Autor Wątek: sternik motorowodny  (Przeczytany 14579 razy)

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
sternik motorowodny
« dnia: Czerwiec 23, 2014, 22:30:47 »
Witam. Mam pytanie. Co jest lepiej zrobic, kurs na sternika motorowodnego czy na stermotorzyste. Co jest bardziej i czesciej punktowane ? jak to wyglada ?

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2014, 22:58:32 »
Punktowany jest stermotorzysta najczęściej (bo tylko ten patent uprawnia do pływania statkami podczas akcji ratowniczych), ale wymagany jest 12-miesięczny staż na  statkach żeglugi śródlądowej o napędzie mechanicznym.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 24, 2014, 08:11:40 »
Różnie bywa z tym stermotorzystą i tym doświadczeniem rocznym.Kumpel pracujący w psp zrobił ten kurs bez doświadczenia.Komenda go wysłała i ma.Często widzę własnie szkolenie na stermotorzyste i w sumie nic nie pisze o doświadczeniu. A sternik motorowodny jest pkt ponieważ z tego co mi się obiło o uszy to możesz pływać łodzią ratowniczą ale na rzecze,jeziorze,zbiorniku wodnym,który nie podchodzi pod szlak żeglowny.Ale może się myle.
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2014, 10:01:47 »
Z tego co się orientowałem w zeszłym roku, to KW i OS w Słupsku były zdania, że aby brać udział w działaniach ratowniczych (z tego co zrozumiałem w ogóle) potrzebny jest patent stermotorzysty.

A podchodzenie do egzaminu bez 12-miesięcznego doświadczenia to są po prostu zwykłe wałki. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie kwalifikacji zawodowych załóg statków żeglugi śródlądowej. A że ktoś komu załatwi zaświadczenie że pływał przez te 12 miesięcy to już zupełnie inna kwestia...

PS.
chyba że ktoś posiada stopień chor. MW lub Oddziału Morskiego SG - wtedy wymagana jest jedynie 3 miesięczna praktyka pływania na statkach żeglugi śródlądowej.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 24, 2014, 10:44:28 »
Wiesz co wałki wałkami, ale zapytaj jakiegokolwiek strażaka który ma patent stermotorzysty czy pracował przez 12 miesięcy jako załoga statku.Obstawiam że większość tego nie posiada.To jest tylko i wyłącznie głupi (jak dla mnie) przepis.No ale przepisy przepisami.
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 24, 2014, 20:18:30 »
Ale żeby zrobić stermotorzyste trzeba mieć sternika motorowodnego tak powiedział mi jeden gość co organizuje taki  kurs
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 24, 2014, 21:53:49 »
To wprowadził Cię w błąd.Ponieważ po uzyskaniu Stermotorzysty uzyskujesz automatycznie Sternika motorowodnego jeśli nie posiadałeś wcześniej,regulują to przepisy.
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 25, 2014, 13:15:58 »
j/w - wprowadził Cię w błąd. Co prawda logicznym wydaje się, że żeby mieć 12-miesięczną praktykę trzeba by posiadać uprawnienia do kierowania sprzętem, na którym można by tyle czasu spędzić, jednak zalicza się do tego także bycie członkiem załogi - a do tego żadnych specjalistycznych uprawnień nie potrzeba.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline krzysztof175

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 25, 2014, 13:34:24 »
Według wcześniejszych przepisów trzeba było mieć wypływane 200 godzin aby podejść do egzaminu a teraz po zmianie się nie orientuje. Także jak nas komenda wysyłała to wpisywaliśmy w specjalną kartę rozpiskę wszystkich tych godzin z ostatnich lat włączając w to wszystkie ćwiczenia i wyjazdy na powodzie.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 25, 2014, 15:54:30 »
W nowych pytania do IGO (inspekcje gotowości operacyjnej) jest pytanie związane z tą kwestią i prawidłową odpowiedzią jest stermotorzysta.
ALE - w planach organizacji grup wodno nurkowych często i gęsto przy wymaganiach składu dla danego poziomu gotowości (A, B, C) pojawia się zapis "stermotorzysta lub sternik motorowodny" (postawione są równoważnie), także...
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 26, 2014, 01:50:20 »
Ale absolutnie nie powinny być równoważne gdyż sternik motorowodny jest wciąż uprawnieniem amatorskim, natomiast stermotorzysta jest uprawnieniem profesjonalnym-zawodowym.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 26, 2014, 02:19:32 »
Z całym szacunkiem - poczytaj k.......... o tych uprawnieniach . Praktycznie żaden strażak nie powinien/niema możliwości zrobić uprawnień stermotorzysty . Jestem ciekaw jak poświadczono tą praktykę - chyba k........... 12 miesięcy oglądania pontonu w garażu . A zapisy się zmieniły bo ktoś poszedł po rozum do głowy w tym że wypada skończyć z fałszowaniem rzeczywistości i wyrzucaniem kasy za siebie.

http://www.zawodyregulowane.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=158&Itemid=171



 
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2014, 02:24:52 wysłana przez MIKO »

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 26, 2014, 08:39:02 »
Miko, czego by nie pisać i co o tym nie myśleć, to przewały są i dalej będą...  no bo kogo mieli by dawać do obsady łodzi podczas działań ratunkowych (oprócz tych nielicznych, którzy pracują już x-dziesiąt lat i te 12 miesięcy jakimś cudem uzbierali)? Chyba jedynie kontraktować marynarzy...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 26, 2014, 11:31:57 »
Trzymając się całego szacunku porównaj teraz programy szkolenia stermotorzysty i sternika motorowodnego. Teraz widać różnicę? Sternik motorowodny gówno umie - 3 manewry na wodzie i zdawalność 100%. Nawet badań nie trzeba robić. Pracowałem w branży "wodnej" 3 ostatnie lata i niech nikt nie mówi, że jest inaczej.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 26, 2014, 11:40:51 »
No ale to znaczy że trzeba naciągać rzeczywistość i poświadczać nieprawdę .
Z tego co słyszałem jest nowa opinia prawna że uprawnienia sernika motorowodnego są wystarczające .

Pomijam że tak trochę w niektórych miejscach sam PB nakręcił tą patologie. Bo uprawnienia otwierały drogę do wyższych stanowisk :) ale na tym się nie znam :)   

PS. Pol102 nie obwiniaj konia że się wóz przewraca i nie nawołuj do sankcjonowania wypaczonej rzeczywistości . Jak nie miał doświadczenia wymaganego by przystąpić do egzaminu to i tak nadal nic nie potrafi - czy ma sernika, czy stermotorzystę.  Jest takie coś w SP jak doskonalenie, ćwiczenia i wypada nabierać umiejętności. 

Offline Feo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 346
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 26, 2014, 13:03:55 »
Zdaje się że przepisy uległy zmianie i sternik motorowodny jest już wystarczającym uprawnieniem. Ale podstawę prawną wypadałoby znaleźć.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 26, 2014, 15:00:50 »
pol102, żyjesz chyba w innej rzeczywistości, naprawdę. Jak tak czytam Twoje posty, to pracowałeś już chyba we wszystkich branżach świata i  o wszystkim masz zajebiste pojęcie.  :gwiazdki:

Stermotorzystę też zrobisz "za gęsi", niejeden się chwalił, że po zrobieniu sternika miał już kwity do wysłania na stermotorzystę.

Sternik motorowodny moim zdaniem spokojnie wystarczy. Pod jednym warunkiem - że będzie się ćwiczyć. Po kursie szeregowych też gówno potrafisz, musisz się dalej dokształcać i szlifować umiejętności. Tak samo jest ze sternikiem. Niejeden sternik z praktyką jest lepszy niż stermotorzysta po kursie lub kilku latach niepływania.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 26, 2014, 23:26:35 »
@sheldon, nie rozpędzaj się tak. To, że pracowałem w kilku branżach bo dziękować Bogu mam więcej niż jeden fakultet, to moja sprawa. Moje zajebiste pojęcie z nikąd się nie wzięło - ot teoria dobrze połączona z praktyką. Jeśli koniecznie chcesz żebym udowodnił Ci jak bardzo wypaczona jest Twoja teoria na mój temat to się spotkajmy w tzw. "realu".

Nie wiń mnie za to, że część egzaminatorów pod wpływem realiów puszcza również tych, którzy nic nie potrafią. Trudno porównywać poziom wyszkolania tuż po egzaminie na sternika motorowodnego i stermotorzystę ale powtarzam - spójrz w programy szkolenia. Nie ładuj w to doświadczenia bo jeśli jest chociażby w ułamku tak jak napisał @Miko, to nikogo to doświadczenie interesować nie będzie.
Szkoda tylko, że w każdej branży od elektryki do straż pożarną, zmiany na lepsze/właściwsze/normalniejsze wymusza jakiś przykry w skutkach wypadek.


Żeby @sheldon ani nikt inny sobie mną butów nie wycierał pokazuję wszystkim to czego nikt pokazać nie chciał:


Natomiast w kontekście stermotorzysty mówi się wciąż o 12 miesiącach praktyki...


A teraz czytajcie uważnie jak się robi pieniądze:
http://www.inwestycjawkadry.info.pl/szkolenie_archiwalne-kurs_na_patent_stermotorzysty_zeglugi_srodladowej,sz,172051.html
http://www.wilczyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=182&Itemid=93

Co myślą o takim zdobywaniu uprawnień ludzie, którzy pływają "prawdziwie":
http://www.zegluga.wroclaw.pl/forum/viewthread.php?thread_id=1532&rowstart=0

Tu wzmianka z 2012r o proponowanych zmianach:
http://deregulacjazawodow.pl/stermotorzysta-zeglugi-srodladowej/


@Miko, napisałeś:
Cytuj
Z tego co słyszałem jest nowa opinia prawna że uprawnienia sernika motorowodnego są wystarczające.
Bo rzecz się rozbija tylko o definicję sposobu pływania. Ręki sobie uciąć nie dam, ale żaden z aktów prawnych nie definiuje pływania w celach ratowniczych.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2014, 00:46:12 wysłana przez pol102 »
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 27, 2014, 20:34:18 »
Cytuj
Bo rzecz się rozbija tylko o definicję sposobu pływania. Ręki sobie uciąć nie dam, ale żaden z aktów prawnych nie definiuje pływania w celach ratowniczych
A czym według ciebie różni się pływanie w celach ratowniczych od innego pływania? Czy naprawde uważasz że to czego uczą sterników nie wystarcza by sprawnie prowadzić akcję na wodzie z użyciem sprzętu silnikowego? No chyba że masz stermotorzystę więc to ja  jestem  zajebisty bo inni mają tylko sternika małe pikusie.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 27, 2014, 20:43:50 »
Nikt tu nie ma zamiaru Tobą wycierać sobie czegokolwiek, nie rób z siebie ofiary.
Jestem identycznego zdania jak @madmax29 - kurs sternika daje pewne podwaliny, które trzeba szlifować na sprzęcie, z którego będzie się korzystać i wg mnie to spokojnie wystarczy do celów ratowniczych. Nikt tutaj nie będzie pływał xx metrowymi statkami przewożącymi dziesiątki ludzi. Poza tym, d-ca zmiany z głową na karku zna kwalifikacje i potencjał swoich ludzi - nikt nie posadzi zielonego ludka mającego nic poza papierem sternika za sterami łódki na potrzeby ratownicze.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 27, 2014, 23:53:04 »
A czym według ciebie różni się pływanie w celach ratowniczych od innego pływania? Czy naprawde uważasz że to czego uczą sterników nie wystarcza by sprawnie prowadzić akcję na wodzie z użyciem sprzętu silnikowego? No chyba że masz stermotorzystę więc to ja  jestem  zajebisty bo inni mają tylko sternika małe pikusie.
Już tłumaczę. Mam sternika motorowodnego bo nigdy czegoś więcej nie potrzebowałem do rekreacyjnego pływania. Patrzysz na to od złej strony. Ja to postrzegam przez pryzmat: ilości osób na pokładzie, stopnia złożoności i trudności wykonywania manewrów oraz presji czasu. Trudno mi się wypowiadać w kwestii możliwego szlifowania umiejętności oraz czasu jaki można na to przeznaczyć, ale nie sądzę że są to takie ilości żeby poziom wyszkolenia sternika drastycznie rósł.
Nikt tu nie ma zamiaru Tobą wycierać sobie czegokolwiek, nie rób z siebie ofiary.
Jestem identycznego zdania jak @madmax29 - kurs sternika daje pewne podwaliny, które trzeba szlifować na sprzęcie, z którego będzie się korzystać i wg mnie to spokojnie wystarczy do celów ratowniczych. Nikt tutaj nie będzie pływał xx metrowymi statkami przewożącymi dziesiątki ludzi. Poza tym, d-ca zmiany z głową na karku zna kwalifikacje i potencjał swoich ludzi - nikt nie posadzi zielonego ludka mającego nic poza papierem sternika za sterami łódki na potrzeby ratownicze.
Tutaj możemy prowadzić rzeczową polemikę. Podwaliny oznaczają, że trzeba ćwiczyć. Tu wracam do tego co napisałem akapit wyżej. O ile z pontonami nie kłopotu bo są względnie nieduże, lekkie i zwrotne, o tyle znam JRG, które posiadają 12 osobowe łodzie do ewakuacji, z otwieraną przednią burtą. To zmienia odrobinę postać rzeczy, ale praktyka czyni mistrza. Twoje ostatnie zdanie zdaje się być kluczowe w obecnych realiach.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 29, 2014, 19:12:35 »
Cytuj
Patrzysz na to od złej strony.
pewnie tak, ale powiedz, jakie najczęściej są podejmowane działania na wodzie w twoich stronach?

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 30, 2014, 13:01:00 »
Cytuj
Patrzysz na to od złej strony.
pewnie tak, ale powiedz, jakie najczęściej są podejmowane działania na wodzie w twoich stronach?
Żadne ze względu na brak właściwych uprawnień. Dysponowana jest grupa specjalistyczna z odległej o 60km grupy specjalistycznej przy JRG Kościan. Taka sytuacja.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 30, 2014, 14:37:56 »
Nikt inny w promieniu 60 km nie jest wyposażony w łodzie i uprawnienia do kierowania nimi? Wesoło macie w powiecie..
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: sternik motorowodny
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 30, 2014, 15:19:54 »
Cytuj
Żadne ze względu na brak właściwych uprawnień. Dysponowana jest grupa specjalistyczna z odległej o 60km grupy specjalistycznej przy JRG Kościan. Taka sytuacja.
My mamy dużo zdarzeń na wodzie, począwszy od kajakarzy i rowerkarzy, pijanych w łodziach wiosłowych nie mogących trafić do brzegu, wyciąganiu zwierząt z wody, przewróconych żaglówek po niestety topielców.  SGRW mamy dwie w sąsiednich powiatach (40 i 25 kilometrów), na podziale wszyscy maja uprawnienia sternika i jeszcze nie słyszałem od nikogo, by to czego się dowiedział na tym kursie nie wystarczało mu do tego co robimy. Problemem może być raczej brak rzetelnej wiedzy i zasad postępowania chociażby z przewróconymi jachtami żaglowymi, ale to problem ogólnopolski...