Autor Wątek: dodatek za nurkowanie  (Przeczytany 14831 razy)

Offline głos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 11, 2007, 12:32:35 »
Potwierdzam powyższe dwie odpowiedzi, nie ma szans na nurka w najbliższym czasie.

Offline presio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
    • http://
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 12, 2007, 22:25:35 »
wiesz co bravo?? tak bez obrazy ale ty to juz nie pisz wiecej na temat nurkowania. z tego co tu piszesz to naprawde nie masz pojęcia o poszukiwaniach ani o organziowaniu akcji. chyba że z za biurka, jeżeli tak to bardzo przepraszam ale ja postoję..... przepisów to ty się trzymaj.... drogowych bo nurkowych to do dziś nie ma. ty to chyba z KG jesteś.

Wyrzygać, biurwa itd - no ładnie, to już nie można napisać swego zdania? Ale słyszałem, że jedna grupa poszukiwaniami "na kołowrotek czy cyrkulacyjną" odnalazła dwa ciała i dwa jachty, gdzie druga grupa pływała z kamerą i echosondą przez parę dni, ale może to nie prawda?
A po za tym to może ja też nurkuję i to może od 15 lat w PSP? i może wyłowiłem tego jednego topielca i może gdybyśmy trzymali się tak bardzo przepisów - to wszystkie zadania wykonałby za nas WOPR, który siedział na plecach dla tej grupy (co wyłowiła te ciała)? a może zasadność tworzenia i utrzymywania grup w PSP na tym polega no nie wiem może? Co do kasy to jak to jest jedni kupują roboty, sonar, itd a inni nie mają na naprawę manszet - konieczność funkcjonowania grup na chronionym terenie czy coś takiego. Pozdrawiam zarzygańca.
bravo

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 14, 2007, 14:16:21 »
wiesz co bravo?? tak bez obrazy ale ty to juz nie pisz wiecej na temat nurkowania. z tego co tu piszesz to naprawde nie masz pojęcia o poszukiwaniach ani o organziowaniu akcji. chyba że z za biurka, jeżeli tak to bardzo przepraszam ale ja postoję..... przepisów to ty się trzymaj.... drogowych bo nurkowych to do dziś nie ma. ty to chyba z KG jesteś.

Wyrzygać, biurwa itd - no ładnie, to już nie można napisać swego zdania? Ale słyszałem, że jedna grupa poszukiwaniami "na kołowrotek czy cyrkulacyjną" odnalazła dwa ciała i dwa jachty, gdzie druga grupa pływała z kamerą i echosondą przez parę dni, ale może to nie prawda?
A po za tym to może ja też nurkuję i to może od 15 lat w PSP? i może wyłowiłem tego jednego topielca i może gdybyśmy trzymali się tak bardzo przepisów - to wszystkie zadania wykonałby za nas WOPR, który siedział na plecach dla tej grupy (co wyłowiła te ciała)? a może zasadność tworzenia i utrzymywania grup w PSP na tym polega no nie wiem może? Co do kasy to jak to jest jedni kupują roboty, sonar, itd a inni nie mają na naprawę manszet - konieczność funkcjonowania grup na chronionym terenie czy coś takiego. Pozdrawiam zarzygańca.
bravo


No na temat nurkowanie  także proszę  NIE PISZ .Może jesteś nurkiem , ale coś z tobą jest nie tak.pozdrawiam i bez urazu.

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline presio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
    • http://
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 14, 2007, 20:36:47 »
wiesz co bravo?? tak bez obrazy ale ty to juz nie pisz wiecej na temat nurkowania. z tego co tu piszesz to naprawde nie masz pojęcia o poszukiwaniach ani o organziowaniu akcji. chyba że z za biurka, jeżeli tak to bardzo przepraszam ale ja postoję..... przepisów to ty się trzymaj.... drogowych bo nurkowych to do dziś nie ma. ty to chyba z KG jesteś.

Wyrzygać, biurwa itd - no ładnie, to już nie można napisać swego zdania? Ale słyszałem, że jedna grupa poszukiwaniami "na kołowrotek czy cyrkulacyjną" odnalazła dwa ciała i dwa jachty, gdzie druga grupa pływała z kamerą i echosondą przez parę dni, ale może to nie prawda?
A po za tym to może ja też nurkuję i to może od 15 lat w PSP? i może wyłowiłem tego jednego topielca i może gdybyśmy trzymali się tak bardzo przepisów - to wszystkie zadania wykonałby za nas WOPR, który siedział na plecach dla tej grupy (co wyłowiła te ciała)? a może zasadność tworzenia i utrzymywania grup w PSP na tym polega no nie wiem może? Co do kasy to jak to jest jedni kupują roboty, sonar, itd a inni nie mają na naprawę manszet - konieczność funkcjonowania grup na chronionym terenie czy coś takiego. Pozdrawiam zarzygańca.
bravo


No na temat nurkowanie  także proszę  NIE PISZ .Może jesteś nurkiem , ale coś z tobą jest nie tak.pozdrawiam i bez urazu.

faktycznie!! cos  nie tak!! 17lat wyciagania trupów i użerania się z biórwami takimi jak ty kiedyś musi się odbić. o ile wyciąganie nie odbja się tak na zdrowiu tak użeranie się i wyłuchiwanie gosći z biura których jedyna praca jerst wypełnianie rubryk musi się odbić na zdrowiu. jak to kiedyś powiedział jeden kwatermistrz "gdyby nie podział bojowy, to  dopiero by się nam pracowało. a tak to same problemy z podziałem".
zastanów się i odpowiedź sobie sam biuro jest dla podziału czy odwrotnei??

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 14, 2007, 22:13:32 »
straż (jako instytucja) kiedyś sobie wzięła na barki taki twór jak nurkowanie bo było paru zapaleńców na ten sport. I się ciągnie to jak ............. jedni to chcą odpiąć od działalności, drudzy poprawić działanie mechanizmów....
a tak naprawdę to w straży tylko nurkowanie polega na humanitarnym wyciągnięciu zwłok. I wcale to nie jest czynność ratownicza. To tylko (aż) humanitarna. Dlatego odpiąłbym to od PSP i jak ktoś się chce w to bawić to można utworzyć stowarzyszenia nurków i realizować te działania za zasadzie usług. I konkretnie będzie wtedy podane co i za ile. A tak to jest ciągłe użeranie o te 2% za 70 godz, szkolenia, wyjazdy, kursy, ograniczenia w stopniach nurkowych (rozbieżność między cywilnymi a psp), ograniczenia wiekowe itp..... zrzucić to z barków psp i zająć się ratownictwem. Akcje humanitarne zostawmy innym. 
Argument dla krzykaczy dam taki: jak się komuś w straży kiedyś ubzdura ze straż powinna mieć samoloty gaśnicze to też powinna inwestować w sprzęt, szkolenia? czy wynająć jest lepiej firmy?
Wiem, ze kupa ludzi lubi ten sport, (ja takzę mam stopień nurka) ale bez przesady, są ważniejsze sprawy niż humanitarne akcje nurkowe...... pozdro
EGO = 1 / wiedza

Offline presio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
    • http://
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 15, 2007, 00:04:14 »
straż (jako instytucja) kiedyś sobie wzięła na barki taki twór jak nurkowanie bo było paru zapaleńców na ten sport. I się ciągnie to jak ............. jedni to chcą odpiąć od działalności, drudzy poprawić działanie mechanizmów....
a tak naprawdę to w straży tylko nurkowanie polega na humanitarnym wyciągnięciu zwłok. I wcale to nie jest czynność ratownicza. To tylko (aż) humanitarna. Dlatego odpiąłbym to od PSP i jak ktoś się chce w to bawić to można utworzyć stowarzyszenia nurków i realizować te działania za zasadzie usług. I konkretnie będzie wtedy podane co i za ile. A tak to jest ciągłe użeranie o te 2% za 70 godz, szkolenia, wyjazdy, kursy, ograniczenia w stopniach nurkowych (rozbieżność między cywilnymi a psp), ograniczenia wiekowe itp..... zrzucić to z barków psp i zająć się ratownictwem. Akcje humanitarne zostawmy innym. 
Argument dla krzykaczy dam taki: jak się komuś w straży kiedyś ubzdura ze straż powinna mieć samoloty gaśnicze to też powinna inwestować w sprzęt, szkolenia? czy wynająć jest lepiej firmy?
Wiem, ze kupa ludzi lubi ten sport, (ja takzę mam stopień nurka) ale bez przesady, są ważniejsze sprawy niż humanitarne akcje nurkowe...... pozdro

jak to powiedział waiss "i tu się z paniom zgadzam"
AMEN
ja jestem tego samego zdanie ale jest w strazy i cos trza by z tym zrobić, a co do samolotów... no cóż czasem by sie zdały ;))

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 15, 2007, 11:21:30 »
@robert_n

zgadzam się w 100%. Nurkuje od dawna. Niejednego wyciagnałem, na niejednej akcji byłem. Niestety straż sama sobie rzuca kłody pod nogi. My musimy sie z tym meczyć. Po co? Za co? Wcześniej prywatnie jako klub wyciagaliśmy zwłoki i nigdy nie braliśmy za to pieniędzy. ewentualnie czasem ktoś na siłę wcisnął jakąś kase jako zwrot kosztów. Generalbie wystarczyło - DZIĘKUJĘ.
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline Markpol5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 16, 2007, 23:41:30 »
Witam serdecznie brać nurkową i nurków teoretyków. Nurkuję od 83 roku od czterech lat instruktor LOK a w PSP byłem na pierwszym kursie Kierowników Robót Nurkowych 98r. Byliśmy wszyscy wkurzeni co znowy PSP wprowadza za zmiany i stopnie. Potem przyzwyczailiśmy się do tego i zaczeliśmy planować kiedy, kogo, na co wyślemy (do jedynie słusznego w naszym kraju ośrodka szkolenia nurków) w Bornym, gdy zaczeło się w miarę to układać znowu zmiany, mnie zabrano stopień KRN i zdegradowano do Nurka (z uprawnieniami do kierowania, dlaczego nie degradują brygadierów do młodszych brygadierów) ale to jeszcze nic najgorzej, że tak jak inni koledzy nurkowie w Polsce w PSP, a znam ich większość, nie dostają żadnego dodatku czy jakiej kolwiek kasy do swoich grup (ja również mam to samo co pozostali dwaj na grupie 10.) a pracuję 22 wiosenki w PSP. Wspomniał ktoś we wcześniejszych wypowiedziach czas na emkę ale co z kolegami których uczyłem, szkoliłem, deptałem za kasą na sprzęt wszystko szlak trafi jak w większości grup specjalistycznych działających na zasadzie zapaleńców. Źle się dzieje w PSP pamiętam czasy kiedy nie chciało się iść na WS (wolna służba) bo jak zostawić kolegów. Dziś po co iść na służbę wkużać się? Tak, większość problemów pojawiła się w PSP jak sami zaczeliśmy walczyć o coś co tylko rozumieli ci co te hasła wymyślali no i tą biurokrację, która się wciąż rozbudowuje. Od biegłem od tematu nurków sory. Planów szkoleń w Bornym nie ma. Nie przyjmują na szkolenia bo brak instruktorów (sami się tam niszczą między sobą) a naszym włodażom nie leży na sercu nurkowanie w PSP bo i po co. Ktoś wspomniał, że kiedyś robiły to (wyciąganie topielców) kluby nurkowe tak ale niech nie mówi, że za darmo albo po kosztach przecież wszyscy wiedzą jak szefowie klubów jeździli na wczasy nurkowe za granicę. Powinno się coś zrobić z tym w PSP to prawda tak nie może dalej to funkcjonować może zostawić jedną może dwie grupy na województwo (w zależności od zagrożenia) bo przecież nie wszystkich stać na wyciągnięcie np. ciała dziecka z jeziora. Trzeba coś zrobić ale kto to zrobi ci na górze? niemają na to czasu bo zajmują się kasą my co zajmujemy się ludźmi nie mamy siły walczyć z żywiołem i "górą" bez oczywiście kasy. Smutne to ale co można zrobić. Zaczynając jeszcze raz swoją karierę zawodową to i tak bym został strażakiem.
Pozdrawiam serdecznie

Offline presio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
    • http://
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 17, 2007, 08:00:30 »
Witam serdecznie brać nurkową i nurków teoretyków. Nurkuję od 83 roku od czterech lat instruktor LOK a w PSP byłem na pierwszym kursie Kierowników Robót Nurkowych 98r. Byliśmy wszyscy wkurzeni co znowy PSP wprowadza za zmiany i stopnie. Potem przyzwyczailiśmy się do tego i zaczeliśmy planować kiedy, kogo, na co wyślemy (do jedynie słusznego w naszym kraju ośrodka szkolenia nurków) w Bornym, gdy zaczeło się w miarę to układać znowu zmiany, mnie zabrano stopień KRN i zdegradowano do Nurka (z uprawnieniami do kierowania, dlaczego nie degradują brygadierów do młodszych brygadierów) ale to jeszcze nic najgorzej, że tak jak inni koledzy nurkowie w Polsce w PSP, a znam ich większość, nie dostają żadnego dodatku czy jakiej kolwiek kasy do swoich grup (ja również mam to samo co pozostali dwaj na grupie 10.) a pracuję 22 wiosenki w PSP. Wspomniał ktoś we wcześniejszych wypowiedziach czas na emkę ale co z kolegami których uczyłem, szkoliłem, deptałem za kasą na sprzęt wszystko szlak trafi jak w większości grup specjalistycznych działających na zasadzie zapaleńców. Źle się dzieje w PSP pamiętam czasy kiedy nie chciało się iść na WS (wolna służba) bo jak zostawić kolegów. Dziś po co iść na służbę wkużać się? Tak, większość problemów pojawiła się w PSP jak sami zaczeliśmy walczyć o coś co tylko rozumieli ci co te hasła wymyślali no i tą biurokrację, która się wciąż rozbudowuje. Od biegłem od tematu nurków sory. Planów szkoleń w Bornym nie ma. Nie przyjmują na szkolenia bo brak instruktorów (sami się tam niszczą między sobą) a naszym włodażom nie leży na sercu nurkowanie w PSP bo i po co. Ktoś wspomniał, że kiedyś robiły to (wyciąganie topielców) kluby nurkowe tak ale niech nie mówi, że za darmo albo po kosztach przecież wszyscy wiedzą jak szefowie klubów jeździli na wczasy nurkowe za granicę. Powinno się coś zrobić z tym w PSP to prawda tak nie może dalej to funkcjonować może zostawić jedną może dwie grupy na województwo (w zależności od zagrożenia) bo przecież nie wszystkich stać na wyciągnięcie np. ciała dziecka z jeziora. Trzeba coś zrobić ale kto to zrobi ci na górze? niemają na to czasu bo zajmują się kasą my co zajmujemy się ludźmi nie mamy siły walczyć z żywiołem i "górą" bez oczywiście kasy. Smutne to ale co można zrobić. Zaczynając jeszcze raz swoją karierę zawodową to i tak bym został strażakiem.
Pozdrawiam serdecznie

tp zaśpiewaj boże coś polskę, zmów pacież, idź do kościoła pomodlić się o zdrowie i sobie popłacz. ja już pisałem wcześniej że dla przyjemności to nurjuję w egipcie. ja też jestem instruktorem od 96go, a przed strażą wyciągałem topielców za kasę. prokuratura miała i ma na kupę hajsu. tylko że my frajerostwo harujemy za damski ....... a do tego łudzimy się że będzie lepjej. młodzi mają więcej rozumu od nas bo mają to w wielkim powazaniu i jak na poczoątku wkurzałem się na to że młodzi nie chcą nurkować tak teraz sam ich rozumiem i popieram. non stop przychodzą do straży goście którzy robili u mnie kurs nurka, ale jak el komendante się pyta co z tym kursem to odpowiadają że to mają dla siebie. i bardzo dobrze. u nas strazak musi być chemikiem, nurkiem, medykiem, strazakiem, ratownikiem i diabli wiedzą jeszcze kim. trochę jeżdżę po świecie oraz czyta się inne fora. jakoś na zachodzzie nie ma takich omnibusów, tylo są specjaliści w danej dziedzinie. u nas nasze barany nie mogą tego zroumieć. cieszymy się jak dostaniemy 2 stówy dodatku a my powinnismy brać normalną kasę. wg mnie jest za dużo grup, zrobić jedna góra dwie w wojweództwie na utrzymaniu KW, z odpowiednią kasą i zapleczem. niech tam będzie iluś tam nurków ale wiedzących za co robią. piszesz że co zrobić?? ano walnąć w stó i powiedzieć że nie jadę bo nie dostaję za to kasy, powiesz co powiedzą rodzice utopionego dziecka?? zapytaj lekarzy co odpowiadają jak strajkuje i powie że nie przyjedzie bo przekroczył godziny. oni ie mają takich dylematów, kasa i koniec. nie ważne że jedzie do egiptu 3 x w roku, na malediwy itp. chałupy powystawiane, po kilka samochodów itp. każdy z nas wie jak zarabia i jak mkieszka lekarz. my mamy non stop jakieś problemy i dylematy a bo co inni powiedzą. powinno się to skończyć i to my powiniśy coś z tym zrobić. związki mają to w dalekim poważaniu. ostatnio przewodniczący zwiąku powiedział mi  że nam sie nie należą z tego tytułu żadne pieniądze bo my robimy to dla prztyjemnośći. i nie palnąć takiego  w łeb?? mamy kilka związków i oni nie mogą się dogadać. to się tyczy nie tylko nurków ale też innych grup. najlepje jakby podziału nie było. byłoby zajefajnie dla biurw.
ot moje zdanie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2007, 12:02:43 wysłana przez presio »

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 17, 2007, 10:01:37 »
@presio

I jak tu się z tobą nie zgodzić?! Mi nie chciało się tyle pisać, ale dokładnie tak jest w 100%.

Ja też jestem instruktorem LOK od 5-ciu lat a w straży? heheheheh mł. nurek PSP ostatnio łaskawie zweryfikowany na mł. nurka MSWiA. Kiedyś jeszcze chodziłem zeby wysłali mnie na kursy itd. teraz już przestałem.
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 17, 2007, 15:35:22 »
   
   presio
 
 
  Chociaż nie jestem może tak doświadczony jak ty (cywilne 4 lata - mł. nurek 9lat) ale zgadzam sie z tobą całkowicie w końcu powiedzieć NIE mogę nurkować ząb mnie boli (oczywiście w przenośni ) Za darmo lub za słowo Bóg zapłać to nawet ksiądz się nie modli .Nie mam nic do dodania w twoje wypowiedzi ujełeś wszystko .Pozdrawiam


"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline bravo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 18, 2007, 13:05:51 »
No wiem miałem nie pisac, ale ten robert_n napisał to samo o czym ja chciałem presiowi i innym opowiedziec - nikt nie zmusza do nurkowania, a dalej nikt mi nie odpowiedział na zasadnosc tworzenia grup WN przy każdej kaczurowie.
Pozdrawiam biórwa vel brawo
ps. wiem miałem nie pisac bo instruktor ocenił (po charakterze pisma), że na nurkowaniu się nie znam.


Offline presio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
    • http://
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 18, 2007, 14:21:53 »
No wiem miałem nie pisac, ale ten robert_n napisał to samo o czym ja chciałem presiowi i innym opowiedziec - nikt nie zmusza do nurkowania, a dalej nikt mi nie odpowiedział na zasadnosc tworzenia grup WN przy każdej kaczurowie.
Pozdrawiam biórwa vel brawo
ps. wiem miałem nie pisac bo instruktor ocenił (po charakterze pisma), że na nurkowaniu się nie znam.


nauka czytania ze zrozumieniem to jest już w drugiej podstawowej. poczytaj jeszcze raz dokładnie co jest napisane w tym wątku, i myślę że sam sobie znajdziesz odpowiedź na to pytanie a jezeli nie znajdziesz....
cały szkopuł w tym że utworzenie tych grup jest bezsensu i na wariackich papierach. jest to nie przemyłsane i ktos w KG wypłynoł dzieki temu oraz wziął niezłą kasę. zgadza nikt nikogo nie zmusza do nurkowania. słyszę to za każdym razem jak idę do komendanta o jakąś kasę dla grupy i przedstawiam problemy jakie są. dzięki takim jak ty (bez obrazy) my na dole nogdy nie bedziemy docenieni. teksty w stylu na twoje mjejsce stoi 10u albo nikt cie nie zmusza do nurkowania to zakrawaja na kpinę. ja nie powiedziałem że nie umiesz nurkować, może nawet nurkujesz lepjej jak ja ale o działaniu, prowadzeniu akcji poszukwawczej oraz podejścia do ludzi t nie masz żadnego pojecia. trochę słyszałem o akcji na mazurach i z tego co wiem to całe szczęście że byli tam ludzie z grup którzy wiedza jak to robić bo cała ta świta która pchała się przed kamery nie bardzo wiedziała po co się tam znaleźli. zresztą tak jest podczas każdej wiekszej akcji. nie tylko nurkowej. dość długo siedzę w straży i widziałem juz dośc i tego zdania nie zmienię. tj jak w naszym państwie. przez dwa lata goście próbowali zepsuć kraj udawadnając że jest to jedyna słuszna droga że ludzie w końcu powiedzieli im dość. u nas dzięki ludziom z podziału których nikt nie zmusza do działań kręci się toto jako tako i ktoś zbiera laury ale myśłę że to do czasu. w końcu się znajdzie ktos kto powie dość, i będą chcieli go za ukrzyzówać.

ps. może  wkońcu coś by z tym zrobił?? może by się spotkał gdzieś na jakieś nasiadówie np nasejmiku w jastarni albo sam nie wiem gdzies gdziemożna by spokojnie pogadać. może???!!?? sam nie wiem.

Offline Jimi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 20, 2007, 22:23:32 »
Witam Panów Nurków
 To i ja wtrącę swoje trzy grosze w temacie nurkowania.
Jak jest:
-grup nurkowych w Polsce mamy chyba więcej niż w całej Europie -sprawdźcie sobie ile jest w mazowieckim (mam wrażenie że KG to wymknęło się z pod kontroli).
-o kasie którą dostajemy za tą robotę nie ma co nawet gadać.
-wyjazdy na ćwiczenia zawsze problem.
-2% nieosiągalna sprawa (przynajmniej u mnie ).
- o obozach nie wspomnę(przynajmniej u mnie ).

Jak powinno być ( moja propozycja oczywiście ):

-  góra dwie jednostki na województwo - dobrze wyszkolone, wyposażone i opłacane (dla chętnych i chcących to robić).
- w powiatówkach - łódź , sprzęt do ratownictwa lodowego ( decha, liny, szelki ) i skafander suchy na pierwszym gdzieś w skrytce w zestawie z kamizelką ( rozmiar uniwersalny - lepiej w trochę za małym albo za dużym wskakiwać do wody niż w NOMEKSIE ). 
no i szkolenie z zakresu rat. lodowego albo ( i ) kurs w Wietrznicy na rzekach szybko-płynących.

Czy zastanawialiście się ile kosztuje każda nowa grupa nurkowa:
sprzęt dla jednego nurka - lekko 12 tys. ( suchar, komp, AGA, skrzydło,automat itd )
a to przecież początek
dochodzi jeszcze:
wóz, wyszkolenie, badania, legalizacje itd.........................................................................

Czy ktoś z Was orientuje się jak jest w innych krajach europejskich?
Słyszałem że w Niemczech nie ma ani jednego strażka-nurka  - wszystko obskakują firmy.

Pzdr


 

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 21, 2007, 05:57:36 »
-grup nurkowych w Polsce mamy chyba więcej niż w całej Europie -sprawdźcie sobie ile jest w mazowieckim (mam wrażenie że KG to wymknęło się z pod kontroli).

Może i masz racje , ale są regiony w Polsce takie jak Mazury , Kaszuby że jezior jest więcej niż w niektórych krajach Unii europejskiej RAZEM .Więc w niektórych rejonach tych jednostek no musi być więcej to chyba oczywiste .

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline presio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
    • http://
Odp: dodatek za nurkowanie
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 05, 2009, 22:34:04 »
no i co prosze państwa? zmieniło się coś u was? bo u nas jak najbardziej, zabrali wszystkie dodtaki i odeszło kilku nurków ;)
up