Autor Wątek: ICE ciekawa inicjatywa  (Przeczytany 9568 razy)

Offline Bonio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
ICE ciekawa inicjatywa
« dnia: Lipiec 30, 2007, 17:34:16 »
Poniższy tekst został opublikowany na stronie:
http://www.cspsp.pl/wdp/b...sy_pow_wyp.html

Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i wszyscy inni, którzy interweniują na miejscu wypadków, wielokrotnie napotykają na trudności, kiedy muszą skontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych.

Włoskie media, po przeprowadzonych rozmowach z pracownikami służb ratowniczych - zaproponowały, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer - pod którym to w nagłych wpadkach można byłoby skontaktować się z bliskimi poszkodowanych.
Bardzo często telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, który można przy nich znaleźć. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak grupa krwi, jakie przyjmują leki, czy cierpią na jakieś choroby, czy są alergikami...

Ratownicy zaproponowali, aby każdy w swoim telefonie umieścił na liście kontaktów - osobę, z którą trzeba się skontaktować w nagłych wypadkach. Lista kontaktów w naszych telefonach - zwykle jest bardzo długa i nie wiadomo kogo w pierwszej kolejności powinniśmy powiadomić.

Według włoskich ratowników, międzynarodowy skrót pod którym można byłoby umieścić taki numer to: ICE (=in Case of Emergency) tzn. w nagłym wypadku.
Takie oznakowanie uprościłoby pracę wszystkim służbom ratowniczym. Gdyby ktoś chciał umieścić więcej osób w swoim telefonie mógłby je oznaczyć w następujący sposób: ICE1, ICE2, ICE3, itd.

Pomysł jest łatwy w realizacji, nic nie kosztuje - a może być bardzo użyteczny. Przecież dzisiaj prawie każdy dysponuje telefonem komórkowym.

Aktualnie podobna akcja jest rozwijana w innych krajach Europy (i nie tylko).

Ponieważ szczególnie w Polsce, gdzie ginie o wiele za dużo osób w ruchu drogowym (ale dotyczy to przecież nie tylko takich sytuacji !) proszę Państwa o wprowadzenie pod hasłem ICE "namiarów" Waszych najbliższych. Jdnocześnie proszę o popularyzację tej idei:

Nie kosztuje nic, a może pomóc ocalić życie.


Pozdrowienia

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2007, 18:17:47 »
Bardzo ciekawa inicjatywa ale "oodolnie" chyba nie ma szans na rozpropagowanie. Musi sie tym góra zainteresować.

strażak79

  • Gość
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2007, 20:18:31 »
Dzisiaj w TELEEXPRESIE o tym mówili.
Hasło KREW i wpisać grupę swojej krwi.
A tak na marginesie możemy sami spróbować tę ideę rozpropagować.


Offline chris

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2007, 20:56:55 »
lekarz, ktory wypowiadal sie w tej sprawie mowil tez, ze wystarczy tylko dopisac SOS.
P.S. ciekawe jak ludzie odbiora lekarza, ktory wyciaga poszkodowanemu telefon?

Offline napalony

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 30, 2007, 21:53:41 »
A jak odbieraja strazakow albo lekarzy wyciagajacych dokumenty lub portfel z kieszeni poszkodowanego ?


A jesli chodzio o realizacje tego pomyslu to mysle ze bedzie to ciezkie zadanie...
Najpierw u siebie w telefonach zrobmy cos takeigo a potem probojmy przekonac znajomych.
Tylko pozostaje pytanie czy polscy strazacy i ratownicy korzystaja z tego, a jesli nie to czy beda korzystac ?

A sam pomysl jest bardzo swietny.

Pozdrawiam.
"A jeśli taka wola twa
Bym życie dał w ofierze.
Ty bliskich mych w opiece miej
 o to Cię proszę szczerze."



Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 31, 2007, 00:05:58 »
od kogoś trzeba zacząć akcję więc ja już mam " ICE mama":).
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 31, 2007, 01:19:32 »
Ja proponuje rozpowszechnić to przez smsy. treść : W polsce, gdzie ginie o wiele za dużo osób w ruchu drogowym(dotyczy to nie tylko takich sytuacji!!!) prosze Cie o wprowadzenie na listę znajomych, pod hasłem ICE namiarów twoich najbliższych. Wyślij tego smsa jak największej liczbie osób być może uratujesz tym komuś życie.
co otym sądzicie  :huh: :huh: :huh:

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 31, 2007, 07:29:12 »
Po pierwsze: nie wiem czy ktokolwiek z Was odważyłby się skorzystać z numeru ICE z komórki młodej dziewczyny, która zginęła w wypadku - podejrzewam, że nie! Myślę, że w zamyśle numer ten ma być pomocny głównie w chwili bardziej odległej od zdarzenia (szpital, prosektorium).
Po drugie: przeprowadzenie akcji jest bardzo proste - przecież operator każdej sieci ma możliwość wysyłania SMS-ów wszystkim abonentom, tak że nie trzeba robić "łańcuszka" i wysyłać SMS-a następnym znajomym osobom. Z tym że akcja w tym momencie musiałaby się spotkać z przychylnością operatorów. Wartałoby w momencie takim jak teraz wykorzystać nastrój społeczeństwa po wypadku we Francji i coś takiego przeprowadzić.
Po trzecie: proponuję też tatuować grupę krwi (niekoniecznie pod pachą)  ^_^
Po czwarte: generalnie pomysł bardzo dobry!!

PS. "po trzecie" to taki żart!

Offline mikiomah

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 31, 2007, 12:29:12 »
A ja myślę że pomysł jest dobry ale niewykonalny. Primo - zauważcie że JUŻ mamy 3 możliwe "kody" - ICE, SOS, Krew. To już 3 miejsca do szukania na liście kontaktów. A niech ktoś jeszcze wpadnie na oznaczenia typu "pomoc", "help" "ratunkowo" itp. Cały alfabet można przelecieć. Wniosek - pomysł mija się z celem. Ale na ten przykład karta z podstawowymi danymi w portfelu, tuż obok kart kredytowych, prawa jazdy i dowodu osobistego to już coś. Taką kartę można samemu utworzyć. Podstawowe dane podajemy które mogą być potrzebne służbom ratowniczym - grupa krwi, choroby przewlekłe, numer pesel, telefon kontaktowy do rodziny, ewentualna zgoda na pobranie organów. Nie wiem co jeszcze jest istotne ale pewnie sami na to wpadniecie :) Taką kartę laminujemy i nosimy razem z dokumentami (kto dziś wychodzi bez dokumentów?). Równie dobrze można nosić jako nieśmiertelnik :) To jest już moim zdanie bardziej wykonalne i dużo bardziej praktyczne. Pozdrawiam

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 31, 2007, 20:59:03 »
A co jak samochodem jadą dwie, albo więcej osób. Każda z nich ma telefon. Często telefony są porozrzucane po samochodzie. Mają wyłączone wysyłanie numerów. Jak znaleźć właściwy telefon od danej osoby. Zadzwonimy i lekarz może podać nie te leki co trzeba, jeśli jakieś zażywa, albo jest na coś uczulony. Co wtedy? Kto odpowiada? Wiem zaraz padną opinie, że to może zdarzyć się rzadko. Ale przy tylu wypadkach przy ilu bylem za każdym razem jest jeden wielki burdel. Pełno gratów się wala pod nogami. Zamiast wycinać poszkodowanych, udzielać im pomocy, będziemy szukać telefonu wśród porozrzucanych rzeczy. To już chyba lepszy tatuaż z grupa krwi albo nieśmiertelnik.

Offline pifos

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 01, 2007, 09:50:59 »
Firek 100% racji, telefon  osoby do powiadomienia jak najbardziej.
Grupa krwi z uwagi na bałagan itp. mija się z celem tymbardziej, że pomimo wpisów zawsze jet potwierdzana badaniem na oddziale ratunkowym.

Offline laps

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 01, 2007, 14:29:02 »
Pifos ma niestety rację. Możesz sobie grupę krwi wytatuować na nadgarstku, a i tak szpital nie uzna tej informacji za miarodajną i zrobi badanie grupy krwi. To co tu mówić o dodatkowej karcie w portfelu , czy o informacji w telefonie komórkowym...

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 01, 2007, 22:22:16 »
No niestety to wszystko prawda! Wiecie sami co by było gdyby komuś podano inną grupę krwi!
Dlatego ten system może się sprawdzić jeśli będziemy mieli numery osób najbliższych.
Tak jak było napisane na początku postu:
ICE

I wtedy dzwonimy do danej osoby i pytamy o grupę krwi i inne dane. Ale jak jakiś debil w teleekspresie powiedział, żeby pod hasłem KREW wpisywać swoją grupę to znaczy że nie ma ten gościu nic wspólnego z ratownictwem i nie ma pojęcia co się dzieje na wypadku.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 14, 2007, 12:42:09 »
Celem tej inicjatywy jest wađnie kontakt z osobami NAJBLIŻSZYMI (rodzice, małżonkowie) więc pomysł że strach zadzwonić pod nr wskazany przez młoda dziewczyne jest nonsensem.

Polecam artykół z piątkowego lub czwartkowego
 "Dziennika" dot ICE.

Ja osobiście popieram tę inicjatywe.


Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 18, 2007, 14:13:12 »
Witam
Jestem jak najbardziej za jeżeli chodzi o oznaczenie w komórce osób bliskich z którymi można w razie potrzeby się skontaktować. Co się tyczy grupy krwi, to uważam że jest to bezcelowe gdyż służba zdrowia zawsze wcześniej sprawdza grupę krwi.
Pozdrwiam i już zaczynam rozpowszechniać wśród znajomych powyższą inicjatywę. -_-

Offline MSJ

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
  • F998
    • Sklep dla Strażaka
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 23, 2008, 20:46:24 »
Sprzęt ratowniczy, książki i gadżety dla strażaków ----> http://www.fabryka998.pl

Offline waldek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 23, 2008, 22:18:24 »
ICE tak a co do grupy krwi to żaden lekarz na podstawie wpisanej w komórce nie przetoczy. Miałem wpisaną w DO starego typu z podpisem i pieczątko nawet nie chcieli patrzeć. Mają swoje procedury i tak jest.  -_-
POZDRAWIAM

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 23, 2008, 23:25:40 »
potwierdzam b.good pomysl
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline hapek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
  • what's wrong with your brain?
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 26, 2008, 15:37:01 »
Jestem za!!!
..."ważne są zasady, czym głupsze tym lepsze"...

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 26, 2008, 16:04:50 »
Co do grup krwi:
http://www.allegro.pl/item312522713_2_naklejki_grupa_krwi_oswiadczenie_wys_jakosc.html
myślę, że takie coś nie jest głupie. Co Wy drodzy koledzy o tym sądzicie??
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 26, 2008, 17:38:09 »
W myśl obowiązujących obecnie przepisów możesz nawet na czole sobie wytatuować grupę krwi i poza bajerem nic to więcej nie da, bo w szpitalu najpierw Ci ją ustalą , a przed podaniem zrobią krzyżówkę z krwią którą masz przyjąć . I tak naprawdę krwi nie podaje się na cito w czasie nie umożliwiającym określenie jej grupy .

Pozdrawiam MIKO

Offline hapek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
  • what's wrong with your brain?
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 26, 2008, 20:57:20 »
Ale nie wiem czy wiecie robiąc badanie grupy krwi to można za około 15 złotych polskich dostać w pełni potwierdzoną i akceptowaną kartę (format dowodu osobistego)z danymi personalnymi i grupą krwi bo to przecież o to w tym wszystkim chodzi.
Pozdarawiam.
..."ważne są zasady, czym głupsze tym lepsze"...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 26, 2008, 22:26:44 »
Ale przeczytałeś ze zrozumieniem to co wyżej napisałem w kontekście obowiązujących przepisów ?? Tam twoją kartę i dawne wpisy w dowodach zawarłem razem z tym tatuażem . Technika obecnie poszła na tyle do przodu, że oznaczanie grupy krwi nie trwa wieczność, a i tak się to z reguły wykonuje  z automatu jako jedne z podstawowych badań . A tą kartę możesz wykorzystać do sprawdzenia jedynie czy prawdopodobnie jesteś ojcem swoich dzieci .
Daj 100% gwarancje lekarzowi że ta karta jest twoja , a nie kolegi z bocznego siedzenia którego kurtkę akurat założyłeś – tylko weź pod uwagę że nie musisz być skory do mówienia – szczególni jak jesteś nieprzytomny , a twoja twarz napuchnięta jak baniak i nijak podobna do zdjęcia w dowodzie .
Trochę więcej realizmu – nie idziesz do rodzinnego z grypą , tylko jesteś ofiarą wypadku .

Pozdrawiam MIKO 

Offline laps

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 27, 2008, 00:56:07 »
Tym razem w pełni się zgadzam z Tobą, kolego MIKO. Wszelkie naklejeczki, karty, tatuaże to tylko bajerek, czy gadżet bez jakiegokolwiek praktycznego znaczenia. Conajwyżej na Allegro ktoś sobie parę groszy dotrzepie na naiwności ludzkiej.
Pozdrawiam.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: ICE ciekawa inicjatywa
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 10, 2009, 11:53:16 »
Ciekaw jestem czy temat ICE umarł śmiercia naturalną czy też stosujecie stosujecie te metodę albo spotkaliscie sie z takim wpisem w telefonie?
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)