Autor Wątek: Strażak - podpalacz  (Przeczytany 136388 razy)

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #125 dnia: Marzec 29, 2009, 14:31:47 »
Muszę się pochwalić, niedawno w sąsiedniej gminie zostali ujęci podpalacze śmietników. Przyznali się do winy. To były jakieś łepki po 14-17 lat. Nie byli w MDP.
 
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #126 dnia: Maj 11, 2009, 15:40:26 »
Podpalał i jeździł po pijaku
 
Cytuj
Podczas przesłuchania okazało się, że w ciągu dwóch ostatnich miesięcy 20-latek dokonał ośmiu podpaleń lasów.
Straty oszacowano na co najmniej 12 tys. zł.
W miejsce podpaleń jeździł rowerem, rzucał zapalone zapałki na poszycie leśne przy drodze i odjeżdżał. Ustalono również, że młody podpalacz zawsze uczestniczył w akcji gaśniczej.

http://www.tvn24.pl/12690,1599699,0,1,strazak_podpalacz-zlapany-na-goracym-uczynku,wiadomosc.html

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #127 dnia: Maj 11, 2009, 18:13:54 »
Czy to na prawdę takie trudne żeby każdy ochotnik przechodził badania psychologiczne? Może i nas trochę ubędzie, ale stworzy się grupa której służbą będzie kierowała jedynie pasja i chęć pomocy bliźniemu. Profesjonalna służba ratownicza. Bo to co jest w tej chwili to woła o pomstę do nieba! Jedne jednostki wegetują, inne niby funkcjonują (ale tylko dzięki marginesowi społecznemu burzącemu nasze dobre imię), kolejne znowu rosną w siłę ale z uwagi na brak funduszy nie mogą rozwinąć skrzydeł... Zróżnicowanie jest zdecydowanie zbyt duże, a grube pieniądze ładuje się w OSP nie mające prawa bytu, oraz te w których czas zatrzymał się przed 89 rokiem. Uważam że wdrożenie ustawy o Ochotniczym pożarnictwie szczegółowo regulującej zasady funkcjonowania jednostek jest jedynym wyjściem z sytuacji.
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #128 dnia: Maj 11, 2009, 22:24:15 »
Czy to na prawdę takie trudne żeby każdy ochotnik przechodził badania psychologiczne? Może i nas trochę ubędzie, ale stworzy się grupa której służbą będzie kierowała jedynie pasja i chęć pomocy bliźniemu. Profesjonalna służba ratownicza. Bo to co jest w tej chwili to woła o pomstę do nieba! .....  Uważam że wdrożenie ustawy o Ochotniczym pożarnictwie szczegółowo regulującej zasady funkcjonowania jednostek jest jedynym wyjściem z sytuacji.
Czemu tylko strażak OSP? Jeszcze ratownik PCK, WOPR, TOPR, GOPR i jasny szlak trafi cały społeczny ruch ratowniczy. A społeczna dojrzałość i odpowiedzialność? Czy jesteśmy dziećmi, że na każdym kroku musi nad nami stać bat ustawy i policjant?
Z tekstu wynika, że ten facet stracił prawo jazdy za jazdę po pijaku. W tym momencie już koledzy powinni byli mu się szczególnie bacznie przyglądać. Sam kilka lat temu zmuszony byłem podjąć decyzję i przekonać zarząd  o wykluczeniu jednego z zanadto zaangażowanego młodego druha. Powód był inny, choć nie wykluczam, że do podobnych zdarzeń też w przyszłości mogłoby dojść.
Więcej odwagi i odpowiedzialności ze strony zarządów a podobnych sytuacji raczej nie będzie. Piszę raczej, bo kilka lat temu "szefem" grupy podpalaczy, gdzieś tam był nawet komendant gminny.

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #129 dnia: Maj 13, 2009, 12:55:55 »

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #130 dnia: Maj 13, 2009, 14:11:55 »
http://wiadomosci.onet.pl/1969641,11,1,1,item.html  tutaj prawdopodobna przyczyna takiego "pomysłowego" działania...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #131 dnia: Maj 13, 2009, 14:56:54 »
Trzeba jak najbardziej potępiać takie działania pseudo-strażaków:

Cytuj
Prawdopodobnie uchwalona przez radę gminny nowa, wyższa stawka za godzinę akcji gaśniczej dla ochotników, podsunęła kilku śmiałkom pomysł łatwego zarobku. Według policji, strażacy wiedzieli o pożarze zanim zgłoszenie dotarło do straży.


http://www.tvn24.pl/12690,1600022,0,1,strazacy_ochotnicy-ochoczo-podpalali,wiadomosc.html



Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #132 dnia: Maj 13, 2009, 20:27:43 »
Naczelnik wśród zatrzymanych podpalaczy! Tragedia! Czy w małej wsi nikt nie wiedział, że czekali w remizie na alarm? Nikt z zarządu nie chciał wyprzedzić działań policji i prokuratury?
Niestety wielu z nas brakuje społecznej odpowiedzialności.
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2009, 20:57:51 wysłana przez Fredek »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #133 dnia: Maj 13, 2009, 21:21:46 »
I własnie takie sytuacje coraz bardziej przyblizają nas do owych badan psychologicznych dla ochotników. A może to i nawet dobrze ? Przecież członkiem OSP może byc każdy , ale do akcji juz nie każdy powinien mieć prawo wyjeżdzać. Co rpawda już dziaij sa pewne ograniczeniea ( badania lekarskie i szkolenia) ale okazuje się że albo nie wszyscy tego przestrzegają , albo  jest to zbyt łatwe do przejścia.

A ustawa o OSP o której wspominał kol.  Sgt.Jacob jest bardzo potrzebna.  Działalnośc w oparciu o najróżniejsze ustawy niczego nie ułatwia , a tylko powoduje wiele niejasności. Jednak potrzeby to jedno , a realia życia to drugie - ciekawe więc czy doczekam się uchwalenia takiej ustawy ....

Offline ospstrażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #134 dnia: Maj 15, 2009, 20:45:53 »
:wall: Ochotnicy podpalali dla pieniędzy :wall:

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1348,title,Ochotnicy-podpalali-dla-pieniedzy,wid,10977968,wiadomosc.html   

kolejny przypadek, chcieli zarobić :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

to po ile im to płacą??? po 100zł na godzine :o???? to faktycznie dla niektorych pokusa może być :fiuu:

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #135 dnia: Maj 15, 2009, 23:27:41 »
Cytuj
Co rpawda już dziaij sa pewne ograniczeniea ( badania lekarskie i szkolenia) ale okazuje się że albo nie wszyscy tego przestrzegają , albo  jest to zbyt łatwe do przejścia.
W jaki sposób ograniczają one patologie?
A ustawa, co miałoby się w niej znaleźć? Kilkanaście lat temu miałem możliwość opiniowania takiego projektu. Był to zbiór fragmentów ustawy o ochr. p.poż, o stowarzyszeniach i statutu OSP. Niczego nie zmieniała, było tam jeszcze o emeryturach i zwolnieniach z pracy. Kiedyś byłem zwolennikiem takiego rozwiązania, lecz dziś jak patrzę na ustawę o PSP, kiedyś kilkanaście stron a dziś dokładnie 87 i kilka kilogramów rozporządzeń, to po prostu nie chcę takiej ustawy. Niedługo to w niej zapiszą kiedy strażak-funcjonariusz może pierdnąć i założyć rodzinę. Polska jest krajem dość zróżnicowanym i nie zawsze to, co sprawdza się na Pomorzu jest dobre dla Śląska albo gmin X czy Y. Po za tym pokusa ustawowego regulowania wszystkiego, w kręgach naszych polityków, jest bardzo silna. Może się stać tak, że staniemy się zakładnikami bez żadnych praw. W dodatku z niewielką możliwością oddziaływania na jej kształt i żadną nacisku, bo chyba nie odmówisz pomocy sąsiadowi czy koledze z własnej miejscowości. Poziomu moralności niestety nie da się uregulować ustawowo. Potrzebna jest solidna praca u podstaw i organiczna, zresztą w każdej dziedzinie. Dla lepszych efektów tutaj potrzebne jest wsparcie polityków przede wszystkim przykładem i naprawa oświaty, które mogłyby stymulować budowanie tzw. społeczeństwa obywatelskiego, chętnie działającego w organizacjach pozarządowych, odpowiedzialnego w pierwszej kolejności za swoje najbliższe otoczenie i region.
Masz dzisiaj problem z pieniędzmi dla OSP, z kwotą ekwiwalentu, ta ja Ci odpowiem takich sobie wybrałeś (liście) polityków - radnych. W następnej kadencji, może się to zmieni, takie są prawa demokracji, ale może być też i gorzej. Nie mogę się zgodzić tylko ze zbyt daleko idącą i zróżnicowaną w różnych regionach ingerencją RIO w kwoty ekwiwalentu. Nie jest dla nich problemem kwota 0zł (intencja ustawodawcy jest dość jasna), ale zróżnicowanie kwot już jest, to jakiś urzędniczy absurd.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2009, 23:51:23 wysłana przez Fredek »

Offline metode

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #136 dnia: Maj 15, 2009, 23:31:17 »
:wall: Ochotnicy podpalali dla pieniędzy :wall:

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1348,title,Ochotnicy-podpalali-dla-pieniedzy,wid,10977968,wiadomosc.html  

kolejny przypadek, chcieli zarobić :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:


to po ile im to płacą??? po 100zł na godzine :o???? to faktycznie dla niektorych pokusa może być :fiuu:


Jak wynika z wiadomości załączonej w linku sami się przyznali że podpalali dla pieniędzy. Jednym sprawia  to chorą przyjemność, oni chcieli tylko zarobić. Jak na wtedy 17 lataka to były niemałe pieniądze (150 i 270 pln ). Mam nadzieje że takich przypadków już nie będzie.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #137 dnia: Maj 17, 2009, 12:31:54 »
Cytuj
Co rpawda już dziaij sa pewne ograniczeniea ( badania lekarskie i szkolenia) ale okazuje się że albo nie wszyscy tego przestrzegają , albo  jest to zbyt łatwe do przejścia.
W jaki sposób ograniczają one patologie?
A no w taki że teoretycznie pewnym osobom lekarz nie powinien wydawać zaświadczenia o możliwości brania udziału w akcjach. W pewnych przypadkach można skierować na dodatkowe badania do specjalistów. Jednak podejście do spraw badań lekarskich jest dość luźne - nie wszyscy je przeprowadzają, a nawet jeśli je przeprowadzaja to anam przypadek gdy stosowne zaświadczenie otrzymał gość przebywający na rencie inwalidzkiej ( po paraliżu). Kursy tez nie wszyscy muszą kończyć.  O wypłatach ekwiwalentów osobom niepełnoletnim nawet nie wspominam , ale jak widać i takie rzeczy maja miejsce.
 To jednak jedna strona medalu - wszyscy wiedzą o takim "przymykaniu oka" bo brakuje chętnych do wyjazdu. A jak ma nie brakować gdy jedyna rekompensatą za działalność w OSP jest kilka złotych ekwiwalentu za godzinę udziału w akcji ? 

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #138 dnia: Maj 18, 2009, 07:20:29 »
@REMFIRE chodziło mi raczej, jak w temacie, o podpalaczy!
Jeśli chodzi o badania, to jak pewnie wiesz czekamy na rozporządzenie, które nakazała nowelizacja ustawy w art.28.
Cytuj
"Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym
do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, tryb i sposób
przeprowadzania oraz zakres badań, o których mowa w ust. 6, a także
podmioty uprawnione do ich przeprowadzania, uwzględniając specyfikę
działań ratowniczych, a także kwalifikacje podmiotów przeprowadzających
badania lekarskie."
Problem w tym, że nie wiadomo co się w nim znajdzie i póki, co rozporządzenia niet'.

Cytuj
Kursy tez nie wszyscy muszą kończyć.  O wypłatach ekwiwalentów osobom niepełnoletnim nawet nie wspominam , ale jak widać i takie rzeczy maja miejsce.
Do kogo masz o to pretensje? Może chodzi o to, że po akcji (profilaktycznie to właściwie przed) policja, ABW czy czort wie kto powinien ustawić wszystkich w szeregu i sprawdzić papiery?
Ta wypowiedź to mniej więcej tak, jakby napisać, że niektórzy kierowcy łamią przepisy, jeżdżą bez prawka albo na bani.
Cytuj
To jednak jedna strona medalu - wszyscy wiedzą o takim "przymykaniu oka" bo brakuje chętnych do wyjazdu. A jak ma nie brakować gdy jedyna rekompensatą za działalność w OSP jest kilka złotych ekwiwalentu za godzinę udziału w akcji ?
 
Tylko, że całość wszystkich medialnych tekstów ma świadczyć, że to główna przyczyna patologii.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2009, 07:53:02 wysłana przez Fredek »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #139 dnia: Maj 18, 2009, 11:41:00 »
To co się dzieje przechodzi już "ludzkie granice":

Cytuj
W piątek zatrzymano 17-latka podejrzanego o podkładanie ognia, dziś dołączył do niego 19-letni strażak-ochotnik, który zlecał pożary.

http://elka5.fm//content/view/35363/78/

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #140 dnia: Maj 18, 2009, 13:55:46 »
To co się dzieje to jakaś plaga "czarne chmury które zawisły nad OSP" :gwiazdki:

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #141 dnia: Maj 18, 2009, 14:46:15 »
To nie plaga. Ten temat zawsze istniał bo ale był skutecznie zamiatany pod dywan albo wyciszany. Nie ma chyba powiatu, w którym członkowie jakiejś OSP nie byli by podejrzewani o takie zachowania. Jeżeli nie ma dowodów to oczywiście nikogo nie można posądzić ale pewne przypuszczenia są i taka jednostka zaczyna być baczniej obserwowana. Szkoda że przez debilizm jednego czy dwóch osób muszą cierpieć inni ale lepiej czasem najeść się wstydu a za to wyeliminować takie zachowania.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #142 dnia: Maj 18, 2009, 17:05:26 »
W Bieńkowicach na Śląsku rok temu złapano podpalacza też strażak 21 letni podpalił 4 stodoły.

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #143 dnia: Maj 18, 2009, 18:48:39 »
U mnie w mieście też już chodzą pogłoski że strażacy sami podpalają dla kasy. Ale wiem że mówią to ludzie którzy nie mieli nigdy do czynienia i nie wiedzą że strażacy z mojej gminy zarabiają 3zł na godzinę. I nie wiedzą że jadąc na akcje my leżymy i patrzymy jak się pali. Ludzie myślą że my tak uwielbiamy narażać życie za 3zł i chapać godzinami. Słyszałem także o tym że strażacy wynajdują sobie sami akcje. A co mamy zrobić jeśli w oddali widać dym? Chcemy się jak najszybciej dowiedzieć co to jest bo były już sytuacje że ludzie widzieli że pali się las a my dowiadywaliśmy się po 30 minutach. Więc jak tu nie martwić się i być zapobiegliwym?

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #144 dnia: Maj 18, 2009, 18:53:25 »
@REMFIRE chodziło mi raczej, jak w temacie, o podpalaczy!
Jeśli chodzi o badania, to jak pewnie wiesz czekamy na rozporządzenie, które nakazała nowelizacja ustawy w art.28.
Cytuj
"Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym
do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, tryb i sposób
przeprowadzania oraz zakres badań, o których mowa w ust. 6, a także
podmioty uprawnione do ich przeprowadzania, uwzględniając specyfikę
działań ratowniczych, a także kwalifikacje podmiotów przeprowadzających
badania lekarskie."
Problem w tym, że nie wiadomo co się w nim znajdzie i póki, co rozporządzenia niet'.

Cytuj
Kursy tez nie wszyscy muszą kończyć.  O wypłatach ekwiwalentów osobom niepełnoletnim nawet nie wspominam , ale jak widać i takie rzeczy maja miejsce.
Do kogo masz o to pretensje? Może chodzi o to, że po akcji (profilaktycznie to właściwie przed) policja, ABW czy czort wie kto powinien ustawić wszystkich w szeregu i sprawdzić papiery?
Ta wypowiedź to mniej więcej tak, jakby napisać, że niektórzy kierowcy łamią przepisy, jeżdżą bez prawka albo na bani.
Cytuj
To jednak jedna strona medalu - wszyscy wiedzą o takim "przymykaniu oka" bo brakuje chętnych do wyjazdu. A jak ma nie brakować gdy jedyna rekompensatą za działalność w OSP jest kilka złotych ekwiwalentu za godzinę udziału w akcji ?
 
Tylko, że całość wszystkich medialnych tekstów ma świadczyć, że to główna przyczyna patologii.
Pozdrawiam.
Do nikogo nie mam pretensji, ani nie chce tu wylewać żali.  Po prostu stwierdzam fakty.
A fakty nie są optymistyczne dla ochotników, o czym chyba wszyscy wiemy. Albo na coś czekamy, albo nagle zmienia się sposób interpretacji czegos co funkcjonowało od lat , albo brak czasu na uchwalenie nowego prawa  bo cos jest akurat ważniejsze , albo w ostateczności brak środków na realizację czegos co się ochotnikom należy. A jak się poogląda jakiekolwiek wiadomości to okazuje się że i ustawę można uchwalić w ciągu jednego dnia i znaleźć całkiem spore środki na różne ważne cele.  Ochotnicy muszą jednak jak zwykle poczekać, a jak zaczną się odzywac to się wynajdzie tych co podpalają  i nagłośni aby inni siedzieli cicho.


 

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #145 dnia: Maj 18, 2009, 21:49:36 »
A ja mam pytanie jak karać takich ludzi ?? Jak zapobiegać sytuacji w której ktoś taki zostaje strażakiem ??

Nie wiem jak wy ale odnośnie kasy za akcje to ja całą daje na OSP nie chce tych pieniędzy nie chce żeby ludzie myśleli że jestem strażakiem dla kasy. Nie oto chodzi w byciu ochotnikiem.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #146 dnia: Maj 19, 2009, 16:39:22 »

Cytuj
A ja mam pytanie jak karać takich ludzi ??


Kodeks karny i Kodeks wykroczeń przewiduje sankcje dla podpalaczy.

Cytuj
Jak zapobiegać sytuacji w której ktoś taki zostaje strażakiem ??

Eliminować, potępiać, karać, resocjalizować.


Offline LukaszPO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
  • PSP & OSP
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #147 dnia: Maj 19, 2009, 16:55:48 »
Wiecie jakie jest moje zdanie na temat OSP? już wam powiem, tyko zaraz mnie co niektórzy wygwizdacie.
Według mnie powinno się większość jednostek polikwidować a zwłaszcza tych odświętnych i pozostawić tylko dwie lub trzy w zależności od wielkości gminy i wtedy mieli by tyle roboty ze nie mieli by czasu ani chęci podpalać i myśleć o głupotach.
Dwie OSP w gminie a co za tym idzie wyposażenie by było lepsze i mniej problemów, mniej kosztów dla gminy i wójta.
Tylko zaraz się oczywiście tutaj na forum jak i w społeczność wiejskiej likwidowanych OSP głosy sprzeciwu znajda.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #148 dnia: Maj 19, 2009, 17:37:40 »
skoro wiesz jaka może być reakcja na tego twojego posta to po cholerę go napisałeś? zresztą było to już wałkowa milion razy...
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline LukaszPO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
  • PSP & OSP
Odp: Strażak - podpalacz
« Odpowiedź #149 dnia: Maj 19, 2009, 17:44:58 »
Żeby wyrazić swoja opinie na ten temat, ale widzę ze jak się ktoś tutaj odezwie to zaraz jest wielki problem.