Autor Wątek: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?  (Przeczytany 8164 razy)

Offline uraken

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« dnia: Listopad 10, 2006, 19:56:54 »
witam wszystkich, od marca planuję budowę domu i prawdopodobnie już będę miał pozwolenie na budowę na siebie, pytałem się u nas w KP i mówią mi że z chwilą wydania pozwolenia na budowę na mnie już nie będzie mi przysługiwać od dnia za brak lokalu, nigdzie w ustawach nie mogę się doczytać konkretnej ustawy. Budować się przez 3 lata co najmniej , wziąć kredyt, spłacać go około 600 zł, a dodatkowo opłacać wynajęte mieszkanie za 600 zł z marnej pensyjki 1400 parę zł. U mnie w KP oferują mi od dnia wydania pozwolenia na budowę, złożenie wniosku o pomoc mieszkaniową 2980 zł na normę. nie rozumię, bo przecież nie będę tam na polu mieszkał a zanim się pobuduję to trochę czasu minie a jak już bym zakończył to dopiero złożyłbym o pomoc np na mebelki, biorąc cały czas za brak lokalu, proszę o jakieś info i pomoc, bo dręczy ten temat nie tylko mnie. dziękuję

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2006, 21:30:51 »
Za brak lokalu pieniądze Ci sie należą póki nie będziesz miał budynku odebranego przez Insp. Bud., i tam nie będziesz zameldowany. Ten kto mówi że z chwilą wydania pozwolenia na budowę tracisz równoważnik za brak lokalu jest w błędzie . Jeżeli się mylę niech ktoś mnie poprawi.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2006, 21:48:44 »
Nie spiesz się z pomocą mieszkaniową - jeżeli skorzystasz z pomocy mieszkaniowej przestaną wypłacać za brak lokalu. Pomoc wykorzystaj w końcówce budowy, przed odbiorem budynku.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline uraken

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2006, 22:24:23 »
dziękuję za odpowiedzi, a czy mogę to poprzeć jakimś wpisem <ustawą, bądź faktem z jakiejś komendy>, może ktoś to już przerabiał mój przypadek i brał pieniądze za brak lokalu i budował dom, abym miał coś na papierze jak pójdę do KP.dziękuję

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2006, 08:39:31 »
Zapoznaj się dokładnie z rozdziałem 8 ustawy o PSP, szczególnie art. 78, 80 i 81.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline ryniek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 14, 2006, 21:38:22 »
jestem w podobnej sytuacji więc też zainteresowałem się tą sprawą i dopytałem naszego kwatermistrza który prowadzi te sprawy i ksiegowej dla pewności jak to bywało załatwiane w takich przypadkach.Kolega tuniek ma rację budowa musi być zakończona  wiec budynek odebrany, chyba ze chcesz skorzystać wczesniej z pomocy na budownictwo to nie ma problemu jeśli posidasz pozwolenie na budowę i akt własności działki.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 15, 2006, 08:49:35 »
Tu koledzy mają rację , posiadaczem lokalu mieszkalnego - budynku będziesz wtedy, gdy zakończysz proces budowlany. A "kwit" o pomoc finansową, złóż jak naj później, możesz go wykorzystać np. do spłaty części kredytu. A co do meldunku to wcale nie musisz być zameldowany ,aby nie otrzymywać już "za brak lokalu"- wystarczy ,że jesteś właścicielem lokalu- budynku mieszkalnego.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline uraken

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 16, 2006, 20:12:37 »
dziękuję wszystkim za odpowiedzi, jestem wreszcie pewny i wiem co robić dalej, jeszcze raz dziękuję wszystkim za odpowiedzi. pzdr

Offline wacek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 20, 2006, 11:20:48 »
Witam wszystkich.
Tak to prawda są pieniązki za brak lokalu mieszkalnego w miejscu pełnienia służby jeżeli takiego nie posiadasz. Znaczy nie posiadasz ani ty ani twoja żona jeżeli jesteś żonaty.Ale jest też coś takiego jak pieniążki za tak zwany dojazd jeżeli czas dojazdu w obie strony przekracza 2 godziny środkami komunikacji miejskiej (PKS,PKP)i jest on udokumentowany .
Ale, ale wiem że tak jest jak ktoś przyjmując się do straży mieszka poza miejscem pracy i czas przekracza 2 godziny w obie strony, i komendant przyjął cię do pracy wiedząc gdzie mieszasz i ze po ukończeniu stażu będziesz się starał o dodatek za dojazd.
Problem z tym jak mieszkałeś w miejscu gdzie ten czas nie został przekroczony, a wyprowadziłeś się poza teren lub powiat. Wtedy komendant może ci odmówić .Może ci zaproponować chęć przeniesienia do pobliskiej JRG.
Ale tego to nie wiem. Powodzenia dalszym szukaniu dogodnego dla siebie stanowiska w tej sprawie.
Pozdrawiam wszystkich.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 20, 2006, 11:49:00 »
Wacek, nie obraź się ale Twoja wypowiedź przypomina "jedna pani drugiej pani" czyli jest po prostu plotką. Ustawa o PSP nie przewiduje świadczenia finansowego typu dodatek za dojazd. Chciejstwo a faktyczny stan prawny to dwie różne rzeczy i nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Jeżeli się nudzisz i jesteś przekonany o słuszności swojej wypowiedzi to przewertuj przepisy i wskaż - jeżeli znajdziesz - podstawę prawną. Życzę powodzenia.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Bart2376

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 22, 2006, 15:19:31 »
Dodatek za dojazd mają jeszcze policjanci - nam juz to dawno zabrano. Podana wyżej zasada (2 godziny czasu dojazdu do miejsca pełnienia służby i z powrotem) dotyczy określenia pojęcia tzw. "miejscowości pobliskiej" i ustalenia prawa do równoważnika pieniężnego z aremont lub za brak lokalu.

Offline qwerty998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 28, 2006, 13:37:12 »
Ktos cie w konia robi kolego nie daj sie juz kogos boli ze strazaka stac na budowe domu

Offline qwerty998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 28, 2006, 15:40:08 »
Do kiedy się nie wybudujesz lub wezmiesz kase około 3000 zł jednorazowo

Offline qwerty998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 28, 2006, 17:13:30 »
Za brak lokalu pieniądze Ci sie należą póki nie będziesz miał budynku odebranego przez Insp. Bud., i tam nie będziesz zameldowany. Ten kto mówi że z chwilą wydania pozwolenia na budowę tracisz równoważnik za brak lokalu jest w błędzie . Jeżeli się mylę niech ktoś mnie poprawi.

Offline Bart2376

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 05, 2006, 14:01:13 »
Za brak lokalu pieniądze Ci sie należą póki nie będziesz miał budynku odebranego przez Insp. Bud., i tam nie będziesz zameldowany. Ten kto mówi że z chwilą wydania pozwolenia na budowę tracisz równoważnik za brak lokalu jest w błędzie . Jeżeli się mylę niech ktoś mnie poprawi.
A więc mylisz się wieć poprawiam cię: Zgodnie z art. 78 ust. 2 pkt. 3 ustawy o PSP równoważnik pienięzny nie przysługuje, jezeli strażak otrzymał pomoc finansowa na uzyskanie3 lokalu mieszkalnego lub domu. Tak więc z chwilą otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy finansowej nastepuje utrata prawa do równoważnika za brak lokalu. Co więcej przyznanie prawa do równoważnika za remont nastąpi dobiero z chwilą odbioru budynku przez organy budowlane - z tą chwilą dopiero "posiada się tytuł prawny do lokalu"

Offline grom@

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 05, 2006, 22:35:27 »
A co jeżeli żona odziedziczy dom, który nie nadaje się do mieszkania (bardzo zniszczony)?

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 06, 2006, 19:43:26 »
Witam
Bart2376 Ty chyba też się troszkę mylisz  :mellow: ponieważ jak sam napisałeś równ. pieniężny za brak lokalu otrzymuje się do czasu otrzymania pomocy mieszkaniowej a nie jej przyznania decyzją.
pozdr

Offline Bart2376

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 07, 2006, 15:18:03 »
Nie sądzę abym się mylił juz tłumaczę: Komendant Podejmuje decyzję w której pisze przyznaję Panu Kowalskiemu pomoc mieszkaniową w wysokości .... zł. I od dnia następnego po tej decyzji równoważnik już nie przysługuje. To kiedy pieniążki wpłyną na konto nie ma znaczenia.

Offline Bart2376

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 07, 2006, 15:26:53 »
A co jeżeli żona odziedziczy dom, który nie nadaje się do mieszkania (bardzo zniszczony)?

Niestety równiez tracisz równoważnik. Decyzdujące znaczenie ma sam fakt posiadania tytułu prawnego do lokalu. To czy to jest apartament czy rudera nie ma znaczenia.

Offline s309

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
  • s309@op.pl
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 07, 2006, 18:02:06 »
 Wniosek możesz zlożyć od chwili posiadania aktu wlasności działki i otrzymania pozwolenia na budowę aż do momentu zgłoszenia w Nadzorze budowlanym zakończenia budowy(tam mają termin w jakim mogą cię sprawdzić czy wszystko w domu jest OK).Równoważnik za brak bedziesz otrzymywał do chwili gdy komenda wyplaci CI CAŁOŚĆ pomocy finansowej. Nie tracisz go na drugi dzień po otrzymaniu Decyzji od Komendanta - a termin uprawomocnienia decyzji to 14 dni. Komendant nie może ci wyplacić środków finansowych wcześniej. Komendant może wydać Decyzję o przyznaniu pomocy finansowej ale może Ci nie wyplacić kasy bo akurat w tej chwili jej nie ma. Wtedy będziesz otrzymywal równoważnik do momentu wyplaty Całości pomocy(juz to opisałem wyżej) A do komentujących - po co chłopakowi w głowie mieszać jak się nie wie o co chodzi. Pozdrawiam.

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 19, 2006, 12:16:57 »
Trochę z innej beczki
Mam prośbę do kolegów , którzy posiadają wyroki sądów w sprawie nieprawnego cofnięcia dodatku za brak mieszkania. Wiem że takowe wyroki niektórzy mają . W tej chwili jesteśmy na etapie odwołań do KW , ale wszystko wskazuje na to że trzeba się będzie zwrócić do sądu.Proszę więc Szanownych kolegów o pomoc. Z góry dziękuję.

Offline FireWater

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 05, 2010, 23:00:59 »
Chlopaki ile wynosi taki dodatek za mieszkanie ktorego sie  nie posiada ? I chcialem jeszcze zapytac czy mozna sie starac o niego na stażu. Z gory  dzieki za odpowiedzi :straz:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.369
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 09, 2010, 11:37:12 »
Chlopaki ile wynosi taki dodatek za mieszkanie ktorego sie  nie posiada ? I chcialem jeszcze zapytac czy mozna sie starac o niego na stażu. Z gory  dzieki za odpowiedzi :straz:
Powiem tak na stazu nie nalzey sie równowaznik za brak lokalu i pomoc mieszkaniowa tez...
Broń cie boże kupic lokal nawet w ostatni dzien stazu bo nic ci sie nie bedzie nalzec
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.369
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 09, 2010, 11:40:18 »
A co jeżeli żona odziedziczy dom, który nie nadaje się do mieszkania (bardzo zniszczony)?

Moze dostac  nawet stara szope jesli jest napisane w akcie notarialnym ze to np. dom jednorodzinny
to tracisz dodatek i nie mozesz sie ubiegac o pomoc finasowa
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline jarecki

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: planuję budowę domu do kiedy mogę pobierać za brak lokalu?
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 09, 2010, 23:40:39 »

a co to jest równoważnik za brak lokalu? Bo w wiosce zwaną Warszawą już od marca nie płacą ani centa - ot jak pięknie się planuje budżet - i za co tacy ludzie biorą kasę? - o ile jeszcze im dają...