Autor Wątek: Parada równości obowiązkiem strażaka?  (Przeczytany 2282 razy)

ELkomendante

  • Gość
Parada równości obowiązkiem strażaka?
« dnia: Wrzesień 07, 2006, 15:21:47 »
Witam wszystkich po długim urlopie, ostatnio czytałem w necie teks o strażakach szkockich i ich dylematach i trudnych wyborach. Temat uważam ze nie jest odległy i mało ważny z perspektywy najbliższych lat, on też może nas dotyczyć. Tekst zamieściła Wyborcza, za która zbytnio nie przepadam. Przeczytajcie i napiszcie, co o tym sądzicie?
Cytuj
Parada równości obowiązkiem strażaka
Jacek Pawlicki2006-09-06, ostatnia aktualizacja 2006-09-06 23:32
Dziewięciu strażaków z Glasgow ukarano dyscyplinarnie za to, że nie zgodzili się pójść na paradę homoseksualistów
Strażacy z oddziału Cowcasddens dostali od zwierzchników służbowe polecenie wzięcia udziału w Pride Scotia - czerwcowej dorocznej imprezie szkockich homoseksualistów. Na paradzie strażacy ubrani w odświętne uniformy rozdawali ulotki o tym, że straż pożarna służy wszystkim. W ten sposób mieli zademonstrować poparcie dla idei walki z dyskryminacją - także ze względu na orientację seksualną.

Dziewięciu strażaków odmówiło udziału. Jedni argumentowali, że nie mogą się pojawić w mundurze w otoczeniu gejów, gdyż naraziłoby ich to na złośliwe żarty w pubach. Inni tłumaczyli, że przekonania religijne nie pozwalają im wziąć udziału w imprezie afirmującej homoseksualizm.

Komendant oddziału wyjaśnień nie przyjął i wszczął wobec opornych postępowanie dyscyplinarne. Najstarszy rangą strażak został zdegradowany i pozbawiony 5 tys. funtów z rocznego wynagrodzenia. Pozostali dostali pisemne upomnienia. Cała dziewiątka ma uczestniczyć w przymusowych "szkoleniach różnorodności", na których uczy się poszanowania dla odmienności.

Za co te kary? Zdaniem szefostwa straży odmowa pójścia na paradę równości to "zasadnicze złamanie kluczowych obowiązków". Strażacy "nie mogą i nie powinni wybierać, komu mają służyć", a "ich obowiązkiem jest chronić wszystkich, bez względu na kolor skóry, wyznanie czy orientację seksualną".

Kary dla strażaków przyjęły z zadowoleniem brytyjskie organizacje gejowskie. - Gdyby odmówili pójścia do meczetu, wszyscy byliby oburzeni - tłumaczy dziennikowi "The Scotsman" Calum Irving z walczącej o prawa gejów organizacji Stonewall Scotland. Jego zdaniem utrzymywane z podatków służby nie powinny manifestować niechęci do mniejszości seksualnych, bo "geje i lesbijki też płacą podatki".

Według części komentatorów stawianie znaku równości między odmową udziału w Pride Scotia a przyzwoleniem na dyskryminację to nonsens. Ukaranych wziął w obronę Kościół katolicki. Arcybiskup Glasgow Mario Conti uważa, że strażacy mieli prawo odmówić pryncypałom - zażądano od nich rozdawania ulotek na demonstracji, do której nie mieli przekonania, a ich obawy, że we własnym środowisku staną się z tego powodu pośmiewiskiem, były uzasadnione. - Wierność własnym przekonaniom jest ważniejsza od obowiązku przestrzegania poleceń czy rozkazów - mówi abp Conti.

ŹRÓDŁO:   



Ja jak to przeczytałem to mi sie włos zjeżył, szok, co tam się dzieje na zachodzie to paranoja. Wpływowa mniejszość gejoska być może strażacka narzuca większości heteroseksualnej ich własny światopogląd łamiąc zasady demokracji. Gdyby za pare lat partia zielonych i młoda lewica doszłaby do władzy u Nas, to My też możemy dostać rozkaz z góry; dwójki twórz na parade marsz!???
To mi się ch....... nie podoba :angry: to co zrobili tym dziewięciu strażakom.
Co Wy na to?

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Parada równości obowiązkiem strażaka?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2006, 18:27:29 »
Podstawowa sprawa - przełożeni naruszyli zasady wolności wyznania i przekonań! W uzasadnieniu decyzji podają, iż "ich obowiązkiem jest chronić wszystkich, bez względu na kolor skóry, wyznanie czy orientację seksualną". Przecież ci strażacy nie odmówili działań o charakterze ratowniczym "chronić", lecz odmówili działań organizacyjnych wspierających grupę osób o określonych poglądach.
Na naszym gruncie bardziej obawiałbym się rozliczeń za nie wykonanie podobnego polecenia co do formy, a nie orentacji "homo" niż za kilka lat jak się zmieni opcja rządząca. Obecna władza również potrafi wydawać głupie polecenia i egzekwować ich wykonanie.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Parada równości obowiązkiem strażaka?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 07, 2006, 18:33:31 »
A u nas jest inaczej!? Zwróccie uwagę jak zblizaja się świeta kościelne. Wtedy   padają polecenia typu: "proszę wyznaczyc chetnych do koscioła"!!! 
I jak tu się ma
Cytuj
Podstawowa sprawa - przełożeni naruszyli zasady wolności wyznania i przekonań!

Parodia!!!

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: Parada równości obowiązkiem strażaka?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 07, 2006, 22:01:00 »
Zgadzam się z Pagonem, tak przywykliśmy do służby kościelnej, że nie słyszałem o głosie sprzeciwu przeciw (jaskrawym przecież) łamaniem zasad wolności obywatelskich.
Zdecydowanie jestem przeciw karaniu strażaków za tego typu "przewinienia". Dotarłem do źródeł tego tekstu i wygląda to bardziej na nadgorliwość d-cy jednostki, przypuszczam, że głupio mu się wycofać, postępowanie nadal trwa. Z pewnością w Szkocji mamy inną perspektywę. W dorocznych paradach biorą udział w charakterze propagandystów nie tylko strażacy, ale i policjanci, i służby więzienne. Te parady dawno już nie są wyrazem buntu czy walki, a raczej manifestacji odmienności, więcej w tym festynu niż demonstracji. Zreszta sami geje są zakłopotani, zdaje się, że jak mało kto znają smak wymuszeń i nakazów. I zapewne stąd, że tak ta impreza spowszedniała, jest traktowana jako rutynowa okazja do akcji prewencyjnych niektórych służb. Ot ludzie zamiast się gapić na mecze, wyszli na ulicę, można ich podszkolić. I tej wersji trzyma sie d-ca jednostki, mała to zresztą figura i prostolinijny chłopina. Do głowy mu nie przyszło, że można myśleć inaczej, co należy uznać za jego błąd.
W całą sytuację mocno angażuje się KK stojący po stronie strażaków, a w tle mamy napiętą sytuację społeczną związaną z bardzo gruntowną reformą płac m.in. strażaków, którzy obecnie zarabiają ok. 14 000 zł miesięcznie. Często i gęsto za taką pensję wymaga się od nich poświęcenia się pracy także "ponad" niektóre prywatne przekonania - to zdanie środowisk neoliberalnych, chętnych do odebrania strażakom zdobytych przywilejów, posługując sie różnymi metodami, także przyłapywanie (jak w tym przypadku) na uchylaniu się od obowiązków.
zdjęcia z parady; tu ozdobione samochody gaśnicze
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2006, 22:03:15 wysłana przez pszemek »
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Parada równości obowiązkiem strażaka?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 07, 2006, 22:56:17 »
Pagon - dlatego też napisałem, że obecna władza również potrafi wydawać głupie polecenia i egzekwować ich wykonanie. :huh:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Parada równości obowiązkiem strażaka?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 08, 2006, 12:10:12 »
Hehe...dane mi było zwiedzić remizę Cowcaddens w Glasgow: http://www.grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl/gallery_glasgow.htm

Btw: podajcie teksty źródłowe jeśli można.

Czy w PSP zmusza się kogoś do służby podczas Mszy Św.? Chyba nie...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2006, 12:13:25 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Parada równości obowiązkiem strażaka?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 08, 2006, 14:11:02 »
Chyba.... :huh:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: Parada równości obowiązkiem strażaka?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 09, 2006, 10:17:01 »
Artykuł w Scotsman: klik,
ale dużo informacji z wyświetli się w googlach po wpisaniu: "Pride Scotia" +firefighters
W scotsmanie warto jeszcze przejrzeć "related link" tam sporo o służbie, także bardzo brzydkie analizy czasu pracy strażaków vs leżenie bykiem. oraz propozycja obniżenia stawek pensji z wiekiem strażaków.

Co do służby kościelnej. Nie wiem, czy rozumiemy to podobnie, jako ateusz terminologii służby/posługi nie rozróżniam. Mnie chodziło o uczestniczenie w obrzędach w sposób czynny/aktywny. Osobistych doświadczeń nie zamierzam podawać, ale mam akurat pod ręką przykład z ostatniej chwili.
Pod aderesem 'zarządzenie KG nr 5 o ceremoniale, w dziele IX (od s. 111) jest cała "procedura" religijna. To na co chcę zwrócić uwagę to fragment o ślubowaniu (które zostało zresztą zakwalifikowane do uroczystości patriotyczno-religijnej ?!). Podkreślam, że to ślubowanie więc raczej trudno mówić o dobrowolności uczestnictwa. Na ślubowaniu trzeba stanąć i basta, to nierozerwalna część procesu zostawania strażakiem. No więc każdy ślubujący odbiera błogosławienia, po czym po słowie amen (hebrajskie: niech się stanie), odpowiada "TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG". Dwie innowacje: słowo NAM i brak alternatywy.
Teraz wystarczy zerknąć na stronę wikipedii i przekonać się, że od prezydenta poprzez posłów senatorów, prezesa NBP wszędzie powyższe zdanie ma przypis: "Przysięga może być złożona z dodaniem zdania", z użyciem zaimka "MI" zamiast "NAM", co akurat wynika z art. 104 Konstytucji RP. I nie wiem czy z powodów bezspornie "bogatego wnętrza" wysokie figury mają wybór, natomiast motłoch odpowiada już za wszystkich w formie "NAM" i obligatoryjnie. Ale dla mnie jest to ordynarne (żeby nie użyć mocniejszych słów) łamanie prawa do swobody wyznań i światopoglądu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2006, 10:59:44 wysłana przez pszemek »
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Parada równości obowiązkiem strażaka?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 12, 2006, 13:03:18 »
Witam
Jestem wyznania odmiennego niż katolickie, a nawet odmiennego niż chcrześcijańskie. Może miałem dotychczas "szczęście", ale nie MUSIAŁĘM w szkole ani jak dotąd w pracy brać udziału w mszach świętych. Z całym czasunkiem, jaki zawsze mam dla ludzi odmiennego wyznania/poglądu itp, ale nic tam po mnie. Oczywiście kilka razy w ramach Kompanii Honorowej brałem udział we mszy, ale to z własnej woli, nie z przymusu. Zawsze jednak dało się to załatwić z przełożonym. Pamiętajcie, że być w kościele można jeżeli jest się np. odpowiedzialnym za sprawy organizacyjne i nic się nie dzieje (dla osoby innego wyznania to jak pobyt w każdym innym budynku, przynajmniej JA tak to widzę), ale branie udziału w "czynnościach religijnych" to już inna sprawa. Uważam, że nikt nie może nikogo do tego zmusić. To łamanie prawa do wolności przekonań religijnych, co jest ciężkim wykroczeniem pracodawcy przeciwko pracownikowi. Nie wiem jak się to przekłada na udział manifestacji homoseksualistów, ale chyba można to traktować podobnie, oczywiście wszystko zależy od SZCZEGÓŁÓW DANEJ SYTUACJI.
Pozdrawiam.
Szymoin
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl