Autor Wątek: Emerytura a urlop  (Przeczytany 23280 razy)

Offline jopek5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Emerytura a urlop
« dnia: Marzec 04, 2007, 09:58:36 »
Jestem strazakiem ratownikiem z 25 - cio letnim stażem w zawodzie.
W bieżącym roku mam zamiar odejść na emeryturę, a dokładniej mówiąc z dniem 30-06-2007.
Moje pytanie w związku z tym brzmi tak:
  - w jakim wymiarze należy mi się urlop za rok 2007 ( cały wypoczynek i dodatkowy czy tylko 50%)

Nadmieniam, że d-ca jrg przekazał mi informację, że tylko 50%, prawda to czy nie.

Pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 04, 2007, 10:17:09 »
należy ci się cały urlop. nie miałbyś takiego problemu, gdybyś nie zgłosił chęci przejścia na zaopatrzenie emerytalne w zeszłym roku. najsprytniej jest nie przyznawać się do chęci przejścia na emkę i rzucić stosowny raport w odpowiednim momencie (po wykorzystaniu całego urlopu, godzin ponadnormatywnych i mundurówki). Mundurówka należy ci się w części proporcjonalnej, ale te bardzo kompetentne panie często zapominają potrącić ją z odprawy, więc może się udać. Zgłaszanie pod koniec roku chęci przejścia na zaopatrzenie emerytalne jest tylko i wyłącznie grzecznością dla Komendanta - pozwala mu precyzyjniej zaplanować budżet na następny rok. Skutki negatywne są takie właśnie jak opisałeś. Do pozytywów można zaliczyć to, że odprawa jest stosunkowo szybko wypłacana (jeżeli nie masz oszczędności na koncie, to musisz się liczyć z tym, że pierwszą emkę nie tak szybko zobaczysz na wyciągu i może być ciężko przez jakiś czas. Dodatkowo takie zaskoczenie 01 raportem może skutkować nie przyznaniem max. dod. sł. na ostatni dzień służby. Chociaż z tego co słyszałem, to nie jest to obecnie praktykowane.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline jopek5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 04, 2007, 11:20:51 »
W moim przypadku jest tak: nie zgłaszałem chęci odejścia na emeryturę w ubiegłym roku ponieważ miałem zamiar jeszcze z rok przepracować. Obecnie sytuacja u mnie się zmieniła i jednak odchodzę. Po rozmowie z Komendantem ( nie ma on nic przeciwko, wręcz odwrotnie ) usłyszałem, że OK - dostanę "na maxa"
 i z dniem 30-06-2007 pa pa.
O tym, że urlopu mogę wykorzystać 50% powiedział mi d-ca jrg.
Wiem, że gdybym wykorzystał urlop, a dopiero potem powiedział, że odchodzę to byłoby "po śliwkach".
Jak do takiej sytuacji odnoszą się przepisy ?

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 04, 2007, 11:47:41 »
@jopek5
Masz dowódcę niedouczonego w sprawach kadrowych - albo złośliwego.  :rolleyes:
Przed odejściem na zaopatrzenie emerytalne przysługuje Ci cały urlop za 2007 r., chyba że chcą Ci zapłacić ekwiwalent.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline jopek5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 04, 2007, 12:10:57 »
To, że mój dodódca jest niedouczony to fakt.
Mimo to, żeby mnie w bambuko nie robili to muszę przedstawić konkretny paragraf.
Nadmieniam, że taka sytuacja trwa u nas nie od dziś.
Koledzy, którzy odeszli na emeryturę przedemną (a znam na pewno dwa takie przypadki) mieli potrącony urlop po 1/12 za kazdy miesiąc.

pozdrawiam

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 04, 2007, 14:50:13 »
Witam
Ten wątek był już poruszany na forum ostatnio, a więc wyjaśniam iż:
Ustawa o PSP mówi:

 Art. 71. 1. Strażakowi w służbie przygotowawczej i mianowanemu na stałe przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni.
2. Strażakowi, podejmującemu służbę przygotowawczą lub stałą, przysługuje w roku kalendarzowym, w którym podjął tę służbę po raz pierwszy, prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca tej służby, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu wypoczynkowego, o którym mowa w ust. 1.

Art. 71a. 1. Strażakowi, o którym mowa w art. 71, przysługuje płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany dalej "dodatkowym urlopem wypoczynkowym", w wymiarze do 18 dni rocznie, z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby, o którym mowa w art. 35 ust. 9, albo osiągnięcia przez strażaka określonego wieku lub stażu służby.

oraz:

Art. 71e. 1. Urlopów, o których mowa w art. 71, 71a, 71c i 71d, udziela się w dni, które są dla strażaka dniami służby lub dyżuru, z wyjątkiem dyżuru domowego, o którym mowa w art. 35 ust. 8, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu służby, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi jego czasu służby lub dyżuru w danym dniu. Dzień urlopu odpowiada 8 godzinom służby lub dyżuru.

2. Do urlopów, o których mowa w art. 71 i 71a, w zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

a Kodeks Pracy w tej sprawie mówi:

Art. 1551. § 1. (93) W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
  1)  u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,

więc chyba wszystko jasne dowódca JRG miał rację.
pozdrawiam
 

Offline JW23

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 04, 2007, 15:16:40 »
jopek5 , jak sam widzisz potwierdziła sie stara zasada strażacka że nie należy się chwalić zawczasu, bo cię urypią. Ja odchodzę na emkę w maju i po rozmowie z KM i kadrowcem mam wybrać wszystkie urlopy ( zaległy i przysługujący na ten rok wypoczynkowy i dodatkowy w pełnym wymiarze ) więc jak widać wszystko zależy od ludzi, z którymi się współpracuje.
Lepsze jutro, było wczoraj.

Offline witek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 04, 2007, 15:19:28 »
witam
mam pytanko do Biurówki troszkę z innej beczki a mianowicie:
jezeli wykorzystam w tym roku kalendażowym cały urlop wypiszę wniosek o wczasy pod gruszą,a następnie po jakimś czasie zechcę  się zwolnić.jak to się ma do przepisów czy będę musiął za ten urlop zwrócić, czy np. pracodawca nie zechce mnie zwolnić w trybie np 2 tyg, gdyż okres wymówiania jest 3 miesiące z góry dziękuję.
pozdrawiam!

Offline JW23

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 04, 2007, 15:35:47 »
witek1 - dopłata należy ci się do urlopu wypoczynkowego który przysługuje ci na dzień 01.01.2007, czyli wypoczynkowy 26 dni i dodatkowy 18 dni, a jak wykorzystasz urlopy to nikt nie może żądać zwrotu kosztów bo to nie jest jak ze szkołą że podpisujesz zobowiązanie że po skończeniu nauki musisz pracować przez 3 lata.
Lepsze jutro, było wczoraj.

Offline jopek5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 04, 2007, 15:43:53 »
Czyli jest tak "co kraj to obyczaj", a ludzie wiadomo jacy są.
Jeden drugiemu to nóż w plecy by wbił i jeszcze przekręcił, żeby tylko jemu było lepiej.
Pożyjemy, zobaczymy.
Dzięki za zainteresowanie podjętym tematem.
Pozdrawiam.

Offline JW23

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 04, 2007, 15:51:07 »
Takie życie. Pozdrawiam :mellow:.
Lepsze jutro, było wczoraj.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 04, 2007, 17:15:14 »

2. Do urlopów, o których mowa w art. 71 i 71a, w zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

a Kodeks Pracy w tej sprawie mówi:

Art. 1551. § 1. (93) W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
  1)  u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,

więc chyba wszystko jasne dowódca JRG miał rację.
pozdrawiam
 


droga biurówko - przywołana przez Ciebie norma dotyczy w głównej mierze osób, które zmieniają pracę; w przypadku przejścia na zaopatrzenie emerytalne traci ona sens;
najlepszym wyjściem jest złożenie raportu o zwolnienie po wykorzystaniu urlopu i wtedy nie ma w ogóle dyskusji (patrz wytłuszczenie)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 05, 2007, 18:54:58 »
Witam
Do Witek1: jeśli wykorzystasz urlop i z tego tytułu otrzymasz dopłatę do wypoczynku to nikt nie ma prawa kazać Ci jej zwrócić. Na dzień kiedy brałeś urlop należała Ci się dopłata więc naliczenie było jak najbardziej zgodne z prawem i późniejsze odejście z pracy nic nie zmienia.
pozdrawiam  -_-

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 06, 2007, 21:17:20 »
Cytuj
Witam
Ten wątek był już poruszany na forum ostatnio, a więc wyjaśniam iż:
Ustawa o PSP mówi:

 Art. 71. 1. Strażakowi w służbie przygotowawczej i mianowanemu na stałe przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni.
2. Strażakowi, podejmującemu służbę przygotowawczą lub stałą, przysługuje w roku kalendarzowym, w którym podjął tę służbę po raz pierwszy, prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca tej służby, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu wypoczynkowego, o którym mowa w ust. 1.

Art. 71a. 1. Strażakowi, o którym mowa w art. 71, przysługuje płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany dalej "dodatkowym urlopem wypoczynkowym", w wymiarze do 18 dni rocznie, z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby, o którym mowa w art. 35 ust. 9, albo osiągnięcia przez strażaka określonego wieku lub stażu służby.

oraz:

Art. 71e. 1. Urlopów, o których mowa w art. 71, 71a, 71c i 71d, udziela się w dni, które są dla strażaka dniami służby lub dyżuru, z wyjątkiem dyżuru domowego, o którym mowa w art. 35 ust. 8, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu służby, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi jego czasu służby lub dyżuru w danym dniu. Dzień urlopu odpowiada 8 godzinom służby lub dyżuru.

2. Do urlopów, o których mowa w art. 71 i 71a, w zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

a Kodeks Pracy w tej sprawie mówi:

Art. 1551. § 1. (93) W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
  1)  u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,

więc chyba wszystko jasne dowódca JRG miał rację.
pozdrawiam
 



jeżeli Ty biurówka tak interpretujesz przepisy, to współczuje Twoim współpracownikom.

Jeżeli ktoś wykorzysta urop w styczniu i lutym, a następnie od np. kwietnia idzie na zaopatrzenie emerytalne tz. w Twoim mniemaniu ma odrobić urlop?

strzeż nas Panie Boże od takich interpretacji.
pozdrawiam
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 07, 2007, 08:21:58 »
... Do urlopów, o których mowa w art. 71 i 71a, w zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.
a Kodeks Pracy w tej sprawie mówi:
Art. 1551. § 1. (93) W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
  1)  u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
więc chyba wszystko jasne dowódca JRG miał rację.
Miła koleżanko.
Zabrakło Ci chyba cierpliwości aby doczytać kodeks pracy dalej...
Art. 171. § 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Tak więc dowódca JRG nie miał racji^_^
Można domniemywać, że i w Twojej komendzie strażacy mają w plecy z uwagi na brak znajomości prawa przez niektóre osoby funkcyjne.  :rolleyes:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 07, 2007, 18:28:36 »
Witam
Do Biwak:

A gdzie ja napisałam że ktoś musi odpracować urlop???  :huh:
Z tego co pamiętam to Jopek5 pytał: 
W bieżącym roku mam zamiar odejść na emeryturę, a dokładniej mówiąc z dniem 30-06-2007.
Moje pytanie w związku z tym brzmi tak:
  - w jakim wymiarze należy mi się urlop za rok 2007 ( cały wypoczynek i dodatkowy czy tylko 50%)

Więc odpowiedziałam na pytanie, iż urlop należy się proporcjonalnie do okresu przepracowanego a w cytowanym przepisie jest napisane: ".... w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy,chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze..." więc było dla mnie jasne, iż każdy zrozumie że przed złożeniem raportu o przejście na emeryturę jest możliwe wykorzystanie urlopu w całości i nikomu nie przyjdzie do głowy żeby żadać odpracowania lecz się myliłam... :mellow: jednak ktoś taki się znalazł.....Mogę się mylić lecz nie sądzę (co prawda prawnikiem nie jestem z wykształacenia  -_- lecz Ty napewno też nie  :wacko:)

Natomiast do Piotra998:

Zgadzam się z Tobą, iż ekwiwalent za niewykorzystany urlop można otrzymać przy przejściu na emeryturę oraz zwolnieniu z służby jednak tylko za urlop należny którego nie wykorzystałeś. Czyli jak odchodzisz od 30.06 należy Ci się np. 13 dni urlopu wypoczynkowego i 9 dni dodatkowego a wykorzystałeś tylko dodatkowy to za 13 dni wypoczynkowego otrzymasz ekwiwalent. Ale o ekwiwalent nikt nie pytał....
 
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2007, 19:33:32 wysłana przez biurówka »

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 07, 2007, 19:46:42 »
do Biurówka

jeżeli Ktoś odchodzi na emeryture NALEŻY się CAŁY urlop.
Jeżeli nie było MOŻLIWOŚCI wykorzystania z winy zakładu należy się ekwiwalent za CAŁY urlop a nie za jego część.
Przepisy na które się powołujesz, wchodzą w życie z momentem przejścia do innego zakładu.
Wyobraźmy sobie sytuację że strażak odchodzi z dniem 30 czerwca na emeryture. Nie miał możliwości wzięcia urlopu za bieżący rok, to czy ma dostać za urlop ekwiwalent? ( nie mylić z ekwiwalentem który dostajemy co roku za wzięcie jednorazowo 15 dni)
Zakład pracy ma obowiązek udzielić urlopu pracownikowi w całości, jeżeli tego nie zrobi MUSI zapłacić jak za czas spędzony w pracy.
D-ca JRG nie może zakazać strażakowi iść na urlop ( koledzy ze zmiany na pewną wezmą swój i innym terminie).
pozdrawiam
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 07, 2007, 20:18:27 »
Czyli jak odchodzisz od 30.06 należy Ci się np. 13 dni urlopu wypoczynkowego i 9 dni dodatkowego a wykorzystałeś tylko dodatkowy to za 13 dni wypoczynkowego otrzymasz ekwiwalent. Ale o ekwiwalent nikt nie pytał....
Na jakiej podstawie prawnej twierdzisz, że w sytuacji j.w. należy się tylko część urlopu - zapis art. 71 ust. 2 dotyczy tylko "roku kalendarzowym, w którym podjął tę służbę po raz pierwszy", natomiast zapis art. 1551 kodeksu pracy dotyczy sytuacji związanej ze zmianą pracodawcy.
Jak sama twierdzisz
Cytuj
... przed złożeniem raportu o przejście na emeryturę jest możliwe wykorzystanie urlopu w całości i nikomu nie przyjdzie do głowy żeby żadać odpracowania ...
Czy nie dostrzegasz sprzeczności - jeżeli urlop jest nienależny, to kto go udzieli w całości.
Nadinterpretacja prawa na niekorzyść strażaka, koleżanko. ^_^ ^_^ ^_^

"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Tokles_Wawa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 13, 2007, 01:09:13 »
Przedwczoraj w KM Warszawa była rozmowa na ten temat.Oczywiście okazało się,że nie jest
ważne w którym miesiącu strażak idzie na emeryturę.Naczelnik wydziału przyznała rację
strażakom odchodzącym w pierwszym półroczu.Urlop wypoczynkowy i dodatkowy należy
się w całości.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 13, 2007, 23:31:52 »
Tia, nawet w urlopach króluje prawo buszu.
Kto pierwszy rano wstanie ten rządzi.

Offline Sync

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 20, 2007, 10:12:39 »
I kolejna zadyma tematyczna.

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 20, 2007, 10:46:24 »
to nie zadyma to poważna sprawa !!!! :wacko:
nadinterpretacja prawa jest teraz w modzie, ^_^ każdy na swoją stronę interpretuje ale jak już powołują się na kodeks pracy to niech czytają do końca wszystkie paragrafy a nie wybierają tylko te które im pasują - (znowu prawnicy muszą się zająć tą sprawą !) co innego przejście do innej pracy a co innego odejście na zasłużoną emeryturę ! :mellow:
Jak dobrze pójdzie to komendanci będą płacić za nie słusznie zabrany urlop wypoczynkowy już emerytom, ale czy będzie chciało się im (emerytom) to już inna sprawa ^_^
Dla mnie ewidentnie urlop należy się w całości a nie zabieranie urlopu wypoczynkowego tylko umożliwienie wybrania go w całości !!!!!!
Pozdr
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline paweł_wawa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 21, 2007, 12:03:58 »
Art. 1551. [Urlop proporcjonalny] § 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

1) u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,

2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:

a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego, z zastrzeżeniem § 2.

§ 2. Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z § 1 pkt 1, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

§ 21. Przepis § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.



Tak brzmi cały artykuł dotyczący urlopów i dotyczy pracowników zmieniających pracodawcę. Odchodzący na emeryturę nie zmienia pracy, a urlop nabywamy z dniem pierwszego stycznia,
i tu się cała sprawa zamyka.

Offline karolek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 27, 2007, 22:44:06 »
jak kadrowa z ciwilnego zakładu pracy usłyszała o sposobie rozliczania urlopu dla emerytów w PSP to zdębiała

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Emerytura a urlop
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 30, 2007, 08:09:46 »
jak kadrowa z ciwilnego zakładu pracy usłyszała o sposobie rozliczania urlopu dla emerytów w PSP to zdębiała

też porozmawiałem z kadrową z zakłady cywilnego - niestety biurówka miała rację, a ja się myliłem (tak samo jak kilku innych kolegów)
karolek - możesz sprecywać przyczynę zdębienia tej twojej znajomej kadrowej?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie