Autor Wątek: Czas służby 48 godzin !!!!!!!  (Przeczytany 215154 razy)

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #150 dnia: Marzec 25, 2007, 13:43:03 »
Dopowiem jeszcze , że w dalszym ciągu KG powołuje sie na zrekompensowanym 18 dniowym dodatkowym urlopem za wydłuzony czas służby. Widocznie nie jest znana jeszcze Panu komendantowi propozycja zmniany ustawy o PSP przedstawiona przez Departament Zarzadzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w którym to tenże urlop obcina sie nam do 13 dni.

Widcznie prawdą jest że ,,Nie wie lewica co robi prawica,,

Offline chak

  • EMERYT
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #151 dnia: Marzec 25, 2007, 14:48:16 »
Cytuj
- miałem , przepracowałem w ostatnim okresie rozliczeniowym 11 służb ponad norme i w rozliczeniu 40 godz. wyszło mi 256 nadgodzin.
Gdy się zwróciłem z wnioskiem , odpowiedz brzmiała : ,, owszem należy mi się zwrot nadgodzin ale tylko 64 godzinki, bo zostałem rozliczony po 48 godz. (8 służ pozostawiono mnie dla ciągłości służby i koniec,,.

Pozdrawiam wszystkich oszukanych.

Po podwyższeniu stanów z 50% do 58% jawnie nas robią w ch..a. I przełożeni wyższego stopnia(czytaj od D-cy JRG wzwyż) z uśmiechem na twarzy twierdzą, że dla chwały ojczyzny możemy 192 godziny ponad normę w okresie 6 miesięcznym przepracować. I gdzie tu k...a sprawiedliwość. 
Mam zamiar rozpocząć nowe życie poza firmą.
Szukam dobrze płatnej pracy. Kontakt na PW. :)

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #152 dnia: Marzec 25, 2007, 22:49:24 »
Grafik ustalany jest na 40 godzin tygodniowo. Jak wynika sytuacja taka, że zagrożona jest ciągłość służby strażaka można wyznaczyć na służbę przekraczającą  normę 40 na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym . Takich przypadków w okresie 6 miesięcy może być 8 po 24 godziny.

Teraz pytania:
Która służba jest "dodatkową"?
Który z komediantów dał swojemu pracownikowi - strażakowi "papierek", z którego wynika, że właśnie ze względu na ciągłość służby wyznacza go na dodatkową służbę?
Jeżeli nie ma to jak przełożony może mi mówić że tyle a tyle godzin mam nie do odebrania bo zatrudniał mnie zgodnie z prawem? Zgodnie z prawem to każdorazowo w momencie zaistnienia takiej sytuacji powinniśmy być o niej informowani i otrzymywać na to "glejt" szefa albo przynajmniej taka służba winna być inaczej - odmiennie zaznaczana w grafikach służb.

Przynajmniej tak mi się wydaje choć jako człek prosty mogę nie mieć racji - nie jestem najlepiej do służby przygotowany.

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #153 dnia: Marzec 26, 2007, 00:27:44 »
Grafik ustalany jest na 40 godzin tygodniowo. Jak wynika sytuacja taka, że zagrożona jest ciągłość służby strażaka można wyznaczyć na służbę przekraczającą  normę 40 na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym . Takich przypadków w okresie 6 miesięcy może być 8 po 24 godziny.

Teraz pytania:
Która służba jest "dodatkową"?
Który z komediantów dał swojemu pracownikowi - strażakowi "papierek", z którego wynika, że właśnie ze względu na ciągłość służby wyznacza go na dodatkową służbę?
Jeżeli nie ma to jak przełożony może mi mówić że tyle a tyle godzin mam nie do odebrania bo zatrudniał mnie zgodnie z prawem? Zgodnie z prawem to każdorazowo w momencie zaistnienia takiej sytuacji powinniśmy być o niej informowani i otrzymywać na to "glejt" szefa albo przynajmniej taka służba winna być inaczej - odmiennie zaznaczana w grafikach służb.

Przynajmniej tak mi się wydaje choć jako człek prosty mogę nie mieć racji - nie jestem najlepiej do służby przygotowany.
Masz całkowita rację, jutro dołącze do tego wspomniane paragrafy rozporządzenia.

Dołączone paragrafy rozporzadzenia:

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 29 grudnia 2005 r.
w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej
(Dz. U. z dnia 30 grudnia 2005 r.)

§ 6. 1. Przedłużenie czasu służby strażaka może uzasadniać konieczność:
  1)  dokończenia rozpoczętych czynności, jeżeli nie mogą zostać przerwane, oraz wykonania czynności niecierpiących zwłoki;
  2)  utrzymania minimalnej obsady osobowej każdej zmiany na poziomie od 50 do 70 % stanu etatowego zmiany.
2. Przedłużenie czasu służby następuje na polecenie przełożonego strażaka. O wydanym poleceniu przełożony strażaka zawiadamia kierownika jednostki organizacyjnej.
Takiego polecenia nie otrzymaliśmy i nie nie jest nam znane , wobec czego pracujemy normalnie , przynajmniej do dnia dzisiejszego.

§ 16. 1. W jednostkach organizacyjnych prowadzi się ewidencję czasu służby strażaków, która obejmuje listy obecności i karty ewidencji czasu służby strażaka. Ewidencję czasu służby udostępnia się do wglądu strażakowi na jego żądanie.
2. Karty ewidencji czasu służby strażaka zakłada się i prowadzi odrębnie dla każdego strażaka. Karty te obejmują informacje o czasie służby pełnionej według obowiązującego strażaka harmonogramu służby oraz pełnionej ponad ustawowy wymiar i otrzymanym z tego tytułu czasie wolnym, informacje o pełnionych dyżurach domowych, a także informacje o urlopach, zwolnieniach od zajęć służbowych, zwolnieniach lekarskich oraz innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecnościach w służbie.
3. Obowiązujący strażaków wymiar czasu służby w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy, oblicza się, mnożąc 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Jakoś nie ma wskazania, że z góry zakłada się 48 godzin w tygodniu/okres rozliczeniowy co wskazuje że podstawą jest 40 godzin tygodniowo.

Poza tym Panie JEKG karalne jest planowanie nadgodzin. Nie wiem czy Pan o tym pamieta.??

To ze JEKG wysłał pismo o konieczności podwyższenia stanów osobowych i swoja interpretacje w świetle obowiązującego prawa jest nic nie warta, gdyż rozporządzenie mówi o informowaniu przez pracodawcę o konieczności takiego pozostawienia w służbie i sposobie rekompensaty za czas pracy ponadnormatywny.
Tylko nasz JEKG mysli że jak tupnie to tak będzie.
Dodatkową ciekawostka jest podniecanie się że niby zostały wyzerowane godziny po przeliczeniu na harmonogram 48 godzinny. Pan JEKG niestety juz sam się gubi i zaczyna wypisywać dziwne rzeczy czym udowadnia że z prawem jest na bakier.
Jak napisał w Pismie do P. Puchalskiego cyt.: Oznacza to że strażakowi którego harmonogram został ustalony na średnio 40 godzin na tydzień w sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym, mozna wyznaczyć dodatkowo 8 służb 24-godzinnych. W przypadku wyznaczenia na kolejne służby powinno się wskazać termin czasu wolnego. Godziny ponadnormatywne, przekraczające 40-to godzinną norme tygodniową, które nie były związane z zapewnieniem ciągłości służby i nie były zrekompensowane dodatkowym urlopem powinny byc zaewidecjonowane i stanowić podstawe do oddania czasu wolnego. Z powyższego wynika jasno że :
1. wyznaczyć można do przodu a nie wstecz - jesli Pan JEKG uważa że pracodawcy w biały dzien dokonaja fałszerstwa harmonogramów i książek podziału bojowego oraz list obecności to jest chyba w strasznym błędzie.
2. a co ze strazakami, którzy nie wykorzystali do tej pory urlopu zaległego, dodatkowego w wymiarze 18 dni?? w jaki sposób zostanie im zrekompensowany czas pracy ponad 40 godzin??A może już i urlopu nie maja??
3. Czy teraz zapewniamy ciągłośc służby?? Jakos żadnego papierka nam nie dali, a to obowiązek pracodawcy a pracodawcami są dla nas Komendanci Powiatowi i Miejscy a nie JEKG - to tylko zwierzchnik i element zarządzający w imieniu ministra.

Reasumując z powodu konieczności fałszerstwa dokumentacji na co żaden komendant nie pójdzie, chyba że chce siedzieć, braku informacji o pozostawieniu służby celem zapewnienia ciągłosci służby, wszystko przepracowane ponad 40 godzin do dnia dzisiejszego jest godzinami nadliczbowymi w świetle obowiązującego prawa.
W każdym sądzie to wygracie, bo to jest proste jak budowa cepa.


Na koniec przypomnę jeszcze jedno:

Artykuł 6 DYREKTYWY 2003/88/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 4 listopada 2003 r.
dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy
(Dz.U.UE L z dnia 18 listopada 2003 r.)

Maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy
Państwa Członkowskie przyjmują niezbędne środki w celu zapewnienia, że zgodnie z potrzebą zapewnienia ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników:
a)wymiar tygodniowego czasu pracy jest ograniczony w drodze przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych, lub układów zbiorowych pracy, lub porozumień zawartych między partnerami społecznymi;
b)przeciętny wymiar czasu pracy w okresie siedmiodniowym, łącznie z pracą w godzinach nadliczbowych, nie przekracza 48 godzin.

I nikt nie kwestionuje Pana JEKG stwierdzenia , że pracodawca może przedłużyć czas pracy do 48 godzin tygodniowo, bo może i na określonych zasadach ma takie prawo. Jednakże według wszelkich obowiązujących w RP ustaw, przepisów wykonawczych lub administracyjnych czas pracy strażaka nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo w 6 misięcznym okresie rozliczeniowym. Już dawno w przypadku mojej osoby stwierdzono np. (pracodawca) że normatywem jest 40 godzin tygodniowo a powyżej to nadgodziny, za które nalezy się czas wolny a w szczególności zapłata (przy zwolnieniu ze służby).

Także skończmy te głupie dywagacje, zacznijmy posługiwac się prawem obowiązującym i bacznie obserwujmy i torpedujmy zapędy Pan JEKG na przypodobanie się obecnej władzy. To nie tak Panie JEKG, prawo jest równe dla wszystkich...
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2007, 10:52:19 wysłana przez Ogniowy »
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #154 dnia: Marzec 26, 2007, 11:18:47 »
Zastanówmy się może nad okolicznościami pozostawienia strażaka w służbie, dla ciągłości służby.
Jak to powinno wyglądać w praktyce ?
1.Czy powinien wiedzieć , być poinformowany przez przełożonego przed przyjściem do służby ?
(jak tak to  odbierać na bieżąco  tak zwane wolne służby)
2.Czy jak do tej pory stosuje się ,  że po okresie rozliczeniowym informuje się go że 8 służb służył ku chwale ojczyzny ?
( i tak niestety jest w praktyce)
Nie mogę zrozumieć dlaczego jeden wychodzi na 0 a drugi ma 256 godzin nadpracowanych, oczywiście na tej samej na zmianie służbowej ?
A może zależy to od kaprysu przełożonego że strażak x idzie na wolne a y do służby ?
lub wolna amerykanka bez grafiku.
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2007, 11:21:20 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #155 dnia: Marzec 26, 2007, 11:36:08 »
Zastanówmy się może nad okolicznościami pozostawienia strażaka w służbie, dla ciągłości służby.
Jak to powinno wyglądać w praktyce ?
1.Czy powinien wiedzieć , być poinformowany przez przełożonego przed przyjściem do służby ?
(jak tak to  odbierać na bieżąco  tak zwane wolne służby)
2.Czy jak do tej pory stosuje się ,  że po okresie rozliczeniowym informuje się go że 8 służb służył ku chwale ojczyzny ?
( i tak niestety jest w praktyce)
Nie mogę zrozumieć dlaczego jeden wychodzi na 0 a drugi ma 256 godzin nadpracowanych, oczywiście na tej samej na zmianie służbowej ?
A może zależy to od kaprysu przełożonego że strażak x idzie na wolne a y do służby ?
lub wolna amerykanka bez grafiku.
Ponieważ nie jest to doprecyzowane , nalezałoby się odwołać do Kodeksu Pracy w/g którego - na podstawie art. 151 § 1 praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
2) szczególnych potrzeb pracodawcy.
Co istotne praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna także w przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy.
Przez szczególne potrzeby pracodawcy należy rozumieć potrzeby przeciwstawne do zwykłych normalnych potrzeb pracodawcy (np: nagłe zlecenie). Co istotne to pracodawca decydyduje o tym czy zaszły owe szczególne potrzeby a pracownik nie jest uprawniony do kwestionowania decyzji pracodawcy.
Należy także pamiętać o tym, że nadgodziny jako zdarzenie szczególne nie mogą podlegać planowaniu w związku z tym może się tak zdarzyć, że pracodawca stwierdzi ich konieczność na godzinę przed końcem zmiany. W kodeksie pracy nie ma bezpośredniego zapisu na podstawie, którego pracownik jest zobowiązany do wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. Jednakże obowiązek ten wywodzi się z art. 100 § 1 k.p. w którym to czytamy, iż pracownik powinien stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę, a także z art. 100 § 2 pkt 4 w którym to zobowiązuje się pracownika do dbania o dobro zakładu pracy.
Generalnie pracownik więc nie może odmówić pracy w godzianach nadliczbowych. Odmowa uzasadniona jest w przypadku gdy mamy do czynienia z pracownikami szczególnie chronionymi (kobiety w ciąży). dopuszcza się także odmowę pracy w godzinach nadliczbowych w przypadku gdy praca w godzinach nadliczbowych nie jest możliwa np: w sytuacji samotnego wychowywania dziecka poniżej lat 4, ponieważ jest to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Nieuzasadniona odmowa pracy w godzinach nadliczbowych może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
Zgodnie z art. 151 § 3 kodeksu pracy liczba godzin nadliczbowych, przepracowanych w związku z szczególnymi potrzebami pracodawcy, nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym.
Co ważne jednak w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, jest dopuszczalne ustalenie innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym niż określona powyżej (art. 151 § 4 k.p.).
Ograniczeniem dla tego typu zapisów jest wyłącznie treść art. 131 § 1 k.p. w którym określono, iż tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym czasie rozliczeniowym (może to dać nawet 416 nadgodzin w roku).

Reasumując :
1.nie wolno planować z góry , ze formacja będzie pracować 48 godzin tygodniowo, gdyz jest to niezgodne z prawem.
2.harmonogramy i czas pracy powinien być sporządzony na 40 godzin tygodniowo.
3.w przypadku np. choroby pracownika, pracodawca może cię ściągnąć z wolnego od słuzby polecajac ci pracę w godzinach nadliczbowych.
4. rozliczanie wstecz nie ma podstaw prawnych i jest z nim niezgodne
Odnośnie informacji że 8 służb poszło się j... jeśli masz takie pismo od komendanta to dawaj je na skan i do mnie na maila, polecimy z tym gdzie trzeba.
A co do faktu że jeden ma 0 a drugi 256 to rozumiem że było to wtedy jak jeden pracował (chomikował) a drugi wybierał wolne, inne sytuacje nie wchdzą w rachubę, no chyba że przyczyny obniżajace normatyw(zwolnienia itp.)
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2007, 11:38:31 wysłana przez Ogniowy »
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #156 dnia: Marzec 26, 2007, 11:41:02 »
Cytuj
A co do faktu że jeden ma 0 a drugi 256 to rozumiem że było to wtedy jak jeden pracował (chomikował) a drugi wybierał wolne, inne sytuacje nie wchdzą w rachubę, no chyba że przyczyny obniżajace normatyw(zwolnienia itp.)
Tu akurat chodziło o d-cę zmiany i nie chomikował bo musiał przychodzić bo d-ca sekcji był na chorobowym.
A tak ogólnie to dzięki za referat.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #157 dnia: Marzec 26, 2007, 11:43:42 »
Cytuj
A co do faktu że jeden ma 0 a drugi 256 to rozumiem że było to wtedy jak jeden pracował (chomikował) a drugi wybierał wolne, inne sytuacje nie wchdzą w rachubę, no chyba że przyczyny obniżajace normatyw(zwolnienia itp.)
Tu akurat chodziło o d-cę zmiany i nie chomikował bo musiał przychodzić bo d-ca sekcji był na chorobowym.
A tak ogólnie to dzięki za referat.
No więc ma nadpracowane i zaewidencjonowane godziny nadliczbowe ponad 40 godzin.Problemem jest fakt że powinien je do końca okresu odebrać, ale teraz pozostaje mu napisać pismo i poprosić o podanie informacji ile posiada nadgodzin i sposób ich odebrania. Jeśli się Komendant powoła na pismo JEKG to wystarczy zwrócić się do sądu , przedstawić listy obecności, harmonogram (ten właściwy z lipca 2006),ksero listy obecności i złożyc pozew o zwrot nadpracowanych godzin nadliczbowych. A pozew oczywiście przeciwko Panu Komendantowi imiennie.A my w służbie mamy czas, możemy poczekać.
A jako ciekawostkę dodam - zauważyłes że przyszłym emerytom oddaje się wszystkie wolne?? nawet te z 2005 roku, żeby odchodzili na czysto??
U nas jeden nie odebrał 14 dni i musiała mu komenda zapłacić. A młyn był z tego niesamowity:).
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2007, 11:49:06 wysłana przez Ogniowy »
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #158 dnia: Marzec 26, 2007, 11:49:02 »
Czy ktoś wie już jak zakończyła sie sprawa sądowa o nadgodziny , która toczyła sie we Wrocławiu? Miało być podane do wiadomości a tu nic nie słychać(chyba że przeoczyłem).

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #159 dnia: Marzec 26, 2007, 11:49:42 »
Jeszcze podobno się nie zakończyła...
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #160 dnia: Marzec 26, 2007, 11:51:54 »
Ogniowy
Cytuj
Chociaż na swoim przykładzie wiem co ci odpisze Komendant.
- miałem , przepracowałem w ostatnim okresie rozliczeniowym 11 służb ponad norme i w rozliczeniu 40 godz. wyszło mi 256 nadgodzin.
Gdy się zwróciłem z wnioskiem , odpowiedz brzmiała : ,, owszem należy mi się zwrot nadgodzin ale tylko 64 godzinki, bo zostałem rozliczony po 48 godz. (8 służ pozostawiono mnie dla ciągłości służby i koniec,,.

A co do sprawy dzwoniłem dzis do zródła i nie ma jeszcze wyroku sądu.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #161 dnia: Marzec 26, 2007, 11:54:19 »
Ogniowy
Cytuj
Chociaż na swoim przykładzie wiem co ci odpisze Komendant.
- miałem , przepracowałem w ostatnim okresie rozliczeniowym 11 służb ponad norme i w rozliczeniu 40 godz. wyszło mi 256 nadgodzin.
Gdy się zwróciłem z wnioskiem , odpowiedz brzmiała : ,, owszem należy mi się zwrot nadgodzin ale tylko 64 godzinki, bo zostałem rozliczony po 48 godz. (8 służ pozostawiono mnie dla ciągłości służby i koniec,,.

A co do sprawy dzwoniłem dzis do zródła i nie ma jeszcze wyroku sądu.
A masz to na piśmie??Jak masz to podeslij skan.
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2007, 11:56:58 wysłana przez Ogniowy »
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #162 dnia: Marzec 26, 2007, 11:57:35 »
Niestety jeszcze nie , czekam na odpowiedz.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #163 dnia: Marzec 26, 2007, 12:00:24 »
Niestety jeszcze nie , czekam na odpowiedz.
No to jak Ci tak odpisze to przesyłaj, napewno będzie wesolo:)
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #164 dnia: Marzec 26, 2007, 12:00:42 »
1. Sprawa się jeszcze nie zakończyła :)
2. O fakcie o którym pisałem wcześniej wiadomo nie od dzisiaj. Jak masz harmonogram to nie może być on być planowany z nadgodzinami. Jeżeli w trakcie wykonywania np. miesięcznego  harmonogramu zaistnieje uzasadniony przypadek wyznaczenia strażakowi dodatkowej służby (ze względu na ciągłość służby) tak jak to pisał Ogniowy Przedłużenie czasu służby następuje na polecenie  przełożonego strażaka. O wydanym poleceniu przełożony strażaka zawiadamia kierownika jednostki organizacyjnej
To po stronie komendanta leży obowiązek poinformowania strażak o tym, że dodatkowo będzie w takim, a takim dniu zatrudniony ze względu na konieczność zachowania ciągłości służby.
Idąc do sądów pracy, piszemy, że na żadne dodatkowe służby nie byliśmy wyznaczani, sąd pyta komendanta i tu du...
Bałagan jaki jest w PSP pozwolił naszym szefom zapomnieć o tym, że pracujemy również w oparciu o KPA. Sąd będzie pytał, a jak nie to sami musicie wnieść to do sprawy czy komendant wyznaczał na dodatkowe służby. Niestety dla większości Komendantów nie są w stanie udowodnić w sądzie jakiejkolwiek dodatkowej służby.
Pozdrawiam AB - czytaczkę forum.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #165 dnia: Marzec 26, 2007, 13:35:43 »
Poruszyłem ten temat w innym temacie forum a tu tylko wkleję pytania choć nie mam sprecyzowanego adresata, który w sposób przedewszystkim jasny i zrozumiały dla ogółu potrafiłby na nie odpowiedzieć.

1. Gdyby już teraz obowiązywał czas służby 48 godzin średnio na tydzień w okresie rozliczeniowym, to po jakiego .... wprowadzać nowelizację ustawy, z której wynika, że mamy pracować 48 godzin itd? Jeżeli taka regulacja prawna istnieje to nie wprowadza się jej ponownie w tej samej treści bo to całkowicie bez sensu.
przykład: To tak jakby ktoś w nowelizacji ustawy np. w miesiącu maju 2007 roku napisał: Powołuje się Państwową Straż Pożarną... Przecież taki ponowny zapis nie ma sensu nie tworzy nic nowego to już w ustawie jest.

2. Ciekawi mnie skąd przekonanie u KG, że najlepszą formą obecnie załatwiania spraw godzinowych na linii komendant - strażak jest podpisywanie ugód pozasądowych? (Takie wrażenie odniosłem po przeczytaniu postów KG.) Podpisanie takiej ugody zobowiązuje do zachowania się stron podpisujących zgodnie z zapisami tej ugody, jednak uniemożliwia oddanie sprawy pod osądy sądu. Czyżby takiego rozwiązania bali się w skali kraju w KG?

Pytania rzecz jasna do włodarzy no ale cóż pytania z półki, na które trafiają puste odpowiedzi lub zobaczymy zrobimy, a szerokie działania w tym celu zakrojone na lata .... nam w tym pomogą i uzdrowią sytuację. Czyli dużo i nie na temat.
_______________________________________________________________________________________________
Miałem zmodyfikować post, a wyszło jak wyszło dwa pod rząd - przepraszam
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2007, 13:37:43 wysłana przez fireman »

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #166 dnia: Marzec 26, 2007, 14:13:26 »
Poruszyłem ten temat w innym temacie forum a tu tylko wkleję pytania choć nie mam sprecyzowanego adresata, który w sposób przedewszystkim jasny i zrozumiały dla ogółu potrafiłby na nie odpowiedzieć.

1. Gdyby już teraz obowiązywał czas służby 48 godzin średnio na tydzień w okresie rozliczeniowym, to po jakiego .... wprowadzać nowelizację ustawy, z której wynika, że mamy pracować 48 godzin itd? Jeżeli taka regulacja prawna istnieje to nie wprowadza się jej ponownie w tej samej treści bo to całkowicie bez sensu.
przykład: To tak jakby ktoś w nowelizacji ustawy np. w miesiącu maju 2007 roku napisał: Powołuje się Państwową Straż Pożarną... Przecież taki ponowny zapis nie ma sensu nie tworzy nic nowego to już w ustawie jest.

2. Ciekawi mnie skąd przekonanie u KG, że najlepszą formą obecnie załatwiania spraw godzinowych na linii komendant - strażak jest podpisywanie ugód pozasądowych? (Takie wrażenie odniosłem po przeczytaniu postów KG.) Podpisanie takiej ugody zobowiązuje do zachowania się stron podpisujących zgodnie z zapisami tej ugody, jednak uniemożliwia oddanie sprawy pod osądy sądu. Czyżby takiego rozwiązania bali się w skali kraju w KG?

Pytania rzecz jasna do włodarzy no ale cóż pytania z półki, na które trafiają puste odpowiedzi lub zobaczymy zrobimy, a szerokie działania w tym celu zakrojone na lata .... nam w tym pomogą i uzdrowią sytuację. Czyli dużo i nie na temat.
_______________________________________________________________________________________________
Miałem zmodyfikować post, a wyszło jak wyszło dwa pod rząd - przepraszam
Na pierwsze sam sobie odpowiedziałeś, a co do drugiego to po :
1. nikt szumnie i medialnie o takich ugodach nie usłyszy i nie ma się jak na nie powołać
2. boi sie wprowadzenia systemowych zmian lub ich poprawienia na korzyśc strażaka, bo to spowoduje koszty a po drugie Krzowski za to tez poleciał.
Znależli więc narwańca i obiecał im uzdrowienie sytuacji, z mozołem przystapił do pracy i wyszedł jak goły za rogiem stodoły. Teraz się miota, robi bałagan a w tym bałaganie chce swoje propozycje do zmian w ustawie i rozporządzeniach wprowadzić, namieszać po to aby w końcu nie było wiadomo co jest co i zatwierdzić projekt trzymany w szufladzie. A tak naprawdę to aby przetrwać do lampasów i ucieknie w stan spoczynku. Zakład??
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #167 dnia: Marzec 26, 2007, 14:31:50 »
Hm...
Z tym "narwańcem" bym się nie zgodził-nie jeden w określonej sytuacji zrobił, by podobnie /w końcu niezły awans, a żyje się nie tylko pracą i do końca.../ ^_^ Racja?
Inna sprawa Gdzie i Jak obecnie żyjemy :angry:
Cytuj
A tak naprawdę to aby przetrwać do lampasów i ucieknie w stan spoczynku. Zakład??
Tu się zgadzam -_- Współczuję ewent. następcy :wacko:
Puki, co nie dzielmy skóry na "niedźwiedziu" bo jeszcze niejedno na pewno zobaczymy,usłyszymy itd...
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #168 dnia: Marzec 26, 2007, 16:00:58 »
Do pierwszej samooceny JEKG zaraz po otrzymaniu powołania na stanowisko KG PSP - historyczne już: "nie ma osoby w Polsce lepiej przygotowanej teoretycznie ode mnie do pełnienia tego stanowiska"- komponuje się jak ulał, po ostatnich wyczynach:

"Nie jest się takim jak myślimy o sobie my, jest się takim jak miejsce w którym się jest, jest się takim jak myślą o nas ludzie"

Hm...a jak myślą o Panu KG PSP jego ludzie, czyli my?...
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #169 dnia: Marzec 26, 2007, 16:04:40 »
Do pierwszej samooceny JEKG zaraz po otrzymaniu powołania na stanowisko KG PSP - historyczne już: "nie ma osoby w Polsce lepiej przygotowanej teoretycznie ode mnie do pełnienia tego stanowiska"- komponuje się jak ulał, po ostatnich wyczynach:

"Nie jest się takim jak myślimy o sobie my, jest się takim jak miejsce w którym się jest, jest się takim jak myślą o nas ludzie"

Hm...a jak myślą o Panu KG PSP jego ludzie, czyli my?...
Nawiasem mówiąc to cytat z "Granicy"
A te JEKG już też przekroczył, zwłaszcza przyzwoitości...
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #170 dnia: Marzec 26, 2007, 16:15:57 »
Cytuj
A te JEKG już też przekroczył, zwłaszcza przyzwoitości...
Zwłaszcza i gł. nie tylko.. ostatnio Sam m.in. :angry: <TU> SK,CPR,CZK
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #171 dnia: Marzec 26, 2007, 18:48:42 »
Czyżby pozostała już ostatnia granica?
A posługując się następnym cytatem dopowiem:

"Jest tylko cienka czerwona linia między rozsądkiem a głupotą"

Ale w zasadzie po to miedzy innymi żyjemy, żeby ciągle różne granice przekraczać, tylko czy aby przekraczający dobrze przemyślał stronę w którą idzie?..

Aż chciałoby się zapytać:
"Quo vadis homo?"... (ledwo sapiens :mellow:)
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #172 dnia: Marzec 26, 2007, 19:38:48 »
Ciekawe czy na to pismo odpowie KG. Jak tak to będzie już oficjalna odpowiedz, niekoniecznie ostateczna  ^_^ ^_^
http://www.skpnszz.dmkproject.pl/news.php?readmore=68

Pan
st.bryg. dr Witold Skomra
Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej
Warszawa




Na podstawie art. 28 ustawy z dnia 23 maja 1991r. o związkach zawodowych
(1991: Dz.U. nr 55 poz.234 z późn.zm.) oraz na podstawie art.2 ust.1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (1991; Dz.U. nr 55 poz.236
z późn.zm.) zwracam się do Pana Komendanta o jednoznaczne przedstawienie stanowiska Komendanta Głównego PSP na następujące pytania:
1. Jaki normatyw czasu służby obowiązuje w Państwowej Straży Pożarnej, czy 40 godzin tygodniowo w rozliczeniu 6-cio miesięcznym, czy też jakiś inny normatyw?
2. Czy normatyw ten dotyczy wszystkich strażaków pełniących służbę
w Państwowej Straży Pożarnej, czy są też inne normatywy dla strażaków
w zależności od miejsca pełnienia służby: w systemie dziennym, systemie zmianowym na PSK/MSK/CPR, czy też w systemie zmianowym
w jednostkach ratowniczo-gaśniczych?
3. Jakie podstawy prawne dopuszczają anulowanie przesłużonych przez strażaków nadgodzin w II połowie roku 2006, co miało miejsce w jednostkach organizacyjnych PSP, po piśmie Pana Komendanta z dnia 18 stycznia 2007r.?



Robert Osmycki
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #173 dnia: Marzec 26, 2007, 19:52:05 »
A ja się boję, że JEKG poda pytanie-odpowiedź przewodniczącemu KSP: "Czy przestał pan już kraść?" :mellow:
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Czas służby 48 godzin !!!!!!!
« Odpowiedź #174 dnia: Marzec 26, 2007, 19:54:30 »
Nie bój się , najwyżej razem będziemy ,,kradli,,  ^_^ ^_^
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk