Autor Wątek: Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego  (Przeczytany 16838 razy)

Offline esmolol

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« dnia: Październik 19, 2006, 18:28:47 »
Witajcie!
Jest to mó pierwszy post na tym Forum. Jestem w trakcie pisania pracy nt. Ratownictwa w Polsce. Aktualnie jestem w trakcie pisania wątku o straży pożarnej. Pytam was, jako zawodowców, którzy mają z tym styczność w praktyce, jak wygląda rola straży pożarnej (ogólnie straży pożarnej bez podziału na OSP/PSP) na miejscu wypadku drogowego. Chodzi mi o takie "statystyczne wartości" jakie działania najczęściej podejmujecie, średnio po jakim czasie jesteście na miejscu, itp.
Z góry dziękuje za odpowiedzi
Konrad
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2006, 02:08:37 wysłana przez bulon »

Offline J23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: ROLA straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2006, 21:52:03 »
Bardzo szybko to zależy gdzie jest wypadek ale w dalszym ciągu jesteśmy przed pogotowiem i policją

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: ROLA straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 21, 2006, 07:40:39 »
Czasami do posprzątania drogi :)
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: ROLA straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2006, 12:06:44 »
szybkosc: 1 minuta na kilometr drogi - to tak srednio, wiadomo ze w miesci dluzej na trasie krocej
wyjazd od zgloszenia do 1 minuty

dzialania:
prawie zawsze odciecie akumulatora, neutralizacja rozlanych plyniow
kierowanie ruchem (niestety Policja nie bardzo sie kwapi)

a reszta to zalazy od zdazenia:
wywazanie drzwi - najczesciej, obcinanie dachu rzadko..


Offline rademenes99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
  • Milczenie jest złotem, mowa żródłem nieporozumień.
Odp: ROLA straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2006, 16:12:29 »
Pierwsze działania na miejscu to przedewszystkim oznaczenie miejsca zdarzenia i zapewnienie bezpieczeństwa ratownikom( wtym również stabilizacja pojazdu i odcięcie klem akumulatora);oczywiście nie robią tego wszyscy... monitorowanie poszkodowanych(nego); udzielenie pomocy przedmedycznej (bankowo kołnierz), przygotownie do ewakuacji poszkodowanych (czyli ewntualne cięcie karoserii), czasem kierownie ruchem (ostatnio dość często); po zabraniu poszkodowanych, zrobieniu zdjęć przez Policję oraz odholwaniu wraku(ów) sprzatanie jezdni...
Ekspert to człowiek który przestał myśleć - on wie ;).

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: ROLA straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 30, 2006, 22:12:15 »
udzielenie pomocy przedmedycznej (bankowo kołnierz)

nie ma takiego czegoś takiego jak "pomoc przedmedyczna", co najwyzej "przedlekarska". Czujesz różnice?
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: ROLA straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 31, 2006, 07:49:26 »
pierwsza pomoc medyczna
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: ROLA straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 05, 2006, 13:41:00 »
Witam serdecznie.Kilka słów w odpowiedzi na Twoje pytania.U nas w mieście na miejscu działań jesteśmy w 80% na szarym końcu.Zawodnicy z pomocy drogowej mają podsłuch na wszystkie częstotliwości służb ratunkowych!!!!Gdy zgłoszenie trafia np.do pogotowia to załoga erki jedzie na miejsce i dopiero gdy nie dają rady to wzywają nas!!!!!!! Tylko w przypadku zgłoszenia do naszego MSK jesteśmy alarmowani na czas.Tak to wygląda......niestety smutna szara rzeczywistość :huh:Co się tyczy naszych działań to świetnie to ujął kolega   rademenes99.Choć mam zastrzeżenia co do sprzątania jezdni??Jeśli używamy sorbentów itp.to owszem sprzątamy my,ale pozostałości w postaci szkła,plastików .elementów odciętych z karoserii pojazdów to wszystko usuwają chłopacy z pomocy drogowej w końcu za to biorą pieniążki ^_^.Pragnę również zaznaczyć i przypomnieć wszystkim,że to strażacy dowodzą na miejscu akcji.Pozdrawiam Wszystkich serdecznie :rolleyes:

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: ROLA straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 05, 2006, 14:15:01 »
Tak SLY masz racje jestem takiego samego zdania za to biora kase .

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: ROLA straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 23, 2006, 00:58:52 »
Cytuj
"nie ma takiego czegoś takiego jak "pomoc przedmedyczna", co najwyzej "przedlekarska". Czujesz różnice?"


TY feuercośtam ,,Czy ty jesteś Qrwa normalny????

a co to za różnica...spuszczacie się nad teorią pożarnictwa a h..a wiecie o aspektach praktycznych DOBREJ ROBOTY...to się chyba nazywa PRZEROST FORMY NAD TREŚCIĄ :huh:


Czujesz różnice?!?!?

Kolejne posty zawierające słowa niecenzuralne będą kasowane bez ostrzeżenia. Można oczywiście nie zgadzać się z poglądami innych.
Moderator
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2006, 10:33:21 wysłana przez Witold »
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: ROLA straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 25, 2006, 00:41:03 »
TY feuercośtam ,,Czy ty jesteś Qrwa normalny????
a co to za różnica...spuszczacie się nad teorią pożarnictwa a h..a wiecie o aspektach praktycznych DOBREJ ROBOTY...to się chyba nazywa PRZEROST FORMY NAD TREŚCIĄ :huh:
Czujesz różnice?!?!?
ciekawe, jak żeś Pan przeszedł badania lekarskie (psychiatra/psycholog)  :huh:

Dop. Moderatora: Atakowanie osób jest niezgodne z regulaminem. Można atakować poglądy a nie osoby!
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2006, 09:19:31 wysłana przez Witold »
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: ROLA straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 25, 2006, 02:06:26 »
bez spuszczania sie nad teoretyczna czescia ratownictwa nie ma dobrego praktycznego ratownictwa a tylko bledna swiadomosc ze jest sie super praktykiem.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Gollum

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 26, 2006, 14:16:30 »
Dobrze powiedziane Bulonie...pomimo tego co byśmy nie zrobili zawsze mogliśmy to zrobić lepiej...z mojej praktyki dodam że jeśli chodzi o policję to jest śmiech, często przyjeżdzają we dwóch (jeden mierzy a drugi spisuje ) a my lizaki w dłoń i kierujemy ruchem...coś jest tu nie tak...natomiast jeśli zaś mowa o sprzątaniu to co nieco pomagamy jeśli to jest na drodze i mozę zagrażać...jeśli poza drogą to zajmują się tym chłopaki z pomocy drogowej...resztę czynności wyczerpująco opisali koledzy powyżej...

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 26, 2006, 18:07:48 »
Bulon zanim zaczniesz krytykować to najpierw zastanów się nad treścią i intencjami...i kolejny raz powtarzam...nie powp....lałem umysłów..ale jak czytam takie posty no to wybacz....

Cytuj
nie ma takiego czegoś takiego jak "pomoc przedmedyczna", co najwyzej "przedlekarska". Czujesz różnice?
...może sam wypowiesz się na temat tego cytatu



A to Do Pana Feuer....Psychologa nie przeszadłem...jestem z tych co dali w łapę na początku i mieli w d...pie egzaminy sprawnościówkę i teorie...SAP skończyłem ledwo co po 18 komisach ale miałem garba więc poszło i tak nadal ślizgam się na czyjejś du.....pie ufając że mój debilizm nie wyjdzie na jaw. Aha a ojca miałem komendanta i wójka jego zastępcę...
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 26, 2006, 19:10:47 »
Dobrze powiedziane Bulonie...pomimo tego co byśmy nie zrobili zawsze mogliśmy to zrobić lepiej...z mojej praktyki dodam że jeśli chodzi o policję to jest śmiech, często przyjeżdzają we dwóch (jeden mierzy a drugi spisuje ) a my lizaki w dłoń i kierujemy ruchem...coś jest tu nie tak...natomiast jeśli zaś mowa o sprzątaniu to co nieco pomagamy jeśli to jest na drodze i mozę zagrażać...jeśli poza drogą to zajmują się tym chłopaki z pomocy drogowej...resztę czynności wyczerpująco opisali koledzy powyżej...

Jest takie stare powiedzenie "gra się tak jak przeciwnik pozwala" jeśli raz pokarzesz że mozesz odwalać policyjną działkę to tak już będziesz robił za każdym razem, owszem, możesz pomóc w kierowaniu ruchem na miejscu zdarzenia, jeśli masz odpowiednie przeszkolenie, oraz nadmiar wolnego czasu. ale jeśli masz na miejscu policje to im przekazujesz miejsce zdarzenia spisujesz dane w wracasz do koszar po wcześniejszym uporzadkowaniu sprawy z ew. wyciekami itd. co mozesz sprzątnąć to sprzątasz a ściągięciem samochodu to już sie zajmą hieny z pomocy drogowej ktorzy nie odpuszczą żadnej stłuczki. Od zapewnienia bezpieczeństwa i płynności w ruchu jest Policja!


BULON: co do spuszczania się nad teorią to kto inny jak nie Ty od X czasu teorytyzujesz próbując uświadomić wszem i wobec różnice w znaczeniu SŁOWA: ratownik medyczny, przedmedyczny, lekarski przedlekarski itd....  ^_^

Pozdrawiam

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 26, 2006, 19:49:13 »
Cytuj

BULON: co do spuszczania się nad teorią to kto inny jak nie Ty od X czasu teorytyzujesz próbując uświadomić wszem i wobec różnice w znaczeniu SŁOWA: ratownik medyczny, przedmedyczny, lekarski przedlekarski itd.... 


i jeszcze dlugo bede :)
chodz przyjemnosc to zadna i tylko mnie frustruje beton
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Gollum

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 26, 2006, 20:24:57 »
Wiem o co Ci chodzi Emerze, ale czasem trzeba wykonywać polecenia przełożonych..jeśli wiesz o czym mówię... -_-

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 27, 2006, 23:58:33 »
EMER 100% poparcia u mnie!!!



PZDR
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline el Fuego

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 09, 2006, 10:05:01 »
Wiecie co? Ja nie widzę różnicy w ratowniku medycznym, lekarskim czy jak tam mówicie. Jedyna różnica jaką mi do głowy wbito to ratownik medyczny a pielęgniarz. Ale wracając do tych przedmedycznych i wogóle: jest ktoś w stanie jakoś sensownie to wytłumaczyć?

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 11, 2006, 12:06:21 »
el Fuego a oczym ja pisałem wyżej..(czytaj posty dokładniej).. ^_^

Cały czas poruszam temat jebniętych teorii pożarniczych i nomenklatury. Co mają róznice nomenklatury do taktyki...rozpierak kolumnowy czy rozpieracz kolumnowy czy rozpierak cylindryczny czy rozpieracz cylindryczny...ŻENADA!!!!

albo ten tam feuer..."pomoc przedmedyczna a pomoc przedlekarska"...nic dziwnego, że potem cała akcja to DZIEŁO PRZYPADKU jak tacy specjaliści jeżdżą ratować...

pozdro

Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Gollum

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 12, 2006, 14:56:12 »
Proszę tego nie odebrać jako ataku na kogoś, ale przeważnie ci najwięksi teoretycy są największymi nogami w praktyce ;)

Offline el Fuego

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 13, 2006, 23:28:06 »
HAZMAT: Potrafię czytać i wiem, o czym pisałeś we wcześniejszych postach. Jednak oprócz wyraźnego oburzenia z Twojej strony nie znalazłem tam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Ktoś kiedyś powiedział, że "diabeł tkwi w szczegółach", zatem jesli potrafisz wyjaśnić mi różnicę w nomenklaturze - jak sam to ująłeś, to bardzo Cię proszę - zrób to. Zdaję sobie sprawę z tego, że nazewnictwo ma się nijak do taktyki, ale osobiście nóż mi się w kieszeni otwiera kiedy w wieczornym wydaniu wiadomości słyszę, jak to strażacy wchodzili do płonącego budynku ubrani w aparaty tlenowe. Dlatego też nie chcę popełniać "fo pa" (przepraszam, ale nie znam prawidłowej pisowni tego zwrotu -_-) rozmawiając w przyszłości z jakimś medykiem i mówić z nim o pewnych zagadanieniach uzywając błędnego nazewnictwa. Przecież gość by mnie wyśmiał....
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2006, 23:30:15 wysłana przez el Fuego »

Offline firemardow

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 13, 2007, 21:56:52 »
Dojazd i ustawienie pojazdu
Jak najbliżej miejsca wypadku z zachowaniem odległości bezpiecznej
W razie potrzeby blokujemy pas ruchu, ustawiając sam pod kątem celem zapewnienia bezpieczeństwa ratowników i poszkodowanych
pierwszy pojazd po stronie najazdowej drugi z przeciwnej
ustawienie musi zapewniać możliwość dojazdu innych służb ratowniczych.
Pełne oświetlenie pojazdu  zraz z sygnałami świetlnymi
rozpoznanie trwa do zakończenia działań
określić rodzaj i skalę zagrożeń
czy siły są wystarczające
ustalamy osoby poszkodowane czy są uwięzione i ich stan medyczny
ustalamy kolejność działań i rodzaj sprzętu
ustalamy skalę i specyfikę zagrożenia obecność służb współpracujących
zabezpieczenie terenu akcji
Używamy
SRT
światła pulsacyjne
pachołki
taśma wygradzająca
pachołki znaki ostrzegawcze
Uwzględniamy
rodzaj i skalę zagrożeń w stosunku do szlaku
warunki atmosferyczne, porę dnia
ukształtowanie i rodzaj szlaku
bezpieczeństwo ratowników i osób poszkodowanych
dojazd służb współdziałających
likwidacja zagrożeń
wyłączenie stacyjki i odłączenie akumulatora
stabilizacja
pokrycie rozlewisk paliwowych (pianą, sorbentem)
uwalnianie osób poszkodowanych
Zasady :
ustalamy kolejność uwalniania
bezwzględna stabilizacja pojazdu
zapewnienie bezpieczeństwa poszkodowanych i ratowników
nie przemieszczamy pojazdu
wybieramy najprostszy sposób ratowania
ustalamy kolejność działań
praca w uzbrojeniu osobistym
ekranujemy (osłaniamy) osoby poszkodowane
współpraca z lekarzem
wsparcie psychiczne dla osób poszkodowanych
praca jednym narzędziem
odcięte elementy wynosimy poza teren działania
zabezpieczamy ostre krawędzie
zakończenie działań
"...I ujrzał Pan pracę naszą i był zadowolony,
A potem zapytał o zarobki nasze - usiadł i zapłakał..."

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 19, 2007, 11:40:57 »
Wszystko rozumiem - dzięki za plan

ale o co chodzi z "pracą jednym narzędziem"?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Rola straży pożarnej na miejscu wypadku drogowego
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 25, 2007, 01:35:49 »
Jedno narzędzie ??!!!
Pedros trudno wywnioskować z kontekstu . Podejrzewam , że chodzi o wykonywanie czynności związanych z rozcinaniem i rozpieraniem konstrukcji samochodu w danym momencie tylko jednym urządzeniem . Jest to może praktyka nie rozpowszechniona , wydłuża czas akcji , ale nie jest tak do końca bezzasadna . Konstrukcja samochodu po uderzeniu w przeszkodę , jest nienaturalnie naprężona w różnych nie przewidywalnych miejscach . Mimo prawidłowej stabilizacji , podczas głównie cięcia z samochodem dzieją się różne nieprzewidywalne rzeczy. Potrafi się na przykład przy odcinaniu dachu złamać podłoga i zamiast mieć klienta już na widelcu , przygniata go deska rozdzielcza . Dlatego kładzie się tak duży nacisk na stabilizację pojazdu , która u nas wygląda jeszcze różnie . Pracując kolejno urządzeniami , można lepiej nad tym panować . Tak to rozumiem , ale co autor miał na myśli , tylko on może się wypowiedzieć .

A jak wypowiadam się w tym temacie to też drażnią mnie dyskusje na temat nazewnictwa , a tyczącego ratownictwa medycznego szczególnie . Mimo że zrobiłem troszkę więcej kursów niż KSRG , a skończyłem na najwyższym osiągalnym poziomie bo na ACLS to nadal jestem strażakiem ratownikiem i robię co do mnie należy . Może czasem wykraczam poza swoje uprawnienia , ale robię to tylko jak nie mam innego wyjścia . I wież kto ma zawsze tylko problem Ratownicy Medyczni z karetki , jeszcze żaden Lekarz mi nigdy nic nie zarzucił , a wręcz odwrotnie . A tak jak stwierdził HAZMAT  są mocni w teorii . W poznaniu Pogotowie Ratunkowe chciało utworzyć jeszcze 2 tzw. śmieciarki , czyli zespoły bez lekarza . Bo jeden jeździ już kilka lat . Ale chłopcy scyklali , lepiej jeździć z doktorem i się mądrzyć mu za plecami .

Pozdrawiam