Autor Wątek: Błędy w testach do SA PSP!  (Przeczytany 3560 razy)

Offline celam

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Błędy w testach do SA PSP!
« dnia: Maj 10, 2006, 20:05:51 »
Może ktoś z was ma testy zkupione w innym miejscu niż SA Poznań i mógłby odpowiedzi podać bo w tych z Pznania to trochę błędów jest np. 1997r. pytanie 10 jest C, chyba poinno być B;
1999r. pytanie 13 nie ma dobrej odpowiedzi chyba że w C było by elektronami zamiast "neutronami";
2000r. fizyka pytanie 24 w odpowiedzi 900km/h mi w obliczeniach wychodzi 864 km/h. Takich błędów jest więcej. Mam nadzieję że to tylko błędy w druku bo jak oni te testy tak sprawdzają to ja przestaję się uczyć i zaczynam modlić o szczęście.
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2006, 14:46:49 wysłana przez celam »

[CYKLO] Pimpek

  • Gość
Odp: Błędy w testach do SA PSP!
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 12, 2006, 09:36:11 »
...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2007, 18:50:01 wysłana przez [CYKLO] Pimpek »

Offline pilo112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
    • http://
Odp: Błędy w testach do SA PSP!
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 12, 2006, 09:57:33 »
witam
w 2000r w tym zadaniu tez mi tyle wyszlo(864km/h) tak w tych starych testach jest bardzo duzo bledow.

pozdrawiam

Offline Komandos

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
  • Impossible is nothing...
Odp: Błędy w testach do SA PSP!
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2006, 14:12:51 »
Ja niedawno zaczołem bardziej szczegółowo przegladac testy i też zauważyłem kilka błędów. A co do zadania 24 z fizyki to w jaki sposób obliczyliście że wyszło Wam 864km/h
Może w tym miejscu przytoczę treść zadania:

"Samolot odrzutowy leciał pod wiatr z punktu A do punktu B z prędkością 720km/h, a z powrotem 1080km/h. Ile wynosiła średnia prędkość samolotu?"

Wg moich obliczeń średnia prędkość wynosi 900km/h bo (1080+720)/2= 900km/h, to że z powotem leciał pod wiatr nie ma znaczenia skoro jest podana prędkość. Jak Wy to obliczyliscie???
p.s. na Pożarniczej Stronie Firemana w odpowiedziach również jest że 864km/h
     Ogień żyje, je, oddycha, nienawidzi.........

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Błędy w testach do SA PSP!
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 30, 2006, 15:32:37 »
Popełniasz błąd wyciągając średnią z prędkości.

Trzeba zacząć tak: średnia prędkość, to cała droga podzielona przez cały czas, czyli:

Vśr= (2 * S)/(t1+t2),

gdzie S - odległość punktu A od punktu B, t1,t2 - czasy lotu w jedną i drugą stronę. "razy 2", bo samolot leci tam i z powrotem.

Gdyby samolot leciał połowę czasu w jedną stronę a połowę czasu w drugą, to miałbyś rację. Ale skoro samolot lata pomiędzy dwoma punktami, to pokonuje taką samą drogę, więc jeśli leci szybciej, to leci krócej.

Nie znasz ani drogi S, ani czasów t1,t2. Wiesz natomiast, z jaką prędkością leciał samolot.
Więc:


         S                    S
V1= ----- oraz V2= -------
         t1                   t2


obliczając czasy:

         S                S
t1= ------, t2= --------
        V1               V2

wstawiając czasy t1 i t2 do równania na prędkość średnią otrzymujesz:

                  2*S
Vśr= ----------------------
            S                 S
          -----     +    ------
            V1                V2

sprowadzając mianownik (S/V1)+(S/V2) do wspólnego mianownika otrzymujesz:

                   2S                        2*S*V1*V2               2*V1*V2
Vśr= --------------------- = ------------------- = ------------------
              S(V1+V2)                    S*(V1+V2)                V1 + V2
             -----------
                  V1*V2

po podstawieniu wartości wychodzi dokładnie 864 km/h.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Komandos

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
  • Impossible is nothing...
Odp: Błędy w testach do SA PSP!
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 30, 2006, 18:30:58 »
Wielkie dzięki za wytłumaczenie, jednak to zadanie okazało sie nieco trudniejsze niż myślałem.

Zapytam sie o jeszcze jedno zadanie (chyba ostatnie bo niechce robić bałaganu na forum).
Mianowicie chodzi mi o zadanie 13 z fizyki również z 2000r, brzmi ono tak:
"Okres połowicznego rozpadu kobaltu jest równy T=5,7 lat. Po jakim czasie jego ilość zmaleje czterokrotnie? "
odpowiedzi są takie:
A. 22,8 lat
B. 11,4 lat
C. 45,6 lat
D. 36,2 lat

Wegług mnie odpowiedź poprawna to B czyli 11,4
ponieważ jeśli np. mamy 100kg kobaltu to za 5,7lat bedzie go 50kg a za następne 5,7lat (w sumie już 11,4 lat) będzie go 25kg czyli czterokrotnie mniej niż na poczatku i  stąd odpowiedź B
Na stronie Firemana prawidłowa odpowiedź to C czyli 45,6 lat - na stronie jest błąd czy znowu ja źle myślę??? Sorry jeśli znowu sie myle i zawracam ludziom głowe, ale jestem dopiero na poczatku 2 klasy liceum i nie wszystko jeszcze jest dla mnie oczywiste (wole zapytać niż niewiedzieć), ale chyba dobrze ze juz teraz myśle nad tymi zadaniami niż jak bym odkładał wszystko na ostatnią chwilę.
     Ogień żyje, je, oddycha, nienawidzi.........

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Błędy w testach do SA PSP!
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 30, 2006, 21:24:26 »
Ja Ci powiem, że jestem w maturalnej klasie liceum i też mam problemy z zadaniami ;)
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron