Autor Wątek: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji  (Przeczytany 54067 razy)

strażak79

  • Gość
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #75 dnia: Sierpień 17, 2007, 12:05:58 »
U nas też zdarza się że robimy jako karetka ale zawsze jest to sytuacja wyjątkowa.
Współpraca z pogotowiem układa się dobrze i nie nadużywają naszej pomocy. Zresztą jak sami mówią bardzo sobie cenią poziom wyszkolenia medycznego oraz wyposarzenie w naszej JRG i właśnie to że mogą na nas zawsze liczyć.



Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #76 dnia: Wrzesień 04, 2007, 13:47:11 »
swoja droga dziwi mnie podejscie- jak blisko go slrt + gba a jak daleko to samo slrt. jesli to slrt nie ma wody to ktos tu  kreci bat na wlasna dupe.
i dlatego idea samotnego slrt jest lipna- gba+rt to pojazdy ktore powinny byc i w osp i psp.

myślę, że jednak wszystko jest OK - jeśli daleko to jedzie tylko slrt bo z wodą wysyła się wtedy GBA z OSP.

Ale mam pytanie z innej beczki.

Czy są jakieś wytyczne mówiące o tym, że do zdażeń gdzie czas dojazdu jest powyżej 5 min (np. 5-10 min.) powinno być wysłane OSP?
W moim rejonie działania Komendant Powiatowy myśli jeszcze po staremu i uważa, że OSP nie może być dysponowana jako zabezpieczenie wodne na MZ i wozi wszędzie swoje GBA i GCBA - mimo, że udowodniliśmy nie raz że jesteśmy na miejscu zawsze te 2-3 min. szybciej.

Offline davcio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #77 dnia: Wrzesień 09, 2007, 19:34:48 »
Wytyczne są takie jakie sobie Komenda ustali. Są procedury dysponowania w dokumentacji PSK co do czego i ile. Tam gdzie dojazd jest ok. 5 minut to można spokojnie załatwić sprawę bez OSP aczkolwiek można i OSP podesłać. Do 10 km wg. mnie SLRT i GBA, powyżej SLRT plus OSP KSRG. W szczególnych przypadkach SLRT, GBA i OSP.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #78 dnia: Wrzesień 09, 2007, 23:25:09 »
Pedros według mnie nie chodzi o wodę tylko o ludzi . Z mojego i moich kolegów z PSP doświadczenia nawet na marny wypadek 4-5 ratowników to trochę mało. W każdym razie u Nas się tak uważa , co zresztą pisał el Fugo, który pracował w naszym MSK . Obecnie staramy się utrzymywać 10 osób . Np. u mnie SLRd z Posterunku JRG z 4 strażakami i 1-2 zastępy OSP z sprzętem ratownictwa drogowego samochodami GBA . I w miarę możliwości po opanowaniu sytuacji odsyła się kolejno do bazy . I tak statystycznie co 3 zdarzenie potwierdza słuszność tej zasady . Czyli zadysponowanie jednego zastęp było błędem , bo nie był by on w stanie skutecznie opanować sytuacji . Zresztą do wszystkiego powyżej śmietnika jeździmy zestawem .
PZDR

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #79 dnia: Wrzesień 11, 2007, 14:38:21 »
No tego się własnie obawiałem, że Komendant może sobie ustalać co chce...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #80 dnia: Wrzesień 11, 2007, 23:35:33 »
Nie będę Pedros podżegał do skarżenia , ale jak masz uzasadnione powody uważać , że z powodów stronniczość , powodując zagrożenie dla zdrowia i życia , w twojej komendzie są podejmowane błędne decyzje w sprawie dysponowania do działań . Zawsze jest KW i KG jako organ sprawujący nadzór .

PZDR   

Offline Aśka_strażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
    • remiza.com.pl - Polski Portal Pożarniczy
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #81 dnia: Październik 07, 2007, 13:51:48 »
Zalozylam ten temat bo od dluzszego czasu nurtuje mnie kilka spraw, ale wczoraj poznym wieczorem miarka sie przebrala i postanowilam zalozyc nowy watek i jestem ciekawa czy podzielacie moje zdanie.

Co sadzicie o pracy dyspozytorow MSK/PSK w swoich miejscowosciach/okregach/powiatach?

Osobiscie ostatnio sie dziwie jak to funkcjonuje u nas. "Dziwne" decyzje dyspozytorow kiedys byly dosc rzadkie. Teraz coraz czesciej zastanawiam sie czy to ja nie rozumiem niektorych z nich czy po prostu cos dziala nie tak? Ale po kolei, moze zaczne od opisu sytuacji...

Na poczatku chcialabym przypomniec: 8 jednostek OSP w gminie /w tym 2 w KSRG, 3 wyposazone w sprzet Rt/ , najblizsza JRG w Opolu - 22km

Przyklad 1-> pozar kupki desek/drewna w miejscowosci X.Zadysponowano 4 jednostki OSP z gminy,dodatkowo dojechalo Opole. W sumie 5 jednostek w miejscu gdzie poradzilaby sobie 1 czy 2.
Zdjecie ze zdarzenia: http://www.osp-antoniow.yoyo.pl/2007/zdjecia/07.10.03_3.jpg


Przyklad 2 -> Wypadek miedzy miejscowosciami X i Y. Samochod wyrzucilo z trasy,uderzyl w drzewo.W srodku ranny kierowca i pasazerka-starsza kobieta,z samochodu wylecial pasazer,rowniez jest ranny.Dyspozytor zadysponowal tylko JRG z Opola. Zanim dojechali na miejsce minelo ponad pol godziny.Cale szczescie, ze poszkodowani nie odniesli powazniejszych ran.


Przyklad 3 -> Pozar samochodu na stacji paliw przy trasie Czestochowa - Opole.Osobowy Peugeot stojacy obok butli z gazem zaczal sie dymic.Po otwarciu maski z silnika buchnal plomien i samochod stanal w plomieniach. Zadysponowano jedna OSP, nie wiem jednak czy JRG z Opola dojechala.

Przyklad 4-> Najgorszy,najtragiczniejszy,kulminacyjny... Zostala zadysponowana JEDNA OSP i JRG z Opola.Obie jednostki dojechaly w tym samym czasie.Po prostu za pozno...
Zobaczcie sami: http://www.24opole.pl/?id=shownews&news=1102


Paranoja? Co Wy o tym sadzicie?

« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2007, 13:54:34 wysłana przez Aśka_strażak »
"To my podajemy rękę,pomagamy.Codziennie.Życie ratownika..."

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #82 dnia: Październik 07, 2007, 14:11:00 »
O podobnej sytuacji jakiś czas temu gadaliśmy w tym temacie http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,5093.0.html

A co do dyspozytorów, to czasami na MSK\PSK siedzą niedoświadczone osoby(często prosto co po kursie), nieznające terenu działania, co z czasem moze doprowadzic do jakiejś wiekszej tragedii. Pozdrawiam

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #83 dnia: Październik 07, 2007, 14:55:45 »
Hmmm...
Na naszym forum jest bardzo dużo dyspozytorów. Mam nadzieję, że się wtrącą do dyskusji i wypowiedzą na ten temat.
Choć z tego co pamiętam, to zazwyczaj nic z tych wypowiedzi nie uzyskasz bo każdy napisze Ci że postapiłby prawidłowo, a potem w życiu jest niestety inaczej.Bardzo często tez pracę dyspozytorów ogranicza komendant miejski/powiatowy. Zależy od chłopa czy chce współpracować z jednostkami OSP czy nie. Czy ma do nich zaufanie czy raczej juz się na kilku przejechał.

Poza tym zobacz - Ty jesteś zbulwersowana a ja patrzę "na zimno" i widzę, że do pożaru sterty desek dyspozytor prawidłowo zadysponował większą ilość jednostek bo pożar był bezpośrednio przy budynku mieszkalnym (chyba nawet dach jest kryty czymś łatwopalnym). Ostrozności w takich przypadkach nigdy za wiele.

Poza tym - przypadek spalonego samochodu. A po co więcej jednostek do jednego auta?
Jedna jednostka by wystarczyła. A że dyspozytor wysłał 2 to chwała mu za to.
Napisz jakie i o co masz do niego pretensje?
Że za późno dojechały jednostki? No chyba nie sądzisz, że przyjął zgłoszenie i dalej spokojnie dojadł kolację a potem nacisnął dzwonki...

Mam złą współpracę z dyspozytorami i komendantem w moim powiecie (woj. wlkp) ale u Ciebie moim zdaniem jest całkiem dobrze. Na pewno nie chciałabys się ze mną zamienić.

Pozdrawiam,
i spójrz na sprawę na chłodno, już po opadnięciu emocji.

Offline Aśka_strażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
    • remiza.com.pl - Polski Portal Pożarniczy
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #84 dnia: Październik 07, 2007, 15:18:52 »
Pedros, chcialabym podkreslic, ze pretensji jako tako nie mam, w zasadzie jedynie dziwia mnie niektore decyzje dyspozytorow i chcialam sie tym z Wami podzielic i spytac co o tym sadzicie.Teraz czytajac swoj post stwierdzam, ze nie dopisalam kilku waznych rzeczy, postaram sie to uzupelnic w tym poscie.

Co do pozaru sterty desek - byly one przy rozbiorce pustostanu i takie tez bylo zgloszenie.

Sprawa spalonego samochodu - gdyby samochod znalazl sie w innym miejscu niz stacja paliw i nie w poblizu butli to bym sie z Toba zgodzila. A tak to po prostu sie dziwie.

Wczorajszy wypadek smiertelny - tutaj sie niejasno wyrazilam. Mysle, mam prawo miec pretensje do dyspozytora ale moralne i calkiem osobiste.Dlaczego? Zadysponowal jednostki, ktore najblizej nie maja... W dodatku co dziwniejsze - OSP,ktora do miejsca wypadku miala na oko- 100-150 m /jest przy ulicy na ktorej mial miejsce wypadek/  nie zostala zaalarmowana. Tym bardziej mnie to dziwi, gdyz wlasnie ta jednostka jako jedna z kilku w gminie posiada hydraulike...Fakt od niedawna,ale maja...
"To my podajemy rękę,pomagamy.Codziennie.Życie ratownika..."

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #85 dnia: Październik 07, 2007, 16:57:29 »
witam wtrącę się w rozmowę Aśka ma racje dlaczego dyspozytorzy wolą zadysponować KSRG oddalone o 15 km od zdarzenia  niż "uboższa" OSP która jest oddalona o 1km od zdarzenia, dojedzie tam szybciej i rozpocznie jakie kolwiek  działania a w tym czasie może dojechać zastęp JRG i KSRG i zapewniam jeżeli w gminie by widzieli że jest zapotrzebowanie na tą "uboższą" jednostkę to znaleźli by fundusze na doposażenia i takim sposobem nie jedna OSP mogła by lepiej funkcjonować ale nie o tym  temat pzdr dla dyspozytorów i życzę dobrych decyzji w dysponowani jednostek OSP ponieważ to was nic nie kosztuje bo za paliwo płaci gmina ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2007, 17:00:55 wysłana przez laciok »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #86 dnia: Październik 07, 2007, 17:52:36 »
W takim razie Aśka - napisz WSZYSTKO dokładnie, bo my nie byliśmy na miejscu i znamy sprawę tylko z tego co napiszesz.

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #87 dnia: Październik 07, 2007, 18:41:01 »
Cytuj
Bardzo często tez pracę dyspozytorów ogranicza komendant miejski/powiatowy. Zależy od chłopa czy chce współpracować z jednostkami OSP czy nie.

To jest fakt niezaprzeczalny przecież oni są najmondrzejsi , nieważne że ty dysponujesz od 15 lat i robisz to dobrze.
Druga sprawa to OSP nigdy nie mozna im ufać w 100% i zawsze mam to na uwadze , dusponójesz do desek 2 zastępy czekasz na potwierdzenie wyjazdu , ile czasu zanim zdecydujesz o wysłaniu następnej? A jak się okaże że deski są w pobliżu drewnianej komórki itd.. Ja osobiście zawsze wysyłam dodatkowo JRG. No i ostatnia sprawa od przybytku głowa nie boli najwyżej mała zjeb... od wodza ale jak zadysponujesz za mało i nie daj boże coś się stanie to prokurator nie przyjmie wyjaśnień że to w ramach oszczędności
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #88 dnia: Październik 07, 2007, 18:50:42 »
U nas również zdarzają się przejawy dziwnych zachowań dyspozytorów, ale wychodzę z założenia, że on wie co robi. A, że czasem zdarzy mu się pomyłka - trudno, to tylko człowiek. Nie raz czułem rozgoryczenie, kiedy na nasz teren przyjeżdżała inna OSP ale, jak wyżej napisałem twierdze, że MSK wie co robi.

Co do wypadku, w którym zginął kierowca BMW. Mieliśmy ostatnio podobną sytuację,
nieopodal naszej remizy miał miejsce wypadek. Nikt nie czekał, aż syrena zawyje, tylko została uruchomiona "wewnętrznie", zgłoszenie poszło do dyspozytora i wyjechaliśmy. Podobnie zachować powinni się druhowie z miejscowości, w której był ten tragiczny wypadek, bo na pewno ktoś z nich tam był, choć nie mi tu osądzać.

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #89 dnia: Październik 07, 2007, 18:59:43 »
piotrfire zwykłe OSP nie dysponują selektywnym mało która ma tą zabawkę a telefony są przeważnie podane od kierowców jeżeli dzwonisz do szofera i pytasz czy jest możliwość zadysponowania jego jednostki do zdarzenia i uzyskasz odp że tak to dlaczego mam mu nie zaufać??? skoro zadeklarował że wyjadą to choćby w 2 mieli pojechać to pojadą trochę więcej zaufania bo przez dyspozytorów sytuacje w niektórych OSP wyglądają jak wyglądają bo z trawą czy innym zdarzeniem 99% OSP da sobie radę, ale nie po co jak można zadysponować KSRG o ileś tam km dalej i potem w urzędach miasta/gminy uważają że ta jednostka OSP nic nie robi i jeszcze ich utrzymywać musimy i na sprzęt który im sie nie przyda pieniądze wydawać

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #90 dnia: Październik 07, 2007, 21:52:09 »
Witam serdecznie!
Na początek poszczególne 3 wątki nt. scaliłem w jeden. Bardziej na pewno czytelne dla zainteresowanych!
Teraz odnośnie "pytania" Aśki
Przede wszystkim należało trochę wcześniej poczytać - opcja <Szukaj>  :wub:
Np: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,381.msg68575.html#msg68575
Odnośnie pracy dyżurnych w spr. nie będę się wielce wypowiadał, bo sam jestem jednych i zaraz się posypią uwagi /jak znam/ o jakąś chorą stronniczość?
Jednak trudno przejść obojętnie w stosunku do uwag typu:
Bo przyjął, wiedział, słyszał, coś nie tak zrobił, itp. Więc po co tam jest skoro osoby pośrednie i tak wiedzą lepiej, co i jak kiedy było  :angry: : Prosty przykład:
Cytuj
Co do pozaru sterty desek - byly one przy rozbiorce pustostanu i takie tez bylo zgloszenie.

No.. chyba, że sama zgłaszałaś to wiesz, co mówiłaś  :wacko: Można tak dalej>>>
Tak zachowują się nie raz, dwa tzw. ludzie z ulicy w czasie akcji. Dziwi mnie tym bardziej podejście w strażaków ochotników - do których też się m.in. zaliczasz. 
W większości mam dla nich szczere uznanie -_- Wielu osobiście /lata na PB i nie tylko/ znam z różnych jednostek i oni również wiedzą, że mogą na mnie zawsze liczyć. Po prostu wzajemne zaufanie i dobra współpraca.
Post "Aśki" wskazuje na nierozumienie tematu i wyciąganie bardzo pochopnych wniosków, podobnie jak /bywa/ media. Dla mnie osobiście to zwykłe szukanie dziury w całym i taniej sensacji.
Może to właśnie był m.in. powód odejścia z OSP Antoniów i takiego larum z tego powodu - nie tak dawno na Forum :huh: Obym się mylił, ale widzę teraz pewne skłonności jw.
Co do samych dyż. jacy ludzie i dlaczego <Tu obecnie> trafiają, można poczytać również w tym dziale i dz. zawod. Bardzo ciekawa - zapewniam po wieloma względami lektura :wacko:
Pozdr.

Ps. Panie i Panowie macie zawsze prawo złożyć "zażalenie" do KM/KP i prosić o wyjaśnienie sprawy. jeżeli nie chcecie sami, poprzez Zarząd OSP, Kom. Gminnego lub ostateczności Wójta... Jednak działa to także w obie strony proszę również pamiętać.
 
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Aśka_strażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
    • remiza.com.pl - Polski Portal Pożarniczy
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #91 dnia: Październik 07, 2007, 23:34:54 »
Sluchajcie, post napisalam wlasnie w zwiazku z tym ze w temacie nie siedze jako tako i chcialam sie dowiedziec jak to wyglada. Nie chcialam nikogo oskarzac tylko zorientowac sie jak to wyglada 'po drugiej stronie". Podalam konkretne przyklady i liczylam na wyjasnienie a jezeli ktos to odebral jako atak z mojej strony to przepraszam.

Co do OSP Antoniow- odeszlam z powodow osobistych, nie wroce juz tam mimo,ze przeprosiny uslyszalam i dostalam propozycje powrotu.I nie bede sie z tego znow tlumaczyc i powiem szczerze - Ajax, zabolal mnie fakt,ze mi to wypomniales...
"To my podajemy rękę,pomagamy.Codziennie.Życie ratownika..."

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #92 dnia: Październik 07, 2007, 23:49:44 »
Moim zdaniem Ajax'ie za mocno nacisnąłeś ...

"Post "Aśki" wskazuje na nierozumienie tematu i wyciąganie bardzo pochopnych wniosków, podobnie jak /bywa/ media. "

Dlatego tutaj na tym forum napisała, mało nam tutaj pytań, które nawet jeśli się powtarzają - odpowiedź dostają, każdy chce pomóc, doradzić. Każdy interpretuje różne rzeczy inaczej, tylko w szkole narzucają nam jedną rację. Także moim zdaniem szanowny kolego trochę ostro, za ostro. Zapominamy po co powstało to forum. Co do mediów - pismaki wiecznie szukają sensacji i wykazują nieznajomość tematu.


"Dla mnie osobiście to zwykłe szukanie dziury w całym i taniej sensacji."

Taniej sensacji? Kobieta chciała poruszyć według mnie ciekawy temat.


Może to właśnie był m.in. powód odejścia z OSP Antoniów i takiego larum z tego powodu - nie tak dawno na Forum huh Obym się mylił, ale widzę teraz pewne "

A to jest już wykopywanie starych śmieci na powierzchnie - niepotrzebnie



Przepraszam za Ot,
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #93 dnia: Październik 08, 2007, 16:26:58 »
Witam!
Cytuj
Sluchajcie, post napisalam wlasnie w zwiazku z tym ze w temacie nie siedze jako tako i chcialam sie dowiedziec jak to wyglada. Nie chcialam nikogo oskarzac tylko zorientowac sie jak to wyglada 'po drugiej stronie". Podalam konkretne przyklady i liczylam na wyjasnienie a jezeli ktos to odebral jako atak z mojej strony to przepraszam.
Skoro nie siedzisz i nie wiesz dokładnie, co i jak? Dlaczego kogoś... niemal oskarżasz, że zrobił coś nie tak lub jak akurat powinien! To Forum czyta wiele osób /nie tylko str./ i teksty tego typu przynoszą innym wiele szkody.
Tak jak napisałem są różne sposoby dotarcia do źródła i wyjaśnienia sprawy. Ten akurat sposób, gdzie wypowie się /jak już/ wielu niezorientowanych w temacie na pewno nie jest najlepszy :angry:
Pozdrawiam i przepraszam jeżeli zbytnio uraziłem/nie było to moim zamysłem/ :wub:
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

strażak79

  • Gość
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #94 dnia: Październik 08, 2007, 17:51:41 »
Asiu!
Spróbuję Ci wyjaśnić na czym polega dysponowanie.

1. Wszystko zależy od tego jak dokładna jest informacja przekazywana dyspozytorowi.
2. Musisz mieć na uwadze że PSK/MSK odpowiada za zabezpieczenie całego powiatu a nie tylko patrzy na ambicje pojedyńczych jednostek OSP.
3. To że masz sprzęt RT nie oznacza że umiesz się nim prawidłowo posługiwać w czasie akcji dlatego każdy rozsądny dyspozytor wyśle ludzi, którym może zaufać.
4. OSP jest w większości przypadków wsparciem dla JRG a w przypadku gdy są ranni nie wyobrazam sobie aby nie wysyłać JRG choćby mieli i 50km. (jedyny wyjątek to jeśli w OSP są chłopaki nacodzień pracujący w JRG)
5. KSRG jest to pierwszy rzut więc nie będę bawił się na początku akcji w zwykłe OSP, które nie wiem czy i kiedy wyjedzie.
6. Ludzie na PSK/MSK są tylko ludźmi i też czasem popełniają błędy.

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #95 dnia: Październik 08, 2007, 20:21:14 »
Cytuj
piotrfire zwykłe OSP nie dysponują selektywnym mało która ma tą zabawkę

W takim razie jestem szczęściarzem bo u mnie taką zabawkę mają wszystkie
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #96 dnia: Październik 08, 2007, 21:07:52 »
Ja mam do kolegi strażak79 pytanko może nie na temat ale chciałbym uzyskać odpowiedź. Podam przykład w  przeciętnym powiecie znajduję się np 11 jednostek KSRG i 10 zwykłych OSP i teraz można wywnioskować że te 10 zwykłych OSP jest do posprzątania po JRG i KSRG skoro jest zero zaufania dla tych chłopaków to po co w ogóle te jednostki  :huh: zlikwidować tak by było najlepiej. Sam sobie udzielę odpowiedzi na to pytanie dyspozytorzy wiedzą gdzie wykonać telefon i do kogo jak sie pod ogonkiem pali i chłopaki z JRG i KSRG nie dają rady. Chciałbym usłyszeć odpowiedź kolegi

strażak79

  • Gość
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #97 dnia: Październik 09, 2007, 13:36:07 »
Najpierw zadaj sobie pytanie dlaczego jedne jednostki są w KSRG a inne nie?
Jakie obowiązki, poziom wyszkolenia i zasoby sprzętowe mają jednostki włączone do systemu?

dyspozytorzy wiedzą gdzie wykonać telefon i do kogo jak sie pod ogonkiem pali i chłopaki z JRG i KSRG nie dają rady.

Oczywiście że wiedzą bo jak idzie parę ha lasu gdzie każda para rąk i kropla wody jest potrzebna to właśnie wtedy dysponuje się jednostki z poza systemu. Są to rezerwy a nie pierwszy rzut.

Piszesz że masz 10 zwykłych OSP ale czy te jednostki mają samochody gaśnicze czy GLM bo to jest różnica.

DAm Ci przykład działania OSP z poza systemu.
Samotna starsza osoba na wózku inwalidzkim dzwoni że pękła rura w domu i zalewa jej mieszkanie oraz piwnicę. Mała wioska w polach. Dzwonię do prezesa OSP w sąsiednej wiosce aby włączył syrenę i szybciutko tam podjechał z chłopakami. Na co słyszę odpowiedź że "nie pojadziemy bo nie bedę mioł czym do gminy jechoć" Ręce i wszystko opada jak się coś takiego słyszy. Chłopaki wyjechali bez prezesa bo usłyszeli w radiu jak wysyłam inną jednostkę i chwała im za to ale chciałem Ci pokazać że dysponowanie to czasem cholerny problem. Oczywiście nie zdarza się to często ale zdarza.

Pozdrawiam i życzę włączenia do KSRG


Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #98 dnia: Październik 09, 2007, 20:57:54 »
Bo dyspozytor tak jak moderator zawsze ma racje

A tak serio, to są różne sytuację . Każde PSK/MSK ma swoją szkołę dysponowania ,a ludzie są tylko ludźmi i popełniają błędy  . Ale uważam że najwięcej zależy od samej OSP  , więc najpierw proponuje szczery rachunek sumienia , jak jest ok. to odwiedziny w PSK/MSK lub u Komendanta i spokojną rzeczową rozmowę . Argumentów można podawać tysiące , począwszy od tego że chcemy się szkolić i doskonalić , a każda akcja jest bardzo dobrym doświadczeniem . Podejrzewa  że uda wam się załatwić wyjazd do kilku zdarzeń , jako siły nawet dodatkowe , jak nie dacie plamy to się do was dyspozytorzy przekonają i będą dysponować, nie zależnie czy jesteście czy nie w KSRG na teren waszego działania . Jak dacie plamę to już wasza wina , tylko pamiętajcie że to co w waszym rozumieniu jest profesjonalizmem , wcale nie musi być tak postrzegane przez innych . Więc jeszcze raz głęboki rachunek sumienia , czy jest ok. i czy podołamy .

Owszem są przypadki szczególne gdzie takie rozmowy nie przynoszą efektu , ale w każdym stadzie  zdarzają się czarne owce  i w PSP i w OSP

A tak jeszcze przy okazji , jak słyszę takie teksty , „że jesteśmy do sprzątania po PSP” albo „od dogaszania jest PSP bo im za to płacą” to mi się nuż w kieszeni otwiera . Jestem w OSP 23 lata . Ja jeżdżę z reguły w zestawie z chłopakami z posterunku PSP i nie wyobrażam sobie , żeby nie pomóc zwinąć ich węży bo byli pierwsi i rozwinęli wszystko co mieli na wozie , albo zmykać do domu przed nimi . A znam takie OSP , które tak robią i nie dziwie się czemu nie jeżdżą .

PZDR

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #99 dnia: Październik 11, 2007, 11:14:52 »
A ja dalej twierdzę  że na OSP w KSRG czy zwykłe OSP nie można liczyć w 100% są różne sytuacje o których nie musimy wiedzieć np. jeden kierowca w pracy drugi na wczasach a 3 wyjechał za granicę i jednostka uziemiona , a o takich rzeczach nikt nas nie informuje i wtedy co?  liczysz na nich wysłałeś tylko tą jednostkę a po 10 minutach otrzymujesz telefony co jest ku.... z tą strażą kiedy przyjadą.
ab alio exspectes, alteri quod feceris