Autor Wątek: Wasze sposoby na "gapiów"  (Przeczytany 23126 razy)

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Wasze sposoby na "gapiów"
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 12, 2010, 09:02:55 »
Rozejść się! Te zgromadzenie jest nielegalne  -_-. A tak na poważnie to ja zawsze zwracam się do Policji- w końcu od tego oni są, od tego są oni  -_-

Offline M1cHaL11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • Kraśnik
Odp: Wasze sposoby na "gapiów"
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 19, 2011, 17:41:55 »
Gapia nie zawsze jest taki zły, nie jestem strażakiem ale np kiedyś z tatą natknołem się na wypadek Opla Corsy B która uderzyła w drzewo, pasażerka na prawym siedzeniu doznała urazu głowy, była cała zalana, w dodatku miała uwięzioną nogę bo samochód uderzył jej stroną, tata poprosił jednego z gapiów o jakiś bolec i łom żeby zdjąć drzwi a tu zonk facet mówi żeby jej nie ruszać i łoma nie przyniesie, za to drugi słyszący całe zajście poleciał do domu i przyniósł narzędzia, we dwóch zdjeliśmy drzwi i dziewczyna krzykneła bo poprostu ulżyło jej stąd pewnie ból, ludzie odrazu oburzeni że to nie potrzebne żeby czekać na pomoc, a jak strażacy dojechali to chętnie współpracowali z tatą, przy wyciąganiu z samochodu rannej, tata jest emerytowanym strażakiem ale nie legitymował się w żaden sposób, a jeden ze strażaków nawet podziękował za pomoc, także jeżeli coś się dzieje trzeba działać ale z rozwagą żeby nie pogorszyć sytuacji, a druga sytuacja jak ja miałem wypadek uderzyłem w ogrodzenie, wysiadłem z samochodu i zcieło mnie z nóg, leżałem na ziemi, było ze 20 osób i nikt nie spytał się czy zadzwonić chociaż po pomoc, kompletnie zero... Jedna babcia krzyknełą tylko "Jezu jaki ładny samochód... na takie sytuacje ręce opadają normalnie... Co do tematu to myślę że powinien być jakiś paragraf że trzeba znajdować się 30 metrów od miejsca wypadku czy też pożaru w chwili przyjechania służb ratowniczych, a np, takie krzyczenie że "czuć paliwo zaraz może wybuchnie" to ja wiem ? może i ok ale np gdyby w tym gronie byli bliscy poszkodowanych to mogli by być niezadowoleni :)

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Wasze sposoby na "gapiów"
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 28, 2012, 11:07:37 »
Myślę, że to miejsce będzie odpowiednie dla tego nagrania - Wasze sposoby na gapiów.

Krótki film instruktażowy jak nie robić... Albo jak w kilka minut zrobić z siebie...

Ja wiem może komuś przeszkadza nagrywanie przy akcji ale to..
Straż Pożarna w Bytomiu
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Wasze sposoby na "gapiów"
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 28, 2012, 13:39:28 »

Offline dariowrc

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Wasze sposoby na "gapiów"
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 02, 2012, 13:02:19 »
Przeglądając YT znalazłem ciekawy film.
http://www.youtube.com/watch?v=K-4vlNfB6Lk&feature=player_embedded

Co o tym sądzicie ?

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Wasze sposoby na "gapiów"
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 02, 2012, 13:14:05 »
Ciekawe jak on tego "kapitana" zrobił... chyba zaocznie :/

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Wasze sposoby na "gapiów"
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 03, 2012, 10:53:02 »
Panowie co wy widzicie w tym coś złego (czytałem komentarze bezpośrednio pod filmikiem). kamaras wyjezdzasz z tekstem jak koles by zachował sie niegodnie jako oficer. Ja często, wiedząc że nie mam do tego prawa, w podobnych sytuacjach "straszę" gapiów. Oczywiście bez wulgaryzmu i uwierzcie nieraz to pomaga. Wiadomo przecież że inaczej jest prowadzić akcję bez dodatkowych "pomocy". Tu poprostu trafił koleś na tzw. cwanego hu..grajcę. Wg mnie zachował się w stosunku do takiego typa jak najbardziej profesjonalnie.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Wasze sposoby na "gapiów"
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 03, 2012, 11:34:01 »
A ja się zastanawiam jaki jest sens zamieszczania takich filmików w sieci?   Co sie tam takiego wydarzyło że trzeba się tym pochwalic przed światem ?  Po co komentowac coś co nie zasługuje na na jakikolwiek komentarz? Dla dowartościowania autora ?
Zaczynam się zastanawiac kiedy  pojawią się filmiki typu   uwiecznienie  "krzywego" spojrzenia  strażaka A na strażaka B podczas sprzątania garażu, albo przekroczenie norm moralnych przez strażaka C , który bez pozwolenia wziął cukierka nalezacego do strażaka D.  A pod tymi  filmikami zapewne szybko pojawi się  mnóstwo komentarzy .....
 

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Wasze sposoby na "gapiów"
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 03, 2012, 11:44:23 »
Wg mnie zachował się w stosunku do takiego typa jak najbardziej profesjonalnie.
Jak profesjonalizmem nazywasz twierdzenie: ...proszę o telefonik, tu nie wolno nagrywać... za normalne, to gratuluje profesjonalizmu. Profesjonalne byłoby, gdyby dowódca poinformował człowieka, że teren oznaczony do pachołków jest terenem działań i nikt nie może tam przebywać, ze względu na bezpieczeństwo.
Co do prowadzenia akcji bez tzw. pomocy to czego się boisz? Że nie umiesz wymóc na swoich ludziach BHP, czy też poprawnego działania? No cóż, jak nie umiesz to biegaj i ścigaj wszystkich ludzi na akcji z telefonami zamiast nią odpowiednio kierować. Powodzenia i liczę ,że wkrótce zobaczę to na Youtubie.

remfire, umieszczanie grymasów strażaka a przekraczanie uprawnień to dwie różne rzeczy. Moim zdaniem, strażacy też mogliby mieć kamerki na hełmach, byłby to duży dupochron przy działaniach - robię wszystko zgodnie w przepisami - nie mam się czego bać....
EGO = 1 / wiedza

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Wasze sposoby na "gapiów"
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 03, 2012, 12:53:28 »
Chciałem tylko zwrócic uwage na to że zamieszczanie krótkich filmików, wyrwanych z kontekstu całej sytuacji , jest wg mnie dziwnym sposbem na zwócenie uwagi na siebie.  A tym bardziej komentowanie tego i wyciąganie daleko idacych wniosków. W TV często można spotkac takie wyrwane z kontekstu sekundy , za które ktoś musi się tłumaczyc , mimo tego że wcale nie taki był sens jego wypowiedzi lub działania, jak to pozornie wynika z tych kilku sekund nagrania.
Filmik jest krótki i przedstawia tylko to co chciał pokazac nam autor. Nie wiemy co działo sie  przed tym momentem utrwalonym na filmie , ani tez później.  Może chwile wcześniej doszło do wymiany zdań , ale chwilę później obaj panowie wyjasnili sobie wszystko i podali sobie ręce, a dzieciak mógł obejrzec sobie samochód i dostał zaproszenie do zwiedzenia JRG  ?  Skad wiemy jak to naprawdę wyglądało w dłuższej perspektywie ?  A jesli nie wiemy to po co wyciągac  wnioski ?
 
A kamerki taktyczne owszem ... do szkoleń , analizowania niedociągnięc, ale tez do pochwał dobrego działania  itp . Znajac jednak nasze realia to byłby doskonały sposób na "docenianie" za zły sposób wysiadania z samochodu, zbyt wcześnie zdjęty hełm, czy nieregulaminowe słowo przy potknięciu sie itp.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Wasze sposoby na "gapiów"
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 03, 2012, 13:06:44 »
Cytuj
Chciałem tylko zwrócic uwage na to że zamieszczanie krótkich filmików, wyrwanych z kontekstu całej sytuacji , jest wg mnie dziwnym sposbem na zwócenie uwagi na siebie.
Myślę że masz sporo racji. Niemniej da się zrozumieć irytację tego człowieka która skłoniła go do publikacji filmu. Pokazuje dziecku panów strażaków, o których pewnie zawsze dobrze mówił, a tu nagle koleś z gwiazdkami robi zadymę.


Cytuj
Filmik jest krótki i przedstawia tylko to co chciał pokazac nam autor. Nie wiemy co działo sie  przed tym momentem utrwalonym na filmie , ani tez później.  Może chwile wcześniej doszło do wymiany zdań , ale chwilę później obaj panowie wyjasnili sobie wszystko i podali sobie ręce, a dzieciak mógł obejrzec sobie samochód i dostał zaproszenie do zwiedzenia JRG  ?  Skad wiemy jak to naprawdę wyglądało w dłuższej perspektywie ?  A jesli nie wiemy to po co wyciągac  wnioski ?
Serio wierzysz, że ta sytuacja miała jakiś prolog albo epilog? Bo wg mnie absolutnie nie. Widać, że jest to absolutny początek akcji a jaśnie pan kapitan dopiero wysiadł z samochodu i zakładał hełm.
Cytuj
Wg mnie zachował się w stosunku do takiego typa jak najbardziej profesjonalnie.
Tak, zaje....e profesjonalnym jest skierowanie pierwszych kroków po przybyciu na miejsce zdarzenia do bogu winnego ojca z dzieckiem. Widocznie inaczej rozumiemy pojęcie profesjonalizmu.
Jeszcze bym zrozumiał gdyby występowało tu utrudnianie akcji ratowniczej ale takowego nie było.

Pogódźcie się z tym, że jesteśmy obserwowani, fotografowani i nagrywani. Takie życie. Po prostu trzeba działać tak, by nie mieć nic do ukrycia. To też swojego rodzaju motywacja.


Cytuj
nieregulaminowe słowo przy potknięciu sie itp.
Moje niecenzuralne słowo poszło kiedyś w świat poprzez popularną telewizję i jakoś nic z tego nie było. Może trochę śmiechu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2012, 13:15:36 wysłana przez rafal.bula »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Wasze sposoby na "gapiów"
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 03, 2012, 13:54:16 »
Nie mam pojęcia co było wcześniej i później.  Może coś było, a moze i nie.
Chciałem tylko zrócic uwage na to że jest to coś wyrwane z większej całości , więc trudno jednoznacznie to ocenic.
Tego typu sytuacje , gdy ktoś mówi więcej niż powinien  zdarzają się przeciez codzienie - w każdej służbie, w urzędach,  mediach itp  Nad czym tu się więc tak rozwodzic?
 Z tym że jesteśmy nagrywani i fotografowani pogodziłem się juz dawno temu .  Jednak nie pogodze się nigdy z tym że to my sami siebie obgadujemy,  mimo tego że  sami tak naprawdę nie mamy czystego sumienia . Pokaże mi ktoś akcję w której nie mozna się do niczego przyczepic? Sprzęt, wyposażenie osobiste, ilośc ludzi w obsadzie sprzętu,  znajomośc obsługi sprzętu , znajomośc terenu,  zachowanie ratowników, słownictwo itp.
Ludzie mają prawo komentowac , ale my skoro wiemy jak wygląda nasza rzeczywistośc  chyba możemy się zastanowic zanim zaczniemy  komuś przypinac łatki. 

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Wasze sposoby na "gapiów"
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 03, 2012, 14:19:47 »
Zabezpieczenie za pomocą taśmy  - TAK
Jednak nie zawsze się to udaje :
1.W pierwszej fazie nie ma czasu na wydzielenie "strefy" w pierwszej kolejności na ogół przystępujemy do zadań priorytetowych  np. "wycinanie" osób uwięzionych nie zawsze mamy na tyle ratowników aby któregoś wyznaczyć do tego zadania robi się to zazwyczaj jak się już opanuje sytuację.

2.Często  zdarza się , że nie ma do czego umocować taśmy np. samochód na drodze w szczerym polu brak drzew ,samochodów itp. o które można owinąć taśmę. Ale po takiej sytuacji wyciągnęliśmy szybko wnioski i teraz wozimy na GBA tzw. specjalne własnej roboty "szpikulce" dł . ok 130cm które wbijamy i owijamy o nie taśmę . Rozwiązanie to bardzo polecam. Szpikulce można samemu wykonać domowym sposobem delikatna rureczka pomalowana pasami czerwono-białymi , na końcu haczyki na taśmę.
To taka moja podpowiedź w temacie taśmy :-)

3.Kiedyś zablokowaliśmy drogę przy wypadku za pomocą pachołków ustawiliśmy pachołki przed zakrętem aby z daleka było wiadomo , że droga zablokowana (pachołki nie były widoczne z miejsca prowadzonej akcji). Problem w tym przypadku był inny......ktoś z osób postronnych poprzestawiał nam pachołki . Wniosek: trzeba je pilnować bo może dojść do tragedii no ale jak pisałem wyżej w pierwszej fazie nie zawsze mamy na tyle ratowników aby byli w każdym miejscu...

4.Gapie... a co w przypadku takim : wśród gapiów jest strażak w cywilu ( przynajmniej tak mówi co jest nie do zweryfikowania) który pozjadał wszystkie rozumy i prawie chce się bawić w KDRa sieje zamęt dezorganizuje pracę ratowników bo on by zrobił to tak a tamto tak a to robimy źle .....oj ciężko z nim było ale trafiła w końcu kosa na kamień ;-) i został spławiony
Wniosek : nawet jeśli jesteśmy w cywilu a wiemy lepiej zostawmy to dla siebie :-) nie przeszkadzajmy ratownikom którzy są w służbie , to oni odpowiadają za prawidłowe przeprowadzenie akcji i poniosą ewentualne konsekwencje ....   

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Wasze sposoby na "gapiów"
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 03, 2012, 14:42:28 »
Na strażakach z bytomia jest odbite piętno tej akcji http://www.youtube.com/watch?v=NeOaQBCFl2U co z resztą było już poruszane przez nas, jednak mimo wszystko widok telefonu, kamery czy aparatu działa na nich jak płachta na byka... to tyle odnośnie zaistniałej sytuacji między "ojcem" a kapitanem. Odnośnie samego podejścia do sprawy pozostawiam to bez większego komentarza ponieważ tego typu incydenty nie powinny mieć miejsca bo telefon to sobie może chcieć zabrać swojemu dziecku i to też nie zawsze haha :boks: