do pracy i jako pracownice kobiety oceniane są przez pryzmat swoich obowiązków rodzinnych. Oznacza to obawy pracodawców przed przyszłą absencją kobiet spowodowaną ciąża, połogiem oraz opieką nad małym, czy chorym dzieckiem. O ile korzystanie z ochrony w okresie ciąży, połogu i realizacji fizjologicznych funkcji macierzyństwa (karmienie piersią) ma charakter niezbywalny, to uprawnienia związane ze sprawowaniem opieki nad dziećmi zostały rozszerzone także na mężczyzn. Jednak w praktyce „godzenie obowiązków” zawodowych z rodzinnymi dotyczy głównie kobiet. Wynika to z dominacji takiego modelu rodziny, w którym na kobiecie spoczywają obowiązki związane z opieką i wychowaniem dzieci oraz prowadzeniem gospodarstwa domowego, nawet wówczas gdy pracuje zawodowo. Mężczyźni wciąż w niewielkim zakresie włączają się w obowiązki domowe, chociaż w rodzinach młodszych ich udział jest większy (Firlit-Fesnak 1997).
   Pracodawcy mający zatrudnić kobietę rozważają potencjalne skutki finansowe i organizacyjne dla zakładu pracy, wynikające z przysługujących kobiecie uprawnień. Należą do nich:
a) dodatkowe koszty obciążające pracodawcę wynikające z konieczności wypłaty wynagrodzenia lub dodatkowego świadczenia za czas nieprzepracowany z uwagi na dodatkowe uprawnienia pracownicze:
– konieczność wydłużenia umowy o pracę z kobietą w ciąży   na czas do dnia porodu (gdy nie planowano wydłużenia okresu zatrudnienia),
– zwolnienie kobiet w ciąży na czas niezbędny od obowiązku świadczenia pracy   (np. w związku z badaniami lekarskimi),
– przesuniecie kobiet w ciąży do innej pracy (w przypadku gdy   praca na obecnym stanowisku stwarza zagrożenia dla jej zdrowia),  
– skrócenie czasu pracy   karmiących matek,
– absencja pracownicza, wynikająca z obowiązków opiekuńczych (2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem);
B) trudności natury organizacyjnej wynikające z:
– niemożność zatrudnienia w godzinach nadliczbowych i nocnych kobiet w ciąży, odmowa wyjazdu w delegację, brak zgody na wykonywanie pracy w porze nocnej lub delegowanie poza stałe miejsce pracy, odmowa pracy w godzinach nadliczbowych kobiet opiekujących się dzieckiem do lat 4,
– nieobecności w pracy spowodowanej urlopem macierzyńskim lub wychowawczym,
– trudności związane z przywróceniem do pracy na dotychczasowych warunkach po urlopie macierzyńskim i wychowawczym,
– korzystanie ze zwolnień opiekuńczych na opiekę nad małym dzieckiem do lat 8 (w przypadku choroby lub braku możliwości zapewnienia opieki) lub chorym – do lat 14.
Dodać należy, że zwolnienia opiekuńcze nie stanowią   obciążenia finansowego pracodawcy, lecz fundusz ubezpieczeń. Bezpośrednim obciążeniem finansowym dla pracodawcy jest wypłata świadczeń związanych z nieobecnością pracownika spowodowana chorobą. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dodatkowe koszty pracodawcy może pociągać za sobą   absencja kobiety w okresie ciąży. Jednoznaczne stwierdzenie zwiększonych kosztów zależne od płci pracownika wymagałoby badań dotyczących   zróżnicowania absencji chorobowej według płci. Badania przeprowadzone w   zakładach pracy w Łodzi wskazują, że wprawdzie przeciętna liczba nieobecności w pracy spowodowana chorobą dotyczy kobiet, ale obejmuje ona zarówno przypadki choroby własnej, jak i dziecka, przy czym liczba dni nieobecności spowodowanej chorobą własną jest mniejsza niż w przypadku mężczyzn (Urbaniak, Feliniak 2002).
   
W sumie wprowadzenie i rozbudowa rozwiązań prawno-instytucjonalnych, pozwalających na godzenie dwóch ważnych ról społecznych – rodzicielskiej i zawodowej wraz ze wzrostem aktywności zawodowej kobiet, może stać   się w pewnym zakresie barierą   dla ich zatrudnienia w sytuacji braku popytu na pracę.
Czy zatem rozwiązania prawno-instytucjonalne zmierzające do ułatwienia godzenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi stanowią stymulator, czy też barierę zatrudnienia kobiet? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z indywidualnego punktu widzenia kobiety, mającej podjąć decyzję o wejściu na rynek pracy, świadomość istnienia   i możliwość skorzystania z udogodnień w tym zakresie może   wspomagać jej motywacje do podjęcia pracy. Natomiast z punktu widzenia pracodawcy uprawnienia te, których korzystanie przypisywane jest głównie kobietom (co potwierdza też rzeczywistość),   mogą powodować (i często powodują) niechęć do ich zatrudnienia i wpływać na wybór między kandydatami   różnych płaci.
Czy zatem uprawnienia pracowników, mających obowiązki zawodowe i rodzinne, wynikające z prawa pracy   należy rozszerzać? Jeżeli   w odpowiedzi na to pytanie uwzględnimy kontekst poprawy warunków kobiet zatrudnionych, to należałoby optować za utrzymaniem – szczególnie w obecnej sytuacji –   obowiązujących uprawnień. Warto podkreślić, że w podobny sposób wypowiadały się respondentki    badania prowadzonego w sektorze prywatnym   w ramach projektu badawczego „Praca kobiet w sektorze prywatnym. Szanse i bariery” (Balcerzak-Paradowska red. 2002). Większość z nich uznała uprawnienia dotyczące długości okresu zwolnień opiekuńczych i urlopu wychowawczego za wystarczające.   Częstsze były przypadki optowania z wydłużeniem urlopu macierzyńskiego. Ewentualne zmiany związane były z zasadami przyznawania świadczeń pieniężnych „towarzyszącym” urlopom i zwolnieniom z pracy. Najogólniej biorąc, wyrażano opinie o rozszerzeniu kręgu uprawnionych lub   podwyższeniu wysokości zasiłków. Postulaty związane ze   zmianami w wysokości i dostępie do świadczeń pieniężnych należy rozpatrywać z uwzględnieniem sytuacji dochodowej osób, które   je formułują (w cytowanym badaniu większość kobiet osiągała dochody poniżej przeciętnej krajowej).
Pomocne w godzeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych okazują się usługi opiekuńcze – placówki opieki nad dziećmi. Na preferencje tej formy pomocy   dla pracowników mających obowiązki rodzinne wskazywali zarówno respondenci (pracodawcy), jak   i pracownice (respondentki cytowanego badania). Korzystanie z tych form opieki nad dziećmi ma   jednak ograniczony zasięg. Placówki opieki nad dziećmi najmłodszymi (0–3 lata)   nie cieszą się uznaniem w opinii rodziców, preferujących formy opieki wewnątrzrodzinnej. Bardziej pozytywne nastawienie mają rodzice do przedszkoli, coraz częściej traktowanych jako ważny element w procesie edukacji i socjalizacji dziecka. Tu z kolei barierą okazują się koszty korzystania z usług tych placówek oraz ich brak na danym terenie, wynikający także z procesu likwidacji spowodowanej wzrostem kosztów utrzymania placówek opiekuńczo-wychowawczych spoczywających na samorządach.
W interesie społecznym jest przekonanie pracodawcy zatrudniającego osoby mające obowiązki rodzinne, do respektowania, a nawet poprawiania warunków do ich godzenia z pracą. Dostrzeganie silnego związku między pracą a życiem rodzinnym pracownika legło u podstaw promowania koncepcji „zakładu przyjaznego rodzinie” (European Observatory on Family Policy 1996; Rezolucja Rady Ministrów ds. Zatrudnienia i Polityki Społecznej 2000).
Odpowiednie działania w tym zakresie promowane są w ramach polityki społecznej UE i znaleźć je można w praktyce niektórych państw UE. Polegają one na: elastycznych formach zatrudnienia, elastycznej organizacji czasu pracy, a nawet bezpośredniego finansowania zakładów pracy w rozwój sieci placówek opiekuńczo- wychowawczych.
Czy obecna sytuacja zakładów pracy w Polsce rodzi szanse na prowadzenie przez nie polityki „przyjaznej rodzinie”?
Najpowszechniejszym przejawem tego jest obecnie „respektowanie uprawnień pracowniczych” (  w ten sposób określili formy pomocy zakładu pracy dla pracowników mających obowiązki rodzinne pracodawcy – respondenci cytowanego badania w sektorze prywatnym).   Praktyka w tym zakresie będzie miała inne znaczenie dla dużych zakładów pracy, zatrudniających większą liczbę pracowników, dla zakładów o przewadze mężczyzn w zatrudnieniu, a inna dla zakładów małych i w wysokim stopniu sfeminizowanych.
Z dużą ostrożnością należy podchodzić do elastycznych form zatrudnienia, rozumianych obecnie najczęściej jako praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, (jakkolwiek w cytowanym badaniu również ta opcja cieszyła się poparciem zarówno pracodawców, jak i pracownic). Przy obecnym poziomie wynagrodzeń może to oznaczać spadek dochodów rodziny, nawet poniżej granicy ubóstwa. Poszerzenie w ten sposób grona working poor ogranicza , jak można sądzić, korzystne efekty działania „zakładu przyjaznego rodzinie”.
Bardziej zasadne wydaje się stosowanie elastycznych form organizacji czasu pracy. Nie zawsze jest to jednak możliwe; z jednej strony ze względu na stworzoną organizację pracy w zakładzie dostosowaną do potrzeb technologicznych oraz kooperacyjnych, a z drugiej   – ze względu na potrzeby   rodziców, których rytm zyciażycia wyznaczają także instytucje opiekuńcze oraz edukacyjne. Ponadto tylko niektóre grupy pracownicze stać na dobrą samoorganizację i   dyscyplinę. Prowadzone badania w krajach skandynawskich wykazały, że zastosowanie elastycznych form zatrudnienia i   czasu pracy jest możliwe w przypadku pracowników wysokokwalifikowanych, których pracę cechuje wysoki stopień samodzielności   (Hold 2000).

 
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 21, 2005, 12:02:11 »
Osposie, tu chodzi o to że mimo swojego młodego wieku i wiążącego się z nim doświadczenia piszesz zbyt odwaznie. Tu też są strażacy.
Pytać jak najbardziej się możesz i powinieneś, to dobrze że się interesujesz, ale uważaj z wypowiedziami (tymi odważymi oczywiście), przemyśl, posłuchaj, poczytaj, wkrótce i Ciebie będą "pytać".
Nie zrażaj się ale jednocześnie zachowaj jakiś dystans, wielu tu jest strażaków doświadczonych i posiadających wiedzę. Ja też mimo że mam 28 lat też się pytam jeśli się nie znam, nie wiem, nie próbowałem, to się pytam żeby wiedzieć.
"Człowiek uczy się całe życie,  i głupi umiera"
Mimo to szkolić sie trzeba, (w szkole tez z nauczycielami się napewno nie kłócisz tylko się od nich uczysz). Tu jest środowisko gdzie uczymy się wzajemnie. Dołącz do niego i wyciągaj wiedzę. Przekazywanie jej zostaw sobie na później.
 

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 21, 2005, 15:31:52 »
Bardzo słusznie i co ważne  - z taktem Sense Y !.Forum jest napewno otwarte jak już pisałem niegdyś dla różnych postaw, myśli, opcji, poglądów, itp... taka m.in. chyba też jego rola - i dobrze. ;)
Ogniowy , aleś się zaciął na te <Kobitki> he..he..  swoje zdanie już poprzednio wyraziłem - nic dodać! &lt;_&lt;  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 21, 2005, 17:42:34 »
Ciąg dalszy do zapoznania dla STRAŻANKI

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10.09.1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet
(publikacja: Dz. U. z 1996 r. nr 114, poz. 545 i z 2002 r. nr 127, poz. 1092)
 

Załącznik do rozporządzenia
Rady Ministrów z dnia
10 września 1996 r. (poz. 545)  


WYKAZ PRAC SZCZEGÓLNIE UCIĄŻLIWYCH LUB SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA KOBIET

I. Prace związane z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała

1. Wszystkie prace, przy których najwyższe wartości obciążenia pracą fizyczną, mierzone wydatkiem energetycznym netto na wykonanie pracy, przekraczają 5.000 kJ na zmianę roboczą, a przy pracy dorywczej - 20 kJ/min.
Uwaga: 1 kJ = 0,24 kcal.

2. Ręczne podnoszenie i przenoszenie ciężarów o masie przekraczającej:

1) 12 kg - przy pracy stałej,

2) 20 kg - przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej.

3. Ręczna obsługa elementów urządzeń (dźwigni, korb, kół sterowniczych itp.), przy której wymagane jest użycie siły przekraczającej:

1) 50 N - przy pracy stałej,

2) 100 N - przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej).

4. Nożna obsługa elementów urządzeń (pedałów, przycisków itp.), przy której wymagane jest użycie siły przekraczającej:

1) 120 N - przy pracy stałej,

2) 200 N - przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej).

5. Ręczne przenoszenie pod górę - po pochylniach, schodach itp., których maksymalny kąt nachylenia przekracza 30o, a wysokość 5 m - ciężarów o masie przekraczającej:

1) 8 kg - przy pracy stałej,

2) 15 kg - przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej).

6. Przewożenie ciężarów o masie przekraczającej:

1) 50 kg - przy przewożeniu na taczkach jednokołowych,

2) 80 kg - przy przewożeniu na wózkach 2, 3 i 4-kołowych,

3) 300 kg - przy przewożeniu na wózkach po szynach.

Wyżej podane dopuszczalne masy ciężarów obejmują również masę urządzenia transportowego i dotyczą przewożenia ciężarów po powierzchni równej, twardej i gładkiej o pochyleniu nie przekraczającym:

2% - przy pracach wymienionych w pkt 1 i 2,

1% - przy pracach wymienionych w pkt 3.

W przypadku przewożenia ciężarów po powierzchni nierównej w sposób określony w pkt 1 i 2, masa ciężarów nie może przekraczać 60% wielkości podanych w tych punktach.

7. Dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią:

1) wszystkie prace, przy których najwyższe wartości obciążenia pracą fizyczną, mierzone wydatkiem energetycznym netto na wykonanie pracy, przekraczają 2.900 kJ na zmianę roboczą,
2) prace wymienione w ust. 2-6, jeżeli występuje przekroczenie 1/4 określonych w nich wartości,

3) prace w pozycji wymuszonej,

4) prace w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej.

II. Prace w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym

Dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią:


1) prace w warunkach, w których wskaźnik PMV (przewidywana ocena średnia), określany zgodnie z Polską Normą, jest większy od 1,5,
2) prace w warunkach, w których wskaźnik PMV (przewidywana ocena średnia), określany zgodnie z Polską Normą, jest mniejszy od -1,5,

3) prace w środowisku, w którym występują nagłe zmiany temperatury powietrza w zakresie przekraczającym 15oC.


III. Prace w hałasie i drganiach

Dla kobiet w ciąży:


1) prace w warunkach narażenia na hałas, którego:

a) poziom ekspozycji odniesiony do 8-godzinnego dobowego lub do przeciętnego tygodniowego, określonego w Kodeksie pracy, wymiaru czasu pracy przekracza wartość 65 dB,
B) szczytowy poziom dźwięku C przekracza wartość 130 dB,

c) maksymalny poziom dźwięku A przekracza wartość 110 dB,

2) prace w warunkach narażenia na hałas infradźwiękowy, którego:


a) równoważny poziom ciśnienia akustycznego skorygowany charakterystyką częstotliwościową G, odniesiony do 8-godzinnego dobowego lub przeciętnego tygodniowego, określonego w Kodeksie pracy, wymiaru czasu pracy przekracza wartość 86 dB,
B) szczytowy nieskorygowany poziom ciśnienia akustycznego przekracza wartość 135 dB,


4) prace w warunkach narażenia na drgania działające na organizm przez kończyny górne, których:


a) wartość sumy wektorowej skutecznych, ważonych częstotliwościowo przyśpieszeń drgań wyznaczonych dla trzech składowych kierunkowych X, Y, Z, przy 8-godzinnym działaniu drgań na organizm, przekracza 1 m/s2,
B) maksymalna wartość sumy wektorowej skutecznych, ważonych częstotliwościowo przyśpieszeń drgań wyznaczonych dla trzech składowych kierunkowych X, Y, Z, dla ekspozycji trwających 30 minut i krótszych, przekracza 4 m/s2,

5) wszystkie prace w warunkach narażenia na drgania o ogólnym oddziaływaniu na organizm człowieka.

IV. Prace narażające na działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego oraz prace przy monitorach ekranowych 1. Dla kobiet w ciąży:


1) prace w zasięgu pól elektromagnetycznych o natężeniach przekraczających wartości dla strefy bezpiecznej,
2) prace w środowisku, w którym występuje przekroczenie 1/4 wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń promieniowania nadfioletowego, określonych w przepisach w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,

3) prace w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące określonych w przepisach prawa atomowego,

4) prace przy obsłudze monitorów ekranowych - powyżej 4 godzin na dobę.

2. Dla kobiet karmiących piersią - prace w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące określonych w przepisach prawa atomowego.

V. Prace pod ziemią, poniżej poziomu gruntu i na wysokości

1. Prace pod ziemią we wszystkich kopalniach, z wyjątkiem pracy:

1) na stanowiskach kierowniczych, nie wymagającej stałego przebywania pod ziemią i wykonywania pracy fizycznej,

2) w służbie zdrowia,

3) w okresie studiów, w ramach szkolenia zawodowego,

4) wykonywanej dorywczo i nie wymagającej pracy fizycznej.

2. Dla kobiet w ciąży:

1) prace na wysokości - poza stałymi galeriami, pomostami, podestami i innymi stałymi podwyższeniami, posiadającymi pełne zabezpieczenie przed upadkiem (bez potrzeby stosowania środków ochrony indywidualnej przed upadkiem), oraz wchodzenie i schodzenie po drabinach i klamrach,

2) prace w wykopach oraz w zbiornikach otwartych.


VI. Prace w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu
Dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią - prace nurków oraz wszystkie prace w warunkach podwyższonego lub obniżonego ciśnienia.

VII. Prace w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi

Dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią:

1) prace stwarzające ryzyko zakażenia: wirusem zapalenia wątroby typu B, wirusem ospy wietrznej i półpaśca, wirusem różyczki, wirusem HIV, wirusem cytomegalii, pałeczką listeriozy, toksoplazmozą,

2) prace przy obsłudze zwierząt dotkniętych chorobami zakaźnymi i inwazyjnymi.

VIII. Prace w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych

Dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią:

1) prace w narażeniu na działanie czynników rakotwórczych i o prawdopodobnym działaniu rakotwórczym, określonych w odrębnych przepisach,

2) prace w narażeniu na niżej wymienione substancje chemiczne niezależnie od ich stężenia w środowisku pracy:

- chloropren,

- 2-etoksyetanol,

- etylenu dwubromek,

- leki cytostatyczne,

- mangan,

- 2-metoksyetanol,

- ołów i jego związki organiczne i nieorganiczne,

- rtęć i jej związki organiczne i nieorganiczne,

- styren,

- syntetyczne estrogeny i progesterony,

- węgla dwusiarczek,

- preparaty do ochrony roślin,

3) prace w narażeniu na działanie rozpuszczalników organicznych, jeżeli ich stężenia w środowisku pracy przekraczają wartości 1/3 najwyższych dopuszczalnych stężeń.

IX. Prace grożące ciężkimi urazami fizycznymi i psychicznymi

Dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią:

1) prace w wymuszonym rytmie pracy (np. na taśmie),

2) prace wewnątrz zbiorników i kanałów,

3) prace stwarzające ryzyko ciężkiego urazu fizycznego lub psychicznego, np. gaszenie pożarów, udział w akcjach ratownictwa chemicznego, usuwanie skutków awarii, prace z materiałami wybuchowymi, prace przy uboju zwierząt hodowlanych oraz obsłudze rozpłodników.


Napisz droga STRAZANKO czy z tymi czynnikami nie masz doczynienia w strazy????, jesli nie to zapraszam....na marginesie zważ sobie ile waży aparat,nomex,hełm i buty...i nie Firemana 5 mam na mysli tylko osławionego UPS-a...a już nie wspomnę o ubraniu gazoszczelnym...albo sprawdź ile wazy pompa hydrauliczna, popracuj rozpieraczem itp....droga Paniusiu, w zadnych normach się nie mieścicie....a co do piero jak Wam sie zajdzie w ciążę...zresztą lektura powyżej....zreszta ja swoje na ten temat zakończyłem...wszystko jest w postach powyżej...


Dla przypomnienia...odpowiedzialnym za złamanie zasad BHP , prawa pracy -  jest od 1 maja 2004 imiennie kierownik jednostki organizacyjnej.
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2005, 18:17:15 wysłana przez Ogniowy »
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #92 dnia: Marzec 21, 2005, 18:10:20 »
Brawo jeśli to co piszesz to prawda  to  fajnie jak byś pracowała na JRG 5 Łódź  a do opr musisz się przyzwyczaić pozdrawiam CIEŃ
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 21, 2005, 18:19:42 »
Cytuj
Ja rozumiem ten podzial glosow wkoncu straz to meski zawod ale dajcie nam tez sprobowac!!!!!!!!!!!!!!! ;)
Spróbowac to mozna zupy przy doprawianiu, ciasta po wypieczeniu ale nie bycia strażakiem...
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

BROKS

  • Gość
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 21, 2005, 18:29:59 »
No to spoko, że masz skończoną szkołę rat-med :D  W PSP napewno byś się przydała, zwłaszcza że wg zapewnień MSWiA ratownictwo medyczne ma wejść w struktury PSP jakoś ok. 2010 roku. Jeśli taki numer wypali i w JRG będzie stała karetka to masz okazję się wykazywać, bo wybacz ale przy wypadkach operowanie narzędziami hydraulicznymi przy rozcinaniu samochodów to nie dla Ciebie...chyba, że jesteś bardzo silna dziewczyna to masz szansę się wkręcić ale generalnie "GÓRA" na podziale kobiet jakoś nie widzi także szanse dla dziewczyn w PSP na podziale jak na razie mizerne... &lt;_&lt;
Sam nieraz kiedyś na akcjach się nieźle zmachałem i napociłem a wg opinii innych do "słabiaków" to się nie zaliczam :P i wiem, że kobiety nie miałyby lekko :( Ale fajnie słyszeć, że jest kobietka, którą pożarnictwo pasjonuje....tak trzymać!!!!  

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #95 dnia: Marzec 21, 2005, 18:35:57 »
To co powiecie na to iż na JRG 2 pracuje dziewczyna jest dowódcą  zastępu w stopniu  mł kapitana  jeździ na  2 wozie  i jakoś sobie radzi jest na etapie  oswajania się z  opierd  jeśli tak trzeba  powiecie może że to nie prawnie  i jakiś gamoń ją zatrudił  błąd wielki błąd   a przepisy  znacie stare trącą myszką  pozdrawiam CIEŃ
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #96 dnia: Marzec 21, 2005, 18:39:25 »
Cytuj
a przepisy  znacie stare trącą myszką  pozdrawiam CIEŃ
może...lecz nadal obowiązuja....
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

BROKS

  • Gość
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #97 dnia: Marzec 21, 2005, 18:49:11 »
No wiesz Cień może ona i sobie daje radę....aaaa jeśli to ta kobita o której myślę :D  to na pewno "wzmocniła" siłę tej zmiany w JRG :D  

Offline strazanka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 21, 2005, 19:28:35 »
Ogniowy i tak mnie nie przekonasz.......Tak jak kolega wspomnial sa kobiety ktor pracuja w strazy czy ci sie to podoba czy nie.A co do "Paniusi".......to........
Nie mam zamiaru sie z Tobą spierac na forum, chciałam poznac zdanie panów  na temat  kobiet w strazy,a Ty sie chyba troszeczke zapedziles.Nie jestem jakas "paniusia "z pod klosza wyjeta i wiem co mi mozna a co nie ,wiem tez ile co wazy.Jednak dziekuje za niektore rady i nowe przepisy.A tak apropo jak zajde w ciąże to bez względu czy bede pracowac w strazy czy gdzies indziej napewno dziecko bedzie najwazniejsze!!!!!!Panowie zawsze sie zasłaniaja ciaza kobiet i tym ile one moga podniesc i to nie tylko w strazy.Pozdrawiam

Offline strazanka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Kobitki
« Odpowiedź #99 dnia: Marzec 21, 2005, 19:30:50 »
Ogniowy jeszcze dzięki ze az tyle czasu poswieciles mi .Milo ze az tak chcesz mnie uswiadomic.Ale swiat idzie na przod i czy ci sie to podoba czy nie kobiety wczesniej czy pozniej beda w strazy!!!!