Autor Wątek: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym  (Przeczytany 21010 razy)

Offline Endriu31

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« dnia: Listopad 08, 2014, 19:26:44 »
Witam
Postanowiłem wystartować w wyborach samorządowych, lecz jak to zawsze w takich przypadkach bywa mój 01 zobaczył moje zdjęcie na plakacie wyborczym. Nadmienię, że jestem na nim w gabardynie. Zostałem wezwany do komendanta który zażądał "wyczerpujących wyjaśnień" na temat mojego ubioru na zdjęciu. Czy w tej sytuacji 01 może kazać usunąć zdjęcie? Zapomniałem dodać, że 01 powołuje się na 5 zasadę etyki "Mundur w odbiorze społecznym, symbol bezpieczeństwa, zaufania i wyróżnienia zobowiązuje strażaka do godnego zachowania i wyglądu. Reprezentuje nie tylko osobę, ale i całą formację strażacką.". Wspomniał że w tym przypadku musiałbym być delegowany na wybory a on tego nie zrobił, więc nie mogę pokazywać się na zdjęciu w mundurze. Z tego co mi wiadomo, nie ma żadnego zakazu uczestniczenia w wyborach (nie jestem członkiem partii politycznej) jak i robienia zdjęcia w gabardynie do plakatu wyborczego.
W sumie nie wiem co mam mu odpisać a chciałbym to zrobić w sposób profesjonalny aby nie było z tego tytułu problemów jak i temat został zamknięty.
Z góry dziękuje za pomoc.

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2014, 20:38:22 »
Popieram Twojego komendanta.
Do wyborów stratujesz jako pan xxx a nie np ogn.xxx.
Nie mieszajmy naszego umundurowania do polityki,wystarczy, że nasz KG ją uprawia.
Pozdrawiam

Offline Endriu31

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 08, 2014, 20:48:54 »
Tylko czy za 01 przemawia prawo? Chodziło mi konkretnie o podstawę prawną, która zabrania takiego typu postępowań?

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.455
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2014, 21:01:45 »
Tak naprawdę powinien powołać się na to:
 art.7  Ustawy o niektórych uprawnieniach pracowników urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz funkcjonariuszy i pracowników urzędów nadzorowanych przez tego ministra.
 
I jak najbardziej twój komendant ma rację

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2014, 21:51:19 »
kto szuka kija na czyjąś dupę, temu ten kij wchodzi w oko; jak najbardziej kolego możesz w materiałach wyborczych występować w gabardynie
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 09, 2014, 00:36:57 »
Tylko po co... dla lansu ???

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 09, 2014, 01:53:59 »
Zasady etyki nie sa dokumentem bezwzglednie obowiązującym bo nie maja podstawy prawnej! a poza tymMundur w odbiorze społecznym, symbol bezpieczeństwa, zaufania i wyróżnienia zobowiązuje strażaka do godnego zachowania i wyglądu. Reprezentuje nie tylko osobę, ale i całą formację strażacką. Moim zdaniem ta zasada pozwala na używanie munduru do róznych dobrych celów pod warunkiem ze mundur bedzie ładny i uprasowany a ty ogolony!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 09, 2014, 09:22:49 »
a ty ogolony!

Z tym też nie do końca...

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 09, 2014, 12:58:26 »
Kandydują ludzie a nie mundur
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 09, 2014, 21:56:48 »
Panowie
Po 1 jesteśmy formacją apolityczną (wiem tylko z przepisu)
Po 2 przepisy mówią w jakich okolicznościach nosi się mundur

I nie są to zdjęcia na bilbordach wyborczych.

Offline borovyecky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Pozamiatane....
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 10, 2014, 09:06:22 »
Jakoś Panu Generałowi Meresowi nie przeszkadzało kandydowanie do Senatu w mundurze, a jak wiemy przykład idzie z góry.

Według obowiązujących przepisów zabronione jest używanie munduru w celu osiągnięcia z tego celu korzyści, a zdobycie mandatu radnego/posła/senatora to osiągnięcia korzyści

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 10, 2014, 12:52:34 »
Pan gen. Meres był już emerytem i nie łączył funkcji służbowej z wyborami, widzisz subtelną różnicę.

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 12, 2014, 07:14:05 »
Gratuluję podwójnych standardów miernotom zabraniającym komukolwiek prezentować się w mundurze.
Kolego, mundur jest Twój i nikt nie ma prawa Ci go zabraniać nosić. Jeśli zachowałeś się niegodnie to muszą Ci to udowodnić. Jeśli jesteś dumny z bycia strażakiem to dlaczego miałbyś tego nie okazać. Ty jesteś strażakiem, nikt Ci tu niczego nie dał. Na wszystko zapracowałeś, tym bardziej, że nie kandydujesz jako prezes, koMenda-nt czy inny który jako funkcjonariusz publiczny mgółby podpadać pod paragraf wykorzystania swojej funkcji. Na plakatach wszyscy występują ubrani elegancko, odświętnie, godnie. Jeśli masz prawo pójść ubrany w mundurze na ślub to tym bardziej masz prawo zaprezentować się w nim jako potencjalny przedstawiciel lokalnego społeczeństwa.

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 12, 2014, 08:43:52 »
Panowie wszystko jest zapisane w naszych przepisach. Polecam lekturę Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Jeżeli startując w wyborach i robiąc plakat wyborczy ze zdjęciem w mundurze nie wiesz czy masz do tego prawo, to nie najlepiej to wygląda...  Inna sprawa że branie wyborców na "mundur" wg mnie nie do końca jest fair.
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2014, 08:48:04 wysłana przez ofi »

Offline slewo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 12, 2014, 19:59:21 »
Wszystko fajnie temu koledze odpisujecie ale nikt mu nie dal odp  na jego pytanie co na odpisac komendantowi  aby nie bylo z tego problemy
A jaka kara za to grozi?

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 12, 2014, 20:34:01 »
Podałem podstawę prawną, czego chcesz więcej? Napisania za niego pisma?

Offline slewo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 12, 2014, 21:10:23 »
wiem ze podałeś rozporządzenie o umundurowaniu  gdzie i jak powinno sie nosić ale on pytał co mu może grozić za to że nieświadomie  zrobił te zdjęcie na plakacie.Sadzę ze jesteśmy  tu po to aby mu pomóc a nie  dobijać.Czy nie można mu napisać wprost  aby sie nie zamartwiał

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 12, 2014, 22:09:00 »
Wyslij mi skan pisma a ja odpisze twojemu komendantowi.  Poniewaz zasady etyki nie zostąły wprowadzone jako oficjalny dokument!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 12, 2014, 23:03:20 »
wiem ze podałeś rozporządzenie o umundurowaniu  gdzie i jak powinno sie nosić ale on pytał co mu może grozić za to że nieświadomie  zrobił te zdjęcie na plakacie.Sadzę ze jesteśmy  tu po to aby mu pomóc a nie  dobijać.Czy nie można mu napisać wprost  aby sie nie zamartwiał

Co do tego że zrobił zdjęcia nieświadomie to się nie zgodzę - to była pełna premedytacja. Ale to nie jest istotne. Jeżeli przeczytałeś rozporządzenie to chyba nie powinieneś mieć już żadnych wątpliwości. Co do kar - co możne grozić za niezłamanie żadnego przepisu?? Wspomniane zasady etyki to tylko zbiór pobożnych życzeń które ktoś sobie wymyślił. Inna sprawa jest taka, że pewnie jego komendant już wpisał go na listę "ulubieńców".

Wyslij mi skan pisma a ja odpisze twojemu komendantowi.  Poniewaz zasady etyki nie zostąły wprowadzone jako oficjalny dokument!

Może to nie moja sprawa, ale to co proponujesz raczej nie jest zbytnio "edukacyjne", szczególnie że nie chodzi tu raczej o niedoświadczonego stażystę któremu trzeba pomóc, a jak mniemam o doświadczonego funkcjonariusza, co więcej o osobę pretendującą do sprawowania funkcji publicznych. Czy uważasz że taka osoba, strażak czy nie, nie powinna sama napisać takiego pisemka?

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 12, 2014, 23:23:09 »
Gratuluję podwójnych standardów miernotom zabraniającym komukolwiek prezentować się w mundurze.
Kolego, mundur jest Twój i nikt nie ma prawa Ci go zabraniać nosić. Jeśli zachowałeś się niegodnie to muszą Ci to udowodnić. Jeśli jesteś dumny z bycia strażakiem to dlaczego miałbyś tego nie okazać. Ty jesteś strażakiem, nikt Ci tu niczego nie dał. Na wszystko zapracowałeś, tym bardziej, że nie kandydujesz jako prezes, koMenda-nt czy inny który jako funkcjonariusz publiczny mgółby podpadać pod paragraf wykorzystania swojej funkcji. Na plakatach wszyscy występują ubrani elegancko, odświętnie, godnie. Jeśli masz prawo pójść ubrany w mundurze na ślub to tym bardziej masz prawo zaprezentować się w nim jako potencjalny przedstawiciel lokalnego społeczeństwa.

Alfa i Omega forum również w tym temacie ma wiele do powiedzenia. Nie wprowadzaj kolegi w błąd. Twój tok rozumowania mogliśmy już poznać w wielu wątkach i jest sprzeczny ze wszelkimi standardami nie mówiąc o przepisach. Jak zwykle ogólne pojęcie niezmącone znajomością rzeczy bierze górę u Ciebie. W głębokim poważaniu masz przepisy to twoja brocha, ale nie nakłaniaj do tego innych.
A tak przy okazji warte poczytania - http://bip.straz.swiebodzin.pl/files/etyka-zawodowa/zasady-etyki-zawodowej.pdf

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 12, 2014, 23:38:03 »
Alfa i Omega forum również w tym temacie ma wiele do powiedzenia. Nie wprowadzaj kolegi w błąd. Twój tok rozumowania mogliśmy już poznać w wielu wątkach i jest sprzeczny ze wszelkimi standardami nie mówiąc o przepisach. Jak zwykle ogólne pojęcie niezmącone znajomością rzeczy bierze górę u Ciebie. W głębokim poważaniu masz przepisy to twoja brocha, ale nie nakłaniaj do tego innych.

Jedyne czego mogą Wam zabronić prezentować gdzie chcecie to KDSz i ubranie specjalne, ponieważ jest to mienie PSP. Reszta umundurowania jest Wasza i podlega takiej samej ocenie co do godnego zachowania jak Wasza facjata.
"Strażak jako funkcjonariusz publiczny" buhahaha... i to wystarczy za ocenę wartości prawnej tego twojego zbioru zasad.
Przy okazji, jak się czujesz, łamiąc z premedytacją przykazania swojego pryncypała a konkretnie zasadę 12-tą?

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 13, 2014, 00:14:59 »
Poczytaj swoje wpisy, bo póki co to one dyskredytują formację jako taką.
Obiecałem sobie, że nie wdam się więcej w polemikę z tobą, bo ta jak Ty się ubóstwiasz i to z taką wzajemności, to aż się zygać chce.

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 13, 2014, 01:43:20 »
Formację mam głęboko w tyle. Mówię jak jest.  Formacja jest źle zarządzana i basta.
Twoje odczucia nas g... obchodzą. Albo masz coś konkretnego do zapodania, albo nie wypisuj tu bzdór - jak czujesz, że powinno być. Wszyscy wiedzą, że jak 80% strażaków po wywaleniu dalej  będziesz sobie kawkę nastawiał o 8mej.
Dopóki Leśne dziadki straży nie zostawią, będzie jak wyżej..
PS. A jakby który młody nie wiedział co to leśne dziadki to przypominam, że to rocznik leśniakiewicza z sgsp. Gościu wszystkich znajomków na piedestał wsadził.
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2014, 01:48:20 wysłana przez strazakusX »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 13, 2014, 07:03:53 »
Poproś swojego 01 o pismo z podstawa prawna. Ponieważ zasady etyki nie są dokumentem obowiązującym a tylko jakims dziwnym czymś które nie stanowi zadnej podstawy do wszczecia jakiegokolwiek postępowania przez organ administracji publicznej. Albo odpowiedz bardzo lakonicznie o tym żę zasada przedstawiona przez Pana Komendanta jest tu jak najbardziej przestrzegana i dodaj to tego jaakies ładne uzasadnienie.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wybory - zdjęcie na plakacie wyborczym
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 13, 2014, 07:55:24 »
a ktoraż to zasada etyki zdaniem 01 została naruszona?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie