Autor Wątek: podwyżki 2023 nowe  (Przeczytany 408970 razy)

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #375 dnia: Styczeń 22, 2023, 12:19:18 »
Dowiemy się w nadchodzącym tygodniu  :wacko:
Nie mogę się już doczekać  :wacko: Mam nadzieje, że żaden przewodniczący nie wpadnie na pomysł wszystkim po równo do stopnia  :rofl:

Myśle, ze to strzał w kolano.. ale grupy od 1 do 5 bede mało zadowolone, reszta jak najbardziej  :fiuu:

Chyba sporo dostały grupy 1-5 w ostatnich latach ....

pompierman

  • Gość
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #376 dnia: Styczeń 22, 2023, 13:00:42 »
Dowiemy się w nadchodzącym tygodniu  :wacko:
Nie mogę się już doczekać  :wacko: Mam nadzieje, że żaden przewodniczący nie wpadnie na pomysł wszystkim po równo do stopnia  :rofl:

Myśle, ze to strzał w kolano.. ale grupy od 1 do 5 bede mało zadowolone, reszta jak najbardziej  :fiuu:

Chyba sporo dostały grupy 1-5 w ostatnich latach ....

To nie znaczy, że przy kolejnych podwyżkach mają być kopane w 4 litery i dostać ochłapy, rozgraniczmy podwyżki inflacyjne, ze wzrostem spłaszczonych różnić w grupach, bo na to drugie powinne być dodatkowe środki

Offline lampard

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #377 dnia: Styczeń 22, 2023, 13:17:31 »
A dzieje się tak po siatka jest rozjechana. Grupy do 7 u mnie na JRG nie kwapią się do robienia szkół bo wiedzą jak się zarabia na wyższych grupach. Nagle dostanie d-cę i trzeba umieć wypisywać kwity jak meldunki, raporty, lepiej znać swd, odpowiedzialność, prowadzenie szkoleń itp.
A młodzi mówią tak: zrobię kurs spawacza i dorobię 4000 między służbami czy zrobi przewóz rzeczy i za kierownicą dorobi.
Niestety ale ten moment musi nadejść aby nowych motywować do rozwoju i wykazania chęci i zaangażowania.

pompierman

  • Gość
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #378 dnia: Styczeń 22, 2023, 14:05:20 »
Zgodzę się z Tobą, ale w sytuacji takiej, że wszyscy dookoła dostają godne podwyżki w związku z sytuacją gospodarczą powinna dotyczyć wszystkich bez względu na jakiej grupie ktoś jest, a różnica siatki płać w grupach to powinien być oddzielny temat do rozmów.

Offline lampard

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #379 dnia: Styczeń 22, 2023, 14:32:55 »
Zgodzę się z Tobą, ale w sytuacji takiej, że wszyscy dookoła dostają godne podwyżki w związku z sytuacją gospodarczą powinna dotyczyć wszystkich bez względu na jakiej grupie ktoś jest, a różnica siatki płać w grupach to powinien być oddzielny temat do rozmów.
Podpisuję się bez wachania pod Twoimi słowami. Ból jest taki, że nie mają kasy na to. Powinny być podwyżki abyśmy nie stawali się coraz biedniejsi a z drugiej strony powinny być podwyżki dla rozciągnięcia siatki płacowej. Tak samo już legendarne przejście na 8h. Ludzie tam nie idą bo stracą finansowo oni i ich rodziny. Tato ma powiedzieć dziecku, że nie mogą teraz jechać na ferie lub coś kupić bo awansował kilka miesięcy temu i go nie stać..
To jest żenada i tyle. Niestety ale nasze kierownictwo i rząd jakby nie rozumieli i nie widzieli coś się dzieje. Zresztą szkoda gadać, wolę robić swoje na boku i odliczać te lata co zostały

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #380 dnia: Styczeń 22, 2023, 14:36:35 »
Zgodzę się z Tobą, ale w sytuacji takiej, że wszyscy dookoła dostają godne podwyżki w związku z sytuacją gospodarczą powinna dotyczyć wszystkich bez względu na jakiej grupie ktoś jest, a różnica siatki płać w grupach to powinien być oddzielny temat do rozmów.
Ja się z tobą nie zgodzę bo uważam, że jak jest okazja to należy naprawić siatkę płac a potem walczyć dalej gdyż obecny system jest strasznie demotywujący gdyż różnice w grupach są śmiesznie małe a, że strażacy często lubią się porównywać do policji to zobaczcie tam ile wynoszą.
A dzieje się tak po siatka jest rozjechana. Grupy do 7 u mnie na JRG nie kwapią się do robienia szkół bo wiedzą jak się zarabia na wyższych grupach. Nagle dostanie d-cę i trzeba umieć wypisywać kwity jak meldunki, raporty, lepiej znać swd, odpowiedzialność, prowadzenie szkoleń itp.
A młodzi mówią tak: zrobię kurs spawacza i dorobię 4000 między służbami czy zrobi przewóz rzeczy i za kierownicą dorobi.
Niestety ale ten moment musi nadejść aby nowych motywować do rozwoju i wykazania chęci i zaangażowania.
Ten moment jest teraz i nie wiadomo kiedy kolejny taki będzie... Spłaszczanie siatki płac zaczęło się 11 lat temu apogeum tego zjawiska było w 2018.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 830
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #381 dnia: Styczeń 22, 2023, 14:52:50 »
A dzieje się tak po siatka jest rozjechana. Grupy do 7 u mnie na JRG nie kwapią się do robienia szkół bo wiedzą jak się zarabia na wyższych grupach. Nagle dostanie d-cę i trzeba umieć wypisywać kwity jak meldunki, raporty, lepiej znać swd, odpowiedzialność, prowadzenie szkoleń itp.
A młodzi mówią tak: zrobię kurs spawacza i dorobię 4000 między służbami czy zrobi przewóz rzeczy i za kierownicą dorobi.
Niestety ale ten moment musi nadejść aby nowych motywować do rozwoju i wykazania chęci i zaangażowania.
Może u Ciebie tak jest . U mnie grupy 6 i 7 wychodzą z inicjatywami, ale co z tego jak góra blokuje jakieś nowe pomysły ułatwiające pracę. Pozdrawiam  :straz:

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #382 dnia: Styczeń 22, 2023, 15:26:49 »
Może po prostu poczekajmy na oficjalne stanowisko strony służbowej, jakieś kalkulacje wyliczenia. Gdyż na razie piszemy że ktoś będzie mocno pokrzywdzony lub ktoś zyskuje nie znając kwot.
I dobrze by było aby w swoich wyliczeniach i porównaniach nie brać pod uwagę  15 + , bo to zupełnie inne środki i z innych powodów.

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 373
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #383 dnia: Styczeń 22, 2023, 16:03:07 »
Zawsze będzie zły moment żeby naprawić tą patologię. Grupa 8 a 9 różnica 20 zł. Motywacja jak chu.... Jak do tego doszło kto do tego dopuścił 😡

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #384 dnia: Styczeń 22, 2023, 16:23:36 »
Moim zdaniem to ostatni moment żeby posprzątać naszą siatkę plac.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #385 dnia: Styczeń 22, 2023, 17:39:04 »
Dodam tylko że spłaszczenie zaczęło się 16 lat temu w 2007

Offline Tomala7777

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 496
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #386 dnia: Styczeń 22, 2023, 18:12:35 »
Trzeba tą siatkę płac naprawić w tym roku i następnych latach. Każdy młody służbą na tym skorzysta w następnych latach, bo awansując dostanie więcej.🚒

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #387 dnia: Styczeń 22, 2023, 18:36:21 »
A jak się ma podwyżka procentowa tzn. te 7.8% w budżetówce, czy też 9,3% dla nas ze względu na datę wprowadzenia czyli marzec do tej kwotowej zaproponowanej przez S ? Bo rząd nadal twierdzi, że podwyżki będą  te procentowe. O 15+ nie piszę bo to inna sprawa nie dotyczy wszystkich itd.itd. I teraz rząd swoje, a związki mają swoje propozycje. Do tego dochodzi regulacja siatki płac. Czy to się uda?

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #388 dnia: Styczeń 22, 2023, 18:50:10 »
A w którym to momencie padło że 9,3 otrzyma każdy indywidualnie ?

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #389 dnia: Styczeń 22, 2023, 18:50:35 »
A jak się ma podwyżka procentowa tzn. te 7.8% w budżetówce, czy też 9,3% dla nas ze względu na datę wprowadzenia czyli marzec do tej kwotowej zaproponowanej przez S ? Bo rząd nadal twierdzi, że podwyżki będą  te procentowe. O 15+ nie piszę bo to inna sprawa nie dotyczy wszystkich itd.itd. I teraz rząd swoje, a związki mają swoje propozycje. Do tego dochodzi regulacja siatki płac. Czy to się uda?

A co ma piernik do wiatraka? To KG we współpracy z związkami decyduje jak będzie podzielona kwota podwyżki.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #390 dnia: Styczeń 22, 2023, 19:53:37 »
A w którym to momencie padło że 9,3 otrzyma każdy indywidualnie ?
Nie padło nigdy i niepadanie...
A jak się ma podwyżka procentowa tzn. te 7.8% w budżetówce, czy też 9,3% dla nas ze względu na datę wprowadzenia czyli marzec do tej kwotowej zaproponowanej przez S ? Bo rząd nadal twierdzi, że podwyżki będą  te procentowe.

Rząd powiedział to co jest zapisane w ustawach... A to, że budżet na płace wzrośnie o 7,8% (9,36%) nie znaczy, że każdy ma otrzymać tyle samo...
W tym nie ma dodatku +15 i stołecznego
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2023, 19:57:50 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Dymson

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #391 dnia: Styczeń 22, 2023, 20:21:54 »
Można naprawiać siatkę płac,ale rozciągnąć to w czasie. Przy każdej następne podwyżce zwiększać różnice pomiędzy grupami. Inflacja jest ogromna i tak samo podrożało wszystko dla stażysty i dla d- cy.Po takiej podwyżce gdzie ktoś będąc na stażu otrzyma 300 zł i te niższe grupy dostaną w okolicach 400/450zl brutto a grupy od 8 w górę dostaną od 600 zwyż.to powiem na przykładzie swojego podwórka związek przestanie istnieć w mojej jednostce.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #392 dnia: Styczeń 22, 2023, 20:30:30 »
Można naprawiać siatkę płac,ale rozciągnąć to w czasie. Przy każdej następne podwyżce zwiększać różnice pomiędzy grupami. Inflacja jest ogromna i tak samo podrożało wszystko dla stażysty i dla d- cy.Po takiej podwyżce gdzie ktoś będąc na stażu otrzyma 300 zł i te niższe grupy dostaną w okolicach 400/450zl brutto a grupy od 8 w górę dostaną od 600 zwyż.to powiem na przykładzie swojego podwórka związek przestanie istnieć w mojej jednostce.
Nic nie przestanie istnieć tak jak nie przestało istnieć jak podwyżki dostały grupy 2-5 wcześniej 1-8 takie straszenie jest wręcz zabawne... Może wreszcie 50% strażaków niezrzeszonych zrozumie kto uczestniczy w negocjacjach i, że ich nie ma!
Może ktoś się pochyli i policzy podwyżki od 2018 dla poszczególnych grup  :wacko: Zobaczymy kto ile zyskał... W zł i %  :straz:
Malkontenci ze stołówki przy każdej podwyżce znajdą powód żeby odkładać to w czasie i dawać albo równo albo im.
Myślę, że kończy się epoka sołówkówych dyskutantów!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #393 dnia: Styczeń 22, 2023, 20:56:29 »
Przecież teraz można wszystko łatwo wyprostować.
Zlikwidować wszystkie dodatki i zastosować uczciwy i sprawiedliwy mnożnik w grupach.
Nic więcej.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #394 dnia: Styczeń 22, 2023, 21:15:59 »
Można naprawiać siatkę płac,ale rozciągnąć to w czasie. Przy każdej następne podwyżce zwiększać różnice pomiędzy grupami. Inflacja jest ogromna i tak samo podrożało wszystko dla stażysty i dla d- cy.Po takiej podwyżce gdzie ktoś będąc na stażu otrzyma 300 zł i te niższe grupy dostaną w okolicach 400/450zl brutto a grupy od 8 w górę dostaną od 600 zwyż.to powiem na przykładzie swojego podwórka związek przestanie istnieć w mojej jednostce.
Gdzie byłeś jak były podwyzki w grupach 1-8??? A no tak wtedy byłeś zadowolony bo dostałeś. Zrozum chłopie, że w obecnej sytuacji awansować się nie opłaca. Dostając awans niedawno z 8 na 9 grupę, dostałem 16zl na rękę. Reszta śmiała się w twarz.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #395 dnia: Styczeń 22, 2023, 22:40:25 »
Przepchnijcie żeby  15+  liczylo się do emerytury. Odgórny zakaz kontroli bez powodu i zachęci mnie to do służby do śmierci 😉🙂😉🙂
Wystarczą tylko brak bzdurnych kontroli i 75% ludzi będzie pracować bez czarnych myśli o wcześniejszej  emeryturze. Stabilizacja i brak zamętu w służbie więcej zdziała niż podwyżka o 100

Nie wiem czy kontrola raz/dwa razy w roku jest na tyle straszna żeby przez to ludzie odchodzili na emeryturę, ale już to jak przełożeni traktują strażaków już bardzo, u mnie w KM w tym roku znaczna cześć emerytów nie ma nawet 20 lat służby i już się pożegnali ze służba bo stwierdzili ze w cyrku robić nie będą

Masz rację jak by to była normalna kontrola (jak strażak strażaka) a niestety są ludzie którym odbija. Przenieś się w śląskie 😉

Ja jestem ze Śląskiego i dobrze wiem o czym mówiąc o tym że ludzie mają dosyć cyrku jaki fundują nam przełożeni, kontrole to najmniejszy problem, największym problemem przynamniej u mnie jest beton i chamstwo na stanowiskach od dowódcy JRG w zwyz

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #396 dnia: Styczeń 22, 2023, 23:00:07 »
Przecież teraz można wszystko łatwo wyprostować.
Zlikwidować wszystkie dodatki i zastosować uczciwy i sprawiedliwy mnożnik w grupach.
Nic więcej.
W takim razie musiałyby być widełki.
Wszystkie te argumenty już podnoszono wiele razy. 
Np dyżurny na 1 osobowym stanowisku ma gorzej niż na 2 osobowym. Mają zarabiać tyle samo?
Albo jeden prewentysta ma gorzej czy czterech w dużym mieście. Itd itp.
S jako związek podjęła taką a nie inną decyzję. I wierzymy że jest słuszna
Albo
Czy KP ma gorzej czy Naczelnik Wydziału w KG itd itp

Offline absolwent1234

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #397 dnia: Styczeń 22, 2023, 23:16:06 »
Tak samo jak w grupach związki powinny zrobić porządek z dodatkami służbowymi/funkcyjnymi, które to właśnie one tak naprawdę robią robotę co do naszych zarobków (powinno skończyć się przyznawaniem uznaniowego dodatku służbowego/funkcyjnego z słowem klucz "do" 50% i "70% i zastąpić jasnym i klarowym ustaleniem widełek % przydzielonych do danej grupy zaszeregowania i rosnących wraz z grupą w góre. Jasny i przejrzysty system gdzie awans równałby się z realnym wzrostem uposażenia, a nie tak jak jest dzisiaj często pomimo zapewnień z góry, która mówi, że nie wyobraża sobie awansów bez podnoszenia dodatków strażakom, w rzeczywistości na dole w powiatach ludzie często nie dostają nawet złotówki wiecej w dodatku dostając dużo większą odpowiedzialność i zakres obowiązków. Skończył by się w dużej mierze problem z znalezieniem ludzi na 8 h oraz demotywacji do podnoszenia kwalifikacji i awansowania. A tak dzisiaj osoby będące na niższych grupach często dzięki starym czasom mają dwa razy większe dodatki niż osoby, które skończyły w ostatnich latach szkoły objęły stanowiska np. zastępcy czy szefa zmiany i tacy "starsi" strażacy śmieją się tym ambitniejszym w twarz pytając po co im była ta cała nauka. Nie mówiąc już o sytuacjach gdzie różnica na tych samym stanowiskach w porównywalnych Komendach jeśli chodzi o kategorie może wynosić i ponad 1000zł na dodatku. Jeśli ktoś w KG pokusi się o zrobienie excela z kolumnami grupa zaszerowania i dodatek służbowy/funkcyjny dla poszczególnej Komendy w Kraju nieźle może złapać się za głowę co do rozrzutu wartości z jakim mamy doczynienia w tej chwili.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2023, 23:21:11 wysłana przez absolwent1234 »

Offline kiligoznales

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #398 dnia: Styczeń 23, 2023, 05:19:16 »
Można naprawiać siatkę płac,ale rozciągnąć to w czasie. Przy każdej następne podwyżce zwiększać różnice pomiędzy grupami. Inflacja jest ogromna i tak samo podrożało wszystko dla stażysty i dla d- cy.Po takiej podwyżce gdzie ktoś będąc na stażu otrzyma 300 zł i te niższe grupy dostaną w okolicach 400/450zl brutto a grupy od 8 w górę dostaną od 600 zwyż.to powiem na przykładzie swojego podwórka związek przestanie istnieć w mojej jednostce.
Gdzie byłeś jak były podwyzki w grupach 1-8??? A no tak wtedy byłeś zadowolony bo dostałeś. Zrozum chłopie, że w obecnej sytuacji awansować się nie opłaca. Dostając awans niedawno z 8 na 9 grupę, dostałem 16zl na rękę. Reszta śmiała się w twarz.

To ja tylko dodam ze awans z 5 na 6 grupę to tez jest 20 zł brutto.:)
A najlepszy jest myk z awansem z mł. operatora na operatora z 6 na 6 gr:)

Offline koreks

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #399 dnia: Styczeń 23, 2023, 09:49:21 »
Akurat 3 stanowiska dla operatora sprzętu są zbędne i niepotrzebnie rozciągają siatkę. Wystarczyłoby jedno na 6 grupie, tak samo dowódca sekcji czy 3 stanowiska dla ratowników. Wiecznie jest problem kto ma awansować i dlaczego on a nie ja...