Autor Wątek: Jakie oznaczenie auta????  (Przeczytany 6038 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Jakie oznaczenie auta????
« dnia: Październik 26, 2006, 14:51:29 »
Witam wszystkich !!!
Panowie  słuchajcie jest taki temat chodzi o to 2 miesiace temu nasza jednostka otrzymała od zaprzyjaźnionego miasta w niemczech samochód marki Mercedes LF 409 jest to auto co ma 20 tyś km przejechane rocznik 1979 ale super zadbane silnik zdrowiutki i chodzi o to juz jest po przeglądzie jest już zarejestrowane ale w tutejszej komendzie powiatowej uznali to auto jako samochód ratownictwa drogowego SRD a to jest raczej nam sie wydaje samochód co powinien być zarejestrowany jako Ratownictwa Technicznego SRT To auto ma 5.5 tony i nie jest to samochód lekki a średni i ma narzędzia  typu haki łańcuchy dostosowane do pracy z dużym autem technicznym i niewiem czy psp nie powinna zmienić przeznaczenia tego auta. Proszę was o pomoc aha jeszcze jedno jeśli macie jakieś normy paliwowe do tego auta to też bym prosił przeleciałem już cały internet prawie i nic nie znalazłem.
z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2006, 19:46:45 »
Oznaczenie samochodu zależy od wyposażenia i celu do jakiego ma być on używany, widocznie według kryteriów auto powinno mieć oznaczenie SRD a nie SRT.
Samochód o masie całkowitej do 7,5 tony to samochód lekki a nie średni! (od 7,5 do 14 ton to samochód średni a powyżej 14 ton to juz jest wóz ciężki)

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2006, 20:01:09 »
Do Emil
W Polskiej straży stosujemy podział:
0 - 3,5 t - samochód lekki (L)
3,5 - 12 t - samochód średni (bez oznaczenia)
12 - powyżej - samochód ciężki (C)

Tak kwalifikuje pojazdy większość jednostek PSP i OSP. Po co więc wprowadzać kolejny dziwny podział jak i tak niczego nie zmienia (a przy powyższym przynajmniej wiadomo że lekkim można jeździć na kategorii B, a pozostałymi z kategorią C)

A jeśli chodzi o skategoryzowanie powyższego auta to odnosze wrażenie że PSP podjęła słuszną decyzję kwalifikując go jako SRD. Samochody SRT to samochody specjalne służące do ratownictwa technicznego ale w sensie działań typu zawalenie budynku, usunięcie drzewa z drogi, usunięcie konstrukcji stalowej itp, a nie tak jak sugerujesz pomocy technicznej innym pojazdom pożarniczym czy ratownictwa podczas wypadków drogowych - do tego służą właśnie auta z oznaczeniem SRD
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2006, 20:07:34 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2006, 20:07:42 »
Z tego co mi wiadomo to klasyfikacja jest taka jak napisałem powyżej. Argument:
nasz Star 266, masa całkowita ok. 13 ton - oznaczenie - średni samochód pożarniczy

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2006, 23:39:45 »
ok
a czym sie rozni SRD od SRT ?
i prosze mi wskazac  przepis w ktorym tworzy sie pojazdy typu SRD
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 27, 2006, 14:53:10 »
Samochody lekkie mają masę do 7,5 tony włącznie. Do 3,5 t było kiedyś.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 27, 2006, 16:33:55 »
Z tego co mi wiadomo to klasyfikacja jest taka jak napisałem powyżej. Argument:
nasz Star 266, masa całkowita ok. 13 ton - oznaczenie - średni samochód pożarniczy
13 ton ale chyba z wodą i sprzętem

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 27, 2006, 19:15:03 »
Chodzi o dopuszczalną masę całkowitą.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 27, 2006, 21:13:08 »
Nie sugeruj się tym, ze na samochody do 3,5 tony wystarcza Ci prawko "B", bo to nie ma nic wspólnego z oznaczeniami samochodów pożarniczych.

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 28, 2006, 12:02:02 »
Z tego co wiem to wg. aktualnej normy jest dokladnie tak jak napisal emil. Iveco Daily 65C17 ma 6,5t DMC, a klasyfikowane jest jako samochod lekki. Wejdz np. na http://www.pojazdyspecjalne.com.pl/glowna.php?szcz=1c i zobacz jak sa klasyfikowane samochody. Biez zawsze pod uwage DMC a nie mase wlasna. A tak poza tym to istnieje jeszcze rozgraniczenie miedzy SRt a SRd? Bo z tego co mi wiadomo to wsypano to wszystko do jednego worka z napisem SRt.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 28, 2006, 14:56:46 »
Nie sugeruj się tym, ze na samochody do 3,5 tony wystarcza Ci prawko "B", bo to nie ma nic wspólnego z oznaczeniami samochodów pożarniczych.
O co tu chodzi?????? Bo ja niewiem a tak pozatym to napisałem ten post zeby się dowiedzieć z tym tematem co napisałem otwórz sobie swoj post i sie pytaj czy wolno z B czy nie wolno
Pozdrawiam

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 31, 2006, 08:50:44 »
Panowie o co sie spierać Średni lekki  tu chodzi koledze o przeznaczenie SRD w stosunku do SRT  ma mniejsze wyposażenie stąt i może być to lekki  samochód nie ma tyle sprzętu co SRT ten na ogół z założenia współpracuje z innymi pojazdami. A czy SRT nie może brać udziału w wypadkach drogowych.Pod warunkiem że ma hydraulikę.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Alf998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 10, 2006, 21:58:18 »
Nie ma się o co kłucić. Wg PN z 197.. któregoś lekkie to do 3,5 tony, średnie - od 3,5 do 12 ton, a ciężkie ponad 12 ton. Taką klasyfikacje przyjmuje sie do oznaczeń np.: GCBA. Wg nowej europejskiej normy z 2002 roku chyba lekkie - do 7,5 tony, średnie 7,5  do 14, a ciężkie powyżej. Z kolei jeżeli chodzi o Rt czy Rd to sprawa wygląda tak, ze jeżeli na aucie jest sprzet hydrauliczny i nic więcej to jest strikte SRd, a jeżeli ma inny sprzet to powinien być SRt, ale interpretacja nalezy do naczelnika, kierownika (zależy kto u was jest szefem) operacyjnej w KP lub KM.

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 11, 2006, 13:31:10 »
do 3,5 tony L,do 12 ton Ś,a powyzej 12 ton GCBA:)
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline OSP Jano

  • Strażak Ratownik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 20, 2006, 21:22:56 »
A wogule to ja sie nie umnie połapać w tych oznaczeniach GBA GBM itp. wytłumaczcie mi to prosze

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 20, 2006, 22:33:24 »
GBA jest to Gasniczy Beczka Autopompa a GBM to Gasniczy Beczka Motopompa i te dwa rodzaje samochodow to sa Średnie samochody chyba ze sie myle z moim opisem:)
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 20, 2006, 22:51:11 »
A wogule to ja sie nie umnie połapać w tych oznaczeniach GBA GBM itp. wytłumaczcie mi to prosze
Hm, to może jakiś kurs szeregowców na początek kariery w OSP? Albo przynajmniej lekturka "ABC strażaka ochotnika". Wiem, bywam złośliwy... Napisz na priv, to Ci całą tabelkę rozpiszę.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 21, 2006, 17:30:45 »
ak się nie możesz się połapać to zajrzyj tu: http://www.spiewnik.gower.pl/strazak/pojazdy.html

Offline OSP Jano

  • Strażak Ratownik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 21, 2006, 21:12:16 »
wielkie dzięki panowie POZDRO DLA WAS

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 21, 2006, 21:29:59 »
do 3,5 tony L,do 12 ton Ś,a powyzej 12 ton GCBA:)

według starej normy ;)
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 21, 2006, 21:53:59 »
a jaka jest nowa bo ja sie uczylem pol roku temu?????
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 21, 2006, 22:12:34 »
Norma z 2002 roku mówi, że lekkie mają DMC do 7,5t; średnie od 7,5t do 14t; a ciężkie powyżej 14 ton

pozdro ;)
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Jakie oznaczenie auta????
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 21, 2006, 22:37:33 »
dzieki widac ze na szkoleniu mieli stare dane:)
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.