Autor Wątek: Z ZSP lub LSP zatrudnienie w PSP  (Przeczytany 7096 razy)

Offline KUCHAR

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Z ZSP lub LSP zatrudnienie w PSP
« dnia: Lipiec 19, 2007, 13:57:50 »
Spotkałem sie z takim problemem natury prawnej:
funkcjonariusze pożarnictwa pracujący  (w latach 80. i 90.) w strażach zakładowych i zawodowych mają uznany okres pracy w tych strażach jako okres pracy w PSP jeżeli w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie Ustawy o PSP (czyli  w okresie 1 - 31 stycznia 1992)wyrażą na to pisemną zgodę. Warunek ten okresla art. 129 U. o PSP. Co ma zrobić funkcjonariusz, który nie dopełnił tej formalności tzn. nie podpisał stosownego oświadczenia (bo nie wiedział o tym warunku).
W życiu wyglada to zupełnie inaczej niż w perspektywie prawa: strażak w podeszłym wieku, mając wieloletnie doswiadczenie w strażach zawodowych, jak sie okazuje ma tylko kilka lat służby bo nie podpisał jakiegoś tam oświadczenia, a jego późniejsze odwołania były rozpatrywane negatywnie.
Czy któs może rzucić jakieś światełko takim strażakom? 

Offline bax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: zaliczenie pracy w strażach zawodowych jako służba w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 19, 2007, 18:30:23 »
pracowałem trochę w latach 80-tych w zakładowej ZSP. Wcześniej w terenowej ZSP, później w PSP. Pracę w ZZSP mam zaliczoną jako służbę. Niczego nie podpisywałem ale podczas wchodzenia w życie ustawy o PSP służyłem w ZSP/PSP. Będąc w Twojej sytuacji zapytałbym na forum prawnym lub w kadrach jakiejś KW PSP, nawet tam po prostu zadzwoń, oczywiście do kadrowca. Miej jednak na uwadze, że ludziom w podeszłym wieku (jak sam to określiłeś) nikt, prawie nikt nie chce pomagać, taka ludzka natura. Pozdrawiam.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: zaliczenie pracy w strażach zawodowych jako służba w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2007, 21:25:33 »
Witam! Ja również kariere zaczynałem w ZZSP. Po wejściu w życie ustawy o powołaniu PSP, jak wszyscy moi koledzy złożyłem deklarację o przyjęcie do PSP. Wiedzieliśmy z góry, że pozostaniemy tam gdzie do tej pory, ale deklaracje składaliśmy, aby mieć "w razie czego" zaliczone lata okresu przejściowego. Cześć z nas, ta, która miała lata odeszła od razu na emeryturę z PSP i pracuja dalej jako "nowi" pracownicy. Ja sie nie załapałem. Tym nie mniej deklaracja została złożona. Pytanie tylko, czy w czeluściach archiwów PSP zostanie ona odnaleziona, gdyby okazała sie niezbędna...
     A tak zupełnie z innej beczki: funkcjonariusze byłych ZZSP, obecnych ZSP i inni zawodowi zakładowi "fajerfajterzy" nie mają w parlamencie żadnej siły przebicia i pewnie jeszcze b. długo ich praca (służba?) nie doczeka się uregulowania prawnego (zrównania z PSP?). Pozdrawiam i życzę światełka w tunelu.

Offline dżagulator

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
Odp: zaliczenie pracy w strażach zawodowych jako służba w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2007, 09:01:56 »
witam
nie mam teraz do czego zajrzeć (chodzi mi tutaj o przepisy prawne) ale z tego co pamiętam to warunkiem zaliczenia służby w niepaństwowej straży pożarnej było przejście do PSP chyba do 30.06.1998 roku.
Pamiętam tą sytuację, bo własnie w tym okresie z okolicznych zakładówek walili drzwiami i oknami do nas do straży, a kto nie przeszedł w porę i np. chciałby teraz przyjść do PSP to zaczyna że tak powiem od początku.
sprawdzę to jeszcze przy okazji i uzupełnię ta wypowiedź.
Pozdrawiam.

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: zaliczenie pracy w strażach zawodowych jako służba w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 20, 2007, 09:32:15 »
Witam
Zgadzam się z przedmówcą z jednym wyjątkiem na przejście z tzw. "zakładówki" do "państwówki" był czas do 30.06.1999 roku.
pozdrawiam

Offline dżagulator

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
Odp: zaliczenie pracy w strażach zawodowych jako służba w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 20, 2007, 09:36:59 »
no własnie jakoś tak to było -_-
tak jak napisałem nie mam teraz gdzie zajrzeć, także zapewne biurówka ma racje i był to 1999 rok, a ten czas tak zaiwania, że juz człowiek sie gubi.
Dziękuje za sprostowanie Pani/Panu biurówka i serdecznie pozdrawiam ze słonecznych Mazur -_-

Offline MadMax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: zaliczenie pracy w strażach zawodowych jako służba w PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 20, 2007, 11:04:20 »
W sierpniu 1991r. Sejm RP uchwalił ustawę o ochronie przeciwpożarowej. Rozszerzyła ona pojęcie ochrony przeciwpożarowej oraz zakres działania jednostek straży pożarnych, a także wprowadziła pojęcie Państwowej Straży Pożarnej (którym objęto wcześniej funkcjonujące komendy terenowe straży pożarnych oraz Terenowe Zawodowe Straże Pożarne). Wówczas też Zakładowe Zawodowe Straże Pożarne stały się Zakładowymi Strażami Pożarnymi lub Zakładowymi Służbami Ratowniczymi.

Jednak największe zmiany wprowadziła uchwalona równolegle ustawa o Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z art. 16 ustawy o ochronie przeciwpożarowej miała ona określić zadania i organizację PSP, jednak do ustawy o PSP wpisano wszystkie zagadnienia związane ze stosunkiem pracy oraz uprawnieniami - do tego czasu regulowane dekretem o służbie funkcjonariuszy pożarnictwa - zapisując równocześnie, że dekret traci moc prawną. Dekret z 1975r. o służbie funkcjonariuszy pożarnictwa dotyczył wszystkich strażaków (terenowych i zakładowych), natomiast ustawa o PSP przypisywała dotychczasowy stosunek pracy oraz uprawnienia (znacznie je rozszerzając) tylko strażakom PSP. W ten sposób, jednym artykułem ustawy, strażacy dotychczasowych ZZSP stali się cywilami bez munduru, stopni, bez szczególnego charakteru pracy itp. - stali się strażakami II kategorii.

Nadal jednak wykonywali ten sam co strażacy PSP zawód - zawód strażaka. Musieli mieć identyczne jak strażacy PSP przeszkolenie, podobne predyspozycje fizyczne i psychiczne, pełnili służbę 24 godziny na dobę, posługiwali się takim samym sprzętem, na każde żądanie PSP musieli wyjechać do akcji poza teren własnego zakładu. Stało się tak pomimo tego, że Polska ratyfikowała konwencję Międzynarodowej Organizacji Pracy, w myśl której jest tylko jeden zawód strażaka - niezależny od miejsca i charakteru zatrudnienia.

Późniejsze zmiany ustaw pożarniczych przyznały nieco racji strażakom zakładowym - mogli również nazywać się strażakami, nosić identyczne umundurowanie. Strażacy zakładowi, którzy w styczniu 1992r. złożyli pisemne deklaracje pracy w PSP uzyskali prawo do emerytur „policyjnych” - jak strażacy PSP.

W chwili obecnej prawie wszyscy strażacy zakładowi, którzy do czerwca 1999r. spełnili warunki do uzyskania emerytury policyjnej (dotyczące okresu służby w ochronie ppoż.), uzyskali to świadczenie. Pozostały dwie małe grupy strażaków zakładowych - jedna to ci, którzy z różnych przyczyn nie mogli złożyć deklaracji w styczniu 1992r., druga to strażacy, którzy mieli „szczęście” być skierowani przez WKU do odbycia zasadniczej służby w OC lub szkolenia poborowych w OC, a odbywało się to w jednostkach straży pożarnych.

Pierwszą grupę stanowi około 200 strażaków zakładowych pochodzących głównie z jednostek ZZSP, w których jeszcze jesienią 1991r. dokonano zmian organizacyjno - strukturalnych.

Zlikwidowano wtedy stare ZZSP, zwolniono równocześnie mianowanych na stanowiska służbowe funkcjonariuszy pożarnictwa (dekret z 1975 r. przewidywał taką możliwość przy likwidacji jednostki ZZSP), a w miejsce tego powołano nowe ZSP (np. jako spółki z o.o.), zatrudniając w nich byłych funkcjonariuszy pożarnictwa na umowę o pracę na stanowiskach cywilnych. W styczniu 1992r. strażacy ci nie byli już funkcjonariuszami pożarnictwa, nie mieli więc ustawowego prawa do składania deklaracji pracy w PSP (w KW PSP wręcz mówiono im, że nie mają po co składać deklaracji, gdyż i tak nie będą one przyjęte). Tak było na przykład z Portową Strażą Pożarną w Gdańsku (zmiany nastąpiły z powodu trudności finansowych Portu, a konkretnie była to ucieczka przed coraz wyższym podatkiem od ponadnormatywnego wzrostu wynagrodzeń, zwanego popiwkiem).

W innych przypadkach strażakom, którzy chcieli złożyć deklaracje, w macierzystych zakładach sugerowano, że w momencie zmniejszania zatrudnienia będą zwalniani w pierwszej kolejności z jednostek zakładowych straży pożarnych. Również strażaków mieszkających w mieszkaniach zakładowych straszono utratą tych lokali, bądź maksymalnym podwyższeniem czynszu oraz trudnościami przy ewentualnym wykupie tych mieszkań.

Wielu z tych strażaków zakładowych mając w 1992 r. tylko kilka lat służby w pożarnictwie, wiedząc równocześnie, że zgodnie z ustawą o PSP deklaracje wygasną z końcem 1994 r. (czyli nie będą mieli 15 lat służby) nie próbowało nawet dyskusji w macierzystych zakładach. Niektórzy po złożeniu deklaracji - postraszeni w zakładzie - sami wycofywali je z PSP. Dopiero, gdy przesunięto termin obowiązywania deklaracji - aż do czerwca 1999 r. - strażacy ci zauważyli, jakim błędem było odpuszczenie tej sprawy w styczniu 1992 r.

Ważnym argumentem w tej sprawie powinien być też fakt, że praktycznie nikt w styczniu 1992 r. nie potrafił wyjaśnić, jaki będzie status strażaków zakładowych po złożeniu deklaracji i czy będzie on uprawniał do otrzymania emerytury „policyjnej”. Taki stan trwał kilka miesięcy, a wyjaśnienia MSW i KG PSP były sprzeczne z opiniami niezależnych ekspertów - i sugerowały początkowo, że strażakom zakładowym nie będą przysługiwać w ogóle „policyjne” uprawnienia emerytalne. Potwierdzeniem tego jest fakt, że chociaż część osób wystąpiła o te świadczenia już w czerwcu 1992 r., to pierwsze emerytury przyznano dopiero w listopadzie 1992 r.

Drugą grupę stanowi mniej niż 100 strażaków zakładowych, którzy w latach 80-tych zamiast zasadniczej służby wojskowej zostali skierowani przez organa wojskowe (na wniosek Komendanta Głównego Straży Pożarnych) do odbycia zasadniczej służby lub szkolenia poborowych w obronie cywilnej, w jednostkach ochrony przeciwpożarowej. Strażacy ci przez okres 24 miesięcy pełnili służbę w terenowych (obecna PSP) i zakładowych strażach pożarnych wykonując czynności o charakterze operacyjno - technicznym.

W roku 1997 Zakład Emerytalno Rentowy MSWiA zaliczał okres odbywania zasadniczej służby lub szkolenia poborowych w obronie cywilnej do okresu służby dającego możliwość skorzystania z uprawnień emerytalnych, lecz nie zaliczał okresu służby w zakładowych strażach pożarnych po 1992r.

Po wprowadzeniu zmian w ustawie w 1999r. ZER MSWiA zaliczył okres służby po 1992r., ale uznał, że zgodnie z przepisami o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, nie może teraz zaliczyć służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej odbywanej w ramach obrony cywilnej (pomimo tego, że Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej zaliczyła ten okres - sugerując strażakom, iż spełniają warunki do uzyskania uprawnień emerytalnych). W tej samej sprawie wydano dwie, jak gdyby sprzeczne ze sobą decyzje emerytalne.

Dodatkowym problemem jest to, że ZER MSWiA jednakowo traktuje odbywanie zasadniczej służby w OC i odbywanie szkolenia poborowych w OC. Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami szkolenie poborowych polegało na pobycie na kilkutygodniowym obozie szkoleniowym lub na szkoleniu poza normalnymi godzinami pracy. Pojawia się pytanie jaką normalną pracę wykonywali poborowi w jednostkach ochrony przeciwpożarowej przez 2 lata poza szkoleniem - przecież pełnili służbę jako strażacy, składali ślubowanie, byli mianowani na stanowiska służbowe, mają nawet świadectwa pracy, które są kwestionowane w Sądzie Pracy przez prawników z ZER.


Żródło: Międzyzakładowy Komitet Koordynacyjny ZSP i ZSR

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: zaliczenie pracy w strażach zawodowych jako służba w PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 21, 2007, 20:27:51 »
...Co ma zrobić funkcjonariusz, który nie dopełnił tej formalności tzn. nie podpisał stosownego oświadczenia (bo nie wiedział o tym warunku)...
Czy któs może rzucić jakieś światełko takim strażakom? 
Problem był już wielokrotnie wałkowany (również w sądzie), nic nie poradzi. Brak oświadczenia ma swoje, w tym przypadku negatywne, skutki prawne.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Garrity

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Z ZSP lub LSP zatrudnienie w PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 31, 2007, 12:36:29 »
Panowie mam pytanie. Mój znajomy, obecnie pracuje w Zakładowej Straży chce się zatrudnić w PSP. Powstaje pytanie jak jest z uznawaniem w PSP kursów  i szkoleń zdobytych  podczas pracy w zakładówce. A tak jeszcze z ciekawości, jak jest gdy strażak pracował wcześniej w lotniskowej straży?

pozdrawiam

Offline wolansky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Z ZSP lub LSP zatrudnienie w PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 31, 2007, 12:58:39 »
Uznawane są tylko kursy PSP, ale i tak będzie musiał zacząć od zera.

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Z ZSP lub LSP zatrudnienie w PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 31, 2007, 15:23:57 »
Witam
Często jest też tak że po trzech lub sześciu miechach KW może skrócić trzy letni okres służby przygotowawczej Nie wiem tylko jak jest z nominacją na stopień. Czy jest od razu czy też po tym okresie. Są przecież w zakładówkach strażacy po różnych szkołach i kursach ochrony p.poż. Mam tu na myśli kursy podoficerskie ( obecnie zwane kursami uzupełniającymi ), szkoły aspiranckie jak i SGSP. -_-

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Z ZSP lub LSP zatrudnienie w PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 31, 2007, 16:32:51 »
Podobny wątek w tym temacie:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,5609.0.html

Scaliłem,dzięki
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2007, 16:38:06 wysłana przez bulon »

Offline Amfoteryk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Z ZSP lub LSP zatrudnienie w PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2013, 21:34:31 »
Witam,
mam pytanie, czy pracując w ZSP mogę skończyć zaocznie np. Szkołę Aspirantów w Poznaniu lub SGSP?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Z ZSP lub LSP zatrudnienie w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 16, 2013, 21:53:06 »
Witam,
mam pytanie, czy pracując w ZSP mogę skończyć zaocznie np. Szkołę Aspirantów w Poznaniu lub SGSP?

TAK

Cytuj
ZAOCZNE STUDIUM ASPIRANTÓW

Zaoczne kształcenie w zawodzie technik pożarnictwa adresowane jest do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz osób zatrudnionych w jednostkach ochrony przeciwpożarowej (tzn. w zakładowych strażach pożarnych) i zgodnie z programem kształcenie obejmuje 2 semestry nauczania.

http://sapsp.edu.pl/strona.php/102_zaoczne_studium_aspirantow.html

Offline Amfoteryk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Z ZSP lub LSP zatrudnienie w PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 16, 2013, 22:21:49 »
No tak, podstawowy błąd, pierwsze szukać potem pytać.

A jak to wygląda w rzeczywistości? Dużo jest osób, którzy idą do ZSP, robią aspiranta i idą do PSP? Są jakieś problemy z tym związane?

Z góry dzięki za odpowiedz  :straz: