Autor Wątek: Koniec z PSP ?  (Przeczytany 13819 razy)

Offline stratny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Koniec z PSP ?
« dnia: Marzec 17, 2007, 15:58:16 »
Sledząc obecne poczynania u strażaków zawodowych, widać powoli koniec tej formacji w obecnej postaci, brak odpowiednich przepisów niejednokrotnie podstaw prawnych do sprawnego funkcjonowania. Rozterki od strażaków do komendantów a przy tym wszystkim gtrad pretensji wszystkich do wszystkich . Co sądzicie na ten temat????????????
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2007, 12:59:45 wysłana przez bulon »

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 17, 2007, 16:44:10 »
nie jeden by tak chciał, aby jednak nie kontynuować tego typu postów prowadzących do podburzania jednych na drugich i nie potrzebnego zamieszania proponuję zakończyć ten wg mnie conajmniej propagandowo głupkowaty temat zanim się jeszcze zacząl!!

Pozdrawiam i na przyszłość dajcie sobie spokuj z takimi postami, checie tanich sensacyjnych wypowiedzi polecam Fakt lub super expres!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 17, 2007, 17:05:04 »
EMER
Popieram twoje rozważania.

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 17, 2007, 18:18:45 »
emer masz rację, wystarczy że góra już wsadziła kij w mrowisko i narobiła zamieszania tą reoranizacją, która tak naprawde jest wielkim bałaganem. Proponuję aby nie dać sie sprowokować i nie rozdrapywać ran, a pomyśleć co zrobić aby przywrócić wewnetrzy spokój, bo daleko tak nie pociągniemy.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2007, 18:38:22 »
tak długo jak nie zabiorom nam samochodów nie przemaluja ich na pomarańczowo i przerobia na polewaczki tak długo bedziemy istniec czy to sie komus podoba czy nie. proponuje bojkot tej dyskusji :wacko:

Offline stratny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2007, 23:07:23 »
Wcale nie chodzi tutaj o wkładanie kija w mrowisko czy dywagacje utopijne pt. "Polska bez straży pożarnej (zawodowej )" tylko o zastanowiewnie się czy ta straż pożarna to musi byc PSP. W dobie dążenia do zmian przepisów emerytalnych co słychać i pewnie zaraz zacznie być widoczne na piśmie  do tego  mizernych zarobkach, może idea PSP traci na aktualności. Bo to są fakty, zarobki w PSP na gruncie dużego miasta pewnie szczególnie Warszawy to jest tylko skromny zasiłek.  I niema co chować głowy w piasek ni niepotzrebnie panikować uciekając przed tematem który jest moim zdaniem nieunikniony a dyskusja na ten temat może przygotować przynajmniej zainteresowanych do takich zmian niekoniecznie w efekcie niekorzystnych dla samych strażaków.
Pozdrawiam i zapraszam do wyrażania swoich opinii na ten temat. przykłady zagraniczne mile widziane. ^_^

Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 20, 2007, 15:49:30 »
Po tym wyjaśnieniu " co autor chciał powiedzieć " trzeba przyznać, że faktycznie bez diagnozy nie ma leczenia.
Koniec PSP jest nieunikniony, bo każda materia ma swój kres - również organizacyjna. Nie będzie to jednak upadek z hukiem, lecz długa agonia takiej PSP jaką znamy. Możemy mieć wpływ na czynniki wewnętrzne, ale możemy się tylko próbować dostosować do wpływów zewnętrznych. Ale spokojnie :
wciąż jeszcze pozostaje mnóstwo do spieprzenia
.
Ale ja mam lżej, przeżyłem już koniec ZSP.
Moim zdaniem problem polega na tym, że nikt nie słucha dziada spod lasu, tylko mądrych panów doktorów z fakultetami i nikt nie zauważa że dziad chce wyleczyć pacjenta, a doktorzy zarobić na leczeniu. No i może być problemem, że dziadowi bardzo zależy, a doktorzy "zachowują obiektywizm i dystans do problemu" ( bardzo się staram być cenzuralnym).
I mnie osobiście bardzo interesują w tym kontekscie intencje naszego najlepiej przygotowanego KG,
który nie tylko miał odwagę ujawnić się się na forum, ale i cierpliwie łyka gorzkie piguły serwowane przez kolegów.
O co też mu chodzi...
Doktor Mengele?
Doktor Korczak
?
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2007, 14:54:14 wysłana przez flogiston »
Contra facta non valent argumenta.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 20, 2007, 16:29:00 »
... może idea PSP traci na aktualności. Bo to są fakty, zarobki w PSP na gruncie dużego miasta pewnie szczególnie Warszawy to jest tylko skromny zasiłek...
Czy sądzisz, że jak zmienia nazwę i ewentualnie strukturę organizacyjną to zwiększą się uposażenia strażaków?  ^_^
Podobno decydują prawa rynku "popyt - podaż" i dokąd np. w tej W-wie są chętni do służby za jak to określasz "skromny zasiłek" to JNP nie muszą myśleć o podwyżkach dla strażaków.  :wacko:
Można liczyć się z tym, że skrót PSP będziemy czytali jako Powiatowa SP z wszelkimi tego konsekwencjami, czyli np. zróżnicowaniem kasy dla strażaków w sąsiednich powiatach o 300%. Z punktu widzenia tego który będzie miał więcej wszystko o.k., a co ma powiedzeć ten który będzie miał mniej.
Czy dzisiaj byłoby przyzwolenie społeczne na zróżnicowanie uposażeń z uwagi na miejsce służby czyli np. dodatek stołeczny?  :rolleyes:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 20, 2007, 17:16:25 »
Czy "dodatek stołeczny" załatwi sprawę?
W mojej JRG (warszawskiej) circa 25% podziału to mieszkańcy Wawy lub przedmieścia, w innych będzie się to zamykać między 20 a 30%. Reszta pielgrzymuje za pracą, jeden twardziel nawet z Olsztyna.
Nowo zatrudnionych z miasta nawet na lekarstwo... Przy 24/48 to nie problem, w innym systemie....
W miarę wysypu emerytur pewnie można będzie łatać dziury udziałem OSP, zwłaszcza z KSRG,
ale druhowie przecież też nie w ciemię bici...
Z innej pozycji patrząc: z wypłaty za którą cienko przędę w Wwie, byłbym zadowolony w Ustrzykach.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2007, 17:19:01 wysłana przez flogiston »
Contra facta non valent argumenta.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 20, 2007, 18:10:23 »
Wszystko do czasu aż wójtowie sie zgadaja i nie będą płacić ochotnikom, bo przecież jest PSP.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 20, 2007, 19:12:31 »
Już widzę wójta płacącego za obronę pobliskiej metropolii :wacko:

Offline czeles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 20, 2007, 19:26:10 »
W niektórych gminach np. w Małopolsce już nie płacą bo skoro dają kasę na paliwo, przeglądy, mundury, sprzęt itp. to przecież resztę zrobią strażacy ochotniczo jak sama nazwa wskazuje.

Offline stratny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 20, 2007, 21:45:28 »
Bardzio się ucieszyłem,  że zalazło się grono co rozumieją o co tu biega i po piewrwsze to napeno mi nie zleży na niszczeniu dziieła F. Deli tylko interesują mnie opinie na temat grabaży jego dzieła bo jak sa to proszę !!!!!!!!!!!!!!
PSP To nie kest niczyja zabawka ani kupon do odcinani a sukcesów ()tak nawiasem to on jest absolwenrtem tej jednej nieomylnej) ale w praeciwieństwie od was to on się o was martwił ( no co kto definiował  inż. pożarnictwa albo kto stawial na kwiat pozarnictwa europy)  bo w europie nikt nie kształci oficerów od wody i ognia , łapie się absolwentów renomowanyc  uczlni i roibi z nich strażaków nigdy odwrotnie!!!!!!!!!!!!!!!1

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 20, 2007, 21:57:20 »
Oho, 3,5 promila bez alkomatu ^_^

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 20, 2007, 21:57:42 »
stratny gartuluje i masz 100 % racyji !!!!  ^_^ ^_^
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2007, 22:01:01 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline stratny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 20, 2007, 22:09:54 »
sam_go jaki to twoje poczucie humoru to Ok
jak ironia to ty z całym szcunkiem nie jestes strażakiem (ja myślę że tożart)_

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 20, 2007, 22:11:23 »
Cytuj
Można liczyć się z tym, że skrót PSP będziemy czytali jako Powiatowa SP z wszelkimi tego konsekwencjami, czyli np. zróżnicowaniem kasy dla strażaków w sąsiednich powiatach o 300%. Z punktu widzenia tego który będzie miał więcej wszystko o.k., a co ma powiedzeć ten który będzie miał mniej.
Czy dzisiaj byłoby przyzwolenie społeczne na zróżnicowanie uposażeń z uwagi na miejsce służby czyli np. dodatek stołeczny?

Piotrze998 trudno odmówić ci racji, ale zauważ, że cała dyskusja zmierza do tego czy PSP będzie dalej PSP czy w większości trafi pod samorządy. Obecnie moim zdaniem PSP jako całość jest już strukturą mało wydolną wymaga dużego dofinansowania, co znacznie obciąża państwo. Odchudzenie tej struktury i pozbycie się z niej PB przynajmniej w mniejszych miastach dałoby duże oszczędności. Wójt, burmistrz czy prezydent musieli by utrzymywać jednostki interwencyjne ze środków własnych. Co do zarobków to mniejszy problem,  jak można zauważyć przyzwolenie społeczne nie jest aż tak bardzo ważne żeby coś zmienić. Jeżeli jednostki interwencyjne pójdą pod samorządy, to sprawą samorządów będzie takie opłacenie strażaka, by byli chętni do pracy i na pewno skończą się wszystkie dodatki.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 20, 2007, 23:59:17 »
Wiem że po rządzących można spodziewać się wszystkiego ale upieram się przy swoim...jeśli przejdziemy pod samorządy...większość JRG czeka likwidacja.... a w zasadzie redukcja do postarunku...czytaj 2 kierowców i może jakiś dowodzący a reszta to będą ochotnicy.

KOSZTY?
W tej sytuacji - MINIMALNE

ZABEZPIECZENIE JEST?
KIEPSKIE ale jest.

Jest jednak mały HACZYK.
PAŃSTWO traci  możliwość reagowania na sytuacje kryzysowe na mniejszą lub większą skalę... Nie znam instytucji która mogłaby zastąpić PSP.
Wystarczy powódź lub inna medialna katastrofa i rząd przegrywa bez sprawnej struktury ratowniczej medialną bitwę z kretesem a wtedy ...żegnajcie wybory.

Nie sądzę zeby rządzący chcieli podcinać gałąź na której siedzą.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 21, 2007, 08:53:10 »
Odchudzenie tej struktury i pozbycie się z niej PB przynajmniej w mniejszych miastach dałoby duże oszczędności. Wójt, burmistrz czy prezydent musieli by utrzymywać jednostki interwencyjne ze środków własnych. ... Jeżeli jednostki interwencyjne pójdą pod samorządy, to sprawą samorządów będzie takie opłacenie strażaka, by byli chętni do pracy i na pewno skończą się wszystkie dodatki.
Jeżeli jednostki interwencyjne pójdą pod samorządy to to co zostanie trudno nazwać strażą.
Prewencja do ubezpieczycieli i/lub nadzoru budowlanego, pozostali są obsługowi wobec jednostek interwencyjnych i jeżeli ich zadania przejmą samorządy, to oni są do likwidacji.
I tak dochodzimy do straży samorządowej, którą poza teren samorządu ew. dysponujemy na podstawie porozumień, w każdej jednostce mamy dowolne stanowiska różnie opłacane (zasobność kasy samorządowej), pracujemy do 65 roku życia i korzystamy z powszechnego systemu emerytalnego (budżet nie będzie płacił emerytur pracownikom samorządowym). I tyle. Życzę powodzenia.  :rolleyes:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline mars

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 21, 2007, 09:32:42 »
Trzeba wrócic do korzeni i nie "przegrzać" ustawy o PSP. Formacja jest przemeczona niepewnosciami.nie demonizował bym jej rozpadu ale czujność ze wszech miar wskazana.Jeśli chodzi o dofinansowanie to ustawa modernizacyjna daje pewne wymierne korzyści w tym wzgledzie, gorzej z podejściem polityczno słuzbowym do tego tematu.Zasadnicza zmaina jaka powinna byc wprowadzona w ustawie to wyodrebnienie JGR jako jednostki organizacyjnej PSP (tak jak było od momentu powstania PSP do 99 roku). Kolego stratny nie przecenial bym roli Feliksa Deli jako twórcy dzieła pt. Państwowa Straż Pożarna owszem kierowal on formacją ale z  tworzeniem jej podstwa nie miał az tak wiele wspólnego by nazywać go stwórcą. . Twórcy ustawy o PSP mają byc zaproszeni do Mysłowic w maju tego roku co obiecał JEKG, moze warto posłuchac co oni maja do powiedzenia i skorzystac poraz kolejny z ich doświadczeń.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 21, 2007, 11:56:51 »
Cytuj
Twórcy ustawy o PSP mają byc zaproszeni do Mysłowic w maju tego roku co obiecał JEKG, moze warto posłuchac co oni maja do powiedzenia i skorzystac poraz kolejny z ich doświadczeń.

Fajnie, że pojadą tam twórcy ustawy o PSP, tylko, czy można będzie ich posłuchac, czy oni bedą JEKG słuchac? :wacko:

Co do głownego watku sprawy, to uważam, że czego by nie robili nasi komendanci to chyba, aż tak głupi nie są, aby doprowadzić do rozwiązania PSP (czy przejścia pod samorządy, lub jeszcze coś innego), bo roboty to sobie chyba nie będą odpierać, no i tym ze zbieżnościa nazwisk :mellow:
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 21, 2007, 12:10:35 »
Cytuj
Twórcy ustawy o PSP mają byc zaproszeni do Mysłowic w maju tego roku co obiecał JEKG, moze warto posłuchac co oni maja do powiedzenia i skorzystac poraz kolejny z ich doświadczeń.

Może Twórcy ustawy PSP zajmą stanowisko w stosunku do tego co z tą ustawą sie obecnie wyrabia. Próby wrzucenia swoich 3 groszy przez ludzi nie mających nic wspólnego ze strażą, ,,poprawiania " jej niby dla dobra strażaków, etc. Warto byłoby posłuchać tego, co tam sie bedzie mówiło.

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 21, 2007, 17:29:05 »
rzadko wypowiadam się na tematy związkowo - organizacyjno - kadrowe ale całe te dyskusję zaczynają już mnie poprostu wkurwiać. Pytania do komendanta, ściąga komendanta, pytania nie będące..., podwyżki i reorganizacja. A my chcemy urlopów...a ja wam nie dam...no to dawaj kase...nie...dlaczego przecież to nasza kasa...wiem, ale nie mogę wam dać...dawaj!! to nasze....nie mogę bo mi prawo nie pozwala i długo nie pozwoli...i kurwa tak wkółko...mam propozycję: róbmy swoje jak najlepiej, bądźmy fachowcami i zdajmy sobie sprawę że jest ZAJEBISTY BURDEL w tej instytucji...grunt żeby w ten syf się nie zanurzyć (ewentualnie nie głębiej)...
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 21, 2007, 17:52:07 »
Dobra hazmat, to znaczy wg. Ciebie co mamy robic?
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: KONIEC PSP??????
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 21, 2007, 18:37:31 »
nie wiem...nie ważne kto jaką drogę obrał...ważne kto rade da ją przejść


Ty myślisz je mnie to nie wkurwia, ten cały syf, korupcja i bezmyslność, szmacenie podziału i przewały finasowe, a wszystko kosztem bezpieczeństwa ludzi i naszego...Nic tu nie dadzą przepychanki i paragrafy...jak ktoś ma Ciebie w piździe to będzie miał i już...

wracając do pytania...szlifuję ten fach jak tylko mogę...ja wybrałem taką drogę

i mimo że pieniądz jest bardzo ważny (zwłaszcza w tym pierdolniętym ustroju) to zarabiam bo pracuję, a nie pracuję by zarabiać

P.S

chcesz LIST OTWARTY i PROTEST looz idę za tobą...ale nie spuszczanie się na forum i pierdolenie między sobą że jest źle...WSZYSCY TO WIEDZĄ...zostawmy te forum na rzeczy strażackie a nie na politykę, a jeżeli już to piętnujmy skurwieli niszczących ten zawód, chociaż nie wiem czy i to ma sens bo i tak tu nie wejdą i nie przeczytają, nie wiem czy w ogóle wiedzą o tym że takie forum jest...Pozdrawiam

A i jeszcze jedno: Panie Komendancie, niech Pan nie traktuje całej tej sytuacji jak wojny z podziałem czy innymi...Wszyscy, którzy piszą na tym forum chcą jednego...dobra PSP, więc weźmy się i zróbmy z tym wszystkim porządek...liczę(ymy) na Pana wsparcie

« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2007, 22:16:48 wysłana przez HAZMAT »
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu