Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1885983 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2050 dnia: Kwiecień 14, 2011, 10:43:39 »
Emerytury mundurowe - dezinformator

Cytuj
Jak zapowiedzieliśmy - w dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej (str. 32 rubryka Informator) zamieszczono na całej kolumnie informacje na temat emerytur mundurowych. Autorzy przedstawiają system obecny i przypuszczalne zmiany jakie mogą zostać wprowadzone po zakończeniu prac zespołu rządowo - związkowego, które mają nastąpić z końcem kwietnia 2011'.

Wydaje się, że zamieszczanie w postaci informatora danych, o których można mówić jedynie w trybie przypuszczającym mija się z celem, do jakiego ma służyć rubryka - informator. Bo jeśli jednak nastąpią w negocjacjach zmiany w stosunku do przedstawionych w "informatorze" okaże się on "dezinformatorem", co nie przysłuży się sprawie łagodzenia napięć w środowisku funkcjonariuszy służb mundurowych i może w efekcie doprowadzić do masowej ucieczki na emerytury tych spośród nich, którzy warunki otrzymania emerytury już posiadają spełnione. A są to najbardziej doświadczeni funkcjonariusze.
Po artykułach zamieszczanych w rubrykach - Informator - oczekiwać powinniśmy rzetelnych i skondensowanych informacji, które zazwyczaj znajdują się rozrzucone w kilkunastu aktach prawnych. Zebrane w informatorze - najlepiej w formie tabel - stanowią rodzaj podręcznego vademecum dla zainteresowanych.

Tymczasem w artykule autorstwa tandemu L. Kostrzewski, P. Miączyński znajdujemy coś w rodzaju podsumowania ich dotychczasowych artykułów na temat emerytur mundurowych, które "popełniają" od kilku lat. Przy czym podkreślają, że to po tekście w Gazecie Wyborczej, gdzie Antoni Duda, przewodniczący NSZZ Policjantów powiedział, że "Jesteśmy w stanie zgodzić się na wydłużenie pracy o 5 lat. Wykazujemy dużą skłonność do kompromisu. Niech tylko rząd z nami dyskutuje"  - premier powołał zespół rządowo - związkowy z ministrem Bonim na czele.

Tak naprawdę wypowiedź Antoniego Dudy cudem tylko wyprzedziła w eterze wypowiedź premiera Tuska (konferencja prasowa we Włodawie), gdzie premier powołał się na tę wypowiedź A. Dudy, której tak naprawdę nie miał prawa jeszcze przeczytać...

Ten niuans świadczy o tym, że to obie strony w równym stopniu starały się znaleźć okazję, aby usiąść i porozmawiać o sprawie wydłużenia wieku przechodzenia na emerytury mundurowe, co jak podkreślał w swych wypowiedziach Antoni Duda jest tendencją ogólnoeuropejską.

Przypisywanie sobie przez Gazetę mocy sprawczej w tej sprawie trochę śmieszy, choć nie śmieszył nas zupełnie cykl artykułów o 35 - letnim emerycie mundurowym opalającym się na wyspach Kanaryjskich. Jakoś bowiem wymieniona spółka redaktorów nie zadała sobie trudu sięgnięcia po statystyki MSWiA, z których wynika niezbicie, iż średnia stażu funkcjonariusza przechodzącego na emeryturę wynosi ponad 27 lat!. W dodatku, o tym, że po 15 latach pracy funkcjonariusz otrzymać może zaledwie cząstkową emeryturę w wysokości 40 %, autorzy dowiedzieli się chyba całkiem niedawno, bo nie chciałbym przypuszczać, że były inne przyczyny pomijania we wcześniejszych artykułach tego faktu.
W tym swoim quasi informatorze autorzy nie podają niczego nowego. Żeby było śmieszniej podają namiary (kontakt telefoniczny i mailowy do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA...No cóż są tam bezsprzecznie specjaliści, którzy wyjaśnią każdemu, jakie są warunki przechodzenia na emeryturę - OBECNIE!. Nie są przecież jasnowidzami i nie powiedzą nam jak to będzie według nowych zasad - bo ich jeszcze nie ma.
Na uwagę zasługują cytowane w artykule wypowiedzi Antoniego Dudy (swoją drogą, od kiedy to w informatorze znajdują się cytaty i wypowiedzi? - to dobitnie świadczy o charakterze tej publikacji - jest to kolejny artykuł, a nie żaden informator). Cóż mówi Antoni Duda? - "Rozważamy dwie opcje. Jedna zakłada, że trzeba będzie wybrać, albo renta, albo emerytura. Nie będzie podwyższania emerytury za uszczerbki na zdrowiu. Druga, mniej radykalna zakłada, że jeżeli policjant zostanie uznany za niezdolnego do służby wskutek choroby wywołanej jej warunkami, to będzie miał wyższą emeryturę. O ile? O maksymalnie 5 % podstawy wymiaru w przypadku orzeczenia o niezdolności do służby i o 10 % w przypadku, gdy w orzeczeniu o niezdolności będzie wyraźnie zaznaczone, że funkcjonariusz ma znacznie ograniczone możliwości zarobkowania."

Jak dotąd związkowcy zgadzają się aby mundurowi pracowali o pięć lat dłużej, a więc prawo do emerytury uzyskiwaliby nie po 15 a po 20 latach. Kolejny warunek do uzyskania emerytury to wiek - minimum 50 lat. Dzisiaj wiek nie ma znaczenia.

Proponowane wyżej zmiany mają być obowiązkowe dla funkcjonariuszy wstępujących do służby po 2012 roku. Obecni mundurowi mogliby wybierać między starym a nowym systemem. Aby osoby już służące w policji czy w armii decydowały się na nowy system, zespół proponuje specjalne zachęty finansowe. Jakie? Dziś maksymalna emerytura mundurowych to 75 % ostatniej pensji. Aby ją dostać, trzeba pracować 28,5 roku. Po zmianie można by dostawać 85 % pensji - ale trzeba by było przepracować 35 lat. Obecni mundurowi mogliby więc wybrać: dłuższa praca za większą emeryturę czy dotychczasowe warunki, ale emerytura niższa. Nowo wstępujący do służby takiego wyboru mieć nie będą - obowiązkowo będą musieli pracować dłużej.

Nie  ma jeszcze ostatecznego porozumienia - I na tym można zakończyć lekturę quasi informatora Gazety Wyborczej pod tytułem "Emerytury mundurowe".
Na bocznej szpalcie znalazł się tekst pt. "Niższe chorobowe", gdzie autorzy przepisali ustalenia z preambuły do osławionych już "założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych", które rząd przyjął w lutym tego roku.
Jak wcześniej informowaliśmy, kolejne spotkanie zespołu rządowo - związkowego odbędzie się 27 kwietnia. Po spotkaniu zostanie wydany komunikat.

Na podstawie tekstu z Gazety Wyborczej z dnia 14 kwietnia 2011' pt. "Emerytury mundurowe"

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=526:emerytury-mundurowe-dezinformator&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2051 dnia: Kwiecień 19, 2011, 17:13:22 »
Cytuj
Policjanci uciekają przed reformami: dwukrotnie wzrosła liczba wniosków o emerytury.
Funkcjonariusze służb mundurowych masowo składają wnioski o emerytury. Boją się zapowiadanej od trzech lat, ale wciąż odkładanej, reformy systemu emerytalnego. Traci na tym budżet, który już teraz na świadczenia mundurowe wydaje 6,5 mld zł rocznie. Jeśli reforma zaraz się nie skończy, kwota ta szybko wzrośnie.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/506386,policjanci_uciekaja_przed_reformami_dwukrotnie_wzrosla_liczba

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2052 dnia: Kwiecień 20, 2011, 19:41:13 »
Porozumienie ws. emerytur mundurowych na pewno nie w przyszłym tygodniu

Nie ma szans na podpisanie w przyszłym tygodniu porozumienia w sprawie emerytur mundurowych. Związkowcy żalą się, że podczas dzisiejszego spotkania minister Michał Boni przedstawił im propozycje, które - jak mówią - stawiają pod znakiem zapytania rzeczy już uzgodnione.
Chodzi głównie o staż służby i wiek, upoważniający do odejścia na emeryturę. Dotychczas były ustalenia mówiące o 20 latach i 50 latach życia, a w tej chwili jest jako propozycja do rozważenia 25 lat i 55 lat, na co strona związkowa się nie zgadza. I to jest właśnie powód, dla którego mówimy, że jeśli rząd będzie nadal te propozycje podtrzymywał, to może dojść nawet do zerwania rozmów - relacjonował przebieg rozmów Tomasz Krzemieński ze związku zawodowego policjantów.
Związkowcy opuścili przeciągające się negocjacje wyraźnie zmieszani. Jak związki odpowiedzą rządowi mają decydować ich statutowe władze.

Oni (PO) jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa  :'(

ŹRÓDEŁKO :  http://www.rmf24.pl/fakty/news-porozumienie-ws-emerytur-mundurowych-na-pewno-nie-w,nId,336028

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2053 dnia: Kwiecień 20, 2011, 22:57:29 »
Witam...
Zapoznałem się z komunikatem po spotkaniu i mam tylko jedno przemyślenie, rząd ma projekt od 2 lat, to te same propozycje, a ZZ są albo ślepe, albo coś z nimi nie tak...
Po raz kolejny mydli się oczy rozmowami, a i tak przeforsujemy to co nam pasuje, ale oczywiście próbowaliśmy rozmawiać...  Nigdzie nie widzę nagłośnienia,że mamy darmowe dyżury, że dla przyjętych po 99 roku, nie zalicza się lat cywilnych do wyliczenia emki...
To zdziwienie biernością strony służbowej jest dla mnie dziwne.
Normalne ,że w negocjacjach są dwie strony, ZZ oraz rząd oraz przedstawiciele Komend mówiący głosem rządu. Mam nadzieje,że ZZ nie były tak naiwne, i nie liczyły na poparcie strony służbowej.
Cały czas czekam na radykalne formy sprzeciwu, a czas ucieka, ale będę się starał zmotywować do tego nasze ZZ...
Spokojnych świąt dla wszystkich...

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2054 dnia: Kwiecień 21, 2011, 12:43:44 »
Piotr .. nie generalizuj , nie wszyscy komendanci popierają stronę Rządową , znam jeszcze normalnych komendantów.

Z okazji świąt życzę wszystkim  ,żeby każdy strażak dosłużył w spokoju  do zasłużonej emerytury,bez medialnych nagonek , życzę każdemu by stać go było na wczasy z rodziną nad polskim morzem, by po służbie mógł odpoczywać i regenerować sprawność psychofizyczną , by nie musiał martwić się gdzie dorobić by wystarczyło do pierwszego, by rządzili nami mądrzy i odpowiedzialni ludzie.
Nie jestem pesymistą  ale chyba czas żegnać się ze służbą  lepiej już było...
Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2055 dnia: Kwiecień 21, 2011, 13:32:07 »
Cytuj
20 kwietnia 2011 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się kolejne posiedzenie zespołu rządowo – związkowego ws. reformy systemu emerytalnego służb mundurowych. Spotkaniu przewodniczył minister Michał Boni, a udział w nim wzięli wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki, wiceminister obrony narodowej Czesław Piątas, wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, dyrektor Zakładu Emerytalno – Rentowego i przewodnicząca Centralnej Komisji Lekarskiej MSWiA, szefowie służb, przewodniczący podzespołów, reprezentant Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Wojska Polskiego oraz przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Podczas posiedzenia dokonano prezentacji ustaleń podzespołu VI ds. procesu ucywilnienia oraz przedstawiono propozycje zmian w zakresie systemu orzecznictwa inwalidzkiego i rent inwalidzkich.

W tym kontekście minister Michał Boni poinformował, że zdaniem rządu proponowane zmiany w systemie orzecznictwa wraz z niemożnością łączenia emerytury i renty powinny wejść od razu, a nie za 20 lat, i funkcjonować z dniem ich wejścia w życie. Wiązałaby się z tym kwestia weryfikacji już przyznanych rent, które w przypadku ich przyznania na czas określony byłyby po upływie tego okresu rozpatrywane ponownie na nowych zasadach.

Propozycji tej zdecydowanie przeciwstawili się przedstawiciele Federacji ZZSM, informując, że nie ma na to zgody związków zawodowych. W odpowiedzi minister Boni stwierdził, że rząd jest po wielu dyskusjach w tej sprawie, a zmiany w orzecznictwie rentowym wydają mu się kluczowe. Rząd ma świadomość, że ta informacja może spowodować wzrost liczby wniosków o emeryturę.

W końcowej części spotkania minister Boni zaapelował do członków zespołu o rozważenie, by warunkiem uzyskania emerytury w nowym systemie było równoczesne spełnienie dwóch warunków: 25 lat stażu służby i 55 lat życia. Stwierdził, że jest to wyraziste i jasne stanowisko rządu.

Odnosząc się do tej informacji, przedstawiciele Federacji ZZSM powiadomili ministra, że w przypadku podtrzymywania takiego stanowiska rządu rozważą kwestię zerwania rozmów, po uzyskaniu opinii organów statutowych poszczególnych organizacji.

Ustalono, że kolejne spotkanie zespołu odbędzie się w dniu 27 kwietnia 2011 roku i będzie poświęcone doprecyzowaniu zagadnień propozycji zmian w orzecznictwie inwalidzko – rentowym.

Wobec tak sformułowanego przez ministra Michała Boniewo stanowiska rządu, Federacja ZZSM nie wyklucza, że dojdzie do fiaska negocjacji w sprawie nowej ustawy emerytalnej dla służb mundurowych.

Dziwi nas również pasywność i brak reakcji strony służbowej reprezentowanej w zespole przez zastępców szefów poszczególnych formacji mundurowych.

Za Federację Związków Zawodowych
Służb Mundurowych
Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów

http://www.zzsflorian.pl/pokaz.php?id=378
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2011, 13:37:22 wysłana przez grzela »

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2056 dnia: Kwiecień 21, 2011, 13:59:57 »
No pięknie, już nie 20 lat służby i wiek 50 lat tylko 25 lat służby i 55 lat... Poczekamy jeszcze miesiąc czy dwa i będzie włączenie do powszechnego systemu emerytalnego... :wall:
Górnicy nie czekali aż Rząd im takie rozwiązania narzuci, wyszli z kilofami na Warszawę, a teraz???
Cytuj
Pan Tomasz z Gliwic ma 47 lat i od dwóch jest na emeryturze górniczej. Dostaje 2,9 tys. zł. Co roku odbiera też z kopalni deputat węglowy - ok. 1 tys zł. Ale na tym nie kończą się jego dochody. - Jestem młody, nie ma sensu siedzieć przed telewizorem, skoro można dorobić - tłumaczy. Zatrudnił się więc w firmie ochroniarskiej za 1,5 tys. zł. - Przyznam szczerze, nie narzekam - mówi.
Jakbyśmy wyszli z sikawkami to by nas społeczeństwo zjadło, w końcu wszem i wobec wiadomo że "gdzie lepiej jak w mundurze" :tuba:. Tylko przy powodzi czy innych zdarzeniach to się nas wypatruje jak wody na pustyni. A takie przeciąganie rozmów ma chyba tylko jeden cel, wszyscy wiemy jaki.
Miałem nadzieje że te rozmowy wniosą coś kompromisowego, ale powoli ją tracę...
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline karolek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2057 dnia: Kwiecień 21, 2011, 14:46:14 »
jednym słowem czas na emeryture :tuba: jak nam jescze zrobią naliczanie nie z ostatniej pensji tylko z całego roku to dopiero poczujemy propozycjie rządu i innych. jednym słowem kto może to zmyka na eme:)

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2058 dnia: Kwiecień 21, 2011, 15:00:17 »
jednym słowem czas na emeryture :tuba: jak nam jescze zrobią naliczanie nie z ostatniej pensji tylko z całego roku to dopiero poczujemy propozycjie rządu i innych. jednym słowem kto może to zmyka na eme:)

To takie podwyżki dostałeś w ostatnich 12 miesiącach? Jak Twój komendant dostanie od KW zakaz dawania maksa w ostatnim miesiącu przed emką to nawet będziesz żałował, że nie masz naliczanej średniej z 12 m-cy. Ale o tym to już nikt nie pomyśli...
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2059 dnia: Kwiecień 21, 2011, 16:16:23 »
Cytuj
To takie podwyżki dostałeś w ostatnich 12 miesiącach? Jak Twój komendant dostanie od KW zakaz dawania maksa w ostatnim miesiącu przed emką to nawet będziesz żałował, że nie masz naliczanej średniej z 12 m-cy. Ale o tym to już nikt nie pomyśli...
Możesz wytłumaczyć o co Ci chodzi? Raczej wątpię żeby było lepiej niż to jest obecnie...
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2060 dnia: Kwiecień 21, 2011, 18:04:07 »
... Jak Twój komendant dostanie od KW zakaz dawania maksa w ostatnim miesiącu przed emką to nawet będziesz żałował, że nie masz naliczanej średniej z 12 m-cy. Ale o tym to już nikt nie pomyśli...
Nawet jeżeli 01 nie da podwyżki na odejście, to trudno przypuszczać że będzie obniżał uposażenie. Tym samym ostatnia płaca będzie wyższa od średniej z ostatnich ... miesięcy/lat.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline kz69

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2061 dnia: Kwiecień 21, 2011, 19:50:38 »
Mam nadzieje,że ZZ nie były tak naiwne, i nie liczyły na poparcie strony służbowej.
Myślę ,że temat strony slużbowej nie interesuje - wystarczy zajrzeć na kgpsp.gov (nie znajdziecie nawet małej wzmianki o reformie emerytalnej ) , gdzie pisze sie o różnych "dziwadłach" , a nie o sprawach kluczowych-  widocznie jest to inna Straż Pożarna- nikt nie musi sie prosić na odejście o kilkanaście % służbowego czy motywacyjny

Pzdr
Wszystko jest trudne zanim stanie się proste.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2062 dnia: Kwiecień 21, 2011, 20:38:36 »
Dziwi nas również pasywność i brak reakcji strony służbowej reprezentowanej w zespole przez zastępców szefów poszczególnych formacji mundurowych...
Myślę że po tych słowach Boniego nasi decydenci już skierowali swoje kroki w kierunku emerytury.Wcale się nie dziwię braku ich reakcji............

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2063 dnia: Kwiecień 22, 2011, 08:54:10 »
Tak czytam wasze utyskiwania i zastanawiam się , kiedy uświadomicie sobie, że lepiej już było... te czary mary przy reformie emerytalnej mają na celu znalezienie oszczędności teraz, za rok i przynieść sukces w najbliższych wyborach - robią to co jest medialne, a Wy dajecie sobie łazić po głowach....kilka lat temu przy takich przymiarkach rozmowy natychmiast zostały by zerwane a rozpoczęła by się akcja protestacyjna....tylko, że kiedyś było komu protestować..
Podam przykład z jednej z komend - jeden gość chciał dosłużyć do 30 i brać przez rok świadczenia - usłyszał - albo odchodzisz dziś i dostajesz maxa  (po 29,5 roku) , albo czekaj do 30 , ale maxa nie dostaniesz....jaki wniosek - komendanci już dzielą włos na czworo, a do tego wzmożona dyscyplina finansowa...
Zawsze powtarzałem że lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu...
A już na koniec - 2 waloryzacje emerytury - obecnie podwyżka w sumie ok 200 PLN brutto - pytanie - o ile wzrosły pensje w PSP??
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2065 dnia: Kwiecień 22, 2011, 11:49:54 »
Policjanci stracą prawo do zwiększenia emerytury.

Cytuj
Likwidacja możliwości zwiększenia emerytury o dodatek z tytułu niezdolności do służby już od przyszłego roku spowoduje, że mundurowi będą masowo uciekać na emerytury.

Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. W policji służy od 34 lat Fot. Wojciech Górski

W najbliższym tygodniu powinny zakończyć się rozmowy rządu ze związkami zawodowymi o reformie systemu emerytalnego służb mundurowych. Czy porozumienie jest gotowe?

Nie. W czasie ostatniego posiedzenia (20 kwietnia – red.) zespołu rządowo-związkowego w sprawie reformy systemu emerytalnego służb mundurowych z ministrem Michałem Bonim okazało się, że rząd powrócił do pierwotnego planu wydłużenia minimalnego okresu służby o 10 lat. Osoby wstępujące do służby po 31 grudnia 2011 r. będą musiałyby więc służyć 25 lat w policji lub wojsku. A przecież w czasie prac tego zespołu wstępnie uzgodniono kryterium 20 lat służby. Na tak daleko idące zmiany nie zgodzimy się nawet kosztem zerwania negocjacji.

Podobno związkowcy za cenę zachowania odrębnego systemu emerytalnego dla służb mundurowych zgodzili się na drugi warunek – wprowadzenie minimalnego wieku emerytalnego.

Nic podobnego. W czasie negocjacji to strona rządowa złagodziła swoje stanowisko w sprawie kryteriów przechodzenia na emerytury. Porozumienie zakładało, że prawo do emerytury uzyska osoba po ukończeniu 50 lat. Jednak i to rozwiązanie zostało teraz zakwestionowane przez rząd. I teraz znów pojawił się warunek osiągnięcia 55 lat.

Ale to przesada, aby strażak czy policjant miał taki sam wiek emerytalny jak pilot czy kontroler lotów. Czy funkcjonariusze nie chcą za dużo?

Nie można porównywać nawet najbardziej niebezpiecznej pracy do służby, do której przypisany jest obowiązek narażania zdrowia i życia. Służba stawia żołnierzom i funkcjonariuszom zupełnie inne wymagania – do ograniczenia ich praw obywatelskich włącznie. Wymaga pełnej dyspozycyjności, sprawności fizycznej, psychologicznej, które są niezbędne do wykonywania rozkazów. I te wszystkie specjalne wymagania powinny być rekompensowane przez odrębny system emerytalny. Trzeba także pamiętać, że tylko mundurowi w przypadku odpowiedzialności dyscyplinarnej lub karnej mogą być pozbawieni prawa do emerytury.

Rząd, szukając oszczędności, chce zlikwidować możliwość zwiększenia emerytury z tytułu inwalidztwa. To prawdziwa rewolucja, jeśli nowe rozwiązania obejmą obecnych funkcjonariuszy.

To skandal, że dopiero teraz rząd przyznał się, że zmiany obejmą obecnych żołnierzy i funkcjonariuszy. Likwidacja możliwości zwiększenia emerytury o dodatek z tytułu niezdolności do służby już od przyszłego roku spowoduje, że mundurowi będą masowo uciekać na emerytury. Zachowanie rządu jest więc wyjątkowo nieodpowiedzialne. Zwłaszcza dla bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego i to w okresie przed prezydencją i EURO 2012.

Do tej pory Trybunał Konstytucyjny orzekał, że o prawach nabytych można mówić tylko wtedy, gdy ktoś faktycznie spełnił wszystkie warunki wymagane do przejścia na emeryturę. Jakie pan ma gwarancje, że tak nie będzie i teraz?

Pisemne zapewnienie premiera Donalda Tuska. Bezwzględnym warunkiem osiągnięcia porozumienia będzie gwarancja, że dłuższy staż emerytalny będzie dotyczyć tylko nowych funkcjonariuszy wstępujących do służby po wejściu w życie nowej ustawy emerytalnej. I takiego zapisu oczekujemy w założeniach do projektu ustawy.

http://praca.gazetaprawna.pl/wywiady/507640,policjanci_straca_prawo_do_zwiekszenia_emerytury.html

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2066 dnia: Kwiecień 22, 2011, 12:58:59 »
I tu kłania się bardzo odpowiedni link zapodany jakiś czas temu przez jednego z korzystajacych z tego forum....
http://www.youtube.com/watch?v=-r6uyM_6qhM&feature=player_embedded

Offline Common

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2067 dnia: Kwiecień 22, 2011, 15:26:27 »
Myślę, żę z emeryturami jest już pozamiatane!!! Zrobią to co będą chcieli nie oglądająć się na nikogo! Może w zamian za ograniczenie praw emerytalnych należy wnioskować o znaczące podwyżki, zachęcające do wstępowania do służby młodych ludzi w celu uzupełnienia braków spowodowanych masowymi odejściami na emeryturę!?

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2068 dnia: Kwiecień 22, 2011, 20:18:15 »
Tak czytam wasze utyskiwania i zastanawiam się , kiedy uświadomicie sobie, że lepiej już było... te czary mary przy reformie emerytalnej mają na celu znalezienie oszczędności teraz, za rok i przynieść sukces w najbliższych wyborach - robią to co jest medialne, a Wy dajecie sobie łazić po głowach....kilka lat temu przy takich przymiarkach rozmowy natychmiast zostały by zerwane a rozpoczęła by się akcja protestacyjna....tylko, że kiedyś było komu protestować..
Podam przykład z jednej z komend - jeden gość chciał dosłużyć do 30 i brać przez rok świadczenia - usłyszał - albo odchodzisz dziś i dostajesz maxa  (po 29,5 roku) , albo czekaj do 30 , ale maxa nie dostaniesz....jaki wniosek - komendanci już dzielą włos na czworo, a do tego wzmożona dyscyplina finansowa...
Zawsze powtarzałem że lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu...
A już na koniec - 2 waloryzacje emerytury - obecnie podwyżka w sumie ok 200 PLN brutto - pytanie - o ile wzrosły pensje w PSP??


   Bardzo ładnie Ogniowy, że tak troskliwie martwisz się o lud pracujący :sympatia:.
Ja natomiast martwię się o ciebie,
bo jak zrealizują to;

''W tym kontekście minister Michał Boni poinformował, że zdaniem rządu proponowane zmiany w systemie orzecznictwa wraz z niemożnością łączenia emerytury i renty powinny wejść od razu, a nie za 20 lat, i funkcjonować z dniem ich wejścia w życie. Wiązałaby się z tym kwestia weryfikacji już przyznanych rent, które w przypadku ich przyznania na czas określony byłyby po upływie tego okresu rozpatrywane ponownie na nowych zasadach.''

to twoje 15% też, może się pójść pie...ć, a to będzie jakieś 600-700zł  :o(no chyba, że odszedłeś z ochłapami).

Też cię pozdrawiam od wszystkich pracujących, Wesołego Alleluja i nie zamartwiaj się o nas, ja na przykład myślę pozytywnie, jak zdrowie pozwoli to jeszcze 10 lat pociągnę i mam nadzieje, że przez ten czas załapię się na podwyżkę, a może i na godną emeryturkę  :wakacje:.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2069 dnia: Kwiecień 22, 2011, 22:13:48 »
Cytuj
Śląscy policjanci nie wystawiają mandatów  Wtorek, 19 kwietnia (12:00)
Od początku  kwietnia w liczącym ponad pół tysiąca funkcjonariuszy oddziale prewencji  w Katowicach trwa nieformalna akcja protestacyjna. Policjanci zamiast  mandatów, w większości przypadków wystawiają upomnienia - dowiedział się  reporter RMF FM Piotr Glinkowski. To sprzeciw wobec krzywdzącym  rozporządzeniom ministra spraw wewnętrznych i administracji.Policjanci zamiast mandatów dają upomnienia
Policjanci zamiast mandatów dają upomnienia /RMF       Policjanci nie zgadzają się przede wszystkim na zamrożenie płac.  Rządowy projekt zakłada wstrzymanie waloryzacji aż do 2012 roku.  Oznaczałoby to dla policjantów czteroletni brak podwyżek.
Policjanci mówią także "nie" obcinaniu tzw. mundurówek, czyli dodatków na wyposażenie.
Funkcjonariusze oddziału prewencji w Katowicach patrolują całe  województwo śląskie. Codziennie normalnie przychodzą do służby. By  pokazać swoje niezadowolenie, ilekroć mają taką możliwość, zamiast  mandatów wypisują upomnienia.
Informacje o akcji policjantów z oddziału prewencji zdobyte prze  Piotra Glinkowskiego potwierdza nie tylko rzecznik tej jednostki, ale  także Roman Wierzbicki, szef śląskiego związku zawodowego policjantów.
Funkcjonariusze nie karzą mandatami między innymi za picie alkoholu  i przeklinanie w miejscach publicznych, zaśmiecanie, złe parkowanie, czy  przechodzenie przez jezdnię w niewłaściwym miejscu.
Według informacji dziennikarza RMF policjanci namawiają do udziału w akcji podobne jednostki z całej Polski.
RMF FM

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2070 dnia: Kwiecień 22, 2011, 23:56:38 »
Witam...
Po przeczytaniu komunikatu ze strony FZZSM , oraz spojrzeniu w kalendarz, nie zbytnio szans, na ustalenia przed wyborami... przerwa wakacyjna i takie tam...
Zastanawiam się jakie ustalenia? Nikt na to się nie zgodzi,co proponuje rząd, a protest to ciekawa opcja, przed wyborami, przed prezydencją w UE, przed EURO 2012...

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2071 dnia: Kwiecień 23, 2011, 06:09:28 »
Protest na euro może ten "rząd" mało interesować, bo jest szansa, że będzie inny :fiuu:
Generalnie  to jakoś mało wierzę w akcję protestacyjną PSP  :gwiazdki: (skuteczną)

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2072 dnia: Kwiecień 23, 2011, 16:30:43 »
A nie mówiłem, przeciąganie w nieskończoność rozmów, aby do wyborów-to taktyka tego dziadowskiego rządu. Nie mamy nic na papierze i jak do wyborów nic nie zdobędziemy te 25 lat wejdzie od zaraz. Związki mają to w tyłku, bo brygadierzy tam siedzący z 30 letnim stażem dla siebie 85% wywalczyli i nigdzie im się nie śpieszy, a reszta ma zgiąć karki i do roboty.
Teraz inne partie będą nam obiecywać gruszki na wierzbie w zamian za głosy i  że "ONI" by tak nie postąpili. Zastanówmy się panowie, czy my cokolwiek zawdzięczamy temu rządowi, że nie robimy protestów na ulicach?. W nosie mam opinie społeczeństwa i ich wypowiedzi  na nasz temat w necie i protestować. Trzeba pokazać tym miernotom rządowym, że do oszczędzania trzeba dawać przykład od siebie samego.
Nie oddam głosu na kogoś kto mnie oszukuje i straszy Jarkiem w białym kapturze żeby zyskać poparcie . Deficyt rośnie, reform sensownych brak, a z planów po wyborczych nic nie wyszło bo zabrakło czasu - można te słowa dopasować do każdego rządu do kilku kadencji. Powiem tak gdyby chcieli to by zrobili, a że nie chcą to ... wiadomo co będzie dalej.
Zresztą na tym forum też  zaczyna wiać pustką i ciszą jak by coś umarło ...

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2073 dnia: Kwiecień 23, 2011, 17:57:56 »
Cytuj
Związki mają to w tyłku, bo brygadierzy tam siedzący z 30 letnim stażem dla siebie 85% wywalczyli i nigdzie im się nie śpieszy

Maniek bez obrazy, ale podaj chociaż jeden namacalny przykład i oświeć mnie (nas) :gwiazdki:
Osobiście nie znam takiego :huh:
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #2074 dnia: Kwiecień 23, 2011, 20:38:37 »
teraz emka max to 75% ostatniej, ma być 85% to jak myślisz dla kogo, chyba nie dla ludzi z podziału. Nie znam nikogo kto pracuje więcej niż 25 lat na podziale, a to ma motywować do jeszcze dłuższej służby, nie rozśmieszaj minie. Góra ZZ to sami cywile lub strażacy z dwiema belami.