Autor Wątek: Mercedes Benz ATEGO  (Przeczytany 28236 razy)

Offline Alf998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Mercedes Benz ATEGO
« dnia: Listopad 08, 2006, 23:15:40 »
Mam pytanie, czy ktoś miał doczynia ze średnim Mercedesem Atego od Stolarczyka? Mamy taki dostać końcem roku i chcę się coś o nim dowiedzieć.

Mariusz_43

  • Gość
Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2007, 10:53:00 »
Witam. Chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o tym samochodzie w PSP. Czy według Was jest dobry? Jakie ma zalety bądź wady? Proszę o opinie.
Dla łatwiejszej identyfikacji pojazdu pokażę jedno zdjęcie:
http://www.lukasz-telus.com/gallery/wr_jrg04/IMG_9631

PS: Jeżeli macie takiego na jednostce, proszę o podanie miejscowości (potrzebne do opracowania ankiety). Z góry dziękuję.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2007, 13:12:18 »
Nie wiem przez jaką firmę jest ten wyprodukowany ?
W Poznaniu Grupa Poszukiwawcza  ma Atego dla psów , wolał bym nie powtarzać ich opinii . Bo prokurator mógł by się zająć tym .
Odszukaj KM PSP Poznań JRG 4 , samochód był wyprodukowany przez „W” 

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 25, 2007, 13:32:21 »
atego dla gprow... jak sie konstruje nieumiejetnie przetargi to takie kwiatki wychodza
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 26, 2007, 09:40:45 »
masz mocny kregosłup przekonasz się po co jak bedziesz jechał z tyłu jedzie sie jak na furmance bez resorów czuc każda nierówność terenu

Offline deore

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2007, 23:38:40 »
Fakt, że kręgosłup trzeba mieć mocny, sam się o tym przekonałem :( Psy też nie najlepiej znoszą dłuższa jazdę.
Problemem jest odpowiedni dobór zawieszenia do obciążenia. Zostało wybrane zawieszenie dostosowane do maksymalnego obciążenia. Pewnie jak dorzucić ze dwie tony jakiegoś balasu, komfort jazdy znacznie by się poprawił :)
W przypadu nowego zakupu nowego auta można podobno sobie wybrać zawieszenie pod kątem docelowego obciążenia.
Z tego co wiem, to jest takich 5 w Polsce: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Łódź oraz Kraków-Nowy Sącz i używane są przez grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2007, 23:42:33 wysłana przez deore »

Offline Bartek/strazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 11, 2007, 19:04:28 »
.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2023, 12:41:22 wysłana przez Bartek/strazak »

Offline gronek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2007, 21:39:11 »
Nasza jednostka (OSP Góra Kalwaria) ma takiego mercedesa z PS Zbigniew Szczęśniak

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 05, 2007, 23:11:03 »
Nasza jednostka (OSP Góra Kalwaria) ma takiego mercedesa z PS Zbigniew Szczęśniak

Napisz od kiedy i jak go oceniacie. Sam jestem ciekawy co jest wart.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline gronek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 07, 2007, 23:07:05 »
Za dużo jest tam elektroniki napaćkane, jakaś mała awaria i już samochód nie działa i trzeba czekać na serwis. Po drugie jak się jedzie na dołach to 4 strażacy z tyłu strasznie skaczą. A tak pgólnie to jest wszystko OK.

Offline Janusz 112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 13, 2007, 11:18:43 »
Witam.
Czy mógłbym uzyskać więcej o więcej opinii na temat tego samochodu /chodzia o GBA/? Wydaje mi się, że jest więcej użytkowników  tych pojazdów, a przeczytałem tylko dwie opinie i to nie bardzo pochlebne. Czy jest aż taki zły, że szkoda pisać , czy można zdecydować się na zakup.
Przymierzamy się do pozyskania onego.
Pozdrawiam.
J.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 13, 2007, 12:30:23 »
Masz rację jakoś skromnie z opiniami o GBA a taki wątek miałem w planie.
Bo 530 PLN-ów już wydaliśmy (czytaj załatwiliśmy) i odbieramy w ten poniedziałek od pana "S".  -_-
Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 13, 2007, 12:52:01 »
Takiego ??

Meku jak odbierzecie z chęcią obejrzę zdjęcia co można za 530 zł zrobić . Waham się dalej nad zakupem nowego polskiego / używanego zachodniego i szukam argumentów . Zebrał bym może trochę więcej 600-700 , ale na razie brakuje mi właśnie tych argumentów . Bo z kim rozmawiam bardzo narzeka .

Inna sprawa, że fajnie mieć nowe cacko

Pozdrawiam MIKO




[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 13, 2007, 13:14:55 »
TTTAAAKKK !
Nie jestem osobą negocjującą ale wiem że firma zaproponowała nową konstrukcję ramy - jakaś wzmacniana.
Zawieszenie uterenowione tak jak na zdjęciach.
Dla mnie nowośc to dodatkowy płyn eksploatacyjny (dozowany do katalizatora) ponoc dośc drogi więc pytanie jak wzrosną koszty eksploatacji  :huh:
Co do zdjęc to niewidzę problemu.
Pozdrawiam
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 13, 2007, 14:48:05 »
Dla mnie nowośc to dodatkowy płyn eksploatacyjny (dozowany do katalizatora) ponoc dośc drogi więc pytanie jak wzrosną koszty eksploatacji  :huh:

Płyn ten to mocznik (handlowo nazywany AdBlue).
Cena powinna wynieść ok. połowy ceny litra oleju napędowego.

A dostępność sprzedaży jest coraz większa, więc niebawem nie powinno być większego problemu z kupnem.
Przykładowo więcej na ten temat tu > http://www.brenntag.pl/PLAdblueFAQ.cms

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline sEB-q

  • JRG
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 21, 2007, 09:15:49 »
i taki sam jest na ósemce, a teraz po kolei:

1.akurat klapa pomysł genialny podczas akcji w deszczu kierowca ma komfort pracy.sam takim jeżdże do akcji .
2. Auto ma dobrze przyspieszenie,i zawieszenie i nawet na naszych dziurawych drogach sprawuje się nie najgorzej , nie wiem kto z was wymaga od cieżarówki komfortu S klasy.
3. ładnie trzyma się zakrętów, w przeciwieństwie do Renówek , na które chłopaki z sąsiedniej JRG narzekają "że zaraz się wywróci"
4. Wysoka jakosc wykonania , pomijam niemałe wzdględy setetyczne całości.

minusy
1 Auto typowo miejskie , max to polne drogi , nisko zawieszona buda.
2 niektóre z elementow wykonczenia wnetrza jak klamki uchwyty mogą się szubciej zuzywac( w koncu ten merc jest produkowany w turcji)
3Wysokie koszty napraw w serwisie merca

http://www.lukasz-telus.com/albums/wr_jrg08/IMG_2971.jpg

a reasumujac jezdzilem juz kilkoma modelami GBA i ten ma u mnie -bdb
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2007, 09:21:26 wysłana przez sEB-q »
Wielkie przyjaźnie zawiązują się w pogoni za jakimś ideałem, w obronie jakiejś sprawy, w trudach poszukiwań...

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 23, 2007, 18:06:40 »
Najnowsza wersja dla klasy średniej to ATEGO 1628.
Nasz stoi nie odebrany bo brak atestów dla tego podwozia.  :angry: :angry: :angry:
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 23, 2007, 18:14:19 »
Khym... Jakich znowu atestów dla podwozia??? :huh:
Coś więcej na ten temat kolega powie?

O ile się orientuję w normach (a się troszkę orientuję) to auto o DMC 16t. należy sklasyfikować wg obowiązującej normy PN-EN 1846-2:2001 (z późniejszymi zmianami) jako klasa (S) czyli ciężka...
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2007, 18:19:51 wysłana przez Raddemenes »

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 24, 2007, 22:26:11 »
Jak już pisałem nie jestem osobą negocjującą więc może coś mi "umkło"  ^_^.  Powtarzam to co słyszałem.
W specyfikacji było zapisane że masa całkowita ma nieprzekraczać 14 t.  Wielkie kłopoty z pozyskaniem podwozia w tym okresie mają firmy karosujące więc do przetargu przystąpił tylko jeden zainteresowany. Udało mu się załatwić  ATEGO o symbolu (jak wyżej).  Warunki specyfikacji chyba zachowają  bo wkońcu nie pierwszy samochód robią.
Moje obawy to - jak wysoko będzie skakał po bezdrożach na takim sztywnym zawieszeniu ?
Co do atestu to prezes nie podpisał odbioru, bo podwozie jest nowością w Polsce i nie posiada atesu CNBOP.
Szczegóły ci podam jak wreście dorwę prezesunia i on mi to wyłoży.
Pozdrawiam.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 24, 2007, 22:39:09 »
Stolarczyk?

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 24, 2007, 22:47:14 »
Tak.
A co, też masz jakieś doświadczenia z ta firmą ?
Pozdr.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline sobek7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Mercedes Atego
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 16, 2007, 16:36:24 »
mam takiego na stanie
autko super tylko zawieszenie masaqra trzepie jak by go wcale nie było pozdrawiam
ale autopompa super i cała reszta też maszt tylko lepiej weźcie elektryczny ten zwykły taki sobie
i niektóre rozwiązania są do d... ale co my na to
miłość to nie żaden cud, bo miłować kazał bóg, skoro taka wola nieba to strażaków kochać trzeba :)):)):))

Offline Alf998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 21, 2007, 02:49:49 »
No teraz mogę powiedzieć co nieco o tym samochodzie. Używamy go od ponad pół roku. GBA Mercedes Atego 1326 od Stolarczyka. Podwozie nawet niezłe. Samochód ma niezłe przyspieszenie, jest stabilny na zakrętach, na dziurach kabina tak goni, że ciężko się skupić na czymkolwiek, ale samochód prowadzi się nieźle. Do tej pory mieliśmy 2 usterki, sądząc już po ich naprawieniu spowodowane przy zabudowie (źle wkręcony przewód ciśnieniowy do zbiornika - wykręcił się, oraz przewód ciśnieniowy biegnący do elektrozaworu i do autopompy wkręcony w zły zbiornik - skutek pęknięcie elektro zaworku). A i najważniejsza usterka kabina siedzi na lewą stronę. NIkt dokładnie nie wie dlaczego. Co do zabudowy, to autopompa Stolraczyk 20 HP już się popsuła (zatkało się urządzonko do zasysania). Wlew do zbiornika ma takie sitko, ze motopompą szlamową, czy pływającą potrzeba około 8 min na napełnienie zbiornika. Po odebraniu auta trzeba było wziąć nitownice i przynitować balchy wykończenia skrytek. A tak poza tym to całkiem fajny samochód.

Do kolegi, co ma 600-700 tys zł. Za tą kasę to możesz kupić nówkę GCBA 5-8/X z kabiną brygadową.

Offline LukaszPO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
  • PSP & OSP
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 08, 2009, 11:53:10 »
Witam, mam takie pytanie, do posiadaczy Mercedesa Atego GBA w swoich jednostkach. Może mi ktos podac dokładna wyskosc tego samochodu łącznie z kogutami:P bo jest obawa ze go nie upchamy do garażu:)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Mercedes Benz ATEGO
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 08, 2009, 12:00:09 »
Od Szcześniaka maksymalna wysokość całkowita pojazdu po zabudowie wynosi 3200 mm możliwe wykonanie z wysokością ograniczoną do 3000 mm bez mocowania drabiny D10W np z drabina nasadkową albo taką http://www.makros.pl/pozar/pozarnicze1.htm.
Antena delikatnie może szurać po suficie i można ją zamówić w specjalnym wykonaniu.

Słuszna uwaga Łukasza - powyższe wymiary dla 4x4.

« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2009, 13:58:04 wysłana przez Sylwek »