Autor Wątek: OSP potrzebne czy nie?  (Przeczytany 14517 razy)

Mariusz_43

  • Gość
OSP potrzebne czy nie?
« dnia: Marzec 30, 2007, 15:12:23 »
Co sądzicie o Ochotniczej Straży Pożarnej? Głosujcie w ankietach i piszcie w postach.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 30, 2007, 15:51:51 »
A ja się zapytam z drugiej strony.... wiem, że dużych miast to nie dotyczy, ale niech odezwą się zawodowcy z mniejszych miast powiatowych itp. (jednostki kat. C, D...)... jak byście sobie radzili bez pomocy prężnych OSP z KSRG (i nie tylko) podczas większych działań?
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline ja_chce_do_psp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 30, 2007, 18:59:06 »
Gdyby usunac wszystkie OSP to w okresie suszy Polska by plonela jak Australia. Nie ma sie co oszukiwac, gdyby nie OSP to PSP przy obecnym stanie w ludziach i sprzecie by nie wyrobilo z robotą.
"My wyruszamy do akcji nie po to, aby ogień gasić, lecz aby zachować mieszkanie, zapewnić egzystencję i zachować społeczne struktury"

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2007, 19:11:26 »
PSP nie poradziło by sobie bez naszej pomocy jestem tego pewien, wystarczy 3 zdarzenia w różnych miejscach powiatu w tym samym czasi i co oni maja zrobić jak ich jest 7 na zmianie no chyba ze sie rozdwoją. jestem za likwidacją jednostek które maja 2 wyjazdy na rok i zabierają kase dla innych jednostek,ale reszte jednostek trzeba zostawic i dofinansowac!
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline fabiswlkp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 31, 2007, 15:16:17 »
OSP Z ksrg to to samo co PSP  tylko ze my to robimy za darmo a psp za kase

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 31, 2007, 17:29:08 »
jestem za likwidacją jednostek które maja 2 wyjazdy na rok i zabierają kase dla innych jednostek,ale reszte jednostek trzeba zostawic i dofinansowac!

To musiałbys zaznaczyć 2 odpowiedzi .
1.Tak, OSP to przecież to samo co PSP, tylko że pracują za darmo.
 4 Nie OSP jest niepotrzebne z powodu małych kwalifikacji ludzi i przestarzałego sprzętu - to dla pozostałych jednostek.

 A gdybysmy zostawili sobie tylko te "równe" psp (zakładajac ze nie jedna z KSRG jeszcze nie jest równa zawodowej) to jak zostaje jedna góra dwie na gmine i to tez moze nie wystarczyc w powazniejszych wypadkach / napewno zdarzyłyby sie "białe plamy " na mapce powiatowych planów ratowniczych bo moze byc tak ze zadna nie jest tak dobrze wyszkolona i nie posiada wystarczajacego sprzetu by przejac obowiazki ochrony p.poż całej gminy.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 31, 2007, 18:06:35 »
Znam gminy gdzie są 3 jednostki OSP i bardzo dobrze to funkcjonuje. Dwie są włączone do KSRG i jedna jest poza systemem, choć wcale nie ma gorszego sprzętu od tych co są w KSRG. U mnie jest w gminie 8 OSP, w tym 2 w KSRG. Jednostki z KSRG zajmują sie 90% wyjazdów w roku na terenie gminy. Kasa z budżetu jest dzielona prawie po równo z niewielką korzyścią dla KSRG. Niektóre jednostki mają 2 wyjazdy na rok i tylko nie potrzebnie biorą kase i wegetują.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 31, 2007, 19:05:07 »
... Niektóre jednostki mają 2 wyjazdy na rok i tylko nie potrzebnie biorą kase i wegetują.

Kiedyś powiedziałem o bardzo podobnej sprawie i … Zostałem zakrzyczany. Niestety – to rzeczywistość. Ja znam jednostki OSP, które nie mają żadnych wyjazdów a również niepotrzebnie ciągną kasę.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 31, 2007, 19:25:34 »
... Niektóre jednostki mają 2 wyjazdy na rok i tylko nie potrzebnie biorą kase i wegetują.

Kiedyś powiedziałem o bardzo podobnej sprawie i … Zostałem zakrzyczany. Niestety – to rzeczywistość. Ja znam jednostki OSP, które nie mają żadnych wyjazdów a również niepotrzebnie ciągną kasę.

... ale nikt nie chcialby byc w skorze wojta, o ktorym Fakt napisze na pierwszej stronie "Pozwolil dzieciom zginac w plomieniach" wyjasniajac w ostatnim zdaniu, ze po paru latach bez wyjazdow pomijajac zawody, przestal finansowac OSP - ot, sytuacja hipotetyczna ;]

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 31, 2007, 19:59:42 »
OSP Z ksrg to to samo co PSP  tylko ze my to robimy za darmo a psp za kase
powiem ci szczerze że u mnie w mieście jest pare osp w systemie , a liczyć mogę w 100% na jedną  i to ona nie jest w ksrg. i z tego co wiem to nie robicie tego za darmo. to tak na marginesie.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 31, 2007, 20:33:24 »
pytanie nie powinno byc postawione czy OSP powinny istnieć, a raczej jak powinny wyglądać OSP. zdaje sobie sprawe, jak większość strażaków zawodowych, że nie jestesmy w stanie poradzic sobie sami z robotą, ale również jest tak, ze wyszkolenie, a na szczęście coraz zadziej i sprzęt w OSP pozostawia wiele do zyczenia. mówię to jako funkcjonariusz PSP i członek OSP z KSRG.
PS. a co do ekwiwalentu to w wielu jednostkach, w tym w mojej strażacy zrzekaja się go na rzecz OSP wiec jeżdzą za darmo
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2007, 20:36:36 wysłana przez madmax29 »

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 31, 2007, 20:56:44 »
. i z tego co wiem to nie robicie tego za darmo. to tak na marginesie.

Ocho zaczyna się…
Powiem tak: robimy to za darmo!! Te parę groszy, które dostajemy za akcje to nie pensja!! Nikt nam nie płaci za remonty, sprzątanie, dbanie o sprzęt. Nikt nie płaci nam za to, że należymy i że jesteśmy do dyspozycji. Nikt nie płaci nam za szkolenia wewnętrzne. Nikt nie płaci nam za to, że biegamy za sponsorami. Nikt nam nie płaci za zebrania.  Nikt nie płaci za załatwianie bieżących spraw OSP. Co więcej jakoś nikt nie widzi, że bardzo często dajemy swoje pieniądze na różne niezbędne drobne zakupy. Że jeździmy prywatnymi samochodami i załatwiamy „strażackie” sprawy.
Poza tym dobry ochotnik bardzo często nie jest wystarczająco dobry by pracować jako zawodowy strażak…. Mimo że jako ochotnik i tak robi to samo – takie coś ociera się o paranoje.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline ciema84

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
  • OSP- najlepsza jest
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 31, 2007, 21:08:57 »
Jestem członkiem OSP.Moim zdaniem OSP jest potrzeba na wszystkich szczeblach.między innymi wwypadkach czy powodziach.

Offline madzik:)

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 31, 2007, 21:19:45 »
Moim zdaniem OSP jest potrzebna.Posłużę sie małym przykładem jest wypadek liczy sie każda minuta a nawet sekunda. Czas dojazdu PSP to ok 30 min a czas dojazdu jednostki OSP 5 min.
OSP jest bardzo potrzebna, tylko najgorsze,że czasami brakuje ludzi, którzy chcieli by robić coś za darmo i poświecać swoj czas dla innych i dla straży.:(


Offline strazakRob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 31, 2007, 22:51:10 »
W przypadku naszego powiatu ( ma około 1020 km2 ) OSP jest niezbędna ale nie zgodzę się do końca z sformuowaniem że OSP Z ksrg to to samo co PSP  tylko ze my to robimy za darmo a psp za kase.
Przecież prawie 70 % strażaków pracujących w PSP poza miastami jest też członkami OSP. I na nich można liczyć. Co by zrobiło OSP bez wspomagania przez pracowników PSP którzy je wspierają ?, skąd by posiadała wiedzę ?, skąd umiejętność ? skąd doświadczenie ?
Właśnie od tych strażaków z PSP którzy prężnie działają w OSP.
Gdy obowiązek wezwie mnie tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj bym życie ludzkie ocalił.
Pozwól niech dziecko póki czas z płomieni cało wyniosę.
Przerażonego starca daj ustrzec przed strasznym losem.  Daj Panie, czujność abym mógł najsłabszy słyszeć krzyk  Daj sprawność i przytomność bym ugasił pożar w mig.  Swe powołanie pełnić chcę i wszystko z siebie dać. A jeśli taka wola Twa bym życie dał w ofierze.  Ty bliskich mych w opiece miej, o to Cię proszę szczerze.

Offline fabiswlkp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 01, 2007, 09:13:34 »
do bart 73 ja nie wiem jak jest w innych jednostkach ale w naszej osp nikt nie dostaje złotowki za to co robi a jak  w innych jednostkach placa za wyjazdy itp to mnie to juz nie interesuje ja pisze o swojej osp

Offline fabiswlkp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 01, 2007, 09:20:21 »
strazakrob a u nas w osp nie ma zadnego z psp i tez sobie radzimy wiec nie mow ze 70% w jednostkach osp jest zawodowcow bo prawda jest taka ze (zawodowcy za darmo to ci nic nie pomogą) tylko sie mądruja co to oni nie zrobili i gdzie nie byli

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 01, 2007, 11:24:28 »
fabiswlkp   co ty gadasz strażak zawodowy jeżdzi do akcji co trzy dni a Ty co ile kto ma wieksze doswiadczenie on wie jakie może wystąpic zagrozenie a Ty idziesz na żywioł ciekawe kto bedzie odpowiadał jak ulegniesz wypadkowi pewnie dowódca z PSP lub OSP za Twoją głupotę prcuję w PSP i niektóre jednostki trzeba pilnować na akcji aby goscie nie pchali sie tam gdzie nie powinni byc

Offline madzik:)

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 01, 2007, 11:49:58 »
Fabiswlkp  strazakRob wcale nie napisal ze w OSP pracuje 70% zawodowcow, tylko ze 70% pracownikow  PSP udziela sie w w OSP a to jest duza roznica. U mnie w jednostce tez sa strazacy, którzy pracuja w PSP, a jak tylko maja czas udzielaja sie w OSP. A to ze jak piszesz sie "mądruja" to dla tego, że mają większe doświadczenie, dziela sie spostrzeżeniami żeby Tobie było łatwiej. NIz zawsze musimy sie z  wszystkim zgadzać, ale chyba możemy posłuchać drugiej strony:)

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 01, 2007, 11:52:02 »
No i zaczyna się wojna nad wyższością PSP nad OSP. Niektóre OSP (na forum jest kilku przedstawicieli) mają po 300 wyjazdów i nie pisz że strażak z PSP jeździ częściej do zdarzeń.

Przecież prawie 70 % strażaków pracujących w PSP poza miastami jest też członkami OSP. I na nich można liczyć. Co by zrobiło OSP bez wspomagania przez pracowników PSP którzy je wspierają ?, skąd by posiadała wiedzę ?, skąd umiejętność ? skąd doświadczenie ?
Właśnie od tych strażaków z PSP którzy prężnie działają w OSP.
Jakoś w mojej jednostce OSP nie ma żadnego gościa z PSP i jakoś każdy posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Jeżeli ktoś ma łeb na karku to się mu nic nie stanie. Podczas akcji trzeba myśleć i nie pozwalać ponieść się emocją!!
Nie ma siły na serce ochotnika!

Was trzech po 5 minutach jest więcej wartych niż 15 zawodowców po godzinie...

A tak na marginesie to zboczyliśmy z tematu.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 01, 2007, 12:26:39 »
. i z tego co wiem to nie robicie tego za darmo. to tak na marginesie.

Ocho zaczyna się…
Powiem tak: robimy to za darmo!!

dobra niech ci będzie że robicie to za darmo, ale przeciesz jesteście ochotnikami. to po pierwsze, a po drugie: chodzi mi tylko o to że nie ważne czy dane osp jest w ksrg czy nie. wazne jest czy dana jednostka osp jest profesjonalna. zdarza się że przyjedzie osp z ksrg i co i nic. dowódcy takiej jednostki mylą się funkcje kto komu ma pomagać. więc nie licytujmy się kto jest ważniejszy tylko już może lepiej współpracujmy dla naszego i innych dobra.bo ludzie nie rozróżniają czy to osp czy psp. to tyle na ten temat.
więc róbmy to co robimy dobrze i profesjonalnie, a nie będzie dyskusji kto jest ważniejszy, a kto nie , bo psp i osp muszą ze sobą współpracować i muszą na siebie liczyć. pozdro dla kolegów z osp


@ Zmieniłem sposób cytowania. Pozdrawiam Moderator
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2007, 12:45:10 wysłana przez MGNACZUS »

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 01, 2007, 13:28:51 »
Nie dziwię się że zaczyna się wojna bo pytania w ankiecie są wg. mnie źle skonstruowane.
Co to np. znaczy  "OSP to to samo co PSP tylko pracują za darmo" przecież tak nie można. Ktos kto układał ankiete chyba nie ma za bardzo pojęcia kim jest strażak zawodowy. To człowiek po wieloletnim szkoleniu i z wieloletnim doświadczeniem. Mimo że do akcji jeżdżę już 21szy rok to cały czas widzę, że do PSP nam daleko.

OSP jest potrzebne - to wiadomo. Naszeo kraju nie stać na takie finansowanie PSP żeby bez nas sobie poradziła. Ale porównywanie to już trochę przesada. I nie chodzi tu o ilość wyjazdów a o bardzo wiele różnych czynników które na to wpływają.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 01, 2007, 13:59:24 »
Nie dziwię się że zaczyna się wojna bo pytania w ankiecie są wg. mnie źle skonstruowane.
Co to np. znaczy  "OSP to to samo co PSP tylko pracują za darmo" przecież tak nie można. Ktos kto układał ankiete chyba nie ma za bardzo pojęcia kim jest strażak zawodowy. To człowiek po wieloletnim szkoleniu i z wieloletnim doświadczeniem. Mimo że do akcji jeżdżę już 21szy rok to cały czas widzę, że do PSP nam daleko.

OSP jest potrzebne - to wiadomo. Naszeo kraju nie stać na takie finansowanie PSP żeby bez nas sobie poradziła. Ale porównywanie to już trochę przesada. I nie chodzi tu o ilość wyjazdów a o bardzo wiele różnych czynników które na to wpływają.

No tak zgadza się. Ale popatrz na to inaczej. Mówisz, że „jedziesz do akcji” 21 wiosnę. Ile wyjazdów masz na koncie? Bez przesady Pedros, ale wiedzą i doświadczeniem możesz zagiąć nie jednego junaka z PSP. Bo niestety Ci najmłodsi z PSP mają najmniejszy respekt i szacunek dla OSP!
OSP „strukturalnie” nie jest w stanie konkurować z PSP. To oczywiste jak śnieg w zimie!! Jednak osobo… Ja wartość bojową wyszkolonego ochotnika stawiam na równo ze strażakiem PSP. Nie widzę żadnej różnicy poza tym, że jeden robi to jako ochotnik a drugi zawodowo. Jest jeszcze coś, co łączy obie grupy – PASJA!!
 
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 01, 2007, 14:53:01 »
mgnaczus huja widziales i huj wiesz czemu sie tak czepiasz młodych bo sam biegasz do remizy z laska
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2007, 15:47:09 wysłana przez lukaszp »

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: OSP potrzebne czy nie?
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 01, 2007, 15:11:04 »
mgnaczus huja widziales i huj wiesz

Po pierwsze – gratuluję kultury osobistej – Jakiś specjalny kurs przechodziłeś w tym kierunku?? W stylu „Jak w jednym zdaniu pokazać, kim jestem”.
Po drugie – nie znasz mnie, więc nie oceniaj
Po trzecie – Widzę, że masz bardzo ograniczoną samoocenę. Nie dopuszczasz takich myśli, że ochotnik może być na równi z zawodowcem,.. No cóż „nad strażaku” żal mi Ciebie.

A może po prostu nie zrozumiałeś, CO napisałem, a może zrozumiałeś a prawda troszeczkę Cię zabolała.?.?
Zdrowia życzę.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”