Autor Wątek: Jakie zadania ma Prezes OSP?  (Przeczytany 11709 razy)

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Jakie zadania ma Prezes OSP?
« dnia: Lipiec 21, 2006, 13:47:00 »
Witam koledzy wiem, że może się to wydać głupi wątek ale chciała bym wiedzieć jakie obowiązki ma prezes OSP. Co mu wolno a czego nie i takie tam. Bo nie podoba mi się działanie mojego Prezesa i nie wiem jak można z nim walczyć. Bo nie chciała bym, by moje jednostka się przez niego rozpadła. Dzięki za wszelkie informacje.
Tak wiem o statucie OSP ale czy są jakies inne dokumenty o tym?
karola998

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Jakie zadania ma Prezes OSP?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 21, 2006, 14:35:07 »
Witam

Napisz konnkretnie co robi prezes, a Tobie się nie podoba. Będzie łatwmij odpowiedzić .

Pozdrawiam

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Jakie zadania ma Prezes OSP?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2006, 19:29:59 »
To, że dyryguje wszystkim i się wtrąca do wszystkiego choć to nie są jej kompetencjie. Sam wymyśla dziwne uchwały i wogole ustanawia zebrania kiedy jemu pasują.
Chce nawet niektóre osoby szczuć przeciwko sobie by powstawały wojny pomiędzy zarządem.
chciała bym wiedzieć jakie decyzję musza być podejmowane uchwałą, bo tego nie mogę nigdzie znaleźć. i czy istnieje mozliwość by którąś z osob w zarządzie podciągneła do odpowiedzialności karnej?
karola998

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Jakie zadania ma Prezes OSP?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 21, 2006, 20:57:29 »
Witam

Prezes odpowiada za całoksztształt, więc naturalne jest że wtrąca sie do wszystkiego. Sam jednoosobowo nie może uchwalić żadnej uchwały, bo są to uchwały zarządu. Jednak w przypadku gdy głosowanie nad uchwłą układa sie remisowowo, jego głos liczy się podwójnie. To prezes zwołuje zebrania zarządu, więc może je zwołać kiedy chce, jednak dobrze jest by konsultował termin z pozostałymi osobami z zarządu, ponieważ do ważności uchwał zarządu musi być konieczna obecność co najmniej połowa osób.
To jakie są kompetencje zarządu reguluje Wasz statut.

Pozdrawiam.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Jakie zadania ma Prezes OSP?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 01, 2006, 10:22:04 »
Prezes kieruje pracami zarządu. Każdy z pozostałych funkcyjnych zarządu OSP wykonuje swoje funkcje samodzielnie, prezes więc winien tak kierować jednostką aby te osoby funkcyjne wykonywały swoje obowiązki nie przeszkadzając sobie wzjemnie. Praca prezesa [powinna opierać się na tym żeby w jednostce ani w zarządzie nie było kłótni.
Ponadto prezes powinien prezentować jednostkę na zewnątrz, czyli powinien często deptać ścieżki w Urzędzie Gminy, powinien nadzorować aby uchwały zarządu były zgodne z prawem, powinien załatwiać wszelkie sprawy w KRS, w starostwie itp.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Jakie zadania ma Prezes OSP?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 01, 2006, 10:33:52 »
Istnieje też możliwość odwołania kogoś z zarządu, ale przecież prezes był wybierany przez walne zebranie więc nie wiem czy członkowie OSP będą zachwyceni.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Jakie zadania ma Prezes OSP?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 01, 2006, 11:05:31 »
Istnieje też możliwość odwołania kogoś z zarządu, ale przecież prezes był wybierany przez walne zebranie więc nie wiem czy członkowie OSP będą zachwyceni.

Prezes, jeśli "jedziemy" na standardowym regulaminie, jest wybierany przez zarząd. Walne Zgromadzenie wybiera Zarząd a Zarząd ze swego grona prezesa i pozostałych funkcyjnych... tak jest u nas.

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Jakie zadania ma Prezes OSP?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 01, 2006, 13:53:18 »
Witam po dłuugiej (?) urlopowej przerwie.
O zadaniach prezesa juz było – wszystko jest chyba jasne. Niejasnym jednak na pewno pozostaje dla karoli 998 pytanie – co dalej?
Powiem tak, żadne odwoływanie, czy to ze stanowiska w Zarządzie, czy też wykreślanie z szeregów czynnego członka wcale nie jest proste. Przechodziłem to już. I właściwie nie chodzi tu wcale o poprawność działań administracyjno – statutowych, ale o dylematy moralne, potencjał jednomyślności i zgody na takie działanie w Zarządzie.
Znana jest mi historia sąsiedniej jednostki, gdzie powołano na prezesa człowieka, który miał wizję i ogromne chęci naprawy katastrofalnej sytuacji w jednostce. O dziwo nie wynikała ona wcale z braku opieki UG (posiadają sprzęt, ubrania specjalne, paliwo itd.), czy też KM PSP. (próbują ich szkolić) Po prostu dziwna mentalność tamtejszych mieszkańców powoduje dziwne zachowania w stylu „dostaliśmy – ale to mało” oraz „ nie Wasz interes, to nasza sprawa”.Szybko pozbyto się „rewolucjonisty”, bo nie pasował do ogółu. Jego następca był uległy i nie wymagał, tak więc jednostka staczała się nadal. Pewnego razu przegięli panowie tak mocno, że ZGminny mocno zaczął konsultować się z ZWojewódzkim i Powiatowym na temat wykluczenia jednostki ze Związku za działalność niezgodną  ze statutem. Miękkie serce Wójta Gminy jednak przekreśliło tą procedurę (pisałem o niej kiedyś w którymś ze swoich postów). Ostatnio dotarła do naszych uszu wiadomość, że zwołano Nadzwyczajne Walne Zebranie, na którym miano pozbawić członkostwa człowieka, który tak naprawdę tą jednostka rządził jak cesarz (jest naczelnikiem) i tak właściwie odpowiada za całą sytuację. Cała odwaga jak widać opuściła członków jednostki, bo w/w druh nie został ani odwołany, ani skreślony z listy członków. Cała nadzieja Komendanta Gminnego poszła w diabły. Ponoć w związku z taką sytuacją ma pisać do KM pismo  (w trosce o ratowanych i innych ratowników) o zgodę na działania tejże jednostki tylko na terenie własnej miejscowości. Nie dziwię się, PR straży cierpi bardzo, kiedy widzi się na drodze krajowej „strażaka”(?) w adidasach, jeansach, moherowym sweterku z hełmem na głowie, jak używając podwórkowej łaciny wydziera się do swoich współtowarzyszy, próbując wykonać rozwinięcie linii gaśniczej w kierunku i tak już ugaszonego przez inną jednostkę samochodu.
Jak widać chcieć, to nie zawsze móc.
Najprostsza formą walki z „niepasującym prezesem”, to po prostu nie wybieranie takiego kandydata do funkcji w Zarządzie. Często popełnia się błąd na zasadzie „był już prezesem, to wie z czym to się je”. Nic bardziej mylnego. To oczywiście odnosi się do każdego,  mającego zamiar pełnić funkcję w Zarządzie.
Chcę też dodać (jako prezes), że zdarzają się nieraz chwile, kiedy trzeba podjąć szybkie decyzje bez konsultacji z Zarządem. Oczywiście wtedy potrzebne jest nie tylko wzajemne zaufanie ale również świadomość, że ponosi się ewentualne konsekwencje swoich działań.
Nie bójcie się na zebraniach sprawozdawczych mówić o tym, co naganne i niewłaściwe było w działaniach zarządu przez ubiegły rok. Na tym właśnie polega demokracja i minęły już czasy kiedy wszystkim żyło się dostatnio i wygodnie a partia wyznaczała kierunek myślenia. Doceńcie co zostało Wam dane i kierujcie się mądrymi wyborami kandydatów. (Póki jeszcze można  :wacko: )
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline BW

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
    • OSP Lusina
Odp: Jakie zadania ma Prezes OSP?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 02, 2006, 10:22:14 »
Prawa i obowiązki Prezesa OSP reguluje statut danej jednostki. Poniżej zamieszczam wyciąg ze statutu. Zazwyczaj jego zapisy są identyczne we wszystkich jednostkach. I jeszcze jedna uwaga. Pracę Zarządu OSP a tym samym Prezesa nadzoruje przedewszystkim Komisja Rewizyjna a przynajmniej raz do roku walne zebranie członków OSP udaielających bądź nie absolutorium Zarządowi OSP za miniony okres sprawozdawczy. Można się jeszcze pokusić o pomoc Starosty Powiatu jako organu nadzorczego nad stowarzyszeniami ale dzaiłania Zarządu OSP ( wtym Prezesa) musiały by być sprzeczne z postanowieniami statutu.

1. Zarząd wybiera ze swego grona prezesa, naczelnika straży, wiceprezesa, sekretarza i skarbnika, a także może wybrać gospodarza, kronikarzy i zastępcę naczelnika straży. Naczelnik straży sprawuje funkcję wiceprezesa.
2. Zarząd może dokooptować do swego składu nowych członków na miejsce ustępujących w liczbie nie przekraczającej 1/3 ustalonego składu.

Do zadań zarządu należy:
1)  reprezentowanie interesów OSP,
2)  realizowanie uchwał i wytycznych walnego zebrania,
3)  zwoływanie walnego zebrania,
4)  niezwłoczne zawiadomienie sądu rejestrowego i organu nadzorującego o zmianie statutu,
5) informowanie sądu rejestrowego i organu nadzorującego o swoim składzie, o miejscu zamieszkania członków, także o adresie siedziby OSP najpóźniej w ciągu miesiąca od momentu wyboru lub wprowadzenia zmian,
6)  udzielanie wyjaśnień organowi nadzorującemu oraz udostępnianie do przejrzenia w lokalu OSP dokumentów związanych z jej działalnością.
7)  opracowywanie projektów rocznego planu działalności i budżetu OSP oraz składanie sprawozdań z ich wykonania walnemu zebraniu,
8/  zaciąganie w imieniu OSP zobowiązań finansowych,
9)  przyjmowanie i skreślenie z listy członków OSP,
10)   przyznawanie wyróżniającym się członkom dyplomów i nagród oraz występowanie z wnioskami o przyznanie odznaczeń i odznak,
11)   organizowanie młodzieżowych i kobiecych drużyn OSP, zespołów kulturalno-oświatowych i sportowych,
12)  dokonywanie ocen realizacji przez poszczególnych członków OSP powierzonych im zadań.
13)   rozstrzyganie sporów między członkami, wynikających z ich przynależności do OSP,
14)   wykonywanie innych zadań wynikających z postanowień statutu, a nie przypisanych kompetencjom walnego zebrania.

Prezes zarządu reprezentuje OSP na zewnątrz i kieruje całokształtem prac zarządu.

Posiedzenia zarządu odbywają się według potrzeb, jednak co najmniej raz w kwartale i są zwoływane przez prezesa. Na posiedzenia zarządu należy zapraszać przewodniczącego komisji rewizyjnej OSP.

Do ważności uchwał wymagana jest obecność co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków zarządu. Uchwały zarządu są podejmowane zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego obrad.

Umowy, akty oraz pełnomocnictwa i dokumenty finansowe podpisują w imieniu OSP prezes lub wiceprezes i skarbnik.

 

« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2006, 09:16:33 wysłana przez BW »

Offline dzwon53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Jakie zadania ma Prezes OSP?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 02, 2006, 23:21:17 »
BW. dokładnie tak jest nic dodac nic ując statut taki jest . pozdrawiam

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Jakie zadania ma Prezes OSP?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 04, 2006, 13:44:26 »
Dzięki za odp koledzy. A w czególności firetom . Ja znam podobną sytuację ale ze zmianą w tym, że to prezes za dużo na raz wymaga zmian. Rozumiem, że chce dobrze ale nie wszystko naraz bo to tylko raz że funduszy zabraknie a dwa nie wszyscy strażacy mają czas by nie chodzić do swojej pracy i wogole dzięki za odp i wykorzystam je napewno.
karola998

Offline aimar222

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Jakie zadania ma Prezes OSP?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 28, 2011, 19:50:08 »
Witam, zostalem wlasnie prezesem mojej osp i chcialbym sie dowiedziec czy mozna gdzies dostac cos takiego jak ksiazka prezesa osp czy cos takiego.
Jak nie to prosilbym o pomoc jak zrobic sobie cos takiego samemu, co tam napisac itp.

Jestem mlodym czlowiekiem i dopiero zaczynam swoja prace prezesa wiec zrozumcie i pomozcie :)

Offline tomaszek11500

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Jakie zadania ma Prezes OSP?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 04, 2011, 11:44:11 »
PREZES OSP
- reprezentuje OSP i kieruje całokształtem prac Zarządu
- zwołuje posiedzenie Zarządu OSP
- podpisuje umowy, akty oraz pełnomocnictwa i dokumenty finansowe w imieniu OSP
- podpisuje korespondencję kierowaną na zewnątrz w imieniu OSP
- czuwa nad sprawnością organizacyjną Zarządu OSP
- podejmuje jednoosobowe decyzje w wypadkach uzasadnionych i wymagających pilnego załatwienia - decyzja te podlegają zatwierdzeniu na najbliższym posiedzeniu Zarządu
- składa sprawozdanie Walnemu Zebraniu członków OSP z działalności Zarządu
- informuje władze administracyjne, samorządowe i Związku OSP o działalności i problemach OSP

Pozdrawiam OSP Braniewo

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Jakie zadania ma Prezes OSP?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 05, 2011, 08:30:44 »
aimar222, trosyke spozniona odpowiedz ale tego typu ksiazki, naczelnika, prezsesa czy inne do wypełniania w OSp mozesz nabyc normalnie w ZOSP RP.

piotr b.ex prezes

  • Gość
Odp: Jakie zadania ma Prezes OSP?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 13, 2011, 08:02:59 »
Witam, zostalem wlasnie prezesem mojej osp i chcialbym sie dowiedziec czy mozna gdzies dostac cos takiego jak ksiazka prezesa osp czy cos takiego.
Jak nie to prosilbym o pomoc jak zrobic sobie cos takiego samemu, co tam napisac itp.

Jestem mlodym czlowiekiem i dopiero zaczynam swoja prace prezesa wiec zrozumcie i pomozcie :)
witam kolegę. wiec za moich czasów nie było czegos takiego jak oficjalna ksiazka prezesa,ja sam sobie zrobiłem taki zeszyt gdzie zapisywałem sobie wszystkie ważne sprawy,jedna sadze ze nie jest żadna ujma dla nowego i niedoswiadczonego członka w tym przypadku prezesa aby zapytac sie prezesa osp gminy czy cos takiego istnieje czy nie jestescie z tej samej gliny wiec chyba nie bedzie to dla  niego problem aby ci pomóc.pamietaj człowiek nie rodzi sie prezesem osp zostaje wybrany1 nie martw sie koledzy ci pewnie pomoga zycze powodzenia. w przypadku kiedy nie bedzie ci chciał pomóc wejdz sobie na stronke jakiegokolwiek osp  np http://www.chalupki.osp.org.pl/ wal smiało pytaj ich to dobrzy ludzie i koledzy napewno ci pomogą pozdrawiam i zycze powodzenia piotr b.