Autor Wątek: Kto do SA PSP w 2016 roku?  (Przeczytany 1009986 razy)

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3450 dnia: Lipiec 08, 2016, 11:23:22 »
Po co od razu faszerować się lekami, wystarczy stymulacja nerwu błędnego :P

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3451 dnia: Lipiec 08, 2016, 11:27:57 »
Witam!
Jestem troche nie w temacie dotyczacego tegorocznego naboru w CS/SA, ale mam pytanie dotyczace harvarda (tak z ciekawosci):
- Czy tetno spoczynkowe tez jest mierzone przed wykonaniem proby i czy ta proba jest jakby "indywidualna" dla kazdego z osobna?

Nie wiem, czy dobrze rozumiem opis proby, ale z tego co wyczytalem to wychodzi na to, ze jak ktos ma tetno spoczynkowe na poziomie 65-70/min to w ogole nie ma szans na osiagniecie Fi=80.
Po wysilku tetno wzrasta, a nawet jak dany kandydat zregeneruje sie do swojego spoczynkowego (tj. w/w 65-70) po 2 lub 5 min, to i tak gdy podstawi sie pod wzor to nie da sie osiagnac 80.

Dobrze to rozumiem czy zle? Moglby mi ktos to wytlumaczyc?

Do wzoru podstawia sie tętno mierzone przez 30s, czyli jak wyjdzie Ci, że masz 70/min to podstawiasz 35.

Offline eryko95

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
  • SA Poznań
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3452 dnia: Lipiec 08, 2016, 11:30:13 »
Witam!
Jestem troche nie w temacie dotyczacego tegorocznego naboru w CS/SA, ale mam pytanie dotyczace harvarda (tak z ciekawosci):
- Czy tetno spoczynkowe tez jest mierzone przed wykonaniem proby i czy ta proba jest jakby "indywidualna" dla kazdego z osobna?

Nie wiem, czy dobrze rozumiem opis proby, ale z tego co wyczytalem to wychodzi na to, ze jak ktos ma tetno spoczynkowe na poziomie 65-70/min to w ogole nie ma szans na osiagniecie Fi=80.
Po wysilku tetno wzrasta, a nawet jak dany kandydat zregeneruje sie do swojego spoczynkowego (tj. w/w 65-70) po 2 lub 5 min, to i tak gdy podstawi sie pod wzor to nie da sie osiagnac 80.

Dobrze to rozumiem czy zle? Moglby mi ktos to wytlumaczyc?
Do wzoru podstawiasz pomiary z 30s
Bo walczyć trzeba do końca!

Offline eryko95

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
  • SA Poznań
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3453 dnia: Lipiec 08, 2016, 11:59:16 »
Głównym nośnikiem bodźców przywspółczulnych jest nerw błędny. Dominacja układu współczulnego wiąże się z szybką pracą serca, gdyż układ ten odpowiada za przygotowanie organizmu do reakcji stresowej "walka-ucieczka".
A więc w przypadku tachykardii należy wzmocnić oddziaływanie słabszego układu przywspółczulnego - pobudzenie nerwu błędnego inicjuje procesy chemiczne, których wynikiem jest zwolnienie pracy serca.
Aby to zrobić należy wziąć głęboki oddech i wypuścić powietrze mocno napinając mięśnie.
Było wypróbować na egzaminie :rolleyes:
Bo walczyć trzeba do końca!

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3454 dnia: Lipiec 08, 2016, 12:21:44 »
Samo wstrzymanie powietrza w płucach, spowalnia akcje serca, jednak trudno jest to zrobić przy znacznym wysiłku. Dodatkowym sposobem jest tak jak wspomniał wcześniej eryko95, czyli próba Valsalvy. Dmuchamy z całej siły przy zamkniętej nagłośni czyli z całej siły napieramy powietrzem z płuc na zamknięte drogi oddechowe. Należy przy tym uważać ponieważ nagłe spowolnienie akcji serca po wysiłku może spowodować omdlenie. Druga sprawa to to, że może to trochę głupio wyglądać podczas mierzenia tętna.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3455 dnia: Lipiec 08, 2016, 13:00:57 »
chłopaki przestańcie pier....... o sposobach zaliczenia harwardu (faszerowanie sie lekami itp.). Zrozumcie, że sposób pomiaru jest nieżetelny!!!! Porównajcie nr. startowe, które zaliczyły a dojdziecie do wniosku, że w początkowym etapie pracy tych "mega" urządzeń raptownie wiekszość zaliczał. Problem pojawiał sie w póżniejszym czasie , a więc kiedy urządzenia juz działało dłużej. Przeprowadzałem corocznie sprawdzian z harwardu i tylko raz (komendant miał takiego hopla) przy pomocy urządzeń pomniarowych prowadziłem sprawdzian. Zaliczyło tylko 2 strażaków na 20 ze zmiany. Co bradziej smieszne po 30 minutach chętni ponowili próbę ale już puls był mierzony przeze mnie osobiście i otrzymywali wyniki zdecydowanie lepsze. Według porównań błąd przy liczbie pulsu wynosił około 20 uderzeń. Obecnie urządzenie znajduje się głęboko w ...... aby Komendant nie widział jak bezsensownie wywalił pieniądze budźetu komendy.

Offline rodflix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3456 dnia: Lipiec 08, 2016, 13:11:59 »
Wstrzymanie oddechu zwalnia pracę serca, ale tylko chwilowo - jak już zrobimy kolejny wdech to serca gwałtownie przyspiesza. No chyba że ktoś jest freediverem, i potrafi wstrzymać oddech na 6 minut, to rzeczywiscie mu to pomoże.
Szybkie nabieranie, i powolnie wypuszczanie, wypuszczanie przy napięciu mięśni i inne wspaniałe metody, może i działają. Pod warunkiem że nie ma się wiecej jak 16-18 lat, bo później, im wiek starszy, tym zależność między oddechem i akcją serca jest mniejsza, ale oczywiście to sprawa indywidualna organizmu. U jednych działa, u innych nie.
Chciałem tylko napisać wszystkim "czepiaczom" - jak widać pisanie odwołań skutek przyniosło - Panowie z numerami 144 i 203, którzy początkowo Harvard udupili, popisali odwołania, i znaleźli się na liście 124 farciarzy, którzy pójdą w poniedziałek na teorie. To chyba wystarczający dowód na to, żeby walczyć do końca wszelkimi sposobami :)
Poza tym czas działa na naszą korzyść - z wiekiem (i kolejnymi podejściami) tętno przecież spada :D

Offline wrona

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
  • SA Poznań, WSOWL
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3457 dnia: Lipiec 08, 2016, 13:26:27 »
chłopaki przestańcie pier....... o sposobach zaliczenia harwardu (faszerowanie sie lekami itp.). Zrozumcie, że sposób pomiaru jest nieżetelny!!!! Porównajcie nr. startowe, które zaliczyły a dojdziecie do wniosku, że w początkowym etapie pracy tych "mega" urządzeń raptownie wiekszość zaliczał. Problem pojawiał sie w póżniejszym czasie , a więc kiedy urządzenia juz działało dłużej. Przeprowadzałem corocznie sprawdzian z harwardu i tylko raz (komendant miał takiego hopla) przy pomocy urządzeń pomniarowych prowadziłem sprawdzian. Zaliczyło tylko 2 strażaków na 20 ze zmiany. Co bradziej smieszne po 30 minutach chętni ponowili próbę ale już puls był mierzony przeze mnie osobiście i otrzymywali wyniki zdecydowanie lepsze. Według porównań błąd przy liczbie pulsu wynosił około 20 uderzeń. Obecnie urządzenie znajduje się głęboko w ...... aby Komendant nie widział jak bezsensownie wywalił pieniądze budźetu komendy.

Zsumowałem liczbę uderzeń, które miałem na egzaminie, odjąłem od nich te wspomniane 20 i zgadnijcie jaki wynik... taki jaki średnio miałem robiąc w domu. Raz czy dwa udało mi się osiągnąć 96, 101, generalnie jednak średnia wahała się w okolicach 86-90. Po odjęciu tych 20 uderzeń z 78 na egzaminie nagle zrobiło się 87.
Ale nie wnikam w to głębiej, w tym roku i tak już nie ma na co liczyć.

Offline jarek0770

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3458 dnia: Lipiec 08, 2016, 13:27:40 »
Ktoś chętny na basen kto został na weekend w Częstochowie?  Pw

Strażak90

  • Gość
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3459 dnia: Lipiec 08, 2016, 14:20:03 »
Panowie powiem Wam jak wyglada moja sytuacja. Startowałem do aspirantki po raz trzeci. Od wielu lat uprawiam takie sporty jak piłka nożna, pływanie i lekkoatletyka. Uczestniczyłem w naborze do Komend dwa razy w tym ostatni raz półtora tygodnia temu miałem harvard i zaliczyłem. Nie wiem ile miałem bo nie podano mi wyniku. Ale jak wielokrotnie miałem treningi lekkiej i badanie harvardzkie to poniżej 100 nie schodziłem. Trzy dni temu brałem udział w naborze do Komendy i miałem sprawnościówkę. 1000 m - 2min 58 sek, 50 m - 6,4, drążek 30 podciągnięć. Wiem że jestem osobą mega przygotowaną i fizycznie i teoretycznie, bo przygotowywałem sie rok. Przychodzę na harvarda do CS PSP i mi wychodzi wskaźnik wydolności 79. No to są kurde po prostu jaja. I nikt mi nie powie że ten test był przeprowadzony dobrze. Bo pół roku temu na harvardzie w innej Komendzie mi wyszło 97, a teraz jestem kilka razy lepiej przygotowany.

Życie...

Offline ElBanditos

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3460 dnia: Lipiec 08, 2016, 14:21:16 »
A szkoda kurwa gadać, szkoda strzępić ryja...
Im się to wszystko odbije, będą sobie pluć w język, że ciemniaków, debili do takich szkół strażackich przyjmują...bo przepraszam...ale ludzie, którzy się przygotowywali, a się nie dostali vs Ci co mieli wszystko w dupie i się dostali to coś jest nie tak...
Pozdrawiam ludzi z Krakowa, którzy mocno się starali, próbowali, a i tak gówno z tego wyszło. Rozmawiałem z podoficerami w szkole i również przyznają rację, że to nie jest sprawiedliwe i się to im nie podoba. Przykład: Koleżanka starając się do Krk 6 lat ćwiczyła w klubie, bieg 50 metrów zaliczała na 6.50s, 1000 metrów osiągnęła w czasie 3:10 sekund, podciąganie +15, a taki poszła na jebany Harvard i co?...
No oczywiście nie przeszła, ale jak już wcześniej wspominałem.
Ci co wymyślili taki rodzaj egzaminu na testach do SA PSP będą w przyszłości za to odpowiadać, że ciemniaków do szkół przyjmują i z nich wypuszczają...a komendanci poszczególnych szkół już zaczynają się pluć w język.
Testy w tym roku nie były sprawiedliwe, jakiś wzór głupi ma świadczyć o tym, czy się dostajemy czy nie do szkoły. Podczas próby wytrzymałościowej nie da się osiągnąć wyniku >80, wpływa na to m.in. stres. Jeżeli komuś zależy to będzie się zawsze stresował, a szczególnie, gdy świadczy to o jego przyszłości, szkole itp...
Pozdrawiam z uśmiechem na twarzy komendantów KG PSP  :wall:

Offline c1astek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
  • PSP
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3461 dnia: Lipiec 08, 2016, 14:29:31 »
Ktoś chętny na basen kto został na weekend w Częstochowie?  Pw
Ja mogę poniedziałek i wtorek basenik
CZOSNKI <3

Offline Romaneczek1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3462 dnia: Lipiec 08, 2016, 14:35:07 »
Nie można wszystkich wrzucać do jednego worka, ale to nie zmienia faktu, że w tym roku 30-40 osób które się dostaną, to będą osoby które się przygotowywały a reszta to panowie którzy przyszli na wyjebce i się udało :szalony:. Zresztą zobaczycie jaki będzie próg punktowy w poniedziałek wieczorem  ^_^ ^_^ ^_^ ^_^ Po nim będzie można bardzo łatwo wywnioskować ile osób zasługuje na tą szkołę a ile to po prostu farciarze, którym trzeba pogratulować.

Offline wepu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3463 dnia: Lipiec 08, 2016, 14:43:35 »
Wstrzymanie oddechu zwalnia pracę serca, ale tylko chwilowo - jak już zrobimy kolejny wdech to serca gwałtownie przyspiesza. No chyba że ktoś jest freediverem, i potrafi wstrzymać oddech na 6 minut, to rzeczywiscie mu to pomoże.
Szybkie nabieranie, i powolnie wypuszczanie, wypuszczanie przy napięciu mięśni i inne wspaniałe metody, może i działają. Pod warunkiem że nie ma się wiecej jak 16-18 lat, bo później, im wiek starszy, tym zależność między oddechem i akcją serca jest mniejsza, ale oczywiście to sprawa indywidualna organizmu. U jednych działa, u innych nie.
Chciałem tylko napisać wszystkim "czepiaczom" - jak widać pisanie odwołań skutek przyniosło - Panowie z numerami 144 i 203, którzy początkowo Harvard udupili, popisali odwołania, i znaleźli się na liście 124 farciarzy, którzy pójdą w poniedziałek na teorie. To chyba wystarczający dowód na to, żeby walczyć do końca wszelkimi sposobami :)
Poza tym czas działa na naszą korzyść - z wiekiem (i kolejnymi podejściami) tętno przecież spada :D
Akurat z numerem 144 w krakowie startowała Pani :)

Strażak90

  • Gość
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3464 dnia: Lipiec 08, 2016, 15:53:47 »
Wszyscy narzekacie na harwarda podczas naboru, a co powiecie, że właśnie ten test trzeba zaliczać co roku będąc w służbie ? Jak nie zaliczycie to też będziecie się kłócić z dowódcą, bądź komisją przeprowadzającą coroczną ocenę sprawności fizycznej ? To, że ma się dobre wyniki w biegu itd. nie oznacza, że przejdzie się dobrze próbę wydolnościową.

Offline jarek0770

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3465 dnia: Lipiec 08, 2016, 15:55:26 »
Kto chętny na basen w weekend w Częstochowie?  Pw

Offline Fanatyk.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3466 dnia: Lipiec 08, 2016, 15:56:10 »
Wątpie aby na "jednostce" towarzyszył taki sam stres jak podczas naboru do szkół strażackich, gdzie większość ludzi walczy o swoją przyszłość.:)

Ja zmieniam kierunek, atakuję SGSP na następny rok:)

Offline luksi12

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 570
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3467 dnia: Lipiec 08, 2016, 16:11:17 »
Wiesz jak cholernie trudno sie tam dostac?
wiekszosc startuje z najlepszymi maturami, a przez mala rozbierznosc punktowa sie nie dostaja....
Ale bedziemy razem bo ja tez SGSP :)

Offline Fanatyk.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3468 dnia: Lipiec 08, 2016, 16:18:20 »
Wiesz jak cholernie trudno sie tam dostac?
wiekszosc startuje z najlepszymi maturami, a przez mala rozbierznosc punktowa sie nie dostaja....
Ale bedziemy razem bo ja tez SGSP :)

Wiem, wiem:)

Offline ElBanditos

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3469 dnia: Lipiec 08, 2016, 18:17:46 »
Wiesz jak cholernie trudno sie tam dostac?
wiekszosc startuje z najlepszymi maturami, a przez mala rozbierznosc punktowa sie nie dostaja....
Ale bedziemy razem bo ja tez SGSP :)

Wiem, wiem:)
Również startuje za rok po nieudanej próbie w Krakowie do SGSP, do zobaczenia za rok na unitarce (oby) Panowie, Życzę wam powodzenia i ostrej nauki :)

Offline luksi12

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 570
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3470 dnia: Lipiec 08, 2016, 19:08:58 »
Oj nauki to bedziemy miec duuuuzo wszyscy startujacy do SGSP, bo matura z roku na rok coraz trudniejsza sie wydaje...  :straz:

Offline Damiansws

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3471 dnia: Lipiec 08, 2016, 20:44:55 »
Czy dostał sie ktoś z was do Poznania na test teoretyczny i szuka kogoś z kim mógłby wynająć pokój z niedzieli na poniedziałek w pobliżu szkoły?lub może ktoś ma juz wynajęty i ma wolne miejsce?

Offline komar18

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3472 dnia: Lipiec 08, 2016, 20:48:49 »
A Ja sądze ze jak będa wyniki po tescie i beda marne, to ktos z KG PSP i MSW sie nad tym zastanowi i wcale bym się nie zdziwił gdyby kazali przyjechac tym ktorzy odpadli na 50m zeby kilosa zrobic i kolejny test, bo sorry ale komendanci dobrze wiedza ze jesli 50% tych farciarzy nie ma pojecia o fizyce i chemi bo poszli na farta to mija sie z celem nauczania. Po to jest ten test. Wierze gleboko ze oni to przez weekend przemysla i postawia warunek w poniedzialek ze np trzeba uzyskac minimum 60pkt to i tak smiech zeby sie dostac a jak nie to beda wzywac tych co odpadli na 50m i egzaminowac z teori

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 687
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3473 dnia: Lipiec 08, 2016, 20:55:14 »
A Ja sądze ze jak będa wyniki po tescie i beda marne, to ktos z KG PSP i MSW sie nad tym zastanowi i wcale bym się nie zdziwił gdyby kazali przyjechac tym ktorzy odpadli na 50m zeby kilosa zrobic i kolejny test, bo sorry ale komendanci dobrze wiedza ze jesli 50% tych farciarzy nie ma pojecia o fizyce i chemi bo poszli na farta to mija sie z celem nauczania. Po to jest ten test. Wierze gleboko ze oni to przez weekend przemysla i postawia warunek w poniedzialek ze np trzeba uzyskac minimum 60pkt to i tak smiech zeby sie dostac a jak nie to beda wzywac tych co odpadli na 50m i egzaminowac z teori


buhahaha kolego skąd Ty jesteś? wytczne były podane w lutym więc jak mogą zrobić 60pkt  z testu wiedzy? w tym roku udało się pewnie 80% i niestety to oni będa na szkole bo nowego naboru nikt nie ogłosi i skończ z bólem dupy bo nabór się w środę kończy i tak pozostanie. Na pewno nauczy ich ten nabór, ale jest jedno ale jak kadra okaże się dobra po pierwszym roku to zasady mogą pozostać stare  :fiuu:

Offline komar18

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Kto do SA PSP w 2016 roku?
« Odpowiedź #3474 dnia: Lipiec 08, 2016, 21:22:43 »
Taaa jakoś odwolan tez mialo nie byc a w krk 4 uznane