Autor Wątek: dodatek za nurkowanie  (Przeczytany 14836 razy)

Offline presio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
    • http://
dodatek za nurkowanie
« dnia: Marzec 08, 2007, 23:37:53 »
pytanie do nurków oraz kierowników robót nurkowych.
jakie macie stanowiska w jednostkach oraz jak wysokie macie dodatki słuzbowe. czy skorzystaliście na reorganizacji w jednostkach??
u nas kierownik ma dodatek 106zł taki jak wszyscy a stanowisko d-cy zastepu. nie otrzymał stanowiska przeznaczonego dla grupy wodno-nurkowej. stanowisko które miał otrzymać otrzymał "plecak" komendanta. żaden nurek nie ma dodatku za nurkowanie u nas w komendzie.
jak jest u was??

Opcja Forum.. <Szukaj> Wpisz np: nt. "nurkowie" ^_^ Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2007, 10:59:53 wysłana przez bulon »

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: KRN
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2007, 11:17:39 »
tak jak mówisz żadnych  dodatków z tego tytułu , normalnie kicha nic tylko śmiech na sali jak jesteśmy ściągani z wolnego ..

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline bravo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: KRN
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 19, 2007, 19:41:44 »
W sprawie stanowisk się nie wypowiadam, ale co do dodatków to chyba dwa procent do emerytury to sporo, chyba koledzy nurkowie wiedzą,że nikt do nurkowania nas zmusić nie może więc nurkowac nie musimy.

Offline Polifon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: KRN
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2007, 11:21:09 »
Cytuj
W sprawie stanowisk się nie wypowiadam, ale co do dodatków to chyba dwa procent do emerytury to sporo
„bravo”
Dwa procent do emerytury NIE JEST wynagrodzeniem!! Emeryturę podwyższa się tylko i wyłącznie ze względu na uszczerbek na zdrowiu! W tym przypadku poniesionym podczas nurkowania. Medycyna dowiodła już dawno że nawet zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa intensywne nurkowanie niekorzystnie odbija się na zdrowiu człowieka. Zwróć uwagę że 2 proc przysługuje po wynurkowaniu 72 godz w roku. A dlaczego nie 10 czy 20? Bo ktoś uznał, że ma się należeć tylko tym którzy dużo nurkują. Zależność jest prosta dużo nurkujesz – tracisz na zdrowiu – należy ci się wyższa emerytura. I jest to o tyle uzasadnione że zdrowotne skutki nurkowania dadzą o sobie znać na starość. W tej chwili jeśli jesteś członkiem SGRW-N to wykonujesz wiele innych obowiązków niż samo nurkowanie. Dbasz o sprzęt, poddajesz sie dodatkowym badaniom, ćwiczysz na wodzie itp. Co z tego masz? Obietnicę że kiedyś (jak dożyjesz – sorry ale w Polsce przeciętny emeryt zdąży wziąć 2 emerytury) dostaniesz więcej kasy. Pracowanie za obietnicę to, chyba się ze mną zgodzisz, kpina.
Problem polega jeszcze na tym, że zapis mówiący o tym dodatku nie zawiera zapisu „za poniesiony uszczerbek na zdrowiu”. Znacznie utrudnia to wszelkie rozmowy z ludźmi którzy tkwią w błogim przeświadczeniu że nurkowie „mają płacone 2 procent za rok”
Życzę wytrwałości i sukcesów w wyprowadzaniu z błędu wszystkich mądrych co by nurkom tylko obowiązków dokładali.
Mam nadzieję, że czasy kiedy ratownictwo specjalistyczne w PSP opiera się na wolontariacie strażaków niedługo się skończą.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2007, 12:12:30 wysłana przez Polifon »

Offline presio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
    • http://
Odp: KRN
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 04, 2007, 15:59:47 »
W sprawie stanowisk się nie wypowiadam, ale co do dodatków to chyba dwa procent do emerytury to sporo, chyba koledzy nurkowie wiedzą,że nikt do nurkowania nas zmusić nie może więc nurkowac nie musimy.

no gratuluję!! nastęna typowa biurwa która siedząc za biurkiem zna sie doskonale na działaniach ratowniczych. zapraszam do wody, w grudniu temp wody 1stC, powietrza -5, silny wiatr ze siniegiem, a do tego upierdliwy prokurator.
tak jak napisał przedmówca 2% nie jest dodtakiem tylko naliczaniem do emerytury. tak samo jak 0.5% za wyjazdy (róznica jest taka że w nurkowaniu otrzymac te 2% to trzeba sie nieźle narobić). ktos kto wymyłśił 60h dla KRN i 70h dla nurków musiał byc nieźle pukniety. chociaż wiemy z kąd sie wźięło to jednak nikt z tym nie robi ponieważ tak jest wygodniej.
a tak na marginesie to co jest z instruktorami MSWiA? o ile się orientuje to na dana chwile ie ma ani jednego, prucz tych co już maja z poprzednich lat ale i tak nie spełniaja wymagań. czy może ktos to wyjaśnic??

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: KRN
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2007, 16:46:05 »
[quote 
Mam nadzieję, że czasy kiedy ratownictwo specjalistyczne w PSP opiera się na wolontariacie strażaków niedługo się skończą.
[/quote]

Popieram cię w całej wypowiedzi , wszyscy nurkowie powinni się zburzyć , bo jak na razie to wszystko opiera się na słowo -dzięki .Hmm 2% do emki no fajnie ,ale na te dwa % trzeba się nie żle  napocić  a co jak wynurkujesz w ciągu roku np.60godz. w tym będziesz miał 8 topielców to nici z 2% a komenda powie ci  dziękuje i to wszystko na co Straż Pożarną  stać .Nurek to specjalizacja o wysokim zagrożeniem dla życia , ale w PSP traktowana jak każda lekka praca .Pozdrawiam

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline sebas

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: KRN
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 04, 2007, 22:06:39 »

Nurkowanie to faktycznie niebezpieczne i szkodliwe zajęcie, więc moim zdaniem powinien być przyznawany dodatek za działalność w grupie nurkowej 10-20% (z możliwych 50%). Jeżeli ktoś olewa grupę czyli nie stawia się na akcje lub ćwiczenia poza godzinami służby to powinien być skreślony z listy członków grupy i przyznane 10-20% powinno być mu z dodatku automatycznie zabierane.

Offline presio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
    • http://
Odp: KRN
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 05, 2007, 15:41:09 »
nie jest to takie proste. problem jest w mentalności komendantów. u mnie jest gość niereformowalny od x lat (ja osobiście pracuję od 17u i kilku przetrwałem) ale idzie na emeyrturę w przyszłym roku, nastepny który się szykuje jest jeszcze gorszy. dlaczego?? bo jest młodszy i typowa biurwa ktora nie ma ZIELONEGO pojęcia o działaniach ratowniczych. jak słyszy o nurkach to odpowiada że ma tego dość ale laury zbiera. dopuki nie bedzie kogos kto zrumie na czym polegają dzaiłąnia grup specjalistycznych, doputy nie bedzie dobrze.
zaczynam sie zastanawiać czy nie jest czas juz na emeryturę....

Offline bravo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: KRN
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 06, 2007, 09:47:29 »
Panie Presio, miałem okazję być na słynnej akcji "biały szkwał" i miałem zaszczyt widzieć wysoce wyspecjalizowanych nurków, którzy (tak jak i Pan) twierdzili, że penetracja dna nie ma sensu bo jest tam głęboko, ciemno i zimno. Widziałem "harujących" nurków w skafandrach ... na brzegu - fajnie wtedy się wygląda (laski, tv i te sprawy) gorzej było z czasem rozpoczęcia akcji. Pisac by tu można wiele więcej na ten temat, ale po co? PP opisał wszystko gra, jest ok.
Tak na marginesie w naszej komendzie nurek ma ok 50 - 80 zł za nurkowanie, a Pan Presio niech zajrzy w duszę, spojrzy w oczy człowiekowi z podziału (nie nurkowi) i powie "tak mi to się należy bo naprawdę zasuwam z tym nurkowaniem" nie, nie nikogo nie oceniam ale jest sporo sekcji, które można nazwa <szuwarowo - bagienne". A czy ktoś siedzi w biurze czy pełni służbę na podziale, to co to za podział strażacy dzielą się na dobrych i złych - ot, co. Z poważaniem bravo (kurdę dawno nie pisałem)

Offline głos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 06, 2007, 10:45:44 »
Panie Bravo, Właśnie dlatego należy się coś tym nurkom szuwarowo-bagiennym. Nurkowanie w czystej wodzie to przyjemność, a taplanie się w błocie gdzie nie widzi się wyciągniętej ręki to olbrzymie ryzyko, jeszcze gdyby pojawiła sie jakaś podwodna przeszkoda albo nurt to jest to już nurkowanie skrajnie niebezpieczne.
 odnośnie głebokości to przepisy MSWiA zezwalają na zejście pod wodę w celu wykonania prac:
 - do 12m młodszemu nurkowi ( takie uprawnienia ma chyba zdecydowana większość w PSP)
- do 20m nurkowi lub mł. nurkowi ale tylko w towarzystwie co najmniej nurka,
- do 50m nurkowi instruktorowi ( tych jest chyba 7 w PSP ), bądz nurkowi po dodatkowym przeszkoleniu ale tylko w towarzystwie nurka instr.
 schodzenie na większe głębokości niż zezwalają na to posiadane uprawnienia jest więc złamaniem przepisów, i było by olbrzymią głupotą, bo co gdymy się coś komuś stało... to kierownik robót do prokuratora...
 Co do patrzenia w oczy..
 Nurek w PSP, to nie jest przecież cywil, który tylko się moczy, to przede wszystkim strażak wykonujący wszystkie związane z tym zadania i obowiązki, nurkowanie to jakby dodatkowa fucha, marna zresztą.
Ps. mam chyba 30 zł za nurkowanie i powoli się z tej fuchy wycofuję bo szkoda mi zdrowia, i czasu, lepiej zabrać się za cywilną fuchę, przynajmniej coś zarobię a żona wtedy nie narzeka, że się włóczę z darma.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2007, 11:00:04 wysłana przez bulon »

Offline MOR

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 06, 2007, 12:23:30 »
Do bravo: :angry: nie wiem czy jesteś na podziale czy grzejesz fotel w biurze ,co bardziej skłania mnie do tego drugiego.Nurkuję od 1978 mój pierwszy wyciągnięty  topielec 1983. Miałem wtedy 19 lat.Chyba dość szybko jak na ten wiek spotkać się z efektami Kostuchy.Tego pierwszego pamiętam. Pozostałych nie liczyłem bo nie ma się czym chwalić .W Straży zacząłem nurkować w 1988 .Jeszcze wtedy nie było mowy o nurkowaniu w firmie.Nie robiliśmy tego na pokaz ale była taka potrzeba.Podchodzisz  do tej sprawy jak każdy laik na podstawie twoich obserwacji, kilku lub nawet chyba jednej akcji nurkowej.Zgadzam się ze swoimi przedmówcami nie jest to łatwy kawałek chleba .Zresztą nasza praca wszystkich strażaków nie jest też taka łatwa jak nieraz mówią to obserwatorzy z boku .I wtedy co ?Jak Ty im się tłumaczysz ,że to nie tak jak to oni widzieli a całkiem inaczej.Masz też rację "że są dobrzy i źli strażacy " tak jak dobry bravo i ten zły bravo -ale to juz żart i mam nadzieję ,że się nie obrażiłeś .

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 06, 2007, 14:36:30 »
Do bravo i innych takich,

W mniemaniu takich ludzi akcja powinna wygladać tak?
1. Przyjeżdżają na sygnale,
2. wypadają z wozu
3. kazdy łapie co w łapy wpadnie i sru do wody na tylko ( wg niektórych ) 5-10m
4 na głębszą wode chwila dłużej bo jeszcze przydałaby się latarka i inne takie.
5. ci nie wskoczą do wody oczywiście lataja po brzegu w kółko (robia sztuczny tłum i zadyme) albo pływają łodziami w tą i z powrotem.
Tak ma wygladać wg Was akcja?

To powiem Wam jak wygladałoby to akcji.
uszkodzony sprzęt - ileś tam sztuk
utopiony zagubiony - ileś tam sztuk.
wypadki nurkowe - praktycznie każda akcja conajmniej jeden nurek.
O śmiertelnych boję się wspomninać, żeby nie kusić losu.

U nas jeździ się do akcji aby przeprowadzić ja profesjonalnie. Wyniki mamy i to niezłe.
Ja jak kolega MOR też jeżdziłem do akcji jak jeszcze tego w straży nie było - hmm, ja jeszcze nie byłem w straży! :) inne czasy.
teraz pracuje w straży 14-sty rok, wszystko zmienia się, ale na gorsze. Co z tego, że sprzęt jest coraz lepszy. Motywacja ludzi jest coraz słabsza. Dlaczego?  Przez takich ludzi co zawsze im się coś nie podoba.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2007, 14:38:50 wysłana przez specjalista »
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline ramzes1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 06, 2007, 20:17:19 »
Posiadanie grupy specjalistycznej przez Komendanta Powiatowego to duże plusy a co za tym idzie również dodatkowe etaty dla komendy i środki finansowe - tylko zabrać glos tu i tam i płynie sprzęt - tacy komendanci są również? A co do płetwonurków to: brak środków na szkolenia, brak obozów zgrupowań, nie możność podnoszenia uprawnień brak kasy, a o dodatkach można zapomnieć bo poco im mogą dostać inni bardziej zaangażowani w pracę, poświęcający swój czas i zdrowie przy akcjach Pracownicy Biurowi - tak to wygląda we większości komend i jakoś nikt nic nie może zrobić. Jak będzie możliwość w dalszym ciągu przyznawania dotatków służbowych wg. podziału na nazwiska i podziału biuro dół, bez jasnych przepisów i rozliczaniem z tego komendatów będzie zawsze bałagan w naszej firmie. Pieniądze przechodza przez wiele rąk, duża biurokracja, sztuczne etaty - księgowa. Podział środków centralnie przez KW podobnie jak w policji. A tak doprowadzamy do samowolki.

Offline FIREMICHAL

  • Firenurek
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 06, 2007, 21:57:53 »
Drogi Bravo.Ja też byłem na akcji "biały szkwał"Byłem pięć dni i dostałem za to awans.Ale nie wydaje mi się żeby to było tylko siedzenie na pomoście i oglądanie lasek.Po twojej odpowiedzi już jestem pewien że jesteś biurwą i to taką,która była wśród stojących na bindudze koło wopru i popijająca kawę.Założę się że pierwszy wypiąłęś pierś po medal lub awans,bo takich jak ty było więcej niż nurkujących.Rzygać mi się chce jak szytam wypowiedzi takich jak Ty!!!! To tacy jak Ty kazali nam przeszukiwać dno metodą okrężną do usrania,bo sami wysyłali sonar tam gdzie była telewizja.A jeśli chodzi o te przesiadywanie na pomoście to lepiej milcz,bo nie wiesz że nurek pod wodę może zejść dwa razy na dobę.Jest to bardziej skomplikowane gdy się zacznie nurkowanie saturowane...Ale to już temat nie dla takich "hachowców" jak Ty.

Offline presio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
    • http://
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 07, 2007, 09:47:16 »
Drogi Bravo.Ja też byłem na akcji "biały szkwał"Byłem pięć dni i dostałem za to awans.Ale nie wydaje mi się żeby to było tylko siedzenie na pomoście i oglądanie lasek.Po twojej odpowiedzi już jestem pewien że jesteś biurwą i to taką,która była wśród stojących na bindudze koło wopru i popijająca kawę.Założę się że pierwszy wypiąłęś pierś po medal lub awans,bo takich jak ty było więcej niż nurkujących.Rzygać mi się chce jak szytam wypowiedzi takich jak Ty!!!! To tacy jak Ty kazali nam przeszukiwać dno metodą okrężną do usrania,bo sami wysyłali sonar tam gdzie była telewizja.A jeśli chodzi o te przesiadywanie na pomoście to lepiej milcz,bo nie wiesz że nurek pod wodę może zejść dwa razy na dobę.Jest to bardziej skomplikowane gdy się zacznie nurkowanie saturowane...Ale to już temat nie dla takich "hachowców" jak Ty.

nic dodac nic ująć. ktos kto chociaz raz brał udział w podobnej akcji (ja akurat ni ebyłem na białym szkwale) ale równiez bierzemy udział w akcjach gdzie stoi taki pan bravo który ma zrobiony kurs nurkowania i dydkutuje o metodach poszukiwań z komendantem a nstepnie przekazuje wnioski KRN. akurat u mnie to ni eprzechodzi delikatnie ale zdecydowanie pokazuje takiemu gdzie jest jego mjejsce. moge sobie na to pozwolic. bo znam wartośc i doświadczenie swoje i swoje grupy i jezeli przydzie mój nurek i powie że może byc problem to wiem że moze byc problem i znim moge dyskutowac o metodach czy zasadności prowazdenia poszukiwań. co do plusów "mania" grup nurkowych. te plusy widzą tylko nurkowie i nikt więcej. kasy niema, ostanio dowiedziałem się że suchacze które wiszą z uszkodzonymi kryzami nie będą naprawiane bo nie ma kasy a my wykorzystaliśy budżet przyznany na grupę juz dawno. ja wiem ze jest to bzdura ale co mam powiedzieć?? tak jest i wtył zwrot. wtedy tez się dowiedziałem że grupy mają jakis budżet. ahah wykorzystaliśy go na akcję i poszukiwania. słyszelisce cos o tym??

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 07, 2007, 12:28:12 »
Też mnie bardzo wkurzają ludzie  pokroju PANA „bravo” Ale powiedziane na ten temat zostało chyba wszystko nic dodać i ująć .Miłej służby jedynie mogę życzyć .A co do nurkowania to zapraszam pod wodę i wyciągnąć choć  jednego topielca a potem się mądrzeć .

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Polifon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 07, 2007, 13:18:19 »
To ja może wniosę trochę optymizmu. W mojej JRG chłopaki mają podniesiony dodatek służbowy za przynależność do grup specjalistycznych. Kwota zależy od stopnia wyszkolenia, stażu w grupie i zaangażowania. O tym czy chłop dostaje czy nie i w jakiej kwocie decydują szefowie grup (pracują na zmianach). Niestety jest tak, że jeśli ktoś funkcjonuje w dwóch grupach jednocześnie to za drugą grupę dostaje ryczałt. Oczywiście pod uwagę bierze się korzystniejszą wersję. Kwoty w jednej grupie można dostać od 50 – 150 zł plus 50 za druga grupę. Nie jest to jakiś wielki wypas, ale zawsze coś. Muszę dodać, że z obecnym KM nie musieliśmy o to toczyć jakiś wielkich bojów. Chłop dość dużo rozumie – choć mógłby więcej ;-)
Pozdrawiam.

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 07, 2007, 18:41:39 »
Ja na przykład dostałem grupe specjalisty, dodatek mam ciut większy od innych niby, że za nurkowanie. W sumie lepsze to niż nic, ale z drugiej strony dowódcy, dalej KP, dalej KW i w koncu KG powinni zrozumieć i w koncu powinni docenić, że nurkowanie to tak naprawde choć jest w straży to każdy nurek robi to z chęci i dobrej woli. Szczególnie jak robi to z wolnego, szczególnie jak ściąga się ich np w środku nocy.
W końcu mogą przestać mieć dobrą wole, przecież na siłe nikt nas do wody nie wsadzi. Może wreszcie będą jakieś formy dodatkowego motywowania ludzi do tych działań.

W końcu mogły by ruszyć normalne kursy nurkowe, bo to co jest w bornym to śmiech na sali. Udupianie ludzi i pokazywanie się jacy to oni są ważni i najmadrzejsi. A przede wszystkim nie rozumiem dlaczego straż wprowadziła swoje uprawnienia i nie honoruje normalnych uprawnień. Żadna inna służba tego nie robi i honoruje uprawnienia, które mają ludzie. Tym bardziej, że maja problem szkolenia z głowy, zostają tylko ćwiczenia :)
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline FIREMICHAL

  • Firenurek
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 09, 2007, 22:36:11 »
Czy mógłby mi ktoś napisać jakie kwakifikacje trzeba posiadać,żeby móc iść na kurs nurka M.S.W i A. Czy trzeba mieć pierwszy stopień LOK,czy wystarczy dwójka.Z tego co wyczytałem,to jedynkę trzeba mieć na instruktora nurka.Dzięki za odpowiedzi

Offline Polifon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 10, 2007, 13:21:42 »
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wykonywania prac podwodnych w jednostkach organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez MSWiA z dnia 25 maja 2004 (Dz. U. 2004 nr 138 poz 1468) musisz posiadać jakikolwiek stopień nurkowy. A konkretnie przepis mówi:
§ 16. Kwalifikacje młodszego nurka uzyskuje osoba,
która posiada:
....co najmniej kwalifikacje do wykonywania zawodu
nurka III klasy, zgodnie z przepisami ustawy z dnia
17 października 2003 r. o wykonywaniu prac podwodnych
(Dz. U. Nr 199, poz. 1936), lub kwalifikacje
płetwonurka na poziomie podstawowym,
zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 7 maja 2002 r. w sprawie uprawiania
płetwonurkowania (Dz. U. Nr 70, poz. 646);

Jeśli masz LOK-owską dwójkę to spełniasz ten wymóg.
Byłem niedawno na tym szkoleniu, jesli masz jeszcze jakieś pytania to wal śmiało.
Pozdro!

Offline bravo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 10, 2007, 16:30:41 »
Wyrzygać, biurwa itd - no ładnie, to już nie można napisać swego zdania? Ale słyszałem, że jedna grupa poszukiwaniami "na kołowrotek czy cyrkulacyjną" odnalazła dwa ciała i dwa jachty, gdzie druga grupa pływała z kamerą i echosondą przez parę dni, ale może to nie prawda?
A po za tym to może ja też nurkuję i to może od 15 lat w PSP? i może wyłowiłem tego jednego topielca i może gdybyśmy trzymali się tak bardzo przepisów - to wszystkie zadania wykonałby za nas WOPR, który siedział na plecach dla tej grupy (co wyłowiła te ciała)? a może zasadność tworzenia i utrzymywania grup w PSP na tym polega no nie wiem może? Co do kasy to jak to jest jedni kupują roboty, sonar, itd a inni nie mają na naprawę manszet - konieczność funkcjonowania grup na chronionym terenie czy coś takiego. Pozdrawiam zarzygańca.
bravo

Offline sebas

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 10, 2007, 19:49:58 »
Panowie zawsze będzie tak, że ci co nie nie uczestniczą w jakiejś działalności (np. nurkowanie) raczej będą narzekać. Musieliby poprzebywać z grupą nurkową pojechać choćby na ćwiczenia, nie mówię już o akcji. Posiedzieć w czasie wolnym od służby, może w weekend kilka godzin nad wodą i wtedy znudziłby się im dziewczyny, tv i słońce, a o dodatkowych kilku złotych w dodatku nie chcieliby nawet słyszeć.
 pozdrawiam

Offline FIREMICHAL

  • Firenurek
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 10, 2007, 20:01:27 »
Polifon dzięki za pomoc,ale ja mam już mł nurka a chcę zrobić nurka.Chcę wiedzieć czy potrzebna do tego jest jedynka czy wystarczy dwójka.

Offline Polifon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 11, 2007, 08:53:04 »
FIREMICHAL
Dwójka wystarczy. Obawiam się, że zanim będzie możliwość zrobienia nurka to już się instruktora dorobisz. Nie ma programu szkolenia, nie wiadomo nawet czy ktoś nad nim pracuje. Cały przyszły rok nasz jedyny ośrodek szkolenia będzie prowadził kursy na mł.nurka i już wszystkie miejsca są zajęte. Mam tą wiedzę bo byłem w Bornym w październiku i na ten temat rozmawiałem. Z resztą moja KM też próbowała coś zaplanować na przyszły rok i nic z tego nie wyszło. Niedawno powołali jakąś komisję do spraw ratownictwa wodnego to może się coś ruszy, ale nie popadam w nadmierny optymizm :-)

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 11, 2007, 09:01:11 »
Do wypowiedzi Firemichał.
Wszystko się zgadza, jakiś chory układ się zrobił. zanim zaczną szkolić na kolejne stopnie to instruktorzy którzy są jeszcze w straży pójdą na emke. Ciekawe kto wtedy będzie robił kursy? Kto zrobi kurs instruktora i jakim cudem!!! Pewnie znów jakieś garby dostaną ot tak sobie. Jak ktoś w koncu nie pomysli to nie będzie miał kto szkolić, będą w straży tylko mł. nurkowie. to będą dopiero jaja!
Dwóch polaków, trzy zdania!