Autor Wątek: Pasy Bezpieczeństwa  (Przeczytany 89200 razy)

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #250 dnia: Sierpień 09, 2008, 13:06:57 »
Ryzykując, że niektórzy zaczną mieć mnie po dziurki w nosie, jeszcze jeden link:

http://www.cdc.gov/NIOSH/fire/reports/face200528.html

To jest raport z wypadku jaki zdarzył się w 2005. Strażak siedzący za siedzeniem dowódcy, został wyrzucony z kabiny, uderzony przez koziołkujący wóz i zginął. Kierowca również wypadł z kabiny przez przednią szybę, ale się jakoś pozbierał.

Dla mnie to kolejne potwierdzenie oczywistej sprawy... trzeba zapinać.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #251 dnia: Wrzesień 03, 2008, 10:56:29 »
Wypadki chodzą po ludziach. Również po strażakach:
http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/wydarzenia/&ln=31251
Dobrze, że skończyło się, jak się skończyło. Jak się spojrzy na zdjęcia i opis, to ... zgroza... Chłopakom życzymy powrotu do zdrowia.
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline st.rat.kierowca

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #252 dnia: Wrzesień 09, 2008, 17:48:16 »
Jak popatrzymy na zdjęcia to widzimy złamanego Jelcza. A pomyślmy, ile jeszcze takich Jelczów jest w Polsce? Kierowcy TIR-a nie odniósł poważniejszych obrażeń, a strażacy? Trzech zostało uwięzionych.
Pozdrawiam strażaków!

Offline maszerano

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #253 dnia: Wrzesień 12, 2008, 02:28:01 »
witam
w USA nie rusza zaden samochod na sygnalach jak i nie jezeli wszyscy nie zapna pasow i nie pozamykaja drzwi a psy to pierwsza rzecz jaka wszyscy robia jak posadza ... na siedzeniu

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #254 dnia: Październik 13, 2008, 22:02:19 »
Proszę bardzo: musimy szybko jechać do pożarów bo jedziemy ratować. Nie ma czasu na głupie zapinanie pasów. Nie mamy pasów bo mamy większe potrzeby...

Jechał do pożaru; wypadł z wozu strażackiego

Treść:
Cytuj
19-letni strażak ochotnik trafił do szpitala w stanie ciężkim, po tym jak jadąc do pożaru w Łódzkiem wypadł z samochodu strażackiego - poinformował rzecznik łódzkich strażaków Jacek Szeligowski.

Według wstępnych informacji do pomocy przy gaszeniu stodoły w miejscowości Wołucza (Łódzkie) wezwano zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z pobliskiej wsi Kurzeszyn. Na jednym z ostrych zakrętów z jadącego do pożaru samochodu strażackiego wypadł 19-letni strażak ochotnik. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził uraz czaszki i kręgosłupa. Ranny został przetransportowany śmigłowcem ratowniczym do szpitala w Rawie Mazowieckiej.

Czemu ja się czuję w ten sposób:  :wall:  :huh:  Czemu takie rzeczy się dzieją w XXI wieku? A tak... zapomniałem... musimy szybko jechać do pożarów bo jedziemy ratować. Nie ma czasu na głupie zapinanie pasów... Nie mamy pasów bo mamy większe potrzeby...

Dużo zdrowia dla poszkodowanego... aż mi się serce kraje...
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2008, 22:05:33 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #255 dnia: Październik 14, 2008, 17:36:58 »
Proszę bardzo: musimy szybko jechać do pożarów bo jedziemy ratować. Nie ma czasu na głupie zapinanie pasów.
tak, tym bardziej, że jedyne co musi robić załoga podczas jazdy to, za przeproszeniem, siedzieć na dupie, więc jak można się potem tłumaczyć, że nie ma czasu na zapięcie pasów?
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #256 dnia: Październik 14, 2008, 19:17:00 »
Niebawem się ta sytuacja zmieni...  :mellow:

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #257 dnia: Październik 14, 2008, 19:23:33 »
Jak na razie to w noweli rozporządzenia BHP jest tylko zapis, że jak są to trzeba zapinać, więc rozumiem, że niedługo po prosu "będą" pasy wszędzie ? :)
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #258 dnia: Październik 14, 2008, 19:24:15 »
Niebawem się ta sytuacja zmieni...  :mellow:

obawiam się że nie... ponieważ w 80% jednostkach OSP stoją auta które pamiętają jeszcze czasy PRL-u i wątpię by w jaki kolwiek sposób szło coś z tym zrobić. Jeżeli te samochody nie zostaną wymienione na nowe bądź przynajmniej skarosowane w których obligatoryjnie będą montowane pasy będzie naprawdę ciężko będzie coś zmienić w tej dziedzinie...  :wall:
Pozdrawiam.

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #259 dnia: Październik 14, 2008, 19:43:29 »
dam wam prosty przyklad u mnie w jednostce jest star z 1990 r nie jest az taki stary a pasow nie ma,obawiam sie ze w ogole w gminie nie ma samochodu z pasami wiec o czym my tu rozmawiamy? trzeba przestegac przepisy BHP tak jak sie tylko da i srodkami jakimi sie da

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #260 dnia: Październik 14, 2008, 19:52:25 »
Od skrajności w skrajność...

Mowa jest o samochodach, które takowe pasy posiadają a i tak nie są zapinane...

Moją informacją nie oficjalną jest to - że niebawem obowiązkowo będą zapinane czy się to komuś podoba czy nie, czy to wygodne jest czy nie...
A "motywację" do tego przyzwyczajenia (zapinania pasów) pomogą odszukać przełożeni.

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #261 dnia: Październik 14, 2008, 20:49:53 »
niestety, ale śmiem w to wątpić!!!
a dlaczego?? bo z własnych obserwacji widzę, że nawet jak pasy są to nie są zapinane. kto to skontroluje??

Ratownicy wolą dopinać kurtki, przygotować aparat wiszący za plecami czy sięgać po stacje, latarki i maski niż siedzieć w dopiętych pasach. Taka rzeczywistość.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #262 dnia: Październik 14, 2008, 21:15:08 »
dokładnie tak jak pisze kolega @zero-11 nie mamy zbytnio czasu na to by się zapiąć w pasy może nie tyle czasu co po prostu nie chcemy się zapinać bo ogranicza i krępuje to nasze ruchy... od momentu gdy jest wydane polecenie "GOTÓW" i ruszamy wykonujemy masę różnych czynności począwszy od sprawdzenia sprzętu poprzez jego ubranie ale to chyba każdy wie...
Faktycznie jeżeli takie pasy będą na wyposażeniu samochodu i zdarzy się że strażak wypadnie za tyłek będzie brany zarówno kierowca jak i dowódca ponieważ kierowca nie powinien ruszyć jeżeli wszyscy nie mają zapiętych pasów a dowódca że nie dopilnował i zezwolił na kontynuowanie jazdy. Śmiało mogę powiedzieć że będą głosy sprzeciwu za wprowadzeniem obowiązku zapinania pasów przynajmniej podczas dojazdu do zdarzenia i w zasadzie sam mam mieszane uczucia w tej sprawie :wall:
Pozdrawiam.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #263 dnia: Październik 15, 2008, 07:57:34 »
niestety, ale śmiem w to wątpić!!!
a dlaczego?? bo z własnych obserwacji widzę, że nawet jak pasy są to nie są zapinane. kto to skontroluje??

Ratownicy wolą dopinać kurtki, przygotować aparat wiszący za plecami czy sięgać po stacje, latarki i maski niż siedzieć w dopiętych pasach. Taka rzeczywistość.

dokładnie tak jak pisze kolega @zero-11 nie mamy zbytnio czasu na to by się zapiąć w pasy może nie tyle czasu co po prostu nie chcemy się zapinać bo ogranicza i krępuje to nasze ruchy... od momentu gdy jest wydane polecenie "GOTÓW" i ruszamy wykonujemy masę różnych czynności począwszy od sprawdzenia sprzętu poprzez jego ubranie ale to chyba każdy wie...
Faktycznie jeżeli takie pasy będą na wyposażeniu samochodu i zdarzy się że strażak wypadnie za tyłek będzie brany zarówno kierowca jak i dowódca ponieważ kierowca nie powinien ruszyć jeżeli wszyscy nie mają zapiętych pasów a dowódca że nie dopilnował i zezwolił na kontynuowanie jazdy. Śmiało mogę powiedzieć że będą głosy sprzeciwu za wprowadzeniem obowiązku zapinania pasów przynajmniej podczas dojazdu do zdarzenia i w zasadzie sam mam mieszane uczucia w tej sprawie :wall:
Pozdrawiam.

No tak, tylko przy następnym wypadku, który na pewno niestety się zdarzy, gdy znów ktoś z nas zginie, ktoś złamie podstawę czaszki, trafi w stanie ciężkim do szpitala, gdy znów jakaś żona będzie w rozpaczy po stracie męża, wtedy nie szukajmy winnych zbyt daleko...

A w kwestii formalnej, to taki obowiązek istnieje od dawna, bo nie ma żadnego przepisu zwalniającego obsadę wozu pożarniczego, na gwizdkach czy nie, od zapinania pasów...

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #264 dnia: Listopad 05, 2008, 14:47:56 »
Witold, obejrzałem ten film szkoleniowy o zapinaniu pasów.
http://pl.youtube.com/watch?v=FfHzrEon9Js
No i faktycznie się da. Ale spróbuj to wykonać nie w wozie typu E-one, gdzie każdy siedzi na własnym fotelu i ma swobodę ruchów dookoła siebie, ale w naszych poczciwych GBA, gdzie 4 ratowników gniecie się na ławce. Zapięcie pasów, a następnie kombinacja z założeniem szelek od AODO graniczy z cudem. Na mój gust kumpel z jednej i drugiej strony dostałby strzała w twarz przy próbie założenia przez nasz aparatu na plecy.
Fajnie, że szukasz po sieci takich ciekawostek ale niestety to jeszcze nie na nasze realia.
pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #265 dnia: Styczeń 06, 2012, 22:46:14 »
A tak sobie pomyślałem, że trochę odświeżę wątek.
Od czasu ostatniego posta zmieniliśmy naszego totalnie niezgodnego z wymaganiami CNBOP Mercedesa z Holandii na fabrycznie nowy samochodzik wykonany prawie dokładnie zgodnie z wymaganiami tej szacownej instytucji i muszę przyznać, że zrozumiałem o czym piszecie - ciasnota jest totalna.

Ale pasy ma - jak się chce to da się je nawet zapiąć! Wymaga to sporo treningu i wprawy bo znalezienie klamer nie jest proste (przyznam, że za pierwszym wyjazdem  bez treningu mi się nie udało, na usprawiedliwienie producenta muszę dodać, że jechaliśmy tylko 3 minuty). Ale na spokojnie w remizie poszukałem i rzeczywiście są i można je zapiąć.


Ok na zachętę dla tych co chcą zadbać o swoje 4 litery kilka obrazków:
duży samochód który podobno może więcej http://www.youtube.com/watch?v=Czxi4Y5z6a8&feature=related
i policjanci, którzy... mogą wszystko: http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111226/LUBLIN/641684484 nawet rozbijać głowami szyby w radiowozach


A przy okazji wiecie coś o nowych zasadach przeprowadzania inspekcji?
Podobno mają być punkty karne za niezapięcie pasów. Oj będzie się działo przyjadą kontrolerzy z niezapiętymi i będą nauczać i karcić strażaków :)

Offline DOMINOS

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #266 dnia: Styczeń 07, 2012, 17:41:07 »
nie wiem czy przepisy nakazują zapinanie pasów bezpieczeństwa strażakom podczas drogi na miejsce zdarzenia ale wydaje mi się że w drodze do koszar już jest taki obowiązek no bo na sygnale już nie jedziemy. Natomiast jeśli faktycznie wejdzie w życie taka ustawa iż strażacy mają zapinać pasy to myślę  że "mądry" dowódca nie pozwoli jechać do puki nie będą pasy pozapinane bo to on odpowiada za całą sekcje.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #267 dnia: Styczeń 07, 2012, 18:03:51 »
nie wiem czy przepisy nakazują zapinanie pasów bezpieczeństwa strażakom podczas drogi na miejsce zdarzenia ...

Nakazują. Mówiąc inaczej - bo niektórzy tak twierdzą - nie ma przepisu zwalniającego strażaków z zapinania pasów, jeżeli samochód jest w nie wyposażony. I to bez względu na to, czy jedzie się do czy z akcji.
I źle że nie wiesz... to świadczy chyba o tym, że temat nie istnieje podczas szkoleń...:(

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #268 dnia: Styczeń 07, 2012, 18:13:51 »
Dobrym patentem są głośne brzęczki - szczególnie te połączone z czujnikiem w siedzeniach. Wiadomo też niestety, że wielu i tak wie lepiej i takie zabezpieczenie łatwo obejdzie - chociaż zapięcie pasów w GBA z tyłu przy pełnej obsadzie a do tego dopinanie munduru, zakładanie aparatu to słabe połączenie ale zrobić się da.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #269 dnia: Styczeń 08, 2012, 22:59:02 »
wszystko da się zrobić tylko trzeba nad tym pomyśleć. Trzeba też zrobić ukłon w stronę producentów... oraz najprościej podpatrzyć nowsze wersje samochodów osobowych. Najlepiej brzęczek z opóźnieniem zrobić np. 1min aby można się było powiercić trochę na siedzeniu przy jeździe alarmowej lub zapinać pasy od razu bez jazdy alarmowej. To samo z oświetleniem "z tyłu", aby gasiło się z opóźnieniem.
Jest to bardziej złożony i poważny problem bo dziś w pojazdach pożarniczych nic praktycznie nie działa na zasadzie naczyń połączonych... wszystkie jest adaptowana do samochodów które przyjdą od producenta.
System powinien być bardziej zintegrowany.

Zupełnie inny problemem jest nasza mentalność...
wszędzie się znajdzie kombinator który obejdzie system i wsadzi zamek od pasa aby nic za uchem nie piszczało.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #270 dnia: Styczeń 09, 2012, 07:56:17 »
Chcieliśmy kilka takich rozwiązań zapisać w specyfikacji. Nie ma szans. Producenci zabudów nie podejmują tematu. Wykręcają się. To co przychodzi od producenta podwozia to jest. Jak są pasy 2 - punktowe z tyłu to takie są. Nie poprawiają tego. Przypuszczam, że chodzi o homologacje.

Z moich obserwacji najlepsze pasy ma Scania, ma też w ofercie specjalne pasy dla strażaków - szerokie, czerwone, które się łatwiej zapina w nawet w rękawicach. Zdjęcia tu http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,8881.msg89716.html#msg89716
Niestety nie każdy jednak potrzebuje ciężkiego auta, tym bardziej że jest zdecydowanie droższe.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #271 dnia: Styczeń 19, 2012, 08:10:50 »
Film promujący zapinanie pasów wśród strażaków http://www.youtube.com/watch?v=hOfEsnvXSD8&feature=related
na końcu filmu ciekawy pomysł z naklejką.
Moje amatorskie tłumaczenie: Zapnij się! Żeby każdy wrócił do domu. i link http://everyonegoeshome.com

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #272 dnia: Styczeń 31, 2012, 11:00:55 »
Fragment metodyki oceny gotowości operacyjnej jednostki OSP  -znalezione tu: http://binp.info/kppsppiaseczno/?id=136

Cytuj
Alarmowanie - czas dysponowania siłami i środkami, liczony od momentu ogłoszenia
alarmu w Ochotniczej Straży Pożarnej do momentu wyjazdu zadysponowanych sił
i środków z miejsca ich stacjonowania przed garaż (miejsce postojowe samochodu),
przy równoczesnym spełnieniu następujących warunków:
- założenie ubrań specjalnych i hełmów (oprócz kierowcy),
- zajęcie miejsc w samochodzie bojowym,
- zamknięcie drzwi przez załogę,
- włączenie świateł mijania,
- włączenie sygnałów alarmowych świetlnych i akustycznych,
- zapięcie pasów bezpieczeństwa, w pojazdach w nie wyposażonych.
W sytuacji braku spełnienia warunków dot. przebiegu alarmowania za kaŜdy
niespełniony warunek niezależnie od liczby stwierdzonych przypadków odejmuje się
1 punkt.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #273 dnia: Maj 30, 2013, 07:59:42 »
Nieco podbiję temat bo ukazała się fajna grafika:

Tekst można przetłumaczyć: Nie obchodzi mnie to bardzo jak uważasz, że jesteś niepokonany. Ta ciężarówka nie ruszy dopóki nie zapniesz pasa.


Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Pasy Bezpieczeństwa
« Odpowiedź #274 dnia: Lipiec 02, 2014, 09:11:06 »
Zginął strażak prowadzący samochód pożąrniczy. Brak pasów. Wypadł i został przygnieciony przez pojazd:

http://www.firefighterclosecalls.com/news/fullstory/newsid/209672


Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl